el Land van Hensden en Aitena, de Langstraat en de Boimneierwaard. Dan van Strijd. J. C. JANSSEN Comb. PEEK CLOPPEHBURG. NORFOLK-PAKJES, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3203Woensdag 4 Juni. FEUILLETON. De Geheimen eener kleine stad. 's-HERTOGEN BOSCH. -J •iWB&ï':. ''-JÉ»} - aWpfö B l TiT, |BmC -.rv-j mgp m 1 V 1 1 SlSlsfev i ilKlSk EprPÉsic UMD VAN VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Gisteren heeft de officiëele verkie zingscampagne met het stellen der defini tieve candidaten voor de Tweede Kamer in de verschillende districten van ons land een aanvang genomen. Voor de meeste candidaten zullen de eerstko mende 14 dagen rechte dagen van strijd blijken. Van feilen strijd het land is in poli tieker! zin scherper dan ooit in twee kampen verdeeld, rechts staat tegen over linkscoalitie tegenover concen tratie, en deze beide groote groepen- schakeeringen, waarbij nog de zich buiten de burgerlijke partijen stellen den komen, staan gereed elkander hevig te bekampen. Het gaat voor de eene hoofdgroep om het behoud, voor de andere om de verovering van het re- geeringskasteel. Achter die honderden candidaten der anti-revolutionaire, chris- telijk-historische, roomsche, vrij liberale, liberale, vrijz.-dem. en sociaal-dem. par tijen, staan honderd-duizenden gelijk gekleurde kiezers gereed, om al naar mate hun politieke overtuiging luidt, hun stem, die de stem is van ons kiezers volk, op den man hunner keuze uit te brengen. En achter die wel bijna 10 maal honderd-duizend kiezers, staat ten slotte het geheole volk om wiens belangen het gaat, in al zijn schakee ringen en geledingen. Wél cfus staat Nederland thans in het teeken van den stembusstrijd. Deze strijd is er een, die na elke 4-jarige periode in omvang, vaak ook in heftigheid toeneemt. De politieke aandacht is van jaar tot jaar wassende, de strijd om het bezit van politieke rechten zoo hier te lande als elders wordt gaandeweg heviger en het indi recte mede-zeggingschap in 's lands aangelegenheden is voor millioenen staatsburgers het doelwit en de bekro ning geworden van hun burgerschap. Dat alles brengt in alle landen in de verkiezingsdagen een heftigheid en strijd lust mede, die ook met de volgende jaren niet minder worden zal. Geluk kig zijn wij hier nog verschoond ge bleven van de tooneelen, welke andere landen in die dagen van strijd te aan schouwen geven. In de wijze nu waarop een volk ter stembus trekt, komen, in onbedekten vorm, de meest kenmer kende eigenschappen van zijn karakter duidelijk uit. 26) Dan komt het tweede stadium. Stel u voor, dat u te bed ligt en ijskoud bent, en over uw heele lichaam beeft. „Brrl" deed de burgemeester. „U wordt overal geknepen en geprikt; u geeuwt en kronkelt u van pijn. Dat is't tweede stadium Nóg bent u niet verloren als er maar spoedige en krachtige hulp komtMaar meestal blijft die uitNu komen wij aan het derde stadium Tever geefs probeert u de tong vochtig te houden." Als waanzinnig begon de burgemeester op z'n tong te kauwen. „Onwillekeurig slaakt u luide kreten „Hal Ho!Hul „Als u nog kracht genoeg hebt om u te overtuigen of u spoedig dood zult zijn, dan tracht u met duim en wijsvinger van de eene hand de huid van de andere in plooien te trekken. Heeft de huid haar elasticiteit in zulk een mate verloren, dat de plooi blijft en niet weer bijtrekt, dan hebt u na 'n half uur opgehouden burgemeester en mensch te zijn. „God zij me genadig!" zuchtte de veel- gekwelde magistraat. Nu is 't met mij ge daan Ontsteld staarde Lawendel naar den grijs aard, die half bewusteloos in zijn leunstoel achterover lag. Toen greep hij met een snelle beweging de rechterhand van den burge meester, kneep er 'n plooi in en riep toen verheugd uit: Duitschland, dat zijn kiezerscorps bij millioenen telt, geeft het voorbeeld aan de geheele wereld van een ordelijken, bijna zouden wij zeggen „militairis- tischen" stembusstrijdwanordelpke straatbetoogingen zijn er onbekend en zouden noch door de ordelievende bur gerij, noch door de overheid met haar sterken steun van politie en militairen geduld worden. Gansch anders reeds is het in Frankrijk in de dagen waarop de Galische kiezer „koning" is staat heel het land op stelten. Er woedt dan door Frankrijk, van de noord-grens tot de Middellandsche zee toe, een op windende politieke koorts, die gansch het maatschappelijk leven, dagen lang, beheerscht. Veelal korter van duur, maar heftiger nog is deze koortshitte in de Donau-monarchie, waar formeele straat-gevechten, bloedige tooneelen en arrestaties bij honderden, een meermalen onafscheidelijk onderdeel van de ver kiezingscampagne uitmaken. De Hon- gaarsche parlements-verkiezingen ver heugen zich in dit opzicht al in zéér ongunstige reputatie zoo is het ook in Italië en op het Iberisch Schiereiland het geval, waar corruptie en dwang van hoogerhand, gewassen zijn, die welig op den electoralen bodem tieren. Engeland echter gelijkt in diergelijke omstandigheden in vele opzichten op ons. Ook daar, gelijk hier, gaat ge paste geestdrift, soms stijgende tot het bekende verschijnsel der temperatuur- verhooging, gelukkig slechts zelden ge paard met die onstichtelijke tooneelen op straat of in openbare bijeenkomsten, welke den stembusstrijd in zoo menig der hiervoor genoemde landen ontsieren. Meen nochtans niet, dat deze kalme houding aan gene en deze zijde der Noordzee bestaande, ook een totaal ge mis aan politieke belangstelling be- teekent. Juist komt de taaie volhar dendheid in het streven naar uitzetting van de grenzen der kiesbevoegdheid, nergens duidelijker tot uiting dan in deze noordelijke landen. Doch hoe ook onderling, uiteen loopend de karakter-eigenschappen der verschillende cultuur-volken waarvan door hen in den verkiezingstijd blijk gegeven wordt, mogen zijn, in één kenmerk stemmen allen overeen, n.l. in het al te vaak geheel miskennen van wat er goeds mag zijn in de drijfveeren bij den politieken tegenstander. Ook te onzent kan men thans in verschillende vergaderingen, vooral in de groote steden van ons land, maar ook in de provincie, „Maar burgemeester, de plooi is prachtig verdwenen „O, den hemel zij dank," prevelde Zipfel zachtjes, „ik dacht al dat't met mij gedaan wasAlles wat u mij verteld hebt, heb ik bij mijzelf waargenomen... Help me, LawendelWij moeten maatregelen ne men Breng dadelijk alle symptomen op papier en laat ze op kosten der stad drukken en aan de hoeken der straten plakken. In middels zal ik een kalmeerende proclamatie opstellenDie moet er onder worden aan geplakt Later zullen wij verder zien." Reeds wilde hij zich naar de zijkamer begeven, maar halverwege bleef hij ver schrikt staan. Hij wees den barbier naar de beide dames die, elkander nog teeder omvathoudende, doodsbleek en onbeweeglijk op dekanapee lagen. Voorzichtig sloop Lawendel op de teenen naderbij en keek moeder en dochter opmerk zaam aan. Toen fluisterde hij den burge meester, die angstig zijn bewegingen volgde, geheimzinnig toe: „Schrik niet, Edelachtbare, maar is er mogelijkheid dat een der dames reeds door de cholera is aangetast?" Nauwelijks was hem deze vraag van de lippen, of van de kanapee klonk een dubbele kreet, de omhelzing werd ontbonden en schreeuwende snelden moeder en dochter naar de zijkamer waar zij zich gekleed en wel op haar respectieve bedden wierpen. Zipfel wilde hen nastormen, maar Lawen del hield hem tegen en zei glimlachend „Neen, wie nog kan loopen en schreeuwen, die is nog ver van de cholera af 1Deel dit den dames mede, burgemeester, en stel ze gerust... Ik zal inmiddels mijn symp tomen op papier brengen... Tot ziens, burgemeesterOns wacht eene zware argumenten hooren aanvoeren, die beter achterwege dienden te blijven. Deze bijeenkomsten, gelijk van zelf spreekt, doen slechts den weerklank hooren van hetgeen daarbuiten, in den boezem van het kiezersvolk wordt gestreden en beleden, geloofd en gezegd, waarbij dan den tegenstander verlerlei onedele mo tieven, ja onvaderlandslievende, zooniet erger, worden toegedicht. Al wie, geen rekenschap houdend met het bijzonder tijdstip waarop dergelijke verguizingen geuit worden, dat alles voetstoots als de loutere waarheid aanvaarden, zou waarlijk kunnen meenen, dat geen land reden tot roemen heeft, dat in zulk een groot aantal, dergelijke individuen onder zijn burgers, zelfs onder zijn volksver tegenwoordigers, ja onder de leden zijner regeering telt. De tijd die ons nu nog scheidt van den dag waarop de be slissing vallen moet, zal ongetwijfeld getuige zgn van menig woord dat beter ongeuit gebleven ware, van menig ver wijt dat onverdiend is, van menige af straffing, die ten onrechte gegeven wordt. Iu de hitte van den strijd dringt ver dachtmaking, mistrouwen en achter docht op den voorgrond en wijkt de erkenning maar al te zeer naar achter, dat ook een gulden eerlijkheid en een innige overtuiging drijfveeren van den strijd zijn. Yoor niet-politiek aangelegde naturen is zulk een tijd een reden te meer om hun afkeer van „al dat poli tiek gedoe" sterker te doen worden. En toch, noodzakelijk is dit geenszins; eerder het tegendeel. Elke strijd toch eert zich door de wijze waarop hij ge voerd wordt. Yoor de schijnstooten der floret is het nu de tijd niet meer in de politieke arena. Thans dient terdeeg de degen gehanteerd; doch deugdelijk en eerlijk. En nimmer zij deze, ook straks niet bij het algemeen handgemeen, verwis seld voor den zooveel ruweren houw degen, erger nog voor de bijl der vul gariteit. Zoo goed toch als het een volk siert met eerlijke middelen zijn bestaans- strijd te voeren, zoo zeer ook komt het- thans voor alle partijen, zonder onder scheid, er op aan, te zorgen dat zij zich straks de overwinning niet te schamen hebben, als zijnde verkregen met wapenen, waarnaar zelfs in deze dagen van strijd, voor hen zelf, in de eerste plaats niet ongestraft ge grepen kan worden. tijdmaar hij zal krachtige mannen in ona vinden En met een ernstige, waardige buiging verliet hij het burgemeesterlijk vertrek. Op de straat gekomen liep hij thans niet op z'n kippedrafje maar kalm, met het hoofd omlaag. Want hij had veel om over na te denken. En daartoe is een kalme gang noodig. „Hm, hm, mompelde hij, heb ik wel redenen om mij bang te maken voor den verschrikkelijken tijd, die binnen vieren twintig uur hoogstwaarschijnlijk zal aan breken?... Is het niet veeleer mijn goede genius, die mij daardoor wil verheffen tot de hooge waardigheid, welke ik zoo lang reeds droom?"..Slechts uit moeilijke tijden kunnen groote mannen omhoog stijgen Zou Bonaparte zonder de pest der Revolutie Napoleon zijn geworden?... Men moet echter dien tijd weten dienstbaar te maken aan zijn streven. In dit geval is daar medische kennis toe noodig, benevens een vlugge, juiste blik en energisch optreden Hm, bezit ik dit?... De laatste twee eigen schappen wel... Maar de eerste? Wacht eens, ik heb thuis 'n oud boek, dat een reizend vakgenoot eens bij mij achterliet Het is getiteldHahemann's Homoeopathie. Ik zal het eens met aandacht bestudeeren de lui hier weten zelfs niet dat het ding bestaat. Ik kan den inhoud gerust voor mijn eigen geleerdheid ten beste gevenDe grondslagen der homeeopathie Btaan er duidelijk in omschrevenJa, ja, nu her inner ik 't mij „Een goed homoeopatisch geneesmiddel moet bij gezonde individuen dezelfde verschijnselen wekken als die, welke de ziekte kenmerkt. Genees het gelijke met het gelijke"Nu valt my zoowaar de ONTVANGEN de nieuwste modellen in Model als nevenstaande met 1 Rij en 2 Rij knoopen, voor den leeftijd van 3 tot 16 jaar. De kleuren, die we hiervan in voorraad hebben zijn Blauw, Bruin, beige GrQs enz. In prijzen van 13 - 3.50 - 4 - 4.50 - 5 - 5.50 - 6 - 6.50 7 - 7.50 - 8 - 8.50 - 9 - 9.50 -10 tot f 16. Do zaak is Zondags geopend van 9—12 nor. Buitenland. Op het Zeuthener meer bij Berlijn is Zondagmiddag een jol met elf menschen erin door een rukwind omgeslagen. Geen van hen kon zwemmen. Vijf werden er door motor-booten gered, de zes an deren drie mannen, een meisje en twee kinderen verdronken. Het verbond van bioscoopeigenaars in de Rijnprovincie en Westfalen heeft Zaterdagnacht in een vergadering te Keulen besloten hun inrichtingen we gens de drukkende belasting, die van gemeentewege geheven wordt, te sluiten. Een commissie zal bepalen, wanneer dit besluit in werking zal treden. Maandag werd uit Washington ge meld: Senator Dillingham zal een wets ontwerp indienen, strekkende om de immigratie in de Vereenigde Staten in dier voege te beperken, dat per jaar voor elke natie niet meer dan 10 pet. wordt toegelaten van het aantal, dat van die nationaliteit in de V. St. reeds aanwezig was bij de laatstgehouden jaar telling. Senator Dillingham hoopt daarmee te bereiken, dat de immigratie uit landen als Griekenland, Turkije, Italië en Oos- tenrijk-Hongarije zal worden ingeperkt, terwijl die uit Engeland, Duitschland en andere landen van Noord-West- Europa er door zou toenemen. Reisser, belastingontvanger in Franscb Guyana, reisde naar Frankrijk om zich aan te bevelen voor een staatsbetrek- Latijnsche formule ook in Similia similibus curantur. Met dat: potjeslatijn doe ik won deren bij mijn aartsdomme stadgenooten Wat zijn nu de voornaamste verschijnselen van de cholera? BrakingenHoe wor den brakingen uitgelokt? Doorbraakwijn en rhabarber Wat zijn dus de beste voorbehoedmiddelen tegen de cholera Braakwijn en rhababer Lawendel, je hebt 'n groote gedachte ge koesterd En weldra zul je die in praktijk brengen Hij hief het hoofd op en wilde op z'n kippendrafje verder gaan, toen hij op drie pas afstands dokter Goese op hem zag af komen. Ditmaal nam Lawendel niet met 'n ver legen glimlachje den hoed af voor zijn ge leerden tegenstander, maar hij wierp trotsch het hoofd in den nek, tikte met neerbui gende vriendelijkheid even aan den rand van zijn hoofddeksel en liep hem voorbij, als een grande van Spanje zijn kleermaker wien hij geen peseta schuldig is. XIX. Na drie dagen waren de Pose muck Iers veranderd als 'n blad aan een boom. Ze waren op eenmaal verwoede krantenlezers geworden. Bij de aankomst van de diligence vochten zij letterlijk om de eerste nummers van de Vossische Zeitung. Vroeger waren wel eenige gezinnen samen op dit dagblad geabonneerd geweest en ze hielden ook het „Posemuckler Weekblad". Maar dat was eigenlijk uitsluitend voor den chic. In de „Vossische" lazen ze de familie advertenties en wie zijn spaarpenningen in effecten had omgezet volgde met moeite den koers van zjjn papieren, maar gewoonlijk king. Toen hij te Marseille voet aan wal zette, was hij al benoemd en vernam dat hij bovendien 250,000 gulden had gewonnen in de Panamakanaalloterij en 100,000 gulden in een loterij van het Crédit Foncier. De Berliner Zeitung am Mittag ver zekert uit Engelsche bron vernomen te hebben dat Engeland bereid is met Duitschland een verdrag te sluiten, waarbij het Duitschland (als belooning voor diens belangelooze houding in Klein-Azië) Zanzibar en de Walvisch- baai afstaat. Verder is Engeland bereid Spanje en Portugal te overreden Rio Muni en Angelo aan Duitschland te verkoopen. De Daily Mail verneemt uit Peking, dat de dreigende toestand nog onge wijzigd is. De krijgsraad, die is aange steld door het departement van oorlog, gaat voort met het terdoodveroordeelen van z.g. revolutionairen; en eiken dag hebben er te Peking terechtstellingen plaats. Ook heeft de regeering te Peking opnieuw de censuur op telegrammen ingesteld. Er schijnt te Peking een ge heim perscomité in functie te zijn, dat censuur uitoefent op alle telegrammen, als ware de staat van beleg afgekondigd. De buitenlandsche dagbladcorrespon denten te Peking zullen met elkaar in overleg treden over het nemen van gemeenschappelijke maatregelen, ten einde die onwettige perscensuur tegen te gaan. waren de journalistieke behoeften daarmede méér dan voldoende bevredigd. Alleen enkele burgers, die zich 'n air van geleerdheid wilden geven, hielden 'n paar uur de krant, Boms ten ondersteboven, voor hun suffige, glazige oogen en bliezen hun welriekenden tabaksrook tegen de artikelen, tot de walm tegen hun oogen terugsloeg en zij tranen begonnen te vergieten. Maar wanneer de pijp uit was en zij met 'n ge wichtige tronie de krant uit de hand legden, dan wisten zij evenmin wat er in stond als de kat die voor de kachel lag te soezen. Om de politiek bekommerde zich de achterhoeker uit die dagen niet. Trouwens, wat was er aan de politiek vóór 1848? De steden sluimerden, de bevolking dommelde en de vorsten waren gelukkig en tevreden spoorwegen waren er bijna niet en de weder zij dsche bezoeken van Hoofden en Staat waren nog niet uitgevonden. Wat hadden de menschen nu eigenlijk te lezen? Maar nu was 't plotseling geheel anders geworden. De vrees voor den dood had de Pose- muckler's uit hun rustige rust gestuwd. Wie nooit 'n krant in de hand nam liet zich nu. als abonnent inschrijven, want wachten tot de buurman het blad rad uit gelezen, dat was beslist onmogelijk! Grootvader en grootmoeder zaten al 'n uur vóór dat de krant kwam hun bril te poetsen, en als het blad in hun banden was, dan kon het lekkerste maagbittertje of kom metje troost voor hen staan, zonder dat ze er aan nipten. En dat wil wat zeggen bij oude Posemucklers. jjk&yt-'-J *rTl »-| - - (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1