Tb tooj lij iisclrpig, Rijswijksche Waard. Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer-Maatschappij 11. TAN MING Notaris Jansen Openbare Verpachting Gra§^ewa§. zal verpachten, HOOIGRAS. Banden VAK LEEUWEN Co., Uiterwaardsch Hooigras. c. boüman, Land van Hensden ei Alteia m Zaterdas 14 Jttei 1913, No. 3266. öetoorenfle lij let NieiwslM nor let „De KOP van een Water molen, bestaande uit best Eikenhout, met ijzeren As en Roede." Notaris Kerkhoven te Werkendam, publiek verpachten: 10 perceelen DIJK, Notaris L. G. VAN GENDT, Conissimiirs in Effecten, Ververstraat 25, 's Hertogenbosch. Notaris Kerkhoven, te Werkendam, NIEUWE GROENTEN in BLIK. SOEPEN en SAUSEN. verkoopen: eerste snede Hooigras, Drietrompettorstraat, Hensden. BUITENLAND. Men zal zich herinneren, dat Cecilie Meyer, de vrouw van een spoorweg wachter, nu reeds ongeveer vijftien jaar doende is, om bij rechterlijk vonnis te laten uitmaken, dat graaf Joseph Adolf Stanislaus Kwielicki, de erfgenaam van een majoraat in Pruisisch Polen, een ondergeschoven kind is, dat zij zelve indertijd, buitenechtelijk, ter wereld ge bracht zou hebben. Gravin Kwilecki, die aan deze onderschuiving schuldig zou staan, om te verhinderen, dat het majoraat na den dood van haren man in een zijlijn zou overgaan, is intus- schen overleden en ook ettelijke andere menschen, o. w. eenoude Poolsche baker, die in vroegere processen als getuigen gehoord zijn, zijn niet meer onder de levenden. Maar Cecilie Meyer heeft, daarbij vermoedelijk krachtig gesteund door de belanghebbende zijlijn, hare pogingen niet opgegeven. Gisteren heeft de zaak opnieuw voor de civiele kamer van het hof te Bres- lau gediend en ook ditmaal is Cecilie weer in het ongelijk gesteld. Het hof achtte het door eischeresse beproefde bewijs mislukt en legde haar de kosten van het geding op, omdat zij had kun nen voorzien, dat haar eisch geen kans had om toegewezen te worden. Het Noorsche Storthing heeft een ontwerp tot uitbreiding van het Vrou wenkiesrecht voor parlementaire ver kiezingen eenstemmig goedgekeurd. Alle meerderjarige vrouwen zullen voortaan mogen kiezen. Te Mohilef en Poehewice (Rusland) zijn onderscheidenlijk 175 en 54 huizen verbrand. Vijf personen zijn omgeko men, waaronder een man van 100 jaar. Shaw Hunter te Kimberley heeft een nieuw vliegtuig uitgevonden. Hij heeft er reeds proeven mee gedaan. Het kan 50 ton dood gewicht en 100 passagiers vervoeren; de lengte is 600 voet, de hoogte 48 en de breedte 228. Door drie machines van 900 p.k. en een hulp machine van 300 p.k. wordt het gevaarte bewogen. De uitvinder zegt dat zijn toe stel 10 dagen in de lucht kan blyven; het kan ten minste 80 km. en ten hoogste 200 km. per uur afleggen. Bewonderaars te Parijs van den Por tugeeschen dichter Camoëns, hebben daar verleden jaar in de Camoënsstraat een borstbeeld voor den schrijver der Lusiaden onthuld. Dezelfde bewonder aars zijn Woensdag in de Camoënsstraat teruggekeerd om er hun dichter ter gelegenheid van zijn zooveeljarig eeuw feest te huldigen en dames droegen armen vol rozen aan om er den dichter mede te omkransen. Maar hoe groot was aller verwondering. Er was geen borstbeeld van Camoëns te vinden, wel een leeg voetstuk. Na veel nasporingen bleek, dat de bewoners der straat, die den armen Camoëns met zijn eene oog een erg leelijken meneer vonden, het beeld dat hun ergerde, weggestopt had den in een bewaarplaats van meubelen. En zoo heeft de dichter, wiens leven niet veel vreugd gekend heeft, ook thans zijn rozen gemist. De geestdriftige dames, die zoo erg betoogen wilden, zijn hun bloemen maar aan den ouden Victor Hugo gaan brengen. Een groot aantal jonge Fransche vrouwen hebben een adres gericht tot den minister van oorlog, waarin zij dezen om betrekkingen bij het leger vragen. „Indien de drie-jarige dienst plicht in werking treedt," zoo schrijven zij, „heeft ons leger in verhouding nog niet hetzelfde aantal marketentsters als onze eventueele tegenstanders. Onze dierbaarste wensch is, Frankrijk een deel van onze jonge kracht te mogen aanbieden en op deze wijze te mogen samenwerken met onze broeders, aan de landsverdediging." De oorlog op den Balkan. De Tsaar van Rusland heeft den Koning van Bulgarije en den Koning van Servië den 8sten dezer uit Moskou telegrammen gestuurd, waarin het heet, dat het Bulgaarsche en het Servische volk in hun verdrag van bondgenoot schap de beslissing over alle meenings- verschillen, die over de ten uitvoerleg ging van het verdrag zouden kunnen ontstaan, aan den Tsaar hebben gelaten. De Tsaar verzoekt dus Hunne Majes teiten, om aan de verplichtingen, die zij op zich hebben genomen, te voldoen, en de beslechting van het huidige ver schil van meening tusschen Bulgarije en Servië aan hem, den Tsaar, over te laten. „Daar ik, zoo luidt het dan verder, de functie van scheidsrechter niet als een voorrecht, maar als een ernstigen plicht beschouw, geloof ik Uwe Majes teit te moeten meedeelen, dat een oor log tusschen de bondgenooten mij niet werkeloos zou kannen laten. Ik con stateer, dat de staat, die den oorlog zou beginnen, daarvoor tegenover de Sla vische zaak de verantwoordelijkheid zou dragen. Ik houd mij volle vrijheid voor aangaande de houding die Rusland tegen over het resultaat van zoodanigen mis- dadigen strijd zou innemen." Donderdag werd uit Petersburg ge seind: Bulgarije en Servië hebben ver klaard de scheidsrechterlijke tusschen- komst van Rusland te aanvaarden. Het is, aldus de N. R. Ct., een be moedigend teeken dat Bulgarije en Ser vië beiden de scheidsrechterlijke tus- schenkom8t van den Tsaar hebben aan vaard. Of beide betrokken staten ook voorwaarden stellen en welke, is ons thans nog niet bekend. Volgens een Reutertelegram uit Londen acht Bul garije het niet geraden te demobili- seeren, daar het van oordeel is dat zijn leger op het oogenblik de beste waar borg is tegen het uitbreken van vijan delijkheden. De Servische regeering daarentegen moet wel gezind zijn, gehoor te geven aan de roepstem der mogendheden om het leger af te danken. Zij verlangt natuurlijk dat dan ook de Bulgaarsche regeering daartoe zal overgaan. Vóór de demobilisatie een voldongen feit is, blijft de toestand hachelijkoog getuigen beschrijven de stemming van beide legers als zeer oorlogzuchtig, en daar de oogsttijd nadert, dringen de soldaten op een snelle oplossing aan. Woensdag werd uit Konstantinopel gemeld: Vanmorgen om half twaalf begaf de grootvizier, vergezeld van twee ad judanten, kapitein Echref en luitenant Marini Ibrahim, zich per auto naar de Porte. Onderweg ontmoetten zij een huurauto, waarin enkele personen zaten die revolverschoten op den grootvizier losten. Machmoed Sjefket werd doodelijk getroffen en overleed kort daarop. Lui tenant Ibrahim is eveneens gedood. Een bediende van den grootvizier, Kiazi ge naamd, is gewond. De lijken zijn naar het ministerie van oorlog vervoerd. Topal Tewfik, een der aangehouden verdachten, stond bij zijn gevangen neming in een urinoir. Hij had twee revolvers in de handen en een groot aantal patronen bij zich. De huurauto, waarin de moordenaars zaten, is verlaten in een afgelegen wijk van Stamboel teruggevonden. Kapitein Echref heeft de volgende inlichtingen verstrekt: Toen wij van het Bei-Azid-plein wegreden, werd onze auto tegengehouden door een verzakking van den weg, die men bezig was te her stellen. Wij hoorden een knal, maar schonken er geen aandacht aan, daar wij dachten dat een luchtband van de auto sprong. Maar meteen viel de grootvizier voor over. Ik nam hem in mijn armen, om hem op te helpen, maar zag dat zijn gezicht geheel bebloed was. Toen er weer geschoten werd, sprong ik uit de auto om de moordenaars te grijpen. Zij vluchtten in hun huurauto, behalve Topas, die geen tijd had gehad er in te stappen. Een der moordenaars vuurde uit de wegrijdende auto nog steeds door, ik begrijp niet, dat ik niet getroffen ben. Het zal wel een politieke moord zijn, begaan op last van tegenstanders van 't Jong Turksche comité, daar men weet dat de regeering, onmiddellijk nadat «Ie vrede met de Balkanstaten gesloten was, maatregelen heeft genomen om zichzelve en de hoofdstad te beveiligen tegen pogingen om het tegenwoordige bewind omver te werpen. Machmoed Sjefket was grootvizier ge worden na de staatsgreep van Euver bei op 24 Januari, die voortvloeide uit het verzet der Jong Turken tegen den vrede, welken het kabinet-Kiamil met de Balkanstaten wilde sluiten. Zij reken den er op door hervatting der vijande lijkheden gunstiger voorwaarden te kun nen bedingen en hoopten misschien zelfs op het keeren van de krijgskans. Die hoop is ijdel gebleken. De Tur ken hebben noch bij Tsjataldzja, noch op Gallipoli voordeelen kunnen bevech ten. Daarentegen viel Adrianopel, viel Jannina, viel Skoetari. In het leger van Tsjataldzja heerschte groote oneenig- heid, die de kracht der troepen ver lamde. De dood van Nazim pasja, den populairen minister van oorlog in het kabinet-Kiamil, die bij den staatsgreep, 't zij bij ongeluk, 't zij met opzet was neergeschoten, heeft tot die twisten in het Turksche leger niet weinig bijge dragen. De vrede van 30 Mei, te Londen ge sloten op veel ongunstiger voorwaarden, dan Kiamil in Januari had bedongen, heeft de maat doen overloopen. De grpotvizier is het eerste slachtoffer geworden en men vraagt zich af of zijn dood niet het sein zal worden tot een militairen opstand tegen de Jong Turk sche regeering. Machmoed Sjefket heeft van het begin der omwenteling, die leidde tot den val van Sultan Abdoel Hamid, een leidende rol in het Jong Turksche comité gespeeld. Zijn tocht naar Stam boel, en de verovering der stad voor de Jong Turken, zijn benoeming tot gene ralissimus, later tot minister van oorlog liggen nog versch in het geheugen. Toen hij op 24 Januari als grootvizier optrad, ontving de menigte te Konstan tinopel de mededeeling daarvan met gejuich, want Machmoed Sjefket was populair en genoot algemeen aanzien en vertrouwen. Hij heeft tijdens zijn bewind echter aldoor met tegenslagen en ver deeldheid te kampen gehad en niets kun nen uitrichten om het doel dat hij en zijn ministerie zich gesteld hadden, te bereiken. Een later bericht uit Konstantinopel meldt: De moord op den grootvizier heeft groote ontsteltenis in de stad en droefheid in de politieke wereld gowekt, waar Machmoed meer achting en gezag had, dan eenige andere persoonlijkheid in Turkije bezit. De leden van het Co mité verklaren, dat de Jong-Turken den toestand meester blijven. De plaatselijke commandant verklaart, dat de orde niet zal worden gestoord. De soldaten van de buitenlandsche oorlogsschepen zijn aan boord geconsigneerd. Het valt niet te loochenen, dat de moord een politieke aanslag is, gericht tegen de Jong-Turken. De regeering wist al drie weken, dat een complot bestond om Machmoed Sjefket en de andere Jong-Turksche leiders in een reeks aanslagen te ver* moorden. In sommige kringen meent men, dat de aanslag op touw is gezet door ge neraal Sjerif pasja, die onder het minis terie Moektar pasja hier is geweest en een kleinen groep van jonge avonturiers heeft gevormd, waartoe o.a. behoorden de journalisten Pertef en Tewfit, als mede Dzjewad en Kadri, medewerkers van de Alemdar. Onder de moordenaars heeft men een schoolkameraad van Savfet Loeffii, den secretaris van prins Sabah ed Din, her kend. BINNENLAND. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben Dinsdag bij eerste stem ming met 37 stemmen gekozen tot lid van de Eerste Kamer professor mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer. 21 stemmen waren uitgebracht op prof. Fabius en 9 op het oud-lid der Tweede Kamer Van Kol. Van de Dinsdag in Overijssel ge houden verkiezing van leden van de Prov. Staten was de uitslag: Almelo, herkozen de heeren Bulten, c.h., Roering, r.-k. en Van der Vegte, a.r. Deventer, herkozen de heeren Van Heemstra, u.l. en Stoflel, v.d. Enschede, herstemming tusschen de heeren Bennink, s.d.a.p., aftredend, Dik kers, v.l., Elhorst, a.r., aftr., Lasonder, v.l., Nijhuis en Tijhof, aftr., beiden s.d.a.p. Kampen, herkozen de heeren Ten Kate, c.h. en Noordtzij, a.r. Markelo, herkozen de heeren Heiler- sig en Terhorst, beiden v.l en aftr. Oldeuzaal, gekozen in plaats van het aftredend r.k. lid Johannink, de heer Löhnis, r.k., en herkozen baron van Voorst tot Voorts, r.k. Ommen, herstemming tusschen de aftredende leden Berends en baron van Dedem, beiden c.h. en de heeren Bal- kema en Van der Sande, beiden u.l. Raai te, voor de vacatures gekozen de heeren Bramer, a.r., Schoemaker en Geertman, beiden r.k. Zwartsluis, herkozen de heer Post, a.r. Zwolle, herkozen de heeren De Her der, v.d. en Löhuis, v.l. Donderdag had in Friesland de stem ming plaats voor de Prov. Staten. In Franeker treden 5 vrijzinnigen af. Gelijk men weet gingen in dit district bij deze verkiezing de vrijzinnigen met de sociaal-democraten samen. Er waren 3 vrijzinnigen gesteld en 2 socialisten. Zij zijn allen met een 600 stemmen meerderheid gekozen. In dit district hebben de vrijzinnigen dus 2 zetels prijsgegeven. In Leeuwarden treden af 4 vrijzinni gen en 1 sociaal-democraat. De vrijzin nigen en de sociaal-democraten hadden ieder 5 candidaten gesteld; de coalitie slechts drie. Daarvan komen in herstemming de 5 socialisten, de 3 kerkdijken en slechts 2 vrijzinnigen. Er zijn dus zeker 2 vrij zinnige plaatsen verloren. In Schoterland treden af 4 sociaal democraten. De coalitie had 3 candidaten gesteld; de vrijzinnigen 5, en de socia listen 4. Voor de herstemmingen vallen 2 vrijzinnigen af, zoodat zij loopen zal tusschen 4 socialisten, 3 vrijzinnigen en 3 kerkelijken. Te Dokkum en Sneek zijn de 5 kerke lijken herkozen. In Limburg zijn alle aftredende R. K. leden herkozen. besloten. De verwachting bestaat echter, dat het gebouw Kunstmin voor de ge meente behouden zal blijven. ADVERTENTTEN. op 37 Juni 1913, des middags om 13 uur, ten huize van H. J. V AN GOOL te Woudrichem Inlichtingen te bekomen en voorwaarden ter inzage bij den Voorzitter, waar tevens de inschrijvingsbiljetten vóór of op den 26 Juni 1913 ingeleverd kunnen worden. M. J. VAN OORD, Voorzitter van de Nieuwe Ban, Werkendam. zal Woensdag 18 Juni 1913, nam. 5 uur, bij de Gebr. NIEU WENHUI- ZEN, te Rijswijk publiek, verkoopen Seizoen 1913, de eerste snede Hooigras van de Rijswijksche Waard, onder Rijswijk, in perceelen als van ouds, den Kardam en het perceeltje afkomstig van de Wed. Els- hout. Rotterdam, Telef. 1097. Enschedé. Telef. 339. Ontwerpen en Uitvoering van alle BETON-IJZERWERKEN. Grootste voorraden Putten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en eirbelvorm voor DUIKERS. te Waalwijk, zal Op Donderdag; 19 Juni 1913, nm. 5 uur, ten huize van H. VER HOEVEN te Bern, om eenmaal te hooien elk groot 1 Hectare. Inlichtingen geeft Verhoeven voornoemd. van te Heusden, 1. Op Dinsdag; 17 Juni 1913, voorm. ÏO uur, in het Veerhuis te Veen, voor den Heer P. L. Honcoop te Heusden en Mej. M. H. Duijser te Veen, van Lan derijen, onder Veen. 2. Op Zaterdag; 31 Juni 1913, voorm. ÏO uur, in Concordia te Heusden, voor de Heeren G. van Everdingen en L. M. de Mol te Heusden en de Diaconie van Heesbeen en den Heer P. Wagemakers, aldaar, en de Heeren H. Magré te Haarlem en J. A. v. Bavel te Oudheusden, van Lan derijen, onder Wijk,Genderen, Heesbeen en Oudheusden. Zie biljetten. Coöp. Stoomznivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", denderen. BOTElt. I Gerechtigd tot het voeren van het Ryk'diotcrmerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag- ivond f 1.30 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. leert dat het beste steeds het goedkoopste is. De beste band is altijd de goedkoopste, en wel niet bij het aanschaffen, doch in het gebruik. Men rijden daarom slechts op die den goedkoopsten kilometerprijs waarborgen. v v-- In de eergisteravond gehouden ver gadering van obligatiehouders en van vertegenwoordigers der vereeniging Kunstmin te Dordrecht, is tot likwidatie Gevraagd f 500 4 pCt. 's Bosch97 pCt. f1000 3| pCt. N.-Brab. Mij. voor Gemeente Crediet90 f1500 aand. Mij. tot Exploit, v. Bouwterrein 's Bosch 45 2 pCt. obl. Waterschap Groot Mijdrecht offerte. 3$ pCt. obl. Bommelerwaard boven den Meidijkofferte. Aandeelen Katholieke Illustratie offerte Aangeboden f 2000 aand. Alg. Verzekering Mij. „Adjuto" 40 10 k f500 aand. Mij. tot Exploit. v. Bouwterrein 's Bosch 60 f5500 4 pCt. Prov. Drenthe 1908 97$ 9 k f500 4 pCt. gem. Katwijk 97 f 1000 3£ pCt. gom. Zaandam 1891 92 f 500 3 pCt. gem. 's Bosch 1896 84 2 k f 500 aand. N. V. Cinema Royal 110 f3000 3J pCt. gem. Den Haag 93 f2500 3£ pCt. gem. Hengelo 89 15 k f 500 4$ pCt. gem. Assen 1913 101 f7000 4£ pCt. gem. Delft 101J f 2000 3 pCt. gem. Dordrecht82| f2000 4 pCt. gem. Aalten 97 f14.000 4pCt. gem. Delfzijl 96£ Vragen en aanbiedingen worden KOSTELOOS geplaatst, slechts bij uitvoering wordt provisie ia rekening gebracht. Coupons te Amsterdam betaalbaar. zal Woensdag 18 Juni 1913, vm. 11 uur precies, in het Café „H. J. VAN GOOL", te Woudrichem, Seizoen 1913, roor de Familie H. A. Hanedoes, van „het Klein Gors", „het Groot Gors" en „de Groesplaat" onder Woudrichem en Sleeuwijk, in perceelen als van ouds. Voor den heer A. Naaijen, drie perceelen op- en aan het „Kraaiveld", onder Woudrichem en Sleeuwijk. Breeder bij biljet omschreven. Komkommers on Vorsche Bananen. Steeds voorhanden bij Voor den Heer A. Naaijen, Voor de Heeren Timmermans q.q. te Waalwijk: UM MJ— HII» I «n.-»ii—I,y mi i n «m—mi au mm mmi i i—ca Een oude ervaring Continental Continental-Caoutchouc-en Gutfa-Percha-Cö.,Amsterdam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5