hetgeen mislukte. Het vuren hield tot een uur oa middernacht aan. Hoe groot het aantal getroffenen is, is niet te zeggen. Maandag werd uit Johannesburg ge meld Uit den uitslag van de stemming, die er onder de vereeniging van machinis ten van den geheelen Rand is gehouden, blijkt, dat er een groote meerderheid voor de aanneming van de voorgestelde chikking is. Het bestuur van de vereeniging heeft een motie aangenomen, verklarende, dat, indien de grieven niet op bevredigende wijze hersteld worden, de staking bin nen een maand opnieuw afgekondigd zal worden. De voorwaarden waarop de schikking tot stand is gekomen, zijn de volgende lo. de stakers keeren naar huis terug en alle wanordelijkheden houden op 2o. de stakers van de mijn Nieuw Klein- fontein worden weer in dienst genomen en de regeering verleent behoorlijke vergoeding aan werkwilligen, die in geen geval tot slachtoffer gemaakt mogen worden 80. de stakers van andere mij nen keeren naar hun werk terug en worden weer aangenomen naarmate het werk hervat wordtook op dezen mag geen weerwraak genomen worden 4o. de vertegenwoordigers van de werklie den zijn vrij, om andere grieven aan de regeering voor te leggen, welke ze zal onderzoeken. De mijnwerkers van den Rand her vatten allerwege den arbeid. Verschei dene mijnen werken reeds weer, doch tal van mijnwerkers zijn nog niet op gekomen, omdat zij de begrafenis der dooden willen bijwonen. Een vergadering van 8000 mijnwer kers heeft een motie aangenomen, waarin de leiders der staking worden verloo chend, en verklaart dat de staking nog voortduurt. Zij trekken nu naar Braamfontein om de spoorwegbeambten tot staking over te halen. Uit Weenen wordt aan de Temps gemeld, dat de Belgische prinsessen Louise en Stefanie, op raad van den beroemden rechtsgeleerde Victor Rosen- feld het proses over de nalatenschap van wijlen koning Leopold II van België voor het hof van casatie zullen brengen. De Amerikaansche cementfabrikanten hebben op een jaarvergadering te Chi cago besloten esn weg aan te leggen dwars door de Vereenigde Staten, van Oceaan tot Oceaan. Deze weg zal 6400 K.M. lang zijn en de kosten zullen 10 millioen dollar bedragen. Een bedrag van 4 millioen wordt bijgedragen door de fabrikanten, de rest hoopt men vrij willig te verkrijgen van de regeering, de burgers en de verschillende staten. De Duitsche bladen publiceeren het dezer dagen verschenen jaarverslag der Krupp-fabrieken, dat een verbluffend beeld geeft van de ontwikkeling, die de moderne industrie genomen heeft. We ontleenen aan dit jaarverslag de volgende cijfers: In 't geheel zijn bij de Krup-fabrieken 76.988 personen werkzaam. In de staal- gieterijen waren in het jaar 1912 in de 60 fabrieken in werking ongeveer 7700 werktuigmachines, 16 walsmachines, 164 stoomhamers, 539 stoommachines en 3392 electromotoren. Het kolenver- bruik, uit eigen mijnen, bedroeg in 1912 2.714.770 ton. De 7 electrische centralen der staalgieterij te Essen, voeden 2897 booglampen, 36412 gloeilampen en 3417 electromotoren. Op het spoorwegnet der fabrieken, dat direct aansluit aan dat der stations van de Staatsspoorwegen, doen 19 locomotieven en 962 wagens dienst, terwijl op een op kleineren voet ge schoeide spoorbaan 37 locomotieven met 1587 wagens lo.open. De fabrieken te Essen hebben een eigen telegraafnet met 17 stations, waar te zamen 29 Morsetoe stellen in dienst zijn. De Amerikaansche journalist John H. Mears, doet in opdracht van de New- York Sun een poging om in den kortst mogelijken tijd een reis om de wereld te volbrengen. Hij is reeds onderweg en bevindt zich aan boord van de Maure- tania. Maar het schip doet iets langer over de reis, dan waarop bij de vast stelling van het reisplan door Mears was gerekend. Mears heeft nu aan de courant, die hem uitzond, geseind, dat hij wel genoodzaakt zal wezen, te Fish guard een vliegtuig te nemen en zich vandaar door de lucht naar Londen te laten brengen. Daardoor kan hij enkele uren winnen, hetgeen hem in staat zou stellen te Dover de boot te pakken, die hem tijdig op het vasteland brengt om den Franschen sneltrein te halen. In de Mariaschool te Bremen, waar onlangs door den waanzinnig geworden Schmidt een vreeselijk bloedbad aange richt werd, brak Donderdag een paniek uit. Het harde dieht slaan van een deur veroorzaakte een geluid, dat op den knal van een pistoolschot geleek. Dat was voor de kinderen aanleiding om tot een wilde vlucht over te gaan. Schreeuwend en in groote opgewonden heid holden de kinderen van de derde verdieping van de trappen, gevolgd door die van de lager in het gebouw gelegen klassen. De onderwijzers hadden alle macht over de kinderen verloren. In de paniek vielen velen van de trappen of werden zij getrapt of gestoo- ten, zoodat een aantal kinderen, geluk kig slechts licht, gekwetst werden. De buren snelden toe, met stokken gewa pend, in de meening dat opnieuw een aanslag op de kinderen of de school plaats had. De politiebureaux werden gealarmeerd. Binnen enkele minuten waren vliegende colonnes met brancards en verbandmiddelen ter plaatse. Eerst uren later was de opwinding in zooverre bedaard, dat het onderwijs kon worden hervat. Maar slechts voor halve klassen. Vele kinderen werden door de ouders thuis gehouden. De Ralkan. Omtrent het gevecht tusschen Grieken en Bulgaren, hetwelk bij Kilkitsj heeft plaats gehad, worden de volgende bij zonderheden gemeld: Deze strijd was van meer gewicht dan alle slagen in den oorlog tegen Turkije. De Bulgaren, die in getalsterkte de meerderen waren, hadden rondom Kil kitsj uitnemende verdedigingswerken aangelegd, die uitstekend tegen granaat- vuur beschermden. Het vuur werd 's ochtends om 8 uur geopend. De Bulgaren hadden zware artillerie op de heuvels in batterij ge bracht en openden daarmee een vuur, dat zeer nauwkeurig voor het uitbreken der vijandelijkheden geregeld was. Hun kanonnen schoten uit een afstand van 3 K.M. De Grieksche veldartillerie was op de vlakte te zeer blootgesteld en kon niet worden gebruikt. Toen kreeg de infanterie bevel om door een snellen opmarsch zich aan de uitwerking van het Bulgaarsche geschut te onttrekken. Zulks geschiedde. De in fanterie snelde stelselmatig in looppas voorwaarts. Om elf uur begrepen de Bulgaren, dat zij den opmarsch der Grieken niet zouden kunnen stuiten en staken de korenvelden over een breedte van 3 K.M. in brand, om hun bewe gingen te verbergen. Maar de Grieken renden in razenden ren door de bran dende strook heen. Verwarring maakte zich van de Bulgaren meester. Intus- schen was de Grieksche artillerie in batterij gebracht en opende een verwoed bombardement, dat de Bulgaarsche bat terijen op de heuvels bij Kilkitsj tot zwijgen bracht. Een compagnie hield nog stand op een heuvel. De Grieken bestormden den heuvel en de Bulgaren vluchtten overijld langs de andere zijde naar beneden, hun munitie en de ge- wondenachterlatend. De Bulgaren vluch ten in wanorde naar Dojran, door de Grieken hardnekkig achtervolgd. De schansen waren met lijken gevuld. Het Grieksche leger, dat Gevgeli heeft hernomen, is de Wardar overgetrokken en heeft de schier ontoegankelijke pas sen naar Doiran genomen. Het stuitte op verwoeden tegenstand. Na een bloe- digen strijd namen de Bulgaren de vlucht. De Grieksche overwinning bij Ni- grita was volkomen, een heel Bulgaarsch regiment met 10 officieren is gevangen genomen. De opperbevelhebber heeft om schepen geseind, om de krijgsge vangenen te transporteeren. Er loopt een hardnekkig gerucht dat Rusland zich er niet tegen zal verzetten, wanneer Turkije enkele voordeelen van Bulgarije tracht te bedingen. Volgens de algemeene overtuiging is Turkije besloten partij te trekken van den tegen- woordigen toestand op den Balkan, en zal het zoo noodig gewapend tusschen- beide komen. Men gelooft dat de Porte een nota aan Bulgarije heeft gericht, om terug gave van Thracië te eischen. Het gerucht wil dat de laatste Bul gaarsche troepen op het punt staan de stelling van Tsjataldzja te verlaten. De Neue Freie Presse verneemt, dat Bulgarije met Turkije een overeenkomst heeft getroffen, waarbij het door af te zien van een oorlogsschatting, de onzij digheid van Turkije heeft gekocht. Servië en Griekenland zoo schrijft de Echo de Paris hebben reeds een overeenkomst getroffen tot verdeeling van Macedonië. Het Grieksche gebied zal zich tot aan de golf van Orfano uit strekken en Saloniki een flink achter land krijgen. Aan Servië is een strook langs de Grieksche grens afgestaan, waardoor het aan de golf van Lagos toegang krijgt tot de Egëische zee. Naar de telegrammen melden, hebben thans eindelijk Servië, Griekenland en Montenegro hun diplomatieke betrek kingen met Bulgarije verbroken. De Grieksche regeering heeft reeds Zaterdag en de Servische Zondag aan Bulgarije te kennen gegeven, dat zij zich met Bulgarije in oorlog beschouwt. Men kan dezen dus als officieel verklaard be schouwen. In de nota, waarmee de Servische regeering de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije afbreekt, zegt zij, dat door den arglistigen aanval van het Bulgaar sche leger op den 30sten Juni en de volgende aanvallen onomstootelijk be wezen is, dat de Bulgaarsche regeering, door onverklaarbaren haat en vijandig heid gedreven, zonder oorlogsverklaring den oorlog tegen Servië begonnen is en daardoor den band van vriendschap het ft verscheurd. Van Zondag af beschouwt dus de Servische regeering alle betrek kingen met Bulgarije als verbroken. Uit de tegenstrijdige berichten van het oorlogsterrein is thans op te maken, dat er gevochten wordt over een front an ruim 400 K. M., dat zich uitstrekt van den Donau tot de Egeïscbe Zee en dat nog nergens een beslissing gevallen is. Naar uit Konstantinopel wordt ge meld, heeft de Porte het Turksche leger doen weten dat zij niet zal demobili- seeren, voor de vrede tusschen de Bal- kanstaten voor goed is hersteld. Zij heefi besloten Bulgarije twee dagen tijd te geven om zijn troepen van de kust der Zee van Marmara terug te trekken. Vol doet Bulgarije daaraan niet, dan zal het Turksche leger de Bulgaren daarvandaan verdrijven. Plaalseliik Nieuws. Werkendam. De werkliedenver- eeniging „Eendracht" hoopt haar driemaan- delijksche vergadering te houden op Don derdag 10 Juli, 's avonds 8 uur. De te behandelen zaken zijn: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Rekening en verantwoording. De driemaandelijksche vergadering der griendwerkersvereeniging „Onderling Belang", zal gehouden worden op Zaterdag 12 Juli a.s., des avonds om 7 uur, in de Nutszaal, alhier. De punten van behandeling zijn: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Rekening en verantwoording door den Penningmeester; 4. Mededeeling; 5. Voorstel van 't bestuur uitkeering bij overlijden; 6. Rondvraag; 7. Sluiting. Vrijdag a.s. te 8 uur nam., hoopt in de Nutszaal op te treden de WelEd. heer mr. J. A. van Tienhoven, over het onder werp „Neerlands onafhankelijkheid her steld". Besomen. Maandagavond gingen de fietsers F. K. en A. K. een glas bier drinken in de herberg Beflevue (P. Passier). Toen zij weggingen bleek dat hun fietsen waren verdwenen, die later echter in de Biersteeg nabij Sprang zijn teruggevonden. De politie is met 't geval in kennis gesteld. CapcIIe- Bij de op 3 Juli gehouden stemming voor 2 leden van den Gemeen teraad werden uitgebracht 163 geldige stem men en 2 van onwaardehiervan verkregen J. Rijken 62, M. J. Rijken 127 en A. L. Sneep, 100 stemmen, zoodat beide laatstge noemde aftredende leden gekozen zijn. De zangvereeniging ,,'t Rozenknopje" alhier, zal in de volgende maand deelnemen aan een zangconcours te Moercapelle. 's-Gravemoer. Bij de Maandag gehouden stemming voor twee leden van den Gemeenteraad werden uitgebracht 148 stemmen, waarvan 3 van onwaarde. Hier van verkregen de heeren A. Beunis 80, P. Rutters Cz. 33, J. Versteegh Thz. 33 en W. Versteeg Jz. 66 stemmen, zoodat eerstge noemde is gekozen en er op Maandag 14 Juli eene herstemming moet plaats hebben tusschen de drie overige candidaten. Made en Rrimmelen. Bij de op Maandag j.l. gehouden stemming voor den gemeenteraad zijn de drie aftredende leden herkozen, te weten de heeren J. Jansen, J. Jansens en J. v. d. Veeken. Nederhemert. Bij de Vrijdag ge houden verkiezing van leden voor den Raad dezer gemeente, werden 136 stemmen uit gebracht. Herkozen de heer E. M. Smits, met 92 stemmen en gekozen de heer J. G. Slegh, met 76 stemmen. De heer A. Bakker, aftr. lid verkreeg 57 stemmen. De klinkerpaden op de dijken schijnen zeer goed te voldoen. Thans zal, naar we vernemen, ook de hooge Maasdijk binnen kort van zulk een pad voorzien worden, dat vooral in het najaar bij druk bieten- vervoer goede diensten zal bewijzen. Maandag geraakte een beste melkkoe van den heer O. v. d. W. in het prikkel draad van de omheining vast, met het ge volg dat het dier zich deerlijk aan den uier verwondde en hevig bloedde. Direct werd de hulp van den rijks veearts te Heusden ingeroepen. Sprang. Maandagmorgen om 11 uur, werd door den Weleerw. heer ds. Pop, in tegenwoordigheid van het schoolbestuur en vele belangstellenden, den eersten steen van de in aanbouw zijnde Chr. School ge legd. Met een korte, doch kranige rede wees spreker op den schoolbouw en sprak in deze over het verleden, het heden en de toekomst. Vervolgens over de openbare school, waar geen plaats was voor Jezus, zelts niet voor het gebed. Met een „Eben Haëzer" eindigde spr. zijn met gloed uit gesproken rede. Toen j.l. Zondagnacht zekeren G. Grootzwagers van Kaatsheuvel in de Be- so ij enschesteeg voor een auto uitweek, werd hij dofir den stoomtram, komende van de richting Tilburg, gegrepen, die hem in den sloot slingerde. De aan zijn hoofd bekomen verwondingen werden door dr. J. v. d. Meulen verbonden. Bij de j.l. Vrijdag te Kaatsheuvel ge houden keuring voor de nationale militie, werden van de 14 jongelingen die uit deze gemeente voor den keuringsraad waren op geroepen, er 11 voor de militie afgekeurd. Veen. Voor de Schoolmeesters, welke meestal naar Duitschland worden verzonden, werd Dinsdag f 2 per H.L. besteed. Deze prijs is zeer gedaald, doch daar men be gint te vreezen voor de ziekte, zoo is men genegen om ze maar spoedig op te ruimen. Aan het Telefoonkantoor alhier wer den over de maand Juni behandeld 62 tele grammen, waarvan er 32 zijn verzonden en 30 zijn aangekomen. IrUhoeien-Cappel. Naar we vernemen zal het nog wel 3 weken duren, aleer begonnen zal worden met het leggen der hoofdleiding voor de gasverlichting al hier. In de meeste woningen liggen de buizen voor de verlichting reeds. Waspik. Met de pluk der bessen is men alhier begonnen. De prijzen variee- ren van 24 tot 27. Door de firma Joh. Vermeulen en Zn., fouragehandel alhier, is aan B. en W. ver gunning gevraagd tot plaatsing van een zuiggasmotor. De perserij van genoemde firma zal ook electrisch verlicht worden. In het gezin van J. A. de Graaff, veehandelaar, alhier, is wederom een ge val van febris-typhoidea geconstateerd. Thans zijn reeds vier personen in dat gezin door genoemde ziekte aangetast. Gedurende de afgeloopen week werden, naar men aan de N. R. Ct. meldt, op de Beneden-Waal gevangen te Gorinchem 21 zalmen, wegende van 10 tot 27 pondte Woudrichem 302 zalmen alsmede een partij paling en snoek, te Herwijnen 16 zalmen, te Hurwenen 7 zalmen, te Tiel 4 zalmen. Aan de vischmarkt te Gorinchem be steedde men voor de zalm f 0,85 tot f 1.22 per K.G.; te Woudrichem gold de zalm f 0,80 tot f 1,25, snoek f 0,25 tot f 0.43, paling f 0,25 tot f 0,60, alles per K.G. Vergadering van den Raad der gemeente Heusden, op Vrijdag 4 Juli, des avonds 7,30 uur. Voorzitter: burgemeester Honcoop. Secretaris: de heer Van Eggelen. Aanwezig alle leden. Agenda. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Benoeming hoofd M. U. L. O. school. 3. Onderzoek geloofsbrieven van de heeren C. J. de Jong en L. M. de Mol. 4. Verzoek H. van Strien pachting ge meentegrond. 5. Aanvulling alg. pol. verord., waarbij verboden wordt met voertuigen op den Noorder vestingwal te komen. 6. Voorstel B. en W. regelende belooning waagmee8ter. 7. Verzoek Bestuur van het Nut om ver hooging subsidie teekenschool. 8. Ingekomen stukken. De vergadering door den Voorz. geopend zijnde, leest de Secretaris de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. De namen van de sollicitanten naar de betrekking van hoofd der M. U. L. O. school worden thans bekend gemaakt. Het zijn de heeren Dieleman te Prinsenhage, Burgers te Amsterdam, Zitwing te Wormer, Thieleman te Sommelsdijk, Van Beurden te Groenlo en Van der Sluys te Boskoop. De voordracht bestaat: 1. Van der Sluys, Boskoop. 2. Thieleman, Sommelsdijk. 3. Zitwing, Wormer. De heer De Mol vraagt of de Voorzitter nadere inlichtingen gevraagd heeft, waarop deze antwoordt, dat het zijn gewoonte is alles aan den heer districts-schoolopziener over te laten. Dat lijkt de secuurste weg. De heer Vos zegt met no. 3 persoonlijk kennis te hebben gemaakt en no. 2 bij een vroegere sollicitatie te hebben gesproken. Beiden maakten op spreker een goeden indruk. Is het nu niet vreemd, dat no. 1 zich volstrekt niet gepresenteerd heeft? Bij informatie bleek niet één mijner medeleden iets van sollicitant te weten. Dat maakte mij eenigszins ongerust en ik begon te twij felen of het wel ernst met die sollicitatie was en hij bij benoeming waarschijnlijk zou bedanken. Daar de Voorzitter uit de stad was, heb ik er met den Secretaris over ge sproken. Op diens advies heb ik een brief geschreven met porto voor een telegrafisch antwoord. Ik heb hem gevraagd of hij zijn sollicitatie handhaaft ja of neen. Ik krijg een ontwijkend antwoord„no. 1 onbekend. Had gaarne eerst gezien." Uit dit alles blijkt, dat de heer Van der Sluys niet veel idéé heeft te komen. De Voorzitter zegt, de voordracht bestaat toch uit 3 personen, maak nu zelf maar uit, wien je benoemen wilt. Uit den afloop der stemming blijkt de heer Thieleman met 6 stemmen benoemd te zijn, terwijl de heer Zitwing 1 stem ver kreeg. Tot leden van de commissie tot onderzoek naar de geloofsbrieven worden de heeren Prins, Vos en Van Andel gekozen. Bij monde van den heer Prins vernemen we, dat de stukken in orde zijn bevonden en tegen de verkiezing van de heeren De Jong en De Mol geen bezwaren bestaan. Omtrent verpachting van een stuk ge meentegrond aan H. van Strien stellen B. en W. voor dit te verstrekken tegen gewoon tarief van 6 cent den meter, al zoo tot een bedrag van f35,50. Wordt met alg. stemmen aangenomen. Bij punt 5 der agenda zegt de Voorzitter, dat het dikwijls voorkomt, dat over den Noorder vestingwal paarden geleid worden, welke naar de weide gaan. De weg wordt daardoor bevuild, wat zeer onaangenaam is. Buitendien kuDnen die langs verschil lende wegen hun doel bereiken. De heer Veerman vraagt of dat verbod geen belemmering voor de scheepswerf kan zijn. De Voorzitter zegt: volstrekt niet. Bij art. 64 van de algemeene politie-ver- ordening zal nu een nieuwe alinea gevoegd worden, waarbij het verboden is over den Noordelijken vestingwal, zich uitstrekkende van de Wij ksche Poort tot de koffiestroop- fabriek, met voertuigen en hondekarren te rijden of paarden en ander vee te leiden. Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. B. en W. stellen voor den waagmeester D. van Kuyk f10 belooning te geven. De heer Prins wil het weegloon van 10 cent op 15 eent brengen en Van Kuyk van ieder stuk, dat gewogen wordt, 5 cent geven. De Voorzitter zegt: ons tarief is gelijk met dat van Waalwijk, we kunnen het niet hooger maken dan in de omliggende plaat sen. Toch meent de heer Prins, dat tegen 5 cents verhooging niemand eenig bezwaar zou hebben. De heer De Mol informeert naar de vroe gere belooning. Toen klonk het plechtig uit 's Voorzitters mond„niets". De heer De Mol is van meening dat door een laag weeg loon de handel bevorderd wordt. De heer Prins verklaart dat nu de stad het moet betalen en anders de belangheb benden, waaronder veel lieden van buiten. De Voorzitter meent dat de waag geen bron van inkomsten voor de gemeente is, maar tot gemak van het publiek. De heer Van Andel spreekt als zijn mee ning uit, dat in dit geval de verordening zou moeten worden gewijzigd en dat is niet aan de orde. De Voorzitter bevestigt dit en zegt om de vijf jaar moeten de verordeningen her zien worden en dan zullen we dat wel in orde brengen. Wordt besloten Van Kuyk f 10 belooning te geven. Thans komt in behandeling de aanvraag om verhooging van de subsidie voor de teekenschool. Dit bedraagt thans f 200, waar van f 100 in contanten en f 100 voor het beschikbaar stellen van een lokaal. Rijk, provincie en het Nut dragen eveneens in de kosten bij. Het Bestuur vraagt nu f300 ter uitbrei ding van het onderwijs. Geeft de gemeente meer dan zullen ook Rijk en provincie een hooger subsidie toekennen. Daar de Voorzitter voorstelt het adres aan te houden tot de begrooting behandeld wordt, neemt de Raad dit voorstel met algemeene stemmen aan, Van heeren Ged. Staten is ingekomen een uitnoodiging om 11 Juli a.s. een vergadering te 's Bosch bij te wonen over de Electrische Centrale. De heer Veerman wenscht inlichtingen omtrent het contract dat de gemeente met de gasfabriek gesloten heeft. Na lezing blijkt dat tot 1953 concessie is verleend en dat de gemeente in dien tijd aan geen enkele andere maatschappij kan toestaan het leggen van buizen of het plaat sen van palen benoodigd voor het licht, noch iets ter verlichting in eigen exploitatie nemen. De heer Veerman zegt verwonderd: Hoe nu? Als ik mijn motor door electriciteitin beweging wil brengen, zou dat niet mogen I De Voorzitter antwoordt dat particulieren vrij zijn, maar de stad geen geleiding mag aanleggen. De heer Vos denkt dat misschien met de directie der gasfabriek wel overlegd kan worden, als dat noodig is. De Voorzitter meent, dat het nog wel eenige jaren zal duren voor de Electrische Centrale in werking komt. De heer Prins zegt dat de buizen versleten zijn en de directie waarschijnlijk verheugd zou zijn, als ze er af kon komen. De Voorzitter deelt niet veel goeds over de kwaliteit der buizen mede. Ze zijn al 30 jaar versleten. Er ontsnapt zooveel gas, dat de boomen er van kwijnen en sterven. De heer Prins wil de directie dwingen de buizen te doen vernieuwen. D© Voorzitter deelt mede, dat de prijs van het gas is: le tien tal jaren lOcent voor lichtgas en 8 voor industrie; 2e tiental jaren 9 cent voor lichtgas en 7 voor industrie; 3e tiental jaren 8 cent voor lichtgas en 6 voor industrie. De Voorzitter wil later met de directie wel eens onderhandelen en vindt den tijd daarvoor thans nog niet gekomen. Nog is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring wijziging be grooting 1913 en vaststelling kohier Hoofd. Omslag. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde was bevonden. Thans wordt de openbare vergadering gesloten om een ontvangen schrijven van den ontvanger der registratie te Werkendam in geheime vergadering mede te deelen. Beneden-Langstraat. Zuig lam meren gelden bij goede vraag van 15 tot 20 gulden per stuk. Kerknieuws. Aalst. Ds. J. H. Paddenburgh, predi kant bij de Ned. Herv. Kerk, heeft een beroep ontvangen naar den Ham. Dra kei. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier, door ds. J. M. Ph. Schippers te Ede. Binnenland. De provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren, in de vac.-Waller, tot lid van de Eerste Kamer gekozen dr. A. Kuypermet43 van de 74 stemmen. De heeren J. D. baron van Wasse- naer van Rosande (G.-H.) en mr. L. W. C. van den Berg (A.-R.) zijn, beiden met 44 stemmen, herkozen. In Noord-Holland werden herkozen de heeren H. P. Staal en mr. Van Nierop (U.-L.) en gekozen de heer D. J. van Houten te Weesp (U.-L.) In Groningen werd de heer G. Zijlma (Lib.) herkozen. De Staten van Friesland kozen in de vacature Van Deventer den heer Van Kol (S. D. A. P.) en in de vac.-Van Wei deren Rengers de heer Bergsma, bur gemeester van Enschede. In Overijssel werd dr. H. Fransen (A.-R.) herkozen. In Zeeland werd mr. Fokker (lib.) met 22 stemmen tegen mr. Lucasse (aftr. A.-R) 18 stemmen, gekozen. Tot lid van de Eerste Kamer voor Limburg is herkozen jhr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich, (R.-K. aftr.) In Noord-Brabant werd herkozen mr. Van der Biesen en in de vacature Prin-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2