Het Land van Hensdeo en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. i. P. BDHBIIK, Opleiding Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer-Maatschappij 11VM MI CO, VAN LEEUWEN CÖ7 J. Th. COUWENBERG, J. EL EK AN, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3274. Zaterdag 12 Juli. 1913. BIJVOEGSEL. CoiissiüMairs ii Effecten, Havenstraat 5 (naljj let station) 's-Boscl. Zondags na 1 uur kanlaur gesloten. Krijtstraat 308a, TeL Int 94, GfËÉet Oogarts, 's Bosch, is van 14 Juli tot 4 Augs. BOEKHOUDEN, Handelsrekenen, Handelsrecht, Statistiek, Rotterdam, Teief. 1097. Enschedé, Telef. 339. Ontwerpen en Uitvoering van alle BETON-IJZERWERKEN. Grootste voorraden Putten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en eirkelvorm veer DUIKERS. Coöp. Stoomzuivelfabrieb „OP HOOP VAN ZEGEN", Ververstraat 25, 's Hertogenbosch. RECHTSKUNDIG ADVISEUR, ADVIES en BIJSTAND Alle werkdagen van 9 tot 8 nor. UND VAN altê^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Met achterlating van een te kort van 200.000 Mark is de gemeente secr. Hans Riese te Charlottenburg met zijn vrouw en een zesjarig dochtertje gevlucht. Drie kinderen zijn onverzorgdachtergebleven. De kas van het le belastingkantoor, waarvan Riese directeur was, werd in orde bevonden, alleen particulieren wor den door de gepleegde fraude geschaad. Men vermoedt, dat Riese naar Engeland is gevlucht. In die richting zijn dan ook de noodige stappen gedaan. Riese, die reeds 35 jaar in gemeen tedienst was, waarvan ongeveer 20 te Charlottenburg, stond bij zijn overste als een zeer nauwgezet ambtenaar be kend, en daar hij geen groote verterin gen maakte en bovendien eenige huizen in eigendom had, vermoedt men, dat hij zich met gevaarlijke speculaties heeft ingelaten, die mislukt zijn en hem ge ruïneerd hebben. Het is evenwel ook mogelijk, dat hij een belangrijk bedrag medegenomen heeft, ofschoon dit niet zeer waarschijnlijk is, daar Riese de laatste maanden voortdurend in geld verlegenheid was. De ontdekking der gepleegde oplich terijen kwam Vrijdagochtend aan 'tlicht. Een vrouw, die aan Riese haar spaar bankboekje had toevertrouwd kwam Vrijdag vragen of haar inleggelden nog in kas waren, waarop bleek, dat 't ge- heele bedrag opgevraagd was. De politie werd gewaarschuwd en uit onderzoek bleek weldra dat een aantal personen hunne spaarbankboekjes aan Riese had den gegeven, die de inleggelden ver duisterde. Engelsche stemrechtvrouwen hebben aan Fransche vliegers groote sommen geboden, indien zij, bij een vlucht boven Londen, met ontplofbare stoffen ge vulde buizen op de stad wilden laten neervallen. De vliegers hebben zich gehaast, om de Engelsche politie met het plan in kennis te stellen. Het schandalige opzet moest terzelf- dertijd uitgevoerd worden met eenbrand stichting op groote schaal in Londen. Scotland Yard is er gelukkig bijtijds achter gekomen. Op een bepaalden nacht zouden tal van de verdwaasde vrouwen uit ver schillende wijken van Londen opbreken om in de voornaamste middelpunten van den handel in de Binnenstad en het Westeinde en, zoomogelijk, ook in verschillenderegeeringsgebouwen brand te gaan stichten. Zij hadden het vooral gemunt op die buurten van de Bin nenstad, waar het brandgevaar wegens het dicht opeen staan van gebouwen bijzonder groot is. Er waren uitgebreide toebereidselen getroffen. Duizenden buizen met fosfor waren gereed gemaakt en met groote hoeveelheden vuurmakers, werk, poets katoen en andere brandstof ergens op geslagen. Van tijd tot tijd werd al dit gevaarlijke goedje, om een ontdekking te voorkomen, naar een andere plaats overgebracht. Het moest met de uiterste voorzichtigheid behandeld worden, en dit is een aanwijzing, dat de vrouwen zich waarschijnlijk de medewerking van vaklui verzekerd hadden. De overheid heeft nu van de samenspanning de lucht gekregen en bijzondere maatregelen ge troffen, om de uitvoering ervan bijtijds te stuiten. Blijkbaar wacht men echter een poging af, om de daderessen op heeterdaad te kunnen betrappen. Daar om worden er ook geen nadere bijzon derheden bekend gemaakt. De Engelsche stemrechtvrouwen heb ben een huis, toebehoorende aan Sir William Lever, den millionair en zeep fabrikant, bij Horwich, in Lancashire, in brand gestoken. Het is volkomen verwoest. De Balkan. De proclamatie van den Koning van Servië aan zijn volk luidt aldus: Mijn dierbare Serviërs. Wat ik niet had verwacht, is geschied. De Bulgaren, onze broeders door bloedverwantschap en door godsdienst, onze bondgenooten, hebben onze gewonden wreedaardiglijk vermoord, ons verdrag met het zwaard aan stukken gesneden en onze vriend schap en broederschap vernietigd. Nu reeds meer dan een week levert men bij Owtsje Polje en bij de oude grenzen van ons vaderland in Macedonië bloedige gevechten en men stort er het bloed der broederen. Het hart onzer helden is bekneld en het gebeente van de Ser viërs, ten behoeve van den valschen bondgenoot voor Adrianopel gevallen, trilt in hun graf. De Bulgaren hebben de broederlijke hulp der Serviërs ver geten en het bloed, dat de Servische helden, gesneuveld op de slagvelden van Thracië voor de Slavische zaak en voor de beschaving hebben gestort. De daad van verachterlijke ondankbaarheid en van verraad aan het gesloten bondge nootschap der Bulgaren heeft mij pijnlijk gesmart en mij in mijn oprechte Slavi sche gevoelens gekwetst. Opdat hij de verantwoording voor deze misdaad tegen dit slavisme en de menschheid torsche, die haar heeft gepleegd, is het noodig, dat gij mijn kinderen, op uw vaderland- schen grond uw purper bloed vergiet, hem bevrijdt en voor de Serviërs her overd. De helden, in den vorigen oorlog gevallen, roepen u toe van gene zijde van het graf en bezweren u hen te wreken. Verdedigt ons, ons en onze trouwe en heldhaftige bondgenooten de Grieken tegen deze schande. De edele Montene- grijnen worstelen aan onze zijde om het Servische land te verdedigen. De levens belangen van het vaderland dwingen mij met bezwaard hart een beroep te doen op mijn heldhaftig leger, dat het zich in zelfverlochening en heldenmoed den roemrijken helden van Koemanowo, Prilip, Monastir en Adrianopel waardig toone. Dat God mijn .dierbare soldaten besc.herme in dezen oorlog, die ons wordt opgedrongen. Deze proclamatie moet onder de Ser viërs groote vreugde hebben gewekt, daar zij een einde aan de ondragelijke onzekerheid maakt. De toestand blijft ernstig, maar is nu tenminste duidelijk geworden. Uit Belgrado wordt gemeld: De re geering heeft bericht ontvangen dat de Servische troepen bij Istip een groote overwinning op de Bulgaren hebben behaald. De Bulgaren zijn al vliedend de rivier overgestoken en vluchten in de richting van Pesjowo. De Serviërs hernamen de kanonnen, die de Bulgaren vroeger op hen veroverd hadden. Het gevecht was hardnekkig. De verliezen zijn zwaar. Indien de bijzonderheden van dit be richt juist zijn, heeft men hier te doen met een hoogst belangrijk succes. Want bet was voor de Bulgaren van het grootste belang om op de linie Istip Kotsjana een beslissende overwinning te behalen. Warende Serviërs hier ver pletterd, dan konden vervolgens de Bul garen zich met groote macht legen de Grieken keeren. Thans moesten zij vluch ten in de richting van Pesjewo en be staat er kans dat de Bulgaren tusschen Serviërs en de Grieken bekneld raken, of om dat te vermijden, zich in Ooste lijke richting uit Macedonië moeten te rugtrekken, terwijl Serviers en Grieken zich kunnen vereenigen. Nu de Serviërs een overwinning bij Istip kunnen melden, geven zij tege lijkertijd toe, dat de Bulgaren hun ka nonnen hadden afhandig gemaakt, die nu heroverd zouden zijn. Aan de Berliner Zeitung am Mittag wordt uit Belgrado geseindHier komen voortdurend transporten gewonden aan. Uit het groot aantal steekwonden kan men zich een voorstelling maken van de verbittering, waarmee van man tegen man gevochten is. Buitengewoon groot zijn de verliezen aan officieren. De Ser vische officieren dragen nu geen onder scheidingsteekenen meer, om zich min der aan het vuur van de Bulgaren bloot te stellen. Hospitalen, scholen, kerken en alle inrichtingen, die slechts eenige ruimte bieden, zijn zoo zeer met ge wonden overvult, dat geen plaats meer over was voor de Turken, die zich nog in Servische krijgsgevangenschap be vonden. Men heeft ze daarom vrijge laten, nadat ze op eerewoord verzekerd hadden dezen veldtocht niet meer tegen de Serviërs te zullen vechten. Zoo ziet men vele Turksehe officieren en soldaten !<ioor de straten van Belgrado wandelen, die instructies van hun regeering af wachten, hoe zij terug moeten komen. Een groot gevaar voor de stad is de cholera. Reeds zijn eenige officieren in hospitalen door de ziekte aangetast. Er is 100,000 frcs. beschikbaar gesteld voor de ontsmetting van de straten. De Konstan tinopolitaansche corres pondent van de Köln. Ztg. bevestigt, dat de Porte een inmenging van de Turksehe troepen, die in de stellingen van Tsjataldzja en Boelair liggen, in overweging neemt. Veelbesproken wordt de omstandigheid, dat alle officieren met verlof van het leger bij Tsjataldzja bevel hebben gekregen, onverwijld naar hun afdeelingen terug te keeren. Naar in ingelichte kringen verluidt, zal aan Bul garije een korte termijn gesteld worden, om de nog door zijn troepen bezette plaatsen en stellingen aan de Zee van Marmara te ontruimen. Volgens officieele berichten, zijn de Bulgaarsche troepen volslagen verplet terd. Volgens het officieele rapport wilden de Bulgaren, nadat zij Istip hadden ontruimd, bij Radowisjta tegenstand bieden. Maar doordat de Serviërs hen te dicht op de hielen zaten, konden zij dat plan niet volvoeren en de Serviërs bezetten dat strategische punt. Het Bulgaarsche leger vlucht, door een panischen schrik bevangen, over het Plakowitsjta-gebergte. De veldtocht in Macedonië is voor de Bulgaren verloren, en de strijd om Sofia zal nu eerlang beginnen, dat is de slot som, die men uit de bovenstaande tele grammen trekken moet. Uit St. Petersburg wordt aan de Fi garo gemeld: Koning Ferdinand van Bulgarije heeft laten weten, dat hij niet alleen generaal Sawof had afgezet om dat deze voor de gevechten aan de Ser vische grens verantwoordelijk was, maar dat hij ook, om den broederoorlog te vermijden, zijn legers last gegeven heeft over de heele linie terug te trekken. In verband met deze verklaring heeft Rusland krachtige stappen te Boekarest, Sofia, Athene en Belgrado gedaan, om het Balkanverbond met inbegrip van Roemenië, te herstellen. Het agentschap van Havas verneemt uit St. Petersburg, dat Bulgarije, om verder bloedvergieten te voorkomen, Rusland heeft verzocht een wapenstil stand tot stand te brengen. Aan het rapport van pater Michel, hoofd van de Fransche katholieke zen ding te Kilkitsj, over afschuwelijke wreedheden, door de Bulgaren bedreven, ontleent de Matin het volgende: Een Bulgaarsche bende had 700 in woners van Kilkitsj in een moskee op gesloten en trachtte eerst het gebouw door bommen in de lucht te laten vliegen. Toen dit niet gelukte, werd het in brand gestoken en alle opgeslotenen kwamen in de vlammen om. Hun vrouwen en kinderen, die dit tooneel hadden moeten aanzien, werden ver volgens afgemaakt. Pater Michel, die enkele hoofden, armen en beenen van de slachtoffers had opgeraapt, werd bedreigd, omdat hij blijkbaar voornemens was die lichaams- deelen als stukken van overtuiging te gebruiken. Te Nigrita zijn 1400 huizen in brand gestoken en 470 inwoners zijn er levend verbrand. De geestelijke zegt, dat vele beschaafde Bulgaren aan dergelijke wreedheden deelnemen. De vertegenwoordigers der mogend heden doen in de hoofdsteden der Bal- kanstaten ©lk voor zich, doch na overleg met elkaar, stappen om een staking der vijandelijkheden te bewerkstelligen. Rus- land's vertoogen zijn zeer dringend. Naar het gerucht wil, is Bulgarije bereid naar den raad van Rusland en van de andere mogendheden te luisteren. Servië, dat groote verliezen heeft geleden in de slagen van de vorige week, verlangt eveneens naar het einde van den strijd. Vermoedelijk zullen d© mogendheden de meeste moeite te Athene hebben, daar het leger zeer opgewonden is door zijn succes. Men mag echter hopen, dat de lessen, geput uit de gebeurtenissen der laatste dagen, ter harte genomen zullen worden, ook in Griekenland. Alleen een onmiddellijke staking der vijandelijkheden kan de neiging van Turkije, om ook aan den strijd deel te nemen, en de eischen die Roemenië gaat stellen, verijdelen. Volgens te Weenen ontvangen be richten zijn de Roemeensche troepen Donderdagmiddag om vier uur de Bul gaarsche grens overgetrokken. Het be richt is nog niet officieel bevestigd. BINNENLAND. De koopman L. B. uit Amsterdam wordt verdacht door middel van valsche accepten, die hij bij een voorschotbank in Den haag heeft verdiscontoerd, den houder daarvan opgelicht te hebben voor f 13,000. De recherche zoekt hem. Uit het rapport, uitgebracht door de Leidsche scheikundigen prof. dr. L. van Italië en dr. J. J. van Eek is gebleken, dat den dood van E. II. Pieneman te Oude Wetering aan vergiftiging is toe te schrijven. In 't geheel werd op het lijk bevonden een hoeveelheid arsenicum van 984.1 milligram, waarvan 938.4 milli gram in den maag en 45.7 milligram in den dikdarminhoud. In zake het on derzoek van den opgegraven en ver moedelijk eveneens door vrouw Piene man vergiftigden F. Breed is het rap port nog niet gereed. In militaire kringen gaat, volgens de Avondp., het gerucht dat de thans be staande blauwe uniform naast de onlangs ingevoerde grijs-groene uniform zal blij ven gehandhaafd, voor officieren en on derofficieren en wel als „uitgaans-uni- form". De grijs-groene uniform zou dan uit sluitend te velde moeten worden ge dragen. De knecht van den heer J. van W., t© Otterspoorbroek (gem Breukelen) is in arrest gesteld als verdacht van brand stichting. Baas en knecht hadden te voren hooggaande ruzie gehad. Donderdag zijn te Amsterdam officieel candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor district VI het geld hier de plaats, opengekomen door het bedanken van mr. W. H. de Beaufort de heeren B. Nierstrasz (vrij-liberaal) mr. H. Verkouteren (christ. hist.) en P. A. C. Joosten (S. D. A. P. ADVERTENTIEN. voor de praktijk en examens door J. W%.\ H4H.ST, Leeraar M. O. (volledige akte), Waalwijk. denderen. 1IOTES1. kttS. Gerechtigd tot het voeren van het RjjksVootermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.35 per K.G. Kaas" in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen A rembours door geheel Nederland. Gevraagd: f 500 4 pCt. 's Bosch96 pCt. f1000 3£ pCt. N.-Brab. Mij. voor Gemeente Crediet90 f1500 aand. Mij. tot Exploit, v. Bouwterrein 's Bosch 45 2 pCt. obl. Waterschap Groot Mijdrecht offerte. 3| pCt. obl. Bommelerwaard boven den Meidijkofferte. Aandeelen Katholieke Illustratie offerte Aangeboden f 2000 aand. Alg. Verzekering Mij. „Adjuto" 40 10 f500 aand. Mij. tot Exploit. v. Bouwterrein 's Bosch 60 f5500 4 pCt. Prov. Drenthe 1908 97| 5 f500 4 pCt. gem. Katvrijk 97£ f7000 4 pCt. gem. Vlaardingen 1912 96^ f2000 3£ pCt. gem. Zaandam 1891 92 f 500 3 pCt. gem. 's Bosch 1896 84 f2000 3J pCt. gem. Den Haag 93 f3000 4è pCt. gem. Delft .§102*,, f 2000 3 pCt. gem. Dordrecht82| f1000 4 pCt. gem. Aalten 97 f17.000 4£ pCt. gem. Amersfoort 101 f1000 3£ pCt. gem. Hengelo 88 f 100.000 3 pCt. gem. Rotterdam 96 Vragen en aanbiedingen worden KOSTELOOS geplaatst, slechts bij uitvoering wordt provisie in rekening gebracht. Coupons te Amsterdam, betaalbaar. ■lensden, is geen concurrentie mogelijk (naar prijzen en kwaliteiten) van La» d iianwgeree d schappen, Huishoudelijke %rtike3rn, Vlecht- of Draadwerk, Spaden of' Schoppen, Zeisen of Zichten, Hessen of Scharen, in één woord alles wat boer of burger ge bruikt koopt men het best en goed koopst aan bovengenoemd adres. Minzaam aanbevelend. P.S. Iedere plaats in den omtrek wordt om de maand met paard en wagen bezocht met alle artikelen. KANTOOR VAN met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalatenschappen, boedelschei ding, voogdij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuld vorderingen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, maken van Contracten, Reques- ten, enz. enz. Degelijke en prompte afwerking. Billijke Conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvorde ringen in der minne, worden geen kos ten in rekening gebracht. SPBÜEklIBEai: AF* WSSSIGr. BIJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5