lik 1 J 1 Ir Lil Hel Land van Heusden en illcna, de Langstraat en de Bomraelerwaard. A. IUAIJENS, VAN LEEUWEN Co., Uitgever: L. J. VEERMAN, -Heusden. No. 3270. Zaterdag 19 Juli 1913. BIJVOEGSEL. Heusden. LIMONADES GROENTEN IN BLIK en SOEPEN Ververstraat 25, 's Hertogenbosch. ■fes 1 Hl D« oorlog op den Balkan. Goöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN Z E 0 E N", Eelaartine en Fraisola ii£t land van alten/* voor Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. In de Vereenigde Staten is de hitte golf teruggekeerd. Uit tal van plaatsen wordt ook van hevige onweders gewag gemaakt. In Ohio en Indiana heeft het zoo geregend dat het spoorwegverkeer er den grootsten hinder van ondervond. Te Marietta in Ohio moest men 85 passagiers uit den „ingeregenden" trein per roeiboot verlossen. Naar de Daily Mail uit Victoria ver neemt, zal binnenkort een wetsontwerp bij de Canadeesch® parlement worden worden ingediend om Yukon aan Britscb Columbia af te staan, dat daardoor 200.000 vierkante mijlen in oppervlakte zal winnen. Het bedoelde gebied is zeer dun bevolkt, er wonen maar 15,000 menschen. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat de telegrammen uit het Zuiden steeds ernstiger luiden. Men beeft er de spoorbruggen, waarlangs verbinding met het Noorden onderhou den wordt, in de lucht laten vliegen daardoor bet oprukken van Tsang Hsoen naar Nangkin vertraagd. Alle steden in bet Jangtse-dal sluiten zich bij de op standelingen in het Zuiden aan. De correspondent meent, dat de opstand ten slotte Joeansjikai's bewind omver zal werpen. Een auto wagen der Parijsche brand weer wilde voor een automobiel uit wijken, en reed daardoor een kroeg binnen, die een totale verwoesting onder ging. Een winkelbediende werd gedood, de pachter en zijn vrouw, alsmede twee brandweerlieden werden zwaar gewond. Een soldaat der 1ste compagnie van het 32ste regiment Duitsche infanterie, is Dinsdagnacht buiten kennis neerge vallen in een straat van Schirweck. Hij was Zondagnacht te laat in de kazerne gekomen, om welke reden de kapitein hem strafte met twee uren geforceerde marsch, des nachts met een zak zand van 50 kilo op zijn rug. Bij de eerste huizen van Schirweck viel de soldaat in zwijm. Inwoners haastten zich, hem hulp te verleenen. Men gaf hem een hartversterkend mid del, ontkleedde hem en wikkelde hem in dekens. Daar zijn toestand van mi nuut tot minuut verergerde, deed men een auto komen, waarmee hij naar het hospitaal vervoerd werd. Daar kon de ongelukkige eindelijk uitleggen, hoe hij, te laat in de kazerne gekomen, genoodzaakt was, Maandag en Dinsdag geforceerde marschen te maken gedurende den nacht, vergezeld door een korporaal die hem bewaakte. Het publiek gaf in heftige bewoor dingen zijn verontwaardiging te kennen. Op het eiland Karwinski (bij Kamts- jatka) zijn 105 Japansche zeeroovers op zeven vaartuigen geland en hebben de bewoners van het dorp Karaga gedwon gen al hun pelswaren af te geven, daar onder zeer kostbare vellen van de blauwe vos. De Japanners zijn dadelijk na de berooving weer vertrokken. Het Duitsche consulaat te Nanking Is naar Reuter uit Peking seint door Chineesche opstandelingen omsin geld. Men verwacht dat zij tot een aan val zullen overgaan, omdat de Duitschers onlangs twee revolutionairen uit de Duitsche nederzetting te Hankau heb ben uitgeleverd. Het onderzoek te Johannesburg heeft oewezen dat bij het eproer tijdens de staking der mijnwerkers aan den Rand velen zijn gewond door kogels uit wape- =oen, die bij de plundering van geweer- kinkels zijn gestolen. Woensdagochtend is het Duitsche uchtschip Schütte-Lanz te Schneide- zmiihl door een rukwind van zijn anker touwen losgeslagen en onbeheerd weg gedreven. Een soldaat van het infan- erieregiment daar ter stede werd, in 3e touwen verward, mee in de hoogte gevoerd. Op 200 meter hoogte liet hij los en viel op slag dood. Het luchtschip dreef een uur lang boven de stad, tot het ongeveer 3 K.M. verder bij de spoorbaan Schneidemühl Bromberg neerdaalde. Het geraamte is geheel gebroken. Bij zijn daling ver nielde het luchtschip boomen en tele foondraden. Volgens later bericht moet nog een tweede soldaat bij het ongeval meegesleurd, gevallen en zwaar gewond zijn. De rechtbank te Marseille heeft Meh- med Galib, voormalig inspecteur-gene raal der posterijen te Konstantinopel, wegens talrijke diefstallen bij juweliers, tot 15 maanden gevangenisstraf en 500 francs boete veroordeeld. De Chineesche senaat heeft de over eenkomst nopens Mongolië, door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd, verworpen. Waarschijnlijk zal dit tot ernstige moeilijkheden met Rusland leiden. Een der uitvoer-artikelen van Brazi lië is het plantaardig ivoor. Het wordt van de noten der „ivoorpalm" (Phyte- leijhas macrocarpa) gewonnen, een boom, die in de dalen der Amazone in het wild groeit. De noten zijn zoo groot als een gemiddeld kippenei en rond van vorm. De kern van den noot gelijkmatig wit en min of meer doorschijnend. Dit plantaardig ivoor gelijkt veel op het gewone, het is echter gemakkelijker te bewerken; men gebruikt het om kleinere voorwerpen van te maken, vooral knoo- pen. Hoewel de palm in de staten van Amazona en Para veelvuldig voorkomt wordt zij toch weinig geëxploiteerd. De jaarlijksche export kon veel meer be dragen. Nog veel minder heeft men zich beziggehouden met de aanplanting van de ivoorpalm. Thans echter wordt be richt, dat een Braziliaansch landbouw kundige zich sedert jaren in stilte heeft beziggehouden met de aanplanting en de veredeling van de ivoorpalm. Hij heeft noten verkregen, waaruit men ge makkelijk eenbillartbalkan maken. Men kan dus deze poging als een succes beschouwen. Aan het Weensche correspondentie bureau wordt uit Konstantinopel ge seind, dat de ratificatie der vredesvoor waarden tusschen Servië en Turkije op het laatste oogenblik is afgesprongen, daar overeenstemming over een daaraan te hechten geheim protokol niet kon worden verkregen. Volgens de Neue Freie Presse heeft de consul-generaal van Oostenrijk-Hon garije te Saloniki het volgende telegram ontvangen van den consul te Seres: Vrijdagmiddag hebben geregelde Bul- gaarsche troepen een aanval op mijn huis gedaan en dwongen mij, mijn gezin en een aantal personen die er een wijk plaats hadden gezocht, het te verlaten. Men voerde ons buiten de stad, ons huis werd in brand gestoken en allen, die met mij waren, ook vrouwen en kin deren, met den dood bedreigd. Eerst na betaling van een aanzienlijk losgeld liet men ons vrij. Ik ben met mijn gezin dakloos, wij hebben zelfs geen kleeren. Alle Oostenrijksch-Hongaarsche staats dienaren, behalve Biron, die Donderdag door de Bulgaren is vermoord, verkeeren in soortgelijken toestand. De Grieksche troepen hebben Seres Vrijdagavond be zet en er aanstonds een veiligheidsdienst ingesteld. Thans heerscht er orde. De correspondent van de Times te Sofia laat zich op ongewoon heftige wijze uit over de politiek van Rusland, dat Bulgarije op het beslissende oogenblik in den steek heeft gelaten. Den wanhopigen toestand, waarin zich Bulgarije thans bevindt, schrijft hij toe aan den naijver der andere Balkanstaten, die het den voorspoed in vrede en in oorlog benijden. Te Sofia was men zich dezen naijver wel bewust, doch men rekende op steun van Rusland als er dagen van tegenspoed mochten komen. Rusland heeft echter een dubbele rol gespeeld. Het heeft Roemenië aangezet tot den inval op het grondgebied van zijn „beschermeling" en men verdenkt niet zonder redenen dat het ook achter den opmarsch van het leger zit. Te Sofia hoopt men nog op de mogend heden. Geheel Macedonië met zijn in hoofdzaak Bulgaarsche bevolking onder het juk van Servië en Griekenland, de erfvijanden van Bulgarije, te brengen, zou de correspondent een misslag, een misdaad zelfs achten. Het beroep op de mogendheden schijnt niet geheel te vergeefs. Volgens de Fi garo heeft de Oostenrijksch-Hongaarsche gezant te St. Petersburg bij de Russische regeering de noodzakelijkheid bepleit de vijandelijkheden op den Balkan on middellijk te doen staken, daar Oosten- rij k-Hongarije niet kan dulden dat Bul garije verpletterd wordt. Misschien ziet men dus binnenkort de beide tegenstanders van ouds, ge zamenlijk de rol van vrederechter op zich nemen. Dat zou inderdaad de beste oplossing zijn. Naar de Times verneemt heeft de Russische regeering te Belgrado en Athene reeds te kennen gegeven, dat de overmatige eischen, aan Bulgarije gesteld, licht de tuschenkomst der mo gendheden kunnen uitlokken, die geen van allen willen toelaten dat Bulgarije ten onder gaat. De officieuse Tribuna deelt mede, dat Italië ook krachtige vertoogen tot de tegenstanders van Bulgarije heeft gericht. Ditzelfde blad heeft een verslaggever naar Macedonië gezonden om met den koning van Griekenland een onderhoud te hebben. Deze heeft koning Konstantijn in het Grieksche hoofdkwartier gesproken en Z. M. gaf te kennen niet te gelooven dat de oorlog weldra uit zou zijn. Hij achtte het onwaarschijnlijk dat Bulgarije de voorwaarden, door Griekenland ge steld, zou aannemen en legde er tevens den nadruk op dat hij, als overwinnaar niets op die voorwaarden zou laten af dingen. Volgens de Zeit hebben de oppositie partijen in Bulgarije openlijk den Ko ning en de dynastie, die zij verantwoor delijk stellen voor de tot nu toe ge volgde staatkunde, bedreigd. Danef, de minister-president van Bul garije, heeft den vertegenwoordigers der mogendheden een telegram van den gouverneur van Kirk Kilisse meege deeld, waarin te kennen wordt gegeven dat de Turken zich1 van Loele Boergas hebben meester gemaakt en naar Kirk Kilisse oprukken. Danef verzoekt den mogendheden door dringende vertoogen te Konstantinopel de Porte te bewegen den opmarsch der Turksche troepen te doen staken, aan gezien het vredesverdrag te Londen tus schen Turkije en Bulgarije gesloten, voor beide partijen bindend is. De Grieksche generale staf meldt uit Hadzji-Belik, dat de Bulgaren in het station van Demir-Hissau twee loco motieven en 140 wagons amunitie en levensmiddelen achterlieten. Op hun terugtocht hebben de Bulgaren verder 400 wagens met verbandmiddelen en oorlogsmateriaal in den steek gelaten. De Grieksche genie herstelt de door de Bulgaren vernielde bruggen zoo spoedig mogelijk. De nota, door de Roemeensche regee ring Woensdag aan de mogendheden gericht, luidt als volgt „De opmarsch van het Roemeensche leger op Bulgaarsch grondgebied be- teekent geenszins, dat Roemenië ver overingsplannen heeft of Bulgarije wil verpletteren. Het wil zich in de eerste plaats een veilige grens voor zijn grond gebied aan gene zijde van den Donau verschaffen. „De botsing tusschen de Balkanstaten en met name de oorzaak daarvande weinige inschikkelijkheid der Bulgaar sche regeering en de onverwachte aan val op de voormalige bondgenooten, hebben de Roemeensche regeering ge sterkt in haar overtuiging, dat er uit strategisch oogpunt een sterke grens noodig is, om voortaan in vrede met Bulgarije te kunnen leven. Die grens is de lijn ToertoekaiDobritsjBaltsjik met een zeker aantal kilometers ten Oosten en ten Zuiden. „Bovendien beletten de belangen, die Roemenië op den Balkan heeft, het wer keloos toeschouwer te blijven bij de po gingen die Bulgarije aanwendt om zich de hegemonie te verzekeren, ten nadeele der andere staten. „Als orde- en vredelievende staat in het oosten van Europa, is Roemenië verplicht deel te nemen aan de defini tieve regeling van het evenwicht op het Balkanschiereiland. Onder die om standigheden gelooft de Roemeensche regeering, dat zij door haar houding niet alleen de belangen van de recht streeks betrokken partijen bevordert, maar ook de pogingen, die de Euro- peesche mogendheden reeds langen tijd in het belang van den vrede aanwenden." In diplomatieke kringen te Weenen verluidt dat de koning van Bulgarije zich rechtstreeks tot den koning van Roemenië heeft gewend, met het ver zoek hem de vredesvoorwaarden mee te deelen en het oprukken van Roemeen sche troegen in Bulgarije tegen te houden. Een vertrouwbaar persoon, uit Adri- anopel te Konstantinopel aangekomen, heeft aan een blad meegedeeld, dat de Bulgaren Adrianopel hebben ontruimd, en slechts eenige patrouilles hebben achtergelaten om de orde te handhaven. Uit Konstantinopel verneemt de Lokal Anzeiger van welingelichte zijde: De Turksche troepen, ter slerkte van onge veer 60.000 man, rukken sedert 6 dagen op. Een divisie cavalerie staat op de lijn Loele-BoergasBoenar Hissar, de infan terie en de artillerie ongeveer 30 K.M. daarachter. Tegelijkertijd hebben zich ook de troepen van Boelair uit in be weging gezet. Waarheen zij zullen gaan is nog niet te zeggen. In elk geval zal Turkije zijn voornemen doorzetten en de mogendheden zullen dit Turkije, na hetgeen er voorgevallen is, moeilijk kunnen verbieden. De bezorgheid over den opmarsch van het Turksche leger neemt in Bulgarije sterk toe, vooral daar de Turksche re geering geen meester van den toestand schijnt te zijn en het leger uit eigen beweging schijnt te handelen. De correspondent van de National Zeitung seint uit Belgrado: Aan de Servisch-Hongaarsche grens zijn geheim zinnige troepenbewegingen merkbaar. Van betrouwbare zijde verluidt, dat het derde Hongaarsche korps gemobiliseerd wordt. Servië neemt tegenmaatregelen en bewaakt de grens streng. Aan den Donau ten Oosten van Belgrado moeten 36 batterijen zijn opgesteld. De corres pondent houdt dit getal voor overdreven en gelooft, dat 20 batterijen met 4 ka nonnen op de bergtoppen ingegraven zijn. Een verder bewijs voor de strenge grensbewaking door Servië is, dat de laatste Servische lichting op de grens is opgesteld. Een oorlogscorrespondent van de New York Herald heeft een onderhoud ge had met koning Konstantijn van Grie kenland. De Koning zeide o. a., dat de wreedheden der Bulgaren alle perken te buiten gaan en dat bij door zijn eersten minister tot de wereld het verzoek heeft doen richten om Bulgarije te schrappen uit de lijst der beschaafde staten, die de conventie van 's-Gravenhage hebben onderteekend. In den kroonraad van Griekenland is besloten, Servië voor te stellen den vrede met Bulgarije onder de volgende voorwaarden op het slagveld te teeke nen: lo. afstand door Bulgarije van het door Servië en Griekenland bezette ge bied 2o. verleening van schadeloosstel ling door Bulgarije voor de kosten van den oorlog; 3o. schadevergoeding aan de bewoners van de verbrande steden en dorpen4o. waarborgen voor eer biediging van leven en eigendommen der Grieken, wonende op Bulgaarsch grondgebied, met vrijheid van gods dienst en onderwijs5o. demobilisatie binnen een vast te stellen termijn. Aanbestedingen. 21 Juli. Prov. bestuur van Limburg, het maken van werken tot verbetering van de Maas onder Maasbree, Tegelen en Venlo. Raming f 34.400. 23 Juli. Min.vanWaterstaat, lo. het maken van werken tot voortzetting van de ver betering van de Waal tusschen Nijmegen en de Groenelanden. Raming f 149.050. 2o. het verrichten van baggerwerk in de Zuiderzee nabij den Ketelmond, behoo- rende tot de werken van de rivier den IJssel. Raming 36,500 kub. M. gemeten in de mid delen van vervoer. 28 Juli. Prov. bestuur van Zuidholland, de verbetering van de hoofden der marine haven te Hellevoetsluis. Raming f 36,000. 28 Juli. Prov. bestuur van Utrecht, het verbeteren van de boordvoorzieningen van het Merwedekanaal te Utrecht. Raming f 23.000. Afloop ui»bestedingen. 16 Juli. Min. van Waterstaat, lo. de verbe tering van den IJssel bij de steenfabriek De Mars onder Rheden en Bahr en Lathum. Raming f 50200. Minste inschrijverF. Looyen, Gorinchem, f 47,800. 2o. de verbetering van den IJssel bij de Hoenwaard boven Hattem. Raming f 46.900. Minste inschrijver H. Brand Lzn., Baarn, f 41,710. ADVERTENTIEN. denderen. BOTEH. IA A AS. Gerechtigd tot het voeren van het Rlfksboternierk., (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.30 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen k rembours door geheel Nederland. Hoogstraat, (hoek Nieuwstraat) Verkrijgbaar in verschillende smaken, als: Kersen, Frambozen, Sinaasappel, Citroen, Ananas, enz., per heele en halve flesschen. in luxe flacons. Smyrna Wijn, Lemon Squash, Boerenjongens op Sherry enz. enz. Voorhanden: der Heusdensche Conservenfabriek. Tevens verkrijgbaar: EAU DE COLOGIVE. in halve en kwartflesschen. Comisniirs ii Effecten, Gevraagd f 500 4 pCt. 's Bosch96 pCt. f1000 3} pCt. N.-Brab. Mij. voor Gemeente Crediet90 f1500 aand. Mij. tot Exploit, v. Bouwterrein 's Bosch 45 2 pCt. obl. Waterschap Groot Mijdrecht offerte. 3} pCt. obl. Bommelerwaard boven den Meidijkofferte. Aandeelen Katholieke Illustratie offerte Aangeboden f2000 aand. Alg. Verzekering Mij. „Adjuto" 40 10 f 500 aand. Mij. tot Exploit. v. Bouwterrein 's Bosch 60 f5500 4 pCt. Prov. Drenthe 1908 97} 5 k f500 4 pCt. gem. Katwijk 97} f 7000 4 pCt. gem. Vlaardingen 1912 96} f 2000 3} pCt. gem. Zaandam 1891 92 f 500 3 pCt. gem. 's Boech 1896 84 f2000 3} pCt. gem. Den Haag 93 f 2000 3 pCt. gem. Dordrecht82} f 17.000 4} pCt. gem. Amersfoort 102 f1000 3} pCt. gem. Hengelo 88 f72.000 4 pCt. gem. Rotterdam 96 f 1000 4 pCt. gem. Delft 102} f1000 4 pCt. gem. Zwolle 96} Vragen en aanbiedingen worden KSSTKL0IS geplaatst, slechts bij uitvoering wordt provisie in rekening gebracht Coupons te Amterdam betaalbaar. n II Minzaam aanbevelend, A. Baaijens.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5