Hel Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Rommelerwaard. Een Volksuniversiteit. Rika's Liefde. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3278. Zaterdag 26 Juli, 1Q13, FEUILLETON. UND VAN ALTE^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regel» 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag-- middag 12 uur ingewacht. Te Amsterdam heelt zich een ver eeniging gevormd, die zich ten doel heeft gesteld de instelling van een Volksuni versiteit en hierdoor voor de Amster- dam8che burgerij van alle klassen de gelegenheid te openen tot meer alge- meene ontwikkeling en hoogere bescha ving. De cursussen zullen in twee afdeelin- gen worden gesplitstdo eerste afdeeling voor hen, die alleen lager onderwijs hebben ontvangen of zich met dezen op eene lijn stellen, de tweede afdeeling voor hen, die een of andere soort van middelbaar of hooger onderwijs genoten of wel door eigen studie meenen dezelfde hoogte van ontwikkeling bereikt te hebben. Mannen en vrouwen van alle klassen onzer samenleving en van alle hoogten van ontwikkeling kunnen, mits den acht tienjarigen leeftijd bereikt hebbende, de cursussen volgen. De cursussen zullen duren van No vember tot Maart en de lessen zullen eenmaal per week, 's avonds, gegeven worden. Het lesgeld per cursus voor de eerste afdeeling bedraagt f 1.50, dat per cursus voor de tweede afdeeling f 3,00. Wie echter méér betalen kan, mag dat doen. Het minimum lesgeld is evenwel f 1.50 en f 3,00. En dit is zoo weinig dat het voor niemand, die een cursus wenscht te volgen, een bezwaar kan zijn. We juichen dit plan der vereeniging Volksuniversiteit Amsterdam toe, om dat het een poging is om hen, wier dorst naar kennis niet voldoende be vredigd kon worden door het onderwijs dat zij genoten hebben in de dagen dat zij de school bezochten, tegen slechts weinig kosten meer algemeene ontwik keling en hoogere beschaving te ver schaffen. En hun, die het initialief namen tot de instelling der universiteit, komt ons aller hulde toe voor hun prijzenswaar dig streven. Dat het niet aan leerlingen zal ont breken, daarvan zijn we haast over tuigd. Immers, de zucht naar meerdere ont- LOUISE ROTH. (1 „Ho, bruintjes I" Een lang aangehouden gefluit volgde. Het half volwassen meisje, dat aan het grassnijden was, stak het roodharig hoofd op. Een stofwolk omhulde het voertuig, maar alleen Martin Huber kon zoo fluiten en de wagen hield dan ook al bij haar op. „Klim op vos en je mand ook!" klonk het kort. Bewonderend hingen Rika's blikken aan den breedgeschouderden jongen man. Zooals hij daar, wijdbeens, op den leegen wagen stond en met vaste hand de wel doorvoede Ardenners stuurde, was hij een toonbeeld van kracht. Hij lette niet verder op het meisje, al zijn opmerkzaamheid was op de paarden gericht. In Rika's oogen lichtte het eigenaardig. Het was avond. De arbeiders kwamen van het land terug. Er waren vele jongens onder. Ze lachten spottend bij het zien van het roodharige meisje op Martin's wagen, maar niemand waagde een opmerking, want ze kenden zijn vuisten. Het dorp was bereikt. Vredig lag het daar in de avondschemering. „Ho!" De paarden stonden stil en op weinige passen lag het huis van Rika, die zich klaar maakte om af te klimmen. Liefkozend gleed Martin's zweep over de glanzende ruggen van de dieren, Eerst toen het afstijgen van Rika te lang duurde, keerde hij zich om. „Nu ben je haast klaar?" wikkelig is groot bij ons volk en wordt nog steeds grooter. En al mag nu die zucht naar meer dere ontwikkeling misschien bij de meesten zijn oorzaak vinden in de wensch naar een betere maatschappe lijke positie, waarvoor, om die te ver krijgen, in de allereerste plaats meer dere ontwikkeling noodzakelijk is, en al mag die meerdere ontwikkeling door enkelen misschien om de ontwikkeling zélve gewenscht worden, de behéèfte aan die meerdere ontwikkeling, de zucht naar meerdere kennis bestkét. En daarmede moet rekening gehou den worden. En dat heeft de vereeniging Volks universiteit Amsterdam gedaan. Jammer is het dat alleen de Amster- damsche burgerij de lessen aan de Volks universiteit aldaar zal kunnen volgen! Want niet-Am8terdammers zullen na melijk niet van de instelling kunnen profiteeren Dien indruk hebben wij althans ge kregen bij lezing van het verspreide programma, omdat hierin alleen gespro ken wordt van de Amsterdamsche bur gerij. Hoevelen buiten Amsterdam, niet-Am- 8terdammer8 dus, zouden niet eveneens gaarne een cursus aan de universiteit volgen Velen misschien zelfs wel tegen be taling van een hooger lesgeld Het kan echter niet zijn Bij hun is echter eveneens de be hoefte aan gelegenheid tot meerdere ontwikkeling ontstaan. En moet ook daaraan niet voldaan worden Zeer zeker Waar die behoefte bij het volk be staat, daar moet in die behoefte voor zien worden. En kan van particuliere zijde die ge legenheid tot meerdere ontwikkeling niet verschaft worden, zooals dit te Am sterdam het geval is, dan moet van gemeente- of rijkswege de helpende hand geboden worden. Voor meerdere ontwikkeling van het volk kan misschien wel genoeg, doch nooit te veel worden gedaan. Alleen door ontwikkeling kan het volk tot welvaart komen. En die welvaart, hebben we noodig. Voor die welvaart van ons volk is Toen zag hij, dat de magere armen moeite hadden om de mand er af te krijgen. Hij strekte zijn hand uit en hiel]) haar. Daarbij trof haar een medelijdende blik. De jongen had plotseling het gevoel, als moest hij het meisje iets vriendelijks zeggen. „Ben je nog niet van school af?" „Neen. Met Paschen." „Zoo. En dan?" Rika haalde de schouders op. „Moeder is nog altijd niet goed bij het hoofd." „En dan moet jij bij haar blijven. Net als een vogel, waarvan de vleugels zijn vast gebonden. Nu, wees maar goed voor haar I" Martin reed verder. Het meisje hield de hand boven de oogen en keek hem na, tot de wagen verdwenen was. Met een zucht keerde zij zich om. De mand op den rug, ging ze langzaam naar een kleine hut, de armoedigste van het heele dorp. Een vrouw, met donker haar en bleeke ingevallen wangen, zat voor den drempel. Ze had een kussen op de knieën en hare handen wierpen ijverig de houten klossen van haar kantwerk dooreen. Naar deze on rustige beweging scheen de vrouw een goed deel van haar innerlijke onrust af te leiden. Een schuwe blik trof de terugkeerende dochter, die de moeder niet groette, in het algemeen nooit een vriendelijk woord tot haar zei de en slechts het noodzakelijkste met haar sprak. Rika stond stil en keek zwijgend naar haar moeder. Daarbij hoorde ze Martin weer zeggen„net als een vogel, waarvan de vleu gels zijn vastgebonden." Zoolang ze zich kon terugkenken, had ze de ontoerekenbare moeder opgepast. Als een wilde kat, was ze opgesprongen, wanneer de kinderen van het dorp de zonderlinge vrouw hadden bespot. Ze kon niets uitrichten tegen de overmoedige bende en werd bovendien nog uitgescholden om haar rood haar. „Hoe heet je vader?" werd er geroepen. „Ik heb nooit een vader gehadschreeuw de ze dan en haar oogen fonkelden. Toen was Martin, de zoon van den buur- het dan ook dat we vragen om daar, waar bij het volk behoefte bestaat naar gelegenheid tot meerdere ontwikkeling, die gelegenheid in het leven te roepen. Buitenland. Uit Maudetuy, aan de Portugeesche grens, wordt gemeld, dat reizigers uit Portugal verzekeren, dat de beweging, die op het oogenblik gaande is, van veel belang is. Zij zeggen dat de repu blikeinen zeiven den toestand zeer ern stig achten. De eigenaar van het valsche parel snoer, dat Maandag in het Bosch van Boulogne gevonden is, heeft zich bij de politie aangemeld. Het is een ver tegenwoordiger van een fabriek van valsche edelgesteenten en de man deel de mede, dat hij het snoer in het Bosch verloren had. Hij had aan een van zijn vrienden voorgesteld om, bij wijze van reclame, den halsketting, die aan den juwelier Salomons ontstolen is, na te maken. De waarde van het snoer val sche paarlen bedraagt 400 frank. Aan de kantoren van Carnegie in de Vijfde Avenue te New-York werd dezer dagen een paket bezorgd, aan Carnegie persoonlijk geadresseerd. Het zag er zeer verdacht uit en werd daarom aan de politie overhandigd. Die vermoedde dat er een bom inzat en loste er op een eenzame plaats geweerschoten op. Toen geen ontploffing volgde, werd het pak geopend en bleekeen Limburgsch kaasje te bevatten. Te Hamburg is zekere vrouw Mars, de vrouw van een sleepersknecht in hechtenis genomen, die verdacht wordt, twaalf jaar geleden haar vader, en ver leden jaar ook haar broer en haar stief vader uit den weg geruimd te hebben met arsenicum. Verleden jaar Juli had zij een tijdje bij haar broer te Dantzig vertoefd; korten tijd nadat zij vertrok ken was, stierf hij. Spoedig na haar aankomst te Gross-Gryaliken in Oost- Pruisen stierf ook haar stiefvader Schere- lies. Enkele weken later keerde vrouw Mars naar Hamburg terug en nam haar 70 jarige moeder mee. Daar kwam het tusschen beiden tot heftige tooneelen. Haar moeder zegt, dat zij bang was, dat haar dochter ook haar naar het leven zou staan en dat zij 's nachts haar spaarbankboekje altijd onder haar hoofd kussen had. De vrouw had zich reeds de spaar- man, die nu knecht was op een groote boerderij buiten bet dorp, gekomen en had de plaaggeesten weggejaagd. Hij had het zoo dikwijls gedaan dat men haar ten slotte met rust gelaten had. „Rika, kom je haast? De geit wil voer!" riep een stem uit het huis daarnaast. Het meisje schrikte en liep haastig weg met haar mand. Vrouw Huber dulde geen onregelmatig heid. Rika moest voor de geit zorgen en daarvoor kregen haar moeder en zij van de buurvrouw een maal eten. „Anders waren ze al lang verhongerd," was de flinke vrouw gewoon te zeggen. Ze had vóór dertien jaren de zwartharige vrouw met het nog zeer jonge kind in den letterlijken zin van de straat opgenomen. Niemand wist van waar die twee kwamen; de vrouw bezat geen papieren, die daar omtrent inlichting konden geven en haar verstand was te verward om het te doen. Daar de pastoor meende, dat zij, naar haar dialect te oordeelen, uit Bohemen moest zijn, heette zij in het vervolg „deBoheem- sche". Vrouw Huber had een medelijdend hart; ze nam de vreemde met haar kind bij zich op en gaf haar een tijdlang de kost. Dat was geen kleinigheid. Want ze had al voor zes kinderen te zorgen. Daarbij kwam nog dat zij zelf en haar man ieder ook nog een maag hadden en juist geen kleine ook, want werken op het land maakt hongerig. Vrouw Huber echter was een practische vrouw. Toen ze op een goeden dag ontdekte welke mooie kant de ongelukkige vrouw kon maken, ging ze daarmee naar den pas toor. Die moest raadgeven en hij deed het goed ook. De kant werd naar een winkel in de stad gezonden en daar verkocht. Zoo had de Boheemsche een goed stuk geld kunnen verdienen, maar er kwamen dikwijls dagen en weken, dat ze niets deed dan somber voor zich uitstaren en geen hand verroerde. Zoo was het altijd nog gelukkig, dat ze, met haar kind, in de kleine hut naast kaar weldoeners, een blijvend onderkomen bankboekjes van hare vroegere slacht offers toegeëigend. Toen haar broer verleden jaar ge storven was, vertelde zij bij de begrafenis aan de aanwezigen, dat dit een gevolg was geweest van vreugde over het weer zien met haar. Uit Zürich werd Woensdag aan de Berliner Lokal Anzeiger geseindVol gens mededeelingen van het Zwitsersche centrale metreologische instituut zijn de verwachtingen voor het weer zeer on gunstig en wanneer er in de eerstvol gende 12 uur geen verandering komt, vreest men voor watersnood. Óp 1800 meter hoogte is de temperatuur nog steeds boven het vriespunt, zoodat geen verandering te wachten is. Alle rivieren en beken zijn reeds zeer hoog gestegen. Blijkens een telegram over den nood- lottigen brand in een fabriek te Bing- hampton (staat New-York), waren de meeste arbeidsters aan het werk op de derde verdieping, toen de brand uit brak. Toen het brandsignaal weerklonk, dachten zij eerst dat er een proef werd genomen om het personeel te oefenen in het snel en ordelijk ontruimen van het gebouw. Maar al ras sloegen de vlammen door de trapgangen naar boven. Er speelden zich in het gebouw vreese- lijke tooneelen af; de nooduitgangen en brandladders bleken onvoldoende. Tal van vrouwen sprongen uit een raam' Volgens de laatste raming zijn er tus schen de 50 en 60 dooden. Verscheiden employees worden vermist. Twaalf men- schen zijn doodelijk gekwetst. Door het weggooien van een niet ge doofde sigaret was de brand ontstaan. Central News geeft van den afloop van den brand nog de volgende lezing Tot dusver (Woensdag) zijn 22 lijken geborgen. Nog ongeveer vijftig lijken liggen onder het puin en er zijn in het hospitaal 65 vrouwen ondergebracht. Vele van haar zullen niet herstellen. Het fabrieksgebouw bleef den ganschen nacht brandenen een menigte van vele duizenden was om den brand saam- gestroomd. De politie had om de plaats waar de brand woedde een cordon ge trokken om te beletten, dat er roeke- looze pogingen zouden worden gedaan om in het brandende gebouw door te dringen. Slechts met de grootste moeite slaagde zij er in, de menigte op een afstand te houdende nabestaanden der verongelukte werksters willen met alle geweld de lijken uit de vlammen halen. Geen der geredden heeft een be vond. Vrouw Huber hield een wakend oog op Rika. Ze had haar ten doop gehouden, maar er was nooit een genegenheid voor haar petekind in haar hart ontstaan. Rika was van het begin af een gefloten karakter geweest. Liever waren ze verhongerd, dan dat ze om een stuk brood gevraagd zou hebben. „Je krijgt niet eens een dankje er voor," bromde vrouw Huber hoofdschuddend, toen Rika een potje met soep gevuld had en weer naar haar hut ging. Werktuigelijk lepelde Rika haar soep op. Altijd zou ze hier in het dorp moeten blijven, altijd en eeuwig! En dat alleen om haar moeder. Een nijdige blik trof de vrouw, die tegenover haar zat. Ja, Martin had gelijk: „net als een vogel, waarvan de vleugels zijn vastgebonden." Ze zag de fijne, witte handen van haar moeder en hoe bleek en smal haar gezicht was. Ze zag er zoo heel anders uit dan de andere vrouwen van het dorp. „Wees maar goed voor haar" had Martin ook ge zegd. Met schaamte bekende Rika, dat ze niet altijd goed was geweest voor haar moeder. De Boheemsche keek verwonderd op, toen Rika, na het eten niet, zooals gewoonlijk, in een hoek kroop, maar bij haar kwam zitten. „Ik zal het garen voor u opwinden," zei ze kort. Dat had ze nog nooit gedaan. Een vrien delijke trek gleed over het zenuwachtige gezicht van de vrouw. Van nu af vertoefde Rika iedere minuut, die ze niet in school, of bij den boer, om te helpen, doorbracht, bij haar moeder. Haar harde stem nam een zachteren klank aan, wanneer zij met haar sprak. „Je bent niet meer zoe stekelig, vos," prees Martin, die 's Zondags thuis was en dan wel eens een oogenblik bij de buren kwam. Hij was de eenige, die Rika „vos" mocht hoorlijke verklaring kunnen geven, hoe het vuur eigenlijk was aangekomen. In de New-Yorksche Sing-Sing gevan genis brak Woensdagavond een brand uit, die een geheelen vleugel van het ge bouw heeft vernield. De schade beloopt 375,000 gulden. De gevangenen, in dat ge deelte opgesloten werden met behulp van andere gevangenen, die zich steeds goed hadden gedragen en mitsdien eenig ver trouwen genieten, in andere cellen over gebracht. Nog een gruwelijke brand wordt uit de Vereenigde Staten gemeld. Blijkens een bericht uit Jackson, in den staat Mississippi, zijn bij een brand in het gebouw der tucht-hoeve te Oekley vijf- en-dertig gedetineerde negers omge komen. Een ongewone moord is in het bosch van Vincennes gepleegd. Daar waren zes jongens aan het spelen toen er drie onaangenaam uitziende individuen met revolvers in de hand uit een boschje te voorschijn kwamen. Ze gingen op een bank in de buurt van de jongens zitten. Plotseling stond de middelste man op. Hij liep op de spelende knapen toe en op hen wijzende, riep hij tegen de beiden andere: wie zal 't zijn Een hunner riep terug: Die daar! En koelbloedig mikte de eerste boosdoener met zijn revolver, schoot en een jongen viel neer, doodelijk getroffen door een kogel in het hoofd. De speelmakkers van den neergeschoten knaap namen de vlucht. Men verwacht, dat de dader gepakt zal worden. Het slachtoffer werd naar een politie-post vervoerd, maar was dood toen hij er aankwam. Volgens den Romeinschen correspon dent van de Corriere della Sera heeft kardinaal O' Connel, aartsbisschop van Boston, die eenigen tijd te Rome heeft vertoefd, aldaar het plan geopenbaard, in Amerika een vereeniging van katholie ken op te richten, welke zich ten doel zal stellen het benoodigde geld in te zamelen om een strook gronds te koopen, waardoor het Vaticaan met de zee zou worden verbonden. De paus zou hier door gelegenheid krijgen van zijn vrij willige gevangenis uit zeiltochtjes op het water te maken. Cecille Meyer, de vrouw van den spoor wegwachter die den jongen graaf Kwi- lecki nog altijd als haar zoon erkend wil zien, is van het vonnis van het Landgericht te Breslau, waarbij haar noemen, zonder dat ze dit een scheldwoord vond. De handen in de zakken en verge noegd fluitend, keek hij naar het werk van de Boheemsche. „Wat een raar soort werk! Net goed voor iemand, die niet wel bij 't hoofd is," zei hij Paschen kwam en Rika zou aangenomen worden. Alle andere meisjes vlochten een krans van myrthen,die ze zelf hadden opgekweekt, zooals dat gebruik was in het dorp. Rika alleen had er geen. „Ze heeft niet eens voor bloemen gezoigd," bromde vrouw Huber, die haar petekind een jurk had gegeven. „Dat komt wel, moeder," zei Martin. Een uur later klopte hij aan het raam van de hut. „Daar, vos, heb je zoo'n ding. De tuinman van het landgoed heeft hem gemaakt." Met groote oogen keek Rika naar den wonderschoonen myrthenkrans. „Die is veel veel te mooi voor mij," stotterde zij. „Wel neen, wel neen!" zei Martin, met een verlegen blik naar haar roode haren en opgewekt voegde hij eraan toe: „Zet hem maar eens op!" Rika deed wat haar gezegd werd. „Wel, wel, je leelijke haar ziet er nu heel anders uit." Reeds luidden de klokken. Rika snelde naar de kerk. Gedurende de geheele plechtigheid dacht ze aan de bewondering van Martin; deze hield haar veel meer bezig dan de woorden van den geestelijke het deden. Haar eerste gang, zoodra zij de kerk verlaten had, was naar den vijver. Die diende haar als spiegel. Hel scheen de zon en met een nog nooit ondervonden gevoel van behagen, verdiepte Rika zich in haar beeld. Martin had gelijk, ze zag er heel anders uit. Maar, toen ze den krans afzette, waren haar haren weer even leelijk als tevoren. Naar het Duitsch VAN (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1