Hel Land van flensden en Allena, de Langstraat en de fiommeierwaard. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 32SO. Zaterdag 2 Augustus. 1013. BIJVOEGSEL. De oorlog op den Balkan. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Uit Madrid wordt gemeld Het gerechtelijk onderzoek naar de gruwelijke misdadigheid van kapiteiD Sauchez, volbracht in de krijgsschool, is geëindigd en geheel de waarheid ligt nu open in haar schrikwekkendheid. Het droefste daarbij zijn de dochters. Heur vader is een ondier, dat de vreese- lijkste dingen gepleegd heeft met, en gevergd van zijne kinderen. Uit de ge tuigenissen van Maria-Louisa blijkt, dat de gemaskerde soldaten, die den onge- lukkigen Jalon zouden hebben gedood, een verzinsel waren van hun vader. Manolita, de jongste dochter, heeft het zelfde gezegd als hare zuster vader had hun dat vertelseltje met vele doods bedreigingen geleerd. De meisjes wisten, waartoe vader in staat was. Sauchez alleen heeft Jalon gedood en het lijk in zijn woning van de krijgs school in stukken gesneden. Maria Louisa had hij onderwijl bevolen het fornuis te ontsteken, om daar zooveel mogelijk van het lijk te verbranden. Op beslisten toon zei hij tot het meisje: „Zie je, als je iets verklapt, doe ik juist hetzelfde met jou." Veel spoel water stond er bij het fornuis en op een broodkist lag Jalon's hoofd. Op kijkend, zag Maria Louisa, dat de oogen van het hoofd haar aanstaarden Toen hield zij het niet langer uit en daar zij bezwijmde, nam de kapitein den blaasbalg van zijn dochter over om het het vuur aan den gang te houden. Sauchez placht zijn kapiteinssoldij in de twee of drie eerste dagen der maand te verkwisten of te verspelen en daarna at heel het gezin uit den soldatenpot mee. Bleef er daarbij nog al te veel noodig, dan stuurde de vader Maria Louisa den weg op, op zoek van een minnaar voor een enkel half uur en zij dorst nooit zonder geld thuis komen. Doch van het schandloon nam zij iets af; voordat zij naar huis ging, kocht zij eenige broodjes en ander lekkers voor haar kleine broertjes, want vader nam haar al de rest af; hij nam alles en dacht niet aan zijn gezin Sauchez is staag blijven ontkennen. Zijn vijanden hebben het óp hem ge munt zegt hij, en bedienen zich van Maria Louisa, die de minnares was van al die mannen Eenige juweelen, welke Jalon placht te dragen en die door zijn zoons her kend zijn, zijn teruggevonden bij een woekeraar, aan wie Sauchez daags na de misdaad, ze had gebracht. De officieren van Sauchez' regiment verlangen, dat deze niet als officier ge vonnist en doodgeschoten zal worden. Hij is een gewoon misdadiger en ver dient als zoodanig veroordeeld en terecht gesteld, zoo zeggen zij. De National-Zeitung verzekert, dat ook tegen verscheidene directeuren van Krupp een vervolging zal ingesteld worden. Volgens berichten in de New-York- sche bladen hebben de aanhangers van Castro van Columbia uit een inval in Venezuela ondernomen. Zij hebben Coro in den staat Falcon bezet en den gou verneur gevangen genomen. Castro zelf zou, na een landing op de kust, zich bij hen hebben gevoegd. De Columbiaansche bladen zeggen, dat de regeering volkomen onzijdigheid in acht zal nemen. Te Gibraltar is Woensdagavond een aardschok waargenomen. Over geheel Jutland zijn Dinsdagmorgen schokken gevoeld. In de Londensche Olympia heeft op het oogenblik de jaarlijksche automo- bielen-tenstoonstelling plaats. Dezer da gen kwamen uitalledeelen van Engeland gedelegeerden bijeen om te beraadslagen over het beste „voedsel voor motorwa gens". Men kwam tot de overtuiging dat dit alcohol is. Kort geleden beschouwden de meeste autoriteiten benzine nog als het eenige mogelijke materiaal. De strafkamer in Kiel veroordeelde den gewezen hulpambtenaar b^j de dis- trictsregeering, den z.g. assessor Lewicki, die vroeger ook bij het politiebestuur in Kiel een hooge betrekking vervulde, wegens voortdurend gepleegd bedrog tot vier jaren gevangenisstraf en vijf jaar gevangenisstraf en vijf jaar eerverlies. De eisch was geweest: drie jaar tuchthuis straf. Lewicki had zich, toen hij den hoofd commissaris moest vertegenwoordigen door een fabrikant 141,000 mark laten betalen, die hij ten eigen bate aanwendde. Het eerste oordeel had ook afpersing verondersteld. In het Engelsche Lagerhuis was de regeering ter verantwoording geroepen over het gebruik van Engelsche troepen bij de staking op den Witwatersraud. De eisch werd zelfs gehoord, dat Lord Glad stone, die als gouverneur-generaal er verlof toe gaf, zijn ontslag moest krijgen. Gladstone rechtvaardigt zich in een reeks telegrammen aan Harcourt, den minister van koloniën. Hij heeft de troepen niet laten gebruiken om in een arbeidersstrijd tusschenbeide te komen, maar omdat de plaatselijke troepen en de politie niet sterk genoeg waren om de orde te bewaren langs den 80 K.M. langen Rand, vooral niet toen de hou ding van de zwarte mijnwerkers ten getale van 170,000, in Johannesburg en den omtrek zelf 80,000 ernstige reden tot ougerustheid gaf. Dat zou nog erger worden, als de loop der treinen stop werd gezetin drie dagen tijds zou dan het voedsel voor die zwarte mijn werkers zijn opgeteerd. En wat zou er niet gebeuren, als die door den honger gedreven aan het plunderen sloegen Dat de toestand, ook zonder een oproer der kaffers, ernstig was blijkt hieruit, dat er den 29en Juni te Benoni een strooibiljet onder de blanke mijnwerkers werd verspreid, waarin de mannen wer den aangespoord om zoo mogelijk ge wapend op te komen, teneinde zich tegenover het wettig geweld te stellen. Ook was er bevonden, dat stakers en menschen uit „misdadige standen" in bezit waren van ontplofbare stoffen. Bij een man werden zes volledig geladen zware bommen gevonden, enz. Was de orde niet gehandhaafd, de kaffers zouden niet te houden zijn ge weest. En in elke kraal van Zuid Afrika zou het verhaal gaan van de machte loosheid van den blanke. Van de ver schrikkingen van dien toestand hebben de rijkstroepen Johannesburg en Zuid- Afrika gered. Tot zoover Gladstone. Een Reuter-telegram uit Pretoria meldt, dat de regeering ten volle op alle gebeurlijkheden voorbereid is. Zij heeft er voor gezorgd, dat de voornaam ste spoorwegen met vertrouwd personeel bemand zijnnl. de lijnen Pretoria Johannesburg, Transde Krap, Trans vaalDurban. Voor eiken trein uit zal, in tijd van nood, een locomotief rijden om dynamiet-aanslagen te verijdelen troepen gaan met eiken trein mede. Zoodra de algemeene staking uitbreekt wordt de staat van beleg afgekondigd. Maatregelen zijn genomen om aanstonds de zwarte mijnwerkers naar hun woon steden terug te zenden. Te Londen heeft men onder den vloer van een huis op den Saratoga road Lower Clapton, drie kinderlijkjes gevonden. De benedenverdieping van het huis, dat in een werkmansbuurt staat, was het laatst bewoond door den zesentwintigjarigen Frederick Robertson, met zijn vrouw en drie kleine kinderen. De rest van het huis was onbewoond. De vrouw van Robertson werd in de laatste helft van Juni naar een ziekenhuis vervoerd. Op het oogenblik vertoeft de vrouw daar nog. Een vriend van Robertson kwam toen met zijn vrouw in het huis wonen om de kinderen te verzorgen. De vader verhuisde naar den Cityroad, waar de politie hem ook aantrof. Een paar dagen geleden hadden nieuwe bewoners het huis op den Sara- toga-road betrokken. Toen een werkman naar de riolen moest kijken, vond hij de drie kinderlijkjes onder den vloer. Twee, dat van een jongen en een meisje van ongeveer 27s jaar, waren te zamen in een groot laken gewikkeld, het derde lijkje, van een meisje van nog geen jaar, lag er naast. Een onderzoek bracht aan het licht dat de kinderen een geweld- dadigen dood gestorven waren. De le luitenant Hofrichter, die, zoo als men zich zal herinneren, tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het zenden van vergiftige pillen aan kameraden, wil volgens het „Wiener Fremdenblatt" nog altijd aan zijn on schuld doen gelooven in Möllersdorf, waar hij gevangen zit. Hij houdt zich op een afstand van andere gevangenen en zegt dat hij niet met misdadigers kan omgaan. Daarbij is bij zeer vinding rijk in zijn streven met de buitenwe reld in betrekking te komen. Hij simu leerde laatstelijk vroomheid en richtte in zijn cel een altaar op. Hij nam echter alleen een vrome houding aan wanneer hij wist, dat. men hem gadesloeg. Ook beproeft hij zich als krankzinnig voor te doen. Donderdagnacht is een Duitsch schild wacht, die bij het fort Lotharingen, vlak bij de Fransche grens op post stond, door drie mannen aangevallen. De schildwacht verdedigde zich en verwond de een der mannen door een geweerschot. De twee anderen ontsnapten over de grens, doch de getroffene kon niet meer voort en werd naar het fort gebracht. Hij weigert iets te zeggen. Aangaande de dreigende algemeene staking in Zuid-Afrika kan nog gemeld worden, dat men zich op den Rand on gerust maakt over de zwarte mijnwer kers, die aan de mijnen, gelijk men weet, de blanke verre in aantal overtreffen. In de Kafferpers wordt een oproerige toon aangeslagen. Van de Engelsche troepen heet het in het blad van de politieke vereeniging der Kaffers, dat zij beestachtig tegen het volk zijn opgetre den. Toen de Kaffers niet werken wilden, werden zij met de soldaten bedreigd. Dat vindt het blad ongehoord. De Kaf fers hebben aanspraak op het recht om te werken en niet te werken, wanneer ze willen. Verder dringt het blad erop op aan, dat de zwarte mijnwerkers een dagloon van vijf shilling zullen eischen. Generaal Botha heeft aan het Verbond der Vakvereenigingen geantwoord, dat de regeering bij haar besluiten blijft en inwilliging der eischen van de mijn werkers niet verder zal overwegen. Hij vroeg tevens of het Verbond bereid was twee leden aan te wijzen voor de com missie, tot wier instelling de regeering heeft besloten. Op die vraag is nog geen antwoord ontvangen. Dat de leiders van het Verbond door deze vastbesloten houding der regeering van hun stuk zijn gebracht, bewijst een brief, door den secretaris van het Ver bond gericht tot den leider der vak vereenigingen in Transvaal. Hij ontkent daarin, dat het Verbond de voorstellen der regeering en der mijneigenaren heeft verworpen. Onder het spoorwegpersoneel moet verdeeldheid bestaan over de stakings kwestie. Poutsma, de secretaris van den Bond van Spoorwegpersoneel, prijst de staking aan, doch Connerty, de voor zitter van den, raadt ze af en heeft zich bereid verklaard in de commissie tot onderzoek der grieven zitting te nemen. Te Johannesburg komen handel en bedrijf meer en meer onder den ver- lammenden invloed der dreigende alge meene staking. De werkeloosheid neemt schrikbarend toe. De Daily Mail ver klaart dat de regeering en de mijneige naars voornemens zijn alle inlandsche mijnwerkers, ten getale van 200,000, naar huis te zenden als de staking uit breekt. De mijnen zullen geheel stop worden gezet. Het Verbond van vakvereenigingen heeft besloten de door de regeering in gestelde commissie van onderzoek niet te erkennen en haar geen inlichtingen te geven. Een tunnel onder den Rijn. Men schrijft uit Mörz aan de „Geld.": De mijn Durgard heeft drie schachten, waarvan er twee onder Hoog-Emmerich aan de linker Rijnzijde liggen, rechts van Ruhrort. Men is nu bezig een ver binding tusschen deze schachten onder den Rijn door te graven. Alle kolen uit de m\jn Durgardt wil men aan de linker Rijnzijde verladen, wijl hier ook de ha ven van de mijn is. Dit zal de eerste onderaardsche verbinding zijn onder den Rijn. Naar de Belgische minister van kolo niën aan een redacteur van de Soir mededeelt, is de z.g. goudstaaf, op de tentoonstelling te Gent gestoleD, een reproductie in verguld gips van de goudstaaf die in het koloniaal museum te Tervueren ligt. De reproductie heeft nagenoeg geen waarde. Woensdag werd uit Athene gemeld: Het departement van buitenlandsche zaken doet mededeeling van de volgende nota: De militaire gelastigden, te Boekarest vergaderd om de voorwaarden van een wapenstilstand op te stellen ingevolge de beslissing der conferentie, zijn een stemmig tot het volgend resultaat ge komen Er zal een demarcatielijn worden vastgesteld op eenparigen afstand van de linie door de voorposten op 31 dezer om 12 uur 's middags ingenomen; die demarcatielijn zal met witte vlaggen worden afgepaald. De wapenstilstand zal vijf dagen duren en om 12 uur 's middags midden-Europeescbe tijd) beginnen. Troepenbewegingen en approviandee ring achter de linie der voorposten mogen niet worden belemmerd. De oor logvoerenden zullen elkaar over en weer van deze schikking mededeeling doen, opdat op alle linies de vijandelijkheden tegelijkertijd gestaakt worden. De hoofd kwartieren zullen onverwijld op de hoogte worden gebracht, opdat zij de noodige bevelen kunnen geven. De gevolmachtigden hebben besloten aan de pers geen mededeeling te doen van hetgeen ter vredesconferentie be sproken wordt. Men rekent er op dat de conferentie binnen 10 tot 15 dagen haar doel zal hebben bereikt. Te Konstantinopel is nog geen enkele stap gedaan, om de Porte tot ontruiming van Adrianopel te bewegen. De gezanten der mogendheden hebben noch geza menlijk, noch elk vooi zich de Turksche regeering over Adrianopel gesproken. Reuter seint uit Konstantinopel, dat de Russische Zwarte Zeevloot zich in de nabijheid van den Bosporus bevindt en enkele stoomschepen heeft aange houden, o. a. het Engelsche stoomschip Euston. Volgens de Daily Mail heeft Rusland een blokkade van de Turksche havens op de Klein-Aziatische kust in den zin maar wacht „alleen nog maar op een mandaat van enkele mogendheden." Of dat mandaat spoedig zal inkomen is een andere vraag. Te Konstantinopel gelooft men er niets van en acht de vlootbe- tooging een loos dreigement, waaraan men zich niet zal storen. Verder moet Rusland altijd weer volgens de Daily Mail 20.000 man hebben gereed staan om Armenië binnen te rukken. Of daar ook machtiging der andere mogendheden voor noodig is, meldt het blad niet. Naar de Neue Freie Presse uit diplo matieke bron verneemt, zal de gezamen lijke stap der gezanten te Konstanti nopel in het begin der volgende week geschieden. Indien die stap zonder resultaat mocht blijven, is het niet onmogelijk dat Rus land, met toestemming der mogendhe den, troepen zal zenden naar de kust der Zwarte Zee. Het plan om troepen naar Armenië te zenden, schijnt opge geven. BINNENLAND. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer voor het district Amsterdam II zijn uitge bracht 2747 geldige stemmen. (Het aan tal kiezers is 5041). Op den heer A. H. Gerhard (S. D. A. P.) werden uitgebracht 1675 en op den heer J. R. Snoek Henkemans (C.-H.) 1072 stemmen, zoodat de neer Gerhard gekozen is. By de herstemming in het district Amsterdam VI zijn uitgebracht 3791 geldige stemmen. (Het aantal kiezers is 6048). Op den heer B. Nierstrasz (V. L.) werden uitgebracht 2274 en op mr. H. Verkouteren (G.-H.) 1517 stemmen, zoo dat gekozen is de heer Nierstrasz. Dinsdagmiddag is te 's Gravenhage in den ouderdom van 75 jaar overleden de Minister van Staat mr. T. N. C. Asser, lid van den Raad van State. In hem verliest Nederland een zijner beste zonen; een man die met zijn groote gaven het Vaderland en het Vors tenhuis uitnemend heeft gediend en wiens werk, zonder eenige overdrijving, over heel de beschaafde wereld, van groote beteekenis is geweest. Mr. T. M. O. Asser, werd op 28 April 1838 te Amsterdam gehoren. Hij door liep de Latijnsche school en voltooide zijn studiën aan het Athenaeum aldaar. Nauwlijks 20 jaar oud nam hij deel aan een door de Leidsche Universiteit uit geschreven prijsvraag; zijn ingezonden werk werd met goud bekroond. En reeds op .22 jarigen leeftijd promoveerde hij te Leiden tot doctor in de beide rechten op een proefschrift getiteld: „Het Be stuur der Buitenlandsche Betrekkingen volgens het Nederlandsche Staatsrecht". Met dit proefschrift wees Asser zich zelf den weg aan, dien hij later zou volgen. Immers heel zijn leven heeft hij gewijd aan de studie en de bevor dering van het internationaal recht. Zijn standaardwerken: „Schets van het Nederlandsche Handelsrecht" en „Schets van het Internationaal Privaat recht", zijn in alle talen vertaald en voor duizenden in de beschaafde wereld bronnen van studie. Een zeeman van een te Dordrecht liggend Duitsch stoomschip werd gis terenmorgen, toen hij liep te wandelen, plotseling onwel. Hij had buikpijn en neiging tot braken. De man was spoedig daarna overleden. Te hulpgeroepen ge- neesheeren konden slechts den dood constateeren. Het lijk is per politiebran- card naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Het burg. armbestuur te Gouda heeft de zorg op zich genomen van een 12 jarigen knaap, die beweert te zijn ach tergelaten door zijn ouders, die met een woonwagen het laud doortrekken. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch tot heden zonder resultaat. Een later bericht meldt Het 12-jarige jongetje, dat zich vóór eenige dagen bij de politie te Gouda aanmeldde met het verhaal, dat hij door zijn ouders was achtergelaten en daarom onder de hoede van het burgerlijk arm bestuur werd gesteld, blijkt het geheele verhaal te hebben verzonnen. De poli tie, die haar nasporingen voortzette, heeft ontdekt, dat de jongen thuis be hoort te Rotterdam, dat hij vóór acht dagen van de school is weggebleven en rondgezworven heeft, tot hij zich aan de politie te Gouda overgaf. Door zijn ouders is hij thans weer teruggehaald. Op last van de Antwerpsche justitie wordt door duikers een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van het zinken van het stoomjacht Ulfa op de reede van Vlissingen, omdat vermoed wordt dat men ter verkrijging van de ver- zekeringsuitkeering het vaartuig heeft doen zinken. De kapitein bevindt zich reeds in hechtenis. Het Hbld. van Antw. geeft eenige bijzonderheden over wat bij het onder zoek door een duiker naar het op de reede van Vlissingen gezonken plezier jacht Ulva is gebleken. Na lang zoeken vond de duiker de oorzaak van het zinken der Ulva. Zeven bouten waren losgemaakt aan den kop der kraan, die het zeewater naar de circulatiepomp voert. De kop der kraan lag op den grond en daarnevens een Engelsche sleutel en een hamer. Een tweede duiker, uitgezonden ter bevestiging van de gedane ontdekkin gen, heeft ook de losse bouten weer gevonden. De ingenieur Saffre is aangesteld om verslag te doen over de ontdekkingen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5