ïekoorende bij let Nieiwsblai toof let Land m Hensden ea Aitena ra Mai 16 Aipstas 1913, No. 3284. Heusden voor omstreeks 100 jaren. hi. Om in geldelijken nood tijdelijk te kunnen voorzien, is er een Bank van leening (Lombard); met goedvinden gaat het beheer over op den schoonzoon van den vorigen titularis. Een en ander van tijdelijken aard, daar verandering, wat die instelling betreft, ophanden is. Van de pret wordt, in weerwil van den soms nijpenden toestand, behalve bij gelegenheden, door de Keizer voorge schreven, nu en dan ook geprofiteerd. Kermissen en jaarmarkten worden op bepaalde tijden hier gehouden, even als elders. In de opgaven (ingewacht bij schrij ven van den Prefect aan de Maire) wordt melding gemaakt van jaarlijks een ker mis van acht dagen, een Blinkmarkt, eveneens van acht dagen, een paarden markt van één dag, alles op aangegeven data. Bij de vermelding van de Blink markt wordt heelemaal verzwegen, dat dan door de jongens, vooral door de kleintjes, zooveel pret wordt gemaakt. Zij slaan, of worden geslagen, met plank jes, die vooraf flink met wit krijt be smeerd zijn; het meeste succès had daar bij steeds de witte muis, een plankje, naar den vorm van een daarop getee- kenden muis, uitgesneden, of wel een stukje laken, volgens dat beloop uitge knipt, en daarna op het plankje beves tigd. (Deze z.g. blinkmarkt wordt nog vol gehouden en bij het opslaan van kramen is het nog gewoonte dat kinderen mal kander met krijt besmeren.) Voor huisvesting van ouden van dagen en van weeskinderen wordt zorg gedra gen zoo ook zijn er woningen (kazernes) voor de militairen; voor het daar zich bevindend nachtleger, alsmede voor dat in de magazijnen, wordt gezorgd; na serieuse opname, waarbij aanwezig ver schillende authoriteiten en bovendien twee experts, wordt proces-verbaal op gemaakt. Kasopnamen hebben plaats bij d© ontvangers van de directe belasting en van de registratie; bij den stedelijken ontvanger was er bij opname nihil in kas, dat geconstateerd werd. Het gebeurde wel, dat de garde-cham- pêtre (veldwachter) geruimen tijd moest wachten op zijn tractement, totdat de Prefect er orde op had gesteld, waar en wanneer hij 't kon in ontvangst nemen. Bij den waarborg van goud en zilver werd sérieus gewerkt, dat te zijner tijd (op daarvoor aangeschreven dag en uur) aanbieding plaats had van de gouden en zilveren voorwerpen door de goud en zilversmeden en de horlogemakers. Bij overgang van het oude naar het nieuwe gouvernement hadden verschil lende benoemingen plaats bij de rech terlijke macht en de verschillende be sturen. Polder- en waterschapbesturen (de laatsten in betaling bij de eersten) heb ben toezicht. De stad heeft drie bierbrouwerijen en een distilleerderij (branderij). Voor het bierbrouwen wordt gebezigd tarwe, rogge, gerst en spelt. Opgave geschiedt van de voorhanden voorraad graan, hiervoor bestemd. Wat paarden, ezels en vee betreft: staten worden opgemaakt van eerstge- noemden, zoo ook van de ezels en van den veestapel. Opgaven hebben plaats van het geslachte vee. Over stalling van militaire paarden was verschil, dat in der minne werd geschikt. De Maire had n.l. aan een eigenaar van een paardenstal, door hem een tijd lang belangeloos aan de militairen ten gebruike gegeven, verboden, dat wettig eigendom af te breken. De Prefect gaf, als zijn overtuiging te kennen, dat het 'tbest was in het vervolg een betamelijke huur aan dien eigenaar te doen uitbe talen en de stal voor de militaire paarden bestemd te doen blijven. Over levering van paarden voor de cavalerie en den trein, alsmede, op een anderen tijd, voor trek- en rijpaard bij gelegenheid der reis van den Keizer door dit gewest, was ook, wat het eerste be treft, aanmerking en verschil van mee ning, en wat het laatste betreft, aan merking ingekomen. Zorgen bestonden toen, zoo goed als nu, voor de armen; het pauperisme is on blijft een ongerief. (Destijd hoorden we, op de particu liere tribune gezeten, in een vergadering onzer 2e Kamer, den minister Pierson in zijne bestrijding van den heer Van Kol, afgevaardigde, door Z.Exc. met veel genoegen aangehoord, daar deze afgev. op zoo nette wijze die belangen in het midden gebracht had, zeggen: „ja, dat pauperisme, dat lastige meubelstuk, wordt al geplaatst van den eenen hoek naar den anderen, maar het blijft het vertrek ontsieren".) Honderd jaar geleden werd hier in Heusden ook geklaagd over vagebondage (landlooperij) en nu en dan er bijge voegd: die zal wel nooit geheel weg te nemen zijn. Tegen het naderen van den winter te voorziene treurige toestanden, mis schien bij felle koude gebrek aan werk, wordt te Heusden met vertrouwen de toekomst tegemoet gezien. Wat den franschen steek aangaat, die is nu nog vrij algemeen bekend, daar hij op de portretten van Napoleon I veelal voorkomt. Na veel gehouden élages komen nog enkele dissonnanten, als keerzijde van de medaille, aan het woord: Een vader, die indemniteit voor zijn op reforme gestelden zoon moet betalen, wordt verdacht van opzettelijk betaling te vertragen. Een inwoonster van Heusden, bekeurd door Woudrichemsche douanen, heeft 1000 frank boete, wegens smokkelarij, te betalen; zij krijgt echtereen bewijs stuk van onvermogen. In sterke tegenstelling van informa- tiën, ingewonnen omtrent Heusdenaren of ex-Heusdenaren, die uitmunten door gedrag, komt een rapport in omtrent een gewezen inwoner van Heusden, die den meesten tijd van zijn leven hier heeft doorgebracht (één of twee jaar was hij in militairen dienst elders) hij heeft hier gewerkt in twee fabrieken, een kousen- en een hoedenfabriek, was daar na barbier, is altijd een liefhebber van drinken geweest. Een leverancier van kaarsen en brand stoffen aan de militairen, die met den slag waarschuwt, dat hij daarmede op houdt. Een raadslid, dat geen genoegen neemt met de indeeling in de hoogste klasse van medebetaling aan de personeele be lasting, ter delging van de schuld der stad, ten gevolge van den inval der Engelschen in het jaar 1809. Onwilligheid van enkelen, om als burgers-wachtdienst te verrichten ter bewaking van militairen en burgerlijke gebouwen etc. De pachter van de stads-bleekerij, die voor de burgers wasschen behandelt, waarvan hij moet leven, is erg aan het interen, de klanten schijnen slecht van betalen te zijn (eigenlijk verkeert het meerendeel der inwoners in slechten financieelen toestand), hij wil gaarne van de huur ontslagen zijn. De maire adviseert gunstig, maar de achterstallige huur moet betaald worden, anders ge rechtelijke vervolging. De maire vindt de door den militairen commandant genomen maatregel (ver bod om had te rijden over de stads bruggen) uitstekend, maar neemt geen genoegen met de bepaling van boeten, bij overtreding, zijnde dit in strijd met de wetten, die slechts rechterlijke ver oordeeling toelaten. Het aanbieden van cavaleristen en paarden aan den Keizer-Koning gaat niet vlot, de betaling van de laatsten hokt. Hier is niet gesproken over de ge voerde oorlogen. Toch wil ik even aan halen, dat ook Heusden gedeeld heeft in de rampen, direct en indirect er door veroorzaakt, o. a. het jaar 1812 staat met een zwarte stift aangeteekend. Laat ons de hoop uitspreken, dat Stad en Land mogen gespaard blijven van de verschrikkingen des oorlogs. Dat meer en meer gestreefd worde naar werkelijke beschaving en ieder het zijne bijdrage tot algemeen welzijn, en toone mensch te zijn in den waren zin des woords. Een Geboren Heusdenaar. BUITENLAND. Te St. Peterersburg is bericht ont vangen uit Harbin, behelzende dat de wielrijder Pankratof daar was aange komen, na per fiets een reis om de wereld te hebben gemaakt. De man had er 2 jaar en 18 dagen over gedaan. De onlangs aangestelde vrouwelijke politieagenten te Chicago toonen veel plichtsbetrachting, zegt de Daily Tele graph, doch zij hebben soms, als het er op aankomt een vluchteling te grijpen, veel last van hun kleeding, die het loopen bemoeilijkt. De politie-overheid bestudeert thans een nieuw kleediugstuk, dat in gewone omstandigheden een vrouwenrok is, maar met een enkele beweging in een broek kan worden veranderd. Dat de broek ooit langs ambtelijken weg als kleedingstuk voor vrouwen zou worden ingevoerd, zal wel niemand heb ben bevroed. In Hamburg is een meisje wegens mishandeling van hare, buiten echt ge boren kinderen, gevangen genomen.Een der kinderen is reeds gestorven. Het lijk van het tweejarig kind toonde verschil lende wonden; er waren gewoonweg geheele stukken vleesch uit het lichaam gereten. Ook de schedel was ingeslagen. De verbittering jegens de misdadige moeder is algemeen. Een buitengewoon zwaar onweer ge paard gaande met storm, heeft Maandag de hittegolf te New York gebroken. Vier inwoners zijn door den bliksem en verscheidene door ingestorte daken gedood. Bij New York zijn door den storm twee motorjachten vergaan. Van de dertig opvarenden is niemand gered. De Amerikaansche consul te Caracas meldt, dat de poging van Castro, om een revolutie te bewerken, is mislukt en dat generaal Torres en zijne officieren, die zich in het Oosten aan het hoofd der opstandelingen hebben gesteld, gevangen genomen zijn. De Duitsche bladen bevatten uitvoe rige stukken over net vergaan van een pleizierjacht met badgasten te Swine- münde. Twaalf personen, onder wie 8 Berlijners, zijn om het leven gekomen. Het zeilschip, de „Friedrich Karl" be vatte 19 personen toen 't om 4 uur, vlak vóór het strand, door een stormvlaag gegrepen werd en in de diepte zonk. Ónder de badgasten op het strand, die van de ramp ooggetuigen waren, ont stond een vreeselijke paniek. Spoedig spoelde reeds een lijk aan, dat van een Berlijnsch rechter. Men zag hem naar het strand zwemmen, doch op korten afsland van het strand raakte hij uit geput en verdronk. Dadelijk toen het ongeluk geschied was voeren talrijke booten van het strand en uit de haven naar de plaats waar het schip gezonken was. Binnen 10 minuten wemelde het van roei- en motor-booten en het ge lukte inderdaad om een vijftal personen te redden. Een Krakauer student, die tot de ge redden behoort, heeft de volgende lezing van het ongeluk gegeven: „Wij waren met het zeiljacht uitgevaren met 19 personen, onder wie 4 dames aan boord. Bij eene wending van het vaartuig sloeg een zware golf over den rand. Vele in zittenden weken daarvoor uit en be zwaarden daardoor het vaartuig over matig aan de loefzijde. Tegelijk greep een rukwind het zeil. De boot sloeg toen om en wij werden allen in 't water geworpen. Het gegil was huiveringwek kend. Ofschoon ik niet zwemmen kon, bleef ik op mijn kleeren drijven en zag ik de motorbooten en zeiljachten uit de haven op ons toesnellen. Men wierp mij weldra 'n touw toe en ik was gered." De schuld van het ongeluk wordt door de badgasten aan den schipper van het zeiljacht geweten en aan het bad- plaatsbestuur. Vrijdag heeft een protest meeting der badgasten plaats gehad, waarbij het bestuur van de badplaats heftig aangevallen is, aangezien bijna alle reddingsmiddelen ontbraken. Men wenscht waterdichte luchtkasten onder de zitplaatsen in de zeilbooten; zwemgordels en zwemvesten in voldoende mate; in de onmiddellijke nabijheid van het water en niet weggesloten, maar zoo geplaatst, dat ieder er onmiddellijk bij kanverder eischt men, dat de be manning der zeilbooten slechts uit vol wassen, en bekwame zeelieden bestaan zal en dat steeds een stoomschip bij de brug gereed zal liggen, om bij voor komende ongelukken onmiddellijk hulp te kunnen verleenen. Dan wil men, dat er voor gezorgd zal worden dat aan 't strand medicamenten en zuurstofappa raten aanwezig zijn terwijl er ook een telefoon behoort te wezen. Op eigenaardige wijze heeft een Rus sisch rooverhoofdman een einde aan zijn leven gemaakt. In het Kartoesjino bij Taganrog verscheen het rooverhoofd Trojanof, die de geheele omgeving door zijn wandaden ontzetting inboezemde, temidden van een groep boeren en ver zocht een vlammetje voor zijn cigarette. Nadat hij zijn sigarette had aangestoken trad hij terzijde, nam een dynamietpa- troon in den mond, stak deze aan door de cigarette en sprong in de lucht. Hij moet de daad hebben verricht uit be rouw over de talrijke door hem ge pleegde moorden. Wij hebben melding gemaakt van het gerucht, dat prins Alexander, de kroon prins van Servië, zich eerlang zou ver loven met grootvorstin Olga, de oudste dochter van den Tsaar. De Daily Mail weet nog van twee verlovingen te vertellen, n.l. die van prinses Elizabeth, kleindochter van ko ning Karei van Roemenië, met kroon prins George van Griekenland; en van prins Karei van Roemenië, zoon van den kroonprins, met grootvorstin Tati- ana, de tweede dochter van den Tsaar. De Parijsche Matin maakt gewag van geruchten over een verloving van groot hertogin Adelaide van Luxemburg met prins Heinrich van Beieren, een neef van den prins-regent Lodewijk. De prins is 29 jaar en kavalerie-officier in het Beiersche leger. De Engelsche luitenant Dunne heeft op een vliegtuig van eigen maaksel, met den Franschen vlieger Jules Félix als passagier, een gelukkigen tocht volbracht over het Kanaal, van Eastchurch uit. Door dit feit is op eenmaal succes yer- zekerd aan een reeds oude vinding. Al in 1906 toch heeft Dunne vliegproeven met dit toestel genomen op een bezitting van den hertog van Atholl,in Schotland. Er werd toen echter een groote geheim zinnigheid betracht, 't Is nu een jaar geleden, dat de luitenant zijn proeven is gaan voortzetten te Eeastchurch, waar verscheidene menschen er getuigen van zijn geweest. O. a. heeft Orville Wrigt daar een vlucht bijgewoond, waarbij de vlieger ten bewijze van de meer dan gewone vastheid van zijn vliegtuig boven in de lucht een briefje schreef, zoodat het toestel gedurende eenigen tijd aan zichzelf was overgelaten. Het toestel moet den vorm 7an een V. hebben, zonder staart. De Balkan. „De dagorder van koning Ferdinand van Bulgarije aan zijn leger bewijst zoo schrijft de Tanin dat Bulgarije den vrede van Boekarest slechts be schouwt als een wapenstilstand. Zoodra het op krachten is gekomen, zal het opnieuw naar de wapenen grijpen. Tur kije moet derhalve op zijn hoede zijn en zorgen, dat het Adrianopel behoudt, ten eind© de hoofdstad te kunnen ver dedigen." Hetzelfde blad wijst op de zinsnede in den dagorder, waarin koning Ferdi nand zegt, dat alle nationaliteiten van den Balkan de vrijheid hebben verwor ven en dat alleen de Bulgaren gedoemd zijn te verdwijnen. Het is wel verwon derlijk, merkt de Tanin op, dat Bulgarije met 'n beroep op 't nationaliteitsbeginsel aanspraak maakt op Kawala,datGrieksch, en Adrianopel, dat Turksch is. Uitgewekeuen uit Macedonië hebben tot sir Edward Grey, graaf Berchtold en markies di San Giuliano een telegram gericht, waarin zij tegen den vrede van Boekarest protesteeren, dien zij beschou wen als een aanslag op de Europeesche beschaving. Zij verklaren, dat, nu ze van alles beroofd zijn, daar hun be zittingen geroofd en verbrand zijn door de Servische en de Grieksche troepen, hun eenige taak voortaan zijn zal een bloedigen en hardnekkigen strijd te voeren tegen de nieuwe meesters van hun land en de verdrukkers zijner be volking. De uitgewekenen doen een beroep op de mogendheden en verzoeken hun van Macedonië een provincie te maken met zelfbestuur onder bescherming der groote mogendheden en aldus er zonder onder scheid van nationaliteit en godsdienst de vrije ontwikkeling der volksstammen in Macedonië te waarborgen, wat het eenige middel zou zijn om het politieke evenwicht op den Balkan te handhaven. Bulgaarsche vrouwen hebben in een vergadering tegen den vrede van Boeka rest geprotesteerd zij vragen herziening van het vredesverdrag. BINNENLAND. De 's Hertogenbossche Ct, meldt, dat een antiquair, op de tentoonstelling van oude kerkelijke kunst aldaar, voor de drie Evangeliaria uit het aardbisschop- pelijk museum en den abtsstaf, toebe- hoorende aan mgr. Callier, bisschop van Haarlem, een millioen francs heeft ge boden. De drie Evangeliaria zijn feitelijk het eigendom der Katholieke parochie St. Lebuïnus in Deventer, doch worden in het aartsbischoppelijk museum bewaard. Zij zijn ter. tentoonstelling voor een bedrag van 200,000 gulden verzekerd. Het blad deelt nog mee, dat het niet zeer waarschijnlijk is, dat op het bod zal worden ingegaan. Te Den Andel (Gr.) sloegen Donderdag morgen de twee paarden van een beladen stroowagen op hol. Vier jongens zaten op dien wagen twee ervan, broertjes van 9 en 14 jaar, geraakten onderden wagen en werden doodgereden; een jongen wist zich door in een sloot te •spriugen te redden, terwijl de andere een been brak bij het afspringen van den wagen. Te Ewijk is het zoontje van den bak ker P. aldaar, van een aangespannen kar gevallen, doordat het paard bij het naderen van de stoomtram schrok. Het knaapje kwam voor de machine terecht, werd, ofschoon de machinist dadelijk remde, overreden en was onmiddellijk dood. Uit Wadtiinxveen wordt gemeld: De arbeider H. in het Noordeinde alhier werd door het bezaaien van een stuk land met kunstmest, vergiftigd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Een aangeteekende brief, de vorige week door de firma Van V., van Tiel naar Rotterdam verzonden, heeft tot heden zijn bestemming niet bereikt. Volgens mededeeling van de firma bevatte de brief een bedrag van bijna f 1000. Bij het binnenkomen in de haven van Rotterdam, ontdekte de bemanning van het zeilschip „Lauriston", liggende in de Rijnhaven, in de pompkast van dat schip een man, die zich gedurende de reis van Taltal (Chili) naar Rotterdam, welke 140 dagen duurde, verborgen heeft weten te houden voor d© opvarenden. Hoe de man zich gedurende al dien tijd van voedsel heeft voorzien is een raadsel. De Alkm. Ct. maakt melding van on geregeldheden in de Rijkswerkinrich ting te Hoorn. Toen de Zedelij kheidswetten van mi nister Regout de souteneurs strafbaar stelden, werd in de Rijkswerkinrichting te Hoorn een aparte afdeeling voor deze individuen geschapen. Hier zijn thans ruim dertig, voor het meerendeel Rot- terdamsche, souteneurs ondergebracht. Deze heeren, die in de vrije maatschap pij het werken verafschuwen, worden daar terdege aan het werk gezet, ze moeten linnen weven, niet machinaal, doch zooals dit op de oude manier ge schiedt. Reeds geruimen tijd gaven ze hierover hun ongenoegen te kennen, wat meermalen tot kleine onaangenaam heden leidde. Ook klaagden de soute neurs over onvoldoende voeding, ze had den bezwaar tegen het gebruik van gort in allerlei vorm. Dit voedsel zou vol gens hen niet sterk genoeg zijn, om het inderdaad zware werk te verrichten. Zoo heeft de gisting reeds lang ge duurd en in de afgeloopen week hebben de souteneurs hun eischen geformuleerd en aan den directeur der Rijkswerkin richting overhandigd. Z© vroegen betere voeding, betere verzorging en meer vrij heden. Toen hun medegedeeld werd, dat de eischen niet voor inwilliging vatbaar zijn, weigerden ze te werken. De direc teur liet één der belhamels in de cel stoppen, waarop de anderen partij voor hem kozen. Ze dreigden de messen te zullen halen uit hun verpleegden-kastjes en de toestand werd ten slotte zoo, dat de directeur en de bewaarders er toe moesten overgaan hun sabels te trek ken om de mannen in hun cachotten te krijgen. Het voorloopig onderzoek heeft er toe geleid, dat zes belhamels in verzekerd© - bewaring zijn gesteld, ze zitten preven tief in het huis van bewaring te Alk maar. Het personeel van de smederij van de Kon. Ned. Fabriek van Werktuigen an Spoorwegmateriaal te Rotterdam is, met uitzondering van enkelen, die be- hooren tot den Metaalbewerkersbond sinds Donderdagmorgen in staking. Het geldt een actie, gevoerd door de (onafhankelijke) Landelijke Federatie van Metaalbewerkers, den Prot. Chris- telijken Metaalbewerkersbond Rehoboth en den R. K. Metaalbewerkersbond. De eischen zijn loonsverhooging met 3 cent per uur en in verband daarmede ver- hooging der tarieven; verder verlangen de werklieden erkenning van de orga nisaties door de directie. Het aantal stakers bedraagt bij de 250. De directie van de Ned. Fabriek deelt mede, dat het bedrijf aan de smederij, een integreerend deel van dat der geheele fabriek, nagenoeg stil ligt. De directie heeft zich wel bereid verklaard te on derhandelen met een werklieden-orga nisatie, maar niet met een als de lan delijke federatie van metaalbewerkers en met de beide andere vakvereenigin- gen, die met een dergelijke organisatie samenwerken. De secretaris der federatie toch heeft zelf aan de directie te kennen gegeven, woordbreuk geoorloofd te achten, als dit in het belang der werklieden kan zijn. Zulk een vakvereeniging, of de, met zulk een vakvereeniging samenwerkende organisaties, acht de directie niet de aangewezen vertegenwoordigers voor een deel van haar werklieden. Den werk lieden is eraan herinnerd, dal zij in ge- geval van staking hun aandeel in de winst prijsgeven. Het bestuur van den metaalbewer kersbond, welke bond buiten de actie staat, heeft aan de directie der Ned. Fabriek een brief gezonden, waarin wordt gezegd, dat haar leden, 7 of 8 man, ook den arbeid hebben neergelegd, om dat zij 't niet met hun arbeidersgevoel in overeenstemming kunnen brengen aan het werk te blijven. Ten slotte verklaard© de directie nog het verloop van den strijd te zullen af wachten alvorens verdere maatregelen te treffen. Zij voegde hieraan toe, dat zij natuurlijk de groepsvertogenwoordi- ging uit de werklieden erkent, omdat zij het wenschelijk acht, dat er een li chaam bestaat, waarmede zij het noo- dige contact met haar 2700 werklieden kan onderhouden, doch de werklieden organisaties erkennen deze vertegen woordiging niet. Nader vernemen wij, dat de directie van meening is, dat onder de leiding van de samenwerkende organisaties in het geschil aan hare werf volgens de contractbreuk theorie is gehandeld en de werklieden zich dus aan contract breuk hebben schuldig gemaakt. Aan den overweg te Leur is de 9-jarige J., die ondanks de waarschuwingen van de spoorwegwachteres onder de afslui ting was doorgekropen, door een voorbij snellenden trein vermorzeld. De schilder Mutsaers te Tilburg heeft,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5