S ontvangen de courant tot Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden No. 3288. Zaterdag 30 Augustus. VOOB Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77i ot. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. wegneming van een ruit van dik glas, welke dient voor bescherming van de verlichting. Toen de wachtcommandant om vier uur de ronde door het gebouw maakte, was de vogel gevlogen. Te Boskoop werd Woensdagmiddag omstreeks 3 uur de zoon van den heer J. Sprang van Waddinxveen, die in een van de boomkweekerijen aldaar werk zaam was, vermist. Men had hem kort geleden nog zien fietsrijden langs de waterkant, er werd een onderzoek inge steld, en weldra werd de jongeman met zijn rijwiel levenloos uit de diepvaart- sloot opgehaald. Donderdag heeft het parket te Utrecht een huiszoeking gedaan in de woning van zekere B., wonende in de van Bra- kelstraat te Utrecht, verdacht van abor tus provocatus, welke huiszoeking tot de aanhouding van B. heeft geleid, die voorloopig naar het huis van bewaring is overgebracht. B. is dezelfde die in 1909 door de Utrechtsche rechtbank voor eenzelfde feit tot 4 jaren gevangenis straf is veroordeeld. Hbld., dat deze Boere aangehouden werd als verdacht van heling. Sinds Januari bevindt hij zich uit dien hoofde in het huis van bewaring. De vordering tot faillietverklaring is uitgegaan van den eigenaar van het perceel, dat Boere op de Prinsengracht bij den Amstel be woonde en waar herhaaldelijk de justitie huiszoeking heeft gedaan: het betreft een huurschuld van drie maanden, ten bedrage van f 125. Boere beweert door zijn verblijf in het huis van bewaring niet in de gele genheid te zijn geweest, de huur tijdig op te zeggen. Hij is dan ook voorne mens van de faillietverklaring in hooger beroep te gaan. Merkwaardig zijn de activa van dezen failliet verklaarden rijwielhandelaar. Zij bestaan n.l. uit een groote verzameling kostbaarheden, horloges en diamanten een enkel stuk uit die collectie weegt wel tegen de huurschuld op De ver zameling bevindt zich ter griffie van de rechtbank; de justitie is evenwel nog bezig na te gaan, of men hier inderdaad met activa van Boere te maken heeft, dan wel of ze aan anderen toebehooren. bestuurdersruimte van den achtersten wagen, terwijl de conducteur in den trein dienst deed. Dergelijke geldzendingen geschiedden geregeld op deze wijze. De trein was een z.g. boemeltrein, die alle kleine stations aandeed en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat passagiers die met deze geldzendingen bekend waren, de kist hebben kunnen bemachtigen. Met een montagewagen is dadelijk na de ontdekking van den diefstal de ge- heele lijn afgezocht doch zonder resul taat. Het vermoeden bestaat, dat de dief stal heeft plaats gehad op het traject V oorburgLeid schenda m De stoker H. K., behoorende tot de bemanning van een in de Maashaven te Rotterdam liggend stoomschip, is des nachts in beschonken toestand in de Bergschelaan gevonden. De man deelde mede door personen met wie hij in een auto uit rijden was geweest, na dat zij hem van f 120 hadden beroofd, uit de auto te zijn geworpen. Koninginne verj aardag. De Koningin heeft aan de burge meesters het verlangen te kennen ge geven, dat de openbare feestviering van haar verjaardag niet op Zondag 31 Augustus, doch op Maandag 1 Septem ber zal plaats hebben. De burgemeesters worden uitgenoo- digd daarmede rekening te houden en de ingezetenen met dit verlangen in kennis te stellen. Te Ierseke zijn op een terrein, waar pas twee schoollokalen gebouwd zijn, bij het leggen van afvoerbuizen op ongeveer 7j meter diepte twee geraamten van volwassenen gevonden. Van de herkomst is niets bekend. Vroeger was dit terrein bouwland. vertrokken met volmacht om over het terug verkrijgen van de paarlen te onder handelen. Men hoopt daarom, dat de kostbare halsband binnen 48 uur aan zijn eigenaar teruggegeven zal kunnen worden. Te Kleef hebben ratten 's nachts een kind van vier jaar aangevallen en vree- selijk verhavend. Van het gezicht en de vingers zijn de beenderen gedeelte lijk afgeknaagd. Daar het kind van de beten bloedvergiftiging heeft gekregen, zal het er vermoedelij k niet van opkomen. Volgens den correspondent van de Times te Sjanghai, duurt de strijd om Nanking met verbittering voort. De op standelingen bieden wanhopigen tegen stand. Zij vreezen dat generaal Sjang- soen, als hij de stad binnentrekt, zich bloedig op hen zal wreken. Bij het filiaal van de Deutsche All- gemeine Electricitats Gesellschaft te Helsingfors, zijn verduisteringen tot een bedrag van meer dan 200,000 mark ont dekt. Tegner, de administrateur, en de kas- houdster zijn aangehouden. In geheel Praag is men op dit oogen blik vervuld van de poging tot zelf moord van een jong officier, luitenant Scubitz, van het 8ste regiment infan terie. De mysterieuze omstandigheden, waarin deze zelfmoord heeft plaats ge had, dragen tot het spannende van de geschiedenis bij. Een en ander doet sterk denken aan despionnagezaak Redl. Woensdag was hij bij den kolonel geroepen, met wien hij een lang onder houd had. Voorbijgangers merkten op, dat de jonge luitenant zeer overspannen was. Hij werd gevolgd door een kapi tein en een commandant van den g®- neralen staf. Toen de luitenant thuis gekomen was, bleven deze beide officieren voor zijn domicilie heen en weer loopen. Plotse ling werd een revolverschot gehoord. Onmiddellijk ijlden zij naar boven, waar Scubitz met een schot in de hartstreek gevonden werd. Hij gaf nog een flauw teeken in de richting van een tafeltje, waarop een verzegelde brief lag. Men heeft den kogel nog niet kunnen ver wijderen. De toestand van den zelf moordenaar is wanhopig. BUITENLAND Donderdag werd uit New-York ge meld: Vanochtend in de vroegte is brand uitgebroken aan boord van het groote stoomschip Imperator van de Hamburg-Amerika-lijn, dat aan een pier bij Hoboken gemeerd lag. Vijftienhon derd emigranten, die zich aan boord bevonden, werden, onder tooneelen van verwarring en opwinding, in der haast ontscheept. De tweede officier is in den rook gestikt. Ten slotte werd men den brand meester. De schade is groot, het schip heeft 20 graden slagzijde. Een nader bericht luidt De Imperator was in duister gedom peld en een ieder aan boord, behalve de uitkijk, was in slaap, toen er rook uit de voorraadkamer bleek op te stij gen. Dit ontdekten een matroos en Petty, de officier op de brug, tegelijkertijd. Onmiddellijk daarop klonk het alarm en de manschappen ijlden naar hun post. Alle deuren werden gesloten, op één na, waardoor de tusschendekspassa- giers konden vertrekken. Gelukkigerwijze kon men hen ge makkelijk het schip uit krijgen, daar het aan den pier gemeerd lag. Noch tans maakte zich groote opwinding van de stakkers, die zoo uit hunslaap kwa men, meester. Velen meenden dat het om hun leven ging, zij drongen en vochten om hun redding te verhaasten, met het gevolg dat men gedurende verscheiden minu ten het blusschingswerk moest staken. De officieren en de bemanning vormden twee hagen, waartusschen de immigran ten, ten getale van 1500, door moesten. Op den pier gekomen werden zij om ringd door politie, om ontsnapping te voorkomen, want zij waren nog niet door de immigratie autoriteiten onder zocht. Zij bleven den morgen op den pier opeengepakt staan huiveren. Nadat de immigranten aan wal waren gebracht, wijdde zich de bemanning ge heel aan het blusschingswerk, maar al ras bleek, dat de scheepsbrandspuit niet voldoende was om denbrand te bestrijden. De brandweer van Hoboken en de brand weerbooten van New-York kwamen ter hulp. Zij wierpen 15 stralen in het brandende vertrek. Een aantal sleep- booten lagen bij de hand om het bran dende schip in het midden van de rivier te brengen indien zulks noodig mocht zijn voor het behoud van den pier. Gobrecht, de tweede officier, drong aan het hoofd van zes mannen door een hel van vuur en smook tot de voor raadkamer door. Zijn metgezellen werden op den drempel teruggehouden, maar Gobrecht schreed alleen voorwaarts. Binnen het vertrek wérd hij door den rook bevangen, men kon hem niet be reiken. Uren later vond men den stout moedige met zijn hand om den knop van een deur gekneld, waardoor hij blijkbaar had willen ontsnappen. Na vijf uren was men den brand meester. De immigranten keerden op het schip terug om hun hebben en houden in veiligheid te brengen. De oorzaak van den brand is onbe kend. Men vermoedt kortsluiting. De Engelsche bladen verzekeren, dat er nieuws is van den paarlen halsband, die, met de post verzonden, tusschen Parijs en Londen gestolen is. Woensdag, zoo wil men, is er bericht ontvangen, dat de diefstal het werk is geweest van een bende schavuiten, die zich bereid verklaard hebben, om het halssnoer te Berlijn, tegen betaling van een zekere som als losgeld, uit te leveren. Eerst geloofde men niet aan het aan bod, maar de politie moet de zaak nauwkeurig onderzocht hebben en als gevolg daarvan moet nu Price, een lid van de firma die de verzekering op het halssnoer gesloten had, naar Berlijn zijn Te Zuidwerding is de 18-jarige dochter van den timmerman G. Wijngaard van Ommelanderwijk, met haar fiets onder de tram gekomen. De ongelukkige was dadelijk dood. Het geval is aan onvoor zichtigheid te wijten, zij reed naast de paardetram en hield een praatje met haar zuster, die voor op het balkon stond. De directie van de Amsterdamsche Asphalt-fabriek De Vesuvius (van den Berg en Viëtor) heeft Donderdag den volgenden brief verzonden aan hare werklieden „Aangezien u op den 7 Augustus 1913 geweiderd hebt te werken en u op den 25 Augustus, de door ons gestelde datum, het werk niet hebt hervat, niettegen staande wij u in ons schrijven van 20 en in dat van 23 Augustus j.l. hebben aangemaand om aan het werk te gaan, welk schrijven wij ook aan den secre taris uwer vakvereeniging hebben ge richt, deelen wij u mede, dat ge vanaf heden uit onzen dienst ontslagen zijt, onverminderd onze rechten tot het in stellen van een eisch voor schadever goeding. Het uitgaande Engelsche stoomschip Aden is Donderdagmiddag, doordat het uit het roer liep, ter hoogte van het Charloische hoofd op de rivier te Rot terdam in aanvaring gekomen met de sleepboot Freda Drughorn, welke de met ijzererts geladen Rijnaak Drughorn 60 stroomopwaarts op sleeptouw had. De sleepboot werd ter hoogte van de ma chinekamer gegrepen door de schroef bladen van het stoomschip Aden, waar doorzij belangrijke schade kreeg en bijna onmiddellijk zonk, nadat men haar met den kop op het Charloische hoofd had gezet. De kapitein, de machinist en de dekknecht hadden nog gelegenheid om op den wal te springen. De Rijnaak Drughorn 60, met welke de Aden vervolgens in botsing kwam, sloeg lek en wordt door hulp verleenen- de sleepbooten met pompen drijvende gehouden. Het remmingswerk aan het Charloiscbehoofd is mede eenigszins be schadigd. De Aden heeft twee schroefbladen verspeeld. Uit Rotterdam wordt geschreven Zekere G. L. H. uit de Vriendenlaan alhier, had op een advertentie geschre ven, waarin een incasseerder van gelden gevraagd werd. Naar aanleiding daar van kreeg hij bezoek van een heer, die zich J. C. G. noemde, voorgaf te Sche- veningen te wonen en zeide hoofdin specteur te zijn van een te Amsterdam gevestigde assurantie-maatschappij. Die mijnheer vertelde hem dat hij bevoegd was, personeel als incasseerder aan te stellen, mits de aangestelden f 50 borg tocht stelden. De bewoner van de Vrien- Dezer dagen kwam een man voor de rechtbank welke was aangeklaagd zijn buurvrouw, die hem eerst had uitge scholden, twee klinkende oorvegen te hebben toegediend. Als getuige werd gehoord de man der vrouw. De rechter drukte hem op het gemoed de waarheid te zeggen, daar hij vermoedde, dat de man ten gunste zijner vrouw zou getui gen. De man had zulk een vermaning echter niet noodig, want tot algemeene vroolijkhaid verklaarde hij, dat buurman goed gedaan had met zijn vrouw een paar tikken te geven, wantzoo'n tongetje als zij heeft De buurman werd vrijgesproken. Wat er in de echtelijke woning na afloop van het proces is voorgevallen, meldt de historie niet. Het Haagsche Drankweer Comité zal op 6 September aldaar een allegorischen optocht houden. Behalve 4 propaganda-wagens zullen er vele organisaties en een muziekver- eeniging aan deelnemen. De eerste wagen zal voorstellen op welke wijze het graan wordt omgezet in sterken drankde tweede, de gevolgen van het gebruik daarvan. De derde wagen stelt voor, de wijze waarop het graan, naar de meening van de geheelonthouders behoort gebruikt te worden en de vierde zal de vreugde en welvaart verbeelden, welke daardoor ontstaan, deze wagen zal tevens een zegewagen zijn, ten gunste van de ont houding. Van B. en W. is reeds een voorloopige toestemming ontvangen. Tijdens het melken van een koe van den landbouwer A. Streng te Alphen aan den Rijn stond het 9-jarig zoontje van den daggelder P. de Heij te spelen met de pluim van den staart. Ofschoon gewaarschuwd door den melker, liet het knaapje niet los, totdat op een oogen- blik het dier waarschijnlijk is geschrok ken en er van door ging, den jongen, die zich niet kon loswerken, over een afstand van 1000 meter meesleurende. Toen hij werd opgenomen, waren de levensgeesten reeds geweken. Te Buiksloot is uit het Noord-Hol- landsche Kanaal het lijk van een als heer gekleed persoon opgehaald, van een naar schatting 35 40 jaar. Ver moedelijk moet hier aan een misdaad gedacht worden. In de kleederen werd niets anders gevonden dan een entreekaartje voor de Scheepvaarttentoonstelling. Er was een messnede in de jas. Woensdagnacht is een arrestant te Deventer, die 's middags als deserteur naar den Haag zou worden vervoerd, uit het arrestanten lokaal ontvlucht, door Op den dag, dat de lokaal trein Hoorn Bovenkarspel zal gaan rijden, zal de postbode D. Dekker ontslag nemen. Hij heeft dan 34 jaar lang eiken dag twee maal van Hoorn naar Wijdenes en terug geloopen, zoodoende per dag 36 K.M. afleggende, of in die 34 jaar een lengte van ongeveer 9 maal den omtrek der aarde. In een gebouwtje van de American Petroleum Cy., aan de Sluisjesdijk te Rotterdam, werd Maandagavond in be- wusteloozen toestand, leunende over een half aangebroken vat met benzine, ge vonden de 14 jarige machinist-leerling J. V., wonende in de Kaatsbaan aldaar. De jongen, die vermoedelijk door het inademen van benziuedamp bewusteloos is geworden, werd in de buitenlucht gebracht waar men tevergeefs heeft ge tracht de levensgeesten op te wekken. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Maandagavond werd bij aankomt in den Haag van de electrische trein ont dekt, dat uit dezen trein een houten geldkist met ijzeren beslag, die de ont vangst van het station Hofplein alhier bevatte, was gestolen. De inhoud van de geldkist bestond uit 90 bankbiljetten van f 10 en 12 van f 25, voorts eenig Engelsch goud geld en een paar Fransche en Duitsche geldstukken de rest bestond uit specie. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de dieven de kist tusschen hier en Den Haag uit den bagagewagen, waarin zij geplaatst was, geworpen hebben. Het geld, dat aan het station Hofplein ont vangen wordt, wordt bijna dagelijks per trein naar Den Haag verzonden. Aangaande den geheimzinnigen dief stal van de geldkist met f 4000 der Z H. S. M. is nog niet veel aan het licht gekomen, meldt het Vad. De geldkist welke f 1200 aan bankpapier en f2800 aan specie bevatte, was geplaatst in de BINNENLAND, Het echtpaar C. in de Lombardsteeg te Arnhem leefde in voortdurende twee dracht. De man, een gepens. O.-I. mili tair, die reeds vroeger zijn vrouw met een mes gedreigd had, maakte meer malen misbruik van sterken drank. Dinsdag bleef het den geheelen dag ongewoon stil in het huis, waar zij woonden, zoo zelfs, dat het de aandacht van de buren trok, die een broer van d© vrouw waarschuwden. Deze heeft des middags om vijf uur de deur open gebroken en men vond toen de vrouw met afgesneden hals op bed liggen. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en weldra was deze zoomede de subst. officier van justitie en de rechter-commissaris ter plaatste om een nader onderzoek in te stellen. Zooals gezegd lag de vrouw met afgesneden hals te bed een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de man zich op den zolder opgehangen had, het touw was gebroken en de man lag dood op den vloer. Dr. Planten constateerde bij beide ongelukkigen den dood. Een drietal kinderen van vijf tot acht jaar waren den geheelen dag bij familie geweest. De lijken zijn door de justitie in beslag genomen. De Amsterdamsche rechtbank heeft in staat van faillissement verklaart den rijwielhandelaar P. C. Boere, thans ge detineerd in het huis van bewaring aldaar. Men herinnert zich, schrijft het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5