MEEWE ABOWEs 1 OCTOBER GRATIS. Bestel dus spoedig. Vacantietijd. ontvangen de courant tot zeide hij, het geld te hebben gestolen om Daar een sanatorium te kunnen gaan; hij had n.l. tuberculose. Plaat«el(jk "\ienws. Heusden, 3 Sept. Gedurende de maand Aug. 1913, werd in de rijkspostspaarbank ingelegd f22335,57. Terugbetaald f 8252,35. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5436. Vrijdagmiddag had bij de voetbrug over de Bergsche Maas, een droevig onge luk plaats. Terwijl de 19-jarige J. Koot, stok-r op de stoomboot „Metta" zich met zwemmen vermaakte, zonk hij plotseling in de diepte weg. Op zijn hulpgeroep schoten enkele personen toe, die bij afwezigheid van een bootje, helaas geen hulp konden verleenen. Het lij k, waarnaar door de marechaussee en de Rij ks-Veld wacht, alhier geruimen tijd gedregd is geworden, zonder succes, is heden, Dinsdag te Drongeien opgevischt en naar hier overgebracht. Ieder gevoelt het diepste medelijden met de zoo zwaar beproefde ouders. Hij was een oppassende jongen en de gedeeltelijke steun der familie. De jaarlijksche lintjesregen heeft zich over een drietal personen uit deze gemeente uitgestort, n.l.: De heer M. C. v. d. Ven, hoofd der R K. jongensschool, tot ridder in de Oranje-Nas- sau Orde. De heer C. Kooijman, conducteur der brievenmalen, de zilveren eere-medaille Oranje-N assau. De heer K. Hoekstra, brigadier te voet van de eerste divisie der Kon. Marechaus- Bée, de bronzen medaille Oranje-Nassau. In de Vergadering van den Raad der Ge meente; op Dinsdag 2 Sept., des avonds ten 7,30 ure, werden de volgende onderwerpen behandeld 1. Notulen; 2. Beëediging van de heeren De Jongh en De Mol, als lid van den raad 3. Benoeming Wethouder, wegens buiten gewone aftreding van den heer De Jongh; 4. Aanbieding gemeente-rekening 1912; 5. Wijziging reglement Godshuizen; 6 Her nieuwde vaststelling verordeningen heffing en invordering aanleggeld; 7. Ingekomen stukken. Verslag volgt. Het kinderfeest, op 1 September 1.1. gevierd ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, heeft een goed verloop gehad. De feestdag begon met klokgelui, afge wisseld door carillonspel, dat het publiek direct in eene gewenschte stemming bracht. Ook de vlaggen met oranjewimpel van schier alle huizen gaf een vroolijk gezicht. Dreigue het weêr aanvankelijk met regen, dat veranderde weldra in een opklarende lucht en toen ten 1 ure een optocht van alle kinderen, begeleid door dames en heeren van de feestcommissie, door de gemeente trok, waarbij de Heusdensche Harmonie hare opwekkende toonen liet hooren, was het in een ommezien algemeen feest. Op de Vischmarkt was het feestterrein, alwaar onder algemeene hilariteit werden uitgevoerd de volgende spelen, n.l. zakloo- pen, baldragen, appelhappen, aardappel- rapen, loopen op muilen, propknippen en ringssteken per fiets, waartusschen natuurlij k de tractatie van de kinderen, en het geheel opgeluisterd door de Harmonie. Aan de spelen namen een honderdtal kinderen deel, dat een goed toezicht van de commissie vorderde, doch alles ging zeer ordelijk toe. Enkele huizen werden versierd, o.a. het Diaconessenhuis, de winkel van A. Vos, de woning van den Rijksveldwachter Van der Hoeven en de Boekhandel L. J. Veer man welke allen veel attentie trokken en die allen met elkander van opvatting verschilden. Nadat de prijzen aan de kinderen waren uitgereikt, kwam er een korten tijd van verademing, waarna ten 8 ure een Fakkel optocht plaats had, die de clou van den avond zou worden. De Harmonie die van geen vermoeidheid blijken gaf en met fakkels omstuwd was, werd gevolgd door het feestvierende Heus- den. Het was als vroeger het dansen om den vrijheidsboom, als men telkens ronde dansen van jongens en meisjes zag maken, vele met bizondere hoofddeksels versierd. Bij elk der versierde woningen werd even halt gehouden en werden fanfares geblazen. Behalve al deze occupaties bracht de Har monie nog eene serenade aan den ridder Van der Ven en aan de leden der Oranje- Nassau-orde, de heeren Kooiman en Hoek stra. Wij gevoelen bewondering voor de Har monie, die op één dag zooveel gaf en die daarbij geheel correct bleef. Zij heeft getoond wat een muziekgezelschap onder flinke lei ding kan presteeren. De feestcommissie, versterkt door den heer en mevrouw Verhoeven (hoofd der school) de dames Van 't Hoff, De Mol, Van Rijswijk en Reas en de heeren Van Rijswijk, komt alle lof toe, voor de vele moeite welke ze zich gegeven heeft en die met zoo'n uit nemend succes is bekroond geworden. Gaan we nu nog de onafhankelijkheids feesten vieren Werkendam. Zondag 1.1. des avonds oDgeveer 8 uur keerde de arbeider Bolier uit de kerk huiswaarts. Vanaf het Raadhuis werd hij gevolgd door een zoon van den landbouwer Baelde, bij wien Bolier vroeger gediend had en die over loon in rechten is met gemelden Baelde, en zijn kameraad Schreuders, die het hem, den kalmen, netten arbeider, wiens vrouw en kind hem juist tegemoet gingen, lastig maakten en bij de gebroeders Kooij te lijf gingen, later nog geholpen door een broeder van Baelde. Ware de politie niet spoedig ter plaatse verschenen, dan zouden de aan vallers, die het geheele publiek tegen kregen, het er zeer slecht afgebracht hebben. Van een der broeders was de gouden horloge ketting reeds stuk gerukt en op straat ge smeten, terwijl de aanvallers ook al eenige klappen en trappen moeten ontvangen heb ben. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Bolier, die pijn in de zijde heeft gekregen, moet op last van den dokter een paar dagen rust houden. De straf, die kan vallen ep dezen aanval met voorbedachten rade, in vereeniging met aanbrenging van lichamelijk letsel, zal wel eens niet mede kunnen vallen. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. De onderwerpen ter behandeling waren 1. Notulen2. Ingekomen stukken3. Beëediging herkozen raadsleden4. Benoe ming Wethouder, wegens aftreding van den heer J. de Klerk5. Vaststellen der reke ning over 1912; 6. Voorstel van'Burg. en Weth. tot wijziging der begrooting voor 1913 en tot het aangaan eener geldleening7. Benoeming gemeente-ambtenaren met het oog op de Pensioenwet; 8. Wijziging regle ment burgerlijk armbestuur. Sprang;- Gedurende de vorige maand werd aan het hulp postkantoor op 's Rijks- postspaarbank belegd f2628,40 en terugbe taald f3823,64. Bij den landbouwer J. van Uithoven wierp een zeug 15 biggen af, waaronder één met vier ooren, wat een eigenaardig gezicht te aanschouwen geeft. De loting voor de Nationale Militie zal voor deze gemeente plaats hebben op Woensdag 10 September a.s., 's morgens te half negen, ten raadhuize te Kaatsheuvel. Daar bij de gehouden keuring verschil lende voor den dienst ongeschikt werden bevonden, is de kans van vrij loten zeer gering. 31 Augustus had in deze gemeente een zeer kalm verloop. In den vroegen morgen wapperde, zoowel van den gemeente toren, alsmede van verschillende particuliere huizen, Neêrland's driekleur. Naar men ons meedeelde moest, wegens een defect aan de torenklok, het aloude gebruik driemaal daags klokkengelui achterwege blijven. Gameren. In de j.l. Vrijdagavond gehouden jaarvergadering der gemengde zangvereeniging „Aurora", is met algemeene stemmen tot directeur gekozen de heer Koning, hoofd der openbare school alhier. De handel in paarden is den laatsten tijd buitengewoon levendig. Men kan dage lijks verkoopen aan Hollandsche en Duitsche kooplieden, welke langs de huizen komen. De prijzen zijn over 't algemeen hoog en varieeren van f 500 tot f650. Ook het vee is zeer gewild. De heer Van Anrooij te Nieuwaal verkocht deze week aan een Bel gisch koopman drie kalfvaarzen voor de kapitale som van f900. 's-Gravemoer. In de vorige maand zijn door het hulptelegraafkantoor verzon den 15 en ontvangen 28 telegrammen. Aan de publieke spreekcel werden 49 gesprekken gevoerd. Op de rijkspostspaarbank zijn 15 inlagen gedaan tot een bedrag van f 1097, terwijl 10 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 391,78£. Bij de door Burgemeester en Wet houders gehouden inschrijving voor petro leum en steenkolen over 1913'1914, ten behoeve der gemeente, is de levering ge gund aan de laagste inschrijvers, als: pe troleum aan Wed. G. Braspenning voor 9 cent per L., steenkolen aan A. P. van Beek, voor f 0,99 per H.L. en anthraciet aan den zelfde voor f 1,24 per H.L. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, hield het fanfare corps „Euterpe" Maandagavond eene mu zikale wandeling door de gemeente, wat vooral het jonge geslacht in eene vroolijke stemming bracht. Ilaamsdoiik. De toebereidselen voor het feest van a.s. Donderdag zijn in vollen gang. Te oordeelen naar de activiteit, die men overal aan den dag legt, zal ons dorp er op den feestdag waarlijk prachtig uitzien. Laat ieder nu op dien dag mee werken om het feest goed te doen slagen en met opgeruimden geest feestvieren. Aan het postkantoor en de daaronder ressorteeren de hulppostkantoren werd ge durende de maand Aug. in de rijkspost spaarbank ingelegd f 9157,46 en terugbe taald f 9206,55£. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5223. Zondagmiddag viel mej. L. van Strien met de fiets in den sloot aan de heul bij het „Huis ten Halve". Mej. V. S. kwam vrij met een bemodderd pak en de schrik. Meeuwen. Aan het telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand Aug. j.l. ontvangen 17, verzonden 23telegrammen. De loting voor de lichting 1914 zal voor deze gemeente plaats nebben den 22 September a.s. te Heusden. Aan deze loting zullen si echts 2 jongelieden deelnemen. Vrfjhoeven-Cappel. Gedurende de maand Augustus 1913 werd in de rijks postspaarbank ingelegd f 2597.50. Behandeld werden 54 telegrammen, waarvan 34 ver zonden en 20 ontvangen. Er werden 30 gesprekken gevoerd, terwijl 2 telefoonop roepberichten werden verzonden. De alhier geïmporteerde Saanegeit en -bok groeien voorbeeldig. Wij twijfelen niet of zij zullen veel bijdragen tot verbetering van het geitenras. Een woord van lof komt dan ook toe aan hem, die het initiatief tot invoer nam. Capelle. Donderdag is in deze ge meente op zeer luisterrijke wijze het feest ter herdenking van Nêerlands 100-jarige Onafhankelijkheid gevierd, 's Morgens door klokgelui geopend, begon circa half tien het kinderfeest. Reeds daarbij was groote be langstelling; de kinderen werden op royale wijze onthaald, terwijl een poppenkast en een orgel voor het vermakelijke zorgden. Te circa half twaalf togen de kleintjes, nadat de kinderen uit de school in „de Kom" enkele toepasselijke liederen hadden ge zongen, hoogst voldaan huiswaarts. Daarna begon 's middags de ringrijderij, allereerst los te paard, vervolgens op fietsen, versierde dogcarren enz. Van alle zijden stroomden de menschen toe. Het was dan ook de moeite waard de verschillende deel nemers en deelneemsters te zien. Na afloop daarvan volgden volksspelen, zooals mast- klimmen, zakloopen,sprietloopen,eierloopen en tonstekendit alles werd opgeluisterd door het fanfare-corps „Euterpe" uit 's Gra- vemoer. Te circa 6 uur werden de prijzen uitgereikt. Het dorp zag reeds zwart van de menschen. Een ieder spoedde zich naar het terrein om de door de zangvereenigingen ,,'t Rozeknopje" alhier en „Hallelujah" te Vrijhoeven-Cappel, te zingen nummers te hooren. Beide vereenigingen oogstten na het zingen van elk nummer zeer veel bijval. Te ruim 8 uur besteeg het alom gunstig bekende muziekgezelschap „Euphonia" uit Kaatsheuvel de muziektent, om de groote massa menschen te doen genieten van de lustige tonen hunner instrumenten. En „Euphonia" heeft haar roem ten volle ge handhaafd. Allen waren vol bewondering over de prachtige muziek. De verlichting van het terrein was indrukwekkend, terwijl particulieren hun woningen zeer mooi had den geïllumineerd. Tot laat in den avond duurde dan ook de feestvreugde, allen, het was hen aan te zien, zoowel ouden als jongen, genoten. Met recht mag gezegd worden dat Capelle een feest heeft gevierd dat bij allen nog lang in herinnering zal blijven. Óp deze plaats past dan ook een woord van dank aan de commissie, die tijd noch moeite heeft ontzien om het feest zoo prachtig te doen slagen. I\üeuweiicl||k. Verleden Vrijdag had de melkrijder J. Roubos, van de stoom- zuivelfabriek „Nieuwendijk" alhier, door het losschieten van de burrie het ongeluk met paard en wagen bij de Gantelbrug in een diepen sloot te geraken. Daar de wagen omviel gingen ongeveer 500 liter melk ver loren, terwijl wagen en paard beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Door de bouwkundige Colijn alhier, is voor rekening van den WelEd. heer N. Brands te Tilburg, aanbesteed, het maken van een duiker in den Biesbosch. De volgende inschrijvingsbiljetten werden ingeleverd: A. de Later te Nieuwendijk, f580, J. van Breugel te idem, f 591, Gebroeders Straver te Almkerk, f 587, M. Kolf te idem, f 575, L. Pellekaan te Dussen, f500, M. Heere te idem, f 469. Op 27 Aug. 1.1. had hier het feest plaats ter herdenking van het feit, dat Nederland voor honderd jaren zijn vrijheid herkregen heeft. Reeds vroeg was alles in de weeronder klokgelui en muziek trok een prachtige stoet door deze plaats welke met eerebogen en vlaggen enz. prachtig versierd was. De stoet bestond uit verschillende wagens, welke alle prachtig versierd waren. In het bijzonder trok de aandacht de groep welke een zigeunersbende voorstelde, welke niet nalieten de verschillende toeschouwers een klein offer te vragen, wat bereidwillig ver strekt werd. Vervolgens viel niet minder de aandacht op de geïmproviseerde auto der heeren Scherm es, hetwelk bleek een zeer leuk uitgedacht idee te zijn, welke ook den eersten prijs verwierf. Des namiddags werden er op het feest terrein verschillende volksspelen gehouden, die door veel publiek werden bijgewoond. Des avonds werd nog een fakkeloptocht gehouden, waarbij de muziekvereenigingen van Veen en Wijk deze opluisterden. De dag is genoegelijk voorbijgegaan, hoewel het echter te bejammeren is, dat de politie nog even handelend heeft moeten optreden. M li k en Aalburg-Ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Ko ningin werd door de fanfare „Oefening en Uitspanning" Zaterdagavond eene opgewekte muziekwandeling gemaakt. Zooals we dit hier gewoon zijn, werd deze wandeling door eene groote schare van belangstellenden ge volgd. De zeer gevreesde varkens-vlekziekte is ook hier uitgebroken. Bij de wed. D. is reeds een varken aan deze ziekte bezweken. In verband hiermede worden nu vele var kens tegen deze ziekte ingeënt. In den fruithandel is het hier zeer druk, alles wordt duur opgekocht. Zelfs knolperen worden tot f 4 50 per H.L. afgele verd. Over het algemeen is het beschot be neden het middelmatige. Aalburg. Bij het Zaterdag gehou den prijsschieten werd de le prijs, een nik kelen horloge uitgereikt aan E. deGraaff Dz., de 2e prijs, een sigarenpijpje, aan C. Colijn, de 3e prijs, eveneens een pijp, aan C. van Wijk en de 4e prijs, een sigarenkoker, aan L. de Kok. MeclerUeiliert- Aan de Rietschoof heeft zich een geval van typhus met doode- lijken afloop bij een 18-jarige jongeling voor gedaan. (Wekeind) De hond van een bewo ner uit Delwijnen had bij den landbouwer E. V. eenige kippen geroofd. Belust op nieuwen buit, mocht het gelukken den roover te vangen. Eerst na vergoeding van de geroofde kippen kon de eigenaar zijn hond terugkrijgen. Dat was kort, maar zake lijk recht Iteso|jen- M. Pelgrim had Maandag het ongeluk van het paard te vallen en zich zoo ernstig te bezeeren, dat genees kundige hulp noodzakelijk bleek. Men ver moedde, dat hij een rib had gebroken. kerknieuws. 's Graveuioer. De weleerw. heer ds. G. van der Zanden, die 't beroep der Gereformeerde Kerk van Renkum aannam, hoopt op Zondagmiddag 21 dezer alhier zijne afscheidsrede te houden. Gameren. Zondag 7 Sept., des na middags, hoopt onze nieuwe predikant, ds. A. van Ingen uit Klundert, zijn intrede te houden, na des voormiddags door zijn broer te zijn bevestigd. Onder bovenstaand opschrift behandelt de heer Th. van Wamel in „Het Huisgezin", Noordbrabantech dagblad, eene reeks bij dragen, in het genre als „Van Brusse" dat in de „N. Rott. Courant" doet. De stukken behooren aan het blad, waar van nadruk verboden isde auteur, de heer Van Wamel, die ons een bezoek bracht om enkele historische feiten op te diepen, gaf ons verlof in dit exceptioneels geval zijne bijdrage over te nemen, nu die speciaal aan Heusden en Nederhemert is gewijd. Wij maken daarvan dankbaar gebruik en zullen ze in enkele gedeelten laten volgen. Wij willen echter nog vooraf verklaren dat „Het Huisgezin" eene gelukkige keuze heeft gehad in den heer Van Wamel, die blijkt een goed historicus te zijn met eene zeldzame opmerkingsgave, die hij keurig in beeld weet weer te geven. En nu de auteur aan het woord: 't Is lang geleden, dat „de borgers van Heusden, hoorende en ziende den gelukkigen staat van de ingezetenen van Den Bosch, en vreesende, dat hun eigen stad zeer klein mocht worden, tegen deze nieuwe stichting samenspanden en ze tot tweemaal toe ver nielden." Dit geschiedde in 1185. En zie, een hon derdtal jaren later is men den onderlingen wrok nog niet vergeten, want de poorters van Den Bosch beklagen zich over de pla gerijen der Heusdenaren bij den Drossaard van Brabant „om die sy lyden moesten dagelicks". Dit had een oorlog ten gevolge, waarbij graaf Jan van Holland voor Heusden in de bres sprong, doch die door den hertog van Brabant werd verslagen, die Heusden innam. Men zou dus kunnen zeggen: „ze zijn quite". Maar pas op, de Heusdenaren zijn ook niet voor de poes; driehonderd jaar later beproeven ze weer om Den Bosch bij verrassing te nemen, evenwel, de aanslag mislukte. Sedert dien tijd schenen de twee steden echter op meer vrienschappelijk voet te leven en dit was maar goed ook, want zijn de Bosschenaars, volgens Cuperinus zeer strijdbaar en moedig tegen hun vijanden, van de Heusdenaren moet eveneens worden getuigd, dat het dappere en geoefende schut ters waren. Aan de geschiedenis van Heusden is immers ten nauwste verbonden de zeer glorierijke van het aloude schuttersgilde van St. Joris, welke eens den roem dier stad uitmaakte. Volgens den geschiedschrijver Johannes Gerlach Jr. werden in 1291 reeds de mans- weerde, zoo noemde men de dienstplichtigen, allen mannen van 16 tot 60 jaren, bij klok- kenslag opgeroepen „om het harnasch ge reed te houden." Dit waren de voetboog schutters, de latere schutters van St. Joris, welke van vrouwe Johanna, hertoginne van Brabant, vele privilegiën ontving en voor wie zij een huis schonk op de plaats waar in 1461 het stadhuis werd gebouwd. Werd de schuttersgilde te 's Bosch de Oude Voetboogh van de Maghet Maria ge noemd, de latere Nieuwe Voetboogh werd aan St. Joris toegewijd. Dit gilde beleefde te Heusden een tijdperk van grooten bloei. Als bewijs van dapperheid kan strekken, dat de verschillende heeren van Heusden aan de kruistochten deelnamen en wegens hun krijgshaftige wapenfeiten tot ridder werden geslagen. Evenals de Busschers,ver stonden ook de Heusdenaren het aaabagten en comenschappen en zoo kwam het, dat zij ten allen tijde met elkaar in verbinding stonden. Dat deze ook vaak zeer vrienschap pelijk was, getuigt het schuttersfeest in 1455 te Doornik gehouden, waar de Heus densche en Bossche schutters van St. Joris kameraadschappelijk met elkaar in het schietspel kampten. Het land van Heusden en Altena is steeds een zeer gewichtige streek in Noordbrabant geweest; besproeid door de Maas zijn de landen er vruchtbaar en weelderig. Een heerlijke plek is voorzeker het eiland Nederhemert, dat sinds onheuglijke tijden heeft gestrekt tot een geliefkoosd zomer verblijf der bewoners van Heusden en de 1 iommelerwaard Ook voor den Bosschenaar, zoo vlak bij de Maas wonende, is deze mooie en zeer interessante streek gemakkelijk te bereiken en schenkt een bezoek aan die heerlijkheid tevens een aangenaam tochtje, waarbij me nige historische herinnering weer wordt opgewekt. Om halftien vertrekken we 's morgens met de Maasstroom, een geriefelijke salonboot der firma J. en A. van der Schuijt. Een mild zonnetje begunstigt onze reis; als er geen koel windje woei, zou het zelfs warm zijn. Weer voert de stoomer ons voorbij de schoone landouwen van Engelen en zien we aan den overkant, langs het lommerrijk geboomte van het veerhuis van Orthen, de uitgestrekte polders van Empel en Meerwijk. We komen juist op tijd in de schutsluis, waar het vol is van allerlei schepen, die verschillende nationaliteiten vertegenwoor digen. We komen heel cosmopolitisch te liggen tusschen de zandschepen „Vrouw Stephanie" van Hedel en de Jacobus" van Ammerzoden, waarom zich als Brüder im Bunde de „Heinrich von Preusen" uit Essen- Ruhr en de „Julia" van Antwerpen erg fideel groepeeren. De diverse schepelingen klim men bij elkaar aan boord om visites af te leggen en weldra ontspint zich een levendig gesprek, waaraan ook ijverig deelneemt de fruitkoopman uit Berlicum, die een rijken oogst van appelen naar Gorkum overbrengt. 't Is heel interessant om al die gesprekken te volgen, waarin zoowel de economie van handel en scheepvaart als de philosophie der weersgesteldheid in het debat worden be trokken. Allen zijn het er echter roerend over eens, dat het wachten in de sluis dit maal nog al meevalt, aangezien ze de sluis deuren al aan 't opendraaien zijn. En zoo zitten we, zonder het te weten spoedig weer op het ruime sop. Een ongevaarlijk stormwindje doet de rood, wit en blauwe vlag der „Vereenigde Stoomvaartbelangen" rustig wapperen en van uit de lichtbewolkte lucht vliegen ranke witte zeemeeuwen aan, die sierlijk over het groenblauwe water strijkend, zich rustig komen neervlijen aan den steenen oever. Aan de donzige boorden van den Maas stroom weiden een bonte menigte van prach tige melkkoeien en forsche paarden met hun dartel-springende veulens. Telkens als we een dorp passeeren hijscht men de rood-witte seinvlag, die ons kwart voor elf ook de aanwezigheid meldt van het stadje met het daarover zoo schilder achtig gelegen eiland Nederhemert. Eigenlijk is het een schiereiland door zijn verbindingshoofd met het dorp Herpt. Vóór de verlegging van de Maas stond door over strooming het weiland achter het bosch des winters meestal onder water, waardoor dit gedeelte dan tot eiland werd gepromoveerd. Door die bevloeiïng verheugt zich dit land echter in een zeldzame vruchtbaarheid,waar van we straks getuige zullen zijn. (Slot volgt.) Ilurgei'iykc Stand. Capelle, over de maand Aug. Ondertrouwd: D. de Rooij en C. MandemakersP. van Toorn en A. E. Rijken. Getrouwd: A. Taktor, 22 j. en H. Tactor, 26 j.J. Paans, 22 j. en C. A. Rijken, 20 j.; D. de Rooij, 27 j. en C. Mandemakers, 23 j. Geboren: Antonia Cornelia, d. v. A. C. de Rooij Dirk Peter, z. v. D. P. van Tilborg en H. WertherHendrika, d. v. M. Rijkers en E. G. de Jong; Cornelia Antonie, z. r. A. G. Spierings en H. C. de Bruijn; Elisabeth Geer- truida, d. v. H. van Beek en T. van Zeist. Overleden: Antonia Cornelia de Rooij, 2 w. Ingekomen van: Waspik, M. J. van Gijzel, A. C. LagtBuren, J. van Boe kei t Arnhem, F. E. Jansen. Vertrokken naarRotterdam, J. H. Wessels ;'s-Gravemoer, D. Rijken ;Loon- op Zand, J. Verduijn en gezin Amster dam. J. G. RoosenbrandDongen, W. M. Marcelissen's-Hertogenbosch, C. MandemakersDordrecht, W. Vos en gezin. Meeuwen, van 1531 Aug. Ondertrouwd: Mattheus Oostenrijk, 48 j. en Anna E. de Bruijn, 32 j. Vertrokken naar: Almkerk, B. C. van Os; Andel, Johs. de Graaff. Binnenland. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 29 dezer benoemd Tot minister van binnenlandsche za ken, de heer mr. P. W. A. Cort van der Linden, oud-minister van justitie, lid van den Raad van State tot minister van justitie, de heer mr. B. Ort, advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden tot minister van marine, de kapitein ter zee J. J. Rambonnet tot minister van financiën, de heer A. E J. Bertling, directeur der registra tie en domeinen tot minister van oorlog, de gepen- sionneerde kolonel der artillerie N. Bosboom, generaal-majoor-titulair tot minister van waterstaat, de heer dr. C. Lely, oud-minister van waterstaat lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal tot minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal tot minister van koloniën, de heer mr. Th. B. Pleyte, voorzitter van den Raad voor Scheepvaart. Tijdens de ont stentenis van een minister van buiten- landsche zaken is het beheer van het departement van buitenlandsche zaken, met ingang van 29 dezer, ad interim, opgedragen aan den minister van bin- nenlandsche zaken, den heer mr. P. W. A. Cort van der Linden. Met ingang van een later te bepalen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2