Bet Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Soramelerwaard, NIEUWE UIIIWÉs I OCTOBER GRATIS. VAN LEEUWEN Go., Rood Bessensap Nieuwe Jams Meloenen en Bananen. Hotel JAN GEERTZEN, BIJVOEGSEL. Commissionnairs in Effecten, li, hoek Nienwstraat, C.BOUMAN, St. Jansstr. 's-BOSCH. Restauratie den geheelen dag. STALLING voor AUTO'S, FIETSEN, PAARDEN en RIJTUIGEN. land van alte^" voor Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3292Zaterdag 13 September. 1913. ontvangen de courant tot Bestel dus spoedig. Ververstraat 25, 's Hertogenbosch. Kruideniers-, Boter- en Kaashandel nu ci Drietrompetterstraat - Heusden. Kruidenierswaren, Comestibles m 0- ^2 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/9 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Japan en China. Voor Nanking zijn twee Japansche kruisers en een kanonneerboot onder aanvoering van een admiraal aange komen. Er zijn 200 matrozen geland. De Japansche pers gaat voort met het plaatsen van opruiende artikelen over het incident te Nanking. HetCentral-News-agentschap weet nog te melden, dat niet twee maar drie Ja pansche kruisers met een kannonneer- boot voor Nanking liggen. Een afdee- ling van 100 soldaten, met verscheiden machinegeweren bewapend, heeft zich in en om het Japansche consulaat op gesteld. Ook zijn enkele Japansche pos ten geplaatst in de Chineesche stad. De Times verneemt uit Tokio, dat de eischen, door Japan geformuleerd betreffende het gebeurde te Nanking, aan de Chineesche regeering zijn over handigd. Te Tokio verwacht men, dat deze eischen, die gematigd heeten te zijn, prompt door China zullen worden ingewilligd. Japan zal trouwens een ge talm van China niet toestaan. De Daily Mail verneemt uit Tokio, dat de politie volksvergaderingen, waar tegen China wordt betoogd, ongehin derd toelaat. De bladen publiceeren tal rijke telegrammen uit Oost-Azië, waarin melding wordt gemaakt van aanvallen op Japanners, die hebben plaatsgevon den na het gebeurde te Nanking. Dit doet natuurlijk de volksverbittering in Japan tegen China toenemen. In verschillende Noorsche steden zijn er tegenwoordig vrouwelijke politiebe ambten, die inzonderheid met de zeden politie zijn belast. Zoo kwam te Kris- tianssand een juffrouw Henriksen in dienst. Een mannelijk politiebeambte, met name Haraldstad, een veelbelovend jonge man die er ook lid van het ge meentebestuur is, werd op haar verliefd, en zijn liefde werd beantwoord. Na eenigen tijd veranderden echter zijn gevoelens in haat. Tot hij op een dag bij het hoofd der politie mej. Henriksen van grove onzedelijkheid beschuldigde; zij had tot hem zelf in ongeoorloofde betrekking gestaan, en zoo tot een aantal mannen in de stad. Dezelfde beschul diging verspreidde hij in een gedrukt stuk onder de ingezetenen. De zaak kwam voor den rechter en Haraldstad werd wegens laster veroordeeld tot P/j jaar gevangenisstraf en 1000 kronen schadevergoeding. Naar het heet, zal de Duitsche re geering op de komende begrooting een eersten termijn aanvragen voor een spoorwegdoor Duitsch Zuid-W est-Afrika, die, bij Swakopmond beginnende, door het binnenland naar de streek, gren zende aan de Portugeesche kolonie An gola, zal loopen. Het Duitsche marine-luchtschip L I is Dinsdagavond om 7 uur bij een or kaan, 18 zeemijlen benoorden Helgo land, verongelukt en gezonken. Zoodra men het ongeluk bemerkte, schoten tor pedobooten naar de plaats van de ramp ter hulp. Het marine-luchtschip werd gecom mandeerd door den eersten luitenant Hanne. Een plotseling opstekenden storm greep het luchtvaartuig en drukte het op het water, waarna het brak. Een uur later zonk het. Van de bemanning zyn 7 man gered en 13 verdronken, waaronder kapitein Metzing, commandant van de afdeeling marineluchtschepen, en de eerste luite nant Hanne, de bevelvoerder van het luchtschip. Omtrent de toedracht van het vergaan van het Duitsche luchtschip L I wordt nog gemeld: Buitengewone omstandig heden zijn oorzaak geweest, dat het schip neergedrukt en op den waterspiegel ge slingerd werdniet alleen was de op stijgende kracht tengevolge van verlies en inkrimping van gas sterk verminderd, maar de loodrecht neervallende wolk breuk, waarin de L I geraakte, was zoo overweldigend, dat de eerste-luitenant ter zee Wendt, een van de geredde offi cieren, verklaard heeft, dat zelfs de hevigste slagregens, die hij inde tropen had bijgewoond, daar niet mee te ver gelijken waren. Het was alsof er een muur van water om het luchtschip heen stond. Het hulsel slorpte de massa water op en werd ten slotte loodzwaar, waar door de val op het water niet meer te stuiten was. De stoot, die het luchtschip omlaag wierp, en dadelijk daarop ver nietigde, kwam zoo plotseling en met zulk een groote onstuimigheid, dat nau welijks iemand van de bemanning tot bezinning kwam, voor het ongeluk al gebeurd was. Bij het opstijgen van een militair vlieger op het oefenterrein van het 16e legercorps te Buchenbeuren (bij Huns- brueck), is Donderdagochtend een vlieg tuig op de menigte neergevallen. Vier menschen werden gedood, onder wie Schmidt, een wachtmeester van de marechaussee, en verscheiden personen gekwetst. Het vliegtuig was nog maar enkele meters boven den grond toen de motor haperde, het vliegtuig kan telde en onder de toeschouwers terecht kwam. Te Swinemünde heeft de bij de Vul kan-werf te Hamburg en Stettin ge bouwde Russische torpedojager „Nowik" proefgestoomd. Het vaartuig meet 1400 ton en is voorzien van turbine-werk tuigen. Op» haren proeftocht heeft de „Nowik" een gemiddelde snelheid van 37 en een hoogste snelheid van 37.3 zeemijl in het uur gehaald. Zij is zoo doende het snelste schip van de wereld. De ketels worden met olie verhit, en uit de schoorsteenen zag men niet den minsten of geringsten rook opstijgen. In het Westen van Rusland, bij de stations Rokizina en Baby, in de buurt van Warschau, zoo seint men uit Petersburg aan het Berliner Tageblatt wordt een soort van congres van Ameri- kaansche handelaren in meisjes gehou den zij hebben die kleine stations uit gekozen, omdat zij zich daar beter aan de oogen van de politie kunnen ont trekken. Het zijn allen groothandelaars, die over Hamburg in Rusland zijn ge komen en ook weer over Hamburg naar Brazilië zullen terugkeeren. Totdusver hebben deze handelaars 26 meisjes van 14 tot 20 jaar opgekocht en naar Roki zina gebracht. Zij koopen alleen knappe, flinke meisjes, voor wie zij, al naar de kleur van' het haar en het uiterlijk, 50 tot 1000 roebels betalen. Een van de agenten van de meisjeshandelaars, die te Lotz woont, heeft zijn jonge schoon zuster voor 1250 roebels verkocht. De eerste bezending van deze ongelukkige schepsels heeft Rusland al verlaten en is naar Hamburg gebracht, waar zij op de aankomst van hun patroon wachten. Deze wil nog 50 andere slachtoffers opkoopen, die voor Konstantinopel be stemd zijn. Onder de koopwaar over weegt het minder ontwikkelde element van kleine modistes, dienstmeisjes, boe renmeisjes enz., maar er zijn ook enkele kinderjuffrouwen en onderwijzeressen onder de 26 slachtoffers die naar Ham burg gestuurd zijn. Haar vervoer over de Russische grens heeft den handelaars een groote som gekost, een treurig bewijs voor de veilheid van vele Russische politie-beambten. Alle mededeelingen over dezen handel in meisjes zijn afkomstig van twee in hechtenis genomen agenten, van wie de een, zekere Celber, tegen een borgtocht van 5000 roebels vrijgelaten is, maar de ander, bij wien men vele bezwarende stukken heeft gevonden, wel voor den rechter zal verschijnen. BINNENLAND. Volgens de Limb. Koer. zal een der grondbeginselen van de nieuwe partij, welke de heeren C. E. van Koetsveld en mr. C. J. A. Bichon van IJselmonde wenschen op te richten, zijn, bij alle verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer, en in alle districten bij de eerste stemming uit te komen met een eigen candidaat. Als laatste oorzaak van de scheuring in de Christel. Historische Partij zou volgens den berichtgever van het blad gelden het algemeen advies van het hoofdbestuur, om zich te onthouden bij de herstemmingen tusschen liberalen en sociaal-democraten. Dit advies zou voor namelijk te wijten zijn aan één lid van het hoofdbestuur, die onder den indruk van zijn teleurstelling over den afloop der stemmingen gemeend heeft dit ad vies te moeten geven. Woensdagnacht ongeveer twee uur is er een felle brand uitgebroken in de tapperij van den heer Stevens te Almelo. Het vuur deelde zich met groote snel beid mee aan het meubel magazijn met woning en de werkplaats van den heer Biekart, het groote manufacturenmaga- zijn en woonhuis van den heer Jan Pezie, waarvan het bovenhuis bewoond werd door den heer J. Scholten, en het perceel van den heer D. Polak. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. De bewoner van het koffiehuis kreeg brandwonden en is in het Ziekenhuis opgenomen. De huizen van de heeren Stevens, Biekart, Polak en Pezie zijn uitgebrand, en voor zoover de winkelgoederen van den heer Pezie niet verbrandden, kregen ze veel waterschade. Het winkelmagazijn De Kroon kreeg eveneens waterschade. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd, behalve de inboedel van den commensaal van den heer Pezie, mr. Gewin. Woensdagnacht omstreeks vier uur bemerkte een bewaker van den Gecon- troleerden Part. Nachtveiligheidsdienst, dat het deurruitje van het bovenhuis van den lieer A. H. Loeff, wonende Alexander Boersstraat 31 te Amsterdam, openstond. Dit kwam hem zeer verdacht voor, daar hij er zeker van was, dat het ruitje een uur geleden nog dicht was. Hierop belde de waker aan en deed mededeeling van zijn ontdekking. Met den heer des huizes maakte de waker de ronde door het bovenhuis. In de huiskamer werd alles in orde bevonden, maar op de slaapkamer, waar het echt paar met hun kindje slaapt, miste men mevrouw's gouden horloge met ketting, benevens het sleuteltje der secretarie. Tot aller verbazing was een portefeuille, inhoudende ongeveer f 160, uit den binnenzak van den jas van den heer des huizes eveneens verdwenen. De politie werd gewaarschuwd en stelde een nauwkeurig onderzoek in. Het kwam de politie eenigszins zon derling voor, dat de dieven door de voordeur binnengedrongen zouden zijn, ten eerste, daar men door het deur raampje zeer moeilijk den knip kan bereiken; ten tweede, daar het zilver werk in de benedenkamer onaangetast is gebleven; ten derde daar niemand der huisgenooten gehoord heeft, dat inbrekers op hun slaapkamer hebben rondgestomraeld. De politie meent een spoor in handen te hebben. Te Rotterdam heeft, volgens de N. R. Ct., een ernstig geval van afpersing plaats gehad. De koopman en winkelier Van E uit Nieuwe Tonge, werd ongeveer een maand geleden op de Zeevischmarkt al daar aangesproken door een als heer gekleed persoon, die zich voor politie man uitgaf en den buitenman, omdat hij volgens hem niet behoorlijk gekleed uit een waterplaats kwam, mededeelde, dat hij zich schuldig had gemaakt aan overtreding van de Zedelijkheidswetten. Door zijn beslist en angstaanjagend op treden wist de zoogenaamde politieman Van E. zoo te overbluffen, dat deze zich al heel spoedig bereid verklaarde geld te geven om bemoeienissen der politie te ontgaan. Hij bood f 25, doch dit was den „politieman", bij wien zich inmid dels een handlanger gevoegd had, niet voldoende. Het slot was, dat de buiten man bij eenige handelsvrienden daar ter stede een bedrag van f 630 leende en dit, om van moeilijkheden met de politie af te zijn, aan de beide mannen afstond. Den vorigen Zaterdag vervoegde zich ten huize van genoemden Van E. te Nieuwe Tonge de man, die hem het eerst op de Zeevischmarkt had aange sproken. Hij vroeg Van E. te spreken na zijn kaartje afgegeven te hebben, waarop stond: A. Blokland, inspecteur van politie, en hij deelde mee, dat de zaak nog niet uit was, en dat er meer geld moest komen. Er werd afgesproken, dat men elkaar Woensdag op de Groote Markt te Rot terdam zou ontmoeten, waar de beangstig de Van E. andermaal geld en wel f 500 zou verstrekken. Tot nadenken gekomen en zich toch feitelijk niet bewust eenig misdrijf gepleegd te hebben, besloot Van E. evenwel, vóór naar Rotterdam te gaan, raad in te winnen. Het gevolg hiervan was, dat de politie te Rotter dam in den arm werd genomen. Een inspecteur en een rechercheur stelden zich in een huis aan de Groote Markt verdekt op. Vooraf was afgesproken, dat Van E. een bankbiljet van f 10, waarvan het nommer was genoteerd, aan een van de afpersers zou overhan digen, als er om geld gevraagd werd. Op den afgesproken tijd verschenen de beide mannen Woensdag op de Groote Markt, waar Van E hun reeds wachtte. Zij knoopten een gesprek met hem aan, en Van E. overhandigde aan een hun ner het bankbiljet van f 10. Toen kwa men de echte politiemannen te voor schijn, en onmiddellijk zetten de af Ireigers het op een loopen. Maar zij werden gegrepen, een op den Midden steiger en de ander op de Wijnhaven. Het zijn J. C. V., uit Dordrecht, en W. M. S., uit Amsterdam, twee schar relaars, die zich eenigen tijd in een logement in de Tweede Lombardstraat te Rotterdam hebben opgehouden. Een hunner werd in het bezit van het be wuste bankbiljet van f 10 gevonden. Beiden zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Dinsdag heeft de rijkspolitie te Wehl dood aan den weg gevonden den zwer ver Antonius Dieman, geboren te Hui zen, op 3 Juni 1860. De dood is ver moedelijk veroorzaakt door het over matige gebruik van sterkedrank. Te Delft heeft de politie drie knapen van 13 tot 16 jaar aangehouden, ver dacht van diefstal met braak in een woning aan den Oostsingel aldaar. Het veelbelovende drietal had het gestolen geld en de opbrengst van een gouden horloge, dat zij in een pandhuis hadden beleend, zoek gemaakt aan bier en si garen. Aanbestedingen. 17 Sept. Prov. bestuur van Drenthe, het maken van boord voorzieningen in rijswerk langs de Drentsche Hoofdvaart. Raming f 9000. Afloop Aanbestedingen. 10 Sept. Min. van Waterstaat, het uit voeren van bagger werk in het Noord- Pampus, nabij de haven van Goedereede. Raming f 22000. Minste inschrijvers J. Kraayeveld en E. van Noordenne, Sliedrecht, f 23,280. ADVERTENTIEN. (ievraagd: f 500 4 pCt. 's Bosch95 pCt. f1000 3£ pCt. N.-Brab. Mij. voor Gemeente Crediet90 f1500 aand. Mij. tot Exploit, v. Bouwterrein 's Bosch 45 2 pCt. obl. Waterschap Groot Mijdrecht offerte. 3£ pCt. obl. Bommelerwaard boven den Meidijkofferte. Aandeelen Katholieke Illustratie offerte Aangeboden f 2000 aand. Alg. Verzekering Mij „Adjuto" 40 10 f500 aand. Mij. tot Exploit. v. Bouwterrein 's Bosch 60 f3500 4 pCt. Prov. Drenthe 1908 97|- 3 f500 4 pCt. gem. Katwijk 97£ f 4000 4 pCt. gem. Vlaardingen 1912 96£ f 500 3 pCt. gem. 's Bosch 1896 84 f1000 3A pCt. gem. Den Haag 92f f 1000 3 pCt. gem. Dordrecht82£ f1000 3£ pCt. gem. Hengelo 89 16 f 500 4 pCt. gem. Harderwijk 95£ f2000 4£ pCt. gem. Winschoten 100J 2 f 500 4 pCt. Waterschap de Dommel Bod. f 1000 4 pCt. gem. Den Helder 95£ f22000 41/2 pCt. gem. Zandvoort 100 j f1000 4 pCt. gem. Deventer 96£ f2000 4 pCt. gem. Leiden 95| Vragen cn aanbiedingen worden KOSTELOOS geplaatst, slechts bij uitvoering wordt provisie in rekening gebracht. Coupons te Amsterdam betaalbaar. per heele en halve flesch, benevens alle soorten van ROK EN ZONEN, Hofleveranciers, verkrijgbaar in den van 11 ik/» Eens probeerenl Blijft begeerenl Handel in alle soorten en aanverwante artikelen, heeft steedd voorhanden llinzaani aanbevelend. 3 minuten van 't Station. Aanbevelend, JAN GEERTZEN. In tere. Telef. 436.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5