Wiuffpn tot ©en bedrag van f 1,800.000. Abuer Marzu, een Perzisch prins, die den rang van generaal in het Russische leger bekleedt, was Zaterdagmorgen met zijn vrouw te St. Petersburg aangeko men, waar zijn zoon op de militaire academie zou worden geplaatst. En het hotel kre^g de prins twist met zijn vrouw, die hem verweet dat hij haar vermogen verbraste. Na de woordenwisseling schoot zij driemaal een revolver op hem af. Hij is zwaar gewond met twee kogelsin de borst naar een ziekenhuis gebracht Zondagavond reed een automobiel met twee jagers en hun chauffeur nabij St. Pol sur Ternoise, toen men eens klap"* zag dat de sluitboom van den spoorweg van Trépost naar Lille ge sloten was. Om een ongeluk te voor komen stuurde de chauffeur de auto in de haag langs den weg, maar zij sprong daarover heen en kwam op de spoorlijn terecht, juist toen een trein passeerde. De locomotief greep het voertuig en duwde het een 100 meters voor zich uit, alvorens de trein kon stoppen. Een vreeeelijk schouwspel vertoonde zich toen Het lijk van den chauffeur lag onthoofd langs den wegeen der passa giers blies enkele oogenblikken later den adem uit, terwijl de andere een arm en een been gebroken en tal van won den bekomen had, zoodat hij in hope- loozen toestand naar het hospitaal moest worden gebracht. Te Reckinghausen (Duitschland) zijn drie valsche munters, in wier bezit 88 000 mark in valsch bankpapier werd gevonden, gearresteerd. Zij wilden te Reckinghausen 25.000 mark aan valsch ba kpapier aan den man brengen, tegen vergoeding van 5000 mark. Zij hadden tevoren met verscheidene aanwezigen onderhandeld en een plaats van samen komst bepaald. De politie werd echter opmerkzaam gemaakt en arresteerde de valsche munters. Het valsche bank papier werd in beslag genomen. In de kathedraal van Melun heeft een waanzinnige, zekere Philippe Sixte, tij dens een godsdienstoefening drie revol verschoten gelost op den kapelaan Chau- dron, di» door twee kogels in de buik zwaar gekwetst neerviel. De derde kogel verwondde een jonge vrouw. Sixte was pas ontslagen uit een krank zinnigengesticht. Bij zijn verhoor gaf hij op deu bisschop van Melun te hebben willen dooden. Te Gembitz, in Posen, is een bom in de katholieke school geworpen. Het ge bouw is deerlijk verhavend. De daders zijn ontkomen, zonder dat men hen herkende. De Mexicaansche constitutionalisten (de tegenstanders dus van het bewind van Huerta) melden, dat kolonel Fran cisco Cadenas van wie gemeld werd dat hij de moordenaar zou zijn geweest van president Madero thans zelf is vermoord. Dat moet zijn geschied in de buurt van Michoacan. Cardenas was daarheen gestuurd om het bevel te aan vaarden over deregeeriugstroepen. Zulks uit vrees, dat hij anders zou kunnen klappen over de bevelen, die hem ge geven waren op den nacht dat Madero den dood vond. Dien nacht was Cardenas de commandant van de troepen, die Madero overbrachten van het paleis naar de gevangenis. Het vonnis van den krijgsraad te Madrid in de zaak tegen kapitein Sanchez en zijn dochter, beschuldigd van moord en berooving van zekeren Jalon, is nu bevestigd door het hoog militair gerechtshof en openbaar ge maakt. Sanchez is ter dood, zijn dochter tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Ninguta, een stad in Mantsjoerije, zijn 600 particuliere huizen en een aan tal magazijnen door brand vernield. Naar uit Buenos Ayres aan de bladen wordt geseind, geeft het echtscheidings proces, te Rio de Janeiro gevoerd tus- schen baron Werther, 'n Duitsch officier, en de dochter van baron Rio Branco, aanleiding tot geruchtmakende onthul lingen. De barones verzekert dat haar man zich van gewichtige diplomatieke stuk ken, afkomstig van het Braziliaansche ministerie van buitenlandsche zaken, heeft meester gemaakt en haar, toen zij daartegen protesteerde, met den dood heeft bedreigd. Werther had meermalen lange ge sprekken met Michaelles, toen die Duitsch gezant te Rio was. De barones beschuldigt Werther aan Krupp en andere Duitsche huizen documenten over de Braziliaansche bewapening en plannen van forten te hebben meege deeld. Plaatselijk. Nieuws. Heusden, 24 Sept. De navolgende personen namen 22 Sept. aan de loting voor de Nat. Militie alhier deel en verkregen de nummers als achter hunne namen aangegeven: Gijsbertus Johannes van Leeuwen S, Jo hannes Marinus van de Leur 6, Willem Hendrik Musters 1, Wilhelmus Johannes Remie 4, Johannes Cornelia Smita 5, Chris- tiaan Wijnstekers 2. Het contingent voor deze gemeente gesteld, is nog niet bekend. Wij maken onze lezers opmerkzaam op het ingezonden stuk, dat een onderwerp behandelt, voor deze streek van zeer groot belang. De inzending van de afdeeling ,,'t Land van Heusden en Altena" der Nederl. Porno- logische Vereeniging, ingezonden door den beambte dier vereeniging J. van Roosmalen te Waalwijk, behaalde met zijn afdeeling fruit op de Tuinbouw-Tentoonstelling te Breda 5 eerste en 3 tweede prijzen. Werkendam. De landbouw-ver eeniging „Werkendam en Omstreken" zal hedenavond eene buitengewone algemeene vergadering houden, te 7 uur, in het Socie- teitslokaal van mej. de Wed. Wink, alhier De agenda luidt: 1. Opening en notulen; 2. Aanneming van nieuwe leden; voorge steld worden de heeren J. A. Quadekker te Werkendam, Augs. Paans, J. Kilwinger en Cors. Ippel Johzn. te De Werken en J. Koopman te Almkerk3. Rekening en ver antwoording (boekjaar 1912'134. Verslag van de commissie tot nazien der rekening 1912'13; 5. Begrooting 1913'14; 6. Verkie zing van drie bestuursleden. Aan de beurt van aftreden zijn: de heeren B. Dekker, M. J. Meijer en W. de Waard; 7. Rond vraag en sluiting. Met ingang van 1 October zijn be noemd tot commiezen 3e klasse, om alhier tijdelijk gestationneerd te zijn, de heeren Alberts en Versendaal. Morgenavond te 7.30 uur vergaderen in de Nutszaal alhier, de leden van het departement „Werkendam" der maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. De agenda luidt als volgt: 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag. 3 Mededeelingen. 4 Verslag der commissie tot 't nazien der rekening van het Departement (1912/1913.) 5. Rek. en verantwoording van den penningmeester van Floralia (1912). 6. Bespreking biblio theek. 7. Voorstel van het bestuur om alsnog niet over to gaan tot de oprichting van een gymnastiek vereeniging. 8 Bespreking, hoe de vorming van de districten van uit de Departementen te bevorderen. 9. Rondvraag en sluiting. 's-Gravemoer. Dagen aaneen reeds was er getobt om ons toch reeds zoo rijk in het groen verscholen dorpje op te sieren, tot viering van het eeuwfeest onzer onaf hankelijkheid. Maandagmorgen waren allen reeds vroeg uit de veeren, om aan die ver sieringen de laatste hand te leggen, en straat en Vaart schenen zich wel beijverd te hebben elkander de loef af te steken, om alles in één bloemenhof te herschapen afgewisseld door de heldere kleuren van het vaderlandsche dundoek, met de oranjevaan, die van alle huizen waren ontrold. Maandagmiddag werden de feestelij kheden begonnen. De leerlingen der beide scholen, met hunne onderwijzers, maakten zich op om getooid met vlaggen en wimpels onder de vroolijke tonen der fanfare eene wande ling door de gemeente te maken, aan welken stoet zich niet alleen grooteD, maar zelfs de kleintjes der bewaarschool, als hondjes ge laden op een versierden wagen, toevoegden. Na een vermoeienden tocht, begonnen op het schoolplein de kinderspelen, en werd onze jeugd aldaar rijkelijk onthaald. De fanfare luisterde een en ander op, en alsof deze inzet op Maandag nog niet genoeg was, werd des avonds op eene weide aan de Vaart door „Euterpe" een concert gegeven, dat oud en jong daarheen dreef. Na een zoete nachtrust werden we Dins dagmorgen reeds tijdig wakker geschud door de zware saluutschoten, die aan alle uiteinden der gemeente door het luchtruim rolden. En in die vroege morgenstilte waren het weder onze muzikanten, die den grijzen dorpstoren beklommen, om van daaruit het Oude Wilhelmus over onze hoofden uit te galmen. Wie verder nog op dezen liefelijken mor gen sluimeren mocht, zou op een andere wijze uit zijn dommelschap worden opge pikt. De zware torenklok liet zich op vreese- lijke wijze hooren, en herauten te paard maakten een luid trompetgeschal. Halfnegen reeds spoedden allen zich in feestgewaad naar het ruime schoolplein, al waar de nog jonge zangrereeniging „de Harp" zich hooren liet, straks gevolgd door de oudere zustervereeniging „Hallelujah", bij welke uitvoeringen de hier beoefend wordende zangkunst op schoone wijze naar voren trad. Tusschen deze uitvoeringen in had reeds een rondgang plaats van prachtig versierde fietsen, geëscorteerd door de garde d'honneur te paard en opgeluisterd door de muziek van het fanfare-corps „Euterpe". Wat reeds bij dezen rondgang eens ieders aandacht trok, was dit, dat ook klein-Dongen en Dongensche Vaart, met ons het eeuwfeest vierden, want deze beide buitenwijken van Dongen, leverden een aanzienlijk contin gent, zoowel in de versierde fietsen als in de uitgedoste ruiters te paard. Klokke elf betrad de edelachtbare heer D. Smits, burgemeester en eere-voorzitter der feestcommissie het balcon van het raad huis, en sprak vandaar de feestvierende schare, onder eene ademlooze stilte toe. In schoon gekozen woorden teekende Z.E.A. het tijdperk der Fransche overheersching uit onze geschiedenis, daarbij niet vergetend hoe ook ons dorp onder Napoleon leed en onze voorouders onder dien dwingeland zuchtten. Nadat voor elk der leden van het Koninklijk huis een luid hoera was aan geheven, deed de burgemeester voorlezing van een telegram, dat namens alle feestge- nooten zou worden opgezonden aan H. M. de Koningin, [voor welk telegram van ge hechtheid aan het Oranjehuis H. M. nog denzelfden dag eene dankbetuiging deed toekomen. Thans verplaatste de saamgestroomde menigte zich naar de haven om getuige te zijn van de aankomst van den Prins, die door onze rappe schippers in een sloep zou worden afgehaald en door het hooge drie manschap zou worden ontvangen. Aandoen lijk was het oosenblik, toen Z. H. aan wal stapte en door Van Hoogendorp werd toe gesproken en verwelkomt. Triomfantelijk zou daarna de Prins in den inmiddels opgestelden optocht worden medegevoerd. De samenstelling van dien optocht geheel te beschrijven is ondoenlijk. Toch kunnen we niet nalaten te melden, dat onze scheep vaart op eene onverbeterlijke wijze voor den dag was gekomen, de in opkomst zijnde tuinbouw in deze gemeente prachtig werd voorgesteld en de smederij op kloeke wijze uitkwam. Een jagersman te paard en het verouderd handechoenmakerebedrijf wisten de lachspieren in beweging te houden, ter wijl onze kantwerksters vertegenwoordigd waren in de vrouwenkleedij uit verschillende tijdperken. De prachtige stoet volgde der- weg door de Straat, alwaar aan de Koppe- steeg werd halt gehouden om de Koninklijke Harmonie van Oosterüout af te wachten. Na aankomst van dit korps vervolgde de stoet zijn weg onder de vroolijkste muziek over Klein Dongen en de Dongensche Vaart, alwaar ook de schoolkinderen stonden op gesteld en alles in vlaggentooi was. Zoo ging het met eene steeds aangroeiende menigte langs de 's-Gravemoersche Vaart terug naar de haven, alwaar een en ander werd ont bonden. Van geen vermoeienissen wetend, spoedden allen zich daarna naar het feestterrein aan de Vaart, alwaar de volksspelen zouden gehouden worden. Prachtige toeren werden daar door onze jongens uitgevoerd en de belangstelling steeg vooral, ten top toen een vijftal jongens er zich aan waagden om over een goed inge smeerde spriet over de Vaart te loopen, welke behendigheid niet werd gestaakt voor allen een lekker waterbad hadden op- geloopen. Des avonds gaf de Kon. Harmonie nog een goed geslaagd volksconcert op het feest terrein aan de Straat, wat onze jongens en meisjes aan het dansen en hossen bracht, alsof de beenen niet moede konden worden en het gedurig afgestoken vuurwerk bracht over de geheele menschenmassa en vroolijke gezichten een schoonen gloed. Tot laat in den avond heerschte er op de prachtig verlichte straten 'n gezellige drukte, waarbij de illuminatie aan eenige particuliere woningen een prachtig effect maakte. Jammer genoeg kon de aangegeven taptoe met lichtstoet door de vermoeienissen der Oosterhoutsche muzikanten niet doorgaan, wat daarom tot den volgenden avond moest worden uitgesteld. 's Gravemoer vierde in goede eensgezind heid met groote opgewektheid zijn Oranje feest, waarop wij allen met dankbare her innering zullen mogen blijven terugzien. Een woord van dank, inzonderheid aan de feestcommissie, de onderwijzers en het fanfare-korps mag hierbij niet achterwege blijven. Het blijve tot in lengte van dagen „Oranje boven 1" Op de tuinbouwtentoonstelling te Breda is aan de tuin- en landbouwvereeni- ging alhier, de eerste prijs toegekend voor de inzending: de mooiste 5 k.g. Brabantsche Bellefleuren. De heer A. van Alphen te Klein Dongen, bestuurslid der genoemde vereeniging ont ving de eerste prijs voor gelijke inzending Sterappels, alsmede voor andere inzeadingen 3 tweede prijzen en 1 derde prijs. Wel een bewijs dat hier aan het fruit groote zorg wordt besteed. Neetl. Het onafhankelijkheidsfeeat werd alhier met veel geestdrift gevierd. De schoolkinderen werden daags te voren op een royale wijze onthaald opfosco entaartjes. Dat zulks naar genoegen was laat zich be grijpen. 's Avonds om half zeven hield dr. Tjalma eene treffende rede, welke door velen werd bijgewoond. Vrijdag zou eigenlijk de dag van het feest zijn en om 5 uur 's morgens werd reeds door een koerier de reveille ge blazen van 8 tot 9 uur werden de klokken geluid en werd dit gevolgd door het opstellen van den optocht voor het Raadhuis. Nu, we mogen zeggen dat de optocht keurig geslaagd is, en hadden zulks niet kunnen verwachten. De 24 meisjes, allen in Scheveningsch cos- tuum, maakten een keurig effect. Ook de matrozen waren op hun versierde roeiboot eene aardige groep. Toen de optocht gereed was, was het tijd om naar den dij k te gaan, waar ongeveer halftien Z. K. H. de Prins zou aankomen. Dit was wel de attractie van het feest. Door den mist werd de aankomst veel vertraagd, doch eindelijk kwam het motor schip in 't gezicht en werd dit door kanon gebulder aangekondigd. Honderden ver drongen zich op den dijk en een hoera klonk uit alle kelen. De fanfare „Wilhel- mina" liet het „Wien Neerlands bloed" hooren. Zes visschers gingen in eene sloep om Z. K. H. af te halen en nabij den wal te brengen, waar hij door een visscher werd opgepikt. Door het driemanschap Van der Duijn van Maasdam, Van Hogendorp en Van Limburg Stirum, werd hij verwelkomd. Graaf Van Hogendorp verwelkomde hem met eene flinke rede. Thans nam Z. K. H. met gevolg in een landauwer met twee paarden plaats en ging het met de geheele menigte naar de keurig opgerichte eereboog, waar hij werd toegesproken door graaf Van Hogendorp. Dit gebeurde op eene wijze, waardoor velen werden bewogen. Na de rondgang door de gemeente werd de stoet ontbonden en hadden de volksspelen plaats op een feestterrein. Deze liepen allen goed van stapel en ..de prijzen werden met ge noegen uitgereikt, 's Avonds werd, vergezeld door muziek, een fakkeloptocht gehouden, waarbij oud en jong tegenwoordig waren. Verder werd tot laat in den nacht gezellig en zonder stoornis feestgevierd. Een woord van hulde mag zeker wel aan de feestcommissie gebracht worden voor de zware taak, welke zij verricht heeft. Zij heeft getoond, dat met een goeden wil in een korten tijd een keurig feest georganiseerd kan worden en dat bij de Veensche burgerij nog langen tqd in aangename herinnering zal blijven voortleven. Sprang Met ingang van 1 Oct. is onzen gemeente-veldwachter D. van Vulpen tot rijksveldwachter benoemd, en is hem Fijenaard als standplaats aangewezen. Sinds 1 Maart 1904, heeft deze ij verige politie man in onze gemeente zijn diensten ver richt Niettegenstaande een ieder hem noode ziet heen gaan, gunt men hem van harte deze promotie. Naar men ons meedeelde, hebben de schoenmakers die bij het feest van j.I. Dins dag met een wagen uitkwamen, voorstel lende een schoenmakersgezin uit 1813, aan de 90 jarige weduwe J. van ZeistdeRooij, de muilen die tijdens den optocht gemaakt waren, cadeau gedaan. Dit oudje ten wiens huize de wagen in gereedheid was gebracht, had voor verschillende zaken de jongelui van advies gediend. Niets anders kan ge zegd worden, dan dat deze wagen zuiver aan zijn doel beantwoordde. Drongelen. Tot on3 genoegen ver nemen wij, dat de heer D. Vos, gemeente veldwachter alhier, in de afgeloopen week is geslaagd voor het diploma van den Al gemeenen Ned. Politiebond. Hij genoot zijne opleiding bij den beer Letschert, chef van politie te Waalwijk. Naar wij vernemen is onze dorpsge noot de heer H. M. de Wind, benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan school I te Zalt- bommel. Kaatsheuvel. In de laatst ge houden gemeenteraadsvergadering is be sloten een subsidie van f 300 te verleenen aan 't comité ter viering der Onafhanke lijkheidsfeesten. Deze gelden zullen dienen om de pl.m. 1000 kinderen feestelijk te onthalen. Aalburg. In een vorig nummer werd een verkeerd verslag gegeven van het bestuur der feestcommissie. Het is namelijk als volgt: De Edelachtb. heer R. J. van Doveren, Eere-voorz.; De Weled. heer G. Zoon, Voorz. Verder de heeren A. Bouman, Secretaris; A. Nieuwkoop, Penningm.A. de Waal, Plaatsverv.-Secr. en Penningm., en verder een 12 tal orde-commissarissen. De datum van het feest is 1 Oct. An (lel. In een Zaterdag gehouden ver gadering van ingezetenen werd bepaald, dat het onafhankelijkheidsfeeat alhier, zal wor den gehouden op 1 en 2 October. Lijsten ter inteekeningen werden reeds druk ge- teekend voor flinke bedragen. De commis sie had Zaterdag reeds te beschikken over eene som van circa f 800. Het kan dus heel wat worden. l&aamsdoiik- Op de Maandag te Oosterhout gehouden keuring, werd goed gekeurd de stier van den landbouwer P. van Steenhoven, alhier. Waspik. Op Maandag 20 October zal alhier de najaarsmarkt gehouden worden van hoornvee en varkens, met kostelooze standplaatsen, terwijl premiën worden uit geloofd. Geert ruiden berg- De rijksveld wachter P. W. Ha velaar (brigadier-titulair) alhier, is met ingang van 4 October a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Heusden. NAtfk- Maandagavond werd alhier door een g.oot aantal belangstellenden, eene vergadering gehouden, ten einde het onaf hankelijkheidsfeest ook hier niet onopge merkt te laten voorbijgaan. Er werd bereids eene feestcommissie benoemd, die voorloopig een en ander zal regelen. We hopen dat de commissie door milde bijdragen der inge zetenen in staat zal worden gesteld, om het feest waardig te vieren. Den 5en October a.s., zal het vijftig jaren geleden zijn dat de heer Sodderland tot voorzanger der Ned. Herv. Gemeente werd benoemd. Onafgebroken heeft hij deze betrekking met den meesten ijver en toe wijding volbracht. Wij twijfelen er dus niet aan, of deze dag zal voor hem niet onge merkt voorbij gaan. Ca pelle- Zaterdag had alhier achter de fabriek der firma Sneep en Co., door den heer Zuurhout uit Waalwijk, een de monstratie plaats met een nieuw brand- bluschapparaat. Na eerst een partij hout, gedrenkt in olie en benzine, opgestapeld te hebben, en daarna teer over den hoop te hebben gegooid, werd alles aangestoken, waarna de heer Zuurhout met zijn toestel alles in een minimum van tijd bluschte, tot twee keer toe had die vertooning plaats, met hetzelfde succes, zoodat de heer Zuur hout zijn proeven als geslaagd mag be schouwen. Naar we vernemen heeft de rederij kerskamer „Vriendentrouw" alhier, besloten in het komend winterseizoen geen uitvoering te geven. Velen zullen dat om de gezellige avonden die hun uitvoeringen waren, be treuren. Artfhoeven-Cappel. Naar we vernemen heeft de heer J. Gouda, ontslag aangevraagd als houder van het hulptele- graaf en telefoonkantoor. Andel. Naar men verneemt hebben zich reeds een drietal personen aangemeld om zich telefonisch aan te sluiten bij de spreekcel, waarmede reeds een begin is ge maakt. Herpt. Op Zondag 28 September a.s. hoopt de handboogschutterij „Ons Genoe gen", gevestigd bij den heer L. v. d. Griendt, alhier, haar jaarlij ksch feest van prijsschieten te houden. Uitgeloofd worden een vijftal personeele prijzen op de kunst, terwijl er tevens een aantal fraaie prijzen beschikbaar zijn op het gelukspapier. Indien het weder een beetje meewerkt staat den leden dus een genoegelijke avond te wachten. Vergadering van den Raad der gemeente Heusden op Vrijdag 1.1., 's avonds ten 7.30 ure. Te behandelen onderwerpen: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Benoeming hoofd der school voor M. U. L. O. 3. Vooiloopige vaststelling gem.-rekening 1912. 4. Aanbieding gem .-begrooting 1914. 5. Voorstel wijziging algemeene politie verordening. 6. (Toegevoegd) wijziging gem. begrooting 1913. Voorzitter: Burgemeester Honcoop. Secretaris: de heer Van Eggelen. Aanwezig: de heeren Van Andel, Van Everdingen, Prins, Veerman en Vos. Afwezig: de heeren De Joagh en De Mol. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering van 2 Sept. j.L welke onveranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. De voordracht voor hoofd der m.u.I.o. school door het dagelij ksch bestnur in over leg met den heer districta-schooiopziener vastgesteld, luidde alphabetisch als volgt: 1. P. H. van Alphen, hoofd eener school te Eeserveen; 2. H. Burgers, onderwijzer te Amsterdam 3. J. van Doome, idem te Hellevoetsluis; 4. J. C. A. Zitwing, hoofd eener school te Worm er. De heer P. H. van Alphen wordt met algemeene stemmen benoemd. Bij de behandeling van punt 3 der agenda brengt de heer Van Andel namens de com missie van onderzoek rapport uit en zegt alles nauwkeurig te hebben onderzocht en geen bedenking te hebben of aanmerking te maken tegen den aard der ontvangsten en uitgaven, welke zijn: in ontvangsten f 26559,265, in uitgaven f 24579,09, batig saldo f 1980,175. Spreker brengt een woord van hulde aan het accuraat financiëel beheer. De Voorzitter zegt de commissie dank voor haar bemoeiingen, en stelt voor de rekening voorloopig vast te stellen. Wordt aangenomen. Daarna wordt door den Voorzitter een commissie benoemd, zijnde de heeren Veer man, De Mol en Vos, tot onderzoek van de gemeente-begrooting 1914. Om gevaar voor menschenlevens te voor komen, wordt de algemeene politieveror dening zoodanig gewijzigd en een nieuw art. opgenomen dat de bestuurder van de tram heeft te zorgen, dat op straat een persoon aan wezig is met een roode vlag, een half uur vóór- en een half uur na zonsopgang en met een lantaarn voorzien van rood glas, een half uur na Zonsondergang, tot een half uur vóór Zonsopgang, telkens wanneer een tram de rails bij de Wijksche Poort zal passeeren. Overtredingen dezer nieuwe verordening zullen worden gestraft met een boete van hoogstens f 25, Wordt aangenomen. De Voorzitter wenschte aan de agenda nog een punt 6 (zie boven) toe te voegen, betreffende de gemeente-begrooting 1913. Aan de school zijn herstellingswerken ver richt, welke geen uitstel vermochten tot een bedrag van f 400,en stelt voor dezen post te dekken met een gedeelte van het batig slot 1912. De heer Veerman informeert of het be treft eene verandering aan de openbare lagere school. De Voorzitter zegt, dat er een nieuwe spui gemaakt is voor doorspoeling der privaten. Bij de begrooting moet ook nog een post voor reis- en verblijfkosten gevoegd worden van f 12,20. Wordt aangenomen. Ingekomen c. Verzoek van mr. Schouten alhier, mede namens de heeren A. de Jong Verhagen, Verhoeven Lz. en anderen, vormende het Hoofd-comité ter herdenking van Neêrlands 100-jarige Onafhankelijkheid, om een sub sidie uit de gemeentekas van f 300,ten einde een volksfeest te kunnen organiseeren. De Voorzitter schetst den toestand der financiën en zegt feitelijk niets te kunnen geven, maar het Dagelij ksch Bestuur wil het Comité niet onaangenaam zijn. Het prijst de goede en vaderlandslievende be doelingen en stelt voor f 50,subsidie te verleenen. De heer Veerman waagt nog een kansje voor het Comité. U hebt daar namen ge noemd zegt spreker, mijnheer de Voorzitter, O ie tot de hoogstaangeslagenen in den Hoof- delijken Omslag behooren. Er is dus niets tegen een flinke subsidie, bijv. f250,uit de gemeentekas te verleenen. Door dezen politieken zet aarzelde de Voorzitter, doch slechts één seconde. Toen in al zijn waar digheid, neen mijne heeren„Het kan niet." Ik moet de begrooting van 1914 sluitend maken. Ik wilde, dat we f1000,konden geven. Wilt u uit eigen privé offeren? Gaat uw gang. Maar uit de gemeentekas geeu cent méér! De heer Veerman, waagt nog een laatste poging met een beroep op het vorig Baldo van f 1400. De Voorzitter is niet te vermurwen. Dat overschot na aftrek der schoolreparatie is dringend noodig voor bestrating. Het noo- digst9 werk kan niet uitgevoerd worden. De heer Vos moet den Voorzitter bijval len. Als de toestand zóó is, kunnen we niet meer dan f 50 subsidieeren. Dan moet de burgerij zelf maar bijdragen. De heer Prins wil marchandeeren en stelt voor f 100 te verleenen. De Voorzitter, opDieuw geprikkeld, zegt Neem zooveel je wilt. Ik kan niet meer geven. Er is geen enkele bron. Geef maar wat meer uit de privé-beurs. Ik zal 't ook doen. Hierop wordt het subsidie uit de ge meentekas ad f 50 verleend. Niemand het woord verlangende en niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter met forschen hamerslag de vergadering. Er was van de zijde van het publiek veel belangstelling. Kerknieuws. 's-Gravemoer. Door huiselijke om standigheden kon het afscheid in de Geref. kerk van den weleerw. heer ds. G. van der Zanden, Zondag niet doorgaan. Dit is nu uitgesteld tot a.s. Zondagavond half zes ure. Sleeuwfjk. Ds. P. H. de Jonge, alhier, heeft het beroep van de Geref. Gem. te Bunschoten aangenomen. AalVjurg;. Woensdag 24 Sept. hoopt 's avonds alhier, op te treden de WelForw. heer ds. Heijer, predikant te Renk^m. (Te laat ontvangen voor ons vorig no.) a. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring reglement Godshuizen. b. Schrijven van den heer M. C. v. d. Ven, hoofd der Kath. Jongensschool alhier, waarin hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag vraagt als lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim en bedankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Wordt verleend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2