Het Land van Neusden en iltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. f Door Schade en Schande. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3297. Woensdag 1 October. Menschenliefde. L FEUILLETON. UiiD VAN ALTÊ^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77* ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Wat is 't beste, 't hoogste, dat we kunnen bereiken? Deze vraag zal stellig op verschil- leede wijzen worden beantwoord. De een dorst naar rijkdom, een an der naar geleerdheid, een derde naar macht. Hier is er een, die een ideaal na streeft in de kunst, elders zoekt men een nijverheidsvorst te worden. De een acht het 't hoogste in de politiek uit te munten, terwijl een ander zijn hoog ste heil zoekt in eenzame afzondering. Wat is het beste, dat we hier kunnen bereiken We herhalen onze vraag. Oppervlakkig beschouwd, kan nie mand een afdoend antwoord op die vraag geven. Immers, wat den een begeerlijk schijnt, wordt door den ander geminacht. Wat den een toelacht, komt den ander voor als een last. Toch is bij nader bezien de vraag wel voldoende te beantwoorden. Welke neigingen de menschen koes teren, welken aanleg ze hebben voor deze of gene maatschappelijke betrek king, hoe uiteenloopend de ontwikke ling, de mate van welvaart ook zij, ééne zaak is er, die aller belangstelling moet wekken en trekken en gaande houden. Wie we ook zijn, wat we ook ver mogen of tot stand kunnen brengen, of we rijk of arm, geleerden of een- voudigen van geest zijn, allen hebben we er belang bij in waarheid mensch te zijn, hebben we er belang bij, dat ieder zijne liefde tot allen uitstrekke. Maar ach, hoeveel ontbreekt daaraan nog? Hoe heerscht in vele kringen en ver- eenigingen nog een ellendige geest van hitsluiting. In waarheid mensch zijn! Ho ja, we zijn immers allen menschen. De koning en de bedelaar, de edel man en de schaapherder zijn menschen. Eilieve, er is verschil. Niet verschil in stand bedoelen we. De bewoner eener plaggen-hut kan edeler wezen, dan de edelman in zijn paleis. In waarheid mensch te zijn, beteekent zóó te leven, dat we toonen, dat we het edele, het goede, het schoone, het ware willen, daarnaar streven en dat ALICE en CLAUDE ASKEW. II. (2 v Het huwehjk van John Holt zulk een ongewenschte vereeniging in de oogen van zijn vader had twee en een halfjaar ge duurd, zonder eenig vooruitzicht op een nakomeling, en dit was reeds op zichzelf een groote grief tegen de arme Lady Betty. John was het eenige kind van Squire Mark, dat meerderjarig was geworden. De beide jongere zonen waren, met hun moeder, jaren geleden omgekomen bij een spoorweg ongeluk, en daarom was de enkele onder stelling, dat John, de eenige die den eeuwen ouden familienaam kon voortplanten, een zwakke vrouw zou gekozen hebben, genoeg om den driftigen ouden Squire in woede te brengen. Zooals reeds gebleken is, was de toestand er feitelijk niet op verbeterd, toen Laun celot eindelijk op het tooneel verscheeü want het was maar al te duidelijk, dat hij geen waardige spruit van het huis Holt was. Trots op hun geslacht was een der sterk ste karaktertrekken van de Holts, en al hun eigenaardigheden mochten krachtig ge noemd worden. Zij waren van boerenafkomst en hadden hun rijkdom verworven door onverzettelijke volharding en ij verige krachts inspanning. Verschillende vorsten hadden hun land geschonken in ruil voor diensten op het oorlogsveld of op ander gebied aan den staat bewezen. Zij hadden rij kdommen vergaard, doch altijd was de liefde voor den we bezield zijn door een geest van al- gemeene menschenliefde. Wij weten geen eervoller naam dan mensch te zijn in de volle beteekenis van het woord, en hij, die aldus 't mensch-zijn opvat, in alle omstandig heden daaraan getrouw poogt te zijn, hij heeft 't beste bereikt, wat er te bereiken is. Een ideaal, dat verder ligt, na te streven, staat gelijk met najagen van een herschenschim. Wanneer iemand zegt voor 't belang der mindere klassen te zullen, te willen opkomen en 't doet ook, dan stelt hij zich daarmee partij en geeft te kennen, dat hij geen besef heeft van algemeene menschenliefde. Deze laatste omvat alle menschen, zij wil aller belang behartigen. Yan zoo iemand kunnen we 't ons zeer best voorstellen, dat hij op ieder, die hem in 't aanwenden der middelen om zijn onvolmaakt doel te bereiken, in den weg treedt, raast en tiert, hem te vuür en te zwaard vervolgt en peper en revolver zelfs daarbij bezigt, om te overwinnen. Men begrijpe ons vooral goed. Het opkomen voor de belangen der mindere klassen is op zich zelf hoogst edel en dus prijzenswaardig; het is evenwel maar half werk. We moeten meer doen. We moeten ons interesseeren voor de belangen van alle menschen, zonder eenig voorbehoud, zonder te letten op rang, stand, bezitting, afkomst. Kunnen we het zoover niet brengen, dan i» dit waarlijk bedroevend, want eeuwen heeft men gepoogd de menschen in zedelijkheid te oefenen en ware zede lijkheid openbaart zich in algemeene menschenliefde. De sociale kwestie, het arbeiders vraagstuk, zou spoedig opgelost zijn, indien de geest van algemeene menschen liefde meer de harten der menschen doordrong. 't Schijnt, dat er in onzen tijd wel wordt gestreefd naar telkens grooter welvaart, maar zonder daarbij algemeene menschenliefde in praktijk te brengen. Dat is eene fout. Plichtmatig en verstandig is 't te pogen in maatschappelijken welstand toe te nemen. Wij hebben daarbij echter toe te zien, dat onze welvaart niet mag warden verkregen ten koste van het geluk, de gezondheid, de zedelijkheid, de men schenwaarde van anderen, wij hebben bodem hun vruchtbaren bodem mach tiger geweest dan de zucht naar meer on zekere eerbewijzen die zij hadden kunnen verwerven. Nooit was er een Holt geweest, hunkerend naar een titel, naar de weelde van het hof, of naar ij dele volksgunst. Van vader op zoon bleef het altijd het zelfde. Een der zonderlingste feiten uit de familie-geschiedenis, tot aan de tijden der Noormannen opklimmend, was het geringe verschil in karakter tusschen de opeen volgende bezitters van het landgoed. Wie er één beschreef, kende ze allen. Men kon gerust zeggen, dat er nooit een Holt van Chalton Coombe was geweest, die niet razend driftig, onverzettelijk koppig, be- leedigend zelfvoldaan was en die niet, onder dat ruwe uiterlijk, een warm hart, en een krachtig plichtsbesef bezat. Squire Mark was een echte Holt, en zijn zoon John ook. Waarom moest Launcelot dan zoo uit het soort slaan? Misschien, als men maar ver genoeg terugging, was John Holt zelf wel schuld aan al die moeilijkheden. De oude Squire had in zijn drift Launcelot den zoon van zijn moeder genoemd, en men kon zich geen vrouw voorstellen, minder geschikt om de echtgenoote van een Holt te zijn, dan de fijne, teere Lady Betty Farfex, die gedurende een korten, maar ongelukkigen tijd van drie jaren dat voorrecht genoot. Ofschoon hij een vrouw met een titel ge trouwd had, meende de oude Squire, die Chalton met strenge hand regeerde, dat John een misstap begaan had. De Holts beschouwden hun lange onafgebroken lijn van voorouders, hun oud geslacht, als ver heven boven de meeste aristocratische fa- miliën van heden. John's keuze verwierf dus niet de goedkeuring van zijn vader, want de stamboom van Lady Betty reikte slechts tot aan haar overgrootvader, en was toe te zien, dat wij onze welvaart niet niet te danken hebben aan hetgeen anderen in billijkheid voor hun arbeid toekomt. Het allereerst en 't allermeest wil de algemeene menschenliefde zich open baren in den huiselijken en ook in den kring, waarin men arbeidt en dagelijks leeft. Daar toont ze er zich op toe te leggen vrede en eensgezindheid te be waren, recht te handhaven. Is er ver schil van gevoelen en inzicht, dan blijft de toon, waarop gesproken wordt toch welluidend het liefdeloos veroordeeleD wordt er niet toegelaten het ik is er niet de spil, waarom alles zich beweegt; opoffering getroost men er zich voor elkaar en ieder zoekt, behalve 't eigen belang, ook dat van een ander. Buitenland. De toestand in Albanië wordt steeds ernstiger. Het aantal Albaneezen, die aan den strijd tegen Servië deelnemen, wordt op 20 30.000 geraamd. Uit het feit, dat de opstand gelijktijdig over de gansche lengte der grens is uitgebroken, leidt men af, dat de beweging zorgvuldig was voorbereid en de Albaneezen volgens een goed overwogen krijgsplan te werk gaan. Ook staat het vast, dat Bulgaren in hunne gelederen meevechten. Voor het oogenblik bepalen de Serviërs zich tot verdediging, naar men verwacht, dat zij over drie dagen, wanneer hunDe corpsen, die voor den veldtocht tegen de Albaneezen zijn aangewezen en on geveer 60.000 man tellen, gemobiliseerd zijn, een anaere nouamg zuiien aan nemen. De tot dusver geleverde ge vechten moeten zeer bloedig geweest zijn, daar de Serviërs evenmin als de Albaneezen kwartier geven. Een hevige brand heeft Zaterdag 24 boerderijen en huizen in het stadje Mei- nerzhagen (bij Hagen) verwoest. In de schuren verbrandde de heele oogst, die pas binnengehaald was. De brand was begonnen in een jeneverstokerij. Dertig brandweren, die met twee extra treinen aangevoerd werden, hielpen bij het blusschen mede. De schade loopt in de honderdduizen den mark en 200 menschen moeten zonder onderdak zijn. Dezen zijn voor- loopig in schoollokalen ondergebracht. Te Brandenburg a/d. Havel is Zater dagavond een groot gedeelte van de kazerne van het 31ste regiment fuseliers afgebrand. Een bataljon heeft zijn ge- heele oorlogsuitrusting verloren. De nieuwe uniformen voor de soldaten, die krachtens de nieuwe legerwet dienst boyendien niet geheel vlekkeloos. Lady Betty was de achterkleindochter van den eersten Earl, een beroemd man, wiens nakomelingen zijn voetspoor niet ge volgd hadden. De titel van Streatfield en de familienaam Farfex waren bijna gelijk luidend geworden met een lichtzinnig leven en verkwisting en tegelijk was er een zekere glans van excentriciteit aan verbon den, die het geslacht scheen te onderschei den. „Een dolle troep, die Farfexes", zeide iedereen en niet geheel bezijden de waar heid. En Lady Betty maakte geen uitzon dering op den regel. Zij was echter een schoonheid en in die dagen was John Holt, zooals hij het zelf noemde, „niet ongevoelig voor vrouwelijk schoon." Maar niemand zou gedacht hebben, dat Lady Betty dien indruk op hem zou maken. Zij had een slanke gestalte, een langen hals en schitterend kastanjebruin haar. Haar wangen waren bijna doorschij nend bleek, en haar vingers spits en slank als van een aristocratische dame uit den ouden tijd. Doch al dat moois was niet geschikt voor de vrouw van een Holt. Het was een diep geheim, waarom Lady Betty toch wel met John Holt zou getrouwd zijn. Zij was een wereldsch schepseltje en ongetwijfeld bedeeld met de eigenaardighe den van haar geslacht. Zij gaf niet om dat gene, wat John voor begeerlijk hield. In haar kringen koningin te zijn, was haar ideaal, haar toilet ging boven alles. Be wonderaars had zij genoeg en de laster had haar naam niet gespaard. In het begin had zij zich geamuseerd met de onhandige manier waarop de forsche, ruwe, en volgens haar, onbeschaafde zoon van den rijken Squire Holt van Chalton haar het hof maakte, nadat hij bij de wed rennen aan haar was voorgesteld. Toen doch de buitenwereld heeft nooit iets ver moeten doen, zijn ook verbrand. De schade beloopt ongeveer een half mil- lioen mark. De Pruisisch-Hessische spoorwegen zullen 700 nieuwe locomotieven, 1750 personen- en bagagerijtuigen en 15.000 goederenwagens bestellen, die op 30 Sep tember 1914 alle afgeleverd moeten zijn. Voor de rijksspoorwegen in Elzas-Lotha- ringen worden tegelijkertijd 122 perso nen- en bagage-rijtuigen en 1300 goe derenwagens besteld. De Times verneemt uit Peking, dat de Japansche gezant aldaar de aandacht van de Chineesche regeering heeft ge vestigd op het feit, dat de door Japan aan China gestelde eischen inzake de ongeregeldheden te Nanking, nog niet waren ingewilligd. De gezant verklaarde, dat indien niet binnen drie dagen door China aan Japan voldoening wordt gegeven, Japan zich gerechtigd zal achten, al de noodig ge achte maatregelen te nemen. 10 Japansche oorlogsschepen wachten dicht bij Nanking op de Jangtse den loop der gebeurtenissen af. Donderdag is Lady Moles worth,weduwe van een voormalig engelsch Parlements lid, overleden aan hartverlamming als gevolg van een wespesteek. Zoo luidde de uitspraak van de jury van den lijk schouwer. De wesp had haar op den keelslagader gestoken. Twint ii later was zij dood. In Pennsylvanië (Vereen: de Sta bestaat e&n anthracietmijn w vijftig jaar orana woeai. De pij die eigenaar van deze m millioenen er aan ten koste o het vuur te blusschen. Meu L-eefc op verschillende plaatsen putten geooord,1 waardoor voortdurend water d mi; stroomt, alles tevergeefs. Het onderaard- sche vuur blijft branden. licht, met het gevolg dat hij op slag gedood werd. Het derde internationale congres voor luchtrecht te Frankfort a/d. Main heeft de volgende besluiten genomenA. Met betrekking tot het privaatrechtelijke karakter van het luchtruim1. niemand kan zich krachtens zijn eigendomsrecht tegen het varen van een luchtvaartuig boven zijn grond verzetten, mits dit derwijze geschiedt, dat er geen bewijs baar nadeel voor den eigenaar van den grond mee gepaard gaat; 2. elk misbruik van het recht van doorvaart verplicht den dader tot het betalen van schade loosstelling. B. Met betrekking tot de aansprakelijkheid: 1. de plicht tot ver goeding van de schade, die een lucht vaartuig aan personen of zaken op de oppervlakte van de aarde toebrengt, rust op den houder van het luchtvaartuig, onverminderd het recht van den bena deelde, om de schade te verhalen op dengeen, die volgens het gemeene recht voor de schade aansprakelijk is; 2. de tot schadeloosstelling verplichte houder kan de schade verhalen op hem, die volgens het gemeene recht daarvoor aansprakelijk is; 3. indien de schade geheel of ten deele door schuld van den gekwetsten persoon ontstaan is, kan de rechter den houder geheel of ten deele van de aansprakelijkheid ontslaan; 4. de houder kau zich beroepen op overmacht 5. de voorschriften over de wettelijke aanspraken gelden niet, indien op het oogenblik 'Van het ongeluk de e kwetste ot beschadigde Op den Transbaikalspoorweg werd Donderdag een spoorwegbeambte, die met meer dan 120,000 gulden voor loon van spoorwegarbeiders in den trein zat, beroofd. Roovers, die zich in den trein bevonden, brachten door de Westing- houserem den trein tot slaan, bonden den machinist vast op de locomotief en schoten twee baanwachters dood. Daarop beroofden zij den beambte en verwijder den zich ongestoord. Te Parijs had Zaterdag een stoker der Noorderspoorwegen bij het terugkeeren van zijn locomotief, welke hij gepoetst had, het ongeluk met het hoofd te stooten tegen de geleiddraden voor hetelectrisch De Russische regeering heeft, onder voorwendsel dat de Chineesche regee- ïare belofte, om in de steden aan den caravaanweg in West-Mongolië de orde e herstellen, niet nakomt, de steden Tsjoe, Goetsjak en Kou 1 - w.pw een laten bezetten. Een Australische mj Sir Samuel McCaugh* zijn uitgestrekte land de Times, o. a. meer schapen heeft aan de van het Ulsterfonds iet vorig nr.), gesein lem kon rekenen vc was. nomen van het geheim van haar offer, want dat was het. Sommigen zinspeelden op een hopelooze liefde, anderen op dringende schulden. Iedereen wist, dat Lady Betty bij alle wedrennen tegenwoordig was en veel van d8 kaarten hield, om van haar buiten sporigheid in kleeding niet te spreken. Mis schien had zij zich voorgesteld dat zij, wan neer zij eenmaal getrouwd was, alles gedaan zou kunnen krijgen van haar man; dat hij zijn levensidealen zou prijsgeven voor de haren, en steeds als een ge willigen slaaf aan haar voeten zou liggen. Was dit zoo, dan had zij zich geen groo- tere onmogelijkheid kunnen voorstellen. John Holt, de zoon van Mark Holt, was geen man om zich te laten leiden of drijven. Vrouwen moesten hun mannen onderdanig zijn dit was de leer op Chalton Coombe, en daarvan werd niet afgeweken. Lady Betty was genoodzaakt, op Chalton Coombe te wonen ofschoon zij er geen meesteres was, want de oude Squire zwaaide nog al tijd den staf in zijn klein koninkrijk en al haar pogingen, al haar listen om haar zin te krijgen, waren vruchteloos. Zij wist dat haar man voortdurend moest hooren, dat hij dwaas gedaan had met haar te trouwen, en zoodra zijn eerste verliefdheid voorbij was, zag hij de waarheid van die bewering in. Niet dat hij ooit werkelijk on vriendelijk tegen haar was bij al zijn drift buien, doch beider karakters stemden niet overeen, en dat gaf ellende. Twee jaren duurde de strijd. Toen Bche- nen er betere tijden te zullen aanbreken Betty verwachtte haar eerste kind. Weder zij dsch misverstand had man en vrouw van elkander verwijderd een kind zou hen wellicht weer tot elkander brengen. Na maanden van spanning werd Laun celot geboren, en hoe weinig John van kleine kinderen wist of begreep, hij voelde ereenkomstig een wcnsch fuir&e iche en Oostenrijksche groep be- het congres voor de volgende hijeenkéiQst de instelling van een ver zekering tegen de gevolgen van de wettelijke aanapraKenjKneia van houders van luchtvaartuigen in studie te nemen. en mil .Ri. onwillekeurig, dat hij f trotsch te zijn op r schaamde zich, toen he wicht bij Squire Mark met bitterheid in het 1 dag het bed van zijn vu In de portrettengaler wijtende blikken te vo te „Wat heb je gedaan?" storven Holts hem. „Mc wurm onzen naam erv - Holt 1" Ja, de oude Squire a-i een kind van Betty Holts had het geen d aderen. Zonder aan iel e ;.e de jonge man de ka u. binnen, en niets gevo bitterheid, deelde hij ha r het vonnis mede, dat ge1 en haar kind. Dienzelfden avond zijn testament, ongetv van zijn afkeer van me was hij overtuigd dat z zou sterven, en het r de Doch eerst nam hij r handen, die hem als -e* j kwam bezoeken. „Ik wil uw eerlijke i dat kind van mijn het vandaag gezien De hemel mag wete: ter wereld is gekome en niet gezond. Volgei dat het ni9t in he" in dat waar?" Dokter Milis aarze wi lm, door eis, daarover te tree voor den vorm die: z Squire moest eerbiedi naam genoemd werd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1