Flinke Jongen gevraagd, J.C. Verscte Mn, Meloen ei Bananen. ahliuaiiii tl GORINCHEM. In alle Aldeelingen Firma C. A. Verkouteren, Draineer-, Grib-, Dam- en Rioolbuizen. J. KOOIMAN, belotraile bjj iet Nieuwsblad yoor LaM yas Heusden ei Alteia van Zaterflat 4 October 1913, No. 3298. Het Administratie- en Assurantiekantoor het Verstrekken van Adviezen, het Opmaken van Onderhandsche Contracten van allerlei aard het Innen van Schuldvorderingen, O. BOUMAN, Drietr omp etter straat - Heusden. Kruidenierswaren, Comestibles 1 te 's-GRAVENHAGE, te Heusden bij den Heer H. PRINS. Halsteren, bij Bergen-op-Zoom. De Heer J. VERDLIJN. BUITENLAND. Tengevolge van een onweer zijn de riolen op de viersprong van het Roode Kruis te Parijs ingestort. Er liggen diepe kuilen in de straat en de galerijen van de ondergrondsche spoor zijn onderge loopen. De bekende dr. Ing. Rudolf Diesel uit Munchen, de uitvinder van de Die sel-motoren, is toen hij Maandagavond aan boord van het stoomschip Dresden van de Great Eastern maatschappij de Noordzee overstak, op reis naar Ant werpen naar Harwich op geheimzinnige wijze verdwenen. Zijn vrienden denken, dat Diesel op de een of andere manier over boord is geraakt en verdronken. Twee hunner, die hem op reis naar Londen vergezelden, verklaren, dat hij gezond en wel en goedsmoeds was, zoodat een zelfmoord onaannemelijk is. Dr. Diesel heeft een week voor zijn verdwijning, de teekeningen en docu menten, betrekking hebbende op de uitvinding van den naar hem genoem den motor, aan het Nationaal Museum te Munchen vermaakt. Zijn vrienden verbaarden zich over deze schenking, omdat Diesel zeer aan de documenten gehecht was, maar hij gaf geen ophel dering. Zijn fortuin wordt op zes millioen gulden geschat. Een aantal Albaneesche notabelen hebben het volgende manifest aan de beschaafde natiën gepubliceerd: Het Albaneesche volk, dat sedert eeuwen zijn bloed voor zijn vrijheid heeft vergoten en den weg heeft ge baand voor het succes van de Balkan- staten, heeft nog steeds geen gerechtig heid kunnen vinden. In Zuidelijk Albanië versmachten honderden van onze broeders in Griek- sche gevangenissen. Zelfs de nationale haardracht is der overheid een aan leiding tot vervolging. De derwisjen worden lamgeslagen of gedood. Te Koritsa en Delvino, plaatsen, die Al banië zijn beloofd, heerscht volslagen anarchie. In Noordelijk Albanië zetten de Ser viërs hun werk van verwoesting voort. De vermoording van heele families is aan de orde van den dag. Dezer dagen zijn Albaneesche herders opgehangen, hun lijken werden verminkt. De Serviërs verbrandden de kinderen levend. De onmenschelijke daden, bedreven door hen, die ons volk willen uitroeien, hebben de Albaneezen tot vertwijfeling gebracht. Daar zij niets meer te verliezen heb ben en hun geduld is uitgeput, hebben onze broeders hun toevlucht genomen tot het eenige middel, dat hun restte: hun leven zoo duur mogelijk te verkoo- pen en de eer van hun gezin te redden. De ellende die men hen heeft laten lijden heeft hen gedwongen, verlossing door den dood op het slagveld te zoeken. In naam der menschelijkheid doen wij een beroep op de beschaafde naties, om invloed bij de groote mogendheden te oefenen, dat niet worde toegelaten, dat ons volk, dat trots eeuwen van ver volging zijn nationaliteit heeft bewaard, op deze wijze door de Serviërs en Grie ken worde vernietigd. De Daily Telegraph maakt zich tot tolk van berichten uit Belgrado, volgens welke de Albaneezen, die uit Albanië hun broeders over de grens te hulp zijn gesneld, niet door edelmoedige beweeg redenen, maar door roofzucht werden geleid. Daarom hebben zij na de zwakke Servische bezettingen te hebben ver jaagd, de rijkste dorpen geplunderd, zonder er zich om te bekommeren of de weggenomen goederen aan Serviërs of Albaneezen toebehoorden. Te Kitsjewo hebben zij bijvoorbeeld den stam Zajasji beroofd, in de streek van Galitsjnik en Mawrono groote kud den vee gestolen. Toen hun buit groot genoeg was, zijn zij weer afgetrokken, den eigenlijken strijd aan hun stamgenooten overlatend. Volgens de Daily Chronicle heeft de Servische regeering aan Oostenrijk-Hon- garije en Italië beloofd, zich bij 't on derdrukken van den opstand stipt te zullen houden aan de besluiten der Londensche gezantenconferentie. Dit zal wel beteekenen dat het Servische leger de Albaneesche grens niet zal over schrijden. Volgens een bericht uit Verviers zagen Donderdagnacht drie douanebeambten te Henri Chapelle een wielrijder die de grens wilde oversteken. Zij hielden hem aan en gooiden hem, toen hij wilde doorrijden, van het rijwiel, waardoor de man ernstig werd gekwetst. De douane beambten verkeerden in de meening, dat het een spion was en lieten daarom voor alle zekerheid den weg in de rich ting Duitschland afsluiten. Eenigeu tijd later kwam een auto in volle vaart aan gereden en botste tegen de afsluiting. De chauffeur trachtte te ontkomen, maar werd gegrepen. De douanebeambten klommen in de auto en vonden daarin 450 liter alcohol. Zij bevalen den chauf feur door te rijden en wel naar dengene voor wien de alcohol bestemd was. Aldus geschiedde. Doch sedert dit oogeublik heeft men niets meer van de ambte naren vernomen. Men vreest, dat zij in een hinderlaag zijn gelokt. De Vorwarts en andere Duitsche soci alistische bladen vragen nadrukkelijk opheldering over talrijke gevallen van zelfmoord, de laatste weken bij het 26e regiment dragonders, te Stuttgart in garnizoen, voorgekomen. Bovendien zou den vele soldaten van het regiment gedrost zijn. In Amerika hebben geruchtmakende gevangennemingen plaats gehad. Te New-York is een man, Davis of Odonnell genaamd, aangehouden op be schuldiging dat hij op 8 September 1911 de spoorwegbrug bij Mount Vernon in den staat New-York heeft opgeblazen. Naar de mededeeling van den politie ambtenaar die den man heeft aange houden, heeft Davis bekend en tevens verscheidene leiders van vakvereeni- gingen beschuldigd in de misdaad be trokken te zijn. De zaak belooft even geruchtmakend te worden als het geding tegen de werkliedenleiders, die in 1912 in de westelijke staten wegens dynamiet- aanslagen hebben terechtgestaan, op welke aanslagen de kroon werd gezet door het in de lucht laten vliegen der bureaux van het dagblad Los Angeles Times. Te Indianapolis is Harry Oones, de secretaris penningmeester van den me- taalbewerkersbond aangehouden op be schuldiging van samenzwering. Naar verluidt is hij betrokken in de zaak waarvoor Davis is gevangen gezet. Oones is aangehouden op aanwijzing van een particulier speurder, die hem beschuldigt met 50 andere metaalbewerkers te zijn overeengekomen om dynamiet te leveren voor de vernieling van het eigendom der Amerikaausche Maatschappij voor Bruggenbouw. Het parket heeft een lijst van een dozijn dynamietaanslagen openbaar ge maakt, waaromtrent door Davis' beken tenis licht is verspreid. Die bekentenis zou tal van aanslagen op eigendommen, de laatste jaren gepleegd, ophelderen. Woensdagmiddag heeft zich te Londen een woelig tooneel afgespeeld op Kings- way voor 't hoofdkwartier van de Sociale en politieke vrouwenvereeniging, toen de politie mej. Sanders, penningmeeste- resse en mej. Kerr, bestuurslid der ver- eeniging, die beiden voorloopig op vrije voeten waren gesteld, weer in hechtenis nam. De beide vrouwen waren des och tends begonnen met de voorbereiding van de herfstcampagne. Toen zij tegen den middag het gebouw verlieten om te gaan noenmalen, had een aantal leden der vereeniging een lijfwacht gevormd. Geheime politieagenten liepen op de Iwee dames toe om hen te grijpen, maar onmiddellijk vielen de andere vrouwen op hen aan. Een der politiemannen werd de jas van het lijf gerukt, anderen werd de hoed afgeslagen. Toch slaagden zij er in de twee vrouwen in handen te krijgen en ze in een huurrijtuig naar de gevangenis over te brengen. De Fransche vlieger Pégoud heeft Donderdagochtend nieuwe vertooningen te Buc gegeven. Ze waren nog aangrij pender dan die, met welke hij in Brook- lands sensatie gewekt heeft. Hij heeft acht keer kopje geduikeld, vloog met zijn hoofd naar beneden zonder zijn motor stil te zetten en tien minuten lang heeft hij gevlogen zonder zijn stuur vast te houden. In scherpe spiralen is hij gedaald. Op de Engelsch-Indische Staatsspoor wegen zal een proef worden genomen om olie als brandstof voor de lomotie- ven te bezigen. Hiertoe zullen zes zware locomotieven voor reizigerstreinen wor den uitgerust, ze zullen met zes steen kool-locomotieven wedijveren. De proef zal een half jaar duren. Door hevige stortbuien, die Dinsdag nacht zijn gevallen, zijn vier voorsteden van Konstantinopel op den westelijken oever van den Bosporus overstroomd. Het water drong de houten huizen bin nen. Stukken van huizen, daken en meubelen drijven op den Bosporus rond. Er moet een honderdtal dooden zijn. De schade is zeer groot. Ook de oostelijke oever is op verscheiden punten over stroomd. In Zuid-Frankrijk en in Spanje is 't de laatste dagen buitengewoon ruw weer geweest. In den afgeloopen nacht heeft te Cerbère een hevig onweder, gepaard gaande met overstroomingen, gewoed. Óp het marktplein zijn drie menschen door den bliksem gedood. In verschei dene huizen is brand ontstaan. Zeven menschen worden vermist en er zijn 14 dooden en 30 gewonden. Een goederentrein is ontspoord, een andere trein is in den tunnel bij Banuyls- aan-zee in het ongereede geraakt. Soldaten zoeken naar de vermisten. Over geheel Spanje heeft het hard geregend. Verscheidene streken van Almeria zijn overstroomd. De spoorwegverbindingen in Zuid- Spanje moeten op verscheidene plaatsen verbroken zijn. Te Saragossa is een trein ontspoord. Een sneltrein naar Madrid kon bij San Vincente niet verder. Te Barcelona zijn twee dooden. Reizigers uit Valencia deelen mede dat de oogst op het grootste gedeelte van het traject ValenciaBar celona vernield is. In Catalonië staat het spoorwegver keer geheel stil. Charles Humbert, Senator en voor malig officier, dio enkele malen als Fransch van minister van oorlog ge noemd werd, schrijft buitengewoon scherp over de Fransche manoeuvres. Hij noemt het leger slecht afgericht, slecht uitgerust en slecht aangevoerd. Het laatste acht hij 't ergste, want zelfs al geeft men den soldaten alle moge lijke middelen ter instructie en de beste wapenen, dan zal Frankrijk nog slechts een groote hoeveelheid kannonnen- vleesch bezitten en geen sterk leger, indien het niet tevens zorgt voor be kwame aanvoerders N. R. Ct. Een bericht uit Sofia aan de Matin meldt: De verliezen van de Bulgaren in de twee laatste oorlogen zijn: 52,716 dood of vermist en 104,536 gewond. Van de laatsten zijn 10,000 voor hun leven verminkt. BINNENLAND. Naar het huis van bewaring te Rot terdam is overgebracht de 71-jarige Zweed G. A. H. uit Stockholm, die zegt gepensioneerd officier te zijn. Hij wordt verdacht in een 1ste rang hotel daar ter stede van een Italiaansch gezag voerder, die daar verblijf hield, een portefeuille met f 600 te hebben ge stolen. Zich ontdekt ziende, wierp de dief de gestolen portefeuille boven uit een raam. Zij kwam op straat terecht, waar een onbekend persoon haar vond, het geld er uit haalde en de porte feuille liet liggen. De ledige porte feuille is later gedeponeerd. Op den Goudschesingel te Rotterdam is Dinsdagnacht ter hoogte van de Koornstraat een onbekend gebleven man door eenige lieden, onder wie de bij de politie welbekende J. G. van B,, L. de L., A. B. en V., zich bevonden, aange rand en van zijn portefeuille met gelds waarde beroofd. Óp het hulpgeroep van den beroofde schoten burgers toe, die de straatroovers genoodzaakt hebben de gestolen portefeuille terug te geven, waarna de bestolene wegging. De poli tie vond J. G. van B. in het bezit van eenige valsche sleutels en nam hem mede. In het gezin van een in de Koning straat in Den Haag woonachtigen siga renmaker hebben zich Maandag ver schijnselen voorgedaan, die hoogstwaar schijnlijk op vergiftiging wijzen en waarvoor de oorzaak aanvankelijk ge zocht werd in het gebruik van ondeug delijk vleesch. De buren, die gewend waren de leden van het bedoelde gezin eiken dag de woning te hooren verlaten, zijn door de ongewone stilte dien dag opmerkzaam geworden en hebben zich ten slotte toegang tot de woning ver schaft. Hier vonden ze de beide ouders en vijf der zes kinderen bewusteloos te bed, terwijl zich ook bij het jongste kind vreemde verschijnselen voordeden. Onmiddellijk is daarop geneeskundige hulp ingeroepen, en werd een onder zoek in de woning ingesteld, waarbij een restant gehakt, dat van den maal tijd van den vorigen middag overge bleven was, in beslag genomen werd en ter onderzoek ter beschikking van den keuringsdienst is gesteld. Daar is in het vleesch geen enkel ondeugdelijk bestanddeel gevonden, zoodat de oorzaak van de ongesteldheid elders gezocht moet worden. De N. R. Ct. schrijft over de S. D. A. P. en de portefeuille-quaestie: Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden van de S. D. A. P. heeft in de Stadsgehoorzaal, de heer F. M. Wibaut een rede gehouden over de weigering van de ministerportefeuilles door de S. D. A. P. De heer Wibaut ving zijn rede aan met twee vragen: lo. sproot uit den uitslag der ver kiezingen en de wijze, waarop de actie door de S. D. A. P. gevoerd was voort, dat de socialisten deel moesten uitmaken van de regeering? 2o. Was het in het belang van het proletariaat, dat de ministerzetels wer den aanvaard, mede met het oog op de invoering van staatspensioen en alge meen kiesrecht? De eerste vraag werd ontkennend be antwoord, omdat de S. D. A. P. als arbeiderspartij uit de aard der zaak op standig van natuur is. Spreker erkende echter, dat in het begin een fout is gemaakt. Toen Troelstra bij de Koningin werd geroepen, heeft hij Haar gezegd, dat een mogelijk aan bod van ministerzetels ernstig zou wor den overwogen. Dit advies is misschien aanleiding geweest, dat dr. Bos inder daad een drietal zetels heeft aangeboden. Uitvoerig trachtte de heer Wibaut daarna aan te toonen, dat de aanvaar ding der zetels zou zijn uitgeloopen op een verburgerlijking en dus verzwakking van de partij. Als de vrijzinnigen aldus spreker ons in de regeering betrekken wilden, dan was dit niet om de belangen van het proletariaat te bevorderen, maar om de bourgeoisie er boven op te houden. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door dr. Knuttel van de S. D. P., die o. a. de opmerking maakte, dat de S. D. A. P., verschrikt over den achteruitgang van haar stern- mental bij de tusschentijdsche verkie zingen thans overal haar sprekers uit zendt, om zich schoon te wasschen van alle blaam. Op het eiland Urk heerscht nijpend watergebrek. De regenbakken der open bare gebouwen zijn uitgeput. Per vaar tuig wordt water van den vasten wal aangevoerd, waardoor ten deele in den nood wordt voorzien. Een bakkersknecht, die een vrouw, met wie hij leefde, uit jaloerschheid, om haar ontoonbaar te maken, een puntje van den neus afbeet, is door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 3 jaren. Annie Pascal, die sinds eenigen tijd in het gesticht te Grave verpleegd wordt, heeft Maandagavond een aanvankelijk geslaagde poging tot ontvluchting ge daan. Zij wist bij het avondeten aan de haar bedienende zuster te ontsnappen en deze in de kamer, waar zij waren, op te sluiten. Heel gemakkelijk bereikte zij toen de straat, waar zij echter spoedig door eenige inwoners werd herkend, die den geneesheer directeur dadelijk waar schuwden. Men heeft haar al gauw terug gevonden. Boven op een hooizolder bleek zij zich verborgen te hebben. Naar „de Veenbode meldt, heeft de politie te Stadskanaal proces-verbaal op gemaakt tegen een aantal veehandelaren, die koeien met erg opgezette uiers ter markt voerden. Vele koeien moesten op last van de politie worden gemolken. De veehandelaren, die beweerden, dat zij daardoor in hunnen handel worden be lemmerd, protesteerden, doch de politie verklaarde dat zij handelde op last van hooger hand en dat voortaan op alle markten daarop streng wordt gelet. AD VERTEN TIEN. eenigszins bekend met Rijwiel- of Smids vak, bij W. LAGROUW, Nieuwendijk. GROOTE STRAAT A 197, beveelt zich aan voor: en het verschaffen van Hypotheken, Credieten en Voorschotten; het afsluiten van Levens-, Ongevallen-, Brand-, Inbraak-, Vee verzekering, en alles wat tot dit gebied behoort. Handel in alle soorten en aanverwante artikelen, heeft steeds voorhanden Minzaam aanbevelend. TEL. INT. No. 59. geeft uit in stukken van IOOO500en 400-—4^2 pCt§. Pandbrieven ÏOO pCt., verkrijgbaar ten kantore der Bank, Lange Hout straat 28, en De Directie: J. HOOFT GRAAFLAND. J. A. VAN ERPERS ROIJAARDS. STOOMFABRIEK AAM Vertegenwoordiger voor het „Land van Altena en Omstreken", Directeur v/d. Vruchtenteelt en Boomkweekerij „Het Oude Maasje", te OFSSFM, (M.-Br.) II «luw» i iw n II I II Ill - - II - i -'iinn 11 i - VAN Vaste SPREEKDAGEN te zijnen huize MAANDAG en ALLE MARKTDAGEN te WAALWIJK. Seizoen-Opening

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5