Het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bontmelerwaard. Door Schade en Schande. Comb, mi CIOPÏEKMG, i-Saisons emi-Saisons Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3300Zaterdag 11 October. Jubileumzegels. FEUILLETON. 's Bosch. Und VAN alte^ VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7V, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Volgens mededeeling in de Staatscou rant zullen in de laatste maanden van dit jaar, van een nader aan te kondigen datum af, aan de kantoren der posterijen jubileumzegels verkrijgbaar gesteld wor den. De oplaag is voor elke waarde be paald op het hieronder vermelde aantal 2Vs cent (beeltenis Koning Willem I), 3.000.000 stuks, 3 cent (beeltenis Ko ning Willem II), 1.500.000 stuks, 5 cent (beeltenis Koning Willem III), 3.000.000 stuks, lOcent (beeltenis H.M. de Koningin), 1.500.000 stuks, 127s cent (beeltenis Koningin Willem I), 1.500.000 stuks, 20 cent (beeltenis Ko ning Willem II), 500.000 stuks, 25 cent (beeltenis Koning Willem III), 500 000 stuks, 50 cent (beeltenis H.M. de Koningin), 200.000 stuks, 1 gulden (beeltenis Koning Willem I), 200.000 stuks, 2V9 gulden (beeltenis Koning Willem II), 100.000 stuks, 5 gulden (beeltenis Koning Willem III), 100.000 stuks, 10 gulden (beeltenis H.M. de Ko ningin), 100.000 stuks. Belanghebbenden, die zich zekerheid willen verschaffen, bepaalde hoeveelhe den zegels bij de uitgifte te zullen kun nen verkrijgen, worden door den direc teur-generaal der posterijen en telegrafie uitgenoodigd zich vóór den 20 October a.s. te wenden tot het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie te 's-Gravenhage, met een opgaaf hetgeen zij wenschen. Wordt van eenig© soort van zegels meer aangevraagd dan daarvoor van de bovengenoemde hoeveelheden kan wor den beschikbaar gesteld, dan zullen de verlangende hoeveelheden verminderd worden. De zegels zijn voor onbeperkten tijd geldig voor frankeering in het binnen- en buitenlandsch verkeer. De Post doet zaken" lazen we on langs in een onzer dagbladen boven een hoofdartikel over de jubileumzegels. En zoo is hetde post doet zaken Want dat ze met een gedeelte der oplaag zal blijven zitten, behoeft men niet te gelooven. En dat ze er een flink voordeeltje mee zal behalen, daarvan kan men zich verzekerd houden. Waarin dat voordeel dan zit? Het zal u bekend zijn, lezers, dat er, overal haast waar men in de wereld ALICE EN CLAUDE ASKEW. 5) Den volgenden morgen, na een paar uur slapens, beval hij zijn bediende, zijn valies te pakken, en verliet het huis, waar zijn vrouw lag te sterven, om er, ondanks alle dringende aanmaningen, niet terug te kee- ren, eer alles afgeloopen was. Toen volgde hij, stroef en zonder tranen, haar naar het kerkhof. De arme Lady Betty wist niet, hoeveel van haar geheim aan het licht was gekomen. Op den dag na haar laat3te gesprek met haar echtgenoot, beseffend, hoe nabij de hand van den dood reeds was, liet zij haar papieren brengen, en vernietigde langzaam het een na het andere. John had ze alle weer op hun plaats gelegd, en zij kon niet vermoeden, dat ze aangeroerd waren. „Het was, alsof zij haar eigen vleesch en bloed vernietigde," zeide later de ver pleegster, die erbij tegenwoordig was ge weest. „Ik huiverde van haar gelaat, terwijl zij die brieven aan kleine stukjes scheurde en ze daarna aan mij gaf om ze te verbranden. Ik had een gevoel, alsof er roode vlekken op moesten zijn haar hartebloed; maar dat was natuurlijk maar verbeelding, of het kwam door den gloed van het vuur." De laatste dagen hield Lady Betty haar kindje bij zich; zij kon het geen oogenblik missenen haar gedrag tegenover den kleine, die nu veel krachtiger was geworden, deed bij de verpleegster allerlei gissingen oprijzen. komt, postzegelverzamelaars en postzegelhandelaars zijn. Onder de ver zamelaars zijn er, die gaarne een dub bele, een tienvoudige of wel een hon derdvoudige prijs voor een bijzondere postzegel betalen.. De postzegelhande laars weten dat. Daarom zullen zij nu de postzegelhandelaars van deze soort zóóveel en van een Andere soort weer zóóveel bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie te Den Haag be stellen, in de hoop ze met een zoet winstje aan de postzegelverzamelaars in het buitenland van de hand te kunnen doen. Onze jubileumzegels zullen dus eigen lijk een „handelsartikel" vormen, 't Is waarde goedkoopere soorten, die van 2Va en 3 en 5 cent, althans een gedeel te van de oplaag dezer, zullen wel inderdaad als postzegels gebruikt worden, maar een ander, en zeker niet onbelang rijk deel van de oplagen der genoemde postzegels zullen door de handelaars worden opgekocht en nimmer als post zegels dienst doen. Daarin is voor de post het voordeel gelegen, waarop wij straks doelden. Want die postzegels zul len betaald worden, zonder dat ze ge bruikt worden, zonder dat de posterijen voor het, betaalde bedrag iets hoeft te doenwe bedoelen den brief verzenden, bezorgen enz. En van de duurdere soor ten, als die van boven 25 cent, zullen maar heel enkele als postzegels dienst doen. Die zullen bijna alle in handen der handelaars komen. Yan den verkoop dezer zegels zal de posterijen een flinke som in het laadja krijgen, zonder dat zij daarvoor iets behoeft te presteeren. Is dit een en ander wel zoo als het behoort Den postzegelhandelaar kan niets verweten worden wijl zij slechts doen wat ieder handelsman doet. Maar het postbestuur. Wat dit betreft, kunnen wij onder schrijven wat het „Nieuwsblad voor Ne derland" hierover schreef: In de directie der posterijen en tele grafie valt het te prijzen dat zij de op brengst van haar bedrijf met een paar millioen tracht te doen stijgen, maar even hard valt het in haar te laken dat zij daarvoor dezen weg kiest. Wan neer een half gefailleerd republiekje uit Midden-Amerika zijn toevlucht tot der gelijke speculatie-emissies neemt, ten einde de eeuwig ledige staatskas met een kleinigheid te vullen, haalt men medelijdend zijn schouders op. De staat der Nederlanden moest zich echter te fatsoenlijk achten om uit dezen wind handel winst te halen. En we kunnen ons niet begrijpen dat een man als dr. Lely, onder wie de posteryen res sorteeren, niet een stokje steekt voor dergelijk voos bedryf, dat trouwens den ernstigen postzegelverzamelaars reeds lang een doorn in het oog is. Dit kwam hoofdzakelijk, omdat zij Lady Betty nu en dan het kind hoorde toespre ken, alsof hij een volwassen man was. Na tuurlijk moest haar hoofd in de war zijn. „O, Lance, mijn lieveling, weet je nog wel" en dan volgden er herinneringen uit gelukkiger dagen, zoo gelukkig, dat niemand wreed genoeg was om de illusie te verstoren." Op andere oogenblikken wist Lady Betty zeer goed, wie haar kleine was. Hij moest op haar bed liggen, stil en zoet, want schreeuwen deed hij bijna niet meer, en staarde haar aan met zijn schuinstaande oogen, wier juiste tint onmogelijk te bepalen was, alsof hij haar begreep iets wat de verpleegster noch iemand anders konden doen, want Lady Betty was nu b'jna voort durend ijlende. „Mijn kindje, mijn kindje!" riep zij soms, de vingers ineenklemmend, „zoon van mijn verlangen, je behoort mij mij al leen. Het heeft lang geduurd, eer je kwaamt, kleintje; twee lange jaren heb ik om je gebeden, doch in werkelijkheid was de tijd niet lang, want elke vezel van je bestaan, elke druppel van je bloed moest uit mijn herinnering losgerukt, en in het gebed ver- eenigd worden. En nu leef je je leeft! Eens zul je een man zijn, en je geest" haar stem werd een wanhoopskreet „0 God, ik zal hem niet leeren kennen, even min als ik zal weten, hoe je zult zijn wan neer je volwassen bent, en of je zoo mooi zult zijn, als ik het voor je afsmeek. Maar je oogen" zij trok het kind naar zich toe, en bekeek gretig zijn trekken „je oogen zijn, zooals zij moeten wezen, donker en groot, en zij staan een beetje schuin dat vindt men maar bij weinig menschen. En er is een kuiltje in je kin ook, ja, ja, 0, kindje, wat houd ik veel van je om die schuinstaande oogen en dat kuiltje in je kin!" Zij zweeg en bedekte het gezichtje van het kind met vurige kussen. Buitenland. Een geheimzinnige zaak heeft Liver pool Dinsdagnacht in opschudding ge bracht. Zekere Macdonald bracht een anderen man, Roberts geheeten, bij de deur van diens huis een slag toe, waar door hij gedeeltelijk bedwelmd werd. Roberts nam daarna de wijk naar zijn kamer. Macdonald is vervolgens blijk baar naar een ander huis gegaan, waar de politie zekeren Gaze dood vond lig gen; doze had een revolverschot in het hoofd. Later werd de politie geroepen in een andere straat, waar eene juffrouw Crompton dood was gevonden. Vlak bij haar lag Macdonald, zwaar gekwetst. Deze werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij bezweek. Macdonald moet so cialist geweest zijn. Uit het onderzoek is gebleken dat alle slachtoffers behoorden tot een sekte, genaamd de Kerk der Menschelijkheid. De mannen moeten leerlingen zijn ge weest van juffrouw Crompton, die in dien nieuwen godsdienst onderricht gaf. Bij gelegenheid van den zelfmoord van prinses Sofie van SaksenWeimar hebben de couranten zich uitgeput in veronderstellingen over de redenen, die de prinses tot haar wanhoopsdaad ge bracht hebben. De naam der prinses komt nu weer ter sprake in het vol gende bericht, dat Woensdag uit Parijs gemeld werd: De chauffeur Walter Palmer heeft heden voor de rechtbank te Melun te recht gestaan onder beschuldiging van het veroorzaken van iemands dood door onachtzaamheid. Op 10 Augustus zou hij n.l. in de buurt van Melun een zi geuner-meisje van twaalf jaar overreden en gedood hebben. Maar in de terecht zitting is voorlezing gedaan van de ver klaringen, die de personen, die in de auto zaten, toen het ongeluk gebeurde, voor een notaris te Frankfurt a.d. Main afgelegd hebben. Uit die verklaringen blijkt, dat de wagen bestuurd werd door prinsis Sofie van Saksen-Weimar en dat Met alle kracht verzette zij zich tegen den naderenden dood. „O God," kreunde zij telkens weer, „waarom hebt Gij gegeven, om het weer weg te nemen? Met mijn kind had ik de wereld kunnen tarten, ik had opnieuw het leven kunnen genieten. Maar ik moetster ven, het is de straf voor mijn misdaad: sterven en mijn kind overlaten aan de hemel mag weten welk lot" Zij klemde haar kind in de armen, alsof zij hem wilde meenemen. „Want liefde zul je niet vinden, lieveling," kreunde zij. „Je bent geen Holt, maar mijn kind, mijn eigen kind. En misschien, indien zij mochten gissen, wat ik zoo lang en ge duldig heb afgesmeekt, dan zullen zij je haten, Lance, en ik zal er niet zijn om je met mijn liefde te beschermen. O, 't is wreed wreed Deze tooneelen herhaalden zich dagelijks, totdat Lady Betty's krachten het niet meer toelieten. Twee dagen bleef zij bewusteloos liggen, zonder zich te bewegen. Alleen haar oogen leefden nog. Zij bleven wijd geopend, en wanneer de kleine bij haar werd gebracht, rustte haar blik gretig op hem, zoolang hij in de kamer was. En zoo naderde het einde in rust en vrede. Geen enkele maal vroeg zij naar haar echtgenoot. Hij had in Londen een onder zoek ingesteld. Hij vernam, dat Lady Betty indertijd een neiging had gekoesterd voor een knappen, jongen cavalerie-officier, die zijn geheele vermogen verdobbeld had, en daarom genoodzaakt was, den dienst te verlaten. Hij was naar Canada vertrokken, om daar een nieuw leven te beginnen, en kort daarna was er bericht gekomen, dat hij verdronken was bij het oversteken van een rivier gedurende een storm. Dit was, zooals Betty gezegd had, een maand of zes voor haar huwelijk met John Holt. Doch kapitein Plaistowe was bij dien overtocht niet verdronken. Het bericht was onjuist geweest. Er waren personen, die van/ mooie donkere grijze stoffen, met zijtien revers is de mode. Hierin b/engen we een zeer uitgebreide keuze, "a de prijzen van 13, II, 15, 16, 18, O, 99, 94, 96 tot 36 gulden. model Ulster, in diverse fantasie-stoffen, 40,19,14,16,18,90 gld. en hooger. de chauffeur naast haar zat. Achterin zaten haar moeder en baron von Bleich- roder. De rechtbank heeft den chauffeur vrijgesproken. Ook baron von Bleich- röder, die civiel-rechtelijk aansprakelijk geweest zou zijn, is vrijgesproken. Na het afspringen der onderhande lingen tusschen patroons en werklieden te Dublin is er sprake geweest van solidariteitsstakingen in Engeland en Schotland. Harry Gosling, de president van den Engelschen bond van trans portarbeiders, waarschuwt daartegen, omdat de werklieden te Dublin er geen voordeel van zouden hebben. Hij acht het beter hen zooveel mogelijk geldelijk te steunen. De vakvereenigingen in Engeland hebben in het geheel 120,000 gulden bijeengebracht, de mijnwerkers geven per week 12,000 gulden. Voorde 100,000 gebreklijdenden te Dublin is dat echte lang niet voldoende en de toe stand wordt er van dag tot dag erger. Sir George Askwith heeft na zijn terugkomst te Londen aan de bladen meegedeeld, dat er te Dublin inderdaad te lage loonen worden betaald. Gehuwde mannen verdienen er niet zelden maar f 7,20 per week, meisjes van 15 jaar f 2,40, jongens van 14 jaar f 3. Het ge middelde loon van volwassen mannen is ongeveer f 13,50. De Times trekt uit deze en dergelijke gegevens de slotsom dat de werklieden te Dublin rechtmatige grieven hebben en houdt den patroons, die zich over verklaarden, dat zij hem in Londen gezien hadden. Het juiste tijdstip konden zij echter niet opgeven. Dit kon John Holt echter niet veel schelen. Hij wist al wat hij wilde weten. Het was hem genoeg dat Lady Betty er op aange drongen had, haar zoon den naam van Launcelot te geven. Want zoo heette kapitein Plaistowe ook. IV. Lady Betty had met profetischen geest de toekomst ingezien, doch bij haar dood wist zij niet, welke moeilijkheden zij zelf voor haar kind had opgestapeld. De man, tegen wien men Launcelot „vader" leerde zeggen, hield niet van hem; en misschien was het vreemd, dat hij hem onder die omstandigheden niet meer openlijk haatte. Het was de trots van de Holts, die hem beschermde. Wat hij in stilte mocht denken en vermoeden, John Holt was er de man niet naar, om zijn eigen naam te schand vlekken, door zijn vermoedens aan de wereld bekend te maken. Lady Betty had haar geheim meegenomen in het graf, het moest met haar begraven blijven. Maar vreemd was het, zeer vreemd, en onverklaarbaar. In zijn hart twijfelde hij niet aan de trouweloosheid van Lady Betty, en toch had hij onmogelijk kunnen nagaan, onder welke omstandigheden die trouwe loosheid had moeten begaan zijn. Zij had niet de vrijheid die de meeste getrouwde vrouwen bezitten, en zij had ook nooit laten blijken dat zij er naar verlangde. In de drie jaren van haar huwelijk had zij Chalton Coombe bijna niet verlaten de Holts hielden niet van dat rondzwerven in het buitenland. Een paar maal was zij te Londen geweest, en zonder hem, maar bij die ge legenheden had hg er altijd voor gezorgd, dat zij niet aan zichzelf was overgelaten; hij vond het beter, dat jonge vrouwen niet op hun eigen houtje rondliepen. Doch hoe „Larkinisme" beklagen, voor, dat zij de strijdwijze, die zij in dat woord afkeuren, aan zichzelf hebben te wijten. In Zuid-Zwitserland isWoensdagnacht tengevolge van een onweer de spoorweg tusschen Bellinzona en Lugano, 200 M. van 't station Cadenabbia, overstroomd. De spoordijk begaf zich en een trein ia ontspoord. Slechts twee wagens zijn op de lijn blijven staan. Vijf beambten zijn gedood en van de passagiers zijn eenigen gekwetst. Het plaatsje Magadino staat geheel onder water. Uit Belgrado werd Donderdag ge meld: De gevechten bij Dzjakowa zijn geëindigd met een volslagen nederlaag der Albaneezen, die in alle richtingen zijn gevlucht. Alle Albaneezen op Ser visch grondgebied zijn ontwapend. De opstand wordt als geëindigd beschouwd. Uit Monastir verneemt de Süd Sla- wische Oorrespondenz, dat generaal Iwa- nowits zijn troepen heeft bevolen Al banië binnen te rukken ter vervolging van de Albaneezen. In de Russische stad Wladikawkas hebben Dinsdagnacht veertig bandieten een midden in de stad gelegen juwe lierswinkel leeggestolen. Met revolver schoten hebben zij twee agenten gedood, een hooggeplaatst politieambtenaar, een agent en den winkelier gewond. Daarna zijn zij met hun buit ontsnapt. hij zijn hersenen ook inspande, hij kon zich niet herinneren, dat zij ook maar één enkele maal van huis was geweest, een vol jaar voor Launcelot's geboorte. En dat zij op Chalton Coombe, onder zijn oogen, een intrige zou aangeknoopt hebben, was geheel ondenkbaar. Al was hij zelf er misschien ook blind voor geweest, dan was er toch zeker in de buurt over gebabbeld. De meeste buren hielden wel van een praatje, en de theepartijtjes bij mevrouw Hawkins waren berucht, wegens de schandalen die daar werden opgedolven en openbaar ge maakt. Doch de naam van zijn vrouw was nooit aangetast, althans niet zoolang zij zijn vrouw was geweest. Daar was hij zeker van. Hoe en wanneer moest het dan gebeurd zijn? Die vraag was niet te beantwoorden. De brieven, die hij heimelijk gelezen had, gaven geen licht. Geen er van droeg een datum na het huwelijk van Lady Betty. Squire John was bijna geneigd om te gelooven, dat hij zich vergist had, dat hij te haastig was geweest in zijn gevolgtrek kingen. De feiten, dat kapitein Launcelot Plaistowe nog leefde, dat Lady Betty haar liefde voor hem had bekend, er erop aan gedrongen had, dat haar kind zijn naam zou dragen, leverden zeker een bewijs tot haar nadeel; doch dit bewijs ging öf te ver, öf niet ver genoeg. Had hij te haastig geoordeeld Soms meende hij van ja, doch toen Launcelot ouder werd, en zijn trekken zich ontwik kelden, keerde de martelende twijfel met verdubbelde heftigheid terug. Squire John begon vergelijkingen tema ken. Het portret van kapitein Plaistowe, dat hij in de schrijftafel van zijn vrouw had gevonden, was weg, toen hij er na haar dood naar zocht. Doch hij wist in Londen een ander te krijgen, dat hij eerst in een lade wierp, doch later weer te voorschijn haalde. (Wordt vervolgd.) DOOR 11 mm.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 1