Het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeferwaard. TEE OUT Hout- en Rietgewas. NSTTANDEN DE ZUINIGE HUISMOEDER MEERENEN KIMDER KLEEDIMG FRAM5 GORIMCMEM. Horloges, Pendules, Regulateurs, Wekkers, Goud- en Zilverwerken, J. J. Y. I SARDE, Firma VAN KEEKEM, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3302. Zaterdag IS October. BIJVOEGSEL. KOOPT HAAR ,BIJ r Und van ALTEKi- 1913. Notaris Kerkhoven, te Werkendam, publiek verkoopen: Langendijk 149, Gorinchem. Beste adres voor Reparatiën. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Te Spello in Italië is volgens de Tri- bunade pastoor Santarelli gevangen ge nomen wegens diefstal van een schil derij uit zijn kerk. Het kostbare gestolen doek is van Pinturicchio en stelt voor de Madonna met het kind Jezus. Reeds een maand geleden moet de pastoor het door een waardelooze kopie hebben doen vervangen en het doek zelf te Florence hebben verkocht. Volgens een later bericht aan de Tribuna heeft de politie een telegram uit Londen ontvangen, inhoudende dat het gestolen schilderij daar terugge vonden is. Behalve de pastoor zijn nog drie anderen, onder wie ook de schilder van de copie, gevangen genomen. De bladen der Hongaarsche oppositie zijn zeer luidruchtig over een schan daal, waarin de voormalige minister president Von Lukacs betrokken is. Tijdens zijn bestuur heeft hij aan de Allgemeine Verkehrsbank concessie ge geven om een speelbank op te richten op het eilandje Marguerite in de Donau. Graaf Tisza, de opvolger van Lukacs, wil van die concessie echter niets weten en nu komt de Verkehrsbank met ont hullingen. Zij heeft Lukacs en enkele afgevaardigden der regeeringspartij des tijds groote sommen afgestaan, te zamen een vier millioen kronen, om de con cessie machtig te worden en is vau zins de Hongaarsche regeering een proces aan te doen, ten einde dit bedrag terug te krijgen. De oppositie zal dit „nieuwe Panama schandaal" gelijk zij het noemt, in het Parlement tegen de regeering uitspelen. Oostenrijk, Duitschland en Italië, staan op het punt aan de Servische re geering te vragen wanneer zij haar troe pen uit Albanië denkt terug te trekken. Aan Servië zal duidelijk worden ge maakt dat bezetting van Albaneesch grondgebied, zelfs al wordt die voor- loopig genoemd, ongeoorloofd is. Elke hoop de te Londen vastgestelde gren zen van Albanië te wijzigen, is ijdel. De Oostenrijksche zaakgelastigde te Belgrado heeft reels last ontvangen, van de Servische regeering onverwijld ont ruiming van in Albanië door Servische troepen bezette stellingen te verlangen. In een te Munchen gehouden ver gadering van schuldeischers is gebleken, dat het bedrag der schulden ten laste van den boedel van dr. Diesel, meer dan negen ton bedraagt. Het actief is ongeveer f 25.000. Dr. Diesel moet zijn geld hebben verloren door ongelukkige speculaties in land en huizen. Het reddingswerk in de Universal- mijn in Zuid-Wales is thans geheel opgegeven. Er is, vreest men, weinig hoop op, dat de mijnwerkers die in de mijn opgesloten zijn, nog leven. De geruchten dat de reddingsploegen nog 29 mijnwerkers levend in de weste lijke schachten hebben aangetroffen, zijn helaas niet bewaarheid. De redders hebben alleen stappels lijken gezien. Tot dusverre zijn 43 lijken bovenge bracht. Het zal nog lang duren voor men de heele mijn zal kunnen doorzoeken, daar de weg overal versperd is door instortingen. De gevonden lijken zijn afgrijselijk verminkt en bijna niet te herkennen. Naar aanleiding van de groote ma noeuvres van het leger heeft de Hooge Raad van oorlog, in Frankrijk, besloten de generaal Faurie, Courbebasse en Plagnol van hun bevelhebberschap over het 16e, 14e en 17e legercorps te ont zetten en op pensioen te stellen, wegens gebleken onvoldoendheid in hun com- mandement. Voorts zijn nog twee bri gade-generaals, onder wie generaal Alba, van 't 18e legercorps, ontslagen. Ofschoon het ontslag nog door den ministerraad moet worden bekrachtigd, heeft generaal Faurie een brief aan den minister van oorlog geschreven, waarin hij de rap porten zijner onmiddellijke chefs en de beschikking van den minister van oorlog aanvalt. Te New-York is bericht ontvangen uit Mexico (stad), dat op een daar ge houden bijeenkomst van de buitenland- sche diplomaten besloten is, dat de di plomaten, ieder aan zijn regeering, zullen vragen oorlogsschepen te sturen naar de Mexicaansche wateren, teneinde in dien noodig gewapende wachten te kun nen plaatsen voor legatie-gebouwen. Ook heet het, dat de diplomaten aan de Mexicaansche regeering den raad hebben gegeven de Amerikaansche nota op bezadigde wijze te beantwoorden. Te Vera Cruz is men in gezagheb bende kringen van meening, dat gene raal Huerta binnenkort zal gedwongen worden af te treden. Van wie die dwang zal uitgaan, vertelt de correspondent der New-York Herald, niet. Wel deelt hij mee dat Felix Diaz, die te Havana is, zijn candidatuur voor het president schap zal intrekken, „ten einde den politieken toestand in Mexico niet moeilijker te maken dan hij reeds is". Behalve de Hertha, heeft ook de Duitsche kruiser Vineta bevel gekregen onmiddellijk naar de Mexicaansche wa teren te stoomen. In Zuid-Afrika dreigt een spoorweg staking. De inkomsten van de spoor wegen nemen af en de regeering moet bezuinigen. Volgens haar is het perso neel op vele punten te talrijk, o.a. aan de werkplaats te Pretoria. Er zouden ettelijke honderden menschen ontslagen moeten worden. Een vereeniging van het personeel heeft besloten tot staking over te gaan zoodra er 25 man zijn ont slagen. De Imperator, het nieuwe schip van de HamburgAmerika-lijn, zal binnen kort te Liverpool dokken om herstel lingen te ondergaan. Ballin, de direc teur der H.-A.-lijn, heeft nu verklaard dat de ketels op de Imperator niet deugen en dat daarover tusschen zijn maatschappij en de Vulcan-werf, waar het schip is gebouwd, geschillen zijn gerezen. Het herstel zal met zeer groote kosten gepaard gaan. Te Huelva (Spanje) is tot algemeene staking van de mijnwerkers der Rio Tinto-maatschappij besloten. De algemeene staking op de sporen is begonnen. De treinen rijden onder bescherming van gendarmen, daar sta kers een trein met steenen bestookt hebben. In de schermutseling, die volgde is er een gendarme gewond. In de buurt van Alba zijn veel gendarmen samen getrokken. Men vei wacht, dat de sta king moeilij k tot een oplossing te brengen zal zijn, daar de stakers geen enkelen eisch duidelijk formuleeren. De dokwerkers te Alcante hebben gestaakt. 14 schepen liggen in de haven om gelost te worden. Werklieden die Diet tot de vakvereeniging behooren, zijn onder bewaking van de burgerwacht met de lossing bezig. Te Portsmouth is Donderdag het nieuwste Eugelsche oorlogschip, de Queen Elizabeth, te water gelaten. Het is van de tiepe dat het midden houdt tusschen een slagschip en een gepant serden kruiser, en wordt voortbewogen door turbines van 60,000 P.K. met een maximum-snelheid van 25 knoop in het uur. Als brandstof zal uitsluitend olie worden gebruikt. De bewapening bestaat uit acht ka nonnen van 37.5 cM. en zestien van 25 cM. Het schip kost in het geheel 28,200,000 gulden. Na een behandeling die negen dagen heeft geduurd, heeft de Bulgaarsche krijgsraad kolonel Petef, de bevelhebber van een brigade, beschuldigd in een ge vecht tegen de Grieken bij Lahana zijn plicht te hebben verzaakt, tot vier jaar gevangenisstraf, degradatie en verlies van burgerrechten veroordeeld. Het hof te Albany, heeft met 39 tegen 18 stemmen Sulzer, den gouverneur van den staat New-York, SGhuldig verklaard aan het indienen van een valsche re kening en verantwoording der bedragen, gestort voor zijn verkiezingscampagne; ook aan meineed werd hij schuldig be vonden, doch voor de aanklacht van omkooping heeft het hof hem met al gemeene stemmen onschuldig verklaard. Uit deze stemming is te voorzien dat Sulzer uit zijn ambt zal worden ontzet. Het Fransche ministerie van kolo niën heeft een telegram ontvangen, in houdende dat de kwartiermeester van de artillerie De Grammont, die zich met een afdeeling van 19 Senegaleezen op tournée bevond in noordelijk Wadai, gedood is. Vernomen hebbende dat in de nabijheid van Rezzoe 250 roovers, afkomstig van Borkoe, de streek plun derden, aarzelde hij niet hen aan te vallen en na hun gevoelige verliezen te hebben toegebracht, te vervolgen. Behalve De Grammont zijn nog een in landsen sergeant en zee inlandsche ti railleurs gedood. Er zijn maatregelen genomen om de roovers voorbeeldig te tuchtigen. Een sneltrein naar Manchester is Woensdagmiddag bij het St. James- station te Liverpool door een anderen trein aangereden, waarbij 7 menschen gedood en 25 gewond werden. Volgens een reiziger van den inge- loopen trein was deze tot stilstaan ge bracht, doordat een medereiziger aan de rem had getrokken. Volgens andere getuigonis ging de trein al een tijd langzaam, zoodat men dacht dat er iets haperde. De trein was net een tunnel uit, toen de tweede trein den achtersten wagen trof en vernielde; ook volgende wagens leden schade. Te Coubron, bij Montfermeil, staat een eenzaam huis in een groot bosch. Dat is het huis, waar de discipelen van Raymond Duncan wonen, een twintig tal mannen en vrouwen, die in dienst der schoonheid leven en zich met de eenvoudigste levensbehoeften tevreden stellen. Zij verafschuwen de z.g.n. be schaafde wereld, zij leven van 't geen zij zelf voortbrengen, kweeken hun eigen groenten en vruchten en weven de stoffen waaruit zij hun eenvoudige ge waden, naar Grieksche mode gedrapeerd, eigenhandig vervaardigen. Dezer dagen waren deze kluizenaars op weg gegaan om een wandeling te maken door het „Heilige Woud" zoo noemen zij het bosch, waarin hun woning staat toen zij, teruggekeerd, ontdekten, dat de deuren openstonden. Inbrekers waren op bezoek geweest.. Maar wat hebben deze ongenoode gasten in de eenzame woning kunnen vinden Zij hebben de matjes, de sandalen, de hemden ver smaad en zijn even arm heengegaan als zij waren gekomen. Want de klui zeuaars in h*t „Heilige Woud" tarten de grillen van het noodlot op dezelfde wijze als Diogenes in zijD ton. De New Yorksche Tribune maakt in een bijzondere uitgave verklaringen van den directeur der Uranium Stoomvaart maatschappij, openbaar, volgens welke de directeur het niet onmogelijk acht dat de ramp aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Hij zeide o. m. dat sedert eenigen tijd van verschillende booten op de transatlantische lijnen de beman ningen van Nederlandsche en Belgische nationaliteit al dringender wordende eischen lieten hooren, die gevolgd wer den door bedreigingen. Enkele dagen voor het vertrek van de Volturno ontving de directeur een brief in dreigende taai gesteld, waarin stond dat indien de bemanning niet onmiddellijk haar eischen ingewilligd kreeg, hij misschien spoedig zijn tegen stand zou betreuren. De directeur sloeg geen acht op dien brief, maar zoo voegde hij er aan toe enkele dagen later is de Volturno in volle zee verbrand. Wie weet of niet een helsch werktuig, aan boord ge plaatst door een misdadige hand de ont ploffing in het ruim heeft veroorzaakt. Het overlijden van dr. Gaynor, den burgemeester van Grooter New-York, heeft ook goeds tengevolge gehad Gay nor hield steeds zijn beschermende hand over het politie-korps. En hoewel bg sommige leden van dat korps kwade praktijken bestaan, en opsporing en be straffing der schuldigen feitelijk en on vermijdelijk was geworden, ging de thans overleden burgemeester daar steeds tegenin. Zijn voorloopige opvol ger heeft echter de zuivering van het New-Yorksche politie corps krachtig ter hand genomen. Vijfhonderd politieman nen, die in het z.g. Tenderloin-district d.i. de stadswijk, waar de meeste bordeelen, drankhuizen en speelholen tieren zich wel eens aan afpersing en „graft" schuldig maakten, zijn door den waarnemenden burgemeester ont slagen en door anderen vervangen. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel is een besluit om de Dardanellen voor koopvaardijschepen slechts twee uur per dag open te stellen, door de Turksche regeering genomen uit vrees voor een plotsejingen overval van de zijde van Griekenland. ADVERTENTIEN. om witten. Te bevragen bij M. VACï DIJK, Opzichter te Meeuwenorhstreeks 4,8®,ÖO HA. Ook in percee/en te koop. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", Genderen. IIOTER. G%\*. Gerechtigd tot het voeren van het RHIi^liotei^iierk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.55 per K.G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. zal Donderdag 93 October 1913, nam. 9,30 uur precies, in het Café „WINK" te Werkendam, Voor de Eigenaren van „de Bloemplaat of de Dood", onder Made en Drimrnelen, 41.32.26 Hectaren 4-jarig Houtge was en/ongeveer 30 Hectaren ïetgewas, aldaar. Alles dn perceelen en omschreven bij boekje, dat gratis te bekomen is ten kan tore van den Notaris en op aanvrage franco door hem wordt toegezonden. nieuwste systeem met 4 jaar schriftel. garantie. Kunsttanden f' 9,Gebitten i 40, Volledige behandeling van Mond- en Tandziekten, w. o. trekkingen, besliftt gdjiiloog. Informaties kosteloos. Billijk tarief. Consult dagelijks van/96 uur, des Zondags van 912 uur. De operatieve bejtóndeling geschiedt door 'n bevoegd arts. T A nn TV IT* "D"D A TT IT Méc. Dentist. Herk «tra at 48 tJ f\V->V!sL* Ï3 JCI. Ol V t—o.h. Postkantnor. OMDAT ZIJ WEET, DAT DIT IN HAAR VOORDEEL 15. windt U liet degeiykst en goe<lk«ioj)§t by Horlogemaker Goudsmid. ïiimi ■wnna—a—aewMBM—I—a—mtb—i n mm num.. -•

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 5