VAN HOUTEN 'S DONA Cacao De beste drank voor kinderen. Een groot gevaar. De nierpijnen bij oude menschen. HeuRften, 15 Nov. Bij Kon. Besluit is met ingang van 15 Novemberbenoemdtotkantonreebter- plaate- vervanger in het kanton Heusden, de heer B. 0. E. van Steenbergen, ontvanger der registratie en domeinen te Werkendam. Dinsdag 11. overleed alhier op 74-jarigen leeftijd de heer F. Luijt, voorheen een ver dienstelijk décoratieschilder, die zich vóór korten tijd uit zijne zaken terugtrok om zijn verdere dagen in rust door te brengen, die helaas van korten duur is geweest. De heer Luijt was een der mede-oprich ters van de Heusdensche Harmonie, die sinds 1906 bestaat en waarvan hij tot aan zijn dood, een verdienstelijk Commissaris was. Vrijdag had de plechtige begrafenis plaats, waarbij de droeve stoet werd voorafgegaan door genoemde Harmonie, met omfloersd vaandel, die eea treurmarsch deed hooren. De commissie, met sub-commissies van de onafhankelijkheidsfeesten, vergaderde Donderdag 1.1. op Concordia, om rekening en verantwoording te doen. De rekening die over ruim f 1000 liep, had een klein voordeelig saldo. Elk der onderafdeelingen toch, had zorg gedragen beneden het cijfer te blijven, dat haar ter beschikking was gesteld. Eene aangename feeststemming heerschte onder de vergaderden. Behalve de nationale liederen, werden tal van bijdragen ten beste gegeven, die blijken gaven dat we nog ver schillende personen in ons midden hebben die zich op onderscheiden gebied kunnen verdienstelijk maken. Het voordeelig s ldo van pl.m. f 17, zal op de spaarbank worden geplaats't, om bij een volgend feest aan de feestcommissie te worden afgedragen. Dezelfde opgewekte eensgezindheid, die tijdens de feesten heerschte, werd ook nu weder waargenomen. Donderdag j.l. slaagde voor de acte vrije- en ordeoefeningen te Breda, mejuf frouw M. H. Boll te Genderen, leerlinge der Rijksnormaallessen alhier. Tot tijdelijk onderwijzer aan de school voor m.u.l.o. alhier, is benoemd de heer H. de Wind te Drongelen. Vorkendam. Dinsdag 1.1. zou de heer H. Cornet, alhier, gaan kijken naar de te verknopen goederen, zich bevindende in de woning, behoorende bij de verkochte zwavelzuurlabriek, en leunde tegen de kel derdeur in de gang, niet wetende, dat die deur opengaande den kelder in sloeg, wat dan ook gebeurde met het gevolg, dat hij achterover sloeg en een been brak. Denzelfden dag gleed ook mejuffrouw de Weduwe D. Bogers van de keldertrap en verloor dientengevolge het bewustzijn, zon der echter verder nadeelige gevolgen daarvan te ondervinden. Aan de suikerfabriek liep naar we ver nemen, op dien ongeluksdag een riem van een wiel. De fabriek werd stop gezet en een drietal mannen zouden den riem, er weer overdoen. Voordat ze er mede, klaar waren, drukte een jongen op de> bel ten teeken, dat de zaak in orde wassen scheelde het niet veel of weer zou er, een ongeluk gebeürd zijn. Deze week slaagde t-e Rotterdam voor de acte vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek de heer B. van Varik alhier. A lm kerk. In de wiel alhier is door het zoontje van G. Krab met den hengel een snoek van 8 pond gevangen. *CapelIe. De naaivereeniging „Dorens" zal de volgende week weder beginnen met het maken van kleeren voor behoeftige arme lied*». Door enkele dames wo^dt bij de ingezetenen gecollecteerd om ajsoo in staat te zijn goed te koopen. Dez& vereeniging verdient zeer zeker aller stQfljn *Oie»sen. De be^rooting dezer ge meente voor het dioaslgaar 1914 is door den Raad vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op een gelijk, bedrag van f5267. 's Clra^cmocr. Het aandeel door deze gemeente te dragen in de lichting 1914 der militie, ie, bepaald op 5, gelijk aan het aantal lotringen. Raamsdonk. Onze vroegere dorps genoot de heer A. van Iersel, thans ge meente-ontvanger te Stratum, is benoemd tot secretaris der gemeente Hooge Zwaluwe. De heer G. Knaap, bezeerde zich den vingertop zoo ernstig tnsschen de kamra deren der dorschmachine, dat dr. Quirijns hem moest verbinden. Geschrokken van. een hond, sloeg het paard van den heer M. de Bruin in de keerde de achtervolgde zich om en loste een revolverschot zonder echter te tref fen. Eenigen tijd later werd de onver laat in hechtenis genomen. Broekstraat op hol. Door den domp der zware kar werd bij den heer N. van Dongen Thzn. een stuk uit de muur gestooten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Sprang. Dinsdagmiddag werd door de onderwijzers met de kinderen der Gere formeerde Zondagschool het 25-jarig bestaan feestelijk herdacht; op roijale wijze werden de kinderen bij deze gelegenheid onthaald. Den laatsten tijd komen in deze ge meente verschillende plotselinge sterfgeval len voor. Donderdagmiddag 1.1. overleed weer plotseling het 9-jarig dochtertje van J. SchelleD. Uitwtfk. Het 4-jarig zoontje van G. Groenen berg heeft zich zoo deerlijk aan de voeten gebrand, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ween. Het verschepen der suikerbieten gaat de laatste dagen nog al vlug van de hand, wat wel de oorzaak vindt in de aan wezige scheep8ruimte, waarvoor de agenten zorg dragen. Vermoedelijk zal de campagne nog een veertien dagen duren. Bij den timmerman H. vervoegde zich een landlooper, welke zoo'n honger had dat voor hem een gedeelte van 't middagmaal werd afgezonderd. Het smaakte hem uit stekend en de man was er dan ook zeer dankbaar voor. Na 't middagmaal zou de zoon des huizes een pijp opsteken. Hij kon die evenwel nergens vinden. Een ingesteld j onderzoek bracht aan het licht, dat de bede- j laar de nieuwe tabakspijp met een buil tabak in den winkel ontvreemd had. Dit was zeker zooveel als de dank voor het genoten middagmaal. Waspik. Van de 12 lotelingen dezer gemeente, lichting 1914, moeten er 11 worden ingelijfd. Bij B. en W. dezer gemeente is een verzoek ingekomen van A. Roovers, timmer man en aannemer alhier om vergunning tot het plaatsen van een petroleummotor van 5 paardenkracht tot het in beweging brengen van een draaibank, cirkel- en lint zaag enz. Dezer dagen is de nieuwe R. K. pastorie alhier onder dak gekomen, 't Is waarlijk 'n mooi gebouw en zal een sierraad voor de gemeente zijn. Door de gladheid van den weg kwam zekere K. alhier zoodanig met zijn rijwiel te vallen, dat hij zich ernstig aan handen en beenen bezeerde. Geneeskundige behan deling moest worden ingeroepen. Rinneniand. Bij de Dinsdag gehouden herstem ming voor een lid van de twee kamer, in het district Amsterdam III (vaca- ture-H. Polak, S. D. A. Pzijn 12,797 geldig© stemmen uitgebracht. (Het aan- tai kiezers is 16,516 Gekozen is de heer Otto (U.-L.) met 6715 stemmen. Op den heer Oudegeest (S. D. A. P.) waren 6082 stommen uitgebracht. Bij de stenciming op 4 dezer waren uitgebracht 10,044 geldige stemmen, waarvaD op do heeren Kuiper (R. K.) 1946, Otto (U. L.) 3314, Oudegeest (S. D. A. P.j 4604 en Wijnkoop S. D. P.) 180. Woensdagmorgen is door een man te Amsterdam aangifte gedaan, dat hij met een vrouw was medegegaan, naar een perceel in de omgeving van de Ferdinand Bolstraat en hem aldaar een badrag van f 165 zou zijn ontstolen. Men had hem in bewust perceel dronken gemaakt. Een meisje, genaamd F., indeMun-i telstraat, te 's-Hertogenbosch, had door j een val de knie gekwetst. Na een dag zonder er iets van te zeggen aan de ouders, er mee geloopen te hebben, zwol de knie zoodanig op, dat de ge neesheer overbrenging naar de Zusters iet de Jan Heinstraat noodzakelijk oor deelde door de kous scheen bloedver- j gjftiging ontstaan, waaraan de kleine na eon hevig lijden is overleden. Men meldt uit Tilburg; Woensdagavond bemerkte de land- bouwer F. Mutaaers dat een zekere T. rian Geloven bezig was op zijn land h.rand te stichten. M. vroeg wat de man in zin had, w aarop G. bet op een loopeu zette. 8j utsaers ging hem achterna. Plotseling Donderdagochtend te 7 uur heeft een ontploffing plaats gehad in eene cellu- loid-fabriek nabij Ronaan. Drie werk lieden werden gewond, van wie twee zeer ernstig. Een brand brak uit tenge volge van de ontploffing maar werd spoedig gebluscht. Volgens gerucht lig gen de zwaar gewonde arbeiders op sterven. De directeur-generaal van den land bouw brengt ter algemeene kennis, dat op 6 Januari van rijkswege op nader aan te kondigen plaatsen cursussen in vee- en vleeschkeuring geopend zullen worden. Het doel van het aan die cursussen te geven onderwijs is, aan niet-veeart- senijkundigen de noodige kennis te ver strekken, om als hulpkeurmeester bij een rijks- of gemeentelijken vee- en vleeschkeuringsdienst werkzaam te kun nen zijn. Het onderwijs omvat de theorie en de praktijk der vee- sn vleeschkeuring, benevens de kennis, zoowel van de voornaamste wettelijke bepalingen, be treffende het veeartsenijkundig staats toezicht, als van de smetstoffen, de ontsmettingsmiddelen en de toepassing daarvan. Tot bedoelde cursussen, die omstreeks twee maanden duren, worden alleen toegelalen zij die: a. den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, lichamelijk goed ontwikkeld, in het volle bezit hunner zintuigen en van goed zedelijk gedrag zijn; b. het slachtersvak kennen en ten minste gedurende 2 jaren als slachter werkzaam zijn geweest; c. door het afleggen van een openbaar examen doen blijken, voldoende onder legd te zijn in lezen, schrijven en reke nen, alsmede in de kennis van het metrieke stelsel. Aan het einde van deze cursussen wordt een openbaar examen afgenomen, ter verkrijging van een kosteloos uit te reiken diploma van hulpkeurmeester van vee en vleesch. Zij, die verlangen als leerling tot een der cursussen te worden toegelaten, moeten zich schriftelijk, vóór 1 Decern ber, aanmelden bij den inspecteur van den veeartseuijkundigen dienst, dr. II Remmelts, Willemstraat 54, te 's Graven- hage. (Voor verdere bijzonderheden zie men de St.ct. no. 266 Als 10 000ste is Woensdag in den Nieuwen Waterweg het Nederlatidsche stoomschip Poeldijk binnengekomen. Verleden jaar viel het tienduizendste schip op 18 November binnen. Dit was toen het Duitsehe stoomschip Ursula. Er moet, zoo meldt de Dordtsche Courant, voor onze gemeente in aantocht zijn een aanzienlijke verbetering van de brug over de Oude Maas, die de scheep vaart ten goede zal komen. Men wil de draaibruggen vast (dicht) maken met een landhoofd aan den Zwijndrechtschen wal, en de doorvaart middenin aanbren gen. Tevens zou dan een meer nieuwer- wetsche wijze van opening van het brug- vak worden gemaakt, zoodat de door vaart practischer kan worden bewerk stelligd. Er moeten, na overleg tusschen de twee spoorwegmaatschappijen, groote be- j rekeningen gemaakt zijn betreffende plannen om het geheele spoorwegem placement te Dordrecht te verhoogea. De rangeertreineu kunnen komen aan den kant der Watermolenweide. Het ligt in de bedoeling, den weg naar Brabant flink onder handen te nemen, door verhooging van het tra ject DordrechtZwaluwe. Er zyn plan nen om de oude Moerdijksche brug in te richten uitsluitend voor rijtuig- en personenverkeer en daarnaast een nieuwe dubbelspoorbrug te maken voor liet treinverkeer. Te Assen zijn gevankelijk binnenge bracht en in het huis van bewaring opgesloten de stroopers F. S. T. W. te Leggeloërveld en II. H., te Beilervaart (Dr.) die Zondag den rijksveldwachter Dam en den onbezoldigd rijksveldwach ter Jansen te Zorgvlied hebben gedreigd te zullen doodschieten, wanneer zij een hunner, die in een jachtveld was gear resteerd, niet loslieten. Zij hadden hun geladen geweren op de veldwachters gericht. De marechaussee te Hengelo heeft den deserteur D. aangehouden, die on geveer een maand geleden zijn garni zoen te Harderwijk had verlaten om een bezoek aan zijn ouders te brengen Hij keerde toen niet terug. Tevens wordt hij verdacht van een rijwiel gestolen te hebben, dat hij te Oldenzaal huurde, doch niet terug heeft gebracht. Een 16-jarig meisje uit Utrecht, dat de mishandeling van haren vader, die herhaaldelijk misbruik maakte van sterkedrank, moede geworden was, was dezer dagen naar Naarden gevlucht, om daar haar intrek te nemen bij haar zuster. De vader echter was hiermede niet tevreden en riep de hulp der po litie in om haar weer terug te brengen. Woensdagmiddag werd bet meieje in een slagerij te Naarden door twee politie-agenten op vrij hardhandige wijze gearresteerd en in een rijtuig geduwd. Voor dit zich in beweging zette, wist de zuster zich mede in hQ* rijtuig te werken. Alle pogingen o haar daaruit te verwijderen mislukten, zoodat men maar besloot haar de reis naar Utrecht te doen meemaken. Bij het station Bussum wist de 1_ jarige gevangene onverhoeds het portier te openen en sprong uit het rijtuig, onmiddellijk gevolgd door haar zuster. In minder dan geen tijd was het twee tal spoorloos vardwenen. Eenige maanden geleden werd door den dienstdoenden maréchaussée aan 't station te Oldenzaal aangehouden een Hongaar, komende uit Duitschland, die geen voldoende papieren kon of wilde toonen en zich bovendien allerzonder- lings gedroeg. Op last van den waarn burgemeester als hulpofficier van justi tie te Oldenzaal werd de zonderling, die zich doctor Weingarten noemde, naar Bentheim teruggebracht De man, blijkbaar ten zeerste verstoord over de behandeling, te Oldenzaal ondervonden, diende een klacht in bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in Den Haag en eischte daarbij niets meer en niets minder dan: een schadevergoeding van pl.m. 10,000 Mark, ontslag van den dienstdoenden maréchaussée, van den brigadecommandant der Kon. Maré chaussée te Oldenzaal. Bij een nauw keurig ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat alle bovengenoemde hee ren zeer correct hebben gehandeld dat hun optreden dus is geweest, zoo het behoorde; redenen, waarom de eischen van den „doctor" van de hand zijn gewezen. De nierpijnen komen meer voor bij oude menschen dan bij jongen, dat is een feit en dat is zeer begrijpelijk. Het is de verslijting van dat orgaan die de oorzaak is van de smarten die het ons doet verduren en hoe ouder het is, hoe versletener het is. Denk eens aan den reusachtigen arbeid dien de nieren verrichten zonder oponthoud bij dag en bij nacht. Denkt eens dat de nieren tot taak hebben het bloed te zuiveren en alle vergiften, overblijfselen der voeding, uit te drijven. Bedenkt ook dat, wanneer Mej. Mocal. dat orgaan, dat belast is vergiften uit te drijven, niet meer of onvolkomen werkt, een deel niet uitgedreven vergiften in bet lichaam blijft en dit vergiftigt Men moet dus op zijne nieren letten en zoodra men stijfheid en smarten in den rug gevoelt, wanneer men moeite ondervindt om recht te gaan staan of wanneer de urine troebel is, zich zelf zeggen dat de nieren zijn aangedaan en dat men ze moet verzorgen. Om ze te verzorgen, om haar de kracht weer te geven behoorlijk haar werk van filter te verrichten, zal de geneeswijze met de Pink Pillen u de beste diensten be wijzen. Ziehier het bewijs er van Mej. Mocal, wonende 65, Cours La fayette, te Lyon (Rhone-Frankrijk), bij Mevr. Delia, schrijft ons: „Ik heb veel geleden aan smarten in den rug, aan nierkrankheid, en ik was er toe gekomen niet meer te kunnen werken Mijn algemeene toestand was ook zeer slecht, ik at bijna niet meer, sliep weinig en was zeer zwak. Men heeft mij uwe goede Pink Pillen doen nemen en zij hebben mij veel goed ge daan. Ik ben, dank zij die pillen, van al mijne smarten verlost en bovendien is mijn algemeene toestand zeer vol doende geworden" Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam; voor Htusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma V. d. Dries, Apotheker, Vischstraat te 's Hertogenbosch, firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Kerknieuws. Rechtzaken. De rechtbank te Maastricht veroor deelde den 49 jarigen grondwerker F. S., die beschuldigd werd op 13 Juli j.l. te Maastricht opzettelijk H. Dekker van het leven te hebben beroofd, door hem een mes in het hart te steken en verder L Sulot levensgevaarlijk te heb ben verwond, door hem met een mes den dunnen darm door te snijden, tot 7 jaar gevangenisstraf. De eisch was 15 jaar. Kantongerecht Heusden. Uitspraken van Strafz. op 13 Nov. 1913. Rijwiel zonder licht: G. de R., Wer kendam, f 3 of 2 d A. G. V., Veen, f 4 of 2 d. Vee op anders grond: M. v. V., W. S. en J. H. V., Veen, ieder f 10 of 5 d.; J. v. d. W Dewerken, f 6 of 3 d. Openbare dronkenschap: H. P., De- werken, en A. v. T., Capelle, ieder f 5 of 3 d. Prov. wegenregl.: J. v. R., Haarsteeg, f 2 of 1 d. Vischdelict: G. den D., Andel, f 3 of 2 d. en verbeurdverkl. Paard onbeheerd laten loopen A. C., Almkerk, f 5 of 3 d. Schuimaarde te lang op loswal: P. N., Drongelen, f 3 of 2 d. Veen. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer M. Kraaij, welke de benoeming beeft aangenomen. 's-firavemoer. Dinsdagavond zal ds. M. A. van Pernis van Heerjansdam in de Gereformeerde kerk alhier eene dankure houden voor het gewas. Doeveren. Door stemgerechtigden der Herv. Gem. alhier, is tot ouderling herkozen de heer A. van Gendt, en tot diaken gekozen de heer J. Boll G.zn. Uitwijk. Door den WelEerw. heer ds. Niemeijer alhier is een beroep ontvangen J naar de Herv. Gem. 't Woud (Z.-Holland). Resoifen. In de Zondagmorgen te houden Godsdienstoefening zal door ds. Dierkens Neêrlands honderdjarig onafhan kelijkheid herdacht worden. PREBIKBEVBTEN, 16 Nov. Geref. kerk, vm. 9,30 en nm. 5,30 u. leeskerk. 20 Nov. nm. 6.30 u. ds. de Jong uit Werkendam, Dankuur v. d. Oogst. Geref. kerk, (Putterstraat) nm. 5.30 u. ds. Laatsman. nm. 6 u. ds. De Jong. Geref. kerk B, vm. 9,30 u. lezen, nm. 6 uur ds. Pontier van Waardhuizen. Chr. Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 6 u. lezen. Geref. kerk, vm. 9.30 u. leeskerk en nm. 2 u. leeskerk. bij loniënbroek. Loonschendijk, vm. 9,30 en nm 2 u. ds. Japchen, vm. H. A. Ger. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. de heer Drenth, theol. cand. te Rotterdam. Van Ingen, herdenking 100-jarige onafhankelijkheid. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. D emer. Meeuwen. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2u. leeskerk. 's Gravemoer, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. E. J. H. van Leeuwen. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2,30 u. leeskerk. Chr. geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2,30 u. ds. G. Klumper. Heesbeen, geen dienst. Zz. nm. 2 u. dezelfde. Nieuwendijk, Geref. kerk, vm. leesdienst, nm. ds. Van der Zande, uit Andel. Pouderoijen, nm. 2 u. ds. Ten Bokkel Hui- ninck uit Well c.a. Geref. kerk, vm. 9,30 leeskerk, nm. 2 u. ds. R. W. de Jong van. Werkendam. Biurgeriyke Stand. Capelle, over de maand Oct. Geboren: Elisabeth Geertruida, d. v. J. van Zeist en N. J. Zwart; Cornelis Arent, z. v. J. Quirijns en M. C. Boeser; Nicolaas Cornelis, en Barend Willem, z. v. N. C. van Ommeren en N. Feijge Adriana Zoetje, d. v. A. v. d. Hoeven en P. J. Venis; Gerdina, d. v. C. J. van Beek, Adriana Geertruida, d. v. Heusden, vm. 10 en nm. 6 u. ds. Ruijsch van Dugteren, vm. bed. H. A. nm. Dankzegging. Werkendam, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. v. d. Pol. Geref. kerk A, vin. 9.30 en Aalst, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Padden- burgh. Aalburg, vm. 9.30 u. ds. Blankhart uit Ba- Almkerkvm. 9.30 en nm. 2 u. dr. Montijn. Andelvm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Baardwijk, vm. 10 u. ds. Louwe Kooijmans. Babylonïénbroek, nm. 2 u. ds. Blankhart. Besoijenvm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Dierkens. Brakel, vm. 9.30 u. ds. Van Ir,gen uit Ga meren, herdenking 100-jarige onaf hankelijkheid. Capelle, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Ruijsch. Ger. kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Brummelkamp. Doeveren, vm. 9,30 u. ds. Bastiaanse. Drongelennm. 1,30 u. ds. Van Asch. Drwnen, vm. 10 u. ds. Van der Hoff. Drimmelen, vm. 10 u. ds. J. B. C. Schuuring. Dussen, vm. 9,30 u. ds. Van Stein Callenfels. Geref. kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u* ds. Van Rennes. Eethen, vm. 9.30 u. ds. Van Asch. Gameren, vm. 9,30 u lezing en nm. 6.30 u. ds. Geertruidenberg, nm. 6 u. ds. Klomp uit Genderen, vm. 9,30 u. ds. Feijkes. Giessen, nm. 2 u. ds. Benders. Meeuwen, vm. 9.30 u. ds. Klomp, herden king Neerl. Onafh., nm. 2 u. de heerSmallegange, bijbelcolporteur NederhemertNz. vm. ds. Van Voorst Vader. Raamsdonk, vm. 9.30 u. ds. Meischke. Raamsdonksveer, nm. 2 u. ds. Meischke. Rijswijk, vm. 9,30 u. ds. Benders. Sleeuwijk, vm. 9.30 u. ds. Visch. Sprang, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Pop. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. leeskerk. Uitwijk, vm. 9,30 u. ds. Niemeijer. Veen, vm. 9,30 en nm. 2 u. dr. Tjalma. Vlijmen, vm. 10 u. ds. Ossewaarde. Waspik, vm. 9,30 u. dr. Locher. Woudrichem, vm. 9.30 u. ds. Gobius du Sart. Wijk c.a., vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2