VOOR SCHOOLTI JD Van Ho eiken ochtend eerykop wie er in het geheel 1.000.000 zijn, komt men tot een totaal van 82.000 werkloozen in Berlijn en de voorateden. Volgens een bericht uit Pretoria zijn Zondagavond bij de Premier-mijn on geregeldheden voorgevallen. Vijfduizend van de ongeveer 22,000 kleurlingen arbeiders deden een aanval op de barak ken der Kaffers van Hangaan en daarna op de magazijnen van levensmiddelen binnen de omheining, die geplunderd zijn. De schade wordt op 8000 pond sterling geschat. Ten slotte kregen de ongeregeldheden zoo'n ernstig karakter, dat de twintig beschikbare agenten van politie over de hoofden der betoogers schoten. Toen dat niet hielp schoten zij tweemaal op de menigte. Drie kleur lingen zijn gedood, 22 gewond, waarvan 8 ernstig. De bladen te St. Petersburg noemen de positie van Koning Ferdinand wan hopig. Zij geven Bulgarije te verstaan, dat de verwijdering van Koning Ferdi nand een nieuwe toenadering van Rus land en Bulgarije zou kunnen bewerken. Van diplomatieke zijde heeft de Ween- sche correspondent der Daily Mail ge hoord, dat koning Ferdinand van Bul garije zeer binnenkort van den troon afstand zal doen. Telegrammen, uit Sofia te Weenen ontvangen, gewagen van groote opwin ding in Bulgarije in verband met het vertrek van kroonprins Boris uit de hoofdstad. Men zegt, dat ook hij het land verlaten heeft na ontvangst van dreigbrieven. Volgens een andere lezing zou hij ziek zijn en in een sanatorium te Tatra Zeplak in Hongarije verpleegd worden. De veiligheidsdienst te Calcutta is een samenzwering tegen de regeering van Britsch-Indië op het spoor gekomen en heeft den leider, den Hindoe Swa- sankar, en drie zijner medeplichtigen, Bengaleezen, gevangen genomen. Een groot aantal bommen, veel ont plofbare stoffen en een omvangrijke correspondentie zijn in beslag genomen. De gewisselde brieven laten niet den minsten twijfel dat bij het aanstaande bezoek van den onderkoning aan Cal cutta, een aanslag op hem zou zijn ge daan. Bij het station Karlshorst, een voor stad van Berlijn, is Maandagochtend even over tienen een proeftrein in een uit 15 man bestaande groep spoorweg arbeiders gereden. Zes man waren on middellijk dood, twee werden zwaar ge wond. Het ongeluk gebeurde, terwijl een buurttrein voorbijkwam, waarvan de neerslaande rook den arbeiders het uit zicht benam Door het geratel van dezen trein hoorden zij ook het hoornsignaal niet, dat hen voor den buiten den dienst rijdenden trein moest waarschuwen.Toen zij dezen eindelijk zagen, konden de meesten door den voorbijrijdenden buurt trein niet uit den weg. Plaatselijk \ieuu«. *Ileus«fei), 26 Nov. Vanaf 29 November zullen de jubileum frankeerzegels aan het postkantoor alhier verkrijgbaar zijn. Zij, die reeds bestellingen aan het Hoofdbestuur der Posterijen inzon den, kunnen de zegels vanaf dien datum aan het postkantoor tegen betaling afhalen. De voorraad, welke beschikbaar is, is zeer klein. Zooals aan velen reeds bekend is, worden de jubileumzegels verkrijgbaar gesteld voor de volgende bedragen: 2|, 3, 5,10,12$, 20, 25, 50 cent, f 1.f2.50, f5.en f10 Werkendam- De zangvereeniging „Uitspanning door Inspanning" hoopt mor genavond een uitvoering te geven in de Nutszaal. Er zal eene algemeene vergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier gehouden worden op Donderdag 27 Nov. a.s., des avonds ten 8 uur, bij mej. de Wed. Wink. De agenda luidt als volgt 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering der prov. NoordbrabantscheGroeneKruis-vereeniging. 4. Benoeming van een bestuurslid wegens het niet aannemen zijner benoeming door den heer P. H. Oldemans. Andel. De heer V. verkocht de af- geloopen week aan een liefhebber 2 potten en 4 borden van oud blauw voor het niet onaardige sommetje van 75 gulden. De pastorie der Geref. kerk wordt door een nieuwe vervangen. Naar we ver nemen is bestek en teekening reeds in be werking, zoodat eerlang de aanbesteding zal plaats hebben. Geertruideiiberfg. Zaterdagj.l. ontstond op de van deze gemeente naar Rotterdam varende passagiersboot „Thor VI" even voorbij Drimmelen op de hoogte van de „Koekoek" brand, ontstaan door het omvallen van eene benzinelamp in de kajuit 2e klasse. De brand verspreidde zich zoo plotseling, dat hij van buiten af gebluscht moest worden. De boot was inwendig zoo gehavend, dat hij de reis niet kon voortzetten, maar nadat reizigers en goederen op „Thor IX" waren overgebracht moest terugkeeren om de op- geloopen schade te doen herstellen. 'sGravemoer. Maandagavond gaf het fanfare-corps „Euterpe" hare eerste winteruitvoering, waarbij het corps zich mocht verheugen in eene goede opkomst van het publiek. In alle opzichten slaagde de uitvoering ook uitstekend, waarvoor den volijverigen directeur in de eerste plaats alle eer toekomt. Sprang; Wegens een defect aan de gasfabriek te Kaatsheuvel, zat Zaterdagavond Sprangs burgerij in het donker, de meeste die nog een petroleumlamp hadden, moes ten deze weer opzoeken. Met smart zit Sprangs burgerij te wachten op de straatverlichting, vooral met deze donkere dagen. Zoo nu en dan hoort men dat de één hier, en een ander daar tegen aanloopt. Maandag 8 Dec. des avonds zes uur, zal in het Ned. Herv. kerkgebouw alhier, voor de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op G. G. „Timotheus" optreden de Wel- eerw. heer ds. G. B. van Grieken, Ned. Herv. predikant te Delft, voorzitter van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsver- eenigingen op G. G. Nieuweilfljjk. Voor de Geref. Jon gelingsvereeniging „de Zaaier" alhier, hoopt op Zaterdag 29 November op te treden pro fessor dr. Hoekstra van Kampen, met het onderwerp „Ons Zielsleven". Aanvang half zeven. Meeuwen. Door Ged. Staten dezer provincie is goedgekeurd de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1914, zooals die door den gemeenteraad in zijne openbare vergadering van 7 November j.l., sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 8677.30, is vastgesteld. Naar wij vernemen zal op Vrijdag a.s. in het café van H. de Graaff alhier wederom eene bespreking worden gehouden omtrent de oprichting en werking eener fok- en con- txóle-vereeniging in deze streek. De heer A. Bax Gz. te Zevenbergschen Hoek zal daarbij tegenwoordig zijn ten einde zooveel mogelijk daaromtrent inlichtingen te ver strekken. Op Vrijdag a.s. des nam. 3 uur zal door den Raad dezer gemeente vergaderd worden. Aan de orde lo. Beëediging nieuwbenoemde gemeente secretaris; 2o. Uitvoering pensioenwetten van de gemeente-ambtenaren 1913; 3o. Be noeming lid voor het armbestuur te Babi- loniënbroek en Hill. Veen. Deze week zal de bietencam pagne eindigen, daar de fabrieken de mede- deeling aan de agenten hebben gedaan, dat de bieten uiterst 1 December afgeleverd moeten zijn. De gedenksteen, eene blijvende her innering aan het aangename onafhankelijk- heidsfeest van October, zal nog deze week worden geplaatst. Hij zie t er eenvoudig uit en is versierd met een opschrift met gouden letters. Ook het hejkwerk dat er rondom geplaatst is maakt oen aartgenamen indruk. Capelle. De vorige week had nabij het Bruggetje een zoogenaamde monstering van paarden plaate, om bij goedkeuring in de onderlinge paard» m ver zekering te worden opgenomen. Ruim e» in 30-tal paarden werden aangeboden. Bij de vorig;week gehouden verga dering van de Lan dbouw vereeniging gaven zich weder enkeltpersonen als lid op. Tevens werd een en orme hoeveelheid kunst meststoffen besteldwat wel een bewijs is dat de landbouwe r het nut daarvan meer en meer gaat bese: ffen. De werkaaw imheden aan het station Kaatsheuvel-Oapel' e schieten zoo vlug op, dat binnen vier weken te verwachten is dat het werk volt ooid zal zijn. Het zal zeer zeker voor het dra kke vervoer een zeer groot gemak opleveren. H UL Zek< ire M. de D. had het on geluk bij het bi etenscheepkruijen van de plank in. de Ma; as le vallen. Direct toege schoten hulp mncht hem spoedig op het drooge brengen, zoodat hij het er met een koud bad en den schrik afbracht. llerpt. Zondagavond gaf de harmo nie „De Eendracht" alhier, haar le winter- concert, onder leiding van haren nieuwen directeur de heer S. Spiero te 's-Bosch. Was de verwachting van den heer Spiero groot, hij heeft ten volle bewezen wat hij vermag. In den tijd van 2 maanden heeft hij het corps op zoo'n hoogte weten te bren gen, dat ieder nummer correct, zuiver en met nuanceering musicaal ten gehoore werd gebracht. Na ieder nummer was er dan ook een hartelijk applaus. Dit kon ook niet anders, want onder de bekwame leiding van zulk een directeur is succes altijd ver zekerd. Het comische gedeelte werd gegeven door de werkende leden der harmonie en was in goede handenieder had veel succes met hunne voordrachten. Vooral de heer W. Kuijs muntte uit met zijn voordracht „Toon de Straatveger" waarmede hij pas op den voordrachten wedstrijd te Haarsteeg den 2en prijs verwierf, De directeur vergaste ons op eenige prach tige vioolsolo's, welke algemeen in den smaak vielen en een daverend succes hadden. Hij is een meester op zijn instrument. Wij hopen dat onze harmonie onder de bezielen de leiding van den heer Spiero op den in geslagen weg moge voortgaan. Een woord van dank aan den heer Spiero en de muzi kanten voor den verschaften genot vollen avond, is hier zeker op z'n plaats. De heer Adr. Buijs M.zn., bedankte het talrijk publiek voor de trouwe opkomst en deelde mede dat het 2e winterconcert spoe dig zal volgen. Bravo! Drongelen In eene Vrijdag ge houden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „de Bin- nenpolder van Drongelen" werden gekozen tot Voorzitter van 't dagelij ksch bestuur de heer D. van Campen en tot lid de heer J. den Rooijen, beiden alhier. De Raad dezer gemeente heeft in zijne laatste gehouden vergadering besloten, aan het spoorwegcomité „het Land van Heusden en Altena" ter bestrijding der ge maakte kosten eene bijdrage te verleenen van 1 cent per inwoner. Besoiien. Vorige week lag een kip bij den bakker Jac. Both alhier een ei, waarin twee dooiers zaten. Den volgenden dag lag weer een groot ei van een ons in 't nest. Bij 't kloppen zaten ook hier twee dooiers in, doch ook nog een ander ei, ter grootte van een duivenei, ook dit was een gaaf ei met schaal. Waspik. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij de dames S. alhier 15 kippen gestolen. Van de(n) dader(s) geen spoor. De zaak is in handen der politie, die een ernstig onderzoek instelt. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat door den landbouwer B. de Bont alhier een knol is gewonnen van 4 K.G. Op Dinsdag 2 Dec. a.s. nam. om 6 uur houdt de heer E. F. Struif, zuivelconsulent te Breda, bij mej. M. de Bont alhier eene lezing tot oprichting van een fok- en con- tröle-vereeniging. Raamsdonk. Op de bij P. Boons gehouden vergadering van 't Veefonds wer den de aftredende bestuursleden J. Knaap, P. van Strien en J. Vissers herkozen en voor den heer Vissers, die niet meer in aanmer king wenschte te komen, tot bestuurslid benoemd de heer J. de Bont van Dijk. De heer G. Kommers van R'veer, onderwijzer te Halle, is benoemd tot onder wijzer met verplichte hoofdacte te Vlaar- dingen. Kerknieuws. Werkendaiii De uitslag der Zater dag 1.1. gehouden stemming voor een nota bel der Ned. Herv. kerk alhier, is als volgt K. de Boon 57 st., C. P. Cornet 29, J. C. Visser 4, H. Cornet 1, L. J. W. Struik Daim 1 en vau onwaarde 3, zoodat gekozen is de heer K. de Boon. 's Graveiiioer. Bij de Maandag ge houden verkiezing van gemachtigden in het kiescollege bij de Ned. Herv. Gem. is ge kozen de heer A. Prins. Overigens moet er voor drie aftredenden en twee vacatures eene herstemming plaats hebben op 8 De cember a.s. §prang. Donderdagavond 1.1. trad voor een flink opgekomen publiek in het Ned. Herv. kerkgebouw alhier op de heer Van Os, zendeling onder de joden te Amster dam, en had als grondslag van zijn lezing gekozen Deut. 4:12. Dussen (Polder). De nieuwe R. K. kerk alhier zal a.s. Zaterdagmorgen om 9 uur worden ingezegend en daarna om 10 uur in gebruik genomen worden, doch de inwijding zal a.s. zomer eerst plaats hebben. Het gebouw, waar ruim een jaar aan ge bouwd is en dezer dagen klaar komt, ziet er sterk uit en is een sieraad voor de plaats. Eetheil. Herkozen als notabelen der Herv. kerk de heeren Jan Baks en Ant. v. de Kolk. Drongelen. Tot Ouderling bij de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer Johs. Millenaar G.zn., ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Oerlemans. Besofjen. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is j.l. Maandag herkozen A. C. Maijers. Binnenland. Naar het Hbld verneemt, bedraagt het aantal aanvragen om ouderdoms rente ingevolge art. 369 der Invalidi teitswet reeds 95,000. Do groote stroom der aanvragen heeft thans opgehouden. Naar schatting zullen op 3 December a.s. ongeveer 80.000 aanvragen worden toegewezen. Dit aantal is niet met juist heid op te geven, daar het aantal af wijzingen toeneemt. Het N. v. d. D. verneemt, dat Dijk man, de man die indertijd zichzelf be schuldigd heeft de dader te zijn van den moord op het jongetje de Klerk, te Amsterdam, al zijn daaromtrent afge legde bekentenissen heeft teruggeno men. Hij zegt nu, alles maar te hebben verteld om in de gevangenis te komen. Eeistdaags zal waarschijnlijk een be schikking van de rechtbank worden uitgelokt om een onderzoek naar zijn geestvermogens te doen instellen en hem daarvoor in een observatieïurich- ting te plaatsen. D. is sedert 15 October opgesloten in het huis van bewaring. De burgemeester van Urk heeft, zoo wordt aan de Tel. gemeld, op aanwij zing van den gemeenteveldwachter C. Jongkees aldaar, een vrouw gehoord, die op of omstreeks 8 November een gesprek heeft gehad met een vrouw uit Nieuwendam, welke laatste zeide in verband met den moord op het knaapje, De Klerk uit Amsterdam: „Ze hebben den verkeerde te pakken. De man is met het jongetje bij mij geweest. Hij was zeer gejaagd en wilde zonder be talen weggaan." Naar aanleiding van deze mededee- ling is er iemand van de Telegr. naar Nieuwendam geweest om de vrouw te vinden, die deze woorden gesproken had. Het bleek te zijn mejuffrouw Nieu wenberg, waardin van café Meerzucht aldaar. Zooals men zich wellicht herinnert, werd het knaapje sedert Maandag 29 September vermist. Zijn 7-jarig broertje had hem te 1 uur op de Tolhuisboot, met den vreemdeling, „die er uit zag als een aap," zien vertrekken. Mejuffr. Nieuwenberg en haar nichtje hebben nu aan den verslaggever o. m. meegedeeld „Op den 29sten September kwam tegen 2 uur in ons café een vreemde man met een kind aan de hand. Hij liet het knaapje op de stoep wachten en kwam zelf binnen, om een roeibootje te huren. De man was vrij net gekleed, met een ruig grijs pak; hij was donker en ruig in zijn gezicht, had gitzwart haar en gitzwarte oogen. Ik dacht nog: hoe komt het, dat zoo'n net gekleeds man met zulk een eenvoudig jongentje uit gaat? Al zou ik den man over een jaar terugzien, dan zou ik hem nog herkennen. Het jongentje stond heel beduusd buiten te wachten. Ik heb, ik weet niet waarom, speciaal op hem gelet. Het viel mij op, dat de man en het jongentje geen woord met elkaar spraken. Wan neer anders een man met zijn neefje of zoontje uit spelevaren gaat, praten ze nog wel eens. Het knaapje was ge kleed in een sportflanel, dat, hoewel zindelijk, den indruk maakte, dikwijls gewasschen te zijn. Verder droeg hij een donker broekje en had hij een don kerblauw dasje aan met witte stipjes- Op 't hoofd droeg hij 'n wollen mutsje. Het knaapje De Klerk droeg destijds een petje, zoo had men mij meegedeeld. Doch ik herinner mij beslist, dat het knaapje een in kranten gewikkeld pakje in de hand had. De mogelijkheid is niet buitengesloten, dat de man onder weg een mutsje voor het kind gekocht had en deze het petje daarop in de hand meenam. Overigens komt de beschrijving, die van het vermoorde knaapje De Klerk gegeven is, volkomen uit met 't signale ment, dat de ouders gaven. De man had een spinternieuwe fiets bij zich, die hij hier in den kelder ach terliet. Toen mijn nichtje de riemen in het bootje had gebracht, nam hij zonder een woord te spreken het knaapje onder den arm en leidde hij het naar de roei boot. Zonder iets gebruikt te hebben vertrok hij met het kind in de richting van het dorp. Ongeveer twee uur later, tusschen 4 uur en half vijf, kwam hij terug zonder het^kind. Hij was erg gejaagd en zijn aleeren waren in wanorde. Nauwelijks was de boot aan land, of de man vloog als 't ware het schuitje uit, snelde naar den kelder, om zijn fiets te halen en wilde ijlings wegrijden- Mijn nichtje kwam hem echter in den weg, en zeide „heeft u wel betaald?" „O, neen", zeide de man. Hij haalde zijn portemonnaie voor den dag en gaf haar afgepast vier dubbeltjes. Voor zoo ver zij kon nagaan, was dit het laatste geld, dat hij in zijn beurs had. Ik heb verder over dit voorval niet gedacht, totdat in ons café op den daarop volgenden Zaterdag 4 October over den moord gesproken werd Ik zelf lees geen kranten, zoodat ik er toen voor het eerst van hoorde. (Het lijkje was ge vonden op Donderdag 2 October). ('s Avonds sprak ik met mijn man over mijn vermoedens, naar aanleiding van de moordzaak, waarop mijn man mij zeide, dat ik dit niet onder mij mocht houden. Ik hen daarop Zondag 5 October naar den veldwachter gegaan en heb mijn verklaring afgelegd. Er zijn daarop heeren van de Amsterdam- sche politie geweest, die mij zeiden, dat op het mutsje na het door mij gegeven signalement van het jongetje juist was. De juffrouw is niet met het lijkje ge confronteerd. Ook niet met Dijkman, maar zij zeide beslist zeker te weten, dat het Dijkman niet was, die bij haar op 29 September een schuitje gehuurd heeft. Zij heeft vroeger op den hoek van de Rozenstraat in Amsterdam ge woond en heeft toen herhaaldelijk Fran - ci8cus Dijkman gezien, die in een gang woonde, welke naast haar winkel uit kwam. Zaterdagavond halfzes is een 19 j trig® wielrijder, die van Den Haag naar Delft reed, op den Rijswijkschenweg, tusschen Rijswijk en de Hoornbrug, aangereden door een naar Den Haag rijdende auto mobiel. De jongeman werd tengevolge van den hevigen schok op de rails van de stoomtramlijn Den Haag--Delft gewor pen, juist op het oogenblik dat een van Delft komende stoomtram daar zou paa- seeren. Hij geraakte onder de tram en werd vreeselijk verminkt. De dood moet terstond zijn ingetreden. Het lijk werd naar het politiebureau te Rijswijk ver voerd. De automobiel reed in volle vaart naar Don Haag door. Het nummer der auto is echter bekend. De jonge man, wonende te Delft, was de 18-jarige A. V., eenige zoon van den winkelier V. Zaterdag is uit Bussum gevankelijk naar Amsterdam overgebracht de onge huwde 29 jarige De K., verdacht van kindermoord. In de nabijheid van de woning waar zij diende, was den vorigen dag een kinderlijkje gevonden. En den nacht van Donderdag op Vrij dag, toen vier veldwachters te Escharen (bij Grave) den 21-jarigen H. Hop uit Zeeland jagende met een lichtbak be trapten, heeft deze een schot uit zijn jachtgeweer gelost op de veldwachters Terburcht en Geurts uit Beers. Ter burcht werd in de linkerhand, en Geurts in het rechterdij been getroffen. De beide andere veldwachters hebben den dader terstond gearresteerd, die later naar 't huis van bewaring in Den Bosch is overgebracht. De stadsadvocaat, mr. J. Kappeyne van de Ooppelo, die in opdracht van B. en W, van Amsterdam een uitvoerig rapport heeft uitgebracht omtrent de quaestie, of, van juridisch standpunt bezien, de regeering terecht het paleis op den Dam beschouwde als Rijkseigen dom, „dat niet zonder meer aan de ge meente kon worden afgestaan", conclu deert, naar de Telegr. meldt, „dat het Amsterdamsche stadhuis, van oudsher stedelijk eigendom, nöeh onderkoning Lodewijk Napoleon, noch onder keizer Napoleon, noch onder de regeerende vorsten uit het Huis van Oranje, van eigenaar is veranderddat het integen deel, hoewel met gewijzigde bestemming en ingericht tot vorstelijk verblijf, nog steeds behoort tot de stadsgebouwen, en ook thans nog is het eigendom van de gemeente Amsterdam." Uit IJmuiden werd Zaterdag gemeld: Het stoomschip Prins Willem III, te halfeen naar zee vertrokken, is te half- drie uit zee teruggekeerd met muiterij aan boord. Het meerendeel van het machinepersoneel weigert, uit vrees, met het schip te vertrekken. De Prins Willem III is van den West- Indischen Maildienst gecharterd door de Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappij voor een reis naar de Middellandsche Zee en is gisternamiddag van Amster dam vertrokken. Reeds te IJmuiden weigerde het personeel te vertrekken, waarna hedenmorgen scheepsraad is ge houden, en de scheepvaart-inspectie een onderzoek heeft ingesteld. De klachten van het weigerende personeel bestonden hoofdzakelijk in uitingen van vrees, dat de ketels het zouden begeven. Zij hadden zich door ketelmakers in Amsterdam laten vertellen, dat bij hooger druk dan 100, de machines zouden barsten. Een proef, genomen met een druk van 186, hebben de machines uitstekend door staan. Het stoomschip heeft te IJmuiden ligplaats gekozen aan de toeristensteiger, waarna op bevel van de politie 't onder geschikte machinepersoneel, bestaande uit 1 donkeyman, 3 stokers en 2 trem- mers, met hun goederen van boord ver wijderd zijn. Op de steenfabriek te Tankbergen bij Oldenzaal heeft Maandagmorgen de ar beider A. op een medearbeider gescho ten. De kogel trof dezen in het boven- heupbeende dader is gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld, daar het ODgeval aan onvoorzichtigheid met een vuurwapen moet toegeschreven worden. Zondagavond is er wederom een begin van brand uitgebroken in het kazerne- ment voor de infanterie te Ededat is in ééu jaar tijd voor de vijfde maal. Den eersten keer, ongeveer een jaar geleden, is een kast op een rustkamer uitgebrandde tweede maal was 12 Sep tember, toen er brand ontstond in eenige stroozakken, op een bovenportaal ge borgen; veertien dagen later in een mand met vuurmakers in den kelder

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1913 | | pagina 2