VAN HOUTEN 5 RONA Cacao EEN LEPEL IS GENOEG OM EEN KOP HEERLIJKE CHOCOLADE TE BEREIDEN Het einde van een foltering. Woensdag zijn de vulkaan-uitbarstin- gen en de aardschokken weer even hevig begonnen; ook is weer een vloed golf opgetreden. Uit Koemamoto wordt geseind, dat Woensdagavond op de westhelling van den vulkaan opSahoern-sjimin vlammen ten ha nel schoten. Het vuur verbreidde zich naar alle kanten over de hellingen van den berg en tot aan de top. Ook ontstond een nieuwe vloedgolf, terwijl tal van aardschokken werden gevoeld. Op het vasteland werden mijlen ver in dan omtrek de spoorwegen en de ge bouwen vernield. Er worden 70.000 menschen vermist. Te New-York was het Dinsdag zoo koud, dat de werkzaamheden in de havens er door moesten worden gestaakt. De talrijke dakloozen, die zich anders nog wel eens zonder verblijf door den winter heenslaan, komen nu in drommen op om schuiling en onderstand te vragen Het was in New-York in den nacht van Maandag op Dinsdag 13 gr. C. onder nul. De rechter van instructie te Rome heeft gedurende 2 dagen in de woning van wijlen kardinaal Rampolla gezocht naar het verdwenen testament, doch het niet gevonden. Woensdag werd uit Parijs gemeld: Het sneeuwt hier hard bij vijf graden vorst. Berichten uit de provincie gewagen ook van sterken sneeuwval en lage temperatuur. In het centrum en in het zuiden van de provincie zijn de wegen onbegaanbaar en is het verkeer gestoord. Aan de kade van den Donau te Boedapest, werd Maandag een koffer gevonden, waarin zich het bijna geheel ontkleede lijk van een jonge vrouw bevond. Het door de politie ingesteld onderzoek brachtaanhet licht, dat de ver moorde vrouw een variété-zangeres was, Elze Turtesani genaamd, terwijl tevens ontdekt werd, dat niemand anders dan de stiefbroeder der zangeres den moord gepleegd kon hebben. Deze werd dan ook gearresteerd en na eenige onder vraging legde hij 'n volledige beken tenis af Hij verklaarde, dat hij zijn zuster vermoord had, om in het bezit barer juweelen te komen. De hospita van Else Turtesaui had hem bij zijn afschuwelijke daad geholpen. Graaf Ito, de beroemde Japansche vlootvoogd, is Woensdagmorgen over leden. Te Kristiania vroor het Maandag 18 graden O Dat is nog niets vergeleken bij de koude van 50 graden C., die Maandag te Ratau, een dorp in Jamt- land in Zweden is waargenomen. De Petit Marseillais bevat een tele gram uit Algiers, volgens hetwelk er eeu koude golf over Algerië is neerge komen. Tusschen Bougie en Dzjedzjeli zijn hutten bezweken onder het gewicht der sneeuw. Er zijn veertien dooden. De dienst op den spoorweg Algiers Constantin» is sedert drie dagen ge staakt. In het kleine Saksische dorp Falke nau is een kind van vijf jaar door een kat gedood. Het meisje plaagde de kat gewoonlijk, niettegenstaande de moeder haar daarvoor waarschuwde. Eens, toen de kleine met haar speelkameraad alleen was, zette zij hem een waachkuijper op den staart. De kat werd dol van pijn en vloog het kind aan, krabde haar de oogen uit het hoofd, beet haar neus en wangen stuk en ten slotte ook in de keel. Op het verschrikkelijk gegil van de kleine kwam de moeder toesnellen, doch helaas te laat. Het kind lag in een plas bloed op den grond te zieltogen en stierf kort daarna. Plaatselijk Nieuws. Heusden, 17 Jan. Bij het verwijderen van doode takken en het inkorten van boomen op de stadswal, aan de waterzijde, viel de werkman L. de Lneuw uit een der boomen. Hij werd op genomen, zeer gekwetst aan het hoofd en met een gebroken been. Het water is hier nog langzaam was sende (zie de opgaaf waterhoogte) en de passage langs de Prins-Hendrikkade is ver broken. Er vliegt veel drijfijs door de rivier doch verschillende stoombooten blijven nog passeeren. Er is bij de Heusdensche jeugd veel animo voor het ijsvermaak en ofschoon de gracht nog niet berijdbaar is, hadden velen in de nabijheid een ijsbaantje geïmprovi seerd, waar zij zich kostelijk vermaakten. Als de vorst doorzet, zal de stadsgracht weldra een spiegelgladde baan opleveren. Het water in de Bergsche Maas is buitengewoon gewassen, zoodat reeds een gedeelte der uiterwaarden overstroomd is. Wegens het drijfijs, dat Donderdag reeds de halve breedte der rivier overdekte, zal de scheepvaart weldra stil liggen. .De tram haven zal dan evenals vorige winters een veilige schuilplaats voor schepen en stoom booten aanbieden, welke de plaats hunner bestemming niet meer konden bereiken. Toen Dinsdag de veerdam onderge- loopen was en de slooten daarnaast met een dikke ijslaag bedekt waren, moest de dienst van het voetveer HeusdenNederbemert gestaakt worden. Gelukkig, dat we door middel van de bruggen communicatie met Gelderland hebben. Werkend'* it». Tot bestuursleden van de Griendwerkersvereeniging „Onder ling Belang" zijn herkozen: A. Paans Lz., J. de Keijzer, C. van den Heuvel Wz., C. en A. Schaddelee en gekozen Th. Wester hout, D. v. d. Heuvel Jzn. en W. v. d. Heuvel. illltlkerk- In de Woensdagmiddag gehouden gemeenteraadsvergadering is be sloten om de nieuwe openbare school niet te Uitwijk maarte Waardhuizen te bouwen. Voor de betrekking van hoofd der openbare school alhier is er tot heden nog maar 1 sollicitant. Capelle. Benoemd tot brandmeester de beer J. Michaël, alhier. HeWerken. Bij het schaatsenrijden eed de heer J. B. Zw. alhier, nabij den Boezem, in een wak. Prettig als men zich een half uur van huis bevindt. Ilerpt. De handboogschutterij „Ons Genoegen" hield haar jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging uit 72 leden bestond en in zeer gunstige omstandigheden verkeert. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. Couwenberg en P. Fitters en gekozen de heer B. de Wilt. Kaatsheuvel- Maandag hebben zich 78 jongelingen als lotelingen voor de militie aangegeven. Hieronder zijn een 10-tal vrijgestelden van den dienst van 1913 begrepen. Mederhemert (Noordzijde). De af gedamde Maas is geheel dichtgevroren en vertoont één groote ijsvlakte. Waaghalzen liepen er Donderdag reeds over. Het pont- veer wordt niet meer bediend, doch het voetveer door een slob in het ijs geregeld onderhouden. Wanneer het ijs op de Maas nog niet vertrouwbaar ie, vergenoegt men zich met de ijsbaan, welke de Kreek aanbiedt. Donderdagmiddag profiteerden reeds velen van deze reeds gunstige gelegenheid om eens heerlijk te kunnen schaatsen. In het begin dezer week overkwam onzen ijverigen postbode P. S. een ernstig ongeval. Doordat een hond tegen zijn fiets opsprong, sloeg het stuur om en kwam S. zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nieu wettelijk- Daartoe uitgenoo- digd door de Geref. jongelingsvereeniging „De Zaaier" hoopt ds. Netelenbos uit Mid delburg Zaterdagavond 24 dezer een rede te houden in het instituutlokaal. Het jaarfeest der Geref. knapenver- eeniging „Benjamin"alhier zal plaatshebben op Vrijdagavond 23 dezer. Afgevaardigden van Almkerk, Werkendam en Sleeuwijk enz. zijn uitgenoodigd. Ratiinsdonk- De zeven-jarige Jac. Fijneman zakte nabij de brouwerij door 't ijs en ging kopje onder. Door A. van Zon, dienstbode der familie Van Iersel, werd de kleine van een wissen dood gered. Zaterdagavond houdt de landbouw- vereeniging bij mej. Floris eene algemeene vergadering. Raamsdonksveer. Met genoe gen deelen wij mede, dat onze vroegere dorpsgenoot, de heer D. E. van Suylikom, is benoemd tot burgemeester van Hooge en Lage Zwaluwe. Sleeuw jjk. Gedurende het jaar 1913 is op het nulppostkantoor alhier voor de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 7893.11 verdeeld over 384 inlagen; terugbetaald de som f 5259.54 in 90 be talingen, 24 nieuwe spaarbankboekjes zijn uitgereikt. Over 1913 zijn op het hulptelegraafkan- toor 359 telegrammen behandeld en 217 telefoor gesprekken gevoerd. Sprang;- De beer E. van Spronsen, volontair-onderwijzer aan de Chr. school alhier, is tot onderwijzer aangesteld. Dinsdag kwam de voerman S. al hier, met den stoomtram die om 10,30 uur alhier vertrekt, in de Besoijensche steeg in botsing. Het paard viel tegen den grond aan en liep enkele schramwonden op. Be houdens eenige averij aan het tuig, liep alles verder boven wonder zonder persoon lijke ongelukken af. Dinsdag a.s., des nam. 7,30 uur, hoopt de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op G. G. „Timotheus" haar 9 jarig bestaan fees telijk te herdenken. Vermoedelijk zul door haar eere-voorzitter, de Weleerw. heer ds. A. Pop, de openingsrede worden uitge sproken. Veen. De walagent B., tijdelijk te Rotterdam, keerde gisteren in zijne woning terug. Bij de ernstige ontploffing te Rotter dam van koolzuur, werd hij circa 6 M. weggeslingerd. De haren van zijn hoofd werden daarbij verschroeid hij ontving nog ernstige kwetsuren aan zijn hoofd. Hij heeft het er dus betrekkelijk goed afgebracht. De communicatie met Gelderland is verbroken. De veerpont is buiten werking gesteld. Het overzetten van passagiers is dus afgeloopen. Blijft het doorvriezen, dan zal de stoombootdien8t spoedig afgeloopen zijn. Waspik. Op 15 Jan. j.l. werd de o. 1. school alhier bezocht door 254 kinderen. Wegens het heerschen van mazelen in deze gemeente, zijn op verzoek van dr. Smits, de laagste klassen in deze gemeente gesloten. Toen dezer dagen de heer Th. H., schilder, alhier, bij een zijner klanten met de nieuwjaarsrekening kwam, werd hij door de vrouw des huizes ernstig mishan deld. Zijne rekening kreeg hij echter nog betaald. De zaak is in handen der politie. PREDIkBËIJHTËM, 18 Jan. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. Van Rennes uit Dussen. Geref. kerk (Putterstraat), nm. 5,30 u. ds. Laatsman. nm. 6 u. ds. De Jong. Geref. kerk B, vm. 9,30 en nm. 6 u. Chr. Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 6 u.? t. d. H. dienst te Utrecht. Almkerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. dr. Montijn. Andel, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. «1. Put. Baardwijk, vm. 10 u. ds. Louwe Kooijmans. Babylonïènbroek, vm. 9.30 u. ds. Blankhart. Besoijenvm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Dierkens Brakelgeen opgaaf. Loonschendijk, vm. 9,30 u. ds. Jap- chen. Geref. kerk, geen opgaaf. Dussen, vm. 9,30 u. ds. Van Stein Callenfels. Geref. kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Van Rennes. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm 2 u. ds. Diemer. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. leeskerk. 's Gravemoer, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds.Van Leeuwen. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2,30 u. ds. Lanning uit Baar land. Chr. Geref. kerk, vm. 9.30 leeskerk, nm. 2,30 u. ds. Klum- per. tot den H. D. te Utrecht. Zz. nm. 2 u. ds. Van Voorst Vader. ds. Pontier. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leeskerk. H.H. Correspondenten worden s5«J3» beleefd vei zocht de Predikbeurten vooral Juist en tijdig in te zenden. Kerknieuws. Werkendam- Door de WelEerw. heer Boeijinga, predikant te Arnemniden, is het beroep naar de Geref. Kerk B alhier, aangenomen. Sleeuw|jk. Tot diaken in den kerke- raad der Ned. Herv. gem. alhier, is gekozen de heer A. Kolf Cz. Uitwijk Na een verblijf van ruim 6 jaar in ons midden, nam ds. Niemeijer Zondagmiddag afscheid van zijne gemeente Uitwijk en Waardhuizen. Zijn Eerw. had tot tekst Jesaja 40:8. Verschillende pre dikanten van binnen en buiten den ring Woudrichem waren aanwezig, w.o. de praetor dr. J. W. T. Gobius du Sart van Woudri chem en de consulent dr. C. J. Montijn van Almkerk Laatstgenoemde sprak namens kerkeraad en gemeente ds. Niemeijer toe, waarna dezen ten slotte psalm 121:4 werd toegezonden. De opkomst was zoo groot, dat het kerk gebouw te klein was. Moge het ds. Niemeijer in zijne gemeente 't Woud (bij Delft) steeds welgaan. Genderen. Ds. Joh. H. Rietberg, predikant te Koudekerk a.d. Rijn, is tot herder en leeraar beroepen bij de Geref. kerk alhier. Sprang- Beginnende a.s. Donderdag avond zullen de bijbellezingen bij de Ned. Herv. Gemeente in plaats van 's avonds 7,15 uur om 6 uur een aanvang nemen. Helaiigrijke getuigenis van een Gewoner van Zaandam. De Heer K. Pos, wonende Czaar Peterstraat te Zaandam, heeft ons ge schreven „Ik deel u met vreugde mede dat uwe voortreffelijke Pink Pillen een einde aan mijne folteiing hebben gemaakt. Ik werd gekweld door zenuwziekte. Ik was onderhevig aan benauwdheid en hartkloppingen. Wanneer ik deze klop pingen had, scheen het mij alsof ik ging sterven en het zweet brak mij overal uit. Ik was bijzonder gevoelig, een onverwacht geluid was voldoende om mij pijn te doen en het duurde een heelen tijd voor ik van mijn schrik bekwam. Ik kon het minste beletsel niet verdragen en een gebeurtenis van weinig belang nam in mijn oog een belangrijken omvang aan. Ik kon mijn geest niet losmaken van sommige dingen en mijn leven werd in de war gebracht door de minste gebeurtenis die mijne gevoeligheid bovenmate aandeed. Voegt daarbij neerslachtigheid, maagpijnen, in het bijzonder krampen en gij zult toe geven dat mijn bestaan inderdaad pijn lijk een ware foltering was. Mijn toestand is veranderd van af het oogen- blik dat ik de Pink Pillen heb genomen. Mijn algemeene toestand is eerst ver beterd. Ik heb eetlust en een gemak kelijke spijsvertering gekregen, daarna heb ik mij sterker gevoeld, en naar mate ik mij sterker gevoelde, nam ik waar dat mijne zenuwen tot kalmte kwamen. Eindelijk, na oen behandeling van eeni- gen tijd, is aan die nachtmerrie een einde gekomen." De zenuwziekten hebben meestentijds haar oorsprong in een slechten toestand van het bloed, dat 't zij in zijn hoe danigheid, 't zij in zijn hoeveelheid aangetast is. Wanneer het bloed arm is, kan het de zenuwen niet voeden. De Pink Pillen brengen zoo vele ge nezingen voort, omdat zij in de hoogste mate de macht hebben rijk en zuiver bloed te verschaffen met iedere gift. Telkens wanneer gij de Pink Pillen neemt, verbetert uw bloed in hoedanig heid en in hoeveelheidtelkens wanneer het bloed zijn kracht en zijne zuiver heid herneemt, gaat de ziekte langzaam aan weg. Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdamvoor Htusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij ver schillende apothekers en goede drogisten. Rinnenland. De oorlogsbegrooting is Woensdag middag door de Tweede Kamer met 55 tegen 12 stemmen, die der aanwe zigen soc.-democraten, aangenomen. Bij de Woensdag te Rotterdam ge houden herstemming, ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor district III, heeft de vrijzinnige eau li- daat, dr. B. D. Eerdmans 2393 stem men behaald, en de roomsch-katholit ke tegencandidaat, de heer H. Stulemeyer 1784. Gekozen is dus de heer Eerd mans met eene meerderheid van 609 stemmen. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Eerdmans 1755, de heer Stule meyer 1532, en de heer De Zeeuw (S.D.A.P.) 527 stemmen. Bij Kon. besluit van 14 dezer is de heer K. ter Laan, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, benoemd tot burgemeester der gemeente Zaan dam. Hij is voornemens het lidmaatschap van de Tweede Kamer, waarin hij voor 's-Gravenhage 1 zitting heeft, te blijven vervullen. Dezer dagen vond men in de woning van twee „behoeftige" doofstommen te Kockengen (bij Breukelen), die kort na elkaar in het Diaconessenhuis te Utrecht zijn overleden, een aanzienlijk bedrag aan geld. De diaconie der Ned. Herv. kerk te Kockengen, die hen langen tijd heeft onderhouden, is als de eenige wet tige erfgename opgetreden. De vrouw van J. S. te Avenhorn heeft in een aanval van zwaarmoedigheid haar kind van twee maanden in den regenwaterbak verdronken. De commissie, welke zich heeft be last met de inning van giften ten be hoeve van de nagelaten betrekkingen van den te Diever vermoorden bosch wachter Boers, heeft in 't geheel f 1479.92 ontvangen. Woensdag werd ingebroken in de woning van den landbouwer Voorn, in „de Purmer", terwijl de bewoners niet thuis waren. Gouden en zilveren voorwerpen werden ontvreemd. De doch ter van Voorn, die het éérst thuis kwam, ontdekte den diefstal, eu zag iemand zich snel verwijderen. Zij waarschuwde de buren. Een jacht begon, en bij Ilpen- dam werd de man door de politie ge grepen. Hij was gewoon te bedelen, en vermomde zich steeds, alsof hij slechts één arm had. Nu bleek dat hij niet gebrekkig was I In een woning in de Van Beuningen- straat te Amsterdam, zijn gisternamid dag de kleertjes van een driejarig jongetje in brand geraakt, doordat het te dicht bij de roodgloeiende kachel was geko men. Met brandwonden geheel over dekt, werd het kind naar het Binnen gasthuis gebracht, waar het bij aan komst reeds bleek te zijn bezweken. De heer A. M. Langeveld te Scheve- ningen, heeft zich, onder overlegging van een drietal brochures van zijn hand in zake nieuwe spoorweg- eu kanaal plannen voor Rotterdam, tot de Eerste Kamer gewend met een adres, waarin hij verwijst naar de in die brochures voorkomende plannen: a. spoorwegom legging Rotterdam met daaruit volgende groote verbetering voor het nationale eu internationale spoorwegverkeer; b. groote scheepvaartkanaal Rotterdam Hoek van Holland; c. afdoende verbe tering der waterverversching van deu Schieboezem Deu HaagDelft enz., en d. Maasboulevard met stadhuis. De heer Langeveld vraagt de Eerste Kamer een deskundig onderzoek zijner plannen te willen bevorderen. Te Finsterwolde weigerden de ver pleegden in het gemeentelijk werkhuis, die in de termen voor ouderdomspen sioen vallen, van de f 2, die ze ont vingen, f 1,50 af te staan, zooal» door het Armbestuur wordt geëischt. Dezer dagen kwam het daardoor tot een scène, toen de oudjes hun f2ont vangen hadden. Ze weigerden f 1,50 af te staan, waarop hun de toegang tot het werkhuis werd geweigerd. Daarop gaven de verpleegden toe. Terwijl het onderzoek in eeu post- diefstal te Tiel nog loopende is, wordt er weer een brief met geldswaarde ver mist. Deze is 2 dezer aan het station H. IJ. S. M. gepost. Hij bevatte een bankbiljet van f 100 en heeft den ge adresseerde te Haarlem niet bereikt. Een 14 jarige kantoorbediende te Haarlem heeft kans gezien niet minder dan 20 postwissels te vervalschen. Pas bij de contróle op het postkantoor werd dit ontdekt. Aan den weg tusschen Heyen en Hommersum (Limb.) werd het lijk ge vonden yan zekeren Jan Wiliemsen, 63 jaar oud, een bekend straattype, algemeen Klokkejau genas md. Hij was horlogemaker van beroep en woonde te Heusden, vm. 10 u. de heer D. Clewits, Godsdienstonderwijzer te Neder- hemert. Werkendam, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. v. d. Pol. Geref. kerk A, vin. 9.30 en Aalst, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Paddenburg. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. leeskerk. Aalburg, vm. 9,30 u. ds. H. Ewoldt, cand. Capelle, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Ruijsch. Ger. kerk, vm. 9,30 u. ds. Brummel- kamp. Doeveren, vm. 9,30 u. ds. Bastiaanse. Drongelen, geen dienst. Drunen, vm. 10 u. ds. Van der Hoff. Drimmelenvm. 10 u. ds. J. B. C. Schuuring. Eethenvm. 9.30 en nm. 1,30 u. ds. Van Asch. vm. bed. H. Avondm. en nm. Dankzegging. Gamerenvm. 9.30 leeskerk en nm. 6,30 u. ds. Van Ingen. Geertruidenberg, geen opgaaf. Genderen, vm. 9,30 u. ds. Feykes. Giessen, nm. 2 u. ds. Benders. Heesbeen, n.m. 2 u. ds. H. Ewoldt, cand. Herpt, geen dienst. Loevsstein, geen dienst. Meeuwenvm. 9.30 en nm, 2 u. ds. Klomp. NederhemertNz. vm. 10 u. ds. Van Voorst Vader. NieuwendijkGeref. kerk, vm. leesdienst nm. Pouderoijen, geen opgaaf. Raamsdonk, vm. 9.30 u. ds. Meischke. Raamsdonksveernm. 2 u. ds. Meischke. Rijswijknm. 5.30 u. ds. Benders. SÜeutoijk, vm. 9.30 u. ds. Visch. Sprang, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Pop. Geref. kerk, vm. 9,30 en nm 5.30 u. ds. Brummelkamp, bed. H. A. Uitwijk, nm. 2 u. ds. Gobius du Sart uit Wou- drichem. Vten, vm. 9,30 en nm. 2 u. dr. Tjalma. Vlijmenvm. 10 u. ds. Ossewaarde. Waspik, vm. 9,30 u. dr. Locher. Woudrichem, vm. 9.30 u. ds. Gobius du Sart. Wijk c.a., vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2