1 On tot bdc^^ fluei- «V m^T os^TW'vtrWet hevige ontploffing volgde. Een man, werkzaam op een kilometer afstand, werd door een weggeslingerden steen gedood. Plaatselijk ^ieinm Neusden, 7 Febr. Als een bijzonderheid deel en we mede, dat door de Woudrichemsche visschers een zalm van 15 pond in de haven is gevangen. Bovendien vingen ze nog 200 pond snoek en een partij witrisch. Toen mej. v. E. alhier, van Drunen te voet stadwaarts keerde, «akte zij bij de Steenenbrug plotseling inéén en werd in het nabijzijnde café gedragen. Gelukkig kon dr. Herman, die spoedig ter plaatse was, slechts oververmoeidheid constateeren, zoodat de patiënte per rijtuig naar haar woning kon worden vervoerd. De hengelaars konden de vorige week en ook thans nog hun hart ophalen. Groote scholen visch, het drijfijs ontvlucht, lr el ien zich in slooten en inhammen op. Zekere v. O. alhier ving voor meer dan een gouden tientje visch met den hengel. Dinsdag wapperde van de Koornbeurs de nieuwe vlag van de schuttersvereeniging „St. Blasius" ten teeken van de 's avonds te houden jaarvergadering. Op deze verga dering werd rekening en verantwoording gedaan en het bestuur herkozen. Tot hoofd man werd gekozen de heer H. Merkx, tot onderhoofdman J. Bax. Tot 1ste en 2de Secretaris respectievelijk de heer A. Vos en J. Kuipers en tot Commissaris van Orde de heer A. Baaijens. Hoewel zich verschil lende nieuwe leden hadden aangemeld, werd slechts een als «oodanig aangenomen. Tevens besloot men in de maand Mei een groot concours te houden, ter herdenking van het 50-jarig lidmaatschap van den heer J. Koot. Voor eene stampvolle zaal trad Don derdagavond in „Concordia" de heer P. J. Kolijn uit Gouda op, met het onderwerp „Plaatselijke Keuze". Na het doel en streven der oogenblikke- lijke beweging duidelijk uiteen gezet te hebben, werden brochures verkocht en cou ranten gratis uitgedeeld, waarna ten slotte gelegenheid tot debat werd gegeven. De heer Van 't Hoff alhier maakte daarvan gebruik om meer aanvullend, dan aanval lend, te wijzen dat het cijfer van opbrengst van accijns op alcohol méér dan 116 mil- lioen bedraagt, zooals de spreker aangaf, en dat cijfer is over 1913 129 millioen, terwijl hij er op wees, dat de minister mr. Cort van der Linden onlangs in de Staten zaal zijn twijfel te kennen gaf, of, met het oog op het Staatsrecht in Nederland, de beweging geheel uitvoerbaar zou zijn. De heer Kolijn bleek zijn onderwerp ge heel machtig, toen hij zijn partner van openlijk antwoord diende. Er heerschte eene aandachtige stilte in de zaal en zoowel spreker als debater werden warm toegejuicht. Weldra zal een lijst ter teekening alom worden aangeboden, waarop men zich voor de vrije keuza zal kunnen verklaren. lWerk.enda.nl. De machinist ter Zee J. A. Habig, wordt 21 Februari a.s. ter beschikking gesteld op Schorpioen. De officier van gezondheid 2e klasse der Marine D. B. Jochems, wordt medio April a s. bevorderd tot Officier van gezondheid der le klasse. Walst. De werkzaamheden op den uiterwaard „de Zaaiwaard" hebben weer een aanvang genomen. Door de vorst kon het werk geen doorgang hebben. De bazalt voor de glooiing werd reeds aangevoerd. Dit werk zal vermoedelijk een 14 dagen aanloopen, eer de los wal klaar is. Wlmkerk- De knapenvereeniging „Obadja", alhier, is van plan Donderdag 12 dezer haar jaarfeest te vieren. De diaconie der Herv. kerk alhier heeft 30 behoeftige gezinnen verblijd met eene gave van li/2 H.L. steenkolen. De klompenmaker J. van Wijk had Dinsdagavond het ongeluk zoo erg in zijn been te steken, dat dokter Overbosch de wond moest hechten. Andel Tengevolge van den slechten weg, geraak'e het karretje van den slager Spoor, uit Woudrichem, alhier aan het zoo genaamde Geiet te water. Met wat opont houd en eenige materieele schade liep het ongeval af. Alhier circuleert eene lijst ter teeke ning bij de ingezetenen, welke ten doel heeft te verzoeken, bij benoeming van een nieuwen burgemeester, de gemeenten And 1, Giessen en Rijswijk niet meer te vereenigen, om alzoo voor de gemeente Andel alleen een burgemeester te krijgen. De alhier opgerichte A.-R. Kiesver- eeniging telt reeds 41 leden. Het bestuur bestaat uit de heerenJ. G. Schouten, voor zitter, D. G. Mans, secretaris, H. J. Redert, penningmeester, J. de Lorm en Van Sint- Maartensdijk uit Giessen, leden. Capelle- Dinsdag gaf het fanfarecorps „Sirena" eene uitvoering, met medewerking der onlangs opgerichte tooneelvereeniging en eenige dames en heeren. De zaal van den heer A. Stam was geheel gevuld, en we mogen gerust zeggenniemand is onvoldaan naar huis gegaan. Zoowel het muziekgezel schap als de tooneelvereeniging hebben zich bijzonder goed van hun taak gekweten. Ook de niet-leden der vereenigingen hebben dezen avond een bewonderenswaardig talent aan den dag gelegd. Ten slotte werden in een paar kernachtige toespraken van baron Van Heeckeren en Tolsma, allen die het hunne hadden bijgedragen tot dezen «choonen avond, hartelijk bedankt. Donderdag 19 dezer zal onze Rede rijkerskamer „Vriendentrouw" haar voor jaarsuitvoering geven in de zaal van den heer L. F. van Dongen. Het programma bevat een tweetal blijspelen. Dinsdag zijn een paar voerlui, die met een vracht hooi op het veerpad reden, door de politie aangehouden, omdat zij vermoedelijk zwaarder geladen hadden dan bij dnoi geoorloofd is. Drimmelen- De knapenvereeni ging „Imrnanuel" alhier, hoopt op Donder dag 12 Februari a.s., in het gebouw der Geref. Kerk haar jaarfeest te houden, onder leiding van den Weleerw. heer ds. M. M. Horjus van Breda. (denderen. De Geref. Jongelings- vereeniging „Maranatha" hoopt in gemeen schap met de Ger. Knapenvereen. „Samuël" haar geboortedag feestelijk te herdenken op Woensdag 11 Febr. in de Geref. kerk. Aan vang des avonds om 6.30 uur. Het programma belooft een gezelligen en 8maakvollen avond. 's-Gravemoer. Over de maand Januari zijn door het hulptelegraafkantoor behandeld 36 telegrammen, waarvan 13 verzonden en 23 ontvangen. Aan de publieke spreekcel zijn 10 ge sprekken gevoerd. Op de rijkspostspaarbank werden 47 inlagen gedaan tot een bedrag van f 1896.52 en 9 terugbetalingen tot een bedrag van f 378. Maandagavond zal op verzoek van het bestuur der Tuin- en Landbouwvereeni- ging de heer J. Bouwman, rijks-veearts te Oosterhout in het café van den heer G. Snels aan de Vaart eene lezing houden over het verwerpen, opbreken en onvruchtbaarheid bij het rundvee. Dinsdagavond gaf het fanfare-corps „Euterpe" eene uitvoering, die druk was bezocht. In alle opzichteu slaagde deze uit stekend, waarvoor den volijverigen directeur in de eerste plaats alle eer toekomt. De voordrachten vielen ook zeer in den smaak. Een en ander werd besloten met een bal. Kaatsheuvel- De toestand van mej. J. v. d. H., die vorige week door den stoomtram zoodanig over haar voet is ge reden, dat amputatie noodig was, is hope loos. Als bijzonderheid dient vermeld, dat dezer dagen een voldragen koe van den landbouwer L. v. d. Lee, 5 kalveren ter wereld heeft gebracht, welke echter allen zijn gestorven. Gedurende de maand Januari werd aan het postkantoor met de daaronder res- sorteerende hulpkantoren f 11789,51 inge legd, f 10391,04 terugbetaald en werden 28 nieuwe boekjes uitgegeven. Nederhemert. Dachten we eerst dat de gevreesde ziekte, de diphtheritis ge weken was, thans heeft zich in het gezin van den werkman E. v. d. M. bij een vier jarig kind weer een geval voorgedaan. De handel in hooi begint iets leven diger te worden. Door den commissionnair A. Bakker, werd voor rekening van Gebrs. Oerlemans een partij gekocht voor f 12 per duizend. De bevolking dezer gemeente gaat langzaam maar gestadig vooruit. Op 1 Ja». 1914 bestond ze uit 545 man nen en 466 vrouwen; totaal 1011 inwoners Nieuwendjjk- Maandagmorgen viel het 7-jarig zoontje van W. H. van Helden van de loopplank in den Gondel, doch wist zich vast te grijpen aan het schip, zoodat hij tot zijn borst in het water hing. Gelukkig werd het ongeluk door zijn vader spoedig bemerkt, welke het ventje spoedig uit zijn benarde positie bevrijdde. Dien zelfden morgen viel het 2-jarig zoontje van Van Helden in een pot kokend water. Het kind bekwam vrij ernstige brandwonden. Aan den heer C. A. Walraven, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als di recteur der fanfare „Crescendo" alhier, in zijn plaats is benoemd de heer J. A. Kraaien- brink. De heer L. Branderhorst alhier, heeft bedankt als voorzitter der zangvereeniging „De Lofatem". Terwijl de schooljeugd van de chr. school alhier, zich Donderdag op de speel plaats vermaakte, kwam het zoontje van H. Hoeken te vallen en brak zijn arm. Het jaarfeest der chr. jongedochters- vereeniging „Martha" zal plaats hebben op Dinsdag 10 dezer. Deze vereeniging heeft in 't afgeloopen jaar 186 kleedingstukken ver vaardigd, die onder 46 huisgezinnen werden verdeeld. Raamsdonk. Nadat de 8-jarige A. van Strien juist door 't ijs gezakt was in de Melkhaven en zelf naar den kant gescharreld was, had hij nog precies den tijd om zijn kameraad H. Rolberg de hand toe te steken en van den verdrinkingsdood te redden. Een waarschuwing voor jeugdige waaghalzen. Aan de stoomzuivelfabriek is in Ja nuari verwerkt 299606 liter melk. Sprang. Dinsdagmorgen had de wed. v. d. Esch alhier, het ongeluk, door de gladheid voor haar deur, van het stoepje te vallen, met de gevolgen dat zij haar been brak. Den koperslager J. S. alhier had Woensdag het ongeluk in zijn werkplaats uit te glijden. Daar hij een mes in zijn hand had, drong dit daar zoo diep in dat onmiddellijk een geneeskundig verband moest worden aangebracht. Ween. Nabij de steenen palen aan het benedeneind had Woensdagmiddag een fiets rijder het ongeluk met zijn motorfiets van den dijk te vallen; vermoedelijk was de draai te kort genomen. Met behulp van eenige personen, welke daar in de buurt waren, werd de fiets op den dijk gebracht. De berijder zelf had geen letsel, alleen de motor een kleine averijtoch kon de reis vervolgd worden. Aan het telefoonkantoor werden over de maand Januari behandeld 46 telegram men, waarvan 30 werden verzonden en 16 zijn aangekomen. Waardhuizen. De jongelingsver- eeniging „Eben-Haëzer", alhier, hoopt op Donderdag 12 dezer haar twe-de jaarver- vergadering te houden in de Geref. kerk, 's avonds half zeven. Op deze vergadering zal ook optreden de heer M. Knol H.Wz uit Werkendam, met het onderwerp: „De jongeling en zijn idealen." Waspik. De som door het Rij k aan deze gemeente, ingevolge art. 48 der L. O. wet bij voorschot over 1914 uit te betalen, be draagt f 4150. Op den door B. en W. dezer gemeente vastgestelde schoollijst komen voor 452 leer plichtige kinderen. Bij Kon. besluit is aan den loteling dezer gemeente, M. A. Poppelier, voor één jaar vrijstelling verleend, wegens kostwin nerschap. Hedenmorgen had M. de Jorg aan de drijfriemenfabriek van den heer Th. Ha gen, bij het slijpen van messen het ongeluk de rechterhand zoodanig te verwonden, dat dr. Smits medische hulp moest verleenen. De Heeren-Societeit zal met het ge zelschap Faveur uit Rotterdam in het hotel De Ploeg van den heer Teunen een soirée amusante geven. Het programma van Faveur belooft den leden en hunne introducé's een charmante avond. De heer H. Lichtvoet was voornemens heden kippensoep en de heer S. Faassen konijnenbout te eten. Toen de beestjes echter geslacht zouden worden, bleek het, dat de een of andere goede vriend ze eerlijk weg genomen had. Wel een tegenvaller. Hedenmorgen had A. Vissers op de scheepstimmerwerf der firma Ruitenberg het ongeluk te vallen en den pols te breken, dien dr. Smits moest verbinden. W clfloind. Een bijzonder krasse man is de 85-jarige A. Struijk alhier. Hij werkt nog van den morgen tot den avond, 's Zomers maait hij geheele kampen gras af en 's winters zooals dezer dagen zwiert hij nog lustig over de ijsbaan. Onlangs reed hij op zijn dooie gemak van hier naar Zuilichem vice versa. W«k. De bekende veehandelaar C. v. Loon verkocht deze week aan een ander koopmag een kalf van 3 weken oud, voor de kapitale som van f 76. Een sprekend bewijs dat het vee ontzettend duur is. 15 Jan. 1914 bedroeg het aantal leer lingen aan de o. 1. s. alhier 250 en aan de school te Aalburg 127. Binnenland. Naar het Vaderl. verneemt, zijn de aangekondigde wetsvoorstellen in zake de opcenten op enkele belastingen thans bij den Raad van State. Reuter seint uit Washington, dat van de regeering der Vereenigde Staten uitnoodigingen zijn uitgegaan om het volgende jaar in den Haag de derde vredesconferentie te houden. Naar verluidt, heeft de regeering zulks op verzoek van Koningin Wilhelmina gedaan. Te Zevenaar heeft de marrechaussee den bekenden H. J. E. E., wonderdokter uit Alkmaar, aangehouden. Hij is door de Duitsche regeering over de grenzen gezet. E. moet nog 1200 dagen hechtenis ondergaan. Hij is naar Arnhem over gebracht. Mr. E. Pelinck, benoemd tot presi dent van de arrondissements-rechtbank te Assen, zal bij aanvaarding van dit ambt van rechtswege moeten aftreden als lid van de Eerste Kamer. Hij ig echter herkiesbaar, doch wenscht voor een herbenoeming niet in aanmerking te komen. De heer Pelinck (lib.) had in de Eerste Kamer zitting voor Drente en zou in 1919 aan de beurt van aftreding zijn geweest. Woensdagmiddag werd van het hoofd bureau van politie aan het Alexander- plein te 's Gravenhage, een jong mili tair, deserteur, onder geleide van eenige manschappen met een korporaal geboeid naar de kazerne overgebracht. Eenige makkers van den arrestant, jongelui van niet al te best gehalte, hadden er blijkbaar de lucht van ge kregen, dat de jongen nu zou worden overgebracht en stonden hem buiten op te wachten. Zij lieten de manschappen met den arrestant eerst passeeren en renden hen in de Javastraat plotseling achterna, schijnbaar met de bedoeling hun „makker" met overrompeling der manschappen te ontzetten. Een inspecteur der recherche, die juist op weg was naar het bureau, had het verdachte doen van de jongelui op gemerkt. Toen zij op de manschappen afstormden, rende hij de lui achterna en de houding, die hij tegen hen aan nam, was zóó dreigend, dat vaD de poging tot ontzet werd afgezien. Op het Plein 1813 kregen de man schappen hulp van een politie-agent, waarna de arrestant verder naar de kazerne werd overgebracht. Woensdagnamiddag is de 26-jarige tuinier C. V. te Oostvoorne, in een watering nabij zijn woning dood op de ijsschotsen gevonden. De oorzaak van zijn dood is tot heden niet opgehelderd. De vorige week stierf te Raamsdonk- veer plotseling een negenjarig dochter tje van den heer Van Son. Thans is, naar het Dgbl. v. Nbr. meldt, op last van de justitie het lijkje opgegraven, daar vermoed wordt, dat het aan ver giftiging is overleden. Nadat de rechter-commissaris te Haar lem een instructie had gehouden naar den brand, de vorige week te Haar lemmermeer uitgebroken, is als verdacht van brandstichting de eigenaar van de woning, J. K., aangehouden. Op de beuedenvaart is nu de strijd voor goed uitgebroken. De reeders wei geren beslist met den Bond van Machi nisten, Stokers en Dekpersoneel in Ne derland een collectief arbeidscontract af te sluiten en vragen hunnerzijds van het personeel alleen onderteekening van het contract voor het staangeld. Dat weigeren de bondsleden weer pertinent. De reeders trachten nu personeel buiten den Bond te krijgen. Twee Bel gische en een Amsterdamsche machi nist zijn reeds aangenomen en met de booten vertrokken, waarop do patroons zelf als kapitein dienst doen. Ze helpen elkaar zooveel mogelijk met het be mannen van de booten. Donderdagavond heeft de stoomtram DierenDoetinchem nabij de Ellekom- sche Draai, een wagen overreden, door dat het daarvoor gespannen paard begon te steigeren en achteruit liep. Van de 9 menschen, die op den wagen zaten, werd gedood de ruim dertigjarige, ge huwde arbeider Gerritsen uit Dieren. Drie anderen werdeu licht gewond; na in het ziekenhuis te Doesburg verbon den te zijn, konden ze huiswaarts keeren. Volgens het Handelsblad maakte een heere boef sinds jaar en dag Amsterdam onveilig. Oorspronkelijk van respectabele familieverschillende bloedverwanten bekleeden hoogst eervolle posities hij door zijn voorkomen vertrouwen in te boezemen en op allerlei manieren aan geld te komen, doch zorgde er steeds voor zooveel mogelijk uit handen der politie te blijven.' En wanneer hij in het geheel niets meer wist om aan geld te komen, ging de man naar een van de eerste hotels, at en dronk van alles, logeerde soms enkele dagen, verdween dan zonder iets te zeggen of verklaarde ijskoud, dat het hem op het oogenblik niet gelegen kwam om te betalen Dan trek hij er weer op uit, by nacht en bij ontij, altijd schuimend in nacht- café's en soortgelijke gelegenheden, of er soms niet wat te halen was. Veertien dagen geleden nog werd hij naar een der politiebureaux gebracht op klachte van afpersing. Maar het slachtoffer der chantage vond het beter de klacht in te trekken. Dus liep onze heere-boef vrij rond. Doch slechts voor korten tijd. De man had ook een vrouw, al wist men er bij den burgerlijken stand niets van. Wie weet, had zij jaren geleden gemeend een goede partij te doen.... Nu moest zij kamers verhuren aan alleenwonende vrouwen. En telkens kwam die man weer terug, dwong haar om hem steeds weer toegang te verleenen.... Eenige maanden geleden moest de vrouw naar het ziekenhuis. De man was onbeperkt heer en meester en van die gelegeuheid maakte hij gebruik om de piano van de vrouw het huis uit te halen en te verkoopen, maakte een geldswaardig papier, een kostbaar tafelkleed, enz. te gelde. Toen de vrouw uit het ziekenhuis terug kwam, bemerkte zij natuurlijk terstond, hoe baar huis geplunderd was en een aanklacht bij de politie volgde. De man is nu gearresteerd en ter be schikking van de justitie gesteld. Een der 12 gevallen van onderbuik- typhus in Den Haag, die aan het ge bruik van oesters op Oudejaarsavond worden toegeschreven, heeft, naar de Nieuwe Ct. meldt, een doodelijk ver loop gehad. Er zijn verder eenige ern- stige gevallen onder. De waarde van de bij de inbraak in de Bank van Leening te 's-Gravenhage gestolen voorwerpen kan op f 12.000 geschat worden. De daders hebben bij voorkeur gouden vingerringen, arm banden, horlogekettingen en juweelen meegenomen. Bij het onderzoek in het gebouw van de bank is nog een valsche snor gevonden. Woensdagavond omstreeks half tien zijn twee, tol nog toe onbekende mannen, de woning binnengedrongen van een bejaarde dame in de Schoonderloostraat te Rotterdam. Zij was alleen thuis en die mannen gaven voor, haar te komen spreken over een leverantie van krui denierswaren. Eenmaal binnen, deden zij in den gang maskers voor, volgden de dame in do achterkamer, grepen haar bij de keel en terwijl een hunner haar den loop van een revolver tegen het voor hoofd drukte, vroeg de ander haar om geld. De oude dame, bevreesd voor erger, begaf zich met de mannen naar de voorkamer en gaf hun een bankbillet van f 200 uit haar geldtrommel. Daarna zijn zij vertrokken. Woensdagavond heeft de sergeant majoor der grenadiers B., die in onmin leefde met zijn vrouw, een revolverschot op haar gelost in hun woning aan de Boylestraat te 's-Gravenhage, echter zonder haar te treffen. Zij vluchtte het huis uit, om hulp roepende. Een in de nabijheid wonende inspecteur der re cherche kwam daarop toesnellen en arresteerde den sergeant-majoor, als ver dacht van poging tot doodslag. De sergeant-majoor is later weer op vrije voeten gesteld. Hij verklaarde, slechts een losse patroon te hebben afgevuurd. Zijn echtgenoote wenschte niet, dat een vervolging zou worden ingesteld. De N. R. Ct. schrijft: Volgens een telegram uit Perth (Au stralië) is de op 29 November 1.1. van Schiedam naar Sydney vertrokken Ne- derlandsche steenslagtransporteur Cam- bewarra op 50 mijl ten Zuiden van Geraldton op een rots geloopen en daarna in 25 va&m water gezonken. De gezagvoerder, de tweede stuurman, de eerste machinist en vijf der opva renden konden zich redden en zijn te Perth geland. Verder wordt gemeld, dat de eerste stuurman en vijf andere opvarenden zich in een boot hadden begeven, doch dat men van die boot tot heden niets meer heeft vernomen, en verder, dat er een sleepboot ter opsporing en assis tentie was uitgevaren. Naar aanleiding van dit telegram vernemen wij van de directie der werf Gusto te Schiedam, waar de Cambewarra werd gebouwd, dat zij uit Freemantle een telegram van den gezagvoerder B. H. v. d. Hei Jr. ontvangen heeft, zoo goed als gelijkluidend aan hat hier boren vermelde. Hij seinde echter er bij, dat er buiten hem nog waren gered YV. G. S. Krispijn (eerste machinist), W. Roeske, R. Schweitzer, H. Werner, A. J. Boeyen, G. Huigen en J. J.Lahann. Omtrent de vermiste boot, waarin de eerste stuurman B. J Staal, benevens F. Dreissingen, A. Westermann, D. Kortlang, F. Hogeveen en J. J. Ver donk een goed heenkomen hadden ge zocht, heeft de directie der werf Gusto aan den Nederlandschen consul te Free mantle telegrafisch nadere inlichtingen gevraagd. Volgens haar is de mogelijkheid de toestand der Australische kust in aanmerking nemende niet uitge sloten, dat de boot met de vermisten hier of daar is geland, en dat de schip breukelingen eerst een lange voetreis moeten maken vóór zij een plaats kun nen bereiken, waaruit zij kunnen seinen of berichten kunnen doen afzenden. Heden wordt uit Londen geseind, dat alle opvarenden gered zijn. Burgerlijke Stand. Andel, over de maand Jan. Getrouwd: A. Nieuwenhuizen, 35j. en J. A. van Andel, 36 j.J. Uljée, 32 j. en A. Versluijs, 33 j. Geboren: Petronella Hendrika, d. v. C. Groenenberg en J. P. KantJan, z. v. A. H. Straver en H. Kamerman. Overleden: H. C. Verwijs, 2 j.; M. v. Noorloos, 74j., wed. D. v. Wijngaarden. Ingekomen van: Enschede, K Smidt. Vertrokken naar: Zwijndrecht, G. den Dekker; Aarle Rixtel: M. A. H. Mos- vanhouten's Cacao sjxstcp m-v"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2