Voederbieten, Opleiding Soliedste Adres voor J. Th. Couwenberg, Heusden. «reilt lie TIP-TOP, Winter. ii Th. M. Tan De lil, WAALWIJK. Goedkoopste Gorcumsche Horlogewinkel Ph. VAN WIJK, Hoogstraat, Gorcum. beboerende tij bet Nieuwsblad toof bei Land van Heisden ra Ata ra Zaterdas; 1 Febrnari 1914, No. 3333. Overschoenen. Viltpantoffels. Vetleer Waterlaarzen. Vetleer Sneenwschoenen. Vetleer Werkschoenen. o raden een ieder lezer van dit blad aan een kijkje te nemen in de Te Koop: 8 k 10 duizend Kilo BOEKHOUDEN, Handelsrekenen, Handelsrecht, Statistiek, 12 Glans-Portretten voor 25 cent, 12 Groot Formaat 50 IKA Bertels Lijnkoeken- Meelfabriek „DE HINDE", Amsterdam. 9 Groote Markt en Kerksteeg, Gorinchem, p PJ Crayon-, Kool-, Platin en Bromide vergrootingen. Goedkoope Reparatie-Inrichting. HoXge IhóonmSéi0 ss'ft.ot' BUITENLAND. In Noorwegen is een regeeringsvoor- stel voor een wet ter bescherming van onechte kinderen aanhangig, 't welk van het beginsel uitgaat, dat zulke kin deren in dezelfde rechtsverhouding tot de twee ouders moeten staan. Die wet wil dat het kind recht krijgt op den familienaam van de moeder alsook op dien van den vader. Het kind zal op gevoed worden in overeenstemming met de levensomstandigheden van den vader, wanneer zijn positie in de maatschappij de beste is, of in overeenstemming met die van de moeder, wanneer zij in betere levensomstandigheden verkeert. Maar de verzorging en de voogdij zal bij voor keur aan de moeder overgelaten worden. De moeder moet uiterlijk 14 dagen na de geboorte van het kind verklaren wie de vader is. De toeziende voogd deelt den vader mede, dat hij tot de onder steuning van het kind moet bijdragen. Waoneer hij het vaderschap erkent of binnen een bepaalden tijd geen protest daartegen indient, wordt hij als de vader beschouwd. Ditzelfde geldt voor het ge val de rechtbank hem gelast, het vader schap op zich te nemen. Vindt de recht bank, dat het vaderschap niet bewezen is, dan kan den man toch opgelegd worden een bijdrage te verleenen. Die bijdrage wordt betaald tot het kind 16 jaar i«onder sommige omstandigheden kan die termijn verlengd worden. Ge durende de eerste negen maanden moet de vader een afzonderlijke bijdrage be talen, wanneer de moeder het kind bij zich heeft. De opgeheven bepaling van dwangarbeid, wanneer de bijdrage niet betaald wordt, zal weder in de wet op genomen worden. Wat het erfrecht van het kind betreft, over dit punt heerscht verschil van meening bij de leden der regeering. Drie hunner willen, onaf hankelijk van de omstandigheid of het kind in of buiten echt geboren is, aan het kind het recht toekennen om van den vader te erven. Vier andere mi nisters stellen voor om aan het onechte kind erfrecht op den vader toe te ken nen, wanneer het vaderschap erkend is of wanneer het kind is verwekt tijdens de verloving of in concubinaat. In Italië is bij de Kamer een wets ontwerp ingediend, bepalende dat het burgerlijk huwelijk de sluiting van het herkelijk huwelijk moet voorafgaan. Men verwacht daarover heftige debatten in de Kamer. Uit Rostof a/d. Don heeft Reuter dezer dagen gemeld, dat men daar ge durende het vervoer van de post van het station naar het postkantoor een leeren zak, inhoudende 100,000 roebel had ontvreemd. Nader is gebleken, dat postbeambten dezen roof hebben ge pleegd. Reeds zitten meer dan 30 achter slot en eiken dag hebben er nieuwe arrestaties plaats. Verder heeft het onderzoek nog op geleverd, dat de politie zich door de roovers liet omkoopen en hun bedrijf oogluikend toeliet. In een voorstad van Breslau is een zeer vermogend kweeker Gottfried Haase 's nachts in zijn huis vermoord. De man was een zonderling en verschafte dik wijls aan allerlei gespuis onderdak. Ver moedelijk hebben zulke gasten hem den schedel ingeslagen en het geld gestolen, dat zij in handen konden krijgen. De onderwijzer Wagner, de man die zich aan een aantal moorden en brand stichtingen te Degerloch en Mühlhau- sen had schuldig gemaakt, is van rechts vervolging ontslagen en voorgoed naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Woensdagmorgen is brand uitgebroken in het kasteel Aberuc Hill te Crieff (Schotland). Een zaal met schilderijen en kostbare meubelen is vernield. Men verdenkt kiesrechtvrouwen. Er is ook brand uitgebroken in het onbewoonde kasteel Ross in dezelfde streek. Ook zijn dien dag de kostbare meu belen in een huis, behoorende aan den president van den bond tegen vrouwen kiesrecht te Saint-Fillans in Perthshire, door brandstichting vernield. Blijkens een telegram uit Lima (Peru) is het leger opgestaan en heeft onder leiding van kolonel Benaride het re- geeringspaleis aangevallen en den pre sident Guillermo Billinghurst gevangen genomen. Bij het gevecht in het paleis is generaal Varela, de eerste minister, gedood. Doctor August Purand, leidei der revolutionairen, is in het bezit van het paleis en zal een nieuwe regeering vormen. De president is naar Callao gebracht, vanwaar hij uit het land zal worden verbannen. Te Lima heerscht groote opwinding. De huizen zijn gebarricadeerd, de banken en de winkels gesloten. Bij de straat gevechten is een burger gedood. Naar de Basarabki Tirsna mededeelt, zijn de Bulgaarsche officieren, die aan Russische militaire scholen een cursus volgen, telegrafisch naar Bulgarije terug geroepen. In het sanatorium Zuydcoote (Noord- Frankrijk) werd een jong meisje ver pleegd. Iedere week schreef ze naar haar moeder hoe het haar ging. Toen de moeder een tijdlang niets van haar ver nomen had, schreef ze wat daarvan de reden was. Het bleek, dat het meisje door een vreemde was afgehaald, onder voorwendsel, dat ze gebracht zou worden naar den dokter, die haar aan de in richting had toevertrouwd. De dokter had niemand opdracht gegeven. Het lot van het meisje is onbekend. De Elzassche correspondent van de Matin" behandelt in een artikel uit Straatsburg de in Duitschland in te voe ren inkomsten-en oorlogsbelasting. Zijn conclusie, is, dat de plotselinge invoering van deze belastingen in het Rijksland, „dat er een half Fransch, half Duitsch belastingstelsel op nahoudt", een groote ramp zal zijn voor de kleine burgers en voor den middenstand. De gevolgen zullen uiet uitblijven, voorspelt de cor respondent. Velen zullen om de nieuwe belastingen bet land uittrekken, anderen zullen zich ten gronde zien richten. Omtrent de geruchten, die in Perzië in omloop zijn over plannen van den voormaligen Sjah, om opnieuw een in val in Perzië te wagen, verneemt de Times het volgende: Uit Mesjed is geseind, dat te Astra- bad geweren en paarden worden bijeen gebracht om in het belang van den ex- sjah de provincie Khorassan in opstand te brengen en voor den ex-sjah den troon van Perzië te herwinnen. Op het oogenblik toeft de voormalige Sjah in cognito in Petersburg. Hij zou zijn lan ding in Perzië willen uitvoeren vóór het Nouroesfeest (21 Maart). De agenten van den ex-Sjah zijn reeds, naar be weerd wordt, naar Astrabad onderweg In den zomer van 1911 deed de ex- Sjah een inval in Perzië om den troon te herwinnen. De inval slaagde niet, doch leidde tot een vrij langdurigen burgeroorlog. Thans schijnt weer een nieuwe poging van Mohammed Ali op til te zijn. Te Hannover heeft men het lijk van een vijfjarig meisje gevonden. De sectie heeft aan het licht gebracht, dat het kind vermoord en daarna de lever volgens alle regelen van de kunst bij haar weg genomen is. De moord moet dus, zoo meent men, de daad van een krank zinnige zijn of uit bijgeloof gepleegd zijn, om de lever voor geneeskundige doeleinden te gebruiken. BINNENLAND. De commissie voor het volkspetition nement voor Plaatselijke Keuze is her haaldelijk geplaatst voor de vraag, welk stelsel van drankwetgeving zij met haar actie voorstaat. Ter beantwoording van die vraag geeft zij het onderstaande program De actie der commissie bedoelt de opneming van het stelsel der Plaatselijke Keuze in de Drankwet. Met het oog op bezwaren van staats rechtelijken aard, die tegen stemmingen met bindende kracht worden aange voerd, verstaat de commissie onder Plaatselijke Keuze een stelsel, waardoor de daartoe rechthebbende inwoners van een „stemdistrict" door een voor dat doel uitgeschreven stemming hun oor deel kunnen uitspreken over den klein handel in alcoholhoudende dranken. Tenzij er bij de regeering daartegen overwegende bezwaren mochten bestaan, wordt door haar overeenkomstig den uitslag der stemming een beslissing genomen. Stemgerechtigd in een „stemdistrict" zijn alle daar ingeschreven mannelijke en vrouwelijke inwoners van 23 jaar of ouder. Onder „stemdistrict" wordt verstaan een gemeente, een op zichzelf staand deel eener gemeente, of een complex van gemeenten. Onder kleinhandel wordt verstaan een hoeveelheid, die aanzienlijk grooter is, dan wat nu in de Drankwet daaronder verstaan wordt. Een stemming wordt door de regee ring uitgeschreven, als een bepaald deel (ten minste 10 pCt.) der stemgerechtig den dit heeft aangevraagd. De stemmingen kunnen loopen over den kleinhandel in alle alcoholhoudende dranken, in gedistilleerde dranken, en in gegiste dranken, zij betreffen ook den verkoop in logementen en socië teiten. Bereiding, vervoer en bewerking van alcoholhoudende dranken zijn niet aan stemming onderhevig. De stemgerechtigden spreken hun oordeel uit óf over „vermindering" óf! over „verbod" van de verkoopplaatsen, waarover de stemming loopt. Bij een aanvraag om „vermindering" moet blijken, hoe groot men deze ver mindering wenscht. Ook kan gestemd worden over „terug keer tot den vorigen toestand." Zal naar aanleiding van een stemming tot „vermindering" of „verbod" worden overgegaan, dan moet ten minste 75 pCt. der uitgebrachte stemmen zich daar voor hebben verklaard. Waar „verbod" bestaat zal de een voudige meerderheid voldoende zijn, om „terugkeer tot den vorigen toestand" te rechtvaardigen. Een nieuwe stemming mag niet wor den aangevraagd dan na verloop van ten minste 5 jaar na de vorige stem ming. Voor de tengevolge van een „volks stemming" opgeheven „vergunningen" zal slechts schadevergoeding gegeven worden, indien deze reeds voor 1 Mei 1904 bestonden; voor de „verloven" voor zoover zij bestonden bij het van kracht worden van deze wetswijziging. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank vestigt in de St.ct. de aandacht op het volgende Aan de rentetrekkers krachtens de artt. 369/370 der Invaliditeitswet is ge legenheid gegeven voor het stellen van een doorloopend gemachtigde, wat wil zeggen, dat zij iemand mogen aanwijzen, die, eenmaal aan het postkantoor en aan de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam bekend zijnde, op eigen hand- teekening de rente zal mogen halen, ten minste, wanneer hij daarbij vertoont: ten eerste: het bewijs, dat hij de gemachtigde is (legitimatie-bewijs), en ten tweede: het aan den rentetrekker uitgereikte bewijs van toekenning der rente. De doorloopend gemachtigde krijgt dus geen algemeene volmacht om over de rente te beschikken, maar kan het geld alleen halen, wanneer de rente trekker hem het bewijs van toekenning geeft. De rentetrekker kan dus door zijn bewijs van toekenning niet uit handen te geven verhinderen, dat de doorloo pend gemachtigde tegen zijn wil de rente zou afhalen en hij kan steeds, ook al heeft hij een doorloopend ge machtigde gesteld, zelf zijne rente halen. Het is evenwel van groot belang voor de mseste rentetrekkers zulk een door loopend gemachtigde te stellen, omdat zij dan altijd, wanneer zij door ziekte als anderzins verhinderd zijn zelf naar het postkantoor te gaan. ten spoedigste de beschikking over hunne rente kunnen krijgen. Minder noodig is het alleen voor diegenen, die in de buitenbestelling van de postkantoren wonen en daarom hunne rente kosteloos thuisgebracht krijgen. Als doorloopend gemachtigde kunnen de rentetrekkers in het algemeen ieder een aanwijzen, in wien zij het vertrouwen stellen, dat deze het geld met het be wijs van toekenning telkens eerlijk zal komen thuisbrengen. Alleen is er voor de Rijksverzekeringsbank bezwaar om postambtenaren en tusschenpersonen als doorloopend gemachtigde te erken nen en zal het voorts aanbeveling ver dienen iemand te kiezen, die kan schrij ven of ten minste zijn naam kan teekenen. Wil de man zijne vrouw, of de vrouw haar man, of willen belang hebbenden hunne kinderen of hunne kleinkinderen doorloopend machtigen, dan zal dit worden toegestaan, ook al zou hij of zij, die gemachtigd wordt, zijn naam niet of niet meer kunnen zetten. Den rentetrekkers wordt ontraden om zich te laten overhalen om hunne be langen op te dragen aan personen, die zich aanbieden om tegen belooning voor h»n naar het postkantoor te gaan, althans, wanneer deze personen niet behooren tot de naaste omgeving of familie van den rentetrekker en dus op grond van persoonlijke bekendheid door hem kunnen worden vertrouwd. Om een gemachtigde of een anderen gemachtigde te stellen, behoeft men slechts naar het postkantoor te gaan om dit te vragen. Kan men persoonlijk niet gaan, dan vraagt men aan den persoon, dien men wil machtigen, om dit te doen, en geeft men hem het be wijs van toekenning mede. De post ambtenaren maken dan de zaak in orde. Voor intrekking van een bestaande doorloopende machtiging behoort men zich schriftelijk tot het bestuur der Rijksverzekeringsbank te wenden. Des- nr ods is ook een schriftelijke of monde linge mededeeling aan het postkantoor voldoende. Ook al zou de doorloopend gemachtigde weigeren om zijn eigen legitimatiekaart of wel het bewijs van toekenning van den rentetrekker af te geven, zoo levert dit geen bezwaar op en komt het recht van den rentetrekker niet in gevaar. De justitie te Haarlem heeft een ver volging ingesteld tegen de directie van 't Haarlemsch Dagblad, wegens het in de kolommen opnemen van advertentiëD van verboden loterijen, (Witte Kruis). ADVERTENTTEN. bij C. G. TIMMERMANS, Veen. voor de praktijk en examens door J. Vl\ HOLKT. Leeraar M. O. (volledige akte), Waalwijk. Haar-, Baard-, Paard- en Veeknip- machines en Seharen. Coupeur-, Barbiers-, Mandemakers- en Naaistersc har en Slachters- Mandemakers- en Schoenmakers- messen. Voorsnij-, Tafel-, Dessert-, Brood- en Zakmessen. Scheermessen, Olieateen en Riemen. Duiteche, Engelsche en Hollandsche Schoppen. Zagen, Bijlen, Snoeimessen en Akzen. Zeisen, Zichten, Walmessen (ef Keilen) en Haartaigen. Alsmede alle soorten Keukengerief, in Emmaille en IJzer, is en blijft nog steeds bij P.S. Aan hetzelfde adres worden Agen ten gevraagd voor den Zeisen en Ziclitenhandel. De Bank verleent Crediet aan den Middenstand en neemt gelden deposito. Kantoor: Wilhelminastraat 4, Breda. Geopend dagelijks van 10 tot 12 uur's voorm. zal geopend zijn gedurende de Onaf hankelUkheidsfeesten op Woensdag 18, Donderdag 19 en Vrijdag 20 Febr. a.s., vanaf 's morgens O tot 's middags 41 uur. Vanaf a.s. Zaterdag in werking te zien voorstellende Oud Gorcum (Febr. 1814), gezien van af buiten de Waterpoort, vervaar digd naar oude teekening en gegevens. F'rktrk-Rriffcf L-nnrttm van deze Etalage 1© ©ts., alsook ulu 1311C1 Kaai ICll van de verschillende Feestelijkheden, Optocht, Versieringen, Eerepoorten, enz. GORI1CHE1I, t a tttcrxtpp Langend|fk 185. tl - X U JXJEklllXV. erkent de groote practische waarde voor Melkproductie der Bertels Lijnzaad* koekjes met Suiker. Amerika, het land der Lijnkoeken, betrekt ze nu reeds 3 jaren, niettegenstaande de hooge vracht en verpakkingskosten. De bekende Heer Win. SeliilII bij New-York, die voorheen aan zijne koeien Lijnmeel en Maismeel als krachtvoeder verstrekte, heeft het Lijnmeel vervangen door Bertels Lijnzaadkoekjes met Suiker en schrijft dato 5 Januari j.l. woordelijk vertaald het volgende: Ik ben met het resultaat der voedering met Bertels Lijnzaadkoekjes met Suiker uiterst tevreden. Zulke goede en zooveel Melk hebben mijne koeien voorheen nimmer gegeven en daarbij zijn de koekjes voor de koeien een delicatesse. Het is een lust ze te voeren. Zend mij met de eerst varende boot wederom 5000 Kilo Bertels Lijnzaadkoekjes met Suiker. H.H. Landbouwers, die deze koekjes nog niet gevoederd hebben, bestelt nog heden bij uwen leverancier of direct aan de fabriek 100 Kilo voor proef. Vraagt Attesten en Analysen. d N d A fl o O B5 i 5 vestigen de aandacht op onderstaande artikelen: LEDER en FOURNITUREN voor de Schoenmakerij. Alleenverkoop van de bekende Gragtmans- en WiesmaDplaten. xn P 1 w O 5" CM VAN Vanaf heden Reclame-Horloges van f 4.95, Zilveren Heeren-Horloges f 5 50. Zilveren Dames-Horloges f 4 25. Verder ontvangen een groote partij REGULATEURS, PENDULES, Eikenhouten en andere Garnituren. Orgels, Harmonica's, Citers, en*, in alle prijzen. Reparatiën aan Orgels en alle soorten Muziekinstrumenten spoedig en billijk. Hoogachtend, Ph. VAN WIJK, Hoogstraat, Gorcum. Aanbevelend A.JS/L'El A o Cft O O 0 V j» o' H Atelier voor Fotografie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 5