Ontmoediging van Vijftigjarigen. eens troosteloosde Szamos en de Maros stijgen sedert twee dagen, en hebben d* omliggende laagvlakte geïnundeerd; bij Olahszeutgyörgy en Kisilva werden de bruggen weggespoeld; de stad Ka posujvar staat onder water. Ook Szasz- regeu is in gevaar. Bij het onderzoek van het vliegon geluk, waarbij twee officieren het leven verloren was vermeld dat onder het vliegen de stuurstang was afgebroken en dit den val ten gevolge had. Verder was uit het deskundig onderzoek ge bleken. dat de stang nagenoeg was doorgevijld. De mechanicus, die het toestel het laatst onder handen had ge had, ontkende dat hij het had gedaan. De kiesrechtvrouwen in Engeland hebben een nieuw vandalisme bedreven. In de Anglikaansche kathedraal van Birmingham hebben zij met witte verf op alle plekken, die zij konden berei ken, bun leuzen neergeklad, o.a. op de geschilderde glazen, een werk van Burne Jones. Ook hebben zij een aantal spoor wagons in brand gestoken waarbij de sch tde op 12 duizend gulden geschat wordt. Een te München verschijnend blad. publiceert een bericht uit Canada, naar luid waarvan de bekende uitvinder dr Diesel niet zou zijn verdronken, toen hij thans enkele maanden geleden van Antwerpen naar Londen reisde. Diesel wiens zaken in de war waren zou nog in leven zijn en zich in Ca nada gevestigd hebben om daar een nieuw bestaan te zoeken. Het raadsel van den vermoorden heer Cadiou blijft nog steeds onopgelost. Toch is men weer op een nieuw spoor. Hoe wel de justitie aanneemt, dat Cadiou op 30 December vermoord is, beweert een brievenbesteller uit Clarmont, ge naamd Boulier, het volgendeBoulier kende een heer, wiens naam hij vau- wege zijn ambtsgeheim niet noemen kau. Deze heer stond in nauwe relatie met den vermoorden Cadiou. Dit wist Boulier uit de correspondentie en de postwissels, die te Clermont aankwamen Op den 4den Januari (dus 5 dagen nadat volgens de Parijsche justitie Ca diou vermoord zou zijn) zag hij den heer, die met uitgestoken hand toeliep op een ander, met de woord n „Ah, mijn waarde Cadiou". Of dit dezelfde Cadiou was als de vermoorde, weet de brievenbesteller niet, maar een feit is het, dat de zaak zich heeft toegedragen, zooals hij het vertelt. Vergissing is absoluut buitengesloten. Omtrent den persoon, wiens naam hij zeide niet te mogen noemen, wordt ook door den rechter van instructie en de justitie de grootste geheimhouding betracht. Men gelooft hiermede een belangrijk spoor te hebben gevonden. De brievenbe steller had, naar hij beweert, met deze belangrijke mededeelingen wel eerder voor den dag gekomen, als hij niet gevreesd had voor berisping door zijn meerderen. Dit verhaal wordt bevestigd, door den vriend van een senator, die zijn naam niet wenscht gepubliceerd te zien. Deze heer zegt, Cadiou zelfs den 5den Januari te hebben gesproken. Het wordt dus hee langer hoe ingewikkelder en spannender. Ondertusschen zit de inge* neur Pierre in voorloopig arrest, onder verdenking, Cadiou den 30sten Decem ber te hebben doodgeschoten. Weer wordt van andere zijde gemeld: Men gelooft, dat Cadiou, omdat hij in fioanciëele moeilijkheden verkeerde, vluchten wilde. Om echter den schijn te wekken of hij vermoord was, zou met behulp van bloedverwanten, die belang hadden bij de premie der levens verzekering, een natuurlijk gestorven man in het bosch zijn neergelegd en met wonden overdekt zijn geworden. Uit Akita, in Japan, wordt een ern stige aardbeving gemeld. Er werden z^s schokken gevoeld en het aantal dooden zal waarschijnlijk aanzienlijk zijn. Te Omagari kwamen vijf menschen ora, te Kariwano zes, terwijl honderden huizen instortten, en de verbinding met tal van dorpen en steden is afgebroken. In antwoord op een tot hem in de sectie die de oorlogsbegrooting behan delde, gerichte vraag, verklaarde de B lgische minister van oorlog, dat de regeering beslist tegen een oorlogsmarine is, die noch voor de verdediging der kusten en rivieren, noch voor het on derhoud der betrekkingen tusschen België en den Congo, nuttig is. Een vluchtig overzicht van de winst en verliesrekening der wereldtentoon stelling te Gent, toont reeds het tekort van 5 miclioen francs aan, aldus wordt uit Brussel aan de „Tel." gemeld. Het schijnt, dat de groote Mexicaan- sche slag bij Tarreon, waarvoor zoowel bondstroepen als rebellen zich opmaken, nog geleverd moet worden. Generaal Villa staat op het punt met zijn leger, dat 65 kanonnen en evenveel mitrail leuses met zich voert, Tarreon aan te vallen. Lukt de belegering, dan trekt Villanaar de hoofdstad. De correspondent van de „Daily Telegraph" die dit mee deelt, gelooft dat in het noorden een tegen-revolutie zal uitbreken, wanneer het rebellenleger zich naar het zuiden zal begeven. Plaatselijk \iemv*. Heusden, 18 Maart. Vrijdag werd alhier de vooijnarskeuring voor springstieren gehouden; aangeboden werden 70 exemplaren, waarvan 38 werden afgekeurd. De volgende werden goedgekeurd: Uit de gemeente Genderen, een zwartb. oud 22 maanden van C. J. Branderhorst, een id. 16 mnd. van L. G. v. d. Beek, een id. 2 jaar van J. v. d. Heuvel, een id. 23 mnd. van H. Branderhorst, en een id. 19 mnd. van W. Colijn. Uit de gemeente Oudheusden, een zwartb. oud 18 maanden van wed. J. Buis, een id. 2 jaar van Joh. van Boxtel, en een id. 16 mnd. van H. Brok. Uit de gemeente Herpt, een zwartb. oud 18 maanden van Jac. de Wilt, een id. 34 rand. van Jac. A. van Oudheusden, een id. 26 mnd. van H. A. Verhoeven, een id. Ij aar van J. A. J. Buis Az., en een id. 19 mnd. van J. v. Gammeren. Uit de gemeente Vlijmen, een zwartb. oud 22 ma inden van Gebr. van Heesbeen, een id. 2 jaar van de gemeente Vlijmen, een id. 2 jaar van dezelfde, en een id. 30 mnd. van dezelfde. Uit de gemeente Nieuwkuik, een zwartb. oud 17 maanden van N. v. Engelen. Uit de gemeente Hedikhuizen, een zwartb. oud 30 maanden van wed. M. Bran ten, een id. 1 jaar van dezelfde, een id. 25 mnd. van H. P. Vugts, een id. 18 mnd. van A. de Kort, een id. 30 mnd. van wed. v. Veldhoven, en een id. 22 mnd. van J. Winkel. Uit de gemeente Wijk, een zwartb. oud 16 maanden van Joh. Vos, een id. 1 jaar van wed. J. de Kok, een id. 32 mnd. van D. Hoeflaken, een id. 1 jaar van W. Hoef- laken, een id. 2 jaar van C. v. Drunen. Uit de gemeente Drongelen, een zwartb. oud 22 maanden van Gebr. Oerlemans van der Schans, een id. 1 jaar van D. Vos, een id. 13 mnd. van D. van Campen, en een id. 16 mnd van P. Nieuwkoop. De uitslag van het alhier plaats gehad hebbende examen voor toelating aan Rijks normaallessen is als volgt: Voor de voorbereidende klasse: Aaltje M. Sartorius te Drunen, Reina Gerarda Zonne veld en Dirk Gerrit de Bruijn te Heusden, Heiltje Antonia Kleinloog te Genderen en Ja Roseboom te Nederhemert. Voor de le klasse: MariaCharDtta More- lisse te Engelen, Bastiaan v. Alphen te Wijk, Jan H. Gouda te Meeuwen, Johannes B. Meïresonne te Genderen, Neeltje de Bruin, Pieteraella W. Reas en Pietje M. A. Hoek stra te Heusden en Huibertje van Wijk te Genderen. Sinds de Maas vóór deze gemeente van een d'ode rivier in een drijvend vaar water is overgegaan, is de stroom ook veel krachtiger geworden en bleef bij den laatsten vorst de rivier steeds open. Met het ruwe weder der laatste dagen gaat er dan ook een sterke golfslag en toen Maandag de Tramboot van Rotterdam op hier de stad naderde en bij de tramhaven moest opdraaien, moest tot driemaal toe het aan wal komen worden beproefd. Bij de laatste poging, die slaagde, ging echter het vaartuig zoover over slag, dat een ge deelte van de opperlast over boord viel en door den sterken stroom werd medegevoerd. Bij ministerieële beschikking is met ingang van 1 April 1914 benoemd tot con cierge van het Rijksbelastinggebouw te Go- rinchem, C. P. A. Slegh, thans klerk ter Griffie van het Kantongerecht alhier. Aalburg De landerijen van de Kerk en de Diaconie zijn dit jaar zeer duur verpacht. Ze brachten pl.m. f 150 meer op dan andere jaren. Alnikei'k. Op de Maandag alhier gehouden provinciale voorjaarskeuring van dekstieren waren aangevoerd ongeveer 50 stuks, waarvan werden goedgekeurd Uit Dewerken en Sleeuwijk: 1 van P. A. Vermeulen, B. Dekker, O. Walraven, W. Owwerkerk, M. van der Stelt, H. Pruijssers, A. Lagrouw en 2 van de Wed. G. Verhoeven. Uit Dussen: 1 van R. Middelkoop, A. Dekker en 2 van de Wed. H. de Bodt. Uit Rijswijk: 1 van J. Westerlaken. Uit Meeuwen: 1 van D. van BuUren en 2 van C. Lankhaar. Uit Andel: 1 van Ant. de Feijter en Joh. Gulden. Uit Almkerk: 1 van A. H. Donker, Jac. Vink, H. Pruissen, C. P. van Herwijnen, de Wed. A. Nieuwenhuizen en P. van Kuijk. Aildel. Vrijdagavond hield de ge mengde christelijke zangvereeniging „Heb dan de Waarheid en den Vrede lief" hare jaarlijksche feestvergadering, waartoe ook de donateurs waren uitgenoodigd. Gezellig werd de avond onder zang- en voordrachten ge passeerd, terwijl door de damesleden de aanwezigen ruimschoots op chocolade met taartjes en broodjes werden onthaald. ltaar(hv(jk Uitslag der aanbeste ding, gehouden op 16 Maart door het Be stuur van het Waterschap „de Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk", voor het maken van werken ten behoeve van de bevioeiïng van gronden beoosten het afwa teringskanaal van 's-Hertogenbosch naar Drongelen, behoorende tot het waterschap „de binnen- en buitenpolder van Baard wijk", onder de gemeenten Baardwijk en Waalwijk, raming f 13000,— P. van Veeke, te Made f 14900,W. Diepstraten, te Hooge-Zwaluwe f 14820, Ned. Betonijzer bouw, Directeur Sanders, Amsterdam 1 14770,Th. Blijlevens, te Made f 14580,P. H. Kommers, te Raams- donksveer f 13640,H. Kleinloog, te Gen deren f 12900,F. H. van der Pluijm, te Dussen f 12870,Fa. H. Michaël eu Zonen, te Kaatsheuvel f 12830,P. van den Berg, te Venlo f 12700,—; A. J. van den Oever, te Ammerzoden f 11847, Capelle. De dames, die de huizen in onze gemeente langs gaan om toegangs kaarten te verkoopen voor de a.s. uitvoering, die door onze rederijkerskamer „Vrienden trouw" ten bate van het Hoef ijzer verbond zal gegeven worden, hebben reeds 80 stuks aan den man gebracht. Hoewel de prijs van een toegangsbewijs f 1.is, hebben zij toch reeds meer dan f 100 opgehaald. Voor de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school in de Heistraat, die met 1 Mei e.k. door het vertrek van den heer Van der Waals vacant komt, hebben zich reeds een viertal sollicitanten opgegeven. Onze dorpsgenoot de heer J. Michaël. bouwkundige alhier, is door B. en W. der gemeente Sprang aangesteld om teekening en bestek te maken der daar te bouwen nieuwe o. 1. school. Hij zal daarvoor 21/2 pCt. van de aannemingssom genieten. J.l. Zaterdag is onze dorpsgenoote mej. J. Quirijns naar Waalwijk vertrokken om daar als verpleegster werkzaam te zijn van de afd. Groene Kruis voor Waalwijk. Besoijen en Baardwijk. Zij betrekt kamers van den heer Van Barel, landbouwer, wo nende nabij de Van Cootstraat aldaar. Op Donderdag 19 Maart zal te Vrijh.- Capelle gemeenteraadsvergadering gehouden worden, des avonds te half acht uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken; 2. Benoeming secretaris en ont vanger; 3. Bespreking omtrent de verbou wing der openbare lagere school. Vanwege den storm en het hooge water, kon j.l. Zondag de veerpont aan het Capelsche veer niet overvaren, en stond der halve het verkeer stil. Eetlien. Mej. J. A. Hus, sedert 1 Oct. 1912 onderwijzeres aan de Openb. lag. school alhier, is door den Minister van Koloniën aangewezen om benoemd te wor den tot onderwijzeres 3e klasse in Neer- landsch Indië. Noode zien de ingezetenen en leerlingen haar vertrekken. De beste wenschen vergezellen haar. 's-Gru vemoer- Een droge Maart is goud waard, zegt een oud spreekwoord. Maar nu is het daar ver vandaan. Door de hooge vloeden loopen de kaden der buiten polders gedurig over, zoodat deze polders geheel blank komen te staan. Door de vele regens is het in de binnenpolders al niet veel beter gesteld. De werkzaamheden in tuin en op akker staan geheel stop. Men weet helaas niet meer op het land te komen, zoodat het voorjaar niet mooi inzet. Nieuwe ml (jk.. Tot onderwijzer aan de chr. school alhier is benoemd de heer C. Brouwer, onderwijzer te Oud-Alblas. Op de Maandag te Almkerk gehouden tusschen tij dsche stierenkeuring zij n de zwart bonte stieren van de landbouwers P. A. Vermeulen, alhier, A. Lagrouw, alhier en O. Walraven, Prikpolder, goedgekeurd. Raamsdonk. Tot botermaker aan de stoomzuivelfabriek alhier is benoemd de heer P. van den Broek, te Zevenbergschen Hoek. Tengevolge van den hoogen water stand zijn de kaden langs de Donge en de Melkhaven doorgebroken, zoodat de Oost en Zuidpolder geheel blank staan. Men is druk bezig de schade te herstellen. De heer B. de Bont vond bij zijne woning twee geheel ongeschonden geraam ten van paarden, die daar waarschijnlijk in den Franschen tijd begraven werden. Van de landbouwers B. Kamp en J. Kuijsters, stierven deze week twee beste kalf koeien. De dieren werden voor de con sumptie afgekeurd. Behalve de stier der fok- en contro- levereeniging zijn te Oosterhout goedge keurd de stieren van de heeren A. van Iersel, A. C. Timmermans, W. de Wit 2 en J. Lankhuijzen. Rijswijk. Onze gemeente heeft een nieuwe burgemeester. H. M. de Koningin heeft als zoodanig benoemd de heer A. D. van der Schans, Gemeente-Secretaris en Lid der Staten van Noord-Brabant te Drongelen, die tevens benoemd is als burgemeester van Andel en Gieesen. Waar zal de burgemeester zich met der woon vestigen. Dit is eene zaak voor Rijs wijk van groote beteekenis. Alhier is ook eene vacature van Gemeente- Secretaris en, naar verluidt, zou de Raad dezer gemeente wel geneigd zijn Z.E.A. ook voor die betrekking te benoemen, indien vooraf de zekerheid kan verkregen worden, dat de burgemeester ook alhier zal komen wonen. Sprang. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelde, zal de heer A. H. de Jong, onderwijzer en mejuffrouw W. J. Both, onderwijzeres aan de o. 1. school alhier op 1 April a.s. met eervol ontslag deze betrek king verlaten. Het voorstel van B. en W. betreffende het maken van bestek, teekening en be grooting der te bouwen nieuwe 0. 1. school alhier, en op te dragen aan den architect J. Michaël te Capelle, werd door den ge meenteraad aangenomen. Waalw|jk. J. Homberg had Maan dagmorgen 't ongeluk een schaar in zijn rechtervoet te laten vallen, waardoor een diepe wonde ontstond. Een pees is door gesneden. Waspik- Zaterdag j.l. werd alhier, door het bestuur van het waterschap „Klein Waspik" publiek aanbesteed, het verhoogen eener kade in den polder „Over de Gantel" in twee perceelen. Aannemer werd van het le perceel C. van de Vent te Capelle, voor f 175,van het 2e perceel, M. Rijken, te Capelle, voor f 162, Toen A. van M. alhier, Maandag morgen zich naar buiten begaf, kwam hij tot de niet zeer aangename ontdekking, dat zijn huis op verschillende plaatsen met teer was besmeerd. Raadsvergadering gehouden te Sprang op 12 Maart 1914. Tegenwoordig all# leden, uitgezonderd Maijers. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling worden gesteld de volgende punten: 1. Mededeeling ingekomen stukken. De Voorzitter zegt dat de raadsbesluiten tot eervol ontslag van den onderwijzer A. H. de Jongh en de onderwijzeres W. J. Both zijn goedgekeurd. Aangenomen voor kennis geving. Voorts dat is ingekomen een schrijven van den Raad van Velsen, verzoekende adhaesie te betuigen aan een door dat col lege aan de Tweede Kamer gericht adres in zake het wetsontwerp tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen. Besloten wordt adhaesie te betuigen. 2. Af- en overschrijving op de begróoting voor 1913, wegens te kort op enkele posten van uitgaaf. Met algemeene stemmen aan genomen. 3. Voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den plaatselijken deurwaarder te be palen op f10.Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Vaststelling van het Kohier der hon denbelasting, dienst 1914. Vastgesteld op f93.50. 5 Voorstel tot wijziging van art. 2 der verordening voor de openbare school, waar door de mogelijkheid wordt geopend, om kinderen die van andere scholen komen, ten alle tijde toe te laten. Aangenomen. 6. Verzoek om ontslag als grafdelver en klokluider van H. van Dongen, wegens hoo gen leeftijd. Besloten wordt eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 April. 7. Benoeming van een grafdelver en klok luider. Met algemeene stemmen wordt be noemd voor den tijd van een jaar L. W. van der Hammen. 8. Voorstel van B. en W. om het maken van bestek, teekening en begrooting der te bouwen nieuwe school op te dragen aan den heer J. Michaël te Capelle voor 2£ pCt. van de aannemingssom. Aangenomen. 9. Verzoek om eervol ontslag als onder wijzeres bij het herhalingsonderwijs van mej. W. J. Both tegen 1 April a.s. Besloten wordt dit ontslag eervol te verleenen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Kerknieuws. Aalburg. Naar wij uit goede bron vernemen zal de weleerw. heer ds. Ewold, beroepen predikant bij onze gemeente, niet 19 doch 25 April zijn intrede houden. Aalburg;- Woensdagmiddag a.s. heeft alhier in de Consistoriekamer de verkiezing plaats van twee notabelen. Aan de beurt van aftreding zijn H. Wijgers en J. Kolflf. Andel. Door ds. Van der Zanden, predikant bij de Ger. Gem. alhier, werd voor het beroep naar Meerkerk bedankt, terwijl ZijnEerw. thans weer beroepen is te Randwijk. Het is waarlijk treurig, de gemakke lijkheid waar te nemen waarmee de man en vooral de vrouw, wanneer zij den vijftigjarigen leeftijd bereiken, zich laten ontmoedigen. Bij het minste wat hunne gezondheid te wenschen overlaat, klagen zij, maar handelen niet, noch verzorgen zich. ,,'t Is ounoodig, zeggen zij, wij zijn er te oud voor. „Die treurige geestes toestand, die op niets berust, is zeer na- deelig. Óp vijftig jaren zijn de man en de vrouw nog vol weerstand, en niets is, om tot een gevorderden leeftijd te komen, zoo noodig als de vaste wil ge zond te blijven en te doen wat nuttig is om er te komen. Het bloed onder houden in een staat van zuiverheid en van kracht en daarbij de regels der hygiëne en der matigheid betrachten, daarin zit het geheim van een groenen ouderdom. Om het bloed in een toestand van zuiverheid en kracht te houden, is het voldoende bij het minste verschijnsel dat op zwakheid wijst, de Pink Pillen te nemen, die bloed en krachten geven en de werking van alle organen op wekken. De Pink Pillen genezen slechte magen en geven een uitmuntende spijs vertering. Zij versterken het zenuwstelsel en genezen de neurasthenie. Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdamvoor Htusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij ver schillende apothekers en goede drogisten. Siurgeriyke Stand. Heusden, van 10 tot 17 Maart. Geboren: Hermanus Albertus, z. v. Hendrikus Franciscus van Reine en van Adriaua Antonia Stoetzer. Gameren, over de maand Febr. Ondertrouwd: G. van Pouderoijen, 24 j. en C. de Kloe, 24 j. Getrouwd: D. van Gameren, 24j. en J. Juin, 22 j. Geboren: Jenneke, d. v. F. W. van Willigen en G. van Tuijl; Aart, z. v. M. van Brakel en A. Blanken; Cornelis, z. v. C. Hobo en G. W. van Maaren Dirkje, d. v. T. van Willigen en H. van der LindenJohannes, z. v. L J. Kreling, en M. van Tuijl; Abraham Pieter Cor nelis, z. v. P. Ph. de Visser en D. N. H. BonmanAalbert, z. v. J. H. van Eek en A. Blommers, Nelus, z. v. L. van Maaren en G. C. Timmer Wilhelmina, d. v. G. van der Leij en A. Dekkers. Overleden: Gerard van Honk, 4 w. Drongelen, over de maand Febr. Geboren: Pieter Johannes, z. v. A. J. v. Dis en A. Pellekaan; Marinus, z. v. F. M. Kamerman en C. Pallen. Vertrokken naar: Woudrichem, H. M. de Wind. Rechtzaken. Kantongerecht Waalwijk. Uitspraken dd. 12 Maart. L. A. v. G. te Baardwijk, overtr. alg. veiligheidswet, f 3 of 1 w. tuchtschool W. P. B. te Loon op Zand, jachtdelict, f 1 of 1 week tuchtschoolL. M. te id., alsvoor, f 10 of 4 d.; P. G. te Waalwijk, overtr. hinderwet, f 6 of 3 d.; A. Q te Capelle, J. Ch. v. d. M. te Sprang, beiden overtr. motor- en rijwielregl., ieder f3 of 2 d.; E. C. G. en G. J. V., beiden te Sprang, overtr. alsvoor, ieder f 1 of 1 d.; St. J. T. te Sprang, overtr. alsvoor, f 2 of 2 d.; L. D. en A. K., beiden te Vlij men, overtr. spoorwegregl., ieder f3 of 3 d,- H. K., H. N., J.v. A ,G.H., J.C., W. L. en M. M. v. G., allen te Kaats heuvel, overtr. pol.-verord., ieder f 0 50 of 1 d.; R. A. M. te Sprang, overtr. alsvoor, f 1 of 1 d.; G. H. te Baardwijk, overtr. alsvoor, f 3 of 2 d Th. K. te Waalwijk en A. Th. L. te Kaatsheuvel, beiden dronkenschap, f 2 of 2 d.; L. P. te Baardwijk, alsvoor f 6 of 3 d.; J. M., J. L. en L. v. D., allen te Kaatsheuvel, alsvoor, ieder f 5 of 3 d.; J. v. R te Kaatsheuvel, alsvoor, (3e herh.) 3 d en 6 maanden opzending Rijkswerkinrich ting; J. K. te Capelle, burengerucht, f 5 of 3 d. De Kantonrechter te Sommelsdijk, heden uitspraak doende in de zaak van L. V., Boekhandelaar te Midderharuis, aan wien was ten laste gelegd, dat hij als agent der N. V. „De Tijdgeest" ten verkoop in voorraad heeft gehad 3 pCt. Obligatiën 20 Serie eener premieleening ten laste dier Vennootschap, zijnde deze 9tukken in werkelijkheid aandeelen in een© loterij, waarvan de bij de loterij wet van 1905 vereischte toestemming niet was verleend, ontsloeg beklaagde van alle rechtsvervolging. ■Binnenland. De Staatscommissie voor Evenredige Vertegenwoordiging is in de afgeloopen week wederom enkele dagen vergaderd geweest. Vrijdag vergaderde in het gebouw der Tweede Kamer de subcommissie belast met het uitwerken der beslissing, door de voltallige commissie genomen. Naar het „Vad." verneemt, is de arbeid der commissie in een vergevorderden staat van voorbereiding. De Vaderlander, officieel orgaan der Liberale Unie, schrijft 0. m.: Niemand ziet gaarne opcenten op belastingen, tegen 't stelsel zelve zouden meerdere bezwaren zijn in te brengen. Doch voor minister Bertling geldt een in dit geval volkomen afdoend motief: „Nood breekt wet". Bovendien dragen de opcenten een zeer tijdelijk karakter en zijn ze de inleiding tot een wet, die wij ten zeerste toejuichen: de Inkom stenbelasting. Dit ontwerp zal een flinke stap vooruit zijn in de richting van belasting naar draagkracht. Juist omdat dit vooruitzicht in de naaste toekomst zal worden verwezenlijkt, aanvaarden wij het opcentenvoorstel als eeD nood maatregel, dien minister Bertling on vermijdelijk moest nemen, als curator in de failliete nalatenschap van het vorig Kabinet. Het hoofdbestuur van de Schippers- vereeniging Schuttevaer heeft, naar haar weekblad meldt, de volgende adressen verzonden Aan den minister van waterstaat, met herhaald verzoek, niet te willen toe staan, dat de tweede brug over de Waal te Nijmegen bij de Belvedere wordt gelegd. Aan denzelfden minister met herhaald verzoek om verbetering en uitdieping van het haventje in den Oever. Aan den minister van financiën, met verzoek wel tot stationneering van een declaratie-motor- of stoomboot te Bath te willen besluiten. Aan den minister van marine, met verzoek wel te willen bevorderen, dat aan het licht van den Val van Zierik- zee meer sterkte wordt gegeven. Aan het heemraadschap van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet, met verzoek wel tot uitleg van een aanleg- of meerboei buiten de haven van den Vliet te willen besluiten. Aan het heemraadschap van Mark en Dintel, met verzoek aan de schepen, welke dieper zijn geladen dan volgens den ijk is toegestaan, het doorvaren te Dintelsas te ontzeggen. Onder Erp (N. Br.) is een tram der maatschappij 's-BoschHelmond ont spoord en bij een landbouwer het huis binnen gereden. Juist voor eeD wieg, waarin een kindje rustig lag te slapen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2