Land van Hensden en lilrna. de Langstraat en de ioininelerwaard. Beroepskeuze. Ver in 't Zuiden. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3353. Woensdag 22 April. FEUILLETON. 1914. mi.j VAN ALT^ VOOB Dit blad verschijnt "WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Een van de belangrijkste oogenblikken in het leven, zoo schrijft de heer J. G. Sleeswijk in het Tijdschrift der Maat schappij van Nijverheid, is wel dat, waarop bij het verlaten der lagere school de richting moet worden bepaald, waarin het kind zich verder zal ontwikkelen, en moet worden beslist op welk gebied het zijn levenstaak zal zoeken. Zoo is het. En juist omdat dit oogenblik valt op zulk een jeugdigen leeftijd, dat van een weloverwogen en op goede gronden steunende beslissing bij het kind zelf nog geen sprake kan zijn, zegt de heer Sleeswijk, hangt de beroepskeuze meestal van toevallige omstandigheden af. Dat toevallige omstandigheden vaak den doorslag geven bij de keuze van een beroep voor het kind, is zeker. Al te zeer bekend is het toch maar dat vele ouders zich lang niet altijd ernstig genoeg afvragen of bij hun kinderen voor het te kiezen beroep wel de noodige lichamelijke of geestelijke eigenschappen aanwezig zijn, zeer vaak wordt daar zelfs niet eens rekening mee gehouden, in het geheel niet, en de meeste ouders khnnen dit veelal ook niet beoordeelen. En zoo hangt het dan van de eene of andere omstandigheid af in welk beroep, welk vak het kind geplaatst wordt. Onder de factoren, die bij de beroeps keuze van invloed zijn, is, zooals de heer 8. zegt, zeker niet de minst be langrijke de economische noodzakelijk heid, dat het kind, zoodra aan de leer- plicht is voldaan, mede gaat bijdragen tot de inkomsten van het gezin. Een gevolg hiervan is die drang naar die z.g. ongeschoolde beroepen, waar een paar handen al dadelijk werk en loon kunnen vinden. Een gevolg daarvan is echter ook het vaak te sterke aanbod van arbeids krachten in die vaiken, met als gevolg d&drvan weer werkeloosheid. En nu moet men weten dat de ge schoolde beroepen, vele ervan althans, juist zoo'n behoefte hebben aan arbeids krachten. Maar, zooals gezegd, kiezen vele ouders bij voorkeur zóó'n beroep voor het kind, waarin het eerst geen leertijd DAISY E. A. JUNIUS. 8) Evenals een eenvoudig, degelijk Hol- landsch „pension", zou hier een Holland- sche „zaak" van verschillende artikelen (men koopt hier in dezelfde winkels emaille pannen, zoowel als zijden lint) goede zaken kunnen maken. Met enkele uitzon deringen prijzen hier de winkels hun waar in de uitstalkasten niet, doch over het geheel kan men bijna alles zeer billijk bekomen en zeer goed. De Spaansche chocolade is echter niet te gebruiken. Hier in de bergen zijn de kippen en de eenden vooral lekker malsch en vet dat is een voordeel van het in de bergen zijn, want het gevogelte, dat men in Las Palmas krijgt, meet het in magerheid nog winnen van de Canarische hazewindhonden. De tuin van ons hotel, waar men slechts met halsgevaar kan wandelen, geeft een goed beeld van de Spaansche onverschillig heid, welke beneden alle beschrijving blijft: kippen, geiten, eenden, honden en menschen leven er in de grootste vroolijkheid en rom mel samen. Fatsoenlijke rennen of hokken ziet men er niet. Eenige op een kant gezette kistjes zijn de verblijf plaatsen voor de mooie parelgrijze geitjes, meestal btaan zij boven op de kistjes, heel veel te eten krjjgen ze in zoo'n tuin wel niet, maar zij hebben hier toch een vorstelijk leven, vergeleken bij het armelijk bestaan der atadsgeiten, die op de platte steenen daken, in het duinzand, tusschen in aanbouw zijnde huizen en langs zal behoeven door te maken, doch al dadelijk eenig loon kan verdieneD. Later blijkt het dan veelal dat dit een misstap is geweest, dat het voor het kind beter zou zijn geweest indien het in een geschoold beroep geplaatst was geworden. Zoo heeft zich vanzelf de noodzake lijkheid doen gevoelen van organen, die hier regelend konden optreden. Niet het toeval, maar zorgvuldig over leg moei de beroepskeuze bepaleo, op dat de jonge arbeider voor vele teleur stellingen bewaard zal kunnen blijven in de toekomst. En ook de industrie zal hiermede gebaat zyn. Vooral ook hygiënische overwegingen moeten zich bij de beroepskeuze doen gelden, want het kind moet natuurlijk diè lichamelijke en geestelijke eigen schappen bezitten, welke voor het ver kozen beroep noodzakelijk moeten wor den geacht. De heer Sleeuwijk zegt in verband hiermede en wij zeggen dit hem nó dat hun, die behebt zijn met een smalle, platte borstkas, ot die aan leg hebben voor ontstekingen der lucht wegen, ontraden moet worden zich te begeven in bedrijven, waar veel stof wordt ingeademd, of waar schadelijke dampen of gassen worden ontwikkeld, dat personen met een prikkelbaar ze nuwgestel niet moeten worden gezet achter gejaagden arbeid met veel ge- druisch, dat fijnen oog in spannendeD arbeid ongeschikt is voor personen met een zwak gezichtsvermogen, enz. enz. Doch hoe weinig wordt in werkelijk heid met dit een en ander soms reke ning gehouden bij de beroepskeuze? In vele gevallen zal de huisarts wel als raadsman kunnen optreden by de beroepskeuze. Ea in geval de huisarts niet vol doende op de hoogte is met de tech niek van een beroep, en de gevaren eivan, dan moet de schoolarts de aan gewezen persoon zijn om van advies te dienen. Zoo wil de heer Sleeuwijk het. Intusschen, hoe men het adviaeeren bij de beroepskeuze ook inrichtte, zoo zegt de heer Sleeswijk, het zal steeds van meer belang voor den candidaai en ook veiliger voor den adviseur zijn om sommige beroepen hf te raden, dan een bepaald beroep hkn te raden. En hij noemt het de taak der be de droge rivier op asch leven. Van de melk- geiten sleepen de uiers, welke het meest op tabakzakjes gelijken, bijna over den grond, zoo schijnen ze u tgerekt te worden. De oude dame van het hotel, de tachtigjarige Senora Dona Dolorez Deniz de Hernandez (ze is geboren Dolorez Deniz en ze heet dus volgens Spaansche gewoonte né, haar huwelijk: me vrouw Dolorez Deniz van Hernar.des, ter wijl haar kinderen heeten Hernandes y Deniz: Hernandes en Denis), dat krasse oudje is den geheelen dag in haar „tuin", tusschen haar goedmoedig kwekkende een den en drukke kippen, duiven en dienst boden een oude meid roostert in een grooten steenen bak de gofio en de oude dame helpt het vuur aanhouden; met gratie sleept ze haar lange japon tusschen de steenen drink bakken van de eenden en over alle glibber en modder; de kleine jongen met zijn veel te grooten vilten hoed (alle kleine arme jongens: straatvegertjes, loopbaasjes, enz. dragen hier veel te groote hoeden) sjouwt in petroleumblikken water naar bovenhet is veel te zwaar werk en het kind ziet er magertjes uit, maar vele kinderen moeten hier zwaar werken, ze hebben echter ook vele uren voor zichzelf en veel vrijheid, hun loon is zeer gering. Op een stuk afgebrokkelden muur zijn met gekleurde kalk, groene, roode, blauwe vegen aangebracht; daar zijn proeven ge- noroen, welke kleur het mooiste is om er de muren binnen- en buitenshuis mee te sauzen. Maar van een prieeltje voor de „logeer gasten" geen spoor Een Canarisch dorp is heel eigenaardig; geen denken aan de nette, ouderwetsche Hollandsche dorpshuizen met ondergordijn tjes en spionnen, waarin de rechtgeaarde dorpsdames, met gladgestreken haren, turen, huizen met schoongeschrobde stoepen, waar de heer des huizee 's avonds zijn pijp drijfshygiëne om de techniek van die beroepen, die eigenlijk voor niemand aanbevelenswaardig zijn, doch ook ver vuld moeten worden, te verbeteren, al dus te verbeteren, dat men ook deze niet meer, en zeker niet aan de sterken, za! behoeven af te raden. Niet zóómaar de beroepskeuze dus gedaan Buitenland. Sedert eenige dagen worden de Ant werpenaren beziggehouden door een moordzaak, die aanvankelijk heel raad selachtig scheen, doch waarvan men thans den sleutel meent gevonden te hebben. Maandagmiddag, dus juist een week geleden, zag een soldaat die langs de vestinggracht te Deurne (bij Ant werpen) heen en weer liep, een lijk drijven. Het werd opgevischt, doch niet herkend, ook niet na een bekendmaking in de bladen. Het lijk was afschuwelijk verminkt, klaarblijkelijk om het onher kenbaar te maken. Toen het reeds be graven was, zonder eenige plechtigheid, meldde zich een vrouw aan, die vroeg het lijk te zien. Ze had in de „Vlaamsche Gazet" gelezen, dat het lijk op de dij een moedervlek droeg. Het bleek in derdaad, dat haar vermoeden juist was; de vermoorde was haar zoon, Jules Termon, 33 jaar oud en sedert 14 dagen vermist. Nader is aan het licht getreden, dat deze Termon met een zekere Johanna van de Kerckhove leefde, bij wie hij een dochtertje had en met wie hij spoedig wilde gaan trouwen. Termon had aan een van de personen met wie hij geregeld omging, geld geleend en met het oog op zijn aanstaande hu welijk had hij dezer dagen op de terug gave van dit geld aangedrongen. Alle vier de vrienden van Termon zijn thans als verdacht van moord gearresteerd. Een hunner, die in den omgang Jan den Hollander werd genoemd (misschien heet hij ook wel zoo) in ieder geval is hij van Nederlandsche nationaliteit werd in hechtenis genomen juist toen hij op het punt stond van uit Antwerpen naar Nederland te vertrekken. Nog dient vermeld, dat in het lijk vier kogels zijn gevonden, terwijl in de kleeren van het slachtoffer geen spoor van een schot te vinden was. Blijkbaar zijn dus de kleeren verwisseld, om de daad te verbergen. Te Ballinamullin in Ierland heeft een man, die al eenige malen als een ge vaarlijke krankzinnige opgesloten was geweest, zijn vrouw en twee kinderen rookt en het met buurman over de politiek beeft. De dorpsstraat van Tafira heeft steenen voetpaden van een halve tot hoogstens een el breedte, en gaat stijl omhoog; van bijna alle huizen zijn de vensters geheel of in ieder geval van onder dooi zonneblinden gesloten, de „winkels" hebben veel van spe lonken, hier wordt maïs (inlandsche en Amerikaansche), déür heel mager vleesch: rund-, schapen-, geiten- en varkensvleesch verkocht, hier is de groentewinkel, waar de eenvoudige luidjes 's morgens hun knoflook, halve batata (zoete aardappel), koolstronkje, gedroogd viscbje, drie aardappels of stukje pompoen gaan halen. De voorraad pompoe nen wordt boven op het dak in de helle zon bewaard; daar blijven deze meloen- vormige vruchten het langst goed, ook als ze al aangesneden zijn; het is van een berg af een grappig gezicht op zoo'n dorp, met al die onregelmatige huizen met platte daken, de buitenste muurtjes belegd met groote pompoenen; in den beginne dacht ik, dat het steenen waren, tegen het afwaaien van de daken daar neergelegd! Bij den bouw van huizen slaat men hier geen loodsen opeenige der vensteropenin gen worden tijdelijk dichtgemetseld en zoo wordt een voorkamer als loods gebruikt; datzelfde dichtmetselen van de ramen, maar dan van alle ziet men gebeuren, als er geen geld meer is om het werk voort te zetten; de administratie van uit Spanje is zeer slecht het roofsysteem uitstekend geregeld. Hoe hooger geplaatst, hoegrooter dief, geldt het hier; en dat Alfonso XIII niet altijd ongestoord koning zal blijven, daarvan zijn ze hier ten volle overtuigd. De zware verliezen in de laatste jaren door Spanje geleden, worden eenstemmig geweten aan het slecht bestuur. Alfonso wordt be schouwd als een marionet, de koordjes houdt Christina, die weer te veel staat onder den invloed der priesters, welken invloed men vermoord en daarna zich verdronken. Een zuigeling in de wieg is het eenige lid van het gezin dat het leven heeft behouden. Een ontzettend ongeluk had Zondag middag boven het vliegkamp van Buc plaats, waar een vliegmeeting was ge organiseerd. De vliegers Cuendet en Bidot hadden zich voor de finale van den snelheidswedstrijd geklasseerd. Een talrijk publiek was aanwezig. Op een gegeven oogenblik bevond Cuendet zich pal onder Bidot, terwijl beiden in volle vaart vlogen. Plotseling zagen de ver schrikte toeschouwers beide toestellen tegen elkander botsen en even later als een compacte massa ter aarde storten; de motoren ploften uit elkaar en een enorme vlam steeg uit dien chaos op. Men haastte zich naar de plek des on- heils, waar men onder de overblijfselen der toestellen de verkoolde lijken van een der vliegers en een passagier vond, terwijl de andere bestuurder met een gebroken been en nog een passagier met een gebroken schouderblad naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Vrijdagavond drongen drie roovers in een bakkerij te St. Petersburg, en stalen de kas leeg. Eén roover is gedood, de tweede is gewond en gepakt. Bij de vervolging is ook een bakkersbediende gewond. De derde roover, de kans op ontkomen, verkeken ziende, vergiftigde zich. Hij had het gestolen geld bij zich. Aan den Turkschen majoor Bekir bei, die in December een complot had ge smeed om een Mohammedaanschen vorst op den Albaneeschen troon te plaatsen, een complot dat, naar men zich her innert, door het doortastend optreden van de Nederlandsche officieren is ver ijdeld, is, volgens een bericht uit Kon- stantinopel aan de Frankfurter Zeitung, gratie verleend en zulks, naar op de Porte wordt verzekerd, dank zij de be middeling van de Duitsche diplomatie. Keizer Frans Jozef schijnt ernstig ziek te zijn; ofschoon de officieele bul letins hierop niet wijzen en de couranten berichten die hierop betrekking hebben, elkander tegenspraken. De Berlijnsche multi-millionair Kuhn, iemand die voor een „orgineel type" doorging, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Men kent de motieven tot die daad niet. Bij Villach vond men in een bosch het lijk van een dienstbode. Zij was blijkbaar vermoord en beroofd. Een po- hier als verderflijk voor den vooruitgang en bloei van land en volk beschouwt: de arbeider wordt te veel uitgezogen. Leest men in ons land verheerlijkende artikelen over Christina, hier hoort men dat zij gehaat is, omdat zij in korten tijd enorme schatten voor zich en de haren verzameld heeft, zonder zich te b°kommeren om het heil van haar volk. Waar het hoofd zoo voorgaat, volgt natuurlijk de rest, zegt men hier, en zoo ziet men op Iran Canaria vele gebouwen half voltooid; het overige van het geld er voor is ingehouden of ge stolen. Die half voltooide huizen, pleinen en parken geven een zeer wanordelijk, soms zelfs verlaten aanzien aan de steden en dorpen. Wie onze keurigheid en ons frisch lentegroen zoekt, komt teleurgesteld uit. Maar wie denkt aan de gure somberheid van onze wir ters en de dikwijls al te groote frischheid zelfs van onze lieve Meimaand nog, die baadt zich hier in zonneweelde, zwelgt in kleurenpracht en bloemengeur. In de tuinen, waar men steeds vrijen toe gang heeft, vindt men een overstelpenden bloemenrij kdom. Een paradijs voor jagers is het hier niet: wild vindt men weinig, maar des te meer roofvogels, in drie dagen waren toch zes van de elf hotel-kuikens door een arend de lucht ingegaan. Hij schiet pijlsnel neer en onmiddellijk weer omhoog, meestal met zijn buit al in den bek; worden de kuikens wat ouder, dan bespeuren zij door het gesuis in de lucht, dat er onraad naakt en zij schuilen vlug onder een struik. Aan het eird van het dorp was een een voudig huisdaar woonden een paar mooie meisjes; altijd hadden zij mij vriendelijk toegeknikt, even de lichtgroen geschilderde zonneblinden openend, als ik er langskwam, wanneer ik een tocht in de bergen ging litiehond volgde het spoor van den moordenaar tot in de kazerne van Vil lach en wees daar een artillerist aan, die, door vragen in het nauw gebracht, bekende. Een juwelier te Parijs had de ge woonte om, wanneer hij zijn klanten aan huis bezocht, zich te laten verge zellen door een bediende, die in een klein wagentje de kostbaarheden mee voerde, waaruit de klanten hun keus moesten doen. Soms was er voor meer dan een millioen frank waarde in het wagentje geborgen. De juwelier had sinds eenigen tijd opgemerkt, dat hij bij zijn bezoek aau zijn klanten door een troepje verdacht uitziende indivi duen gevolgd werd. De politie werd gewaarschuwd. Toen Vrijdagochtend de man met het wagentje op de Place Ven- döme wachten moest voor een huis, waar zijn patroon een bezoek aflegde, hield hij zich opzettelijk als of hij niet op de aan zijn zorg toevertrouwde schat ten lette. Een der verdachte individuen schoot er op af en maakte zich, na een slot verbroken te hebben, van een leeren zak meester, die voor 400,000 frank aan edelgesteenten bevatte. Maar de politie lag op de loer en de dief werd ingerekend en met hem vijf mede plichtigen. Onder hen bevond zich graaf von Montgelas, die in 1869 te Lichten berg in Beieren geboren is. De vrouw van den graaf en zijn secretaris, even eens Duitschers, zijn ook aangehouden. De bende bestond verder uit een Span jaard, een Pool, een Engelschman uit Afrika en een Franschman. De politie loerde al lang op den gras f, die in Spanje en Italië diefstallen gepleegd heeft en in 1907 is zijn uitlevering ge vraagd door de Engelsche regeeriug wegens diefstal van een schilderij. Te Rouaan is een bende misdadigers aangehouden. Twintig schelmen zitten reeds achter slot en grendel, terwijl nog verdere aanhoudingen verwacht worden. De bende was bekend onder den naam van „bende der zwarte maskers." Het hoofd der bende was een zekere Bucamp, dio op zijn medeplichtigen een grooten invloed uitoefende. Hijzelf leidde de gevaarlijkste ondernemingen. Onder de helers der bende treft men personen aan, die tot welgestelde families be- hooren. Bucamp en zijn bende handelden bij voorkeur 's nachts. Zij drongen in af gelegen hoeven of in huizen, die zij wisten door een enkel persoon te zijn bebokken. Op 9 Januari 1911 vermoordden zij te Henouville den grijsaard Piel en stalen te zijnent 30.000 francs; op 17 maken. Dat waren eenzame tochten, welke uren duurden, maar aan bang zijn, dacht ik niet; het bergvolk is vriendelijk, en ge vaarlijk ongedierte is er niethoogstens kan een vreesachtige schrikken van een onschul dig salamandertje, dat onder de cactussen wegritselt. Integendeel, die uren in de groene dalen, op de hooge bergen of aan de wijde zee, schenken een wondervollen rust en vrede. Alleen met zichzelf en de natuurniets dringt zich op, maar alles grift zich in de ziel voor goed; het waardelooze in het leven leert men begrijpen. Alle beloften naar hun waarde te schatten, dét leert men ook als men met zichzelf alleen is in de natuur, maar de levenslessen worden zonder bitter heid ontvangen; zelfs om verloren geloof of misplaatst vertrouwen kan geen bitter heid meer gevoeld worden, als men zich voelt één worden met de natuur, die godde lijk is. Op een morgen kwam één der meisjes, Carmèn, naar buiten en bood me eenige theerozen. Wat was ze dichtbij mooi: het donkere, golvende haar gescheiden en aan weerskanten versierd met bloemen, het japonlijfje wat uitgesneden en uit de wijde, met kant versierde mouwen haar blanke armen. Ze b og en boog, met de eene hand haar japon vasthoudend en met de andere groetend, dat kunnen die Spaansche meisjes onnavolgbaar bevallig. Theerozen en wilde viooltjes, lente volop in November! Thuis in Holland waren de tuin paden nu van nat doorweekt, de slappe ranken van de Oost-Indische kers hingen door de kale, zwarte boschjes en struiken, of over het lekkende tuinhekje DOOR Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 1