flel Land van Bensileo <;n lilena. de Lanirstraal en de Rommeierwaard. Selangen-stryd. De Visscher en zijn Ziel. free Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3359, Woensdag 13 Hei. 1914. FEUILLETON. LAND VAN alteh^ VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De wereld-geschiedenis biedt op haar allerjongst geschreven bladzijde weder om een ernstige lei aan allen, die deze niet willen misverstaan. Want indien ooit theorie en praktijk ver van elkander verwijderd waren, dan zeker in het politiek beleid en het staatsmans-door zicht van den eersten burger der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. President Wilson is, gelijk alom bekend, door zij» hooge karakter-eigenschappen, zijn persoonlijken goeden wil en stipte eerlijkheid een eerbied waardig hoofd der Amerikaan8che republiek, gelyk wellicht nimmer voor hem op het Witte Huis te Washingto», het presidentieel paleis van het gemeentebeet, gezeteld heeft. Daarbij beschikt de president over een zeer uitgebreide kennis, en was hij jaren lang een zeer gezien proffeisor aan een der groote Ameri kaansche hoogescholen. Toen deze op volger van president Taft dan ook de teugels van het bewind aanvaardde, waren de verwachtingen op een nieuw bloeiend tijdperk in den lande niet weinig gespannen. Hoe bedrogen echter is men, nu Wil son reeds geruimen tijd aan het roer van Staat is, uitgekomen Want wat toch bleek een man van karakter en kennis te missen, dat in zijn hooge positie, even onmisbaar is, als genoemde beide eigenschappende echte staatsmans- wysheid. Het zoude ons te ver voeren hier in bijzonderheden den teruggang in de economische welvaart der Ver- eenigde Staten, in den laatsten tijd duidelijk aan het licht getreden, uiteen te zetten. Bovendien is Wilson voor dezen achteruitgang, die onder zijn be wind groote vorderingen gemaakt heeft, niet aansprakelijk, al mag niet worden verheeld, dat al zyne kunde en voort varendheid het proces niet heeft kunnen tegenhouden, integendeel dit wel licht, zy het ook tegen zyn bedoeling in, nog heeft doen toenemen. Maar waarvoor wel de president in het bij zonder aansprakelijk is, dat is, dat nevens den minder gunstigen binnen- landschen toestand, nog een scherp buitenlandeeh conflict gekemen is, een conflict, dat zelfs tot een oorlogstoe stand tusschen de beide groote naburige republieken van Noord-Amerika geleid heeft: Mexico en de Ver. Staten. Waar de buitenlandsche politiek te Washing- ton geheel in hsnden van den presi dent en zijn minister van buitenlandsche zaken berust, is hij voorzeker voor den gang van zaken aansprakelijk te stellen. De gebeurtenissen, onze lezers zijn deze bekend, hebben het allereerst en het allermeest wel niemand anders zoo verrast en bedroefd, als president Wilson zelven. Wat toch is het geval? Het is dit, dat deze man van de studeer cel, van de theorie, te weinig rekening met het leven daar buiten, met de praktijk gehouden heeft. Mexico, dat een land is waar millioenen, totaal met- onderwezen menschen van halt-blank of half-lndiaansch ras wonen, heeft vóór alles behoefte aan de vaste hand van een beerscher. En nu schijnt wer kelijk de huidige dictactor zulk een man te zijn. Maar, Huerta heeft waarschyn- lijk de hand gehad in de vermoording van zyn oumiddellyken voorganger, pre sident Madero; althans hij heeft zich nimmer van de verdenking voldoende kunnen vry pleiten. En ziet, in theorie volkomen begrypelijk, weigert Wilson zulk een man als president van een naburig rijk te erkennen. Hij geeft dus de voorkeur aan Huerta's tegenstander, generaal Villa. Maar achteraf blijkt deze een nog veel verwerpelyker indi vidu te zyn, en niet anders te wezen, dan een struikroover en moordenaar op groote schaal. En dien heeft een inan als Wilson, maanden lang met zijn gezag gesteund! Tot ten leste een schynbaar geringe reden, den vorm betreffende van het beantwoorden van Mexicaansche saluutschoten in de haven van Taoiptco door Amerikaansche oor logsschepen, de breuk deed gapen tot een opeulyk conflict tusschen de beide ryken. Zoo zien wij den vredelievenden Wil son, en zijn niet minder vredelievenden minister Bryan, gedreven wordeu in de engte van een gewapend optreden, van een oorlogstoestand, die geen van beiden gewild noch vermoed hadden, dat zou ontstaan. Hoe schel is hier de theorie, van president en minister, op wier aan dringen juist in den laatsten tijd weder verschillende arbitrage-verdragen tus schen de Ver. Staten en tal van anderen landen afgesloten werden, en depraktyk, die hen tot een ooi log dreef, zoodra ais maar daarvoor een aanleiding zich ver toonde. Nochthans de aanleiding moge gering zyn geweest, de eigeniyke oorzaak van het gebeurde ligt veel dieper. Zy is deze, OSCAR WILDE. 3) De heks lachte spotachtig en raakte hem even aan met haar bloeienden tak van dolle kervel. „Ik kan de bladeren van den herfst in goud veranderen," zeide zij, „en ik kan de bleeke stralen van de maan tot zilveren Iraden weven, wanneer ik dat wil. Hij, lien ik dien, is rijker dan alle Koningen van de aarde, en hij beheerscht al hunne anden." „Wat zal ik u dan geven," riep de jonge visscher, „wanneer uw prijs niet uit goud ?n niet uit zilver kan bestaan De heks streek met hare dunne witte hand over het roode los-zwierende haar. „Gij moet met mij dansen, schoone knaap" Qurmelde zij en zij lachte hem toe, terwijl ->ij dit zeide. „Anders niet?" vroeg de jonge visscher /erwonderd, en verheugd sprong hij op. „Anders niet," antwoordde zij en wederom lachte zij hem toe. „Dan zullen wij op een stille plaats gaan dansen, wanneer de zon zal zijn ter kimme gedaald," zeide hij, „en wanneer wij gedanst hebben, zult gij mij dan zeggen, wat ik verlang te weten?" Zij schudde het hoofd. „Wanneer de maan vol is, wanneer de maan vol is," murmelde zij. Toen keek zij spiedend om zich heen en luisterde. Een blauwe vogel vloog krijschend uit zijn nest en cirkelde boven de duinen, en drie bontkleurige vogels ritselden door het stoppelige gras en floten elkaar toe. En anders was er geen geluid, dan het geluid van de golven, die daar beneden over de gladde kiezelsteenen bruisten. Toen strekte zij haar hand uit, trok hem dicht naar zich toe, en legde hare dunne lippen aan zijn oor. „Heden nacht moet gij met mij naar den top van den berg gaan," fluisterde zij, „het is Sabbatdag en Hij zal komen." De jonge visscher huiverde en zag haar vragend aan, terwijl zij lachte en hare witte tanden liet zien. „Wie is Hij van wien ge spreekt?" vroeg hij. „Dat doet er niet toe," antwoordde zij. „Kom dezen nacht, blijf staan onder de takken van den witten beuk en wacht tot gij mij ziet. Wanneer een zwarte hond op u toe komt geloopen, sla hem dan met een wilgentak en bij zal van u gaan. Wanneer een uil tot u spreekt, antwoord dan niet. Als de maan vol is, zal ik bij u zijn, en wij zullen op het gras dansen." „Maar wilt ge mij zweeren, dat ge me dan zeggen zult, hoe ik mijn ziel van mij kan zenden?" vraagde hij. Zij trad naar buiten in het zonlicht, en de wind speelde met het lokkige roode haar. „Ik zweer het bij de hoeven van de geit," antwoordde zij. „Gij zijt de beste van alle heksen", riep de joDge visscher „en ik zal gaarne heden nacht met u dansen op den top van den berg. Liever ware 't mij wel geweest, wan neer ge goud of zilver van mij hadt ver langd. Maar wét ook uw prijs moge zijn, gij zult dien ontvangen, want het zal mij een geringe prijs zijn." En hij zwenkte zijne muts voor haar en boog diep het hoofd en liep terug naar de stad, van groote vreugde vervuld. De heks zag hem nè, terwijl hij zich dat een hevige belangen-strijd tusschen de verschillende groote mogendheden wordt gevoerd om het bezit van Mexico's petroleumbronnen. Petroleum toch moet de steenkool in de toekomst op de oor logsvloten geheel verdringen, daar het oneindig grooter voordeelen biedt. Het komt er dus op aan, voor de toekomstige machtspositie der groote rijken zich van te voren voor hun vloten van voldoende installaties te verzekeren, en Mexico komt daarvoor in de eerste plaats in in aanmerking. Bovendien bevat het land nog talrijke onontgonnen schatten in zijn bodem. Ook deze lokken het buitenlandsch kapitaal. Engeland en Frankrijk hebben er reeds elk ruim duizend millioen gld. in gestoken, Ameri ka zelf het dubbele van deze ontzagge lijke bedragen. Het is dus voor de toekomst der Ver. Staten van het grootste belang invloed te kunnen uitoefenen in het Mexicaansch gemeenebest, er de grootste voordeelen voor zich te behalen en te behouden, en zich den voorsprong, die zij thans hebben, niet te laten ontglippen. Daartoe moet een president komen, die een ge willig oor leent aan de belangen der groote Amerikaan8chen financiers, en dat doet Huerta niet. Om dezen te dwingen hebben zij met alle middelen, die hen ten dienste stonden, op de omverwerping van Huerta's bewind aangestuurd, moes» het zijn, desnoods ten koste van een oorlog. Noch Wilson, noch Bryan heb ben zich vermogen te verzetten, tegen dien alles overweldigenden aandrang van de altijd achter de schermen blijvende belanghebbenden in den wedloop der volkeren. De felle en niets ontziende praktijk van dien grooten belangenstrijd die thans iu en om Mexico wordt ge streden is zoowel de theoretisch ge schoolde geleerde, die Wilson heet, te sterk gewe-st, gelijk zij de arbitrage- verdragen van zijn vredelievenden mi nister van buitenland-che zaken als kaf voor den wind doet vertsuiven. De macht der feiten, hoog uitgaande boven de schoonste bespiegelingen, dat is de les, die de wereldgeschiedenis op haar jongste bladzijden geschreven heeft en ons voorhoudt. Ituitenland. De crisis in Mexico is de laatste dagen weer zoo erg geworden, dat het er thans op gaat lijken dat de oorlog werkelijk onvermijdelijk is. Aan de „Vossische verwijderde, en toen hij uit hare oogen verdwenen was, ging zij terug naar de spelonk, nam een spiegel uit een kistje van uitgesneden cederhout, plaatste dien op een voetstuk, en brandde daarvoor ijzerkruid op kooien vuur. En zij keek aandachtig naar het uitwolken van den rook. Na eene poos balde zij toornig de hand. „Den mijnen had hij moeten zijn", mur melde zij. „Ik ben even schoon als zij." En 's avonds, toen de maan hoog aan den hemel stond, steeg de jonge visscher naar den top van den berg, en wachtte onder de takken van den witten beuk. Als een schild van blank zilver lag de ronde meer boezem aan zijne voeten, en de scha duwen der visschersbooten wiegelden zich zacht in de kleine bocht. Een groote uil, met zwavel-geele oogen riep hem bij zijn naam, maar hij antwoordde niet. Een zwarte hond kwam op hem toe en gromde. Hij sloeg naar hem met zijn wilgentak en de hond liep kwispelstaartend heen. Te middernacht kwamen de heksen als vledermuizen door de lucht gevlogen. „Phoenl" riepen zij, toen zij den grond raakten, „hier moet er een zijn dien wij niet kennen." En zij snuffelden overal in 't rond, kakel den onderling en gaven elkaar teekens Als laatste kwam de jonge heks. Heur roode haar zwierde in den windzij had een kleed aan uit goudstof geweven, waarop pauwen- oogen geborduurd waren, en op het hoofd droeg zij een kleine muts van groen fluweel. „Waar is hij Waar is hij riepen de heksen, toen zij haar gewaar werden. Maar zij lachte als eenig antwoord, liep naar den witten beuk, nam den jongen visscher bij de hand, trad met hem naar voren in het heldere maanlicht en begon te dansen. Zeitung" wordt meegedeeld, dat het ministerie van oorlog onderhands trans portschepen koopt voor zendingen van nieuwe troepen, die inderdaad reeds worden aangekondigd. In Tampico zijn de petroleumbronnen in brand gestoken, zoodat de schepen moesten worden weggetrokken uit de haven. Velen beschouwendoor de ongun stige berichten de vredesonderhandelin gen in Niagara Falls reeds bij voorbaat als mislukt. De door Huerta benoemde onderhandelaars kwamen gisteren om half elf te Vera Cruz aan en namen on middellijk passage naar de Vereenigde Staten, waarheen zij op het stoomschip „Kronprinzessin Cecilie", via Havannah zullen vertrekken. Het aanbod van gene raal Funston en admiraal Bradger, bij hen aan boord te komen, wezen zij van de hand. In een telegram van het slagschip „California" d.d, 8 Mei, wordt medege deeld, dat op bevel van Huerta de vuren op de westkust van Mexico gedoofd zijn. Op bevel van het departement van marine te Washington zal de „Ozark" met twee 12-duimB kanonnen zich aan sluiten bij de vloot van schout-bij-nacht Mayo te Tampico. Daar dit schip weinig diepgang heeft, zal het de Panuca-rivier kunnen opstoomen. In een rapport aan liet departement van marine spreekt admiraal Howard het bericht tegen, dat Mazatlan in handen der constiiutionalisten gevallen zou zijn. De strijd aldaar duurt nog voort. Minister Bryan heeft medegedeeld, dat de oorlogsmunitie aan boord van de „Kronprinzessin Cecilie", die thans te Puerto Mexico ligt, naar Duitschland teruggezonden zal worden. Schout-bij-nacht Mayo meldt, dat de rebellen in allerijl zich gereed maken tot een wanhopigen aanval op Tampico. Het Amerikaansche departement van Marine gelastte daarop schout-bij-nacht Mayo, alle Amerikanen uit Tampico en omstreken te verwijderen. De Engelsche vice-consul heeft aan zijne ambassade te Washington gemeld, dat twee Engelschen en een Amerikaansch mijnbeambte door de troepen van Huerta gedood zijn, in de buurt van Guadalajara. De lijken der zeventien Amerikaan sche matrozen, bij de landing te Vera Cruz gedood, zijn Dinsdag door het slag schip Montana te New York aangebraent en op affuiten van kanonnen naar het stadhuis gereden, waar de burgemeester kransen legde op de lijkkisten. President Wilson heeft den stoet op de marinewerf toegesproken. Hij gaf uiting aan zijn gevoelens van smart over den dood dezer dapperen, op wier edele plichtsbetrachting hij met trots wees. Met nadruk verklaarde hij, dat de Om en om keerden zij zich in dollen I haar in de rondte. overmoed en de jonge hsks sprong daarbij zoo hoog, dat hij de scharlaken hakken van hare schoentjes kon zien. Toen hoorde hij, dwars door de dansenden heen, duidelijk het geluid van een galoppeerend paard, maar men zag geen paard, en het werd hem onrustig te moede. „Vlugger," riep de heks, sn zij sloeg wild hare armen om zijn hals, en hij voelde haar warmen adem op zijn aangezicht. „Vlugger, vlugger!" herhaald-a zij, en de aarde scheen onder zijne voeten te draaien, en zijn blik werd beneveld en een groote angst beving hem, alsof een booze geest hem in het aan gezicht blikte. En toen eerst zag hij onder de schaduw van een vooruitspringende rots eene gestalte, die er tevoren niet gestaan had. Het was die van 'n man in een gewaad van zwart fluweel, naar Spaansche dracht ge sneden. Zijn gelaat was uitermate bleek, maar zijn mond geleek een trotiche roode bloem. Hij scheen vermoeid en leunde tegen de rots, terwijl zijn hand achteloos met het gevest van een dolk speelde. Naast hem op het gras lag een met veeren getooiden hoed en een paar rij handschoenen, die met gouden koorden versierd, en met paarlen beetikt waren, in figuren van zonderling symbool. Een koter, met sabelbont gevoerde mantel, hing over zijne schouders, en zijne fijne witte handen waren met ringen bezet. Zwaar vielen hem de oogleden over de oogen. De jonge visscher zag hem aan, en hij gevoelde zich als iemand die onder de macht van eene zonderlinge betoovering geraakt was. Eindelijk ontmoetten beider blikken elkaar, en toen gebeurde het, dat, wéür hij ook danste, hij steeds de oogen van den som beren man op zich voelde rusten. Hij hoorde ho de heks lachte, krachtiger omvatte hij haar lijf, en wilder nog draaide hij met Amerikanen niet naar Mexico zijn ge gaan om oorlog te voeren, maar om de menschheid, ook de Mexicanen zelf, eeu dienst te bewijzen. Blijkens een nader rapport van den Engelschen vice-consul te Guadalajara door de Engelsche ambassade te Wash ington, ontvangen, zijn de Engelsche onderdanen Williams en Hoadley door mijnwerkers uit de Elfavor mijn gedood bij een onderzoek naar gestolen baren zilver. Toen het onderzoek aan den gang was werden de buitenlanders, in de mijn werkzaam, aangevallen. Williams en Hoadley gaven hun wapenen over, den kende dat zulks de mijnwerkers zou kal- meeren, zij werden echter onmiddellijk doodgestoken en vreeselijk verminkt. Anderebuitelanders zijn in de gevangenis geworpen, doch later weer vrijgelaten. De politie te Hamburg heeft c-en vrouwelijke kantoorbediende, die van een aldaar gevestigde werf een deel van het plan voor een oorlogsschip had gestolen en het aan een Fransch spi- onagebureau verkocht, gevangen ge nomen. Zij had bovendien getracht een andere vrouw te overreden haar meer materiaal voor hetzelfde doel te ver schaffen. Uit Stettin wordt gemeld Op het Kreckower exercitieveld zijn twee militaire vliegers, de luitenants Faber en Kurtz, die tijdens een oefe- ningsvlucht van Scbwerin naar Posen daar wilden landen, van een hoogte van 200 M. gevallen. Beiden waren ter stond dood. Lilian Lenton, een Engelsche kies rechtvrouw, die indertijd met een andere bij Doneaster in een huis was gebroken met het kenlijke doel er brand te stichten is te Leeds tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De andere schuldige, die eerder in hechtenis was genomen, is al vroeger gestraft. Het Fransche ministerie van buiten- laudsche zaken maakt bekend, dat de Franschen Taza (Marokko) zijn binnen getrokken. De vijand bood wtinig weer stand. De Franschen hadden 4 dooden en dertien gewonden. De verliezen van den vijand moeten aanzienlijk zijn. Naar de Echo de Paris uit Oedsjda verneemt, zou de kolonne van Gourand negen-en dertig dooden en twee-eu-twin- tig gewonden gehad hebben. Naar uit Oedsjda gemeld wordt, schijnt het gerucht, dat de Rogi gestorven is aan de verwonding, die hij in het ge vecht van 1 dezer heeft opgeloopen, bevestigd te worden. Mevrouw v. Bethmann Hollweg, de gemalin van den Duitschen rijkskan- Plotselijg blafte een hond in het bosch, de dansenden stonden stil en bewogen zich paarsgewijze, knielden toen neder voor den man en kusten hem de hand. Terwijl tij zoo deden, speelde een vluchtig lachje over zijne trotsche lippen, zooals eens vogels vleugelpaar lichtelijk over het water scheert. Maar verachting lag in dien lach, en voort durend bleef zijn blik op den jongen vis scher gevestigd. „Kom, laten wij gaan en hem aanbidden," fluisterde de hsks, en zij voerde hem met zich mede. En een groot verlangen om te doen wat zij gebood greep hem aan, en hij volgde haar. Maar toen hij naderbij kwam, maakte hij, zonder dat hij wist waarom, op zijn borst het teeken des kruizes, en noemde den heiligen naam. En nauwelijks had hij dit gedaan, of de heksen krijschten luid als wilde valken en vloden heen naar alle richtingen, en het bleeke gelaat dat hem voortdurend had aan gezien, vertrok zich in een kramp van pijn. De man verdween in het kreupelbosch en floot. Een klein Spaansch ros, met zilver opgetuigd, sprong hem tegemoet. Hij wierp zich in het zadel, keerde zich om, en zag met droeven blik naar den jongen visscher. En de heks met het roode haar beproefde eveneens te ontvluchten, maar de visscher greep haar bij den pols en hield haar tegen. „Laat mij los," riep zij, „en laat mij gaan Want gij hebt genoemd wat niet genoemd mag worden, en het teeken gemaakt, dat niet gemaakt mag worden." „Neen," antwoordde hij, „ik laat u niet los, alvorens gij mij het geheim gezegd hebt." „Welk geheim?" vroeg de heks, en zij worstelde met hem als een wilde kat en beet zich op de met schuim bedekte lippen. „Gij weet wat ik meen," antwoordde hij. DOOR Wordt vervoigti.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 1