selier, is Maandagmorgen na een lang durige ziekte overleden. Te Greven (Westfalen) zijn Zondag pokken uitgebroken. Zeven personen, waaronder de dokter zijn aangetast. Een ;er gestorven. De zieken zijn geïsoleerd. Aan de „Berliner Lokal Anzeiger" ■worden eenige bijzonderheden gemeld betreffende de aardbeving op Sicilië Italië), die volgens sommige berichten *an minstens 150 menschen het leven kostte en vele honderden wondde. De eerste schok duurde eenige minuten en was het sterkst. Vooral in de plaatsen rondom Acireale is veel schade aan gericht. Vele boerderijen zijn onherstel baar beschadigd of geheel verwoest, tal van gezinnen zijn dakloos geworden en kampveren in de open lucht. Toen de schokken plaatsgrepen, vluchtte alles naar bet veld vanwaar de boeren in«t ontsteltenis zagen hoe hun huizen ineen stortten. Op vele plaatsen zijn de wegen verzakt en daardoor totaal onbegaanbaar gemaakt. Het telegraaf- en telefoonver keer is verbroken en langs den tunnel op de lijn GiarreMangano, is de grond gescheurd, zoodat daar ook het trein verkeer stilstaat. Onmiddellijk op het vernemen van de ramp werden in Acireale hulptroepen samengesteld. De prefect van Catania en de autoriteiten begaven zich naar het terrein van de aardbeving, dat ge lukkig niet zeer uitgestrekt is. Het Roode Kruis was er spoedig met 200 artsen, verplegers en zusters en werd weldra gevolgd door treinen met red dingsmateriaal en geneesheeren die per auto toesnelden. Het reddingswerk ving al spoedig aan. Spoedig stond langs den weg van Acireale naar Santa Venerina een lange rij draagbaren met gewonden die voor het meerendeel afkomstig wa ren uit Santa Venerina waaralle huizen zijn ingestort. Te Linera, dat geheel verwoest is, liggen ondsr de puinhoopen nog tal van dooden en gewonden. Leden van de brandweer en van het Roode Kruis zijn d« ar voortdurend bezig het levens gevaarlijke reddingswerk te verrichten on de bedolven menschen uit te graven Eigenaardig is dat de aardbeving slechts op xulk een kleine uitgestrekt heid plaats vond. In Catania zelf werd geen schade aangericht, doch hier ver oorzaakten de schokken een panischen schrik Weenend en gillend rende de bevolking de straat op, bevreesd voor ?en herhaling van de ramp van Mes- a. In de gevangenis brak een muiterij lit, die evenwel spoedig bedwongen werd. Te Acireale moet het een vreeselijke fiacblik geweest zijn, toen plotseling de kerktorens en buizen begonnen te wag- elen en daarna ineenstortten. In de >^.;geving van Catania weigeren de menschen uit vrees naar hun huizen terug te keeren. Er is een dienst geor- 'niseerd om hen gerust te stellen. In <le omgeving van Linera en Cosentini is de lucht vervuld van het kermen 'er gewonden en levend bedolvenen. Aan de Messagero wordt gemeld, dat ii de omgeving van Acireale geen buis ongeschonden is gebleven, terwijl de nblik nog erger moet zijn dan in Messina. Een strenge censuur verhindert echter het verzenden van bijzonder •den over de ramp. Overal liggen ge wonden op straat. De hulp is onvol doende. De aardbeving was te Catania oo sterk dat de electrische booglampen ü.tgingen en de tafels in de hoogte sprongen, wordt aan 't Berl.Tageblatt ge seind. Verschrikkelijke tooneelen speel den zich ook in de ziekenhuizen af. De patiënten sprongen de bedden uit en snelden de straat op. De prefect van Catania bevestigt, dat .9 Linera 30 dooden zijn geborgen en «lat er nog ongeveer 100 onder het puin bedolven liggen Te Bongiardo zijn 120 nersonen gewond en 10 om het leven gekomen. De bladen te Rome deelen in extra uitgaven mede, dat bij de aardbeving n de provincie Catania ongeveer dui zend personen gekwetst en eenige hon derden om het leven zijn gekomen. Jolgens officieuze berichten wordt het èantal dooden in de plaatsjes Linera on Bongiardo geschat op 150. Te Linera alleen moeten 45 dooden on ongeveer 150 gewonden onder het puin vandaan gehaald zijn. Men vreest (rchtcr, dat het aantal slachtoffers nog grooter is. De minister-president verklaarde in <le Kamer, dat de regeering krachtdadig medewerkt tot leniging van den nood. Ijij heeft reeds een som ter beschikking van den prefect van Catania gesteld Ier voorziening in de eerste behoeften rn ingenieurs er heen gezonden. Ver schillende afgevaardigden spraken hun deelneming uit met de geteisterde be volking 6d bevalen deze in de zorg van tie regeering aan. De minister-president sloot zich daar bij aan en verklaarde, dat het geheele land deelt in het leed, dat de arme bevolking heeft getroffen. De telegrafische verbinding tnsschen S cilië en Italië is verbroken, zoodat n eu zich over den geheolen omvang er aardbeving niet kan uitspreken. Uit ie berichten die elkaar op sommige punten tegenspreken valt echter op te maken, dat tengevolge van een aard beving die een vulkanisch karakter droeg, eenige dorpen zijn verwoest. Reeds eenige weken geleden ontleen den wij aan de Messagero het bericht, dat de Etna weer in werkiug was ge treden; en het is zeer waarschijnlijk dat de aardbeving met deze vernieuwde werkzaamheid van de Etna in verhand staat: ze heeft plaatsgehad in het ge bied dat zich van de oostelijke helling van den valkaan tot aan de zee uitstrekt. De Secoio heeft een specialen corres- pondent naar het terrein van de ramp gezonden. Hij schrijft o a.: Linera is totaal van den aardbodem weggevaagd. De ruïnes zijn gewikkeld in stofwolken, die veroorzaakt worden door de soldaten die de puinhoopen onderzoeken. Het raadhuis is in tweeën gespleten, de kerk van haar dak beroefd. Overal hoort men jammer en geween en de atmosfeer is verstikkend. De sol daten die onafgebroken het moedige reddingswerk voortzetten, worden daarin bijgestaan door de overlevenden die met stomme ontzetting en met starende blikken, aan de wanhoop ten prooi het puin helpen doorzoeken. Niemand wil de plek verlaten, waar zijn huis heeft gestaan. De autoriteiten trachten tever geefs de ongelukkigen aan het verstand te brengen dat zij hun leven in gevaar brengen door langer te blijven. De ge zinnen die er het beste afkwamen heb ben hun have op wagens geladen en buiten in het veld gebracht waar zij een tentenstad hebben opgeslagen met de hulp der militairen. Dicht bij d® puinhoop van een klein huisje zag de correspondent op zijn tocht door het verwoeste Linera een 73-jarigen grijsaard zitten, die wezenloos van smart op een hoop steenen zat te staren. Hij verhaalde hoe hij op het oogenblik van den schok met zijn vrouw in hun keu kentje stond. Plotseling zonder dat ze door eenig voorteeken gewaarschuwd werden, stortte het dak boven hun hoofd in en de grijsaard zag hoe zijn vrouw er onder bedolven werd, terwijl hijzelf als door een wonder gespaard bleef. Verderop ruimde een groep soldaten een muur weg, waaronder vijftien kin deren waren bedolven, die daar aan het spelen waren toen de ramp plaats greep Er waren reeds ses lijkjes te voorschijn gehaald en doodsbleek stond een groep mannen en vrouwen te wachten op het opdelven der andere lijkjes. Weer verder zat een krankzinnig geworden vrouw steenen weg te mimen met haar be bloede vingers. „Geef me mijn doch tertje terug, zij ligt hieronder," weende ze, toen de correspondent haar vroeg wat ze daar deed De omgekomenen zijn voor het mee rendeel vrouwen en kinderen, doordat de ramp plaats had op een oogenblik, dat de mannen op het veld waren. Plaatselijk. Nieuws. ISeuftden, 13 Mei. Van de 22 Woudrichemsche visechers- bootjes, welke per sleepboot de draaibrug passeerden, zijn er deze week 9 alhier ge stationeerd. De vangst is echter zeer gering. Er werd Maandag slechts één elft gevangen. De conducteur v. d. S. van een der booten van de V. H. S. Maatschappij, kreeg de vorige week in de schutsluis te Andel, een ernstig ongeval. Bij het behulpzaam zijn van een passagier, die de boot zou verlaten, geraakte hij met zijn voet tusschen de boot en den wal beklemd, waardoor dit lichaamsdeel ernstig gekneusd werd. De schuttersvereeniging „St. Blasius" ontving Zaterdag bericht, dat de Kon. goed- kturing is verleend aan hare statuten. Werkendam. In de laatstgehou den ledenvergadering van de afd. Werken dam der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen werden herkozen: de heeren Drievoet en Oldemans alt bestuursleden, de heeren Sig- mond en Oldemans alt commissarissen der Spaarbank, de heeren De Graaf en Drievoet tot het nazien der rekening van de Spaar bank en de heeren Donkelaar en Frank tot afgevaardigden naar de districtsvergaderin- gen, terwijl tot leden van de commissie van Floralia werden gekozen de heeren Frank, Bolier, Oldemans, Donkelaar, Ridderhof en Bril en herkozen de heer R. v. d. Pol. Alm kerk, 9 Mei 1914. Zaterdag had alhier een tusschentijdtche keuring van dekstieren plaats. Aangeboden werden 7 stuks, waarvan drie werden goedgekeurd, respectievelijk toebehoorende aan de heeren A. Z. Snoek en Jac. Vink en aan de Wed. A. N. Swart. Allen te Almkerk. Aalburg;. Als iets zeldzaams kunnen we melden, dat bij den landbouwer A. N. alhier, een gewone kip 2 eieren heeft ge legd, die met haar beiden 2 ons zwaar wogen. *Capelle.W. M. alhier zou ongevraagd ia een schoorsteen een caw gaan uithalen. Gauw stillekens een ladder bij een naburig in aanbouw zijnd huis genomen en op be doelden schoorsteen geklommen, maar o wee, opeens stort hjj niet schoorsteen en al na« r beneden en komt vrij onzacht op den grond terecht. Willeke zal zich in 't vervolg wel tweemaal bedenken voor hij weer zoo'n waagstuk uithaalt. Toen D. O. alhier Zaterdagavond per fiets van Tilburg huiswaarts keerde, kwam hij nabij Loon op Zand in botsing met een lantaarnpaal, waardoor zijn rijwiel zoo deer lijk gehavend werd, dat het voor de verdere reis onbruikbaar was en hij zich per tram verder huiswaarts moest begeven. Met enkele lichte kwetsuren kwam de berijder eraf. Zaterdagmiddag brak onder 't rijden een riem van het paardentuig van bakker Van B. De kar stortte daarop voorover en op de hielen van het paard. Het dier, daar mede niet gediend, brak door de strengen en sloeg op hol, doch werd spoedig tot staan gebracht. De materieele schade viel bij slot van rekening nog al mee. denderen. De visscher G. Struijk uit Woudrichem, had Vrijdagnacht het buitenkansje in plaats van finten in zijn drijfwant twee prachtige zalmen t« vangen, w.o. een reuzenexemplaar van 52 pond. 's-Gravemoer In de maand April zijn aan het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 117 telegrammen, waarvan zijn verzonden 30 ®n ontvangen 87. (Verbeterd bericht.) De heer G. Daniëls te Dongen heeft ontslag genomen al* bestuurslid van het waterschap „de polder van 's-Gravemoer". Volgens het Provinciaal Bijblad no. 58 van 1914, bestond de bevolking dezer gemeente op 1 Januari j.l. uit 671 mannen en 630 vrouwen, totaal 1301. Op Woensdag 10 Juni a.s. des v.m. 11,30 uur, zal de keuringsraad in de oude openbare lagere school te Raamsdonksveer zitting houden tot het onderzoek der in geschrevenen voor de militie uit deze ge meente, lichting 1915. Alhier is bericht ontvangen, dat het ijzeren schip, gevoerd door schipper A. Melsen, en liggende onder de hooilading te Alfen aan de Maas, in den nacht van Zondag op Maandag is uitgebrand. De op varenden wisten zich te redden. llerpt- Vrijdagavond hield de heer E. Snellen rijkstuinbouwleeraar te 's-Bosch, in het café Buijs, zijn aangekondigde voor dracht over het groote nut van een op te richten groente- en fruitveiling te Vlijmen. Op onderhoudende en voor op ieder be grijpelijke wijze werd dit onderwerp door den heer Snellen behandeld, 't Resultaat is geweest, dat volgende week een vergadering zal worden gehouden, waartoe alle belang hebbenden zullen worden uitgenoodigd en w&ar een definitief besluit zal worden ge nomen. Gisterenavond werd in het café van mej. E. Buijs alhier, eene vergadering ge houden om tot oprichting te komen van een plaatselijke afd. van de te Vlijmen op te richten groenten- en fruitveiling. Nadat in een vorige vergadering d® heer Snellen uit 's-Bosch, op goede gronden het groote nut hiervan had uiteengezet, werd deze zaak nogmaals bepleit door den heer J. van Engelen uit Haarsteeg. Staande de verga dering gaven zich 12 personen als lid op. De toetreding als lid blijft voorloopig nog bestaan, 't Is wel jammer, dat velen het belang eigenlijk hun belang vaneen dergelijke vereenigiüg nog niet schijuen in te zien. Mcderheuiert (Nz.) Maandag cir culeerde onder de leden van de Hervormde Kerk een lijst, ten einde aan den wensch van onzen geachten predikant te voldoen, om voortaan den kerkzang aan de Noordzijde door een flink orgel te begeleiden. Raamsilonk B. en W. van Raams- donk zullen Dinsdag 19 Mei a.s., des nam. om 2.30 uur, ten gemeentehuize aanbesteden het vernieuwen van een gedeelte van de beschoeiing aan de haven te R'veer. Op verzoek van den Ed.Achtb. heer Burgemeester dezer gemeente zullen bij ge legenheid van het huwelijk van Z.Ed.Achtb geen feestelijkheden plaats hebben. Het be hoeft niet gezegd te worden, dat velen dit besluit ten zeerste betreuren. Gistermorgen werd alhier het feest der H. Kindsheid gevisrd. De stoet bestond uit pl.m. 60 kinderen, die in hun bonte pakjes een schilderachtige rij vormden. SIeeuw|Jk. Bij besluit van Ged. Staten van 7 Mei j.l. zijn A. de Jong, A. G. Ottevanger en J. C. Ottevanger voor de tweede maal voor een jaar van den dienst bij de Militie vrijgesteld wegens kostwin nerschap. Sprang. Dinsdagavond 5 Mei j.l. werd onze burgeiij door het geroep „brand" opgeschrikt Spoedig bemerkte men dat het „onbewoonbaar" verklaarde huis tegenover de o. 1. school, bewoond door den land- beuwer J. van U., in lichte laaie stond. Aan redding van den inboedel viel niet meer te denken. Ook kwam een dragende zeug in de vlammen om. Al spoedig sloegen de vlammen over op het naast staande huis dat juist een dag te voren betrokken was door G. Nieuwenhuizen, die van uit Zeven bergen naar hier was overgekomen. Met veel moeite en inspanning gelukte het nog een groot gedeelte van dezen (niet geas sureerden) inboedel te redden. Beide huizen brandden tot den grond af. Ook het huis van den heer F. Maat liep groot gevaar; door het flink optreden der brandweer kon dit gespaard blijven. Naar wij vernemen dekt van één en ander assurantie de schade. Ten nadeele van C. N. werd tijdens den brand een nieuw pak kleeren gestolen. Tot op heden bleef de dief onbekend. J.l. Donderdagavond toen de schoen makers J. G. en J. N. per fiets huiswaarts reden, reed een hunner per ongeluk tegen het rijwiel van den andere. De gevolgen waren dat G. in en N. over den sloot naast de Besoijenschesteeg terecht kwam. Eerst genoemde kwam met een nat pak vrij, terwijl laatstgenoemde zooveel averij aan zijn fiets had, dat hij het verdere gedeelte van den wtg zijn stalen ros moest dragen. Vrijdagavond had het 11-jarig doch tertje van K. V. alhier, het ongeluk zich met kookende melk aan haar arm zoodanig te branden, dat de geneeskundige hulp van dr. J. v. d. M. moest worden ingeroepen. Tot afgevaardigde naar de 26ste jaar vergadering van den Ned. Bond van J. V. op G G. welke op Donderdag 21 Mei a.s. te Amsterdam gehouden zal worden, is door de J. V. „Timotheus" alhier, haar 2e voorzitter de heer J. C. de Rcon aangewezen. Vr||hoeweii-Cappel De alhier gevestigde zangvereeniging „Hallelujah", zal op Pinkstermaandag in de eerste af- deeling zingen op het concours te Baren- drecht. Moge «ij, evenals vorige malen, wederom veel succes hebben. Door dat het verbouwen der o. 1. school niet op tijd klaar kan zijn, is m^n genoodzaakt den kinderen nog een week vrij te geven. Waspik Aan de ingeschrevenen der militie in deze gemeente, lichting 1915, L. A. Kemmere en C. A. Smits, is voor één jaar vrijstelling verleend wegens kost winnerschap. Door C. Boezer Azn., bakker alhier, is vergunning aangevraagd tot het plaatsen van een benzinemotor met deegmachine. te Heesch bij Nijmegen, is aan den Raad dezer gemeente concessie gevraagd tot het bouwen van een waterleiding. W ||k In eene gehouden vergadering is door het bestuur van het „Wijkerzand" besloten, voor dit jaar de prijs per koe- schaar op f 30,vast te stellen. Ook hier is, evenals op tal van andere plaatsen, een ware rupsen plaag in de kruis bessen uitgebroken, 't Is wel jammer, daar niet alleen dit jaar, maar ook het volgend jaar, het gewas, daardoor zoo goed als ver loren is. Bij besluit van Ged. Staten dezer provincie d.d. 7 Mei jl. is aan de inge schrevene der fichtii g 1915, A. Treffers, voor één jaar vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap. De heffing der weegloonen van de automatische weegbrug op de aanlegplaats te Wijk is thans bij Koninklijk besluit goedgekeurd. Zaltbommelsche Groenten- en Fruitvei ling. Na twee voorafgaande repetities zou Dinsdag 5 Mei 1.1. in hótel Tivoli de ge nerale repetitie plaats hebben van de klucht: „Een Zaltbommelsche Groenten- en Fruit veiling". Vóór den aanvang deelde de Directie mede, dat door de te weinig belangstelling van de zijde van 't publiek zich enkele spelers hadden teruggetrokken, waarom zij de vraag meende te moeten stellen, of gezien deze weinige belangste'ling, tot op voering zou worden overgegaan of niet. Aangezien blijkbaar de aanwezigen (spelers), figuranten en publiek), behoudens een en kele uitzondering, geen voortzetting der klucht verlangden, dankte de directie voor de betoonde belangstelltng en hiermede was het lot der op te richten vereeniging „Zaltbommelsche Groenten- en Fruitveiling" beslist... Treurigl Wat een samenwerking 1 ISinnenlaiirf. Men meldt uit Arnhem aan de N. R. Courant Zaterdagavond heeft een botsing plaats gehad tusschen politie en burgerij, die zeer ernstige gevolgen heeft gehad, daar één persoon is doodgeschoten en zijn broer ernstig gewond. ■Volgens de verklaring van de politie heeft de zaak zich als volgt toegedragen. Ongeveer 12.45 uur kwam Zaterdag nacht een groepje personen zingende en schreeuwende het Velperplein over, gaande in de richting van de Hommel straat. Een surveilleerend agent van politie maande hen tot kalmte aan, aan welk verzoek niet werd voldaan. l)e agent volgde hen op een afstand. Uit Klarendal kwam op dat oogenblik de controleerende inspecteur van politie van der M. het troepje tegemoet. Na hen gepasseerd te zijn, vraagt hij den agent, waarom deze het troepje volgde. Het geschreeuw begon toen opnieuw. Toen maande ook de inspecteur tot stilte aan. Zekere W. kwam daarop in dreigende houding op den inspecteur af. Na echter nogmaals te zijn aange maand liep het troepje door. Toen kwam weder een nieuwe troep zingende personen de Hommelstraat op. De inspecteur gelastte toen den agent om deze tot stilte aan te manen. Ter wijl de agent, aan dezen last voldoende, op de groep toetrad, bleef de inspecteur staan. Toen keerde de eerste groep van ongeveer 20 personen terug en omsin gelde den inspecteur. Iemand, die den inspecteur een klap wilde geven, werd gegrepen, ten einde hem naar het hoofd bureau van politie over te brengen. Toen de inspecteur met zijn arrestant even voorbij de Spoorwegstraat was ge komen, voegde de agent van politie, die de tweede club tot rust had aange maand, zich weder bij hem en greep den arrestant mede aan. Nu wilden de omstanders de politie te lijf; vuistslagen en trappen werden uitgedeeld. De in specteur kreeg een hevige slag in den hals, waardoor hij duizelde, maar hij zag toch nog, wie hem had geslagen. Hij liet den arrestant over aan den agent en zette zijn aanrander na De groep menschen splitste zich toen in tweeën. De eene groep keerde zich tegen den agent, die nog steeds den arrestant vast had, terwijl de overigen den inspecteur lastig vielen, die zijn aanrander had vastgegrepen. De inspecteur trok toen zijn revolver en gelastte ruim baan te maken, daar hij anders van zijn wapen gebruik zou maken. Op hetzelfde oogenblik ging de revolver, een brouwning, af, zonder dat de inspecteur dat wilde. De arrestant liep weer weg, doch werd opnieuw door den inspecteur gegrepen. Plotseling komt iemand in gebogen houding op den inspecteur af, om hem, naar de inspecteur meende, te „schep pen". Toen ging voor de tweede maal een schot af, tengevolge waarvan de man, die wilde „scheppen" doodelijk boven het linkeroog getroffen werd. De getrof fene is later per brancard naar het zieken huis overgebracht, doch was bij aankomst reeds overleden. Zooals later bleek, was door het eerste schot een broer van den verslagene, zekere A. J. v. d. P., rij wielhersteller uit Amsterdam, onge huwd, evenals zijn broer, de verwonde. Het lijk is ter beschikking der justi tie gesteld, om gerechtelijk te worden geschouwd. Het verhaal, dat verschillende oog* getuigeu, bewoners van de Hommel straat, en niet bij het relletje betrokken, doen, wijkt op verschillende punten nog al af van de verklaring van den inspec teur. Samengevat komen deze verkla ringen ongeveer op hetzelfde neer. Toen de arrestant door den inspecteur en den agent werd weggeleid, riepen verschil lende personen, behoorende tot de beide luidruchtige clubjes: „gaat niet mee!" terwijl zij de politie omsingelden en rukten en trokken. De arrestant geraakte los en vluchtte. De inspecteur haalde toen zijn revolver te voorschijn en eeu der personen na- loopende, schoot hij. Dadelijk daarop viel een tweede schot, waardoor iemand geraakt werd, die hard wegliep, roe pende: ze hebben mij geschoten. Op het vallen van het eerste schot waren de menschen uit elkaar gestoven en vluchtten in alle richtingen. Zoo ook een persoon, die blijkbaar niet bij de herriemakers hoorde en met twee andere personen op deu hoek der Spoorweg straat stond. Toen de inspecteur tot op 2 meter van dezen persoon genaderd was, schoot hij op dezen man, dien hij in het voor hoofd trof. Terwijl de man hevig bloe dende voorover viel en bleef liggen, liep de inspecteur weg naar den agent toe, die inmiddels een persoon gear resteerd had, dien ze toen beiden naar het bureau brachten, den'gewonde aan zijn lot overlatend. Deze werd door omwonenden onder een lantaarn gelegd en daar afgewasschen. Eerst toen de man ongeveer twintig minuten badende in zijn bloed aan den weg had gelegen, kwam een agent van politie met een brancard, om de gewonde op te halen. Verschillende doctoren waren opgebeld, doch geen enkel was toen ter plaats' Toen het doodelijke schot gevallen was, hadden de ruziemakers geroepen hij schiet een onschuldige dood, want die man hoort niet bij ons". Zondag zijn verschillende personen die tot de rumoermakers behoorden, gearresteerd en voor den rechter-com- missaris geleid. De inspecteur van politie bleef zijn dienst waarnemen. De toestand van den gewonde is redelijk. Deze, zoowel als zijn broer, de ver slagene, waren tijdelijk te Arnhem. De meening van een Javaan over de weerkracht van Indië. ii. (Slot.} De heer Soeroto verklaarde in een onlangs te Amsterdam gehouden rede het dan ook volmaakt eens te zijn met de waarschuwing van den bekenden oud-ambtenaar voor de Chineesche zaken, den heer Henri Borel, gericht tegen het Indo Japansch Verhond, dat hooge re- geeringspersonen in Japan en China ouder zijn leden telt en als welks agen ten de hotelbedienden in de groote steden van China optreden, dat heet te zijn een „handelsvereeniging" doch inderdaad is een wijdvertakte politieke organisatie, die als leuze voert: „Het Oosten voor het Oosten." In zijn „Analen der Zuidelijke Rijken" schreef het Japaii3che parlementslid Takegashi, die talrijke reizen maakte door de Nederlandsche Koloniën: „De Inlanders hopen op het aanbreken vau den Dageraad, zij kijken reikhalzend uit naar de gevoelens voor hen in het hart der Japaneezen. De eene dag na den anderen nadert en daarmee krijgt de Hollandsche regee ring een zorg meer om over te denken." In het boek ziju opruiing en verdacht making van de Hollanders voor het grijpen. Dat het behoud van Indië voor Neder land zulk een levenskwestie is, dat de behandeling daarvan niet op de lange baan kan worden geschoven, staat voor den heer Soeroto vast, eu hij beroept zich in dit verband op Mr. C van Vol lenhoven, die zeiile: Bloei van Indië trekt bloei van Nederland na zich. Het is telkens en telkens weer Indië ge weest, dat ons uit een ziektecrisis op haalde of na ziekte over het doode punt heen bracht; zooals het de Republiek heeft helpen groot maken, zooals het den val in de achttiende eeuw heeft helpen breken, zooals het met honderde millioenen eerst onze hoofdigheid met België heeft bekostigd, later ons aan sporen en kanalen heeft geholpen, het afschaffen van de slavernij in de West heeft mogelijk gemaakt, onze scheep- Door I. dé Jong, waterbouwkundige

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2