De glimlach op de lippen het lichaam gepijnigd. hij in het Kanaal of de Noordzee is omgekomen, hetgeen den Engelschman Ocil Grace in December 1910 en lui tenant Bague in Juni 1911 overkwam. Gustav Hamel maakte voor de veer tiende maal de vlucht over het Kanaal en had plannen om den Atlantischeu Oceaan over te vliegen. In Odessa is een groot politieschan- daal ontdekt. Inspecteurs van politie hebben van speelhuizen een particuliere «tasting geheven en lieten ze dan on gemoeid De belasting moet op die wijze ruim 'n ton hebben opgebracht. Een officier, hij de politieprefectuur verbon den, die een onderzoek was begonnen, werd met den dood bedreigd. Hij zette echter onvermoeid zijn onderzoek voort. Toen noodigde men hem op een fuifje en bood hem aan, de opbrengst te deelen. De officier liet zich daar toen enkele uren de lijst van de speelhuizen geven en photografeerde deze. De foto is thans in het bezit van den minister. De Macedonische studenten aan de universiteit te Sofia hebben tot hun collega's in den vreemde den oproep gericht, mede te werken aan de auto- noomverklaring van Macedonië, die zij noodzakelijk achten om een eind te maken aan den toestand aldaar, die tot gevolg heeft, dat zich op het oogenblik meer dan 150.000 Macedonische vluch telingen op Bulguarsch grondgebied be vinden. In de Duitsche legerbelasting betaalt de familie Krupp, die zooveel aan het leger verdient natuurlijk ook haar portie. De heer en mevrouw Krupp betalen 4.140.000 gulden belasting, de firma Krupp 500.000 gulden,de weduwe Krupp 516.000. De familie en de firma Krupp betalen 57 procent van de som die de stad en het district Essen in de leger- belasting heeft bij te dragen. Een nachtwaker heeft Zaterdagoch tend op een ronde ontdekt, dat er een poging was gedaan om de waterleiding buis, waardoor Glasgow van drinkwater wordt voorzien, te doen springen. Bij de buis zijn twee bommen gevonden, verbonden met een half afgebrande lont. Indien de bommen ontploft waren en de buis vernield, zou de helft van Glas gow van drinkwater verstoken zijn ge weest Bij de bommen zijn geschriften van kiesrechtvrouwen gevonden. Gedurende een brand in een kazerne te Konstantinopel ontploften eenige kisten munitie, die in het kleine kruit magazijn stonden. Behalve twee Duitsche matrozen en twee Duitsche onderofficie ren, zijn nog twee officieren en zes sap- peurs van de Turksche brandweer en een Russisch matroos zwaar gewond. In het plaatsje Porochwyje bij Peters burg is brand uitgebroken. Het vuur breidde zich snel uit. Van een gezin verbrandden de zeven kinderen. De ouders werden zwaar gekwetst. Elf an dere personen werden eveneens ge kwetst. Verschillende bruggen over de Wolga, de Karna en de Bjelaja zijn door een hevigen storm verwoest. Een groot aantal telegraaflijnen werden vernield en ver scheidene dorpen zijn overstroomd. Vele huizen werden van het dak beroofd. De instructie in zake den jongens- moord te Fastof bij Kief is afgeloopen en de stukken zijn op het ministerie van justitie ingeleverd. Er zijn twee adviezen bijeen van den procureur van het bof van appél, die volhoudt dat men met een ritueelen moord te doen heeft, en een van den procureur van de arrondissements-rechtbank, die de aanwijzingen tegen Gontsjaroek voor voldoende houdt, en den moord een gewone misdaad noemt. Volgens de Retsj heeft het ministerie zich met het laatste advies vereenigd. Het proces tegen Gontsjaroek zal niet voor den herfst beginnen. Te Hoboken (New-Jersey) is de brug, die de Deensche paketboot „Frédéric VIII" met de kade verbond, kort voor het vertrek van dit vaartuig gebroken. Een twintigtal personen, die zich op de brug bevonden, zijn in de rivier de Hudson gevallen. Allen zijn gered op een drietal na: twee New-Yorkers en een kleine jongen. Lijken van matrozen en wrakhout zijn te Liscone, 100 mijlen beoosten Halifax aangespoeld. Men vermoedt dat een schip, van Glasgow naar Halifax onderweg, met man en muis Vrijdagnacht in den mist is vergaan. In Pouncho, een voorstadje van Mar seille, hebben dieven zich toegang ver schaft tot het laboratorium van een arts, waar zij konijnen stalen, die voor het nemen van proeven bestemd waren. De konijnen waren echter ingespoten met smetstof vin dolheid en tubercu lose, zoodat men belangstellend uitziet naar de gevolgen van den diefstal. Bij Wellendorf ia door den storm een vliegmachine van een hoogte van 1400 meter gevallen. Beide inzittenden, de luitenants Buder en Bernhard, waren onmiddellijk dood. Bij den Zweedschen Rijksdag is een wetsontwerp op de landverdediging in gediend. Volgens het ontwerp worden leger en vloot vergroot. De diensttijd der infanterie is ver lengd en Hernösand versterkt. De daarmede gepaard gaande kosten zijn 63 millioen kronen, voor de strijd machten te land en 30 millioen voor die ter zee. Zaterdagmiddag vernielde een suffra gette in het Britsch museum te Londen een kast, waarin zich een mummi be vond. Twee vrouwen werden gearresteerd. Omtrent den toestand in Albanië lezen wij d.d. 23 dezer De opstandelingen rukken naar Du- rozzo op. De vorst heeft zich met zijn gezin en zijn gevolg aan boord van het Italiaansche oorlogsschip Misurata inge scheept. Een te Triest ontvangen draadloos telegram van het Oostenrijksche sta tionsschip te Durazzo meldt, dat de opstandelingen Durazzo hebben aange vallen. Dit bericht wordt nader bevestigd. Het ministerie heeft zijn ontslag aan gevraagd. De Malissoren weigeren tegen de opstandelingen op te trekken. De Albaneesche gendarmerie rukt, onder bevel der Nederlandsche offi cieren, tegen de opstandelingen in Sjak op. Uit de richting van Sjak hoort men geweerschoten en het vuur der machine geweren. Uit Durazzo wordt d.d. 23 dezer ge seind Vijfhonderd opstandelingen hebben de overheid te Kawaja verdreven en er de Turksche vlag geheschen, na de Albaneesche vlag te hebben verscheurd en vertrapt. De opstandelingen hebben daarna een moefti en een gouverneur benoemd en de onafhankelijkheid van het dis trict uitgeroepen onder kreten „Leve Essad pasja, de koning van Albanië Naar uit de beste bron vernomen wordt waren twee Nederlandsche offi cieren in Albanië tijdelijk in handen van de opstandelingen gevallen, maar zijn zij weder vrijgelaten. Blijkens de berichten uit Belfast, is de toestand in Ulster in de laatste dag9n buitengewoon kritiek geworden, zoodat velen zelfs verwachten, dat het binnen enkele weken tot bloedige bot singen zal komen tusschen militairen en vrijwilligers. Men vreest, aldus seint de Londensche correspondent van den „Berl. Lok.- Anz.", dat de aanneming in derde lezing van de home rule-wet het sein zal zijn voor het begin der vijandelijkheden. Het Engelsche Lagerhuis heeft in de derde lezing de Home Rulewet aange nomen met 351 tegen 274 stemmen. Te Eschweiier bij Aken zijn een restaurateur, zijn vier kinderen en dienstbode onder vergiftigingsverschijn selen ziek geworden na het eten van boonensoep. De restaurateur is reeds overleden, de anderen verkeeren in levensgevaar. Volgens uit Kongo komende passa giers, heeft majoor Simonatti, die naar Zuid-Kassai gezonden was om den op stand te onderdrukken, volkomen suc ces behaald. Hij is er in geslaagd zich van drie inlandsche hoofden meester te maken. Andere inboorlingen in het gebied hebben zich onderworpen. In den loop der expeditie zijn er drie sol daten gedood en honderd gekwetst. K*laatsel()k Nieuws. Heuiden, 27 Mei. In eene op Maandag 1.1. gehouden buiten gewone zitting der Provinciale Staten van Noord-Brabant, werd zonder stemming goedgekeurd het ontwerp besluit tot het aaügaan eener geldleening van hoogstens f 5,000,000 tot deelneming der provincie in het aandeelen kapitaal der N. V. Pro vinciale Noord-Brabantsche Electriciteits- Maatschappij. Zooals reeds bekend is, kan onze ge meente daaraan geen deelnemen, aangezien zij door contract met de gasfabriek, geen electriciteits-verlichting in de gemeente mag toelaten. Door den landbouwer B. Kuijpers, werden alhier op de markt de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd, geteeld op den stadswal. Beneden-Langstraat. De handel in zuiglammeren is reeds aange vangen en ook jonge lammeren houden nog een vluggen omzet. Men besteedt voor zuiglammeren f 15,a f 18,en jonge lammeren f 10,a f 13,per stuk. Capelle. Naar ouder gewoonte ge trouw maakte de fanfaje „Sirena" uit Vrij hoeven-Ca pelle Donderdagmorgen weer een rondgang door onze gemeente. Al spoedig bleek evenwel, dat zij concurrentie gekregen had, want de 's Gravenmoersche Harmonie waa haar reeds voorgeweest. Het is te begrijpen, dat de muziek de in rust lig gende personen spoedig op de been bracht. Voor de huizon der verschillende ingezetenen werd een «tukje ten beste gegeven, waar voor de muzikanten dan ook niet onbe loond bleven. Woensdagmiddag raakte de kleine A. R. door onvoorzichtigheid te water en onder een der in de haven liggende schepen. Na veel inspanning gelukte het P. v. F. den onvoorzichtige op het droge te brengen. Bussen. In de gehouden vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van den Zuid-Hollandschen polder is in de plaats van den Ed.Achtb. heer A. H. van Honse- wijk, die bij zijne aftreding als dijkgraaf voor eene herbenoeming niet meer in aan merking wen8cht« te komen, als zoodanig gekozen de heer A. A. H. van Honsewijk alhier; terwijl in de plaats van B. A. v. d. Koppel die als heemraad heeft bedankt i« gekozen G. v. d. Koppel. '»-€■ rave in eer. Het kerkgebouw der Christelijk Gereformeerde Gemeente alhier, dat aanvankelijk in hout was op getrokken, wordt allengs in een steenen gebouw omgezet. Thans is men bezig een sierlijken voorgevel met torentje te bouwen. Veen Tengevolge de stijging der graanprijzen hebben de bakkers alhier het tarwe en het roggebrood met 1 cent per 2 kg. verhoogd. In eene gehouden vergadering van den Gemeenteraad is besloten een belasting op de honden te heffen. Voor een waak of trekhond zou dat f 1,bedragen, terwijl voor een pleizierhond f 2,50 zal moeten betaald worden. Dat bij de invoering vele honden zullen worden opgeruimd, kan haast zeker zijn. Waspik.. In de op Zaterdag j.l. gehouden vergadering van het waterschap „de Buitendellen" is benoemd tot bestuurs lid, de heer R. van Dongen, landbouwer, alhier. Tot voorzitter van het waterschap „klein Waspik" werd in de op Maandag j.l. gehouden vergadering herkozen, de heer Jac. de Bont te Capelle. Gedurende de afgeloopen week werden, naar men aan de N. R. Ct. meldt, op de Beneden-Waal gevangen: te Gorinchem 66 zalmen, wegende van 9 tot 29 pond, 53 elften en 44 fintente Woudrichem werden aan de vischmarkt aangevoerd en afgeslagen 232 zalmen, 180 elften en 12000 finten; te Brakel 12 zalmen en een partij elften en finten te Haaften een partij finten; te Hur- wenen 7 zalmen, een partij elften en finten te Rossum 8 zalmen, een partij elften en finten. Aan de vischmarkt te Gorinchem be taalde men voor de zalm f 1,08 tot f 1.45 per halve K.G., elften 37 et. tot f 1.50, finten 22 tot 42 ct., alles per stuk; te Woudrichem gold de zalm f 1,15 tot fl,60 per halfK.G. elften 75 ct. tot f 4,00, finten van 15 tot 40 ct., alles per stuk. Binnenland. Naar wij vernemen, hebben zich tot dusver veertig verpleegsters bij het Nederlandsche Roode Kruis aangemeld voor eene uitzending naar Indië voor de pestbestrijding. In de St. Josephkerk te Breda is Vrijdag onder de stille mis zekere J v. G., een 22 jarig tuinman uit Tete- ringen, in de biechtstoel plotseling waanzinnig geworden. Hij rende door de kerk naar het altaar en ging daarbij zeer woest te werk. Met groote moeite slaagde men erin hem te overmannen. Met behulp der politie werd hij daarop naar een gesticht vervoerd. Te Neede sloeg Zaterdagmorgen de bliksem in een huis, waarin zich vijf menschen bevonden. Twee ervan werden gedood. Het waren een jonggehuwde vrouw en haar zwager, ongeveer 25 jaar oud. De Hooge Raad deed Maandag uit spraak in de zaak van den Utrechtschen student A. J. van V., door de rechtbank te Utrecht met bevestiging van een vonnis van den kantonrechter te Breu- kelen-Nyenrode veroordeeld tot f 4 boete of 2 dagen hechtenis omdat hij een sigaar had gerookt in een derde klasse spoorwegcoupé der S S. onder Abcoude- Baambrugge met opschrift „Nicht rau- chen". Geconcludeerd was tot ontslag van rechtsvervolging op grond dat het op schrift „nicht ra icheu" niet voldoet aan den eisch dat het verbod duidelijk is gesteld. De Hooge Raad overwoog, dat een verbod vanwege de Nederlandsche over heid mo6t zijn gesteld in de Nederland sche taal, behoudens bijzondere omstan digheden en ontsloeg dus den requirant van alle rechtsvervolging. Men schrijft uit Duisburg aan de N. R. Ct. Voor het hof der gezworenen te Duis burg had zich Zaterdag j.l. de echtge nooie van den Nederlandschen arbeider J. Kroon uit Amsterdam te verant woorden wegens een zoodanige mishan deling van haar kind, dat dit kort daarop gestorven was. Uit het verhoor ter terechtzitting van de ongeveer 20 ge tuigen bleek, dat het zes jarig zoontje Willem door de moeder gedurende langen tijd voortdurend werd mishan deld, geheele dagen op een kouden zolder in het hartje van den winter werd opgesloten, bijna geen eten kreeg en dusdanig bewerkt werd, dat het geheele lichaampje blauwe plekken, striemen en bullen vertoonde. Op 23 Februari j.l. bad de jongen, die eenigs- zins snoepzuchtig was, eenige eetwaren uit de keukenkas gestolen en voor den terugkeer van zijn moeder uit angst de deur afgesloten. Deze geraakte daarover in toomelooze woede en gooide den jongen door een bovenlicht een klomp naar het hoofdhet knaapje viel in zwijm en werd door een buurvrouw naar het ztekenhuis gebracht, waar het op 25 Februari tengevolge van een bloeding in de hersenen overleed. Intus schen bleek nog, dat de vrouw met den kostganger in ongeoorloofde betrekking stond, waardoor het kind langzamerhand een hinderpaal wrrd. Nadat de gezworenen het schuldig hadden uitgesproken werd de onmen schelijke moeder tot zes jaren tucht huisstraf veroordeeld. Vrijdagavond werd er brand ontdekt aan een zijgevel van de gymnastiekloods der vesting-artillerie te Naarden, een buiten de kazerne slaand houten gebouw De gemeente brandweer en die der mili tairen waren het vuur spoedig meester. Vast staat, dat de brand aan de buiten zijde is ontstaan en aangestoken is. Zoo wel van militaire zijde als door de poli tie werd een onderzoek ingesteld. Jl. Zondag heeft de marechaussee te Apeldoorn op den Deventerweg niet minder dan 56 overtredingen wegens te snel rijden met een auto vastgesteld. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft opnieuw behandeld de zaak tegen den Leidschen student van L., wegens moord door de rechtbank op zija verloofde, mej. H., tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof beval öp nieuw behandeling en een onderzoek naar den geestestoe stand van beklaagde. Het O. M. eischte volkomen toereken vatbaarheid en veroordeeling van be klaagde tot 15 jaar gevangenisstraf. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, ongeveer halfvier, is te Katwijk aan Zee een zeebeving, beter bekend onder de naam van „baar", waargenomen;'t was vallend water, toen plotseling het water snel begon te stijgen, zoo zelfs, dat in 4 minuten de zee ruim 1.40 M. steeg. Schelpenvisschers, die aan het baggeren waren, moesten ijÜDgs vluchten, hun kleeren en schoeisel achterlatende. Maandagavond fietste de 22-jarige H. Bruwers met zijn buurmeisje over de Prinsengracht te Amsterdam. Ter hoogte van de Wol venstraat geraakte het meisje haar stuur kwijt en kwam in de gracht terecht; B. sprong haar onmiddellijk na om haar te redden. Geen van beiden kon zwemmenvoorbijgangers staken hun een haak toe, welke zij echter niet konden grijpen. Toch werd het meisje zeer spoedig op het droge gebracht, zij was reeds bewusteloos, doch de levens geesten keerden weldra terug. B. heeft zijn poging om zijn buurmeisje het leven te redden met den dood moeten bekoo- pen. Hij geraakte vast in het roer van een zolderschuit en het duurde geruimen tijd voordat men erin geslaagd was, hem op te halen. Meer dan een uur waren personeel van de brandweer en den ge neeskundigen dienst bezig, te trachten de levensgeesten weder op te wekken. Dezer dagen kwam een jeugdig meisje uit Oosterwijk zich ten stadhuize Leer dam beklagen, dat ze was aangerand door een onbekend manspersoon met oneerbare bedoelingen. De gemeentebode Kleijn ging met haar op stap en in de Bergstraat wees ze den persoon aan. Hij werd natuurlijk aangehouden en gaf te kennen even bij Jan Haak in de Bergstraat aan te willen gaan, die zou wel inlichtingen geven. Daar binnengaande, liep hij echter man en vrouw voorbij en verdween door over dak en heining te klimmen door de binnenplaats. Nu was hij onvindbaar De vrouwen in de Nieuwstraat in doodsangst, hier en daar was hij al reeds op den zolder gehoord, doch hoe de politie ook zocht, te vinden was hij niet. Bij onderzoek is gebleken, dat een drietal meisjes door hem aangerand zijn, en dat hij waarschijnlijk te Delft thuisbehoort, waarheen de politie met den gemeentebode Kleijn reeds ter on derzoek zijn heen geweest. Zijn opspo ring is thans verzocht. Naar aanleiding van de voorgenomen geleidelijke opheffing van de Rijkswerf te Amsterdam, tengevolge waarvan een zeer groot aantal werklieden, ruim 600 man, buiten werk zullen komen, is door den minister van marine aan verschil lende gemeentebesturen verzocht om hunne medewerking te verleenen, ten einde deze personen boven andere in aanmerking te brengen ter benoeming in gemeentelijke betrekkingen, waarvoor zij, ook uit lichamelijk oogpunt, geschikt zijn te achten. De vrouwen die werken zijn in het bijzonder blootgesteld aan lijden en veeltijds aan verborgen storingen. Het meest worden zij aangetast, die ver plicht zijn te blijven staan van den morgen tot den avond in de fabrieken, in de werkplaatsen, in de winkels, en ook zij die met de naaimachine werk zaam zijn. De werkster is dikwijls de broodwinsler van het gezin. Of zij ge zond of ziek is, 'of het regent of waait, zij moet aan haar werk zijn, zij moet een glimlach op de lippen hebben en zich aangenaam voordoen, terwijl het leed haar pijnigt in haar lichaam. De Pink Pillen bewijzen groote dien sten aan de vrouwen van allerlei stand. Ze zijn een machtige wederbelever van het bloed, een volmaakte versterker van het zenuwstelsel. Zij regelen de functies en vermijden voor de vrouw die storingen, die voor honderden iedere maand terugkomen en die zoo neer drukkend zijn. De vrouwen en de jonge meisjes, bloedarm ten gevolge van ver moeiend werk, zij die zich afbeulen in werkplaatsen, waar de te zeer besloten lucht haar uitput, vinden een werke- lijken steun door van de Pink Pillen gebruik te maken. Verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per 6 doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdamvoor Heusden en Omstreken bij M. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij ver schillende apothekers en goede drogisten. Ilechtzaken. kantongerecht Heusden. Uitspraken van 21 Mei 1914. Visschen zonder vergunning: C. K. te Dussen, f 20 subs. 10 d. In staat van dronkenschap de orde verstoren: J. v. R. te Genderen, f 6 sabs. 3 d. Openbare dronkenschap: C. v. E. te Hank en J. V. te Rotterdam, ieder f 5 subs. 3 d.; Th. J. A., zonder vaste woon plaats, f 15 subs. 3 d.; J. v. B. te Hank, 3 d. hecht. Rijwiel zonder licht: J. v. B. te Hank, en O. v. A. te Almkerk, ieder f 4 subs. 2 d.; A. P. Ch.,te Oudshoorn, f5 subs. 3 dagen. In dronkenschap de orde verstoren: M. v. d. B. te Heusden, verzet van vonnis van 9 April j.l., vonni3 bekrachtigd, 2 weken hecht. Overtr. Visscherijwet: L. O. v. D. en M. v. d. A. te Almkerk, beiden 1 maand T. S. met 1 jaar proeftijd. Overtr. Pol.-verord. van Werkendam: W. R., G. H. M. en L. v. O. te Wer kendam, no. 1 f 1 subs. 1 week T. S. no. 2 en 3 1 maand T. S. met 1 jaar proeftijd. M. v. V. en J. H. V. te Veen, oppo santen van een vonnis van 13 November 1913 tegen hen gewezen, wegens het laten loopen van paarden op met haver en klaver bezaaid land, vonnis bekrach tigd behalve ten aanzien der straf, beiden f 6 subs. 3 d. W. V. te Heusden, opposant van een vonnis van 4 December 1913, wegens dronkenschap, f 15 subs. 3 d. H. K. te Vlijmen, opposant van een vonnis van 4 September 1913 tegen hem gewezen wegens overtr. Leerplicht wet, vonnis bekrachtigd behalve ten aanzien der straf, f 1 subs. 1 d. IWCiEZOMDEM. Aan Heeren Landbouwers in Noord-Brabant. Keuze van Zaaizaad. Tot de maatregelen, die de landbouwers kunnen nemen om hun bedrijt met zoo veel mogelijk voordeel uit te oefenen, be hoort natuurlijk ook het „gebruiken van goed zaaizaad", d. w. z. men moet trachten het beste zaaizaad te krijgen, wat er te vinden is. Het is dus noodig, dat het zaai zaad zorgvuldig wordt beoordeeld en men doet dit gewoonlijk in de eerste plaats naar a. Verschillende uitwendige zichtbare eigenschappen, zooals: Grootte, gewicht, reuk, kleur, glans en vorm van de korrels. b. Door te letten op het aantal zaden, dat per 100 ontkiemen wil en de snelheid waarmee dit gebeurt, dus de kiemkracht en de kiem-energie. c. Door te letten op de zuiverheid. Dit zijn allemaal wel belangrijke punten, maar het is niet voldoende hier alleen rekening mee te houden* Men moet ook nog op een vierde factor letten, die van veel beteekenis is en dat is: d. „De echtheid", d.w.z. men moet er 'n onderzoek naar instellen, of het zaad, dat men koopt, werkelijk ook behoort tot „de echte soort", die men wenscht. Dit is niet gemakkelijk en toch voor de landbouwers van „heel groot belang," want men weet, dat er verschillende soorten zijn, die beslist uitmunten boven vele andere. Wanneer men Pethuser rogge, Zegehaver, Mansholts Probsteier haver, Wilhelmina tarwe enz. koopen wil, dan moet men zich zoo min mogelijk bloot stellen aan't gevaar, dat ons andere soorten, die minderwaardig zijn, geleverd worden. Koopt men de soorten, die men hebben wil, direct van de personen, die ze zelf hebben gekweekt, dan zal men in het algemeen niet bedrogen uitkomen. Maar dergelijk origineel zaad is dikwijls duur en ook niet altijd in voldoende hoe veelheid voorhanden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2