gebied te verstaan Thracië en Klein- Azié. Na den Balkanoorlog is een deel van Thracië en van Macedonië aan Grieken land afgestaan en een groot gedeelte van de Mohamedaansche bevolking die in het geheel 200.000 zielen teil is uit vrees voor een Grieksche over- heersching naar Europeesch Turkije en Klein-Azië gevlucht. Het laat thans geen twijfel meer over of de vluchte lingen hebben het in de streken waar heen ze gevlucht zijn, samen met hun Mohamedaansche geloofsgenooten, de Grieken zeer lastig gemaakt, die op hun beurt weer bij massa's uit de Turksche gebieden vluchten en in groote ellende op de Egeïsche eilanden en aan de Grieksche kust aankomen. Te Ber lijn en Weenen was men zeer pessi mistisch gestemd over den aldus ge- sehapen toestand. Men sprak er zelfs van een onvermijdelijke oorlog tusschen Griekenland en Turkije. Te Parijs deelt men, volgens informaties van de Matin, deze sombere opinie niet en verwacht men nog wel uitkomst. De Grieksche regeering verwacht resultaat van een internationale vloot- betooging voor de Klein-Aziatische kust. De mogendheden zullen daar echter wel niet zoo direct toe overgaan. (D. Ct.) De ministerraad van Albanië heeft besloten een ultimatum te richten tot de opstandelingen, waarin deze worden aangemaand zich binnen vier-en-twintig uren onvoorwaardelijk over te geven. Mochten zij aan deze aanmaning geen gevolg geven, dan zou een con centrische aanval op de opstandelingen plaats hebben. De opstandelingen waren echter de aanvallende partij en belegerden de hoofdstad, waarvan onderstaand het ge volg was." Maandagmorgen is oveiste Thomson bij de verdediging van Durazzo bij een aanval der opstandelingen gesneuveld. Nadere telegrammen melden: De opstandelingen vielen Maandag ochtend om vier uur Durazzo op drie plaatsen aan. Tegen zes uur sneuvelde overste Thomson. Italiaansche matrozen zullen alleen het gezantschap en den konak van deD vorst verdedigen. In het eerste oogenblik geloofde men algemeen, dat de stad in handen van de opstandelingen moest vallen. Na dien tijd io de toestand echter verbeterd. Men hoopt de stad te kunnen behouden. De Mbret bevindt zich aan het hoofd van de verdedigers. Men schrijft aan de N. R. Ct. Thomson, die de ziel van de geheele organisatie, van de gendarmerie in Albanië was, is zijn loopbaan begonnen, toen hij als jong luitenant detacheering in Indië heeft aangevraagd. Daar heeft bij veel bewogen dagen medegemaakt, veel samengewerkt met den lateren minister Colijn, waaruit steeds een har telijke vriendschap is gebleven tusschen die twee. Voor zijn moedig gedrag in Atjeh heeft hij de Willemsorde gekiegen. Toen in 1899 de oorlog uitbrak, is hij naar Zuid-Afrika gegaan als militair attaché, waar hij den oorlog in Natal, Vrijstaat en Transvaal heeft medege maakt en talrijke gevechten heeft bij gewoond, waarin hij zich steeds dapper gedroeg. Zijn adviezen en helder oordeel werden zoowel door de leiders der boeren als door zijn mede-attaché's zeer gewaar deerd. Toen kort voor de inneming van Pretoria een plundering dreigde, ver zamelde hij een handvol goedgezinden en wist door zijn krachtig op optreden die plundering te voorkomen. Mede door zijn toedoen werden nog tal van kanonnen tijdig uit Pretoria gebracht. Teruggekeerd van den oorlog, leverde hij een uitgebreid rapport, dat een rijke bron is van gegevens over den oorlog en dat, hoewel geheim gehouden, om politieke redenen door de kenners is gewaardeerd. De politiek, die hem steeds had aangetrokken, bracht hem in 1905 in de Kamer voor het district Leeuwar den. Kort voor het uitbreken van de spoorwegstaking werd hem opgedragen de geheele organisatie van de middele van tegenweer; zijn maatregelen bleken zoo goed gekozen, dat weldra de kracht van de staking gebroken werd Als erkenning voor dezen grooten dienst aan de regeering bewezen, werd hij tot officier van de Oranje-Nassau-orde be noemd. Generaal De Veer is uit Albanië hier te lande teruggekeerd. De Albanieche Correspondenz ontkent dat de Albaueesche regeering bij monde van Toerchan pasja den Italiaanschen gezant verontschuldigingen heeft aange boden over de arrestatie van de Itali anen Muricchio en Chïnigo en zegt dat integendeel beiden zich voor een krijgs raad zullen hebben te verantwoorden. De Neue Freise Presse ontving, vol gens de N. R. Ct. uit Durazzo een par ticulier telegram, luidende: Om 1 uur 25 's ochtends weerklonken onverwachts kanonschoten, waarop aldra aanhoudend geweervuur volgde. De opstandelingen, die dezer dagen van vier zijden zouden worden aangevallen, waren zelf aan - vallend opgetreden en wel van twee zijden. De stad werd verdedigd door 800 Malissoren, een klein aantal Albaneesche gendarmes, en Albaneesche en Euro- peesche vrijwilligers. Tegen zes uur 's ochtends woedde de strijd op 't hevigst. De vorst sloeg het vechten bij de brug door een kijker gade. Bij den ingang van het paleis hadden Italiaansche marinesoldaten barricaden opgeworpen en daarachter klein geschut in stelling gebracht. Tus schen zeven en acht uur 's ochtends werd bij geruchte bekend dat overste Thomson gesneuveld was. Thomson's manschappen lagen 's ochtends in de loopgraven, toen Thomson hun beval in de vuurlinie op te rukken. Zijn manschappen, meest gewapende Malis soren, aarzelden wegens de hevigheid van het vijandslijke vuur. Toen sprong Thomson, om hen aan te moedigen, uit de loopgraaf en stormde met ge trokken sabel vooruit; plotseling werd hij door een kogel doodelijk getroffen. Om negen uur hoorde men nog maar nu en dan enkele geweerschoten; de aanval der opstandelingen scheen voor- ioopig afgeslagen. En verder: Volgens berichten, in den loop van den ochtend ontvangen, is de eerste aanval op Durazzo bij het aanbreken van den dag, tegen 4 uur, begonnen. De opstandelingen gingen onverhoeds tegelijkertijd van drie kanten tot den stormaanval over. De verdedigiug der stad stond sedert eenigen tijd onder het bevel van den Nederlandschen kolonel Thomson. De bezetting, die 9000 man sterk moét zijn, spoedde zich onmiddel lijk na de eerste schoten, door de op standelingen op de stad gericht, naar de opgeworpen verschansingen en van daar werd onverwijld het vuur geopend op de oproerlingen. Het vuur werd door kolonel Thomson geleid, maar ook de vorst bevond zich aan het front van het gevecht. Na verloop van twee uur werd de toestand voor de verdedigers hachelijk. De opstandelingen, die in middels versterkingen schenen te heb ben ontvangen, dreigden de verschan singen in te nemen en de stad binnen te dringen. Bewonderenswaardig is het geen de Nederlandsche officieren hebben verricht. Kolonel Thomson bracht op het kritieke oogenblik door het con- centreeren van machinegeweervuur den stormaanval der opstandelingen tot staan. Om 6 uur des morgens kon de eerste bestorming als teruggeslagen worden beschouwd. De opstandelingen hernieuwden echter spoedig met nog grootere hevigheid hun aanval. Onmiddellijk na de eerste schoten ontstond in de stad een onbegrijpelijke verwarring. Bijna de geheele bevolking nam de vlucht op de oorlogsschepen die in de haven liggen. Naar het heet, zijn de vorstin en haar kinderen eveneens op een oorlogs schip gebracht. H. M. de Koningin heeft van den Mbret van Albanië het volgend tele gram ontvangen: Diep geschokt deel ik U den helden dood mede van overste Thomson, die heden voor mijn land en voor mij het leven gelaten heeft. Aan zijn dappere en voorzichtige leiding hebben wij de zege te danken. De dood van dezen buitengewoon edelen en plichtsgetrou wen man en dapperen soldaat is een onherstelbaar verlies voor mijn land en voor mij en tevens een schitterend voorbeeld voor allen. Hij heeft zijn vaderland in alle op zichten eer aangedaan en zijn naam zal in mijn land steeds onvergetelijk blijven. De kiesrechtvrouwen hebben Zondag avond een bomaanslag op de St. Joris- kerk aan 't Hanoverplein te Londen gepleegd. De bom bevatte twee pond zwart buskruit en was vervaardigd van een conservenblik. In de kerk heeft men stukken van een taschje gevonden, waarin het gevaarlijke ding vermoedelijk is binnengesmokkeld tijdens den avond dienst, die ongeveer een uur was ge ëindigd toen de ontploffing gehoord werd. Er was toen niemand meer in de kerk. Een der prachtige beschilderde ramen, Oud-Vlaamsch werk, is zwaar beschadigd. In de St. Paulskerk hebben de furies Zondag den dienst in de war gestuurd. Tijdens het zingen schreeuwden zij boven alles uit: „redt de vrouwen van marteling en moord." Enkele leven maaksters konden ras verwijderd wor den, doch andere hadden zich aan hun stoelen vastgeketend. In de Westminster abdij is een soortgelijk tooneel voor gevallen. Bij een ballonwedstrijd, Zaterdag te Portland in den staat Oregon begonnen, is de luchtbol „Million population" door den bliksem getroffen, ergens boven het Cascaden-gebergte. De luchtschipper, Berry, is slechts licht gedeerd. Men vond hem en zijn ballon in een der kloven van het Cascaden-gebergte. Het bericht dat de Antilla haar lading munitie en twee vliegtuigen voor de opstandelingen te Tampico heeft gelost, wordt bevestigd. Te Washington heeft men van het'feit dat de Amerikaansche oorlogsschepen niets hebben gedaan om het te verhinderen, deze verklaring dat er „een misverstand was gerezen door verschillende lastgevingen van de depar tementen te Washington." Deze raad selachtige opheldering wordt gevolgd door de mededeeling dat stappen gedaan zijn om voortaan zoodanig misverstand onmogelijk te maken. De bakkersgezel, Flörsch, die men ervan verdenkt dat hij den bakker Back en zijn vrouw te Hofheim vermoord, hun twee dochters zwaar gewond en daarna brand gesticht beeft, is gevat, maar hij ontkent, dat hij de daad ge pleegd heeft. Men heeft bij hem slechts een kleine som gevonden. Er zijn echter eenige duizenden mark gestolen, zoo dat men vermoedt dat hij medeplich tigen heeft gehad. De bijl waarmee de moorden gepleegd zijn, is onder het puin van de bakkerij gevonden. Het Belgische dorp Aywaille is ge heel verwoest door overstrooming, die het gevolg was van elkaar opvolgende onweders. De schade is aanzienlijk. In de stallen van een hotel zijn zes paar den verdronken. Menschen zijn er niet omgekomen. In het militaire viiegpark te Grtu denz heeft Vrijdag een hevige benzine ontploffing plaats gehad, die toege schreven wordt aan de werking der zonnestralen. Vier soldaten, twee onder officieren en twee sapeurs werden vree- selijk verminkt, zoo zelfs dat hun iden titeit niet kon worden vastgesteld. Vijf andere militairen werden zwaar gewond door de vlammen. Door den zwaren plasregen kon de machinist uit Doornik van een trein niet zien, dat een andere trein op ongeveer 1 kilometer van het station Renaix stilstond. Er volgde een botsing, waardoor de treinen als het ware in elkaar schoven en vier rijtuigen totaal werden verbrijzeld. Er zijn talrijke dooden. De materieele schade is aanzienlijk. het afstrooraende regenwater meege sleurd. Bij Gemünden is de spoordijk over enkele honderden meters weggeslagen en het treinverkeer gestremd. De schade is onberekenbaar. De voorzitter van de Yacht Club d'Ostende heefc zich beklaagd over de straatjongens in Haarlem. Hij was met zijn jacht „Zephyr II" in het Spaarne te Haarlem. De kwajongens hebben toen getracht de meertouwen van zijn jacht door te snijden en met steeneu naar de boot en later ook naar den eigenaar en een dame die aan boord waren, gegooid. Miss Underwood, de secretaresse van den bond van suffragettes, heeft een opzienbarend complot aangekondigd, dat op 't oogenblik bij de militanfe stem rechtvrouwen in voorbereiding is. Nie mand kan vermoeden, verklaarde miss Underwood, welke middelen ons ten dienste staan behalve vuur en bommen. Miss Boyle en ik weten het, en niemand anders. Wacht, en gij zult xien, dat vrij militante kiesrechtvrouwen zijnwij richten ons echter niet tegen het publiek, maar tegen de regeering. De minister van binnenlandsche za ken, Asquith, is thans vastbesloten, de beweging te trachten te fnuiken door bestraffing van hen, die de beweging der kiesrechtvrouwen geldelijk steunen. Hij is namelijk overtuigd, dat de vrou wen slechts tot haar daden in staat worden gesteld door den financieelen steun, dien ze van rijke partijgenooten krijgen. Het denkbeeld, om het systeem der kunstmatige voeding op te geven, zal niet worden uitgevoerd. Het zou de vrouwen slechts prikkelen tot erger, als men haar genooten gelegenheid gaf om zich dood te hongeren, zoo is thans de meening van den minister en van het groote publiek. Het Mexicaansche transportschip Gu errero, dat regeeringstroepen vervoerde, is Zaterdagnacht door het gewapende stoomschip Culiacan van de opstande lingen bij Guaymans na een gevecht in den grond geboord. Een officieels kennisgeving van den Turkschen minister van oorlog roept ingevolge de nieuwe legerwet de recru tenlichtingen 1887-—'93, die nog niet gediend hebben, onder de wapenen. Volgens een telegram aan de Köl- nische Zeitung uit Athene is de voor bereiding tot den oorlog met Turkije in vollen gang. De regeering en het volk zijn vol komen overtuigd, dat die oorlog een voor Griekenland gunstigen afloop zal hebben. Over het algemeen is men vanmeeniug dat de verstandhouding tusschen Grie kenland en Turkije zonder oorlog niet definitief te regelen is. Het Grieksche gezantschap heeft aan de Porte een nota doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat de Griek sche regeering eischt, dat aan de thans aan de kust van Klein-Azië vertoevende vluchtelingen bij hun terugkeer naar hunne dorpen hunne eigendommen teruggegeven zullen worden en dat hun bovendien een schadevergoeding zal worden toegekend. Mocht de Porte weigeren, dan kan de Grieksche regeering die verantwoor delijkheid voor de gevolgen niet op zich nemen. Van oudsher speelt de omnibus een zeer bijzondere rol in het Londensche straatverkeer. Er zijn eenige getallen gepubliceerd omtrent het aantal per sonen, dat de verschillende wagens der Omnibus-Maatschappij jaarlijks ver voeren. Het vorig jaar was dit getal niet minder dan 676 millioen, hetgeen overeenkomt met de helft van de be volking der heele aarde. Tevens staat het gelijk met honderd maal het totaal inwoners-aantal van Londen. Aan passagiersgelden .inde men 30 millioen gulden, van welk kapitaal de helft werd uitgegeven aan arbeidsloon. De Omnibus-Mij. hoeft n.l. 18000 man in dienst, en met de ondernemingen, die er mee annex zijn, zelfs 20 000. Haar wagens berijden te Londen en omstreken een stratennet van 800 K.M. lengtehet vorig jaar legden ze totaal 170.000.000 K.M. af. Een part. telegram van 13 dezer aan de N. R. Ct. meldt: Hevige onweders, gepaard gaande met wolkbreuk, hebben heden en gis teren Beneden Franken enhetKinzig- dal geteisterd. Op tal van plaatsen heeft de bliksem brand veroorzaakt. Te Thulba is een smid met zijn twee leerjongens door den bliksem getroffen en gedood. Te Windheim zijn ver scheidene gehouwen en veel vee door Uit New-York wordt van dd. 13 dezer weder een aanvaring bij mist geseind. De paketboot New-York n.l. is dien nacht bij dichten mist door het stoom schip Pretoria aangevaren, tweehonderd mijl ten oosten van Nantucket. De New-York heeft aan bakboordszijde een gat gekregen van 12 voet hoog en 32 voet lang, 15 voet boven de waterlijn. De schok was zoo hevig, dat het anker van de Pretoria van den boeg van 't schip werd afgerukt en in het gat in de New-York bleef hangen. Bijna alle passagiers sliepen toen de aanvaring geschiedde. Door den schok wakker geworden, stormden zij aan dek. Sommigen zeggen dat zij den boeg van de Pretoria konden aanraken. Toen de Pretoria achteruitsloeg wisten kapitein Roberts en de eerste stuurman Turner de passagiers gerust te stellen. Ongeveer tien minuten voor de aan varing, even nadat de Pretoria de seinen met de stoomfluit van de New-York was begonnen te beantwoorden, had kapitein Roberts de waterdichte schot ten doen sluiten. Gelukkig was het personeel, dat in het beschadigde gedeelte sliep, bij de aanvaring in de machinekamer aan het werk, anders zouden 6r waarschijnlijk slachtoffers gevallen zijn. Plaatselijk i\ieuw®. Voor Dames en Kinderkleeding is de Firma Taverne en de Meere Hinthamer straat 69 Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. *Heusden, 17 Juni. Vrouw Van Sprang, sinds eenigen tijd van uit Herpt alhier woonachtig, circa 30 jaar oud, was Zondag nog den geheelen namiddag uitgaande; zoodat bij niemand het vermoeden opkwam, dat zij ongesteld zou zijn. Toen eene buurvrouw ten zes ure in hare woning kwam, vond ze haar tegen het bed bewusteloos liggenenkele minuten later was zij overleden. Het schip „Margaretha Maria Hearn- steijn" met bestemming naar Sas van Gent, groot 1400 last zand, ladende onder Wou- drichem, is daar Maandagmorg m midden door gebroken. Geen persoonlijke ongeluk ken. Het schip ligt in het vaarwater. Bij den heer Swagemakers in de Wittebroodstraat, is een postduif neerge streken, die uitgehongerd was en den weg .was kwijt geraakt. Op ringetjes stond de naam A. Gevers Pelters Roermond. De duif is weder losgelaten. Werkendam. Tot tijdelijk on derwijzer aan school A alhier is benoemd de heer Van der Bruggen, van Tilburg. Zaterdag a.s. ten 7 uur, hoopt in de nieuwe Consistorie der Ned. Herv. kerk, alhier, de vereeniging tot stichting en in standhouding van een school met den Bijbel, voor Hervormden, haar eerste algemeens vergadering houden tot vaststelling van een reglement. De vergadering is toegankelijk ook voor hen die lid wenschen te worden. 'JBenedeii-Laiiffgtraat. De hooi grasverpachtingen verloopen onder steeds stijgende animo. Was in het eerst de op brengst gelyk aan het vorige jaar, thans wordt er reeds tot 40 percent meer betaald Neemt men daarbij in aanmerking, dat het dit jaar over het geheel eene dunne snede is, dan moeten er wel hooge hooi- prijzen volgen. Mesolfe#t Het bestuur der Chr. zang- vereeniging „Hallelujah" alhier heeft e«n kinderkoor opgericht, bestaande uit meisjes en jongens van 10 tot 16 jaar. Van de eerst- genoemden hebben er zich reeds 13, van de laatste 31 aangemeld. A. Kooien heeft zich met de leiding belast. C. Donkers had het ongeluk een riek in zijn voet te laten vallen, waardoor ge neeskundige hulp noodzakelijk bleek. Capelle- J. M. alhier, had j.l. Za terdag het ongeluk door het frame van zijn fiets te vallen, waardoor hij genoodzaakt was zijn stalen ros huiswaarts te dragen. De berijder kwam er met enkele lichte kwetsuren af. Donderdag a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat A. Maijers als schoen maker in dienst trad bij den heer C. Vos. Voorzeker zal deze dag niet ongemerkt voorbij gaan. Geertruidenberg. De heer EL Vonk, onderwijzer alhier, is met ingang van 16 Augustus a.s. in gelijke betrekking benoemd aan eene openbare lagere school te Vlissingen. "s Graveinoei'. Bij den heer E. Kielen alhier is eene postduif komen aan vliegen, gemerkt h 12 Chijil 213799, aldaar door den rechtmatigen eigenaar terug te bekomen. Herpt. De schietoefeningen tot ver hooging van 's lands weerbaarheid zuilen alhier gehouden worden te beginnen op 21 Juni, iederen Zondagmorgen van half acht tot half tisn, op den Veerdam. De leiding is opgedragen aan den res.-adj. J. C. Vaassen. Tot tijdelijk onderwijzer is aan de openbare school alhier benoemd we heer M. van lersel te Baardwijk. Hoewel ze nog niet rijp zijn, begint men nu reeds met het in voorkoop nemen van zwarte bessen. Men besteed een hoogen prijs, nl. 20 k 21 cent per k.g. Meeuwen. Naar wij vernemen is onze dorpsgenoot de heer D.Vos, veldwachter te Drongelen, door den heer Commissaris der Koningin dezer provincie benoemd tot veldwachter der gemeenten Giessen en Rijs wijk. Wij wenschen den benoemde van harte geluk met deze promotie. Tot onbezoldigd veldwachter der ge meenten Meeuwen en Genderen is benoemd Corn, van Rijswijk te Drongelen. RaamsdonL Met genoegen deelen wij mede, dat de heer C. Willemse, met ingang van 16 Juni, is benoemd tot onder wijzer aan de O. L. school te Terheijden. "Sleeuwjjk. Tegen Vrijdag 19 Juni a.B., des voormiddags half elf, is alhier eene gemeenteraadsvergadering belegd. Zaterdag a.s. zal de muziekvereeniging „Wilhelmina" in den tuin van den heer Sprenger een concert geven. Sprang- In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit de werkplaats van den smid H. Etoelffs alhier gereedschap gestolen, Tot op heden bleef de dader(s) onbekend. De politie heeft de zaak in handen. V rfj hoe ven Huppel. Donderdag 11 Juni 1.1. herdacht onze burgemeester zijn geboortedag, 's Avonds brachten de zang vereeniging „Hallelujah" en het fan farecorps „Sirena" hun bsschermheer een serenade. De zangvereeniging ontving een couvert met inhoud en het fanfare werd getracteerd. *wuk. In geen jaren is er zoo weinig gras geweest als dit jaar; het hooiland zal dan ook zeer tegenvallen. De meeste per- ceelen bestemd om te hooien, zijn maar voldoende om te beweiden. Openbare vergadering van den Raad van Meeuwen, gehouden Donderdag 11 Juni 1914. Tegenwoordig 5 leden. Voorzitter Brune, Burgemeester. Secretaris, J. P. Sprang. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat door Ge deputeerde Staten zijn goedgekeurd de be sluiten tot wijziging der Begrooting voor den dienst 1913, zooals die in de laatste vergadering zijn vastgesteld. Hierop werd overgegaan tot de vaststel ling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1914. Het eind cijfer der gezamelijke aanslagen bedraagt f 1829.05. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Uturgeriyke Stand. Heusden, van 8 tot 14 Juni. Overleden: Hendrika Mallant, 27 j. echtg. van Petrus van Sprang. Kerknieuws. "Sprang In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. Maijers, is tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gom. alhier benoemd J. Ha verhals Jr. Hinnenland. Met 1 September wordt, naar de D. Ct. meldt, de Chr. H. B. S. te Dordrecht geopend. De lessen zullen gegeven wor den in een pand aan de Groenmarkt. Het getal leerlingen, dat zich aange meld heeft, heeft aan de verwachtingen beantwoord. Te Bussum ia bij de familie van kapitein Fabius, die in Albanië is, bericht ontvangen, dat hij ongedeerd is. Omtrent het lot van de andere Neder landsche officieren te Durazzo is nog niets bekend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2