Eerst was men in Belgrado van mee ning, dat de Servische regeering de Oostenrijk-Hongaarsche nota wilde aan nemen. Om 2 uur kreeg het Servische ministerie van buitenlandsche zaken een lang cijfer-telegram vanuit St. Peters burg. Nauwelijks was dat ontcijferd of het bericht, dat Rusland zich op de zijde van Servië stelde, ging als een loopend vuur door de stad. Het gevolg van dit telegram was het onbevredigende antwoord van Servië. Kroonprins Alexan der gaf onmiddelijk bevel tot mobili- seeren. Volgens sommige geruchten zou Enge land bij Rusland stappen doen om er op aan te dringen dat de Russische regeering Servië aanspoort tot toegeven. De oorlog, die thans waarschijnlijk gaat uitbreken, wordt met des te meer vrees tegemoet gezien, wijl men in de pijnlijke onzekerheid verkeert of de bloedige strijd wel beperkt zal blijven tot Oostenrijk en Servië en niet een wereld-worsteling zal volgen. Die on zekerheid is des te grooter, wijl Rusland te verstaan heeft gegeven, dat het zich niet onzijdig zal houden in het conflict eu geruchten loopen dat Rusland reeds aau het mobiliseeren is. Dan als deze berichten bevestigd worden en het optreden van Servië zou zulks doen vermoeden komen wij voor een Europeeschen oorlog te staan, want indien Rusland ingrijpt zal ook Duitschland zijn bondgenoot niet in den steek laten. In geheel Duitschland was de op winding buitengewoon groot toen het antwoord van Servië bekend werd, en in groote spanning wordt uitgezien naar wat de naaste toekomst brengen zal. De Engelsche onderminister Acland heeft Zaterdagavond in een rede te Steyning gezegd dat de politieke toe stand in Europa veel ernstiger is dan die in Ulster. Men kan zich de ellende die een oorlog tusschen de groote mogendheden na zich zou sleepen, niet voorstellen. Acland uitte de hoop dat men in de huidige crisis een dergelijke oplossing zal kunnen vinden, als in de crisis van een jaar geleden. Eugeland zal al het mogelijke doen in het belang van den vrede. Opmerkelijk schijnt de houding van Italië in het conflict te zullen zijn. De correspondent van de Matin meldt dat men te Rome zeer ontsticht is over den uiterst krassen vorm en inhoud van de nota van Oostenrijk-Hongarije, hetwelk noch op diplomatieken, noch op mili tairen steun van Italië zou mogen re kenen. Deze houding zou zijn ingegeven door twee overwegingen. Italië wenscht voor alles zijn invloed in de Adriatische Zee te versterken en verwacht daarvan steun bij de Slavische staten, met name bij Servië. Daarom kan tot den ondergang of de vernedering van Servië Italië geen hulp verleenen. In de tweede plaats vreest de Italiaansche regeering onlus ten in het binnenland, als zij zich zou gaan mengen in een buitenlandsch con flict. Zij zal daarom volkomen onzijdig blijven en alle pogingen in het werk stellen om een Europeesche crisis te voorkomen. Het Oostenrijksche leger bestaat, sinds de legerwet van Juli 1912 uit het „ge meenschappelijke leger", de Oosten rijksche „landwehr" en de Hongaarsche „Honved" en de „Landsturm". Het actieve leger en de Landwehr hebben elk een zoogenaamde Erzatz-reserve. genis met de m-de verdachten, maar zijn houding was geheel veranderd. Hij liet het hoofd hangen en verzonk in gepeins. IX. Het is voor het goed begrip van ons verhaal noodzakelijk, dat wij Joseph Lesur- gues nader leeren kennen en de omstan digheden, waarin hij verkeerde, vóór zijn gevangenneming, die wij nu hebben bijge woond. Joseph Lesurgues was te Douai geboren, waar zijn vader een kleine am ffenaarsbe- trekking vervulde, en een matig inkomen had. Een vriend van zijn vader en buurman Eymery genaamd, was de peter van Joseph, die levendig belang bleef stellen in den knaap, zijn petekind. Eymery was ingenieur, en ongeveer terzelfden tijd gehuwd als Lesurgues ouders, hadden zij( aanvankelijk in het meest vriendschappelijk verkeer met elkander geleefd, doch de dood, die Eymery 's vrouw ten grave sleepte, bij de geboorte van hun eerste kind, stoorde dien omgang op wreede wijze. Eymery werd naar andere oorden geroepen, voor belangrijke werken, die hem waren opgedragen, en hij besteedde zijn jonggeboren zoon uit, bij gehuwde lieden. De jongen, sterk gebouwd en krachtig van gestel, groeide tamelijk in het wild op, want de man en vrouw bij wie hij inwoonde, verwaarloosden het kind en gaven hem een slecht voorbeeld, in zoo verre dat zij zich zeiven aan den drank overgaven. Een opmerkelijk feit, dat iedereen trof, die de beide knapen kende, was hun bizon- dere gelijkenis, behalve dat de kleine Ey mery forscher en grooter was en donkerder van haar. De ingenieur Eymery kwam slechts zeld zaam in Douai en verloor zijn zoon eenigs- zins uit het oog, maar vreeselijk werd hy Het gebied van de monarchie is voor militaire doeleinden in 109 districten verdeeld. Het eöectief op oorlogsvoet bedraagt voor de Landwehr en Honved samen 320.000 man en verder een half millioen recruten. De landstorm bestaat uit twee mil lioen man. Het Oostenrijk-Hongaarsche leger is verdeeld in 16 legercorpsen. Ieder corps bestaat uit twee divisies aktief dienen den en één divisie van de „Landwehr" of 49 divisies infanterie. (33 van het gezamenlijke leger, 8 van de landwehr en 8 van de Honved) omvattend 94 brigades (62 van het gezamenlijke leger, 16 van de Landwehr en 16 van de Hom- ved) en 14 bergbrigades. De cavalerie bestaat uit 10 divisies van 2 brigades en 21 onafhankelijke brigades. De artillerie bestaat uit 14 batterijen veldgeschut, 3 batterijen berggeschut en 5 afdeeiingen vesting-artillerie. Het actieve Oostenrijk-Hongaarsche leger, dat het eerst naar de linies moet, bestaat dus uit 467 bataljons, 252 es- cadrons en 366 batterijen. Daarbij komen 119 bataljons, 41 escadrons en 16 batterijen van de Oosten rijksche landweer en 96 bataljons en 60 escadrons van de Honved. Het geheele keizerlijke en koninklijke leger van de Donau-monarchie, dat in tijd van nood op het slagveld kan opereeren, bestaat uit 682 bataljons, 353 batterijen, waaronder 62 batterijen berg geschut. Het Servische legor bestaat uit vijf divisies voor oud Servië en vijf divisies voor de verworven streken. Bovendien bestaat er één divisie ca valere van 16 escadrons. Bij de mobilisatie van 1912 bracht Servië in ronde getallen 300000 man op de been. De 5 gemobiliseerde divisies hadden elk een effectief van 26235 man in het geheel 131.175. Voorts is er nog een bereden divisie, die 4573 man sterk is, en 'n koninklijke lijfgarde die 3162 man telt. Resumeerend komt men tot het re sultaat dat het huidige oorlogseffectief bedraagt 324630 man n.l. de vijf divisies (131175 man) onafhankelijke afdeeiingen 20764, reserve 16562, eerste ban 94,451 en landstorm 56678 manschappen. Bij dit getal is niet gerekend het contigent dat het nieuwe gebied leve ren zal. Een part. telegram aan de N. R. Ct" meldt: Uit Weenen wordt aan de Lokal An- zeiger geseind Hier ter stede is bericht ontvangen, dat Servië zich tegen morgen zou willen onderwerpen en reeds onder- hundelt door bemiddeling van de ge zanten van een buitenlandsche mogend heid, die geneigd zou zijn de kosten van de Oostenrijksche mobilisatie te betalen. Uit Weenen wordt geseind, dat er bevel gegeven is tot gedeeltelijke mo bilisatie. Onder Voorzitterschap van den Ko ning heeft de Kroonraad van Monte negro totalgemeene mobilisatie besloten. Aartshertog Frederik, die den mili tairen post van den vermoorden troon opvolger Frans Ferdinand gekregen heeft, heeft in opdracht van den Keizer het opperbevel over het Oostenrijksche leger tegen Servië op zich genomen. De Paus heeft volgens het Journal besloten, in het belang der handhaving van den vrede een eigenhandig geschre ven brief aan keizer Frans Jozef te richten. getroffen door het bericht, dat zijn kind met de pleegmoeder uitgegaan was en niet terug gekomen. Alle nasporingen waren vruchteloos, men vond het lijk van de vrouw in de sneeuw, zij was blijkbaar doodgevroren en door een sneeuwstorm overvallen, maar van den jongen werd geen spoor gevonden. Zoodra de ingenieur in Douai was aan gekomen stelde hij zelf alles in het werk om zijn zoon terug te vinden, maar het bleef een onopgelost raadsel waar het kind gebleven was. Toen Joseph Lesurgues vijftien jaar oud was geworden trof hem het ongeluk, kort na elkander, zijn beide ouders door den dood te verliezen. De nalatenschap was heel onbeteekenend, want de oude Lesurgues had moeite genoeg om in de behoeften van zijn klein gezin te voorzien. Eymyre, de ingenieur, nam Joseph als zijn kind aan en bleef hem met raad en daad bijstaan. Toen de knaap tot een man was opge groeid wist zijn peter hem door zijn invloed in den Staatsdienst te plaatsen. Hij raadde hem buitendien een paar on dernemingen aan, die geldelijk zoo wèl slaagden, dat Joseph Lesurgues aldra in het bezit kwam van een niet onaanzienlijk kapitaal. Op die wijze daartoe in staat gesteld, huwde hij reeds op jeugdigen leeftijd en zag na verloop van weinig jaren zijn echt met drie kinderen gezegend. Zoo stonden de zaken toen in 1793 de revolutie uitbrak, die zoo groote veranderingen in Frankrijk te weeg bracht; Joseph Lesurgues beleed zeer vrijzinnige denkbeelden en hij stemde in hoofdzaak met de begrippen der republiek in, waardoor hij in den staatsdienst spoedig opklom, .en in Douai aan het hoofd van het geheele district kwam te staau. In die Een telegram uit Belgrado meldt: Een nieuw mobilisatiebevel roept alle weerbare mannen van 18 tot 60 jaar op. De mobilisatie heeft naar men zegt een snel verloop, doch bij de boeren heerscht ontevredenheid, dat zij den oogst in den steek moeten laten. Panas, de Grieksche gezant te Kon- stantinopel, moet hebben verklaard dat ingeval een oorlog tusschen Oostenrijk en Servië uitbreekt, Griekenlan 1 zijn bondgenoot met 100.000 man zal moeten steunen. Uit Boedapest wordt gemeld, dat daar een gerucht gaat, dat de Oostenrijkers hedenmorgen in de vroegte Belgrado bezet hebben. Plaatselijk Wb-uws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, '8 Hertogenbosch, het oeste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Heusden, 29 Juli. De heer Borren, die weldra zijn functie als schoolopziener in het arrondissement Heusden zal aanvaarden, nam Vrijdag 1.1. afscheid als directeur der Nutschool te Breda. In eene vergadering van het Departements- bestuur van het Nut van het Algemeen werd door den voorzitter, professor Grotendorst, inzeer hartelijke bewoordingen de bijzondere verdiensten en de zeldzame toewijding, van den directeur Borren van de jongensschool die hij met 1 September gaat verlaten gehuldigd. Als stoffelijk bewijs van waar deering werd hem bij die gelegenheid een boekenkast van wege „het Nut" aangeboden. De heer Borren toonde zich zeer gevoelig voor dit bewijs van waardeering en sprak hartelijken dank uit. Zaterdagmorgen heeft in de school zelve het afscheid plaats gehad. In tegenwoordig heid van de echtgenoote en dochter van den directeur en de leeraren van de school was de voorzitter der commissie voor de nutscholen dr. ten Hove de tolk van het bestuur om met enkele woorden den direc teur een album met photo's van de school en interieurs van de woning aan te bieden en hem nogmaals dank te zeggen voor alles wat door hem voor de chool was gedaan. Uit zijne rede nemen we de slotwoorden over: Mijnheer Borren: God geve u nog vele jaren met uw gezin de vreugde nuttig te zijn voor velen en u geëerd te weten door allen die gedurende uwe 23-jarige werk zaamheid aan deze nutsinstelling met u in aanraking zijn gekomen. Zichtbaar getroffen bedankte degehuldigde voor deze woorden. Met het oog op de troebelen in Oostenrijk-Hongarije en Servië, kwam Maan dagavond ten elf ure alhier aan een detache ment infanterie uit 's- Bosch, om de brug over de Beersche Maas te bezetten. Het detachement bestaat uit 1 officier, 1 onderofficier, 8 korporaals en 15 man schappen. Schildwachten zijn aan beide zijden der brug opgesteld. Gelijk met het detachement naar Heusden, zijn er van gelijke sterkte vertrokken naar Hedel en Ravesteyn, eveneens om de brug gen te bewaken. Wij vernemen gelijkertijd, dat alles slechts eene oefening is, om te zien in welk kort tijdsbestek het geheele land in staat van tegenweer kan gesteld worden. Met dit al, geeft het eene algemeene drukte. Zoo ontving het telegraafkantoor alhier be richt, dat het voorloopig dag en nacht moet geopend blijven. Werkendam. Hedenavond te uur vergadert de Raad dezer gemeente. De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake een verzoek van den heer J. C. Pieck, om eervol ontslag als secretaris-ontvanger en ambtenaar van den B. S. 4. Alsvoren betrekking gingen alle gerechtelijke ver beurd-verklaringen van goederen en bezit tingen van den adel door zijn handen en hij was op die wijze in de gelegenheid, om in het bezit te komen van menig eigendom van groote waarde, dat tot spotprijs van de hand werd gezet. Zijn laatste aanwinst was het kasteel van Rochebaye, in de buurt van Arras, dat sedert onheuglij ke tij den toebehoorde aan de familie d'Argence, waarvan de laatste naamvoerder Lionel, zich niet had willen onderwerpen aan de nieuwe orde van zaken en feitelijk tegen de toenmalige republikeinsche regee ring in verzet was gekomen. Toen Lesurgues eigenaar was geworden van het kasteel Rochebaye, dat hij niet kende en nooit had gezien, wilde hij zijn nieuwe aanwinst met eigen oogen gaan be wonderen en te dien einde reisde hij naar Arras. Zijn voornemen was dat kasteel bij de eerste gunstige gelegenheid, weer van de hand te zetten, waarbij hij zich een aan zienlijke winst voorspiegelde om dan later met het bijeengegaarde vermogen in Parijs te gaan wonen, waar hij nog een bloedver want had. Bij het kasteel aangekomen, was de aan blik waarlijk ontzettend. De deuren van het groote hek waren uit de scharnieren gerukt, overal waren alle luiken gebroken en de vensters stuk geslagen. Lesurgues hoopte iemand in het kasteel aan te treffen, een portier, een huisbewaar der, maar het gebouw was geheel verlaten, naar het scheen. Hij ging nu naar het dorp en vernam wat er was voorgevallen. Toen het bevel uit Parijs kwam, om den heer Lionel d'Argence gevangen te nemen, en naar Parijs te vervoeren, had een officier zicb aan het hoofd van eenige soldaten naar het kasteel begeven, om dien last te vol voeren maar op eenigen afstand, bij een van A. van Rijswyk, om eene raadscom missie te benoemen tot onderzoek zijner grieven. 5. Alsvoren van G. Vlot om ver hooging van jaarwedde als brugwachter. 6. Aanbieden Gemeenterekening over 1913.7. Aanbieden Waterleidingrekening over 1913. De uitslag der besteding van het schoonmaken der haven enz. is als volgt: H. C. den Haan, f 300; C. A. Paans Lz. 1 190; D. den Haan Cz. f 187; H. den Dekker f 173; Arie Ippel f 170J. W. den f 170; T. A. Ippel f 98.75L. Paans Lz. f 95. Aalburg;. Tot iets zeldzaams behoort zeker wel hetgeen W. van Kuijk ondervond. Toen hij de eieren uit het kippenhok ging halen, vond hij o.a. ook twee windeieren, die aan eikaar verbonden waren. Besoüen. M. H. had gisteren 't on geluk met zijn fiets tegen een kar te rijden. Hij werd tegen den grond geslingerd en kwam er met eenige kleine verwondingen af. Zijn fiets werd letterlijk in elkaar ge reden. Beneden Langstraat.Dehooi- bouw is onder zeer gunstige omstandigheden verloopen. De opbrengst was wel gering, maar alles kon mooi worden binnengehaald. De handel is nog onbeduidend. Men be steedt tot f 14.per 500 k.g., maar er worden bepaald hoogere prijzen verwacht. De naweide staat nog niet zoo gunstig en aangezien aan de weitoemaat vooral be hoefte bestaat, wordt deze duur verpacht. De Werken. Vrijdagmiddag sloeg een jong paard van den vrachtrijder G. Paans, alhier op hol en den Sleeuw ij kschen dijk uit. Eerst bij den onderweg geraakte het van den dijk en werd het gegrepen. Paans bekwam kneuzingen aan hoofd, borst en beenen. Duisen. In de gemeenteraadsver gadering van 24 Juli 1.1. is benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. schooi in wijk B de heer C. W. J. Appels te Velp. Herpt- De veehouders begonnen steen en been te klagen over grasgebrek, vooral op de hooggelegen landerijen. Deze begonnen er dor en vaal uit te zien. Door de thans gevallen regen, zijn de weilanden geheel verkwikt en hebben een heel ander aanzien gekregen. En al is de beste tijd om gras te groeien voorbij, de regen heeft veel goed gedaan. llerw(jnen. Voor de met 1 Oct. vacante betrekking van hoofd eener schooi heeft zich bij de gedane oproeping slechts één sollicitant aangemeld. Kaatsheuvel. De heer A. Rijken te Loonschendijk is tot voorzitter van het waterschap „het Eendennest" gekozen en de heer A. Boeser te Nieuwe Vaart tot be stuurslid. J.l. Vrijdag is te Loon op Zand de 29-jarige schoenmaker H. v. L. uit Dongen, die kermis was komen houden, na een woordenwisseling door K. v. H. zoo ernstig met een mes gestoken, dat de ingewanden als 't ware uit zijn lichaam puilden. Er is geen hoop meer op v. L.'s leven. Nieuwendiik. Als een bijzonder heid voor de paardenfokkers deelt men ons mede dat bij den landbouwer Arie van der Stelt, van de vier, er drie paarden een vos-veulen ter wereld hebben gebracht. Ais bewijs als dat de paarden goede fokkers zijn, kan dienen, dat jarige paarden ervan voor den prijs van f 400 worden verkocht. I*oeclero|Jeii- Tot onderwijzeres alhier is benoemd mej. M. G. Hoitsma. Raamsdonksveer. Vande werf der firma D. P. van Suijlikom, liep Zater dag met goed gevolg te water de stalen sleepkaan „Johanna" groot 424 ton, voor rekening van de heer A. Rozenbrand te 's-Gravenmoer. Voor de verbetering van den afvoer van het straat water, is men thans op San- doel bezig aldaar een flinke rioleering aan te leggen. SleeuwJJk. Zondag j.l. zijn alhier uit een rijtuig van den heer K. van Alm- kerk ontvreemd twee jassen en een tasch. Naar we vernemen is het den gemeente veldwachter gelukt den dader, zekere R. uit D. op te sporen. pachthoeve, hadden zij den heer van het kasteel ontmoet, die zijn personeel met ge weren had gewapend, en zoo de regeerings- roepen wilde weerstaan. Het gevecht was hevig geweest, maar kort, en het handjevol mannen, die de heer d'Argence tot zijn hulp had, werd of doodgeschoten, of verjaagd. De heer d'Argence, hoewel zwaar gewond, had weten te ontkomen. In de veronderstelling dat de heer zich in zijn kasteel schuil hield, togen de soldaten daarheen, voorafgegaan door een opgewonden menigte van dorpelingen, die ook al in de roes der vrijheid verkeerden, die't Parijsche volk tot zulke buitensporigheden dreef. Een voormalig palfrenier, wegens wan gedrag ontslagen, drong met een bijl in de hand het eerst 't kasteel binnen en ontmoette mevrouw d'Argence, een groote, bejaarde, trotsche vrouw, in de vestibule. De palfrenier eischte op onbeschaamden toon, het verblijf van den heer van het kasteel te kennen, en de verontwaardigde echtgenoote liet zich zoodanig vervoeren door haar toorn, dat zij den palfrenier de bijl uit de handen rukte, en hem er mede een doodelijken slag op het hoofd toebracht. Nu stormden de dorpelingen het kasteel binnen, en voor dat de officier met zijn soldaten ter plaatse waren, om het te ver hinderen, lag mevrouw d'Argence, gruwelijk verminkt, te sterven, en waren reeds eenige vertrekken geheel geplunderd. De officier kon alleen beletten, dat het kasteel in brand werd gestoken. Het lijk van den heer d'Argence werd later in het kreupelhout gevonden. „Sedert dien, zoo werd er in het dorp beweerd, is er niemand in het kasteel ge weest, te meer, nu het er spookt. Soms wordt er licht waargenomen, en dan hoort men een zachte stem psalmen zingen. Lesurgues liet zich natuurlijk door die spook-historie niet afschrikken, maar ging De tweede zitting van den Militieraad **1 voor deze gemeente gehouden worden °p Maandag 3 Augustus a.s. te 's-Hertogen- bosch. SpranS- Bij den landbouwer O. alhier i8 j.i, Zaterdag de derde koe aan het miltvuur gestorven. Maandagmorgen werd onder toezicht van de politie het cadaver verbrand. Naar men ons van welingelichte zijde meedeelde zullen door het bestuur der centrale A.-R. kiesvereeniging in het district Heusden pogingen in het werk gesteld wor den, om in deze gemeente te komen, tot de oprichting eener A.-R. kiesvereeniging. *¥p|J hoeven-Cappel.Toen Maan dagmorgen de knecht van den veehouder H. alhier in de weide kwam om te melken, bemerkte hij dat een der koeien in de sloot geraakt was. Het beest was reeds dood, maar toch kon het nog worden geslacht. We melden de vorige week dat de zangvereeniging „Hallelujah" alhier, haar directeur een verguld zilveren medaille had aangeboden. Het bericht was niet geheel juist. De medaille was, naar we thans hoorden, van goüd. Verslag der vergadering van den Gemeen teraad van 's-Gravemoer, op 23 Juli 1914. Afwezig zijn de heeren Bosman en Ver hagen, zonder kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering en leest daarna de notulen van 17 April j.l., die ongewijzigd worden vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling der na volgende ingekomen stukken: Provinciaal bijblad no. 49 van 1914, G no. 138, inzake station voor Maalderij en B&kkêrij Besluit Ged. Staten van 29 April 1914, G no. 227 tot goedkeuring van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over 1914. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 22 Mei 1914. Alsvoor bij het Burgerlijk Armbestuur op 14 Mei j.l. Rapport inzake het bezoek door B. en W. aan de scholen op 15 Mei j.l. Acten der hooigrasverpachting voor Ge meente en Armen, respectievelijk eene op brengst aan wij zende van f1013,en f1677, Circulaire Juni 1914 van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, om jaarlijks op de gemeentebegrooting een post uit te trekken tot bestrijding der kosten van dien bond. Adres van het voorloopig bestuur tot op richting eener vereeniging voor kleine ge meenten, dd. 22 Juni 1914. Circulaire der vereeniging „het Neder- landsche Registratuurbureau". Adres van den bond ter behartiging van de belangen van het kind, dd. Juli 1914. Alle deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Aan de orde zijn voorts: Verzoekschriften van Wed. Kooij, H. Tucker, A. M. van Drimmelen, H. G. van Alfen, A. M. Verschuure, wed. M. Kramer en wed. G. Bijl, tot afschrijving hunner aanslagen in den hoofdelijken omslag, we gens vertrek uit de gemeente, waarop goed gunstig wordt beschikt. Een adres van het bestuur der tuin- en landbouwvereenigiug van 5 Juni j.l. tot beschikbaarstelling van een lokaal der open bare school, tot het houden van een cursus in veekennis. Het gevraagde lokaal wordt met algemeene stemmen toegestaan. Een adres van het zelfde bestuur om op den havenloswal eene opslag- en bergplaats voor fruit als anderzins te mogen oprichten zijnde de oprichting in het groote belang der gemeente. Zoo wordt eenparig besloten tot wederopzeggens daarvoor gratis grond in bruikleen af te staan. Een voorstel van B. en W. om de be zoldiging voor eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school te verhoogen, aangezien aan mej. A. Kramer als zoodanig tegen 1 Augustus eervol ont slag is verleend en eene oproeping zonder gevolg bleef, terwijl een ingezetene had te kennen gegeven voor eene hoogere bezoldi ging in aanmerking te willen komen. Dit weer naar het kasteel, waar hij alles onder zocht. Zijn aandacht werd getrokken door een klagend gezang, dat, naar het hem voorkwam, in een klein afgelegen gebouwtje, achter het kasteel werd aangeheven. Lesurgues begaf zich daarheen en stootte de deur open. Hij zag een klein, armoedig vertrek, met kale muren van roode bak steen. In een hoek stonden een ledikant en een paar stoelen, klaarblijkelijk uit het kasteel afkomstig, en in een andere hoek brandden een paar takkebosschen in den haard, waarvoor een beeldschoon jong meisje zat. Voor haar knielde een jongen van onge veer vijftien jaar, die een eentonig lied zong. Zoodra Lesurgues binnentrad, sprong de jongen op en plaatste zich in dreigende houding, tusschen het jonge meisje en hem. „Wees niet bang, mijn jongon, ik zal je geen kwaad doen," zei Lesurgues, en toen hij daarna den jongen oplettend aanzag, bleek hem terstond, dat hij een idioot tegenover zich had. Het jonge meisje was inmiddels opgestaan, en nam den jongen bij de hand zeggende „Wees maar gerust, kleine Louis, mijnheer zal ons geen kwaad doen." De idioot ging nu, brommende en knor rende als een hond op een stoofje zitten. Lesurgues maakte een diepe buiging voor het jonge meisje en zeide: „Ik ben in de hoogste mate verbaasd, juffrouw, u hier in dit verlaten huis te ontmoeten." Als bij instinkt had het districtshoofd het jonge meisje aangesproken, met het voorheen gebruikelijke juffrouw," even als zij, „mijnheer" had gezegd. Het voorkomen van het jonge meisje was zoo op-en-de-op aristocratisch, dat zelfs den volbloed republikein de titel „burgeres," niet van de lippen wilde. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2