De Oorlog. Van Duitsche zijde. De opmarsch der Duitschers in België. De slag aan de Drina. we 't niet, dat het volken-recht ge schonden is, èn tegenover Servië èn tegenover België, gelijk nog voor kort tegenover Marokko en Cyrenaica. Maar wat we niet doen is ons partij stellen. Het volkenrecht zelf staat daarvoor als Rechtsinstituut nog veel te wankel. Bovendien, dit alles zijn bijmotieven, waaruit deze schrikkelijke wereldoorlog toch nimmer te verklaren zou zijn, en eerst de geschiedschrijver van een latere eeuw, wien alle diplomatieke gegevens ter beschikking staan, zal het werkelijke motief van dezen verwoeden krijg kun nen vaststellen. Er zijn hier krachten werkende van een geheimzinnig karak ter die met alle menschelijke berekening den spot drijven. Gelijk er in de natuur, nu en dan, elementaire machten van aardbeving, cycloon of zeetrilling op komen, waartegen elk voorbehoedmiddel faalt, zoo werken er niet zelden ook in het internationale leven, elementaire krachten, die geen Staatsman of Veld heer bedwingen kan en waarbij alle volk voelt, dat ten slotte een boven- menschelijke macht het lot der natiën beheerscht. Van die hoogere macht zijn in den loop der eeuwen zoo telkens de ontzet tendste bevingen der volken uitgegaan, en het kan daarom geen kenner der historie bevreemden, dat ook thans zulk een cycloon de natiën op elkaar werpt. Wat ons alleen troosten kan, is dat na zulk een heftige koorts in het in ternationale leven gemeenlijk een ge zonder volkerenleven opbloeide. Mogen we dan niet vertrouwen, dat 't ook dit keer zoo zijn zal? Een vergiftigde toestand was inge treden. Een demoraliseerende krankheid had het leven der volkeren aangegrepen. Dit booze kwaad zal door de hoog gaande koorts, die nu uitbrak, onder Gods bestel wijken, en zuivering van den toestand zal ook nu de uitkomst zijn. Gaan we dan ook nu, onder Gods geleide, door den somberen mist, die nu de levenssfeer verdonkert, dien beteren toestand tegen. Buitenland. Een part. telegram uit Weenen d.d. 25 Augustus aan de N. R. Ct. luidt: Maandagochtend vroeg is de eerste trein met gewonden te Weenen aangekomen. Het waren 350 militairen, ondanks af geschoten armen en beenen met bloemen getooid. Trots hun wonden, verlangden zij weer naar 't front te gaan. Van hetgeen zij vertelden, volgt hier een en ander De Servische Drina-divisie is na een bloedi^en strijd verslagen. Na de ver overing van Sjabats is de vervolging van de Servische voorhoede begonnen. Bij Dobrits stieten de Oostenrijkers op Servische regimenten. Na een gevecht begonnen de Serviërs hun stellingen te ontruimen, toen zij versterking kre gen van de Drina-divisie, welke achter volgd werd door de uit Bosnië en Ser vië binnengedrongen Oostenrijksche troepen. De aldus versterkte Serviërs bij Sjabats verlieten hun beschermende stellingen en gingen tot den aanval over. Inmiddels hadden de Oostenrijkers uit de richting van Ljesnitsa versterking gekregen, waardoor de Drina-divisie tusschen twee vuren geraakte. Een hevig gevecht werd geleverd bij de hoogten van Dobrits. Het einde was, dat de Drina-divisie verpletterd werd en haar de terugtocht naar Sjabats werd afgesneden. Een andere gewonde vertelde, dat het dorp Obrec op de hoogten bij Losnitsa verschanst was en stormender hand genomen. Uit den kerktoren en uit de boomen werd met handgranaten geworpen en geschotenieder huis moest worden veroverd.. De Servische artillerie werkte zeer goed. 't Heeft van 's mor gens 11 uur tot 's avonds 9 uur geduurd voor het dorp veroverd was. De vijand vocht wanhopig. Elke Servische soldaat draagt een bom bij zich. 't Heele land schijnt wel met bommen bedekt te zijn, welke iedereen heeft leeren hanteeren. De Oostenrijkers hebben geen voedingsmiddelen of dran ken gebruikt, alvorens de pope of de schoolmeester er van geproefd had. Doordat 't heele volk aan den oorlog deelneemt, is deze zeer wreed. Terwijl de Servische regeering zich beklaagt over wreedheden van de Oostenrijkers beweren dezen dat herhaaldelijk ver minkte soldaten zijn gevonden. Vele Oostenrijksche militairen hadden vergift meegenomen om niet in handen van den vijand te vallen. De gewonden, die uit Rusland terug- keeren, zeggen dat de Russen bij To- massof slechten tucht hebben getoond. Bij een gevecht in 't open veld gaan ze voor de Oostenrijksche machinege weren uit den weg en raken ze gauw in wanorde. De kozakken binden hun paarden aan de boomen en schieten uit de takken. Bizonder wordt geroemd een Tsjechisch regiment uit Moravië, dat urenlang stand hield tot er ver sterking kwam. Het stond tegenover 6 Russische infanterie- en 3 artillerie regimenten. De aanvalskracht der Oostenrijksche troepenfwordt zeer geprezen. De Weensche bladen verhalen allerlei heldendaden. De Reichspost heeft een verhaal van een ooggetuige over de verdediging van den kruiser Zenta bij Punta Manfre- donia tegen de dreadnoughts Jean Bart, Courbet en 7 andere Fransche schepen. De Zenta heeft toen den hoogen boven bouw van den kruiser Edgar Quinet vernield. Na een kwartier vechten is de Zenta met een „hoch" op den keizer en wapperende vlag gezonken, nadat de commandant telegrafisch had gemeld: ik neem den strijd op tegen de vijan delijke vloot. Volgens de Reichspost zou de Paus, toen men dezen vroeg zijn bemiddeling te verleenen, gezegd hebben dat de eenige heerscher, bij wien bemiddeling mogelijk ware, keizer Frans Jozef was, doch dat de Paus niet tusschenbeide kon komen, daar Oostenrijk's oorlog rechtvaardig was. Weenen heeft het gewone aanzien behouden. Nu de uitvoer van levens middelen is verboden, dalen de prijzen. Er is genoeg voorraad. De volksstem ming is opgewekt. Men hoopt vast op een goeden afloop. Alle volkeren der monarchie strijden met hart en ziel voor de vaderlandsche zaak. Alle twist wordt onderdrukt. De vertegenwoordi gers van handel en industrie zijn be zonnen. Het publiek verdraagt zonder morren de gevolgen van den oorlog. De oogst wordt door grijsaards, vrouwen en kinderen binnengehaald. In den nacht van Maandag op Dins dag verscheen boven Antwerpen plot seling een Zeppelin waarover wij het volgende lezen Een onzer medewerkers, zoo schrijft het Hdbl. van Antw., keerde rond 1 uur huiswaarts, naar de Lozanastraat. Voorbij de Van Schoonbekestraat ge komen, zag hij het Zeppelin-luchtschip op zeer groote hoogte in den helderen sterrenhemel met totaal uitgedoofde lichten naderen. Ter hoogte gekomen van het huis genummerd 242, hoorde hij den eersten slag nabij de Minerva. Hij had nog juist den tijd zich in de opening der deur te werpen, toen de tweede bom met een helsch lawaai terecht kwam op den hoek van de Lo- zana- en Harmoniestraten, in den voor hof van het huis dat over een maand nog bewoond was door de familie Ruys, vlak tegenover no. 256, Zware stukken gzer en planken van de afsluiting van voornoemden hof, vlogen gansch de straat door. Een dikke verstikkende rook vulde de straat, zoodat onze mede werker op de vlucht moest gaan om aan verstikking te ontkomen. Toen de rook door den wind wat was wegge dreven, kon onze zegsman zijne woning bereiken, te midden van balken, platen ijzer en uitgerukte kasseien. Bij hem thuis een 20-tal meters voorbij de plaats waar de bom was neergeploft was geen enkele ruit meer heel, even als in al de omliggende gebouwen. De meeste huizen waren ook door stukken ijzer doorboord geworden. De ledigstaande woning van M. Ruys ziet er uit alsof zij gansch den dag door de Pruische kanonnen was beschoten geworden. Een put van wel twee meters diep op drie meters doorsnee werd door de bom gegraven. Een nevenstaande boom werd geveld en kwam terecht op den hoek der Lozanastraat en der Har moniestraat. In den put werd eenen zak van ongeveer twee meters gevonden, waarin de bom moet gewikkeld zijn geweest. Deze bom, evenals al de andere die op de stad neerkwamen, had een stalen omhulsen van naar schatting zoowat drie a vier centimeters dikte op eene doorsnede die minstens 70 cen timeters moet bedragen hebben, volgens de stukken die onze medewerker er van in zijn huis opraapte. Het moorddadig luchtschip verwijderde zich toen in de richting van de middenstad en telkens het een bom uitwierp kon men een bliksemschicht 't luchtruim zien door klieven. Het Hbld. van Antwerpen meldt verder Het is op de Stadswaag dat de 8e bom de grootste vernieling aanrichtte en ook het meest slachtoffers heeft ge maakt. De adjunct van politie, M. Her mans, van de tweede wijk, was dezen nacht op ronde met een politieagent, toen hij nabij de Stadswaag het geronk der schroef van het luchtschip hoorde en hij den agent in eene andere rich ting zond, terwijl hij zijn weg voort zette. Een minuut later volgden de eerste ontploffingen en zag M. Hermans de Zeppelin zoo laag, dat hij werkelijk meent de stem der inzittenden gehoord te hebben, alhoewel dit wegens het gerucht van motors en scüroeven weinig waarschijnlijk is. Op hetzelfde oogen- blik waren veel inwoners op straat ge- loopen of aan hun open venster komen staan en geen twee seconden daarna viel er eene bom op de Stadswaag. De bom viel midden van het plein en richtte hare verwoestingen aan naar den Noordelijken kant, waar juist twee politieagenten van wacht waren en ook veel bewoners buiten of aan hun venster stonden. De val van Namen wordt voor de verbonden legers een zware tegenslag genoemd. Evenwel wordt erkent, dat de duur en de kracht van het beleg niet juist beoordeeld kan wordende troepen, die de verdedigingslinie tusschen de for ten moesten houden, bleken veel te zwak. De Agence Havas meldt uit St. Peters burg, dat de zalen van het prachtige Winterpaleis veranderd zijn in ruime werkplaatsen en kantoren, waarin 600 dames, behoorende tot de hoogste krin gen, van 's morgens tot 's avonds linnen goed en verbandmateriaal voor de ge kwetsten vervaardigen. Ook de vrouwen der ministers doen er aan mee. Volgens de berichten van den Duit- schen' generalen staf is het Fransche leger in het centrum doorgebroken, zoo dat de Duitschers reeds binnenkort naar Parijs kunnen opmarcheeren. De „Pali Mall Gazette" zegt dat de positie van de Engelsch-Fransche troe pen door 't Duitsche succes ongunstiger is geworden. Wel hebben ze nog goede kansen als de Franschen maar niet gemagnetiseerd zijn door Elzas-Lotha- ringen en te veel van hun krachten aan 't oostelijke front hebben gecon centreerd. Het blad erkent dat Frank- rijk's tot tot den crisis is genaderd Ook de Daily Chronicle gewaagt van de zware slagen, die de Duitschers hun tegenstanders hebben toegebracht. Weenen. Na een driedaagschen slag bij Krasmk zijn de Russen over hei geheele front teruggeworpen met vele verliezen. 3000 Russen zijn gevangen genomen en 20 kanonnen en 7 machine geweren buit gemaakt. Het Belgische leger heeft op 24 dezer een uitval gedaan uit Antwerpen. Den volgenden dag slaagde het er in 3 Duitsche divisies tot Vilvoorde terug te drijven. Kopenhagen, 26 Augustus. Het Wolff- bureau meldt, dat prins Fredenk van Baksen Meiningen 23 dezer bij Namen door een granaat gedood is. Aken. Het bericht heeft de ronde gedaan dat er 800.000 Russen in Duitsch- land zouden zijn ingevallen. Dit zou, het spreekt van zelf, van zeer grooten invloed kunnen zijn op de positie van Duitschland in het Oosten. Een ver tegenwoordiger van het persbureau Vaz Dias ce Amsterdam heeft zich tot de legerautoriteiten te Aken gewend. Men heeft hem medegedeeld, dat inderdaad een buitengewoon groot Russisch leger Duitschland is binnengevallen, doch dat dit leger in geen geval zoo groot is, als wordt aangegeven. Uit Dresden wordt aan de Frankf. Ztg. gemeld, dat op het exercitie-ter rein te Königsbrück bij Dresden 5000 Fransche krijgsgevangenen geïnteerd zullen worden. In de bekende berg vesting Königstein aan de Elbe zullen ö00 Franscne officieren opgenomen worden. In den niets-ontzienden oorlog zijn ook kunstschatten niet veilig. Te Parijs zijn dan ook bizondere voorzorgsmaat regelen getroffen ter bescherming van de kostbaarste kunstproducten, in 't bi zonder met 't oog op bommen werpen de luchtschepen. Zoo is de Venus van Milo, welke in '70 in een onderaardsche bewaarplaats werd geborgen, thans in veiligheid gebracht in pantser om hulling. In het vertrek waar de her vonden Joconde glimlacht, zijn de vens ters met ijzeren luiken afgesloten. De musea worden voorloopig niet meer opengesteld. Intusschen blijven alle kunstwerken waar ze zijn, anders dan in 1870, toen de kostelijkste schilderijen van 't Louvre naar Havre werden ge bracht aan boord van een kruiser, welke er mee rondvoer tot de oorlog voorbij was. Omtrent den militairen toestand zegt een telegram aan de N. R. Ct. uit Pa rijs van 26 dezer: Het oflficieele com muniqué van vannacht twaalf uur zegt dat de slag in de nabijheid van Nancy en de Vogezen nog met groote verbit tering voortduurt. De Franschen heb ben voordeelen behaald. Aan de Fransch-Belgische grens zijn de Fransche en Engeische linies nog eenigszins teruggetrokken. Er is nog geen beslissend resultaat. Een aantal Belgische zware locomo tieven doen thans dienst op de lijnen der Compagnie du Nord in Frankrijk, voor het vervoer der troepen naar de Fransch-Belgische grens. Weensche bladen hebben berichten van gewonden, die op de Russich-Gali eische grens aan gevechten tegen de Russen hebben deelgenomen. Deze oog getuigen beweren, dat de Russen enkel aanvallen, wanneer zij met een over macht zijn; en dat zij verder een groote vrees toonen voor Machinegeweren. Het blad „Die Welt am Montag" laat over Duitsehland's bedoelingen als volgt zich uit: „De strijd met Frankrijk moet worden uitgevochten tot het bitter einde, doch gevoerd in den juisten geest. Wij heb ben niet te doen met een schadelijk ge dierte, dat moet worden uitgeroeid, doch met een eerlijken vijand met wien nader hand een eerlijke, rechtvaardige vrede mogelijk is. Uit militaire overwegingen moeten wij Frankrijk overwinnen, maar als wij het overwonnen hebben, willen wij het niet vernietigen. Dit volk van beschaving behoudt ook na den oorlog zijn recht op bestaan. Wij wijzen daarom met beslistheid de plannnen af van fan tasten, die reeds nu een programma voor de verbrokkeling van geheel Frankrijk opstellen. Neen, vernietigen willen wij alleen het Tsarisme. Frankrijk willen wij behouden. Wij willen den oorlog zoo voeren en Frankrijk zoo overwinnen, dat het na den vrede mogelijk zal zijn samen met Frankrijk een Europeesche bescha vingsgemeenschap te vestigen, evenals Bismarck in 1866 reeds dacht aan een later te sluiten vredes-bondgenootschap met Oostenrijk-Hongarije. Een telegram uit Oostende aan de Times meldt: Uit geloofwaardigde bron verneem ik, dat niet minder dan 300,000 man Duit sche troepen in de buurt van Brussel oprukken. Een garnizoen van 10,000 man is in Koekeiberg (prov. Brabant) gelegd. Een zeer sterke artillerie-macht is in auto's op weg naar Geertsbergen (Gramont, Oost-Vlaanderen) en Ouden aarde (Oost-Vlaanderen.) Eiken dag zullen, zoo meldt de Nieuwe Gazet van Antwerpen, verschillende treinen met levensmiddelen, eieren, bo ter, melk, groenten enz. om 6 uren 's morgens aankomen in de Middensta tie. Op de De Keyserlei zal een markt ingericht worden, die voor ieder toegan kelijk zijn zal. De koopwaren zullen aan redelijke prijzen verkocht worden. Parijs, 25 Augustus. Een te midder nacht uitgegeven officieel communiqé meldt, dat het Fransche leger bijna ge heel is samengetrokken voor een beslis- senden slag. Weenen, 26 Augustus. Het hoofd kwartier meldt, dat de driedaagsche veldslag bij Krasnik eindigde met een volkomen zege der Oostenrijksche troe pen. De Russchen werden uit de geheele, bijna 70 kilometer breede front gewor pen en hun terugtocht naar Lublin nam het karakter eener vlucht aan. Nisj, 26 Augustus. In den veldslag aan de Drina en de Tzez, waaraan van Oostenrijksche zijde 300.000 man deel namen leden deze verliezen van 15.000 dooden, 30 duizend gekwetsten en 15.000 krijgsgevangenen en 75 kanonnen. München, 27 Aug. Prins Luitpold, de oudste zoon van kroonprins Ruprecht van Beieren (de man, die tusschen Metz en de Vogeezen den Franschen slag geleverd heeft), is te Berchtesgaden aan keelontsteking gestorven. Parijs, 26 Augustus. Naar de „Petit Parissien" meldt, hebben de bondge- nooten volgens verhalen van gewonde Engeische soldaten bij Bergen een ware slachting onder de Duitschers aange richt. Parijs, 27 Augustus. De gezanten van Frankrijk, Rusland en Engeland hebben gisteren gezamenlijk een bezoek ge bracht bij den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, om hem hun verontwaardiging te kennen te geven over het werpen van bommen door de Zeppelin, waardoor het leven van den koning en de koninklijke familie be dreigd was. De te Rome verschijnende Messagero heeft een van 24 dezer gedagteekend telegram uit St. Petersburg, behelzende, dat de Russische mobilisatie, die op 25 Juli was begonnen, thans voltooid is. Het geheele Russische leger is nu in beweging gekomen en volgt in het spoor van de voorhoeden, die reeds diep in 's vijands grondgebied zijn binnen gedrongen. Het wordt verzekerd dat de eerste linie van het Russische leger 4.000.000 strijders telt, en dat daarop een tweede linie van evenveel man schappen volgt. De legatie van Oostenrijk-Hongarije doet de volgende mededeeling „Met de kennelijke bedoeling de onge oorloofde handelingen der Servische bevolking tegenover onze troepen te rechtvaardigen heeft de Servische re geering een reeks beschuldigingen tegen onze soldaten openbaar gemaakt. In tusschen heeft het onderzoek tot dusver in de streek van Schabatz ingesteld het volgende aan het licht gebracht Herhaaldelijk zijn gedoode Oosten- rij ksch-Hongaarsche soldaten door de Serviërs verminkt teruggevonden, zoo b.v. een luitenant wiens buik met een korenaar doorstoken was, een soldaat wien de oogen waren uitgestoken en waarin uniformknoopen waren gestopt een soldaat aan een boom opgehangen zonder hoofd noch armen. De inwoners van Schabatz en der omliggende plaatsen hebben algemeen onze troepen van achteren beschoten, in het bijzonder de officieren. Zelfs nadat de stad sedert 24 uren in ons bezit was gingen de bewoners voort op onze soldaten te schieten. De schul digen zijn op wettige wijze doodge schoten. Ook moest een fabriek van waaruit op onze officieren geschoten werd, in brand gestoken. Nabij Mischar hadden verschillende individuen op onze soldaten geschoten. Zij werden gevangen genomen. Een zwangere vrouw die zich onder hen bevond en die wegens haar toestand in vrijheid was gesteld, schoot den luitenant die haar bevrijd had van achteren met een revolverschot dood. In een gevecht bij Tekerich heeft een Servische troep de witte vlag opge stoken. De Oostenrijk-Hongarijschecom- mandant die met vuren liet ophouden, trad op de Serviërs toe die hen op 300 pas met, een moorddadig vuur ontvingen. Een twaalfjarig meisje schoot op een artillerist, terwijl hij bezig was water te scheppen. De Servische troepen schoten liefst op onze ambulances en verplegers. Deze feiten die slechts eenige wille keurig gegrepen voorbeelden leveren, zijn voldoende om de strengheid te rechtvaardigen waarmede onze troepen genoodzaakt zijn de Servische franc- tireurs te behandelen, welk streng op treden het internationaal recht mede brengt." Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt van 28 dezer geseind Het Engeische leger, waarbij zich 3 Fransche divisies territoriale troepen hadden aangesloten, is ten noorden van St. Quentin geheel verslagen, Verscheidene duizenden gevangenen 7 batterijen veldgeschut en 1 zware batterij zijn in onze handen. Ten Z.O. van Mézières zijn onze troepen na voortgezette gevechten met een breed front de Maas overgetrokken. Onze linkervleugel heeft, na gedu rende 9 dagen slaags te zijn geweest in het gebergte, de Fransche bergtroe pen teruggedreven tot ten oosten van Epinal. Plaatselijk nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogen bosch, het oeste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Werken dam. De Raad dezer ge- meent» hield gisterenavond een openbare vergadering. De onderwerpen ter behandeling waren 1. Notulen; 2. Voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening 1913; 3. Voor dracht tot benoeming leden College van Zetters wegens periodieke aftreding; 4. Voor stel van Burg. en Weth. inzake vereeniging of splitsing van de betrekkingen Secretaris- Ontvanger 5. Vaststelling van een bedrag borgtocht Ontvanger6. Benoeming Secre taris-Ontvanger. Ween. Voor de knolperen, waarvan deze week de pluk is begonnen, wordt door de commissionairs van f 1,50 tot f 1,60 per H.L. besteedt. Met de teelt der zilver uitjes is het ook treurig gesteld, wat de prijzen aangaat. Ze worden opgekocht voor ongeveer f 1,00 per H.L. Rekent men daaraf het zaad en het snij loon, dan schiet er bijna niets over en ten slotte is men nog blij, dat men ze nog kwijt kan. Door de firma J. is hun locaal, wat anders voor muziekzaal dienst deed, gratis afgestaan, om dit te doen inrichten voor eventueels verpleging voor zieke en gewonde militairen. Een vijftal legers werden reeds voor dat doel in orde gebracht. Meeuwen. Op Dinsdag 1 Septem ber a.s. zal de Raad dezer gemeente ver gaderen. Aan de orde: Benoeming Wethouders. Benoeming onderwijzers voor het her» halings-onderwijs. Naar wij vernemen is in deze ge meente een Roode Kruisvereeniging opge richt, bestaande uit de heeren D. van Buuren, J. Sprang, P. Scherff, J. L. Klomp, G. Boom, D. Blankhart en Adr. Straver VVzn. Gameren. Op vele plaatsen wordt maar steeds geklaagd over de tijdsomstan digheden en 't is maar werkeloosheid voor en na. Gelukkig is 't hier niet zoo, de steenfabrieken onder deze gemeente blijven maar steeds met hetzelfde aantal werklieden doorwerken, en op het land blijft alles zijn gewonen loop houden. De vlekziekte welke hier al 'n paar weken heerscht, eischt vele offers. Ongeveer 40 stuks zijn er reeds bezweken, en nog vele zieken zoodat er wellicht nog ver scheidene zullen volgen. Almkerk. Alhier is een bestuur van de Roode kruisvereeniging gevormd. De bestuursleden zijn K. Punt, burgemees ter, Eere-Voorzitter; dr. A. J. Overbosch, Voorzitter; Jt de Wit, Secretaris-Penning meester; ds. W. Bosch, dr. C. J. Montijn en ds. G. J. Pontier, leden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2