üonlvcrkoopiiig Fruitgewas. Ili'ocdeieim prima jonge Hennen Adresblad. KERKBOEKEN. de Pracht-Etalages in den nieuwen Winkel J. J. van de Garde, GEVESTIGD: 1. Vl\ BEURDER OORLOGSKAART Zie de zeer lage Prijzen in de Etalage. IJzer- Emaillewaren Gereedschappen, enz. J. Th. COUWENBERG, Hensden. De Handels- en Lamlbouwbank Safe-Loketten, W. C. FRIEDLI, Deurwaarder. A. P. Michaël, Aalburg. A. Standaart, Rotterdam. verhuurt in haar Brand- en Inbraakvrjjen Kelder vanaf f 5.— per jaar. te Heusden, op Zaterdag 5 Sept. 1914, publiek verkoopen: Het FRUITGEWAS Kerk- en Huisorgels. G-aat zien Goud-, Zilver- en Uurwerken Lan^endijli B 185 Tandarts. Vuchterstraat 87, 's-BOSCH. Allen, die wenschen deel te nemen aan een cursus in worden beleefd verzocht zich uiterlijk Donder dag a. s. bij een der ondergeteekenden te willen opgeven. Dn. J. J. HERMAN. Dr. M. B. OERLEMANS. Nadat de Burgemeester had medegedeeld, dat de vak-commandant, alhier, de scholen nog niet durfde te laten ontruimen, werd B. en W. opgedragen op de een of andere wijze spoedig de mogelijkheid te openen onderwijs te doen geven. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering. Andel. Zeer ten pleziere der dijk bewoners alhier worden de aan den dijk geplaatste houtmijten opgeruimd. Naar we vernemen mogen geen nieuwe meer worden geplaatst. De zoozeer gevreesde vlekziekte onder de varkens breidt zich hier onrustbarend uit. Reeds een groot aantal der aangetaste beesten zijn aan de gevolgen bezweken. Vele landbouwers laten de nog gezonde beesten inenten of slachten. Almkerk. In de gehouden gemeen teraadsvergadering alhier is tot wethouder vacature wijlen den Heer A. den Dekker gekozen de Heer P. Walraven. Capelle. Men zal zich herinneren, dat de Hol andsche boot „de Kinderdijk", enkele weken geleden een torpedo heeft overvaren. Op deze boot was ook als varens gezel onze dorpsgenoot L. van Tilborgh, die nog een der op 'arenden van den onder zeeër redde. Als belooning werd hem een zwemgordel ter hand gesteld. De landbouwer d. B. alhier voDd dezer dagen een kalf verdronken in een sloot. Wel een schadepost, daar het dier niet verzekerd was. Bij het inspannen schrok het paard van den voerman A. B. alhier van de over de kar gespannen huif en sloeg op hol. Bij de z.g. sluis raakte de kar tusschen de langs de binnenhaven staande leuning vast, waardoor het paard kwam te vallen en enkele kwetsuren opliep. De materieele schade van het voertuig is aanzienlijk. Aleeuwen. Door den raad dezer gemeente is tot Wethouder herbenoemd de Heer G. Boom, alhier. Naar wij vernemen is door den Mi nister van Justitie tot onbezoldigd rijks veldwachter benoemd A. Kooiman, alhier. denderen. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld dat door het Hoofd comité van het Nederlandsche Roode Kruis is goedgekeurd de oprichting van het comité van het Nederlandsche Roode Kruis voor Genderen. 't Comité te Genderen heeft tevens de bevoegdheid gekregen om naar verkiezing over de opbrengst der gecollecteerde gelden te beschikken. Waar in den regel de oprichting van een comité alleen dan wordt goedgekeurd wanneer de gemeente ongeveer 5000-inwoneis telt, heeft het Hoofdcomité den wensch uitgesproken dat de Voorzitter van het comité alhier, dat is de Burgemeester, naar samenwerking zal streven met aangrenzende gemeenten. Wij verwachten dat de Voorzitter van het comité alhier, in naburige gemeenten wel de gevraagde medewerking zal erlangen daar toch ieder weldenkend mensch het onverschillig is bij welk comité hij is aan gesloten, mits maar het doel bereikt wordt. Sprang. Met het oog op den nood der tijden, werd door de „Hulpkas" ver bonden aan de afdeeling Patrimonium al hier, besloten zoolang de werkeloosheid duurt, geen contributie te innen, en in plaats van het volle bedrag tweederde van de gewone uitkeering uit te betalen. Door het steuncomité werd een be drag van c.a. f 900,bijeengezameld. 's Gravemoer. De heer E. van Meer, candidaat te Apeldoorn, heeft het beroep der Ned. Herv. Gem. alhier aange nomen. Bij de gehouden aanbesteding van petroleum en steenkolen ten dienste der Gemeente, werden voor steenkolen geen inschrijvingsbiljetten ingeleverd. De heer A. P. van Beek is aannemer geworden der levering van petroleum, voor drie achtste cent beneden den loopenden prijs. 's Graveinoer. Woensdagmiddag had onze gemeente de hooge eer, dat Z.K.H. Prins Hendrik met gevolg de tijdelijke zieken-inrichting alhier op villa Rozenlust, ten dienste van het Roode Kruis, een be zoek bracht. Na door den heer D. Smits, burgemeester en eere-voorzitter van het comité, het welkom in deze gemeente te zijn toegeroepen, begaf het hooge gezelschap zich begeleid door den Burgemeester naar de inrichting, alwaar het overige comité door hem op verzoek van Z.K.H. werd voorgesteld. Na de inrich ting zelve bezocht te hebben, waarvoor Z.K.H. een woord van lof aan het comité toezwaaide, begaf Z.K.H. met gevolg zich, na door den Burgemeester nog hartelijk te zijn gedankt voor het hooge bezoek, per auto naar Waalwijk. Ter voorziening in de werkeloosheid heeft het Algemeen Armbestuur in deze gemeente maatregelen getroffen, door een vroeger uitgeveend land te laten vergraven. De Burgemeester dezer gemeente liet zich opgave verstrekken van alle in de gemeente voorhanden zijnde vuurwapenen. Ncderhemert. Door den com missionair A. Bakker zijn 1000 H.L. aard appelen opgekocht met bestemming voor Duitschland. De heele partij wacht echter nog aan de grenzen om uitgevoerd te kunnen worden. De collecte voor het Roode Kruis in de Hervormde Kerk alhier gehouden heeft ruim f 42 opgebracht. Naar wij vernemen heeft ook Baron van Wassenaer van Nederhemert het voor beeld van vele edellieden in den lande gevolgd en zijn kasteel „De Voorst" wel willend ter beschikking van het Roode Kruis gesteld. Donderdag is dan eindelijk de kabel van de telefoon door de Afgedamde Maas gelegd. We hopen nu maar, dat de spreekcel ook spoedig gereed moge komen en wij niet langer geisoleerd zullen zijn. Roohtzaken. kantongerecht Heusden. Uitspraken 27 Aug. 1914. Overtreding jachtwet: M. K., Babi- loniën broek, f 20 subs. 4 d. Vee laten loopen op bezaaiden grond P. C. S., Dussen, f 10 subs. 5 d. Valsche naam opgeven: C. L. D., zwervende, 2 maal f 10 subs. 2 maal 10 d. Visschen zonder akte en zonder ver gunning: J. W., Doeveren en N. A., Werkendam, ieder f 15 subs. 10 d. Rijwiel zonder licht: F. van B., Gen deren, M. P., Sleeuwijk, ieder f4 subs. 2 d., C. A. P., Werkendam, C. vanB,, Almkerk, ieder f 5 subs. 3 d. Openb. dronkenschap: O. R., Hank, f 10 subs. 3 d., G. van O., Heusden, 14 d. h., H. J. B., 's-Bosch, 3 w. h., J. J. S., Werkendam, M. vanK., Nieu- wendijk, ieder f 5 subs. 3 d. Overtr. Prov. wegenreglement t f 1 subs. 1 d. Visschen zonder vergunningJ. v. V., de Werken, f 5 subs. 2 d. Overtr. motor- en rijwielreglement: (niet behoorlijk uitrijden), C. K., An del, f 25 subs. 10 d. Uitspraken 31 Aug. 1914. Overtreding jachtwet: P. van E., Eethen, f 20 of 8 d. Rijwiel zonder licht: P. J. L., Wer kendam, M. L. L., Hank, ieder f 5 of 3 d., A. O., Sleeuwijk, f 0,50 of 1 d., A. N. K., Sleeuwijk, f 1 of 1 d. Met voertuig niet behoorlijk naar rechts uitwijken: J. B., Almkerk, f 5 of 3 d. Rijden zonder licht en niet stilhouden: H. W. C. en H. C., Andel, ieder 2 maal f 5 of 2 maal 3 d. lICiUZOKDEl. Lectuur, Tabak en Sigaren voor onze Soldaten. Op een desbetreffend verzoek van den Commandant der derde divisie van het veldlager heeft mr. H. Schouten, Grif fier bij het Kantongerecht alhier, zich bereid verklaard couranten, tijdschrif ten, tabak en sigaren in te zamelen voor de soldaten, die te velde zijn. Ook kleine geldelijke bijdragen zijn welkom. Voor de couranten en tijdschriften is een mand geplaatst op het trapportaal van hotel „Concordia". Mr. Schouten belast zich met de we- kelijksche verzending van de lectuur en de rookwaren. Vele plaatsen hebben reeds een schit terend voorbeeld gegeven en wij twij felen niet of de Heusdenaren zullen het hunne bijdragen om onzen soldaten eenige afleiding te bezorgen en hun den dienst zoo aangenaam mogelijk te maken. Iliuiieuiaud. Het was op 'n avond van den afge- loopen nawinter zoo schrijft men aan de „Asser Ct." dat we met eenige mannen en een oude vrouw samen zaten in een coupé 3e klasse van den trein. Nou, als ik bij 't insiappen en bij 't beschouwen van die vrouw, niet dade lijk dacht, als aan iemand, die zich met kaartleggen en wichelarij ophield, dan mocht ik wat. Grof van gebeente, geel en goor van huid, diep ingevallen oog kassen, inet gerimpeld voorhoofd en knoestige vingers, van welke laatste er een 3tal ieder met 'n stevigen dikken ring prijkten. Misgezien had ik dan ook niet; 'tbleek familie te zijn, althans in het bedrijf, van de bekende Friesche Hinke Kaat. Toen ik plaats nam, was het even stil. Maar daarop kwam de vraag: Ja heeren, zooals ik je zei, het bloedjaar is gekomen, beginnende met vorstenmoord. Ik zie een kleine met een groote macht daarom strijden ik zie de kozakken te hoop vliegen; ik zie ook het Duitsche volk naar de wapenen grijpen. Dat alles lees ik uit dien mid delsten ring en dat zeiden ook de kaarten mij reeds lang. De Fransoozen zullen op hun ouden aartsvijand losvliegen, kleine volken komen in verdrukking en ook wij zullen de kanonnen hooren aan onze grenzen. Van heel ver weg zullen er volken in betrokken worden, in weerwil dat alles te hoop vliegt, om het te keeren. 't Zal herfst, 't zal winter worden en nog zal de strijd gaan; men sterft hier en daar van honger en ontbering. We behoeven zeker niet te zeggen, dat we zoo onder 't geval eens hartelijk lachten, waarbij zij ons toevoegde: Gij blinden ziet niet wat ik zie en in uw onmacht gaat ge mij bespotten; denk aan 't geen ik zeg I En ik moet zeggen, dat ik meer dan eens om deze oude gedacht heb, om de merkwaardige overeenkomst met de feiten. Lichting 1915. De oproeping van de lichting 1915, die men al meende dat uitgesteld was, kan binnen eenige dagen worden ver wacht. Alles wordt daarvoor in gereed heid gebracht. Naar de „Tijd" verneemt is men aan het departement van oorlog druk bezig om de maatregelen voor te bereiden.' die noodig zijn om den miliciens en landweerlieden, die prijs stellen op het een of tweemaal 24 uur verlof ook vrij vervoer op de spoorwegen te verzekeren, voor zoover zij in de kosten niet zelf kunnen voorzien. Tot nadere beschikking is in het binnenlandsch verkeer vrijstelling van port verleend voor de verzending door en aan militairen van: a. brieven (met inbegrip van brief kaarten) tot een gewicht van 20 gram b. drukwerken en nieuwsbladen tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten voor zooveel zij afkomstig zijn van militairen, aan de adreszijde dragen het opschrift „Militair", gewaarmerkt door de handteekening van den afzender. Stukken welke niet beantwoorden aan de hiervoren genoemde bepalingen worden met port belast. Marktberichten. Advertentiën. Notaris Kerkhoven te Werkendam, zal Maandag 14 September 1014, nam. 3 uur precies, in het Café „SPRENGER" te Sleeuwijk, uit de Boomgaarden: le. te Uitwijk, in 3 perceelen van de Dames VAN EETEN; 2e. te Woudrichem, genaamd „de Draai boom", aan de Zandsteeg, van Oud- Notaris Mr. H. SCHOLTEN en 3e. te deWerken, „de Oostelijke", ach ter het huis van Notaris KERK HOVEN. Breeder bij biljet omschreven. PatrUs leghorn j t C9ntp.stnk Verder te koop van bovengenoemde rassen. L. J. VEERMAN, Heusden. VAN (over het oude adres). vh. W. C h. van Keekem. GOEDKOOPSTE ADRES VOOR REPARATIËN. Een der oudste zaken van Gorinchem, steeds door ervaren vaklieden overgenomen. VAN IN 11 KLEUREN Nederland, Belgie, Frankrijk, Duitschland, Rusland, En geland, Spanje, Italië, Oostenrijk-Hongarije, Servie, Montenegro, Bulgarije, Griekenland, Rumenie, Turkije, Portugal, Noorwegen, Zwitserland, Denemarken, Zweden, enz., enz. Na ontvangst van postwissel k 25 cent wordt deze franco toegezonden door L. J. VEERMAN, Boekhandel, Hensden. IIIIVlililH A1NBEVELEMD, W ERKENBA M. De zetting der boter is deze leeek op de markt 7 2'ƒ2 ct*., in de winkel* du* 77*/2 e^'- Per kalf kilo. Eieren f 1.15 de 26 *tuk*. OOSTERHOUT, 31 Aug, Boter f 1,30 a 1,32 per Kg. Eieren f 0.16 en 0,18 de 4 stuks, ROT1ERDAM, 31 Augustus. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 495 vette runderen, 454 magere dito, 152 vette en graskalveren, 160 nuchtere kalveren, schapen of lammeren,varkens, 77 biggen. De prijzen waren als volgt: runderen le kwaliteit 82 le kw 70 cent, kalveren le kw. 83 le kw 70 ct., schapen le kw. le kw. jet. vette varkens a ct. licht soort ct. per kilo. Nuchtere fokkalveren f 18.a 26.idem voor de slacht ƒ9. - a 16 00 Biggen ƒ1.10 a 1.20 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 68/8 en 25/16 ton en 180 stukken van een half ki o. Prijs le kwali teit f 52 le kw. f 50, 3e kw. 48. Per half kilo 67 a 72 cent. Zeeuwsche eieren 0.a 0,Overmaassche dito ƒ0. a per 100. OORINCHEM, 31 Aug. Op de veemarkt waren aan gevoerd 157 runderen, 12 nuchtere kalveren, 30 vette varkens, 309 biggen, schapen en lammeren. De prijzen waren als volgtzware kalf koeien f 240 ƒ260, kalfvaarzen f 180 a 240 guiste vaarzen f 120 3 140 melkkoeien f 180 a 230 twee-en-een-half jarige ossen f a anderhalf-jarige 00 a 000, pinken f - a graskalveren 40 a 60 nuchtere 14 a 20, schapen f a lammeren f - a biggen f 7 a 11.50 per stuk. Vette varkens 23 a 231/2 cent per half kilo. Op de graanmarkt besteedde men voor s ristarwe f 10,50 a 11,50, roode dito 8.75 a 11.0, witte dito f 9 75 a 11. inl. rogge f 7.50 a 7 75 buitenl. dito ƒ18.75 a 9.00, gerst f 6.75 7.25, haver f 4.a 4.75, duivenboonen f -. a blauwe erwten f a mais, 150 pond, f 7-00 a 7.75, alles per heet. Boter 75 a 80 ct. per half kilo. Eieren f 1,20 a 1. 30per 26. Kippen f 0.~ a 0.per stuk. des voormiddags ten elf uur, aan de aanlegplaats der stoombooten te Heusden. Raevhorststraat 85-87 - Zoomstraat 62-64. Geleverde Orgels o. m. Groote Kerk te Woudrichem, Groote Kerk te Rijswijk fN.-Br.J, Groote Kerk te Hooge Zwaluwe. EUROPA OPRUIMING

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 3