Fruitgewas. AVONDTEEKENSGHOOL J. EL EK AN, Overname. Koninklijke RoUerdamscht Betonijzer-Maatschappij 11 m miss co. E E Veehuuaers J. B. BHANGER, Hel laalslc nieuws van den oorlog Geïllustreerd Zondagsblad OORLOGSKAART Havenstraat 5 (nabij het station) 's-Bosch Zondags na 1 uur kantoor gesloten. „Sigarenhandel" heeft overgedragen „Sigaren" een DIENSTBODE, publiek verkoopen Het FRUITGEWAS Notaris VAN GENDT, publiek verkoopen, te Heusden, S. B. VAROSSIEAU, K. V. D. BERG, Vergelijkt Uwe prijzen en doet Uw voordeel. Graan en Meelhandel, Almkerk. Proefnummer gratis aan ons Bureau verkrijgbaar Oppert 156, Rotterdam. Binnenland. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de commissie onder voorzitterschap van luitenant generaal W. G. F. Snijders, als blijk van belangstelling en van in stemming met het streven der commis sie, f 100 doen toekomen voor. de aan schaffing van sigaren en tabak, ten be hoeve van onzs militairen te velde en in versterkte plaatsen. Naar medegedeeld wordt, zal de uit gestelde trekking van de tweede klasse der 406de loterij aanvangen op Maan dag 14 September a.s. De verwisseling van de klassikale loten dier tweede klasse moet dientegevolge plaats heb ben voor of op 11 September a.s. De trekkingen der volgende klassen zullen als naar gewoonte met de gebruikelijke tusschenruimte worden gehouden. Een correspondent van de Tijd, die een bezoek gebracht heeft aan Leaven meldt o. a.: De aanblik der stad is verschrikkelijk. Het grootste deel is uitgebrand en wel de meest voorname buurten. Enkele straten van minder aanzien zijn echter nog geheel onbeschadigd. De stad is overigens totaal verlaten, terwijl tien tallen rottende cadavers van paarden een ontzaglijken stank verspreiden. De kathedraal is verbrand, evenals twee gebouwen der hoogeschool, waar onder de bibliotheek. Het stadhuis is geheel onbeschadigd en de militaire autoriteiten dragen ook zorg, dat het nog steeds brandende vuur dit gebouw niet aantast. Het aantal dooden uit de bevolking wordt tusschen 70 en 80 geschat. Volgens de Antwerpsche bladen heeft de president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika aan Keizer Wilhelm een telegram gezcmden, waarin hij mede deelt, dat, indien Duitschland zou voort gaan de steden in België te vernielen en oorlogsschatting van België te heffen, de Vereenigde Staten tot een bedrag van 1 milliard francs belasting zal heffen van de in Amerika verblijvende Duit schers en Duitsche instellingen, ten einde België daardoor schadeloos te stellen. Waarschijnlijk lijkt ons dit bericht allerminst. De gemeenteraad van Zaandam be sloot gisteren aan de Tweede Kamer een verzoek te richten om een noodwet in 't leven te roepen, om te voorkomen, dat personen, die met het oog op de tegenwoordige omstandigheden niet op tijd hun belasting hebben betaald, of die daardoor in een lagere klasse zijn aangeslagen, of onderstand hebben ge noten, van de kiezerslijsten worden af gevoerd. Den volgenden zomer zal er waar schijnlijk een Deensche Noordpool-expe- ditie plaats hebben onder leiding van Knud Rasmussen, wei-bekend door zijn geografische en etnografische exploraties in Groenland en niet minder doorzijn merkwaardige tocht dwars door het uiter ste Noorden van het Groenlandsche ijs in 1912. Het uitgangspunt van de expeditie is Kaap York in Groenland en daar zal provisie voor twee jaar aan gebracht worden. Het noodige geld voor deze onderneming is verstrekt door Ole Olsen, een Deensch millionair. Voor het examen schoonschrijven middelbaar ouderwijs is o. a. geslaagd de heer J. Buijk. De geelaagde is 80 jaar en zijn handschrift en schoonschrift wekten de bewondering der geheele commissie. Forensen tusschen Amsterdam en Hil versum hebben den laatsten tijd de ge woonte hun ochtend- en avondbladen uit den trein te gooien ten dienste van de millitairen. Woensdagmorgen wachtte de 29-jarige landweerkorporaal W. de V. even voorbij Naarden-Bussum bij de Karnemelksloot trein no. 72 af, die om 7.50 uur van Amsterdam vertrekt. Toen hij van een van de reizigers de kranten wilde aanpakken, werd hij door een der wagons gegrepen. De trein stopte on middellijk. Het bleek, dat de korporaal ernstig aan het hoofd was verwond. Hij is spoedig daarop overleden. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft voor Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen een verordening afgekon digd, waarbij alle ingezetenen niet tot het leger, den vrij willigen landstorm of tot de politie behoorende, verplicht worden de in hun bezit zijnde vuur wapenen binnen tweemaal 24 uur in te leveren. Op de overtreding van deze verordening is een geldboete gesteld van ten hoogste f 100 of een hechte nis van ten hoogste 12 dagen. Men vestigt er onze aandacht op, zegt „de Rotterd." dat er predikanten zijn, die zich niet ontzien om van den kansel af zekere gevoelens te doen blijken ten gunste van den éen of ander der strijdvoerende partijen. Wij kunnen daartegen niet te ernstig waarschuwen. Onze regeering, welke we in deze dagen ons volle vertrouwen schenken, ziet de eenige uitkomst voor Nederland in handhaving van de meest strikte neu traliteit. Al hare tot dusver genomen maatregelen zijn daarop gericht. Zoomin nu als een oorlog met kracht kan ge voerd worden, wanneer het volk niet van de rechtvaardigheid en dus nood zakelijkheid ervan doordrongen is, zoo min kan de neutraliteit op goede wijze gehandhaafd blijven wanneer de neutrale natie zich niet onthoudt van uitingen van sympathie. De neutraliteit moet bij ons ieder persoonlijk beginnen. Dat predikanten, die meestal een groot overwicht kunnen doen gelden, in het openbaar zich pro-dit of pro dat uiten, kan dus niet streng genoeg wor den gelaakt. Evenzeer verdient het afkeuring wan neer, zooals ons ook ter oore kwam, een predikant den politieken toestand van ons land veel hachelijker voorstelt dan hij in werkelijkheid is. Zij die in deze crisis-dagen op een of ander gebied leiding moeten geven dienen zich wèl van den ernst van hun roeping reken schap te geven. Het Staatsblad no. 439 bevat een Kon. besluit van den lsten September, tot wijziging van het Kon. besluit van den 6den Augustus (Staatsblad no. 378), houdende vaststelling van den uiter- lijken vorm en van de hoeveelheid van elke soort der uit te geven zilver bons. Artikel 2 van Ons besluit van den 6den Augustus (Staatsblad no. 378), houdende vaststelling van den uiter lijken vorm en van de hoeveelheid van elke soort der uit te geven zilver bons, wordt gelezen als volgt Het bij artikel 1 der wet van 6 Augustus 1914 (Staatsblad no. 377) tot uitgifte van zilverbons toegestaan be drag van vijf en twintig millioen gul den, wordt naar gelang daarvan de be hoefte blijft te bestaan, geheel uitge geven, met dien verstande, dat ten hoogste zullen worden uitgegeven tien millioen zilverbons van een gulden, vertegenwoordigende een kapi taal van tien millioen gulden vier millioen achthonderd duizend zilverbons van twee en een halvengulden vertegenwoordigende een kapitaal van twaalf millioen gulden zes honderd duizend zilverbons van vijf gulden vertegenwoordigende een kapitaal van drie millioen gulden. In verband met klachten van ver schillende zijden over da houding van de directie der Staatsmijnen tegenover haar afnemers, naar aanleiding van de huidige tijdsomstandigheden, vernemen wij, dat aan de vaste afnemers reeds weder verschillende faciliteiten voor de betaling zijn verleend. De prijzen der steenkolen werden tevens verhoogd, naar men ons mede deelt tengevolge van hoogere produc tiekosten, doordat de verkrijging van springstoffen moeielijker geschiedt en men een deel van het normaal ge schikte personeel tengevolge der mobi lisatie heeft moeten missen. De maatregelen door de directie der staatsmijnen genomen, waren geschied in overleg met de particuliere mijnen. Men wilde o.a. opeenhooping van veel steenkool bij bepaalde afnemers, waar door andere afnemers en fabrieken schade of moeilijkheden zouden hebben onder vonden, voorkomen. (N. R. Ct. Uit het kamp der vluchtelingen te Oldebroek kan nog het volgende ge meld worden De bevolking, mannen, vrouwen en kinderen (waaronder van 14 dagen oud), maakt het goed en begint zich al wat te schikken in de nieuwe omgeving. Ze zijn allen katholiek en onder hen bevinden zich twee geestelijken, de pas toor van Mouland en een leeraar van het college van St. Truien, die met de armen omhoog tegen de muur heeft gestaan om gefusilleerd te worden, maar nog heeft weten te vluchten. - Deze geestelijken leiden de godsdienst oefeningen, die gehouden worden in het fouragemagazijn, dat, mede door de goede zorgen van den heer Bianchi, den pastoor van Epe, van een altaar en verdere inrichting voorzien is. De paardenstallen dienen voor slaap plaats; iedere afdeeling is voorzien van een gordijn en men slaapt op dik uit- strooid stroo. Mannen en jongens zijn met grond werk begonnen; vrouwen en meisjes schillen aardappelen en verstellen de kleeren, terwijl de kinderen met aller lei speelgoed uit Epe verstrekt, zich aardig vermaken. Dinsdagochtend zijn weer 818 Bel gische vluchtelingen, met hun families, naar het kamp te Oldebroek vertrokken. onze betrekkingen met Nederland te benadeelen. Wij wenschen te verklaren, dat onze Noordelijke buren niet opgehouden heb ben tegenover ons de meest strikte on zijdigheid in acht te nemen; zij oefenen een edelmoedige gastvrijheid uit ten opzichte van onze uitgehongerde op grondgebied gevluchte landgenooten en betoonen zich volijverig, ons alle goede diensten te bewijzen, die overeen te brengen zijn met hun toestand van on- zijdigen. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. fLaag Water. 1 Sept. 0.69 M. 0.18 M. - N.A.P. 2 0 80 0.17 3 0 90 0.25 Advertentie». Mevrouw VAN DE GUMSTER, Station Nunen, vraagt met October goed kunnende koken en netjes werken, liefst P. G., om met den huisknecht alle bezigheden te verrichten. Zonder goede ge tuigen onnoodig zich aan te melden. Notaris Kerkhoven te Werkendam, zal llaandag 14 Sepïember 1914, nam. 3 uur precies, in het Café „SPRENGER" te Sleeuwijk, uit de Boomgaarden: le. te Uitwijk, in 3 perceelen van de Dames VAN EETEN 2e. te Woudrichem, genaamd „de Draai boom", aan de Zandsteeg, van Oud- Notaris Mr. H. SCHOLTEN en 3e. te deWerken, „de Oostelijke", ach ter het huis van Notaris KERK HOVEN. Breeder bij biljet omschreven. zal op Donderdag 19 Septem ber a-S., v.m. 40 uur, ten verzoeke en ten huize van den heer S. VAROSSIEAU, aan de Ridderstraat te Heusden, wegens diens vertrek, om contant geld. Het Belgische gezantschap te 's-Gra- venhage deelt het volgende mede Het ministerie van Buitenlandsche Zaken van België heeft aan de Belgische pers de volgende mededeeling doen toe komen: Wij achten het onzen plicht onze medeburgers op hun hoede te stellen tegen zekere lasteringen welke door de Duitschers opzettelijk verspreid worden met de slecht verborgen bedoeling om J waarbij linnenkast, penantkastje, uittrek- en andere tafels, stoelen, kachels met toe- behooren, spiegels, schilderijen, lampen, bank, ledikant, veerenbed met toebehooren, strijkplanken, watertonnen, matten, vlagge- stok met vlag, petroleumstellen, keukenbe- noodigdheden, glas-, blik-, aarde- en koper werk, groote partij kisten en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichten op den verkoopdag van 8—10 uur. met driejarigen Cursus. De Leerlingen, welke dezen Cursus wenschen te volgen, moeten zich vóór 12 September a.s. bij den eerst ondergeteekende aanmelden, terwijl daartoe speciaal gelegenheid zal worden gegeven op Zaterdag 5 en Woensdag 9 September a.s., des avonds van 7,308,30 uur, te zijnen huize. N.B. De leerlingen zijn, ingevolge beslis sing van den Heer Inspecteur van het Mid delbaar Onderwijs verplicht ook den Cursus in Ned. Taal, Rekenen én Lagere Wiskunde te volgen. Het Bestuur: L. G. VAN GENDT. J. A. STEINZ. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, ADVIES en RIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalatenschappen, boedelschei ding, voogdij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuld vorderingen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldoischers, maken van Contracten, Reques- ten, enz. enz. Begeiyke en prompte afwerking. Bill U ke Conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvorde ringen in der minne, worden geen kos ten in rekening gebracht. Ondergeteekende bericht bij deze zijn geachte Begunstigers, dat hij zijn sinds jaren gunstig bekende aan den Heer IA. v. d. BERG, Boter markt 88, Heusden, bij wien voortaan al zijne gunstig bekende merken Sigaren ver krijgbaar zullen zijn. Hij dankt zijne afnemers hartelijk voor het steeds genoten vertrouwen en beveelt zijn opvolger voor dezelfde gunst en ver trouwen ten zeerste aan. Ridderstraat, Heusden. Ingevolge bovenstaande kennisgeving be veelt ondergeteekende zich beleefdelijk aan voor de levering van de bekende merken tot nog verkrijgbaar bij den Heer VAROS SIEAU. Door een vlugge en nette bediening hoopt bij ook van de vroegere afnemers dezelfde gunst te ontvangen. Naar buiten wordt, op ontvangen bestelling, direct af gezonden oi thuis bezorgd. Hoogachtend, Heusden, Botermarkt 88. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", denderen. KOTER. RAAS. Gerechtigd tot het voeren van het Rjjk*botermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. Rotterdam, Telef. 1097. Enschede', Telef. 339. Ontwerpen en Uitvoering van alle BETON-IJZERWERKEN. Grootste voorraden Patten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en cirkelvorm voor DUIKERS Gemalen Mais per 75 K.G. f 7.0C groene Erwten 80 9.0C Rogge 75 6.75 Gezonde Kippenmais 80 7.0C Prima Hongaarsche Gries 8b 80 4.75 Grofmeel I, A. niet voorradig. Bertels Lijnzaadkoekjes per 50 6.25 Lijnkoeken, niet voorradig. Alles zoo mogelijk franco thuis. Aanbevelend, vinden onze lezers rijk geïllustreerd in het CU'ïlSustrcerd Zondags* blad, hetwelk tegen den prijs van slechts cent per drie maan den (franco per po<xt 45 cent) bij ons verkrijgbaar is. Niettegenstaande de groote kesten en moeilijkheden, vooral in deze tijden daaraan verbonden, blijft de redactie van d«ze uitgave er zorg voor dragen, dat door een scliai van illu*tralies de abonne's een aan- sehonwelijke beeld krijgen, van al wat er belangrijks ter wereld voorvalt. Ofschoon dit blad bij velen onzer lezers bekend is, zijn er nog, die tot heden verzuimden hun verlangen te kennen te geven deze illustratie te ontvangen. Bel«efd verzoeken wij hen onderstaand inteekenbiljet aan onze admi nistratie te zenden, opdat geregelde toezending volge. De geringe prijs zal voor onze lezers geen beletsel zijn. Ondergeteekende wenscht geregeld te ontvangen bet tegen den prijs van SS cents per 3 maanden franco per post 45 cents. WOONPLAATSNAAM f 3.per tand. f 4©.gebit. i N.B. Bij plaatsing van 3 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. VAN IN 11 KLEUREN Na ontvangst van postwissel a 25 cent wordt deze franco toegezonden door L. J. VEERMAN, Boekhandel, Heusden, Opgericht door het Departement Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Cursus 19141915, zal aanvangen 15 Sept. 1914, en eindigen 15 Maart 1915. EUROPA

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 3