Fruitgewas. KERKBOEKEN. Bekendmaking Eerste Nederlandsche Steelenfabriek", Verzendt en Ontvangt Uwe Goederen met de Trambooten Union Horlogère. Stoom houtzagerij „De Linge". HOLTZ en AllVOKAAT, W. Timmermans Zonen Piano- en Orgeltiandel. PIANO'S in diverse stijlen en houtsoorten. HARMONIUMS voor salon-, kerk- en schoolgebruik. Repareeren Stemmen Verhuren. Oppricht door bet Departement Heosdea der Maatschappij tot Nit van 't Alpeei Volgens art. 38 W. v. K. gevestigd te Oud-Heusden, Heusden-Dordrecht-Rotterdam vice-versa. Heusden-Utrecht-Amsterdam-Zaanstreek vice-versa. Correspondentschap Eerste Klasse der Nederlandsche Bank, een DIENSTBODE, publiek verkoopen Het FRUITGEWAS Gesticht Bethesda Markt 61, s-BOSCH. Alleen verhoop der Horloges der Grootste keuze Pendules in alle stijlen, Regulateurs, Wekkers, enz. Hout- en Steenkolenhandel. Kantoor: Arkelstraat, Gorinchem. Groote voorraad. Rillijke prijzen. Men vrage conditie voor ruilhuur en betaling. tievelijk verwerkt 216.522 en 166.920 liter melk. De heer J. Timmermans, zal zich met ingang van 1 October te Werkendam vestigen om aldaar werkzaam te zijn ter secretarie tot assistentie van den nieuw be noemden secretaris-ontvanger, Mr. W. Ph. Groeneveld. De vlekziekte is onder de varkens uitgebroken. Door den heer De Jong, rijks veearts te Capelle, worden de dieren geënt. Sprang;. DeSchoolvereeniging,aan gesloten bij het „Christelijk Volksonderwijs" heeft de Koninklijke goedkeuring op hare statuten verkregen. Met algemeene stemmen is de heer B. Verhoeven tot wethouder herkozen. Veen- De heer E. Nieuwkoop onder wijzer aan de operib. school alhier, ontving dezer dagen de benoeming tot onderwijzer met verplichte hoofdacte te 's Gravenzande. ■Burgerlijke Stand. Werkendam, van 28 Aug. tot 4 Sept. Geboren Wilhelmina, d. v. W.Strang en P. J. van Hassent; Arie, z. v. J. C. den Dunnen en H. Dekker; Johanna, d. v. J. W. van Houwelingen en L. A. Paanslevenloos kind van M. Paans en P. H. de Kooter. Overleden: Arie van der Pijl, 3 j. Mechelina Adriana Hakkers, 74 j., wed. van H. Groeneveld. 's-Gravemoer, over de maand Aug. Getrouwd: J. M. de Hoon, 30 j> en A. Blom 30 j. Geboren: Gerdina Johanna, d. v. K. Mouthaan en E. van Iersel; Maria, d. v. P. Verduin en M. van der Dussen. Overleden: Elisabeth Rosen brand, 3 mnd.Johanna Talen, 56 j. wed. van W. Rosenbrand. Ingekomen van: Utrecht, L. P. J. G. Kieft; Raamsdonk, A. M. Fritten; We- meldinge, W. Leijs; 's-Gravendeel, H. A. Versteeg; Rotterdam, D. Malipaard; Schoterland, M. Boersma; Rijswijk, J. de Geus. Vertrokken naar: Raamsdonk, A. Blom en P. C. de Roon. Veen, over de maand Aug. Ondertrouwd: M. J. Greep, 32 j. en J. P. Weeda, 27 j.; N. P. van Beek, 31 j. en A. Nieuwkoop, 26 j. Getrouwd: M. J. Greep en J. P. Weeda; N. P. van Beek en A. Nieuw koop. Geboren: Hendrik, z. v. J. Kraan en J. Vos; Zetze, z. v. J. v. Wijnen enj. Honings; Maria, d. v, H. v. Heidenen A. M. de Bruijn. Ingekomen van: Heerewaarden: W. Verhoeven. Vertrokken naar: Zeist, B. Jiskoot; Nederhemert, N. v. Rijswijk en A. Nieuw koop; Utrecht, J. P. Weeda, Lisse, T. Helden. Geertruidenberg, over de maand Aug. Getrouwd: J. Hitters, 25 j. en P. J. Proost, 23 j. Geboren: Marinus Adriaan, z. v. M. Verschure en G. M. Brouwers; Johanna Geertruida, d. v. W. A. P. F. de Vries en C. W. Verharen; Hendrikus Johan nes, z. v. A. Bloks en J. SmitsCornelia Johanna, d. v. A. G. van Alphen en P. E. Eelands. Sprang, over de maand Aug. Geboren: Clasina Johanna, d. v. A. Pol en J. E. Kipp. Overleden: A. Maijers, 4 mnd.; J. Nieuwenhuizen, 56 j. ongeh. Brakel, over de maand Aug. Geboren: Jantje, d. v. A. van de Wetering en G. van Tongerlo; Johanna, d. v. P. de Jong en J. van Hemert Peter Jan, z. v. F. A. van Veenendaal en C. Bakker; Willem, z. v. B. van Willigen en W. van Dalen; Neeltje, d. v. D. van Heusden en M. Versteeg; Maria, d. v. S. van Dalen en M. H. G. de Jonghlevenloos kind van J. van Dalen en E. Verhoeks. Poederoijen, over de maand Aug. Geboren: Geertje, d. v. A. Groene veld en A. Kanselaar; Geertruida Janna, d. v. D. Bouman en S. de Jong; Aagje, d. v. A. J. H. Maas en L. v. d. Zalm. Overleden: Dirk den Hollander, 7 maanden; Hendrik Dirk van Buren, 69 j., weduwnaar van Johanna van dei PolPeter van Driel, 59 j., echtg. van Willemina van Oijen. Andel, over de maand Aug. Geboren: Adriana, d. v. M. A. Hart man en A. Krielaart; Teuntje, d. v. H. v. Noorloos en H. v. Herpen; Hui- bert, z. v. G. Vernijs en G. W. Aldus levenloos kind van P. de Fijter en M. van Andel. Vertrokken naar: Rotterdam G. J. Zoll. Giessen, over de maand Aug. Geboren: Arie, z. v. A. Kant en H. Westerlaken. Overleden: Jan Piek, 78 j., wedn. van P. J. 't Hooft. landweermannen ingekwartierd. Velen zijn gekomen ver weg. Zoowei het Zui den van Limburg als het Noorden van Friesland is vertegenwoordigd. Van den Dollard tot de Schelde kwamen ze. En achter lieten de meesten hun vrouw en kroost en zeker allen dierbare be trekkingen. Gelukkig hebben velen hier eenigszins vergoeding gevonden voor het gemis vaD hun thuis, daar velen een warm hart voor de militairen hebben, ja sommigen zich zelfs vele opofferingen getroosten om het den soldaten zoo aan genaam mogelijk te maksn. Er is echter nog meer gedaan. Eenige burgers vorm den een comité tot oprichting voor een Tehuis voor Militairen. De ongebruikte openbare school werd voor dat doel welwillend afgestaan. Wanneer men nu 's avonds voorbij het schooltje wandelt, hoort men de orgeltonen ruischen en het zingen van een Christelijk lied uit krachtige mannenkelen wordt van verre reeds gehoord. En kijkt men even bin nen, dan ziet men een groote tafel, waaraan de correspondentie met familie leden in vollen gang is. Aan andere tafels zit men te lezen of vermaakt men zich met dam- of domino-spel. De koffie- en theebaas heeft het zeer druk. Een stichtelijk woord wordt dik wijls onder de grootste stilte beluisterd. Hier ontmoetten ze elkaar weer, oude vrienden, die ook vroeger in het Tehuis voor Militairen elkander leerden kennen en waardeeren. Ja, de militairen zijn Andels burgerij dankbaar voor hetgeen zij hier nog mogen genieten, en ik ge loof dat ook de burgerij tevreden kan wezen over de soldaten, want niettegen staande het groote aantal ingekwartier- den is de rust in het dorp nog niet verstoord. Mochten er zijn die kranten of tijdschriften willen geven of boeken in leenbruik aan het Thuis willen af staan, zulks zal door de militairen ten zeerste worden gewaardeerd. ISiiiiH'iilund. Men schry ft uit Zeeu wsch- Vlaanderen aan de N.R.ct. Zondag kon men in de verte weer het geschut hooren. Volgens verhaal van vluchtelingen is er bij Hamme (een paar uur van St. Nicolaas) hevig ge vochten. Met het oog op een eventueels belegering van Antwerpen zijn een paar polders onder water gezet. De land bouwers zijn met hun vee gevlucht. Op bevel der militaire overheid worden op de dorpen langs de grens 's avonds de herbergen om 9 uur gesloten. Alle ker missen en andere vermakelijkheden zijn uitgesteld. In de kerken worden open bare gebeden gehouden voor den vrede. Leeraren, ambtenaren en verder per soneel van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht hebben besloten 1 pet. van hun salaris aan het plaatselijk steun comité af te staan. Lichting 1915. De minister van oorlog heeft den commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën medege deeld, dat ten aanzien van de inge schrevenen van de lichting 1915 de de artikelen 24 tot en met 31 en 34 van het militiebesluit I I voorloopig van kracht blijven. Deze artikelen regelen het onderzoek naar de voorgeoefendheid van de mi- litieplichtigen, hetwelk in de maand November plaats heeft en bepalen voorts, dat zij, die bij den keurings- raad hun wensch met betrekking tot de inlijving niet hebben kenbaar ge maakt, dit alsnog voor 10 October bij den burgemeester kunnen doen. Te Bergumerdam is het zeven-jarig zoontje van den molenaar Aalfs bij het spelen in den molen door een der raderen gegrepen en verpletterd. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat een kosteloos vervoerbewijs ingeval van verlof van de spoor-, tram weg-, stoomboot- en verendienst kan worden verstrekt aan onder de wapenen zijnde gezinshoofden, wier beperkte geldmiddelen hen niet toestaan hun reis te vervolgen, en evenzeer aan niet- gezinshoofden, daar het onbillijk zou zijn hen niet in dat zelfde voorrecht te doen deelen. Deze bepalingen gelden ook voor het personeel der zeemacht. IIGEZOIDEI Andel. Ons vredig dorpke is als zoovele an dere dorpen opeens garnizoensplaats geworden. Bijna geen huis, of er zijn Dezer dagen werd te Axel het lijk van de 10-jarige A. d. K„ gevonden, dat denken deed aan misdaad. Zekere J. v. E. aldaar, werd aangehouden. Thans heeft hij bekend den moord ge pleegd te hebben. Naar het Volk verneemt, heeft gene- raal-majoor van Terwisga, commandant van de 3e divisie, dd. 3 dezer, aan de „burgemeesters der gemeenten in het door de III divisie bezette gebied" kennis gegeven, dat zoo luidt de aanschrijving „ter zake van het, op den 27sten Augustus j.l. in het Ver- eenigingslokaal van Protestantsche Jonge Mannen te Stratum, houden eener, o. a. voor militairen bestemde, rede, welker inhoud eene strekking had, die voor den geest in den troep i en voor de plichtsvervulling, ingeval op zijn daadwerkelijk optreden een be- roep zal moeten worden gedaan, gevaar lijk is, door mij aan den predikant ds.1 de Jong, wonende te Veghel, zoolang de staat van oorlog blijft gehandhaafd of eventueel de staat van beleg zal zijn afgekondigd, hel verblijf in het door mijne o. h. divisie bezette gebied, waar toe ook uwe gemeente behoort, is ont- j zegd. De betrokken predikant," zoo heet het verder, „is met dit verbod in kennis gesteld. Ik verzoek u, ter Hitvoering van dat verbod, voor zoover uwe gemeente betreft, de noodige maat regelen te willen treffen." Naar het Volk verder mededeelt, is ds. de Jong Christen-socialist. Mevrouw VAN DE GUMSTER, Station N u n e n, vraagt met October goed kunnende koken en netjes werken, liefst P. G., om met den huisknecht alle bezigheden te verrichten. Zonder goede ge tuigen onnoodig zich aan te melden. De reeders te Vlaardingen zullen on der de uitgezonden vloot de sleepboot Donau, van den internationalen sleep dienst doen kruisen, tegen een belooning van f 175 per dag, voor de veiligheid der visschers; tevens is het volk tegen oorlogsschade verzekerd. Bij krijgsgevangenschap wordt uitbe taald voor een gehuwden schipper per week f10 plus f0.25 per kind; voor een gehuwden stuurman of matroos f7 plus f 0.25 per kind, voor alle ongehuw- den, onverschillig van welken rang f3.50 per week: voor verloren geraakte uit rustingen voor zoover niet gedekt door loopende verzekeringvoor den schipper f 100, voor een stuurman of matroos f 75 en voor iemand van minderen rang f 50. Het molestrisico en de tijdingloosheid zijn te Londen verzekerd a. 3 pet j» Werkverschaffing. De Nederlandsche Bond voor Werk verschaffing, heeft zich gewend tot de gemeente-, polder-en waterschapsbe sturen en tot particuliere ontginners en landbouwers, om aan te dringen op het doen uitvoeren van verschillende werk zaamheden Als gevolg van de bijzondere omstan digheden, waarin wij thans verkeeren, moet verwacht worden, dat in de naaste toekomst en den komenden winter meer werkloosheid zal optreden dan in de laatste jaren het geval was. Door een groot aantal instellingen en personen worden middelen beraamd om de reeds bestaande of nog te verwachten nood zooveel mogelijk te lenigen. Tot die middelen behoort ook werkverschaffing. Ten platte lande staan verschillende middelen tot werkverschaffing ten dien ste. Als zoodanig noemen wij onderhoud, verbetering en aanleg van wegen en waterleidingen, aanleg van voet- en rij wielpaden, ontginning van woeste gron den, draineeren, grondverbetering, inpol dering, enz. Deze werkzaamheden heb ben het voordeel, dat, al mogen zij niet steeds noodzakelijk zijn, zij productief werk opleveren, dat tevens door ver schillende groepen van arbeiders uitge voerd kan worden. Zelfs al geschiedt de uitvoering dezer werken bij wijze van werkverschaffing niet altijd op de meest voordeelige manier, dan nog pleiten de tegenwoordige omstandigheden ten sterkste voor het terhand nemen daarvan. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 4 Sept. 1.02 M. 0.38 M. f N.A.P. 5 0.99 0.30 6 0.87 0.22 7 0.89 0.26 Waterhoogte Maastricht (brug) 7 Sept. 0.65 M. beneden 0. 8 0.63 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.) 7 Sept. 2.55 M. boven 0. 8 2.46 Marktberichten. Dussen, 3 Sept. De prijs der boter was heden f 1,28 tot f 1,36. Aanvoer 244 Kilo. Zetting fl,32. Eieren fl,05 de 26 stuks. 's-Bosch, 4 Sept. Op de heden gehouden veiling werden aangevoerd 37810 gegaran deerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van f0.86 tot f0.88 perK.G. Ail ver ten tien. L. J. VEERMAN, Heusden. De GEZONDHEIDSCOMMISSIE gezeteld te Heusdenwaarschuwt tegen het gebruik van water uit (le Maas voor huishoudelijke doeleinden, aangezien deze Rivier tengevolge van de gebeurtejissen in België in hooge mate is verontreinigd. H. PRINSEN, Voorzitter. H. J. v. EGGELEN, Secretaris. Bij Akte van 28 Mei 1914, aangevuld bij Akte van 17 Juli 1914, beide voor Notaris G. VOS te Waddinxveen verleden, is door de Heeren ANTONIUS COX, Hoepelhan delaar te Oud-Heusdtn en Consorten op gericht de Aaamlooze Wen- nootschap voor den tijd van ongeveer 33 Jaren, ingegaan op den datum der Koninklijke Bewilliging en eindigende 31 December 1950. Kapitaal f 60000.waarvan geplaatst en volgestort f 26000. I)e Akte is opgenomen in bijvoegsel 960der Staatscourant van 4 September 1914, no. 207 G. VOS, Notaris. Notaris Berkhoven te Werkendam, zal Maandag 14 Srptem hei* 1914, nam. 9 uur precies, in het Café „SPRENGER" te Sleeuwijk, uit de Boomgaarden: le. te Uitwijk, in 3 perceelen van de Dames VAN EETEN 2e. te Woudrichem, genaamd „de Draai boom", aan de Zandsteeg, van Oud- Notaris Mr. H. SCHOLTEN en 3e. te deWerken, „de Oostelijke", ach ter het huis van Notaris KERK HOVEN. Breeder bij biljet omschreven. te 81&Xttl>i<TV (l*rotestantsch Gasthuis) voor alle gezindten. Verzorging van kranken, hulp- en rustbehoevenden, ouden van dagen herstellenden en kinderen. Bill ij k e voorwaarden. Adres Ds. LAATSMAN, Putterstraat Z 50. Inlichtingen verstrekken gaarne de Agenten tej: Heusden (Kantoor Tramstation) J. J. F- Drost. Dordrecht Boomstraat) D. van Loon. Rotterdam Haringvliet Z.Z. II) J. W. F. Kools. Amsterdam en Zaanstreek (Kantoor Singel 5) G. Geelhuysen. Utrecht (Kantoor Leidschekade) E. J. Wij burg. y TELEFOON INTERCOMM. No. 49. AGENTSCHAP van het lenig Verkoopkantoor voor Nederland van het Bheiilish-Wegtfüisehe lohlen-Svadieat. gevestigd ten kantore van to Waalwijls., Kassiers en Commissionairs in Effecten. Openen Rekening-Courant tegen billyke conditiën. Buitenlandsche Wissels, Coupons, vreemd Bankpapier en Muntspeciën vorden steeds tot de hoogste koersen uitbetaald. Wissels en andere waarden V 't Buitenland worden ten billijkste gefourneerd. Kantoor-uren op alle werkdagen van 9 tot 6 uur, voor Correspondentschap der Nederlandsche Bank van des voorm. 9 tot des nam. 1 uur. Geeft geldelijke voorschotten aan nijvere mingegoede personen. Neemt spaarpenningen in bewaring. lederen Zaterdag wordt zitting gehouden in een benedenlocaal van het Hotel „CONCORDIA" te Heusden van Ts avonds 6 307.30 uur. Bestuursleden zijn dagelijks gaarne bereid inlichtingen te verschaffen. Vnghterstraat 17, Tel. 323, 's HERTOGENBOSCH. I t» ROTTERDAM-8 September. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 625 vette runderen1232 magere dito, 952 vette en graskalveren, 215 nuchtere kalveren, 2 tchapen of lammeren,varkens, 160 biggen. De prijzen waren als volgt: runderen le kwaliteit 82 le kw 11 cent, kalveren le kw. 85 le kw 75 et., schapen le kw. le kw. et. vette varkens a ct. licht soort ct. per kilo. Nuchtere fokkalveren f 16.a 14.idem voor de slacht f 7.a 13.00 Biggen 0.80 a 1.00 per week. Heusden8 September 1914. De Gezondheidscommissie voornoemd: Namens de Vennooten: r. VJgllllAUEN, mm SWAlifMAA,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 3