banken is op de ruimste wijze er voor gezorgd, dat de benoodigde gelden in contanten kannen worden omgezet. Een voorbijgaand klein renteverlies bij de inwisseling moet toch zeker ieder vader landsgezind Duitscher gaarne willen dragen. l)e Duitsche spaarbanken zijn gaarne tegenover inleggers, die hun tegoed voor dat doel willen gebruiken, bereid, zooveel mogelijk afstand te doen van hun recht op voorafgaande opzeg ging-" Generaal Leman heeft, onmiddellijk nadat hij was gevangen genomen, een brief aan Koning Albert gezonden, waarin hij zegt: „Sire, Na de heldhaftige gevechten op 4, 5 en 6 Augustus had ik de overtuiging gekregen, dat de forten van Luik nog slechts een defensieve rol hadden te spelen. Ik heb het opperbevel behouden om zoo krachtig mogelijk tegenstand te bieden en het moreel der troepen op peil te houden. Het is Uwe Majesteit bekeüd, dat ik op 6 Augustus mijn in trek nam in het fort Loncin. Onge twijfeld zal het Uwe Majesteit leed doen te vernemen, dat dit fort in de lucht is gevlogen, waarbij het grootste deel, waarschijnlijk viervijfde van de bezet ting, onder de puinhoopen werd be graven. Dat ik mijn leven heb behou den komt, doordat mijn adjudant mij van onder het puin heeft vandaan ge haald, waar ik op het punt was door den kruitdamp te worden verstikt. Ik werd daarop in een loopgraaf gelegd, waar een Duitsch kapitein mij te drin ken gaf en mij Krijgsgevangen maakte. Vervolgens werd ik naar Luik overge bracht. Ik weet, dat dit schrijven veel te wenschen overlaat, maar de ontplof fing van Loncin drukt mij physiek. Om de eer van onze wapenen hoog te houden heb ik noch de vesting, noch de forten overgegeven. Mijn gedachten zullen de zelfde blijven, welke zij altijd geweest zijn. België en den Koning had ik gaarne mijn leven gegeven om hen beter te dienen, maar dit lot was mij niet beschoren. Volgens een telegram uit St. Petersburg aan de Daily News heeft Soeehomlinof, de Russische minister van oorlog, ver klaard, dat de nederlagen, hun door de Russen toegebracht, de Oostenrijkers zoo hebben ontredderd, dat Rusland hen ver der kan verwaarloozen en al zijn krach ten tegen Duitschland richten. De Duitsche consul te Abö, in Fin land, is op last van de Russische over heid, doodgeschoten, op beschuldiging van spionnage. Mag men een desbetreffend telegram uit Berlijn gelooven, dan hebben de attaché's van de neutrale staten die de Duitsche troepen volgen, vastgesteld, dat de geallieerde van dumdum-kogels gebruik maken. Uit Konstantinopel wordt het ge rucht bevestigd, dat een deel van de bemanning van de Russische Zwarte Zee-vloot zich in staat van oproer zou bevinden. De Times van 3 September schreef in een bericht over Leuven, dat den 29 Augustus in Luik 330 Engelsche gevangenen gefusilleerd zouden zijn, omdat dumdumkogels in hun bezit waren gevonden. Men spreekt dit officieel beslist tegen. hoord wat zij zeiden als ik veinsde te slapen. Daardoor weet ik dat de dokter heel beslist zeide, dat het zonder twijfel mijn dood zoude zijn, wanneer ik ooit weder zwanger werd en sedert dien tijd heeft Joseph zich altijd tegenover mij onthouden. Hij leed er onder, dai zag ik wel, maar hij spaarde mij om mij niet aan gevaar bloot te stellen. Mag ik hem nu verwijten dat hij zijn lief- koozingen aan een andere vrouw schonk die hem waarlijk behoorde en die hij ook welgemeend liefhad. Eymery zag die vrouw bewonderend aan nu eerst kwam het hem duidelijk voor den geest dat drie menschen Lesurgues, Mela- nie zijn wettige vrouw, en Eugenie d'Argence zijn vriendin, in vrede en een dracht met elkander zouden kunnen leven. „Zeg hem dat alles" smeekte Eymery „en gij zult hem gelukkig maken." „Ja, ik zal niet dralen hem te bezoeken en ik neem de kinderen mede om hem te toonen dat die hem ook van harte lief hebben." Melanie volvoerde haar voornemen en trok met haar drie kinderen naar de ge vangenis. Op aanraden van Eymery trad dj echter, door den cipier geleid, eerst al- leen binnen en de eerste ontmoeting tus- jchen man en vrouw had zonder getuigen plaats. Zij zeiden beiden weinig, hun hart vas te vol. „Mag ik hopen dat je mij vergeeft?" luisterde eindelijk Lesurgues. „Spreek daar niet van," viel Melanie snel n. „Ik heb je reeds zoo lang vergeven." „Zoo lang?" vroeg hij. „Ja reeds sedert lang kende ik je geheim, k heb het je vergeven uit den grond van fijn hart en heb nooit opgehouden je lief hebben." „O je weet wel hoe lief ik je altijd heb ehad, maar nu stijgt mijn liefde tot ver ering." Volgens'de New*York Herald heeft de regeering der Ver. Staten reeds eens een poging tot bemiddeling tusschen de oorlogvoerende partijen gedaan, die zonder resultaat is gebleven. Niettemin zal ze eerlang worden herhaald. De burgemeester van Antwerpen heeft den lOen dezer de volgende pro clamatie tot zijn burgers gericht: Ik verzoek met nadruk mijn mede burgers kalmte en hun waardigheid te bewaren bij de aankomst in onze stad van vijandelijke soldaten, door ons leger gevangen genomen. Welke ook de gevoelens mogen zijn tegenover den vijand, tengevolge der rampen, waaronder onze medeburgers zoo wreed lijden, verzoek ik de be volking, zich van alle kreten en van elke vijandelijke betooging te onthou den tegenover deze gevangenen, ten einde onze stad te vrijwaren in haar goede faam, die te midden dezer ge beurtenissen ongeschonden moet blij ven. De Duitsche gezant te Peking meldt: Engeland verzocht Japan steun te ver- leenen in Engelsch Indie wegens een uitgebroken oproer. De voorwaarden zijn vrije toegang der Japanners tot Britsche bezittingen in de Zuidzee, een leening van 200 millioen d.filar en de vrije hand in China. De voor waarden zijn door Engeland aange nomen. Weenen, 13 September. Generaal ma joor von Höfer, die den chef van den generalen staf vertegenwoordigt, meldt: In den slag bij Lemberg slaagden onze strijdkrachten aan en ten Zuiden van den weg naar Grodek (Westelijk van Lemberg) er in, om den vijand na een vijfdaagsche hardnekkige worste ling terug te dringen, 10,000 krijgsge vangenen te maken en talrijke kanon nen te vermeesteren. Van deze overwinning kon echter niet geheel partij worden getrokken, omdat onze noordelijke vleugel bij Rawa Ruska door een groote overmacht bedreigd is. Bovendien zijn nieuwe Russische strijdkrachten zoowel tegen het leger van generaal Lankl als in het gebied tusschen dit leger en het slagveld van Lemberg opgerukt. Door de aanzienlijke meerderheid van den vijand zijn wij genoodzaakt onze reeds gedurende 3 weken bijna onafge broken en met heldenmoed strijdende legers op een goed terrein te concen- treeren en op verdere krijgsverrichtin gen voor te bereiden. Praag, 12 Sept. Het blad „Bohemia" brengt het verhaal van een bij Scha- batz zwaar gewond kapitein over de wijze van oorlogvoeren der Serviërs. Deze vertelt o. a. De Servische infanterie is zeer dapper maar schiet slecht. Slechts de beste schutters en komitadji's worden daar voor gebruikt. Zij verschuilen zich in de boomen, teneinde voornamelijk op de Oostenrijksche officieren te schieten. De Servische artillerie is voortref felijk, wat natuurlijk is, omdat zij in haar eigen land strijdt, eiken afstand nauwkeurig kent, en door de bevolking wordt gesteund. Waar de Oostenrijksche infanterie zich beweegt, worden huizen in brand gestoken, waardoor aan de Servische artillerie de plaats waar zij zich be vindt, wordt aangegeven. Onder de kerk te Schabatz vond men een telefooncentrale, met de stellingen „Laat ons kalm blijven en moedig zijn. Tusschen ons bestaat geen schaduw van ver wijdering, laat ons te zamen strijden, want wij moeten overwinnen en je moet weer terug gegeven worden aan den huiselijken kring en aan je kinderen." „Mijn kinderen l" riep Lesuigues in geest vervoering uit, „hoe gaarne zoude ik hen aan mijn hart drukken." „Aan dien wensch kan voldaan worden," zeide Melanie en verliet even de kamer waar op zij met de drie kinderen en Eymery terug kwam. Welke pen kan het roerend tooneel be schrijven dat er nu volgde, de drie kinderen vielen den vader om den hals en eenige oogenblikken lang hoorde men niets als het fluisteren van zoete woorden van aanhanke lijkheid en liefde. Melanie weende en Eymery pinkte ook een traan weg. Een zoete zaligheid, een warm gevoel van innige teederheid doorstroomde ieders ge moed, het was waarlijk een oogenblik van geluk en toch hing dreigend de bijl boven 't hoofd van den ongelukkigen vader. Toen Lesurgues weer alleen bleef was hij een ander mensch geworden, vol levens kracht, vol moed, met slechts die ééne ge dachte: leven! leven en vrij zijn! XXV. Terwijl aan den een en kant de vrienden van Lesurgues alles in het werk stelden om zijn belangen te bevorderen zaten aan den anderen kant zijn vijanden niet stil. William Coutt, de zaakwaarnemer van mevrouw de Folleville, begreep dat er in troebel water goed te visschen is en dat hij met een bond genoot als Pierre Chanty heel wat kon be reiken. Hij was erg onzeker in zijn raeening omtrent den uitslag van het rechtsgeding en hoewel hij nu eens over helde tot de verwachting dat Lesurgues schuldig zoude der Serviërs door onderaardsche kabels verbonden. De Servische soldaat is niet laf. Wel lieten zich vele gevangennemen, maar dat was om door valsche opgave de Oostenrijkers op een dwaalspoor te brengen of met het doel om sluip moord te plegen. Het is voorgekomen, dat de gevan genen verborgen gehouden handgrana ten op een hen begeleidende patrouille wierpen en dan van de verwarring ge bruik maakten om te vluchten. Vrouwen vechten met het geweer in de hand en kinderen werpen handgra naten uit een hinderlaag. De vroegere minister-president vaD Canada, Laurier, heeft gezegd dat En geland betrokken is in een heiligen dorlog. Voor zoover mijn inlichtingen reiken zeide Laurier „vindt men weinig menschen in de Vereenigde Sta ten, wier harten niet met ons zijn. In dien Kitchener nog meer soldaten noodig heeft, kan hij ze uit Canada krijgen Met de inschrijvingen op de Duitsche oorlogsleening gaat het boven verwach ting goed. De firma Krupp heeft alleen reeds voor M. 30 millioen geteekend. Alle banken ontvangen tal van inschrij vingen en wel voor sommen, loopende van het kleinste bedrag ad M. 100 tot in de honderdduizenden. De bankin stellingen geven meer de voorkeur aan schatkistbiljetten, het publiek meer aan de inschrijvingen voor blijvende be legging. William Maxwell, een der corres pondenten van de Daily Telegraph, schrijft van het Engelsch-Fransche front aan zijn blad, dat hij in een klein dorpje, welks naam niet genoemd wordt, den nacht had doorgebracht in een kleine herberg in een kamer, die juist den dag te voren door een Duit- schen generaal was verlaten. De laatste woorden, welke men in de herberg bij zijn overhaast vertrek hoorde, waren: „Er is ons een groote ramp overkomen." Dit werd tot eenige Duitsche officieren gezegd. j Dezelfde correspondent schrijft, dat de terugtrekkende Duitschers een draad loos telegram hadden verzonden, lui dendeWij hebben een groot tekort aan paarden en voorraden", een tele gram dat onderweg is onderschept. Uit den mond van een Duitsch vliegofficier, dfen de correspondent voorbij kwam op zijn zwerftocht langs wegen, waar langs de Duitschers enkele dagen tevoren triomfantelijk waren opgemar cheerd en waarlangs zij thans in allerijl terugkeeren, heeft de correspondent de uitlating opgevangen „'t Zal een wonder zijn als er nog een thuis komt." N. R. Ct. Een oorlogscorrespondent van de Daily News in België, zegt dat de Belgen bij hun laatste operaties van Antwerpen uit, gesteund zijn door Russische troepen, welke enkele dagen tevoren waren ge land. Hoeveel Russen er zijn en waar zij zich precies ophouden, wil de cor respondent niet zeggen, maar hij staat er voor in dat zij er zijn. Nieuwe Belgische Troepen. Bij Koninklijk besluit wordt de lich ting 1914 opgeroepen en binnen enkele maanden mobiel gemaakt. Deze lichting wordt onmiddellijk opgevolgd door die van 1915, die zoo spoedig mogelij k zal wor den geoefend en afgericht om dadelijk bij het veldleger te kunnen worden in gelijfd. bevonden worden en ter dood gebracht, kwam op andere oogenblikken de veronder stelling weer boven, dat zijn onschuld be wezen en hij onmiddellijk op vrije voeten gesteld kon worden. Hoe het ook zij, het hinderde Coutt dat die koop, overeenkomst van het voormalig domein van mevrouw de Folleville niet onderteekend was en hij overlegde, wat in zulke gemoederen het eerst voor de hand ligt, in hoeverre de handteekening van Lesur gues na te maken was. Onder de brieven van |mevrouw de Folle ville vond hij verschillende van de hand van Lesurgues, allen voluit onderteekend „Joseph Lesurgues" met een krul aan de „s" bij wijze van afsluiting; een duide lijke, gewone, vette letter, zeer gemakkê- lijk na te bootsen. Maar, nu kwam het groote bezwaar, als de omstandigheden meebrachten dat van die akte gebruik gemaakt zoude worden dan moest althans één exemplaar door me vrouw De Folleville zelve mede onderteekend zijn en hoewel deze adellijke dame zoo ver langend was om haar domein weder te be zitten dat zij allicht niet nauwkeurig zoude napluizen welke maatregelen daartoe geno men waren, zoo zoude zij toch ongetwijfeld weigeren in eenig opzicht mede te werken tot het aanwenden van middelen die de toets der eerlijkheid niet konden doorstaan. De akte moest dus door mevrouw De Folle ville geteekend worden voordat het hand schrift van Lesurgues daarop vookwam. De listige Engelschman besloot veorloopig te wachten en eerst te handelen als er omtrent den uitslag van het proces meerdere zeker heid gekomen was. Hij bleef de zaak dus zeer van nabij volgen en vernam dat burger Jerome Gohier tot president van de rechtbank was gekozen en dat die van dezelfde kracht was als rechter Meuessier, zoodat de beschuldigden Een correspondent van de Vorwarts heeft Leuven bezocht en verklaart tegenover de vergoelijkende berichten in de Duitsche pers„Leuven is een verwoeste stad". Hij twijfelt of de stad er ooit weer bovenop zal komen en deelt mede dat duizenden inwoners als gevangenen naar Duitschland zijn overgebracht. Maandagmorgen is Prins Joachim, de jongste zoon van den Duitschen Keizer, die in de laatste gevechten in Frankrijk verwond raakte, aan 't sta tion Charlottenburg te Berlijn aange komen, wa ^r hij door de keizerin werd opgewacht. De Prins heeft zich naar het slot Bellevue begeven, waar hij zijn genezing zal afwachten. Langs een omweg heeft de Frank furter Zeitung uit Parijs vernomen dat er op 10 September weer een Duitsch vliegtuig boven Versailles is versche nen. Het werd door artillerie beschoten en door Fransche vliegers vervolgd. Naar 't schijnt, is het nog ontsnapt. Naar Milaansche bladen uit Brindisi vernemen, zal Griekenland aan Enge land toestaan de haven van Mudros (op het eiland Lemnos) tot proviand station voor de Engelsche vloot in te richten. De Grieksche vloot zou voorts aan Engelsche zijde aan den oorlog deelnemen. Als loon voor die vriende lijkheden zou Engeland Griekenland toestaan Epirus in te lijven. De Duitsche groote generale staf meldt In Oost Pruisen is de toestand bui tengewoon goed. Het Russische leger vlucht in volslagen wanorde. Tot dus ver heeft het ten minste 150 kanonnen en twintig- tot dertigduizend niet ver wonde gevangenen verloren. De N. R. Ct. heeft omtrent den oor logstoestand dd. 14 September o. a. het volgende nieuws Bordeaux. Het hedenmiddag om 3 uur uitgegeven officieele communiqué luidt Op den Franschen linkervleugel had de vijand ten Noorden van de Aisne tusschen Compiégne en Soissons een verdedigingslinie gevormd, welke hij echter heeft moeten prijsgeven. Afdeelingen die te Amiens stonden, zijn teruggetrokken op Péronne en St. Quentin. In het centrum hadden de Duitschers achter Reims een stelling ingenomen, waarop zij zich niet hebben kunnen handhaven. In Argonne zijn de Duitschers terug geweken naar het Noorden, tot voorbij het bosch van Balnoue en Triancourt (dus in de richting van Verdun). Op onzen rechtervleugel is de Duit sche terugtrekkende beweging algemeen van Nancy tot de Vogezen. Aan het einde van den dag van gisteren was het Fransche grondgebied naar dien kant door den vijand volkomen ont ruimd. In Lotharingen trekken de Duitschers eveneens terug. En van Londen. Het officieele pers bureau meldt Gisteren heeft de vijand ons den ge- heelen dag den overtocht^)ver de Aisne betwist. Toch zijn wij er, bij zonsonder gang, ondanks den moeilijken overtocht in 't gezicht van de aanzienlijke troepen macht des vijands, met onzen rechter vleugel in geslaagd over de rivier te komen. De linkervleugel der Fransche van den regen in den drup waren gekomen. Mevrouw de Folleville drong wel niet door in alle bizonderheden en mogelijkheden waarmede Coutt en Chanty zich bezig hiel den, maar zij wist en beseite toch dat de uitslag van het proces Lesurgues ook voor haar van belang was en zij vroeg dus her haaldelijk naar den stand van zaken aan haar jeugdigen vriend Chanty en haar Engelschen zaakwaarnemer. U waart de eerste mevrouw," zeide Coutt, „die tegen den diefstal opkwam, waarvan u het slachtoffer werd." „En ik zal niet ophouden de bandieten die ons geplunderd en beroofd hebben, toe te roepen dat het snoodaards en lafaards zijn." „Dan zult u toch ook geen gewetensbe zwaar hebben om datgene wat zij u door geweld ontnamen, op andere wijze hoe dan ook terug te erlangen. Voorloopig bestaat er niet de geringste kans om uw wettig eigendom ook met wettige middelen terug te krijgen, daarom heb ik een ander plan ontworpen en daarom moeten wij aan die overeenkomst van verkoop een schijn van rechtsgeldigheid geven door er uwe hand teekening onder te plaatsen." „Maar dat beteekent toch niets." „Pardon mevrouw, het geeft er een schijn van authenticiteit aan." „Als u dat denkt, wil ik wel teekenen." Mevrouw De Folleville nam het document en onderteekende. „Om er nu echter waarde aan te geven, moest de handteekening van Lesurgues er ook onder staan." „Juist mevrouw en die maak ik mij sterk er onder te krijgen." „Maar hoe wilt gij dat aanleggen." „Laat mij maar begaan mevrouw en ik hoop al spoedig u het document geheel naar wensch voor te leggen." „Dat zoude een groot bewijs voor uwe legers wist een dergeljjke beweging uit te voeren. Wij hebben weder een groot aantal krijgsgevangenen gemaakt. Door den Franschen generalen staf wordt meegedeeld dat het leger van den Duitschen Kroonprins teruggeslagen is en genoodzaakt zijn hoofdkwartier te verleggen van Saint Ménehould (ten W. van Verdun) naar Mont Faucon (in 't Noorden van het Argonnerwoud, ten W. van Verdun). Naar aanleiding van de verwonding van prins Joachim van Pruisen, den jongsten zoon van den Keizer, merkt de Kölnische Volkszeitung op dat de dienst der ordonnansofficieren, waartoe de prins behoorde, tot de moeilijsste en gevaarlijkste behoort in oorlogstijd. Het blad ziet in het feit dat aan prins Joachim zulk een dienst werd opgedra gen, een hernieuwd bewijs dat de Keizer bij de verdediging van het vaderland geen onderscheid gemaakt wenscht te zien tusschen vorst en burger. Berlijn, 12 September. De N. R. Ct. schrijft: Vet tegen woordigers van de ver zekeringsbanken in de bondsstaten heb ben beraadslaagd met de rijksverzeke ringsbank. Men besloot tot bestrijding van volks ziekten en tot verzachting van den nood als buitengewone maatregel ge durende den oorlog zonder tegenprae- statie tot 5 procent van het kapitaal uit te betalen. Daar het kapitaal meer dan 2 miljard bedraagt, zullen nu ongeveer 100miljoen aan behoeftige arbeiders toegewezen worden. De verzekeringsbanken verklaarden zich bereid, nog 200 tot 300 millioen mark aan noodlijdende gemeenten ter beschikking te stellen. Londen, 12 September. De Daily News drukte het volgende telegram af geda teerd uit Parijs van Vrijdagnacht. Ik heb per auto bericht van het front ontvangen, meldende dat de 1ste en 2de divisie van ons lste leger, met Fransche artillerie en cavalerie, een zeer groote vijandelijke legermacht hebben afgesneden op 60 mijlen ten noord oosten van Parijs en die verpletterd hebben waarbij 6000 krijgsgevangenen en 15 kanonnen in onze handen vielen. Poutsma, een der negen Zuid-Afri- kaansche ballingen, heeft zich, volgens Engelsche bladen, bereid verklaard, na zijn terugkomst in Zuid Afrika generaal Botha bij te staan bij 't werven van een Zuid-Afrikaansch leger. Hij is over tuigd dat Boer en Brit in dezen oorlog schouder aan schouder zullen staan. Volgens hem zal het geen moeite kosten een leger van 50,000 man (waarvan naar zijn schatting ongeveer 20.000 Boeren) op de been te brengen. Waarschijnlijk zullen daarvan 5000 be reid zijn naar Europa te gaan, de overi gen zullen dienen voor de verdediging van Zuid-Afrika en voor een bezetting van Duitsche koloniën. De tijding dat de ballingen terug mogen keeren, kwam voor Poutsma niet onverwacht. Hij bracht de concessie niet in verband met den oorlog. 1'laalselUk Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's Hertogenbosch, het oeste adre3 voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. handigheid zijn en ik ben benieuwd te verDemen, wanneer u het gelukt zal zijn, hoe gij dat hebt aangelegd." Op dit oogenblik werd het bezoek van Pierre Chanty aangemeld en Coutt vouwde het papier in vieren en stak het haastig in zijn borstzak. Chanty kwam buigend binnen en bracht weer met bizondere hoffelijkheid de hem toegestrekte hand aan zijn lippen. Coutt moest zich tevreden -tellen met een klein welwillend knifcje. „Brengt u ons nieuws omtrent de zaak van den koerier van Lyon?" vroeg mevrouw De Folleville." „Niet veel bizonders, mevrouw, behalve dat de meening algemeen veld wint, dat alle beschuldigden veroordeeld zullen wor den." „Zoude Lesurgues dan toch werkelijk schuldig zijn?" „Daaraan valt niet meer te twijfelen. In zijn verhouding tot die Eugenie d'Argence ligt de geheele aanleiding tot die misdaad." „Wat is dat voor een geschiedenis." „Weet u dat niet Mevrouw?" U herinnert u toch dat het kasteel van Rochebaye door de oproerlingen is geplun derd en verwoest, waarbij zich verschillende voormalige dienstboden van den heer en mevrouw d'Argence bevonden. Zij zeiven werden vermoord en door een wonder ont snapte hun eenige dochter Eugenie aan den dood. Het ware wenschelijker voor haar dat zij het lot harer ouders had gedeeld want dan was zij althans bewaard gebleven voor de schande. Zij bleef alleen op het kasteel met een idioot die haar als een hond overalnaliep. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2