De Nieuwe Gazet van Antwerpen, die tot nog toe gelegenheid heeft ge vonden te verschijnen, bevat de oproep van den Commandant der versterkte stelling van Antwerpen aan de jonge mannen binnen deze stelling, luidende In het belang der nationale verde diging is het volstrekt noodzakelijk, dat ons leger versterkt worde. In die om standigheden doe ik een dringend be roep op de vaderlandsliefde van alle weerbare mannen tusschen 18 en 30 jaren, opdat zij dienst zouden nemen als vrijwilligers tot het einde van den oorlog toe. Jonge lieden, uw vaderland heeft u noodig, geeft gevolg aan dezen oproep. Stelt u niet aan het gevaar bloot, dat de overweldiger u, trots recht en wet, dwingt tegen uw land dienst te nemen. Blijft niet werkeloos gedu rende lange maanden. De voor den dienst goed verklaarde mannen zullen zonder verwijl en zonder gevaar naar het niet door den vijand bezette deel van het land worden gezonden om ge oefend te worden. De redactie der „Nieuwe Gazet" voegt, naar aan de „N. R. Ct." gemeld wordt, hieraan toe Dezer dagen las men in de steden den oproep van den militairen gou verneur aan de weerbare mannen van de Stelling Antwerpen om zich als vrijwilligers in het leger aan te melden. Wij meenen te mogen verhopen, dat deze oproep weerklank zal hebben ge vonden in de harten onzer jongelieden. Laat ons het thans niet verbloemen het vaderland is in gevaar, en al mogen wij misschien nog vol vertrouwen blijven op een einduitslag van de groote ge beurtenissen, die zich thans afspelen in Europa, er dient voorzien te worden in den dringenden nood. Wanneer wij nu zien, hoe allerwegen koloniën van Engeland zich beijveren om contin genten van manschappen naar het moederland te zenden, daar meenen wij te mogen rekenen op de vaderlands lievende gevoelens onzer jonge mannen. Dat zij, die thans door den oorlog werkeloos zijn gemaakt, die niet door de plichten voor een gezin worden weerhouden, die jeugdige sterkte voelen en door den moed der jonkheid zijn bezield, zich thans aanbieden onder de vaandels van het vaderlandsche leger Blijven zij hier ledig staan toezien hoe -anderen voor hen strijden, die wel vrouw en kinderen hebben moeten achterlaten, wellicht zouden zij, moest Antwerpen vallen, voor de zware ver plichting komen staan hun krachten te moeten aanwenden tegen het vader land. Dat zij wel weten dat de regeering, zoo goed als voor de vrouwen en kin deren der soldaten, de zorg op zich neemt voor hen, die van hun inkom sten moeten bestaan. Welaan dan, dat zij die zich bevinden in de door ons genoemde omstandigheden, zich scharen aan de zijde hunner makkers, dat zij het zwaard aangorden ten strijde tot heil van ons dierbaar vaderland. Aan het „N. v. d. D." wordt dd. 8 dezer geseind De Duitschers bleken met reusachtig geweldige macht en met het zwaar belegeringsgeschut de forten Waveren, Sainte-Cathérine en Waeihem aan te vallen, die na dapperen tegenstand, eindelijk tot zwijgen werden* gebracht. De taak van de verdediging was tot dien tijd vrijwel alleen opgedragen ge weest aan de Belgische troepen, die hardnekkig kampten, ten einde den 7ijand te beletten de Nethe en de Rupel over te trekken. Intusschen werd van Engelsche zijde de ernst van den aanval ingezien en met de Engelsche troepen kwam minister Winston Churchill naar Antwerpen over. Hij zeide Maandag in een rede tot de Belgische militaire overheden „dat Engeland niet toe zou staan, dat Antwerpen viel, ten koste van wat dan ook." Na Churchill's ver trek kwamen dan ook al spoedig zeer sterke Engelsche troepen aan, met zwaar scheepsgeschut. Het bleek den Engelschen onmid dellijk ernst te zijn Antwerpen te be houden. In de binnenste fortenlinie werd het zware scheepsgeschut opge steld en vandaar uit een onafgebroken bombardement op de Duitsche stel lingen begonnen. Het oppercommando over de troepen werd in Engelsche handen gegeven en Belgen en Britten streden gezamenlijk den strijd tegen een overmacntigen vijand. De lucht was rood boven Antwerpen tusschen 3 en 4 uur vannacht en het kanongedonder klonk gedempt tot over de Hollandsche grens den ganschen nacht door. Plaatselijk Nieuws. Voor Dames- en Kinderklecding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer- Btraat 69,'s Hertogenbosch, het c:ste adres voor leze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Heusden, 10 October. Het tijdstip van vertrek en aankomst der Post alhier, heeft in den laatiten tijd eene wijziging ondergaan. Ten gerieve van het publiek drukken we hieronder de uren van vertrek en aankomst en vertrek af, zooals die thans gesteld zijn: Laatste buslichting. Ie post 5,4-5 vm. 2e 11,30 vm. 3e 1,40 nm. 4e 5,25 nm. Aankomst. Ie post 9,30 vm. 2e „-.... 2,05 nm. 3e 4,30 nm. 4e 9,30 nm. Donderdagmiddag kwamen alhier aan 15 vluchtelingen uit Antwerpen, zijnde 8 vrouwelijke personen, een jongmensch van 17 jaar en 6 kinderen. Ze hadden Woens dagvoormiddag aanzegging gekregen dat ze de stad moesten verlaten. Het zijn 3 ge zinnen, waarvan de hoofden des gezins zijn achtergebleven; terwijl de dienstplichtige zonen in militairen dienst zijn. Vrijdag heeft, op iniatief van den Burgemeester, door eene commissie uit den Gemeenteraad, eene collecte plaats gehad langs de huizen der ingezetenen, voor de vluchtelingen van alle nationaliteit. Het resultaat daarvan is ons nog niet bekend. De Belgische vluchtingen zijn allen onder dak gebracht. Eene familie hij den heer A. van Dijk, tot wien ze in familie relatie staan en de beide andere gezinnen, die niet gaarne gescheiden werden, te zamen in het logement De Witte Leeuw" bij de wed. Broers, alwpar ze zich terstond vrij goed in de gegeven omstandigheden te huis gevoelen. Alle gemeenten, zoowel hier als in onze omgeving, hebben telegrafisch opvraag gekregen van den heer Commissaris der Koningin, met de vraag hoeveel Belgische vluchtelingen kunnen geherbergd worden. Van bijna alle plaatsen wordt medege deeld, dat 50 a 75 personen kunnen ge zonden worden. Vrijdag zijn nog aangekomen 15 uit gewekenen uit Antwerpen, zijnde 3 gezin nen, die reeds vooraf appartementen hadden laten huren in het hotel „Concordia" en bij de heeren Jansen en Reas. De heer A. van Andel met cchtgenoote, eveneens uit Antwerpcn teruggekeerd, lo geert bij zijne Moeder alhier. Werkendam. Donderdag 1.1. ver gaderde de werkliedenvereniging „Een dracht", ten herberge van J. B. Zwets. Aanwezig 30 leden en twcs donateurs. De Voorzitter opent de vergadering, allen wel kom heetende en er op wijzende dat de laatste 3 maanden voor de vereeniging gunstig waren geweest, hetgeen uit de re kening en verantwoording van den pen ningmeester zou blijken. Minder gunstig ziet het er met ons Vaderland uit, ver volgde de voorz.immers tengevolge van den oorlog werd in ons Vaderland ook de druk daarvan gevoeld. Gelukkig was het zwaard nog niet getrokken, doch onze jongelingen en vele gehuwden waren uit hun werkkring geroepen, om zoo noodig ook hun leven veil te hebben voor 't lieve Vaderland. Hij hoopte, dat onze Koningin met hare raadsmannen de wijsheid verder zouden mogen bezitten, onze neutraliteit te handhaven, terwijl hij wenschte dat God gave, dat spoedig vrede zou worden ge sloten. Vervolgens las de Secretaris de no tulen der vorige vergadering, die onveran derd werden goedgekeurd, waarna de pen ningmeester rekening en verantwoording deed van het geldelijk beheer, waaruit bleek, dat in de afgeloopen 3 maanden ontvangen was f 443,65 en uitgegeven f 205,26, zoodat er een batig slot was groot f 238,39. Het reservefonds was 1 October 1.1. groot f 1078,51, het kapitaal f 3406,39, terwijl bij den penningmeester alstoen in kas was f 51,68, zoodat het totaal bezit der vereeni ging bedroeg f 4536,58. Het een en ander werd nagezien door de leden G. Vlot, C. v. d. Heuvel en W. van Laren, welke laatste mededeelde, dat alles in orde wa3 bevonden en verder den penningmeester dankte namens de vereeniging voor de nette boekhouding. Nadat W. Vlot er nog eens op gewezen had, dat er zoo weinig leden belang stelden in de vergadering, blijkens de geringe op komst en de voorz. er aan herinnerde daar over reeds meer dan eens het woord ge voerd te hebben, zooals men zag zonder resultaat, sprak hij nogmaals den wenech uit, dat de leden zelf hun medeleden tot bezoek zouden aanzetten, daar men van het ka ;rtenstelsel niet het resultaat zag, dat men ervan had verwacht. Tenslotte deelde de voorz. mede, dat als leden waren aangenomen C. Versluis Gz., A. Paans Wz., A. Pruissen, A. Vroeg en D. Koman, en dat als bestuursleden met 1 Januari a s. aan de beurt van aftreding zijn de heeren F. van Varik en C. Slag molen, terwijl alsdan ook zal moeten voor zien worden in de vacature van het over leden bestuurslid G. v. d. Heuvel. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz. de vergadering. Uit de rekening en verantwoording door den penningmeester van de Griend- werkersvereeniging „Onderling Belang" in de laatst gehouden vergadering gegeven, bleek, dat in de afgeloopen drie maanden ontvangen was f 69,19 en uitgegeven f 33.74, zoodat het saldo groot was f 35,45. Bij den penningmeester was 11 Juli in kas f 45,63 en stond op de spaarbank f 156,59, zoodat de vereeniging over f 237,67 had te beschikken, terwijl het onroerend goed vrij van schuld was. Wegens de droeve omstandigheden, ook in ons land, werd besloten de volgende drie maanden geen contributie te heffen en ook de loonaetie te laten rusten. Aalburg. Ook in deze gemeente heerscht onder de kinderen de slijmhoest. Andel- Op het telephoonkantoor werden gedurende de maand September 220 telegrammen en 246 gesprekken be handeld. Terwijl de zoon van den heer M. met paard en wagen op den weg was, maakte het paard, waarschijnlijk tengevolge van schrikken, een zijsprong, waardoor de wagen bij den heer K. door de ruiten ging, waardoor het geheele raam verbrijzeld werd. Het ongeluk liep met eenige materieele schade af. Capelle. Tot leden van het College van Zetters in deze gemeente zijn herbe noemd de heeren R. Middelkoop en G. M. Verheijden. Bij de Woensdag jd. gehouden aan besteding van het verbouwen der pastorie, werd ingeschreven als volgt: H. van Campen, voor de som van f 4515v— M. van Campen, f 4508,C. P. Treffers, f 3250,C. Michaël, 13193,J. Quirijns. f 3117. Het werk is aan den laag3ten inschrij ver gegund. T. van B. alhier, reed met zijn fiets hals overkop in de haven, waarbij hij en kele kneuzingen opliep. De nieuw benoemde rijksveldwach ter ter standplaats Capelle, de heer C. Kui pers, zal zijn functie op zijn oude stand plaats Loonopzand blijven uitoefenen, totdat zijn opvolger van Vulpen, die thans ziek is, die betrekking aldaar zal hebben aan vaard. Herpt- Om te voorzien in de vaca ture voor een lid van den gemeenteraad, door het overlijden van den heer J. Verhoeven, zal a.s. Donderdag de candidaatstelling plaats hebben. De handel in aardappelen wordt de laatste dagen levendiger. Er komt meer vraag naar winterprovisie. Enkele partijtjes werden reeds verkocht, als Eigenheimers f 2,a f 2,25, Bravo's f 2,50 a f 2,75, Roode Star f 2,50 a f 3,De marktprijs is echter nog onvast. Ter voorziening in de vacature van lid van den gemeenteraad werden candidaat gesteld de heeren I. Buijs T.hz. en Adr. Buijs Jz. llecuweii- Naar wij vernemen zijn door den heer Commissaris der Koningin dezer provincie weder tot leden van het College van Zetters herbenoemd de heeren K. de Joode en C. Vos. Aan het telefoonkantoor alhier wer den gedurende de maanden September jl. ontvangen 12, verzonden 18 telegrammen. iprang- Dinsdagavond 7 uur zal de Jongelingsvereeniging op Ger. Grondslag „Timotheus", alhier in het Geref. kerkge bouw haar jaarvergadering houden. Bij deze gelegenheid zal in openbare vergadering optreden de heer H. Both, met het onder werp „De Muziek". Belangstellenden heb ben vrijen toegang. Veen. Aan het telefoonkantoor al hier werden over de maand Sept. behandeld 52 telegrammen, waarvan 27 werden ver zonden en 25 zijn ontvangen. Dinsdag werd alhier ter aarde be steld de heer J. Koolhaas. De man was de oudste inwoner onzer gemeente en bereikte den hoogen leeftijd van 90 jaar en 9 maan den. De overledene kan als een voorbeeld van krasheid beschouwd worden. Wök. De landbouwer J. de W. al hier, haalde van een struik 6 kilo aardap pelen. Niet minder dan 51 groote aardap pelen bevonden zich aan deze eene struik. Om den toevoer en afvoer van water van de uiterwaarden gelegen onder Aalburg, beter te kunnen regelen, is het z.g. „sluisje" opengebroken en wordt door een lager liggende sluis vervangen. Het aantal verhandelde telegrammen aan het hulptelephoonkantoor alhier, ge durende de maand September bedroeg 57. Tot leden van het college van Zet ters in deze gemeente zijn herbenoemd de heeren W. van Wijk te Aalburg en C. B. Vos te Wijk. Waspik. Bij de op Dinsdag j.l. gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature A. Smeur, werden uitgebracht 209 geldige stommen. Hiervan verkreeg de heer P. van Dongen 136 en de heer J. Kemmers 73 stemmen, zoodat eerst genoemde tot lid van den Raad is benoemd De heer W. Kamp te Dongen, is herbenoemd tot Secretaris-Penningmee3ter van den Groot Waspikschen polder. Tot leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen in deze gemeente, zijn herbenoemd de heeren G. P. Teunen en M. van Son. Vergadering van den Raad der gemeente Heusden, op Dinsdag 6 Oct. 1914, de3 avonds half acht. Agenda. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning 1913. 3. Aanbieding gemeente begrooting 1915. Voorzitter: Burgemeester Honcoop. Secretaris: De hear H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Nadat de Voorzitter de openbare verga dering heeft geopend, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, welke on veranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Bij punt 2 der agenda brengt de heer L. J. Veerman namens de commissie van onderzoek rapport uit. Spreker brengt hulde aan het financieel beheer van Burgemeester en Wethouders. De commissie heeft alles nauwkeurig on derzocht en prijst het zuinig beheer van een batig saldo van f 2110,22. Bedroeg dit in 1911 slechts f 1480,94, het volgend jaar stijgend tot f 1880,94 zien we, dat we thans f 229,28 zijn vooruitgegaan. De Voorzitter dankt de heeren commis sieleden voor het gedane onderzoek en ont bindt dan deze commissie. Bij de aanbieding van de gemeentebe groting 1915 benoemt de Voorzitter de heeren G. Vos, H. Prins en L. de Mol tot een commissie van onderzoek, welke be noeming door allen staande de vergadering geaccepteerd wordt. Mededeeling wordt gedaan: a. Dat tot zetters der directe belastir.gen zijn benoemd de heeren Van Everdingen en Verhoeven. b. Dat goedkeuring is verleend tot ver koop van grond aan de firma De Haan en Oerlemans. c. Dat bij de kasopneming van den heer gemeente-ontvanger alles in orde werd be vonden. Na de gebruikelijke rondvraag geeft de heer L. de Mol zijn misnoegen te kennen over de treurige verlichting der stad. De Voorzitter wijst spreker op 't contract met de gasfabriek. De heer De Mol zegt, dat er avonden geweest zijn, waarop geen enkele lantaarn brandde, ongelukken zouden daarvan het gevolg kunnen zijn. De Voorzitter is optimistischer en zegt, een beetje duisternis kan in deze dagen geen kwaad. De aviateurs moeten onze stad niet zoo hei verlicht aanschouwen. We zijn allesbehalve op hun surprises gesteld. De heer De Mol houdt ook van geen bom metjes, waarmee de discussie gesloten wordt. Niets mesr aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze vergadering. Heusden, van 29 Sept. tot 6 Oct. Geboren: Marinus, z. v. Jacob Smits en Antonia van Rijswijk. Overleden: Arie vaD der Graaf, 77 j. Werkendam, van 29 Oct. Getrouwd: T. Ippel, 23 j. en P. de Bok, 19 j.; Th. Verboom, 29 j. en A. A. M. Klop, 24 j. Geboren: Neeltje, Cornelia, d. v. L. den Haan en E. Cnr. Potters; Johanna, d. v. H. Koman en G. StrangBastiaan, z. v. J. Kloots en P. van den Oven; Johannes Adrianus, z. v. A. H. Kooij en R. J. KrielaartFloris, z. v. A. Sehad- delee en F. Duynhouwer. de Werken en Sleeuwijk, van 29 Oct. Getrouwd: W. van der Werff, 32 j. en W. van Daalen, 31 j. Geboren Hendrik, z. v. A. van Brug gen en D. Scheffers; Cornelis, z. v. G. Vroegh en N. Stam. Brakel, over de maand Sept. Getrouwd: J. A. Mijdam, 21 j. en M. van Dalen, 24 j. Geboren: Hendrik, z. v. C. Kuijntjes en W. Versteeg; Konnegonda Geertrui, d. v. L. Schreuders en D. den Tek; Roelof, z. v. K. van Zanten en M. J. van der Linden Gerrit, z. v. J. W. van Dalen en D. van der Linden; Grietje, d. v. J. Vervoorn en E. Duijzer. Overleden: Hendrik van Tongerlo, 84 j. echtg. van L. v. Herp. Poederoijen, over de maand Oct. Geboren: Johan, z. v. J. van der Ven en J. J. Hasselman; Hendrik, z. v. G. van de Werken en M. van Brakel; levenl. aangegeven kind van H. Wijn stekers en J. Muraij. Overleden: Joost, van de Laar, 6 m. Rechtzaken. kantongerecht Heusden. Uitspraken 8 Oct. 1914. Openbare dronkenschap: D. V., zwer vende, F. J. M. en M. v. V., te Wou- drichem, ieder f 5 of 3 dagen; G. d. B., de Werken en Sleeuwijk, twee weken hechtenis. Voertuig zonder licht: J. H. M., Sleeuwijk, A. W. en H. W., Werken dam, ieder f 3 of 2 dagen. Handkar zonder licht: A. K., Werken dam, f 2 of 1 dagen. Rijwiel zonder licht: B. d. J., Wer kendam, f 3 of 2 dagen hectenis; W. v. L. en G. R. te Werkendam, M. W., Woudrichem, C. V. en C. N. te Veen, ieder f 3 of 2 dagen; J. d. B., Gorin- chem, f 6 of 3 dagen; E. E. V. de B., en H. E. de V. te Gorinchem, ieder f 3 of één week tuchtschool. Stooperij J. S., 's-Hertogenbosch en P. W. D., zwervende, ieder f 5 of 10 dagen; J. v. B., Meeuwen, f 0.50 of 1 week tuchtschool; H. J. v. B., Dussen, terug aan ouders zonder straf. Loopen over eens anders grond: J. S., Werkendam, f 3 of 2 dagen; O. G., de Werken, vrijspraak. Overtreding Leerplichtwet: B. v. d. W. en J. G., Werkendam, ieder f 3 of 2 dagen. Overtr. Pol.-verordening van Wer kendam H. A., Werkendam, f 1 of 1 d. Paard onbeheerd laten staan: C. J. W. d. G., Genderen, f 3 of 2 dagen. Visschen zonder akte en zonder ver gunning: P. L. v. W., Genderen, terug aan ouders zonder straf. Visschen met verboden vischtuig: A. d. G., Elshout, f 6 of 3 dagen, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen aalschaar en bevel tot ver nietiging daarvan. 'Visschen zonder vergunning: A. W. H., 's-Hertogenbosch, f 3 of 2 dagen mei verbeurd verkl. van het in beslag genomen visohsnoer en bevel tot ver nietiging daarvan. Visschen zonder akte en vergunning met wargaren: A. V-, Veen, opposant van een vonnis d.d. 9 April j.l., verzet vervallen verklaard. Hfnnenland. In de vergadering van de Tweede Karher van 9 dezer is het buitengewoon crediet van 50 millioen toegestaan, en het ontwerp tot bestendiging van den staat van oorlog goedgekeurd. Voor de Provincie Noord-Brabant is op 7 dezer door den heer Commissaris der Koningin onzer Provincie gein- stalleerd een Provinciaal Comité tot het verleenen van hulp en ondersteu- uing aan naar Nederland uitgeweken vluchtelingen. Na een indrukwekkende inleiding, waarin o. m. gewezen werd op den grooten nood, waarin vele vluchtelingen verkeeren, op den steeds wassenden stroom dezer ongelukkigen, die in ons land een toevluchtsoord meenen te kunnen en dit zullen vinden bij algemeene medewerking der bevolking, werd ieders hulp ingeroepen, om hen, die niet geheel ontbloot zijn van mid delen van bestaan, en de onbemid- delden, te steunen door finantieele hulp en medewerking te verschaffen, ten einde hen in de gelegenheid te stellen straks naar hunne haardsteden te kunnen terugkeeren of naar een toevluchtsoord te worden overgebracht, of hen, die daardoor bizondere positie niet thuis behooren, door andere mid delen voort te helpen. Na gewezen te hebben op de veel omvattende werkkring welke deze com missie op zich zal hebben te nemen, doch ook op de hoogst dankbare taak voor het welzijn van zoo vele ongeluk kigen te kunnen zorgen, gaf de heer Commissaris het woord aan den Voor zitter van het Provinciaal Comité, den heer Mr. Tilman. De Commissaris der Koningin verklaarde daarna gaarne het eere-voorzitterschap te aanvaarden, en zegde het Comité in alle opzichten zijn steun toe. Het Comité besloot daarna van hare samenstelling kennis te geven aan de bevoegde autoriteiten, met omschrijving van het doel, zich om samenwerking te wenden tot de plaatselijke Comité's in de Provincie, en op verschillend gebied medewerking van weidenkenden in te roepen. De samenstelling van het comité is als volgt Eere-Voorzitter Mr. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin; Voorzitter Mr. Tilman, te 's Hertogen boschLeden L. F. G. Bode te Gin- neken Dr. L. Deckens te Eindhoven A. Gijzen, Burgemeester te BoxtelJ. B. F. van Gils te Waalwijk G. Ingen Housz te BredaMr. J. H. v. d. Meu len te Bergen op Zoom G. D. Perk te OisterwijkJhr. Mr. W. v. d. Poll te 's-HertogenboschMr. Dr. A. van Rijckevorsel te idem; F. Verbunt te Tilburg: W. M. J. van Wely, te Roo sendaal P. J. J. de Wit te Helmond M. A. de Wit te Oudenb^sch Mr. G. van Zinnicq Bergman te Vught, ter wijl als secretaris zal optreden Th. W. Roeffen te 's-Hertogenbosch. In de „Arnh. Crt." schrijft generaal jhr. Van der Goes een geruststellend woord naar aanleiding van de in som mige kringen heerschende vrees, dat de thans ingetreden belegering, eventueele val, van de stelling Antwerpen de Nederlandsche neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen, doordat Engeland er toe zou kunnen overgaan, om langs de Schelde België ter hulp te willen komen. De generaal zet op den voorgrond dat de Schelde Nederlandsch territoir is en dat dus een vervoer van troepen of welk ander ooriogtransport dan ook langs de Schelde, eene schending van onze neu traliteit zou beteekenen. Aannemende, dat Engeland op dit moment daartoe de noodige troepen beschikbaar zou hebben wat evenwel volgens de onlangs afgelegde verklaring van lord Kitchener niet het geval kan zijn dan staat het te overwegen, of het te hulp komen van België op die wijze, de beste, of zelfs maar een enxele goede kans van slagen aanbiedt. Vooreerst zij dan opgemerkt, dat uit dit vervoer of de poging daar toe noodzakelijk de oorlogstoestand met Engeland zou intreden en als ge volg daarvan het voorgenomen troepen vervoer zoo niet onmogelijk worden dan toch een zoodanige vertraging zou onder gaan, dat de hulp naar menschelijke berekening, te laat zou komen. Toevoeging van vreemde troepen in Antwerpen zou ooE leiden tot vermeer dering van proviandverbruik en com plicatie in de uitvoering van het vast gestelde verdedigingsplan. Daartegen over is de overbrenging van troepen naar de Belgische West of Fransche Noordkust zeer eenvoudig. Blijft alleen dus nog over of die van buiten aan te brengen hulp voor het behoud van Antwerpen ook van meer beteekenis is; op deze vraag luidt het antwoord beslist bevestigend. Ten eerste blijven de in bondgenoot schappelijk land gedebarkeerde troepen langs veel korteren en geheel gevaar- loozen weg in verbinding met hun eigen land, wat vooral met het oog op aanvoer van munitie en reserves van groot be-j lang is; voorts kunnen zij in verbin ding met andere bondgenootschappelijks

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2