Boneel voorhanden was. De telefoon is nog niet hersteld. Ook de waterleiding is nog niet geheel in orde. Alle her- stellings.verken liggen trouwens thans stil. Het dienstdoend politie-personeel wordt gestadig talrijker. Beiersche soldaten wierpen Woensdag middag een aantal (vermoedelijk on bruikbare) mitrailleuses in de Schelde. De treinen en tot de stad toegang gevende wegen zijn vol terugkeerende vluchtelingen, doch ook de naar Neder land vertrekkende treinen waren dicht bezet. Onder de Duitsche soldaten heerscht een gedrukte stemming. Uit Londen wordt d.d. 22 October geseind Het persbureau deelt mede, dat de vijand gisteren geduiende den geheelen dag hardnekkige tegenaanvallen deed op het front der verbondenen, doch met aanzienlijke verliezen werd terug gedreven. Vooral het Belgische leger heeft zich daarbij onderscheiden door de moedige verdediging zijner stellingen. Gedurende de laatste vier dagen hebben de Belgen stand gehouden in de loopgraven over een afstand van 30 kilometer, tegen een sterken vijand. Zij hebben ver scheidene keeren zelfs succesvolle tegen aanvallen gedaan. Parijs via Londen, 21 October. Het communiqué van 11 uur deelt o. m. medeHet Duitsche leger dat zich op weg naar Warschau bevond, is in den loop van den dag van gisteren tot een overhaasten terugtocht gedwongen. De vijand verlaat de stellingen, die hij voor de verdediging had ingericht. De Russen achtervolgen hem en maken vele krijgsgevangenen. Zwitsersche bladen vernemen uit Marseille, dat daar Maandag weer 30,000 man Indische troepen zijn aan gekomen op 18 Engelsche booten. Het stadsbestuur van Weenen heeft besloten een monumentaal graf te laten bouwen voor alle in den oorlog ge sneuvelde Ooetenrijksche en Hongaar- sche strijders. Er is een prijsvraag voor uitgeschreven, 't Besluit van den Raad luidt aldus „Tot blijvende herinnering aan de voor de eer en den roem van ons Vader land gevallenen sticht de gemeente een gemeenschappelijke begraafplaats bij het Rondo aan het einde van de K ipelleDStrasse op het centrale kerkhof. Het is bestemd voor het begraven van alle vaderlandsche strijders, die in den oorlog zijn gesneuveld en in Weenen thuis hoorden of woonachtig waren en voor hen, die aan in den strijd be komen wonden zijn overleden, zonder onderscheid van nationaliteit of geloofs belijdenis. De begrafenis van al deze zal geen kosten voor nabestaanden meebrengen. De gemeente zal op de begraafplaats een waardig grafmonu ment oprichten en neemt voor haar rekening den aanleg van de beplanting, evenals de grafsteenen, die bij de graven geplaatst zullen worden" Men meldt uit Oostburg aan de N. R. Ct.: Aan alle Engelsche en Fransche on derdanen die nog te Oostende, Blanken- berghe, Heijst, Knocke enz. vertoefden is aangezegd dat zij onmiddellijk (al thans binnen twee uur) de kust moesten verlaten, anders zouden zij gevangen kwamen de gasten van den baron aan. 't Waren eenvoudige land-edellieden en grondeigenaars, verheugd op het vooruit zicht ven het genot dat het feest zou bieden de notarissen en de geneesheeren uit de omliggende dorpen, voor wie die jacht en dat feest een welkome afleiding in hun da gelij ksch, eentonig bestaan was, en eindelijk kwam ook de brik van den vorigen avond aanrollen met Jan De Marcilles en zijn gasten in fluweelen costuum met complete uitrusting voor de jacht en voorzien van( handkoffers, waarin hun galatoilet voor 't diner geborgen was. Een stevig ontbijt was in de groote eet zaal aangericht, en toen de magere, onaan zienlijke figuur van den Duitscher binnen trad, zagen de gasten elkander nieuws gierig aan. Mijn vriend, mijnheer Fulgence Guillard, zoo stelde baron Maxime hem voor. Het ijs was direct gebroken, zijn vriend, een vriend van den baron! Was het toeval of opzet, Guillard zat in de onmiddellijke nabijheid van den graaf en kon hem op zijn gemak opnemen. Oogen- blikkelijk zag hij, dat zijn gedachten el ders waren; onmiskenbare teekenen van onrust vertoonden zich op zijn gelaat en nu en dan trokken zijn fijne wenkbrauwen zich pijnlijk samen. Én geen wonder, den vorigen avond nog bij zijne thuiskomst had hij slechte tijding ontvangen. Een schuldeischer eischte de betaling van vijf tienduizend francs, die vervallen waren, 't was een dreigende brief, en nergens was meer crediet te kriigen; de notarissen wei gerden langer geld te leenen en de kas van zijn broeder César De Marcilles was ook uitgeput. Zoo lang deze wat bezat, had hij, onbezorgd en goedhartig als hij was, zijn broeder geholpen en de rest zelf verteerd, want hij was een van die menschen, die, eerlijk en edelmoedig, wat zij hebben tot genomen worden. Deze vluchtelingen komen nu weder alhier over de grenzen. De Bulgaarsche regeering heeft offi cieel bekend gemaakt dat een flottille Russische Donaubooten Zondag dicht langs den Roemeenschen oever de Donau is opgevaren naar Servië, met een brigade infanterie, benevens allerlei oorlogsvoorraad en paarden aan boord. Wij hebben al meer melding ge maakt van het Sinterklaas-schip dat de kinderen in de Ver. Staten tegen Kerstmis naar Europa zullen sturen met allerlei goede gaven voor de Europeesche kinderen en verarmde ge zinnen, die anders tengevolge van den oorlog prettige kerstverrassingen (de Amerikaansche Santa Claus is te ver gelijken met den Engelschen „Kerst man", niet met „den Bisschop" van de Hollandsche kinderen) zouden moeten derven. Thans komt bericht dat het Sinterklaas-schip het transportschip Jason van de Amerikaansche marine, dat door de Amerikaansche regeering was beschikbaar gesteld den lOden November zal vertrekken. Het schip zal Engelsche, Fransche, Nederlandsche en Oosten rij ksche havens aanloopen. Vele Amerikaansche spoorwegen ver voeren de voorwerpen, die voor de Europeesche kinderen bestemd zijn, gratis naar de haven van vertrek. Behalve presenten, neemt de Jason ook steenkool mee voor Amerikaansche kruisers in de Middellandsche Zee. Reusachtige transportvloten vormen sedert eenige weken bijna een aaneen gesloten brug over het Kanaal tusschen RamsgateDoverFolkestone aan de Engelsche en Duinkerken-Calais-Boulog- ne aan de Fransche kust aldus wordt aan Zweedsche bladen gemeld. Men verwacht dat een Engelsch expeditie-korps ter sterkte van 200,000 man binnen enkele dagen op Fransche bodem zal staan. De Times meldt dat de Tsaar den regeeringsverkoop van alcohol vooral- tijd heeft verboden. Dit jaar was de opbrengst uit dit monopolie op ruim 116 millioen gulden geschat. In de „Neue Freie Presse, verklaart hertog Mig iel van Braganza dat z.i. de verstandigste houding van Portugal is, die van strikte neutraliteit. Portugal zou, naar zijn meening, als het zich in den strijd mengde, niets te winnen, maar alles te verliezen hebben. Hij is van opinie dat Oostenrijk en Duitsch- land een zeer rechtvaardigen oorlog voeren en zou het daarom zeer be treuren als de meerderheid zijner land- genooten op aansporing van onverant woordelijke personen, zich bij de tegen standers dier mogendheden aansloot. Een reusachtige brand verwoest op dit oogenblik geheele streken van West- Borneo. Dichte rookwolken belemmeren de scheepvaart tusschen Java en Singa pore. Zij benemen den schepen het uitzicht en de lichten der vuurtorens worden er door verduisterd. Het stoomschip Tjimahi, van de JavaChinaJapan-lijn, had al eenige dagen binnen moeten zijn. Men vreest, dat het schip in Straat Banka een ongeluk is overkomen. Aan de Admiraliteit te Londen wordt geseind dat de Engelsche schepen „Chilkaur", „Troilus", Benmohr" en „Clan Grant", ook een baggermolen, hun laatsten cent toe weggeven, zonder zich ooit de moeite te geven te rekenen. De Duitscher kon beminnelijk en aan genaam zijn als 't noodig was, en begon nu handig met het gesprek op een terrein te brengen, waarop hij spoedig vert ouwe lijke mededeelingen kon verwachten. Hij roemde de wijze van beschouwing van Mar cilles, waarover hij beweerde veel te hebben hooren spreken, een loftuiting, die een bitteren glimlach op het gelaat van den edelman bracht; hij maakte geen geheim van de moeilijkheden, waarin hij zich be vond. Ik ben nooit rijk geweest, bekende hij openhartig, maar nu zijn wij arm, en mis schien zal ik genoodzaakt zijn, het land te verlaten. Hij was tot alles besloten, en niets zou hem te zwaar vallen, waar 't welzijn zijner Helena gold; dat zeide hij wel niet hardop, maar 't sprak duidelijk uit zijn oogen. Zullen wij de gravin aan 't diner zien? vroeg Guillard. Ja, zij komt straks hier, en metinnigen weemoed voegde de graaf er bij, dat zal wel onze laatste, genoegelijke dag zijn! 't Kon niet moeielijk vallen, dien grooten goedigen, jongen man, met wien men direct op zijn gemak was, beet te nemen, want hij had niets in zijn leven te verbergen en verheimelijkte ook niets overtuigd als hij was, dat, was zijn fortuin ook verloren, zijn eer onbesmet bleef en Guillard overlegde bij zichzelf dat 't zaakje te mooi leek, en voor hem kinderspel zou zijn. Tegen den middag gingen de jagers het veld in, troepen dorpsbewoners en bosch- wachters joegen het wild op, en doorzoch ten de akkerstelkens weerklonken schoten, en de meeste bedienden, onder hen ook Lazare, waren, aangetrokken door het leven dige schouwspel, naar buiten geloopen, om ten minste iets te zien en te hooren. waarschijnlijk *de „Ponrabbel", zijn in den grond geboord door den Duitschen kruiser „Emden". Ook de Britsche stoomboot „Exford" werd door de „Emden" buit gemaakt. Dit zijn weder zes offers op rekening van dit onverschrokken Duitsche oor logsschip. De lijst bestond reeds uit tien schepen. Twee Engelsche eskaders zijn sinds eenige weken belast met het opsporen van den rusteloozen vervolger, maar blijkbaar zonder succes. Uit een brief aan de Morgenpost Dat de oorlog een wreed en bloedig handwerk is hebben de onschuldige duiven van Duitschland ondervonden. Daar de mogelijkheid bestond, dat in onzen rug een dienst met postduiven georganiseerd werd, was bevel gegeven, alle duiven dood te schieten. Sedert drie dagen eten alle inwoners, van deD kommandant tot den zuigeling in de wieg duivenbout. Vooral onzen gewon den, die in het front niet met gebraden gevogelte verwend zijn, is deze lekkernij te gunnen. Er zijn echter ook drommels oude lichtingen daaronder onder de duiven natuurlijk. Parijs, 22 October. De bedrijvigheid, wuarvan de vijand gisteren biijk had gegeven, is heden niet verminderd Tusschen de Noordzee en La Bassée wordt de slag op hevige wijze voortge zet, zonder dat de Duitschers het Bel gische leger en de Fransche en Engel sche troepen tot wijken hebben kunnen brengen. Hetzelfde is het geval tusschen Atrecht (Arras) en de Oise. De vijand legt een groote krachtsontwikkeling aan den dag, welke nergens met succes be kroond is. Plaatselijk Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer - straat 69, 's Hertogenbosch, het oeste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. lleusden, 24 October. Vier families elk van circa 4 personen, zijn reeds weder van hier naar Antwerpen vertrokken, en een andere familie maakt zich tot vertrek gereed. Dit zijn allen per sonen, die voor eigen rekening pensions betrokken hadden en die zich bezorgd maken over nagelaten bezittingen en zaken. Met genoegen merken we op, dat over het geheel de zaken alhier weder nagenoeg als vroeger marcheeren. Alle stoom booten brengen geregeld goederm aan en afeven eens spoor en tram en het getal werkloozen neemt gelukkig niet toe. De Belgische bezoekers trachten den tijd te dooden met te gaan visschen. Men ziet ze in grooten getale langs Maas en Gracht en waar maar visch verwacht wordt. De hier vertoevende loonvisschers zeggen dat er nu voor hen nog minder te verdienen valt. Onder de hier aanwezige Belgen is de gezondheid goed en ze voelen zich tamelijk op hun gemak. Evenals vermoedelijk op verschillende plaatsen, hoort men hier geregeld, sinds Zondag 1.1. kanongebulder. Donderdag was dit bizonder zwaar. Komt dit van de Noord zee of van Antwerpen, alwaar nieuw ge schut wordt ingeschoten, dat kan niemand oplossen. Verschillende personen beweren dat nu en dan de ruiten rinkelen van het sterke dreunen. Dit laatste zal wel in ver beelding bestaan. Capelle- Donderdagmorgen over kwam een der in de villa van den burge meester verblijvende belgische vluchtelingen een ernstig ongeluk. Alles was in diepe rust, toen men wakker werd door een he- vigen slag. Direct was alles op de been, denkende, dat de knal werd veroorzaakt Het kasteel lag stil en verlaten en van dat oogenblik maakte Straub gebruik om zachtjes de vestibule binnen te sluipen en de overjassen na te zien. Iemand heeft terecht gezegd „geef mij twee regels schrift van iemand en ik zal hem aan de galg brengen", en nu wilde de goede Guillard den armen Jan misschien wel niet doen hangen, maar voorloopig zou hij toch gaarne een paar regels schrift van hem in zijn bezit hebben. Hij slaagde naar wensch, in een der zakken van den graaf vond hij een portefeuille, die hij, na een onderzoekenden blik rechts en links, bij zich stak. Niemand merkte den dief op en in 't bezit van 't kostbare stuk sloop de Duitscher zacht naar zijn kamer, waar hij zijn vondst begon na te zien; de porte feuille bevatte niets dat de graaf compro- mitteeren kon, een paar rekeningen, enkele briefjes, twee bankbiljetten, de treurige overblij rselen van bet verloren fortuin, en een brief van freule De Marcilles. „Waarde neef/ Ik hoor zeggen, dat uw zaken in de war zijn en dat de deurwaarders dagelijks te Marcilles komen. Waarom hebt gij niet naar mij geluisterd, en in plaats van een arm meisje, in weelde grootgebracht, een rijke erfgename getrouwd, wier fortuin uw verwarde geldmiddelen zou in orde gebracht hebben? Ge behoeft niet op mijn üulp te rekenen, gij hebt mijn raad in den wind geslagen en zult mijn geld niet krijgen, hoe diep ik ook de vernedering vau mijn oud stamhuis gevoel. ANGELIA DE MARCILLES." Een valsch lachje plooide de lippen van Straub bij 't lezen van dien scherpen briel hij bezat allerlei talenten en begon nu met ongeloofelij ke handigheid het bevende en onzekere handschrift na te maken, zoo door een bom, doch wat was het geval! De mannen slapen op de derde verdieping Aan den noord- en zuidkant zijn twee af gesloten kamertjes, in welker vloer, ter verlichting van den gang der tweede ver dieping een glas is bevestigd van ruim een meter in 't vierkant. Nu is een man, ruim 70 jaren oud, in den slaap opgestaan, heeft zich een toegang tot een der kamertjes verschaft en is terecht gekomen op de ruit. Deze, daartegen niet bestand, brak en de slaapwandelaar viel op de tweede verdieping. Ernstig gekneusd werd hij opgenomen. Dr. Kohier verleende de eerste hulp. Daarop is hij naar het gasthuis te Waalwijk vervoerd. In het blad van Woensdag werd melding gemaakt, dat onze dorpsgenoot, de heer M. de Jong, te Utrecht slaagde voor het examen candidaat-arts. Deze titel be rust op een vergissing. Het moet zijn dat De Jong slaagde voor het tweede gedeelte van het doctoraal examen in de geneeskunde. Het examen candidaat-arts heeft hij reeds twee jaren achter den rug. Wij stellen er prijs op dit bericht te kunnen reetificeeren. Dussen. Geen 95 zooals in dit blad van Zaterdag werd gemeld, bedraagt het aantal Belgische vluchtelingen maar 181, welke zijn ondergebracht in de oude biz. school der Eerw. Zusters en particuliere woningen. De ongelukkigen worden hier met veel liefde behandeld. Zondag 1.1. kwam het 9-jarig zoontje van W. van S., bij het spelen zoodanig met zijn hoofdje tegen een leuning van een brug te vallen, dat een gapende wond ont stond. Drie militairen welke in de nabij heid waren, hebben den jongen terstond naar den dokter gebracht, welke de wond heeft gehecht. (■orinchem. Met medewerking van de militaire autoriteiten heeft deafdeeling Gorinchem van den Volksbond een Huis- vlij twedstrijd uitgeschreven voor de gemo biliseerde troepen in de groepen Gorinchem en Sleeuwijk. Terecht heeft het Hoofd bestuur van den Volksbond ingezien, dat hier voor de Huisvlijt nuttig werk is te doen. Hoewel door comité's voor ontspan ning en ontwikkeling reeds veel wordt gedaan om de manschappen, die ter ver dediging van ons vaderland uit hun gewone omgeving zijn ontrukt, zooveel mogelijk aangenaam en nuttig bezig te houden en hun mobilisatietijd zoo dragelijk mogelijk te maken, heeft de Volksbond gemeend, dat op het oogenblik ook voor haar nuttig werk te doen is. Dit geldt in de eerste plaats voor hen, die door den aard van hunne detacheering op forten of afgelegen plaatsen geen gelegenheid hebben van de aangeboden gelegenheden voor ontspanning of ontwikkeling gebruik te maken; in de tweede plaats voor degenen, die om de een of andere reden de gelegenheid, ver schillende cursussen te volgen, niet kunnen benutten en in de komende winteravonden over vrijen tijd beschikken, die op de een of andere manier gevuld moet worden. Terecht hebben de militaire autoriteiten dan ook ingezien, dat het bevorderen van Huisvlijt onder de militairen een krachtig middel is, om hun bezigheid te verschaffen en terug te houden van op minder ge- wenschte wijze hun vrije uren door te brengen, en kan de Volksbond op alge- meene medewerking rekenen. Mocht er in de twee groepen, waarover de afdeeling Gorinchem zijn werk uitstrekt, voldoende medewerking worden gevonden, dan ligt het in de bedoeling in de maand December een Huisvlijttentoonstelling te houden, voor alle militairen kosteloos toe gankelijk, waarvoor verschillende prijzen zullen worden uitgeloofd en die door aller lei feestelijkheden een waardige belooning zal zijn van het werk, dat door de mili tairen is verricht. Wij wekken daarom alle militairen op aan dezen wedstrijd mede te doen. Op de circulaires die in beide groepen aan ieder zijn uitgereikt, wordt de uitvoering en de voorwaarden uitvoerig omschreven, terwijl in ieder fort of kantonnement een of meer personen zullen worden aangewezen, die als tusschenpersoon tusschen de medewer kers en het afdeelingsbestuur zullen op treden. nauwkeurig, dat men zich in het echte en het vervalschte zou hebben kunnen ver gissen, indien het papier van 't eerste niet al te duidelijk het bewijs voor de gierig heid der oude dame had geleverd. Toen zette hij zijn onderzoek voort. De rekenin gen bewezen den wanhopigen toestand waar in de graaf verkeerde, en een brief waarin een vrouwenportret gevouwen was, kwam dien nog bevestigen, 't Was 't portret van Helena de Marcilles, een slanke, blonde vrouw, met een schoon gelaat, welgevormde handen en donkere oogen in een schitterend blank gelaat. De photografie was niet bij zonder gelukkig geslaagd, en toch trof zij bij den eersten oogopslag, hoe moest dan het origineel niet zijn! Nu, zeide hij, die jager had gelijk, toen hij haar de schoone Helena noemde. Zij zou iemand in vuur en vlam zetten! De brief was door de gravin aan haar echtgenoot gericht, en luidde: „Wees niet zoo bezorgd, zijn wij niet sterk in onze liefde; en kunnen wij met haar lijden? Ik vrees alleen de armoede voor Gabrielle! Gij hebt mij uit mijn een voudig leven weggehaald en ik wil daartoe gaarne terugkeeren, zonder een enkele klacht, als ik u maar behouden mag. Met u zal ik gelukkig zijn, al moeten we ook leven als die arme visschers, die we eens aan de punt van Finistère op de rotsen van Pennarch bezocht hebben. Houd dus moed! ik heb u lief. Uwe HELENA". De graaf had het portret zorgvuldig in den brief gewikkeld, die slechts waarheid sprak. De jonge gravin had haar echtge noot afgodisch lief, hij had haar, arme wees, gehuwd, na den dood van haar vader, den kolonel Lignéres, die bij zijn dood zijn pensioen medenam. Met evenveel zorg als den vorigen schreef Fulgence Guillard nu ook dezen brief over, en legde het origineel 's-Gravernoer. Dinsdag 20 dezer overl ed alhier op bijna 84-jarigen leeftijd le heer Johannes Loeff, die van 23 November 1867 tot 20 November 1909, ongeveer 42 jaren, aan het hoofd der gemeente stond en naast het burgermeesterschap in dat tijdperk ook werkzaam was als gemeente secretaris en vele andere burgerlijke en kerkelijke betrekkingen. Tijdens zijn burgemeesterschap wist hij uier veel tot stand te brengen, waaronder we hier met name noemen: de klinker bestrating aan de Vaart, de straatverlichting, woningverbetering waardoor vooral den Molendijk een mooi bebouwd deel der ge meente werd, herhaaldelijke havenverbe tering, stichting eener prachtige school in 1872 en op het eind zijner loopbaan den bouw van een sierlijk gemeentehuis. In het belang der armen was de leus van zijn hart: „werk en gij zult eten", zoodat zijn streven steeds was: werkverschaffing en daarna bedeeling. Ook buiten het terrein zijner gemeente heeft hij meermalen ge toond de algemeene belangen te behartigen. Ondermeer gaf hij den eersten stoot aan de afschaffing der tollen in de provincie en men weet: Noord-Brabant begon er mee en Nederland volgde. Over dit onderwerp heeft hij meermalen geschreven en nog voor ie mand anders dat onderwerp in het open baar had aangeraakt, heeft hij onder meer te Oosterhout daarover eene lezing gehouden. Zijn leven is een rijk leven geweest, ge paard aan een ijzeren wil, een leven rijk aan denken en doen en beiden van hem waren steeds den tijd vooruit, waardoor niet zelden bestrijding het gevolg was Met hem is van ons onder het huidig gewoel der volkeren heengegaan een man, wiens voorzaten sedert 1750 ons volk bestuurden en wiens voorvaderen hier ook soms zware tijden doormaakten. Zijn naam zal binnen en buiten de gemeente nog lang in dankbare herinnering blijven. Deze week is alhier door den heer D. Smits, voorzitter der Tuin- en Land- bouwvereeniging, een cursus in veekennis geopend, waaraan 19 leerlingen deelnemen. De lessen worden gegeven door 'den heer J. Bouwman, rijksveearts te Oosterhout. S-Gr rave moer. De huisschilder C. B. is Vrijdag van eene aanzienlijke hoogte gevallen, doordien de ladder, waar op hij stond te werken, doormidden brak. De man zal eenige dagen rust moeten houden. De oude heer D. L. is Vrijdagavond door de duisternis misleid, in den vijver voor zijne woning geraakt. Voorbijgangers moesten hem uit zijne netelige positie ver lossen. Meeuwen. Naar wij vernemen, hebben alhier 6 jongens zich aangemeld om deel te nemen aan het herhalingeonderwijs, gedurende den wintercursus 191415, welke 1 November a.s. beginnen zal. NieuwendOk.- Us- H. de Bruijn, die het beroep naar de Geref. kerk alhier aannam, hoopt op 22 Nov. des namiddags 2 uur, zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door zijn vader ds. De Bruijn van Oud-Vosmeer. Onze dorpsgenoot de heer J. Mons- houwer, heeft de benoeming als tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Nieuw- Lekkerland aangenomen. toprusi j£. Naar we vernamen, ontving dezer dagen onze dorpsgenoot A. v. d. K. alhier bericht, dat ook hij voor de uitkee- ring der „Ouderdomsrente" in aanmerking komt. Voor genoemde een buitenkansje, te meer daar hij bij de eerste betaling een bedrag van c.a. f 90 zal ontvangen. Heden (Zaterdagavond 8 uur zal voor de antirev. propaganda club „Groen van Prinsterer" alhier in haar vergader locaal optreden de heer H. E. v. d. Leeden met het onderwerp „De Christelijk-Historisohe partij". Door den heer B. de Rooij zal art. 4 van 't a.-r.-program ter bespreking worden ingeleid. Belangstellenden hebben vrijen toegang. Daar heden de toestand der werkeloos heid in deze gemeente wel iets verbeterd is, werd door het bestuur der „Hulpkas", verbonden aan de afd. „Patrimonium" alhier weer in de portefeuille; een duivelsch lachje krulde om zijn bleeke lippen, hij daalde de trap weer af, en begon in de vestibule met de handigheid van een echten zakken roller, de zakken te onderzoeken, die hij bij zijn eerste onderzoek overgeslagen had. Zij bevatten een sigarenkoker en een zakdoek beide met een gravenkroon gemerktonder die kroon stonden op den zakioek de let ters J. M. Straub zag erjgeen bezwaar in zich van dat waardelooze voorwerp, dat de eigenaar immers hier of daar verloren kon hebben, meester te maken, en weer op zijn kamer gekomen, voegde hij dit bij de beide afschriften, en mompelde tevreden: Zie zoo, dat is het begin van 't arsenaal. Hij had nu meer dan de twee regels, die er noodig zijn om iemand aan de galg te brengen. Terwijl hij bezig was om een en ander op te bergen, trok het geritsel van een naderend rijtuig zijn aandacht. Hij trad aan het venster en zag de brik van Marcilles, waaruit juist een jonge dame van wonder bare schoonheid stapte. Baron Raynaud stond aan het portier en reikte de nieuw aangekomene de hand. Dat was het origi neel van de photografie in de portefeuille, gravin Helena De Marcilles. IV. K9et ultimatum. Een druk discours ontspon zich onmid dellijk tusschen de jonge vrouw en den baron, en al kon Fulgence de woorden niet verstaan, de beweging hunner lippen en hun drukke gebaren lieten geen twijfel omtrent den inhoud over. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2