Wei Land van Heosden en Altena, de Langstraat en de Boraraelerwaard De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad. De vrouw van Den Banneling, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3411U7 oensdag 11 November. 1914. FKLILLfcTON. UNO ^AN VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, f-anco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke mmers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad (Secretariaat: Theresiastraat 51, 's-Gra- v^nhage) heeft een schrijven gericht tot eenige honderden personen in het buitenland, waarin hun wordt mede gedeeld de totstandkoming van deze centrale Nederlandsche vredesorgani satie en aangedrongen wordt op de vorming van Centrale Raden ook in de andere landen, althans in de on zijdige Staten. De Raad wijst in dit schrijven op de onvoldoende samenwerking, die vóór den oorlog tusschen de verschil lende tegenstanders van den oorlog bestond. Niet alleen bestond er onvol doende voeling tusschen de personen van uiteenloopende politieke richting, maar bovendien werkten de weten schappelijke en de meer propagandische lichamen niet krachtig genoeg samen. „Zal dit gemis aan eenheid blijven bestaan? Zal de wereld het tragische schouwspel blijven vertoonen van tal van verschillende, onderling tegen strijdige en op zich zelf onmachtige acties, zullen wij door dezen oorlog nog niet geleerd hebben van hoe buiten gewoon gewicht een hechte organisatie, een krachtige voorbereiding is? Zoo ooit, dan is het thans de tijd de handeo ineen te slaan. Immers, van den toekomstigen vrede zal het af hangen, of Europa een nieuw tijdperk van dreigende weerwraak-oorlogen, van steeds toenemende bewapeningen zal tegemoet gaan, dan wel een tijd van bloei en vooruitgang, waarin de vol keren, bevrijd van den druk der be wapeningslasten en van den dreigenden oorlog, in vrijheid met elkander zullen samenwerken. Zal de toekomstige vrede den overwonnenen door de overwin naars worden opgelegd met den geest van het „Vae Victis", (wee den over wonnene), of zal de vrede een geza menlijke daad zijn van alle partijen, waarbij overwinnaars en overwonnenen, oorlogvoerenden en onzijdigen gelijke lijk bevorderen het welzijn der toe komstige geslachten door het trachten naar een duurzameu vrede? Voor de verwezenlijking van dit ideaal kunnen thans reeds geleerden en propagandisten voor de vorming eener krachtige open bare meening werkzaam zijn. Een poging te doen om deze werk- zaamheden te bevorderen is het doel dezer vereeniging. Zij, die zich in Nederland vereenigd hebben tot een gemeenschappelijke, centraal-georgani- seerde actie, zij, die vormen den Cen- tralen „Nederlandschen Anti-Oorlog Raad", waarin vereenigd zijn vertegerr-- woordigers van de meest verschillende richtingen, die tot dusverre zonder vol doend onderling verband den oorlog bestreden, zij doen thans een dringend beroep op de gelijkgezinden in de andere landen, om gezamenlijk in over leg te treden met het oog op den vrede, die eens gesloten moet worden, op een tijdstip dat ons dan niet onvoorbereid mag vinden. Willen allen, die inderdaad wenschen dat deze oorlog de laatste, althans de laatste Europeesche oorlog zal zijn, dit bereiken, dan zal bij het sluiten van den vrede, op dit psychologisch moment voor principieele hervormingen, een goed voorbereid en concreet her vormingsprogramma moeten gereed zijn en dan zal dit zeker moeten zijn van de eendrachtige ondersteuning van allen. De onmiddellijke taak van de ver schillende Centrale Nationale Raden zal volgens den „Nederlandsche Anti- Oorlog Raad vijfledig zijn: a. Onderzoek door bevoegde man nen en vrouwen omtrent de nood zakelijke hervormingen in de Euro peesche Statenverhoudingen. Als punten, die vooral de aandacht vereischen, worden genoemdontwa pening of althans belangrijke vermin dering van bewapening; een nauwere Statenaaneensluitinggebiedswijzigin gen in verband met den wil der be volking zeggenschap der volksver tegenwoordiging m de buitenlaodsche politiekhet streven naar wereldmacht en landuitbreidingpolitiekvrijhandel, althans gelijke behandeling van alle naties in koloniale gebiedenwedijver der volkeren in verband met afzet gebieden; onttrekking der wapenfabri- katie aan het particulier winstbejag; strafrechtelijke bestrijding van uitingen van vijandschap tusschen de volkeren afschaffing van buitrecht ter zee in verband met marineuitgaveninter nationale rechtspraak en dwangmaat regelen tot naleving daarvansamen- 7) Wat is er aan de hand, Maricat? Een ernstige zaak, mijnheer Bazouges. Zijn hart zwol van vreugde. Een ernstige zaak? herhaalde hij on- geloovig. Verschrikkelijk, mijnheer Bazouges; freule De Marcilles is vermoord. Wanneer? vroeg de rechter bevend. Vannacht. an Bazouges; daar was eindelijk de lang gewenschte misdaad; wat een toeval! Gij moet direct den procureur en den griffier waarschuwen, bracht hij met moeite uit, haast u wat, Maricat; gauw, Huret. Hoort, als gij er langs gaat, eens of dokter Marais thuis is, en bestelt direct een goed rijtuig. Er is geen oogenblik te verliezen, dus gauw wat, maar mondje dicht. De kleine rechter was een en al opge wondenheid en toen de beide veldwachters verdwenen waren, wierp hij zich in dear- men zijner vrouw en riep uit: Nu heb ik haar eindelijk beet, Eindelijk zijn „rechtzaak", die hem bekend moest maken en hem spoedige be vordering zou brengen. Wat een werk! Goede hemel, wat zou hij een aantal feiten, argumenten en bewij zen bijeenbrengen! In enkele minuten was hij gekleed in zwarten rok en witte das met handschoenen, die lang geleden nieuw geweest waren en dekte het hoofd met een hoogen zijden hoed, die zyn eersten glans al lang verloren had. César Bazouges was gereed tot den strijd en scherpte zijn hersens intusschen hoe -de duistere punten uit het getuigen verhoor te doen verdwijnen en hoe de meest treffende punten in het juiste licht te plaatsen. Toen hij, vervuld van koortsachtig on geduld en van het volle besef van zijn grootsche roeping, zijn woning verliet, liep hij juist den deurwaarder Leriche tegen het lijf, die met zijn welgedaan lichaam een geheele tilbury vulde. Gewoonlijk Verwaardigde de rechter zich niet tot dezen ondergeschikten ambtenaar het woord te richten en bepaalde zich tot een genadigen groet, maar nu hield hij hem staande, als door een gelukkige ingeving getroffen, en riep hem. Leriche! een oogenblikje, als 't u be lieft. Tot uwe orders, zeide de deurwaarder terwijl hij nederig zijn paard inhield; hij vreesde altijd een verwijt te krijgen voor zijn xe grooten ijver. Kunt gij mij ook zeggen, hoe het met de zaken van den graaf De Marcilles staat Best, hij verlaat daareven mijn kan toor; ik moest hem vervolgen voor een schuld aan Laville, die den wissel wilde doen protesteeren. Dat weet ik. Hij heeft mij aardig verrast. Hoe zoo? Door alles te betalen, hoofdsom, in terest en de kosten. Met welk geld? Met mooi goudgeld, prachtige Louis d'or. Er was niets op aan te merken, hij moet iemand gevonden hebben, die het hem geleend heeft. Maar dat kan niet blijven j duren, tenzij tante d'Orgères betaalt. Dank ul i De deurwaarder legde de zweep over de 1 paarden en ging weder andere ongelukkigen stelling en het op geregelde tijden houden van Vredesconferenties. De verschillende Nationale Raden zullen moeten overwegen, welke dezer onderwerpen in duidelijk omschreven voorstellen kunnen worden belichaamd, voor welke voorstellen dan de macht der openbare meening moet worden gewonnen. b. Voorbereiding, om de openbare meening ten gunste dezer hervor mingen te organiseeren. Als middelen, om de openbare mee ning zóó te vormen, dat bij het sluiten van den vrede met kracht op het tot stand komen van hervormingen wordt aandrongen, worden genoemd interna tionaal weekblad, internationaal peti tionnement, openbare betoogingen in alle landen, internationaal manifest met een voor allen duidelijk sprekend beginselprogramma. Met de voorbe- j reiding dezer volksactie kan reeds thans een aanvang worden gemaakt. Want ongetwijfeld bestaan reeds thans ver schillende door de tegenstanders van den oorlog algemeen erkende begin selen, welke verkondigd kunnen worden ook zonder dat de studie dier onder werpen reeds beëindigd is. De studie ten aanzien dezer punten zal niet zoo zeer strekken om de wenschelijkheid dier hervormingen te doen blijken, als om bepaald uitgewerkte hervormings voorstellen hieromtrent te ontwerpen. I c. Handhaving der internationale samenwerking op allerlei gebied. De Raden zullen een woord van waarschuwing doen hooren tegen on- noodige uitwassen van de vijandige gevoelens, die in de oorlogvoerende Staten zich uiten, terwijl zij tegenover de al te persoonlijke opvattingen in alle oorlogvoerende Staten een meer objectief geluid zullen doen hooren uit de kringen der onzijdige volkeren. d. Bevordering eener bemiddelings poging op het gunstige tijdstip. e. Opkomen voor den eerbied voor het recht. De „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" spreekt in dezen brief het ver trouwen uit, dat in andere landen gelijke centrale organisaties zullen tot stand komen, die dan onderling met j elkander in overleg zullen treden en aldus zullen kunnen leiden tot één eendrachtige, geconcentreerde, interna tionale actie. De Raad eindigt zijn met zijn onheilspellende briefjes vervolgen, maar met het slecht humeur van een hen gelaar, die juist een prachtigen baars op gehaald heeft, maar hem weer in 't water laat vallenen de rechter van instructie schreef haastig op het eerste blad van zijn dossier: Terugbetaling van vijftienduizend francs schuld aan Laville bij Leriche den zesden October 's morgens vroeg in goud geld. I Als graaf Jan dien moord eens gepleegd had, peinsde hij, wat een beweging zou dat maken en wat een triumf voor mijeven later, als een logisch gevolg van zijn over peinzingen hoopte hij al, dat hij werkelijk schuldig zou zijn, en toen hij met den pro cureur en den griffier in de oude berline, die zeker al van voor de Restauratie dag- teekende, den weg opreed, had hij al in zijn binnenste besloten, dat de graaf op de bank der beschuldigden zou plaats nemen en dat zfjn schuld bewezen moest worden; zelfs ging hij met 't plan om, direct een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uit te vaardigen. Hij werd van dat mooie plan alleen teruggehouden door de overweging, dat als de graaf had willen ontvluchten, hij zich niet dienzelfden morgen in het hol van den leeuw zou gewaagd hebben om de vijftien duizend francs aan Leriche terug te betalenhij stond hem dus in ge dachten nog uitstel toe, totdat hij nadere inlichtingen zou gekregen hebben, maar intusschen had de beschuldiging vasten grond in zijn geest gekregen. De procureur van Mayenne, een waardig magistraat met prettig humeur, beschul digde niemand; hij wachtte af; innerlijk had hij een hekel aan het geheele geval, want het bracht stoornis in zijn gewone nietsdoen, hij had geen hoogere aspiratie, en geld genoeg om met zijn betrekking tevreden te zijn en op ruimen voet in Mayenne te kunnen leven. pleidooi voor „concentratie van krach ten" en „tijdelijke voorbereiding" met de verklaring, dat niet zonder schroom het initiatief tot deze reorganisatie der verschillende vredesstroomingen ge nomen is. „Maar de vrees, dat ook thans weder het niet voldoende verband tusschen de zelfstandig werkende orga nisatie tengevolge kan hebben, dat veel minder bereikt wordt dan, gegeven de talrijke krachten ten goede, mogelijk en bereikbaar zou zijn bij krachtige concentratie en tijdige voorbereiding, noopt ons tot spreken, tot het nemen van een initiatief dat misschien aan zeer velen zal welkom zijn. Wij zqn begonnen, omdat er begonnen moest worden". Buitenland. In Engelsche bladen wordt een le vendige beschrijving gegeven van een schitterenden, gecombineerden aanval gedaan door een afdeeling Marokkanen, de Fransche koloniale infanterie en In dische troepen. Zich bevindend tegen over een doodelijk vuur der Duitschers brachten de Afrikaners en de Indiërs hun gewone taktiek in praktijk, door zich in greppels, achter heggen en der gelijke natuurlijke hinderpalen te ver bergen. Na een kwartier lang met groote hevigheid geschoten te hebben, dacht de vijand dat hij zijn tegenstanders ver nietigd had en rukte aanvallend op, maar toen zij de verborgen Indiërs en Afrikaners tot op 100 yards genaderd waren, sprongen dezen op. Plotseling kraakten geweersalvo's en hoorde men het geratel der mitrailleurs. Het geheele Duitsche detachement werd als wegge maaid en de overigen vluchtten, nagezet door de geallieerden, die den vijand voor zich uit dreven en verjoegen uit de dorpen Hollebeke en Nessines, welke belangrijke strategische punten vormden gedurende lezen tegenstand. Een bataljon van den hertog van Würt- temberg werd tegen de drassige hellingen van de Leie gedreven en gaf zich over. De aanval duurde vijf uur. Men schat de verliezen der Duitschers op 3000 man dooden en gewonden. De geallieerden namen ook vele soldaten krijgsgevangen, maakten zes kanonnen buit en een ge- heelen ambulancetrein. De vijand werd zes mijlen teruggeworpen. Engeland heeft thans formeel den oorlog verklaard aan Turkije. De Turksche gezant heeft gisteren Londen verlaten en is naar ons land vertrokken. Prins Joachim Albert van Pruisen, die als majoor aan de gevechten in het Westen deelnam, is door een schot in den rechtervoet gewond geworden. De Prins is tot herstel zijner wonde naar zijn landgoed Strobl (Salzkamgergut) gegaan. Volgens een telegram uit Tokio heeft Tsingtau zich aan de Japanners overge geven. De overgave geschiedde na een hevig bombardement, waarbij het voornaamste fort viel. Van de bezetting van het fort werden 200 man gevangen genomen. De Corriere della Sera verneemt dat de Turken op twee uur afstand van Smirna 70.000 man hebben samenge trokken. De forten op zeven mijlen af stand vau de kust zijn versterkt. Wij vernemen dat de Duitschers van de stad Antwerpen een oorlogsschatting van 50.000 000 frs. eischen. Door de Engelschen werd bij Atrecht een der veelbesproken Duitsche kanon nen van 42 c.M. veroverd. Tal van wa gens wartn noodig om het stuk te ver I voeren. Ook werd een groote hoeveel- heid projectielen, voor dit mortier be- stemd, waarvan elke granaat een ton I weegt, genomen. De ingenieurs van de fabriek van Krupp, die voor de bedie ning van dit kanon waren aangewezen, werden gevangen geuomen. De correspondent van de „Daily Chronicie" te Parijs beschrijft het gevel aldus Op 30 October kwamen Fransche ver kenners er achter, dat er een belang rijke Duitsche troepenconcentratie plaats vond tusschen Lens en Douai. Ook werden er Duitsche wielrijders en Pruisische gardetroepen aangetroffen op een linie, die vroeger door de Beiersche landweer bezet was geweest. De Franschen gaven nu bevel eenige dorpen ten noorden van Atrecht te ont ruimen en de cavaleriekantonnementen te ontbinden, om aldus den schijn te wekken, als wilden zij Atrecht zelf loslaten. Op 31 October kwam er een Taube boven de voorsteden vliegen, die men met opzet kalm liet begaan. Even later kwamen de Duitschers, rnee- nende dat alles veilig was, en zij Atrecht in een vloek en een zucht kondeu in nemen, in twee leger-afdeelingen op dagen, die zich bij Bailleul vereenigden en beschikten over een sterk contingent 1 De griffier daarentegen, Athanase Besnou, de broeder van den notaris die de zaken der familie De Marcilles behandelde, was geheel terneergeslagen; zijn vader was in tendant van het kasteel van Marcilles in de groote dagen van voorheen geweest en hij was met hartelijke toewijding aan graaf Jan gehecht, zoodat de bedekte zinspelingen, die de rechter van instructie nu en dan schijnbaar onverschillig maakte, hem ge ducht hinderden; want Athanase Besnou was de goedhartigste oude vrijgezel die er uren in den omtrek te vinden was, en tot nu toe was het zijn grootste genoegen ge weest in zijn snipperuren bootjes van papier j te maken. Intusschen zette César Bazouges onop- houdelijk de paarden en den koetsier aan, joeg de gendarmes vooruit en had den heelen weg tusschen Mayenne en Montau- din wel in een oogenblik willen afleggen. Op het oogenblik dat het rijtuig Orgères naderde, trad de graaf, nog onbekend met het vreeselijk uiteinde zijner tante, zijn woning binnen. De kreet der gravin ont hulde hem de gansche waarheid en in een oogenblik doorzag hij den strik, dien men hem gespannen had en waarin hij ondoor dacht gevallen was. Met onverbiddelijke logica regen de feiten zich aaneen, hier moest de hand van een machtigen vijand en aartsboosdoener aan het werk geweest zijn. Maar wie kon dat zijn? j Welk schepsel kon den ondergang be sloten hebben van een familie, die toch al in groote moeilijkheden was, en zoo door tegenspoed getroffen was, dat zij den vori- gen avond, juist toen het complot tot uit voering moest komen, slechts diep mede lijden kon inboezemen, daar niemand de onverwachte verteedering had kunnen voor zien van dat door egoïsme en gierigheid I versteend schepsel, dat zich freule De Mar cilles noemde. Wien had hij ooit nadeel berokkend? Met welk doel vervolgde men hein Dat waren alle vragen welker oplossing onmogelijk was, en zijn onige hoop be stond in de ontdekking van den waren schuldige de onvoorziene edelmoedigheid van zijn tante speelde in die duistere ge schiedenis de rol van het toeval, dat de slimste berekeningen vaak omverwerpt of steunt. Nu had dat toeval zich tegen hem ge keerd, en moest de goedhe d der doode hem vernietigen. Het geld, dat zij hem in een lang inge houden opwelling van teederheid had ge schonken, zou nu een grond voor zijn ver oordeeling zijn. Na een korte aarzeling, terwijl tal van bittere gedachten zijn ziel doorkruisten, had hij spoedig zijn zelfbeheersching weer teruggekregen, en durfde hij. sterk in het vertrouwen op zijn onschuld, het naderend gevaar in het aangezicht zien. 't Was nog mogelijk te vluchten, en ge makkelijk genoeg om onmiddellijk te paard te stijgen en den trein naar St. Malo te halen, daar een vieschersschuit te huren en er mede naar Jersey of Engeland over te steken, van waar hij licht een veilige schuilplaats kon bereiken. Zoo zou hij zijn liefde in veiligheid brengen, want Helena, die men moeielijk in de misdaad zou kunnen betrekken, kon zich later bij hem voegen en zoo zouden zij verborgen kunnen blijven, tot de opwinding wat bedaard zou zijn, en hij zich zou kunnen rechtvaardigen en naar Frankrijk terugkeeren. Maar vluehten was schuld bekennen, en zijn eerlijke, opene inborst huiverde voor die schande terug; neen hij zou het gevaar trotaeeren en het te gemoet gaan met de kalmte van een rustig geweten; hij was ook nog onbekend met a l de beschu'digingen, Een vreugdeglans verhelderde de oogen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 1