der garde en cavalerie. De treinen, waarmee zij deels vervoerd werden, waren met vlaggen versierd. In den middag van Zaterdag 1.1. trok ken 12,000 Duitschers met vliegende vaa Iels erj slaande trom de voorsteden van Atrecht binnen. Maar toen zij juist over de brug begonnen te trekken, bij het begin van de voorstad Saint Nicho las, viel er een schot, als waarschuwings- sein bedoeld en dadelijk volgde salvo op salvo uit de naburige huizen. Tege lijkertijd openden talrijke, goed verbor gen mitrailleurs een moorddadig vuur op de flanken en ach te: hoede der Duit- sche collonnes. Een battaljon der garde snelde voor waar is, in de hoop, het centrum der stad te kunnen bereiken, maar het werd door een charge der Fransche dragon ders tot staan gebracht, en gaf zich in zijn geheel over. Het overschot der Duitsche troepen begon in allerijl met den terugtocht, maar de Fransche vliegers waren er als de kippen bij. Zij lieten een aantal bom men vallen, waardoor de spoorweg ver nield en onbruikbaar gemaakt werd, en zoo slaagden de Franschen er in zich van een millitairen trein meester te maken, die o.a. een der befaamde houwitsers van 42 c.M. vervoerde, wier sammenstellende deelen op zes zware, platte goederenwagens werden vervoerd. Daarbij werd tevens een geheel stelletje ingenieurs van Krupp krijgsgevangen gemaakt, benevens 200 Duitschers die bij de verdediging van den kostbaren trein gewond waren. De andere wagens van den trein waren geladen met de ontzaglijke projectielen voor de monster- houwiters, die ieder omstreeks 1000 kilo wegen. Volh ens de Kölnische Volkszeitung echter is het totaal verzonnen, dat de Franschen een 42 c.M. kanon zouden hebben buitgemaakt. Een kleermaker, Bütscher, uit Weit- bruch heeft naar de Strassb. Post ver telt, tien zoons in dienst. Negen zijn onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog naar 't front gegaandrie daarvan zijn reeds gesneuveld, twee werden ge wond, twee werden krijgsgevangenen gemaakt en de twee anderen zijn daar nog. De tiende zoon, de jongste is dezer dagen goedgekeurd en zal, na oefening ook mee gaan vechten. De Engelsche admiraliteit deelt het volgende mede Er zijn geloofwaardige inlichtingen ontvangen over het zeegevecht onder de Chileensche kust op 1 November. De „Good Hope," de Monmouth" en de „Glasgow" ontmoetten de „Scharn- horst," de „Gneiseau," de „Leipzig" en de „Dresden," terwijl beide eskaders in Zuidelijke richting stoomden in een sterken wind en met veel zee. Het Duitsche eskader vermeed den strijd tot zonsondergang, toen het licht het een beduidend voordeel gaf. De strijd duurde een uur, maar kort na het begin van het gevecht sloeg de brand in de „Gooi Hope" en de „Monmouth", maar zij vochten door tot het bijna donker was. Toen had er een ernstige ontploffing plaats aan boord van de „Good Hope" en deze zonk. De „Monmouth" hield van de kust af, terwijl zij veel water maakte, en bleek niet in staat weg te stoomen. Zij was vergezeld door de „Glasgow," die gedurende den ganschen nacht tegen de „Leipzig" en de „Dresden" had ge vochten. Toen de vijand opnieuw de geha- welke men tegen hem zou kunnen inbrengen Na eenige oogenblikken van rijp en ernstig everleg, gaf hij zijn verslagen be diende last een paard te zadelen; op het terras van het kasteel stond de gravin met haar dochtertje hem op te wachten, hij nam beiden in zijn armen en kustte haar her haaldelijk, waarna hij den met tranen doorweekten zakdoek van Helena van den grond nam en als talisman bij zich stak; een laatste hartroerende blik en hij sloeg den weg naar Orgères in. Op dat oogenblik steeg het gerecht uit het rijtuig, passeerde de bouwvallige brug en trad het oude kasteel binnen, waarvoor vijf gendarmes onder bevel van den wacht meester Maricat de wacht hielden. 't Was een indrukwekkend schouwspel, dat vooral Céser Bazouges imponeerde; hij had nog nooit een rol in zulk een ernstige zaak vervuld. Eerbiedig en ontsteld namen de op het voorplein vergaderde boeren van den omtrek hun petten af, wie nu wel hun landheer zou worden. In de zaal lag het lijk nog op den grond uitgestrekt, niemand had het voor de komst der justitie durven aanraken, of 't minste veranderen, en van de boven verdieping klonk r uiUju ut KiagenUe stem der ouue voedster Angelica! Angelica! X. Waarin de mijn van Straub springt. Op het gezicht van het bekende witte paard ging er een onheilspellend gemompel or de vergaderde boeren. 't vV'as of een brutaal moordenaar zich onder de bloedverwanten mengde, die juist zijn slachtoffer naar zijn laatste rustplaats brachten, en was graaf Jan niet zoo in zijn eigen sombere gedachten verdiept ge vende „Monmouth" naderde, werd ook de „Glasgow" door een der pantser kruisers onder vuur genomen, zoodat zij wegstoomde. Dan viel de vijand de „Monmouth" opnieuw aan. Het resul taat is niet volkomen bekend. De „Glasgow" is niet erg beschadigd en heeft weinig averij. Noch de „Ofranto" noch de „Canopus" waren in den strijd gewikkeld. Berichten uit Valparaiso ontvangen op het ministerie van buitenlandsche zaken melden, dat er een oorlogs schip op de Chileensche kust zit en dit kan de „Monmouth" zijn. Er worden energieke maatregelen genomen om de overlevenden te redden. De strijd schijnt zeer dapper gestreden te zijn, maar bij afwezigheid van de „Canopus" was de overmacht van den vijand belangrijk groot. Tot nader bericht blijft de uittocht uit België voor wie ook gesloten. Twee mannen, die Zaterdagmiddag van Antwerpen te voet Breda bereikten, verklaarden dat niemand België meer mag verlaten. De wegen naar Nederland worden door Duitsche soldaten streng afgezet. Willen Belgen, zelfs voorzien van goede passen, langs deze wegen het land verlaten, dan worden zij terug gewezen en bij eventueel verzet ge arresteerd. De twee mannen hadden langs zij paadjes en sluipend door de bosschen, over Hoogstraaten onze greDS bereikt. De conducteur der Zuid-Neder- landsche stoomtram, die Zaterdag om vijf uur van de grens bij Wernhouts- burg te Breda kwam, deelde mede, dat vóór de grens talrijke personen stonden, aan wie door Duitsche sol daten geweigerd werd, België te ver laten. Een garde civique uit Brussel deelde Zaterdagmiddag aan den Bel gischen consul te Breda mede, dat hem te Brussel voor eenige dagen onder staande verklaring ter teekening was voorgelegdIk ondergeteekende ver klaar onder eede de wapens niet meer tegen Duitschland of zijn bondgenooten te voeren. Ik zal mij eiken Woensdag, tusschen 8 en 4 uur melden en me ter beschikking van de Duitsche overheid stellen. Hij had de verklaring geteekend, maar wetende dat collega's van hem te Leuven, die een dergelijke verkla ring geteekend en zich daaraan streng gehouden hadden, toch zeer vele moei lijkheden hadden ondervonden, was hij ter voorkoming daarvan weer naar Nederland teruggekeerd. Een Donderdagavond van Brussel te Breda aangekomen reiziger bevestigt, volgens een telegram aan de „N. R. Ct." dat te Brussel een proclamatie aange plakt is, waarin bekend gemaakt wordt, dat aan de stad Brussel een boete van 5 millioen francs is opgelegd, wegens een opstootje, waarbij twee politie agenten zich tegen Duitsche soldaten verzet hebben. De politie-agenten wei gerden namelijk op bevel van een Duitschen officier een man te arres teeren. Daarop ontstond een woorden wisseling, waarbij het volk te hoop liep en Duitsche soldaten benevens de officier gemolesteerd werden. Met groote moeite gelukte het eenigen burgers het volk te kalmeeren. In een daarop volgend geding werden de twee Bel gische politie-beambten tot zware ge vangenisstraf veroordeeld en daarna is aan de stad Brussel de bovenvermelde boete opgelegd. weest, dan had zijn aandacht getrokken moeten worden, door de opvallende wijze waarop de boeren hun hoofd omwendden om zijn vriendelijken groet te ontwijken, en door de haa3t waarmede de gendarmes naderden om de teugels van het paard vast te houden en hem bij het afstijgen behulp zaam te zijn. Hij herkende Maricat, den wachtmeester van Combiers, die meermalen in het gast vrije kasteel van Marcilles gegeten had, waar niemand ooit afgewezen of onheusch bejegend werd. Hij was een welgedaan joviaal man, maar beet nu zichtbaar ver legen op zijn snor. Kan ik binnengaan? vroeg hem de graaf. Ik weet het niet, ga eens zien, Huret! beval hij aan een zijner ondergeschikten. Wie zijn er binnen? vroeg de graaf. Het parket en de justitie. Van Mayenne? Ja de procureur, de rechter van in structie, een dokter, mijnheer Marais, en de griffier; zoowat alles, en hij voegde er op ernstigen, bijna dreigenden toon bij Een treurig geval! De gendarme kwam terug ea gaf een teeken. Ga binnen, zeide de wachtmeester tot den graaf en tot zijn manschappen voegde hij er bij Nu ik geloof best, dat hij binnen mag komen, maar 't is de vraag door welke deur hij er weer uit zal gaan. Toen hij den drempel overschreed, bleef de graaf ontsteld staan; 't lijk van zijn tante lag op den grond, bedekt door een wit laken dat de magere vormen deed doorschemerende griffier groette hem vriendelijk met iets medelij dens in zijn blik, terwijl de rechter van instructie daarentegen, hem van het hoofd tot de voeten opnam, jen even met schrijven op- Telegrammen uit Napels deelen mede dat 50.000 Indiërs te Bombay gereed staan ter inscheping naar Marseille: Het November-nummer- van de Veertien- daagsche Revue eischt de zending van een leger hulptroepen binnen een maand van 250.000 man die door Japan kun nen worden opgebracht. Twee Engelsche vliegers werden Vrij dag naar van Duitsche zijde gemeld wordt, naar beneden geschoten en bij hen werd gevonden een dringend ver zoek van een generaal om directe toe zending van ammunitie. Vrijdag is een Fransche vlieger neer geschoten bij het station Duren. De vlieger werd gewond en gevangen ge nomen. Volgens Duitsche grensbladen voerde de machine de Duitsche vlag en het IJzeren Kruis. De Duitsche aanvallen gaan op drie plaatsen met goed gevolg vooruit. Bij Yperen gaat het om het afdringen van den Engelschen linkervleugel naar de zee en om vrijen opmarsch tegen een breede strook kustgebied aan het Kanaal. Engelsche en Fransche bladen geven in hun berichten toe, dat de druk der Duitschers bij Yperen bijna onweer staanbaar is en zeggen dat alle aan vallen der verbondenen op de stellingen der Duitschers zonder gevolg bleven. Bij Atrecht hebben de Duitschers den Franschen linkervleugel aangepakt en trachtten dien terug te buigen of te doorbreken. Bij Soissons wordt om het bezit van de Aisne-vallei en van zijn heuvels gevochten, en op deze drie punten behalen de Duitschers dagelijks succes sen. De Russische pers spreekt niet meer van Konstantinopel, maar van Tsaar- grad (d. i. Keizerstad). Zou de naams verandering, waarvan de beteekenis duidelijk is, ook te vroeg gekozen kun nen zijn? Een bericht meldt, dat Engeland het eiland Cyprus, dat tot heden nog onder Turksche suzereiniteit stond, gean nexeerd heeft. Plaatselijk Nieuws. Voor Dames- an Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer- straat 69, 's Hertogenbosch, het Deste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Heusden, 11 Nov. Voor het examen vrije- en ordeoefe- Dingen der gymnastiek slaagden te Breda de dames A. v. d. Beek en C. v. d. Heuvel uit Wijk, beiden leerlingen van de Rijks normaalschool alhier. Dinsdag j.l. hield het Dep. Heusden van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen hare eerste vergadering met dames in het hotel Concordia. Als spreker trad op de heer van der Giessen, die als hoofdonderwerp behandelde „Praten en Laster". In eene keurig uitge werkte rede werd het nadeelige van het veel praten aangetoond, dat zoo vaas in laster ontaardt, laster, die meermalen het levensgeluk van anderen kan verwoesten. (Wij zijn de meening toegedaan, dat de waarheid op den duur den laster overvleu gelen moet. Red.) Als bijdrage werden een paar stukjes van dr. Laurillard gegeven. Het geheel bleef de vergadering te veel in eene ernstige stemming houdenhoewel hetgeen voorgedragen werd in alle opzichten den toets kon doorstaan. hield om hem op ruweu toon toe te voegen Gij komt, alsof gij geroepen waart, mijnheer! Twee gendarmes plaatsten zich aan den ingang van de bruggen en zetten hun geweer met een slag die door het groote gebouw weerklonk op den grond; klaar blijkelijk hadden zij van te voren het con signe reeds ontvangen. Mijnheer Bazouges richtte zijn valkenoog op het kalme gelaat van den procureur zijn duivels blik scheen te zeggen: Wat heb ik u gezegd? Komt het niet uit, zooals ik dacht, nu hebben we de mis daad en den misdadiger. De procureur antwoordde slechts met een schouderophalen, en scheen te prevelen: Dat hij hierheen komt, is 't beste be wijs, dat hij niets op zijn geweten heeft. De kleine rechter trommelde met heimelijk ongeduld met zijn vingers op tafel, waarop de griffier zijn papier had uitgespreid en pruttelde Gij zoudt het bewijs nog ontkennen, al was de misdaad op klaarlichten dag ge pleegd, en de misdadiger op heeterdaad betrapt. Zijn overtuiging kwam met zijn wen- schen overeen, en in een half uur had hij al de bewijzen bij elkaar gebracht; hij hield ze tusschen zijn beenige vingers; ze waren naar orde geclassificeerd, en genum merd en overstelpten het slachtoffer met de duivelsche machinaties van Straub. Wat goed kende die Straub, de geheime agent van baron Raynaud, dat monster in menschengedaante, menschen van het slag van den kleinen Bazouges. Hij wist dat zij geen gewone materieeie bewijzen noodig hebben, brutale verdachtmaking, feiten dia als hamerslagen in het gehoor der gezwo renen dringen, en waaronder de verdachte, als onder een rotsblok, verpletterd wordt. Het werk van den echtgenoot ,van Claire Athénais Pitache was gedaan, hij kon nu Eene groote opkomst, waaronder ook Belgische dames en heeren, was aanwezig. De voorzitter, de heer Hilwig, wist als altijd in goed gekozen woorden de verga dering (de eerste van dit seizoen) te openen en te leiden. Weldra hoopt het Departement een avond te geven waarop de Volkskeuken door dames aanschouwelijk zal worden onderwezen. Wij vleien ons, dat die korte cursus aan de gestelde verwachting zal voldoen. Werkendam. Bij Kon. besluit van 5 dezer, is met ingang van 16 Novem ber a.s., onze vroegere dorpsgenoot de heer C. Baggerman Pz., benoemd tot opzichter van den Rijkswaterstaat 4e klasse. Aalburg. De donkere winteravonden zijn weer aangebroken en met haar het kwaad. Vele personen in onze gemeente zijn er reeds de dupe van geworden en de daders zijn natuurlijk onvindbaar. Het was gewenscht dat er spoedig een eind aan kwam. Capelle. Onze dorpsgenoot de heer D. P. van Dongen, is aangewezen als sur numerair bij de Posterijen te Boxmeer, met bestemming later voor Indië. De vluchtelingen in deze gemeente beginnen zachtjes aan naar hunne woon plaatsen in België terug te keeren. Waren er enkele weken geleden nog 106, thans is dit getal gedaald tot 76. De kweekerij van C. v. d. Hoek al hier, is bijna gereed. Reeds 2000 ramen zijn voor de groenteteelt in gereedheid gebracht. Voor het vervoer van groenten en mest over de kweekerij, zullen wagentjes op rails worden gebezigd. Deze zaak belooft heel wat te worden. Uit deze gemeente vertrekken veel werklieden naar Duitschland. Aldaar moet werk in overvloed zijn, terwijl er groote daggelden worden besteed. Toen Zaterdag j.l. iemand het café van den heer Verhagen bezocht, liet hij zijn fiets buiten staan. Toen hij wilde ver trekken, was het rijwiel verdwenen. De politie doet onderzoek. De firma Sneep alhier, heeft een nieuwe machine aangeschaft, om de bakkers weer bloem te kunnen verschaffen. Dusseil- Een der Belgische vluch telingen, Johanna Geens, weduwe van Fran- ciscus Gurrinsch oud 77 jaren, is alhier overleden. Onder de kinderen der vluchtelingen al hier, heerschen de mazelen. De meesten zijn er door aangetast. Eet hen. De Belgische vluchtelingen zijn vertrokken en waren uiterst tevreden over de ontvangst en het verblijf te dezer plaatse, waarvan de leiding aan den heer Branderhorst was opgedragen en waartoe de heer P. Boll bereidwillig eene woning had afgestaan. denderen. Belanghebbenden wor den verwezen naar achterstaande adverten tie, betreffende een op te richten cursus voor fruitteelt. dorinehem. De N. Gore. Ct. schrijft: Bij de Vrijdag alhier gehouden stemming voor elf gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Herv. gemeente zijn van de 11 vrij zinnigen er 6 gekozenvan de orthodoxen niemand. De 5 overige vrijzinnigen komen met de 5 orthodoxen die de hoogste cijfers hadden, in herstemming. De verkiezingen zijn een groot succes voor de vrijzinnigen. Men had van vrijzinnige zijde aangeboden om van de 11 te vervullen zetels, waaronder 4 vacatures, er 8 aan de orthodoxen over te laten en 3 aan de vrijzinnigen. De ker- kelijken wilden hiervan evenwel niets weten. Met bovenstaand gevolg. 's-Graveinoer. Over de vorige maand zijn door het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 166 telegrammen, waarvan zijn verzonden 62 en ontvangen 104. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 33. Op de rijkspostspaarbank werden 11 in lagen gedaan tot een bedrag van f 345, terwijl 13 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 834. Vrijdagavond hield de heer M. van Kleeff alhier, eene Nutslezing over het on- pronken met de geleende veeren van Straub. Nu het toeval u hierheen gevoerd heeft, zoo richtte hij het woord met een beweging der hand tot den graaf, zullen wij u maar een voorloopig verhoor doen ondergaan. Kom wat dichter bij. Word ik dan verdacht? Twijfelt gij daar nog aan? Mijnheer Bazouges voegde hem op ijs- kouden toon de woorden toe: Gij wordt van moord beschuldigd, en voegde hij er met een minachtende be weging bij, en van diefstal. Jan De Marcilles kon een beweging van verontwaardiging niet inhouden; hij deed een stap naar voren, zijn oogen fonkelden. Mijnheer! zeide hij. Zijn dreigende blik boezemde zijn tegen stander zulk een vrees in, dat hij uitriep: Gendarmen! Op minachtenden toon voegde g aaf Jan hem toe: Ge behoeft niet bang te zijn, mijnheer. Gij vertegenwoordigt de wet en daarom ben ik u eerbied verschuldigd en zal dat niet vergeten. Gij hebt niets te vreezen. Gelukkig, zeide de rechter van instruc tie, nu weer van zijn vrees bekomen. In- tusschen verzoek ik u te bedenken, dat het mijn schuld niet is, dat alles u van die ellendige zaak beschuldigt. Alles! Ja mijnheer. Hoe is dat mogelijk? Bij iederen misdadiger komen er oogen blikken voor, dat zijn ontsteld brein de meest eenvoudige voorzorgsmaatregelen ver geet, en geen voorzorgen neemt, die de eerste voorzichtigheid voorschrijlt; dat maakt het aan onwrikbare en onpartijdige justitie mogelijk, om hem aan te houden en te doen veroordeelen, hoe hoog hij ook geplaatst zij. En César Bazouges wendde het hoofd naar den procureur en dengrif- djsrwerp„Marley's geest", van Ch. Dickens. Vooraf zette de geachte spreker uiteen Dickens ideeën, zijne geliefkoosde figuren in zijne werken, het onderwijs in Engeland te dier tijde en het doel van het schrijven van „Marley's gunst" in het bijzonder. Na in het kort den inhoud der geheele kerst vertelling besproken te hebben, gaf de spreker naar aanleiding van een 27-tal lan taarnplaatjes in boeiende taal eene prach tige vertaling van het geheel. Juist wist de spreker zijne woorden te kiezen, om zoowel ontwikkelden, als minder begaafden, te boeien. Uitstekend schilderde hij de in het werkje opgevoerde personen, zoodat som mige niet te vermijden Engelsche gezegden en uitdrukkingen door klank en gebaar toch tot een ieder doordrongen, schoon het aan tal toehoorders voor h t grootste deel een gevolg van den hffidigen toestand van dorp en stad, niet groot was, heeft toch de in leider zijn beste krachten gegeven, zoodat de aanwezigen den spreker geheel den avond met onverdeelde aandacht moesten volgen. Het was in één woord: een echte Nuts- avond, die èn voor hoofd èn voor hart veel heeft gegeven. Aan het herhalingsonderwijs der openbare lagere school alhier, wordt zoor den meisjescursus door 5 en voor den jon genscursus door 8 leerlingen deelgenomen. Als kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier, is herkozen de heer C. Mout- haan. A.s. Woensdagavond zal in de Ge reformeerde kerk ten dezent voorgaan in een dankstond voor het gewas, ds. Meulink, van Hendrik Ido-Ambacht. Herpt. Van de 167 leden van de stoomzuivelfabriek „St. Isidorus" ^alhier, hebben zich een 100-tal verbonden om tot 1 Maart e.k. hunne ondermelk te ver- koopen aan „Aurore" te Rotterdam, tegen f 2,75 per 100 liter, franco te Heusden te leveren. Het voederbietenrooijen loopt ten einde. Uitgezonderd een enkel hoekje valt de opbrengst tegen. Veelal zijn de wortelen klein van stuk gebleven. Worden andere jaren veel mangels verkocht aan de stronp- tabrieken, dit jaar is het niet zooveel, daar de verbouwers ze meestal zelf houden voor veevoeder. Langs de huizen werd een collecte gehouden voor een gezin (Belgische vluch telingen, welke een bedrag opbracht, ruim voldoende om deze menschen van w >rrae winterkleeren te voorz en. Nederliemert- Door den land bouwer Jac. Struijk te Welseind is een reuzenstierkalf opgefokt, dat bij een leeftijd van nog geen jaar het kolossale gewicht had van 600 pond. Het werd tegen hoogen verkocht aan den koopman Van Wijlen te Genderen. Meeuwen. Door het hoofdbestuur van „het Nut", daartoe uitgezonden, gaf de heer Paardekooper uit Meppel, Donderdag alhier een avond aan den volkszang gewijd. Een geheel nieuw onderwerp, dat m«t graagte werd aangehoord door het groot getal opgekomenen, zoowel van hier als van elders. Om te beginnen met een liedje voor kinderen, dat allerliefst op een opgewekte wijs werd gezongen, begeleid door piano, werd dit daarna verklaard en weldra zong de geheele vergadering het mee. Aanvankelijk viel op den algemeenen zang nog wel wat aan te merkendoch aan het slot was een koor verkregen, d it aardig vroolijke wijsjes, ook voor ge /orderden leeftijd, weergaf. Het geheel was geanimeerd en we kregen nu zangonderwijs, op de wijze als de B«r- litz-school, die vreemde talen onderwijst. Woorden van dank door den Voorzitter, de heer Dammers, uitgesproken, waren ten zeerste verdient. Laat ons hopen dat het geleerde door ouders aan hunne kinderen wordt overge bracht, om op deze wijze de eerste schrede te zetten tot medewerking aan de verbetering van den volkszang. Aan het telefoonkantoor alhier wer den gedurende de maand October ontvan gen 30, verzonden 21 telegrammen. fier om, als wachtte hij van hen een bewijs van instemming, zoo was hijzelf ingenomen, met die oude, versleten toespraak, die hij zoo juist te pas wist te brengen. Maar de procureur bleef onbewogen, en de griffier vouwde een stukje papier, waaraan hij ouder gewoonte de gedaante van een schuit poogde te geven, in vieren. Mijnheer Bazouges richtte op ieuw h t woord tot den graaf. Kunt gij mij verklaren, waar gij gi - teravond geweest zijt? Zeker wel. Gij zijt met de feiten bekend, Uw tante, freule Angelica Sybillade Marcilles is vannacht vermoord. Ik heb het daareven gehoord. Haar lijk ligt daar nog bij u, en hij wees naar het vormlooze lichaam, dat daar sinds den nacht lag. De misdaad moet volgens hei oorue van dokter Marais hebben plaats gehad te elf uur, of te middernacht. Waar waart ge toen? Ik heb tegen 9 uur mijn huis verlaten; een man dien ik niet herkennen kon, en die voorgaf een zoon van pachter Ribout te zijn, sprak mij in de laan aan, en deelde mij mede, dat freule De Marcilles ernstig ziek was, en mij bij zich wenscht' te zien. Daar de bedienden reeds naar bed waren, heb ik zelf mijn paard gezadeld en ben naar Orgères gedraafd. Dus gij ontkent dat bezoek niet? Ik spreek de waarheid. Als die man bestaat, kan hij gevon den worden. Dat denk ik ook, hij bestaat, want hij heeft tegen mij gesproken. Zoudt gij hem herkenmn? Ik kon zijn trekken niet onde.scheiden. Dat is toch een buitengewoon geval. De nacht was heel donker, vooral onder de boomen. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2