der bondgenooten is thans even sterk als bij den aanvang van den oorlog echter is de qaaliteit van hun troepen enorm verbeterd. Alle soldaten zijn diep doordrongen van het besef van hun meerderheid over den vijand en er van overtuigd, dat zij zullen over winnen. Daarentegen hebben de Duit- schers tegenslagen gehad die van ver reikende gevolgen zullen zijn. Zij heb ben hun reserves verspild in vruchte- looze pogingen. Hun soldaten zijn thans slecht geoefend en worden slecht aan gevoerd. Sydenham, oud-gouverneur van Bom bay, een bekende autoriteit op het stuk van de landsverdediging, schrijft in de Times over den oorlogstoestand. Na een oorlog van 4 maanden, zegt hij, is Duitschland onbetwistbaar gedwongen tot een verdedigende houding. Zijn ge- heele veldtochtsplan is in duigen ge vallen toen de terugtocht van de Aisne begon. Duitsche krijgskundigen moeten verklaard hebben, dat na dezen terug tocht de verstandigste partij zou zijn geweest de Rijn-linie vast te houden en op het Oostelijk oorlogsterrein alle beschikbare krachten te werpen. Zij hebben echter geduld dat politieke overwegingen voor de strategische gingen, wat uitgeloopen is op een mis lukking op beide fronten. Bevangen door het lichtzinnige denkbeeld om Calais te bezetten, heeft de Duitsche generale staf roekeloos een aantal man schappen opgeofferd, gelijkstaande met 6 legerkorpsen, zonder daarmee eenig ander resultaat te bereiken dan het toebrengen van veel geringere verliezen aan de bondgenoten, die thans veel sterker zijn dan bij het begin van den veldslag in Vlaanderen. Schrijvende over de vloot, merkt Lord Sydenham op, dat Duitschland's plannen ter zee evenmin zijn verwezen lijkt. De macht van Engeland's vloot is|onaangetast gebleven en noch de duik- booten noch de mijnen hebben haar groei kunnen beletten. Met hun steeds toenemende strijd krachten kunnen de bondgenooten dan ook de toekomst met gerustheid tege moet zien. N.R.ct. „Het blijkt al meer en meer, dat de strijd aan de Yser het schrikbeeld van de Duitsche troepen geworden is, seint een bijzondere correspondent van het Hbl. uit Sluis. De manschappen, die van Brugge uit deze week in die rich ting werden gecommandeerd, kregen daarbij van hun officieren de mede- deeling, dat het de laatste maal was, dat de overtocht geprobeerd zou worden. Inmiddels schijnt ook in de omgeving van Yperen nog hevig gevochten te worden. Woensdag zijn bij Oudenaerde meer dan 200 iosloopende paarden aan getroffen. Van het centrum schijnt men eenige troepen te vervoeren naar het Oosten. Eenige lange treinen met man schappen en veldartillerie vertrokken in de richting van Brugge. Dat de Duitschers op alle gebeurlijkheden voor bereid zijn toont de verbreeding van de bruggen tusschen Gent en Kortrijk, die thans zoodanig geconstrueerd zijn, dat er een groot troepenvervoer over kan plaats hebben. Id de nabijheid van Zeebrugge wordt een sterke weermacht gehouden. De overtochten over de vaarten tusschen Brugge en de Neder- landsche grens zijn óf vernield óf worden zeer streng bewaakt." De Oostenrijksche pers heeft van de rede van den Duitschen rijkskanselier In de verte glinsterde de zee onder de brandende stralen der tropische zon, de „Atropos" danste voor haar ankers, op twee mijlen afstands van de kust, en de sloep van den adelborst door acht forsche matrozen met gelijkmatigen slag geroeid, naderde het fregat. De pen van den Mulat kraste over het papierspoedig had hij de gedeporteerden over de gevan genissen verdeeld, en zijn bevelen in orde gemaakt. Wilt gij teekenen? vroeg hij, terwijl hij met een zucht van verlichting, den gouverneur de stukken toeschoof. Ér is voor een ambtenaar niets aangenamere te bedenken, dan een afgedane zaak. De gouverneur teekende zonder zelfs zijn sigaar neder te leggen, en al teeke- nende voerden de hanepooten uit de daar even ontvangen brieven een heksendans voor zijn verbeelding uit. Hoe is 't mogelijk zijn aandacht aan gevangenen te wijden, als dergelijke her inneringen iemand naar 'thoofd stijgen? Te vijf uur voer de „Atropos" de haven binnen; zwaar gewapende soldaten wacht ten de gevangenen op en een groot aantal roode, witte, blauwe en groene rokken be woog zich op de kade om het schouwspel der ontscheping gade te slaan. Te acht uur toen de zon op 't punt was onder te gaan, draaide een sloep bij aan een oud schip zonder masten, op welks dek een soort van aldak niet ongelijk aan een hut, zooals de negers die gebruiken, gebouwd was. Twee mannen in de grauwe uniform der gedeporteerden klommen aan boord, en werden door een opzichter naar twee hangmatten gevoerd, die achter in het schid opgehangen waren. Hier is uw piaats, zeide hij. De beide gevangenen wisselden ongemerkt een blik van verstandhouding. Twaalf mariniers met geladen geweren een diepen indruk gekregengetuige le aanhalingen die wij in de Kölniache Zeitung vinden. Het Fremdenblatt schrijft: „Wat een onderscheid tusschen de onbeschaamde opsnijderij van de Fransche en Engel- sche staatsmannen, het plomp opdrin gende gepraal van de Russische mili taire kringen en het ernstige, van vast beradenheid tot het uiterste doorademde betoog van den rijkskanselier. De heer v. Bethman-Hollweg heeft, in weerwil van de trotsche overwinningen van de verbonden legers, zich van alle gezwol lenheid, alle uittarting, alle voorbarig heid gespeend. Maar wat een ieder uit zijn rede moet lezen, is het onwankel bare vertrouwen dat Duitschland en Oostenrijk-Hongarije in hun kracht hebben en het bewustzijn, dat het recht aan hun kant is." Hij heeft laten uit komen, dat de strijd om het bestaan van die landen gaat en er dus geen sprake kan zijn vaa „zwakkelijke schik kingen", maar er volgehouden moet worden tot een beslissing valt. „Met de nauwgezetheid schier van een akte heeft de rijkskanselier aangetoond, dat Duitschland en Oostenrijk-Hongarije op een oogenblik, dat de mogendheden van de drievoudige Entente reeds tot den oorlog waren besloten, nog steeds ijverig en oprecht hun best deden om den vrede te bewaren. Uit aller hart was het gesproken, dat de hoofdschuld van den oorlog Engeland treft, dat de oor logsmachtmiddelen van de Entente als werktuigen van zijn haat en afgunst wilde gebruiken." De Oesterreichische Volkszeitung schrijft: „Het is verwonderlijk en tege lijk een eereblijk voor het Duitsche volk, dat de kanselier het ook in deze beslissende oogenblikken volkomen ver meed, op eenigerlei wijze de hardstochten aan te wakkeren, dat hij ook nu inde strengste bezadigdheid en in onwankel bare waarheidsliefde naar de overtui ging en het eerlijke gevoel van het Duitsche volk heeft gesproken." Het blad geeft de verzekering, dat men ook in Oostenrijk vast besloten is, „den zwaren strijd schouder aan schouder met den bondgenoot voort te zetten en zich niet te laten vernietigen en dat ook (de Oostenrijkers) willen en zullen volhouden." Het Deutsche Volksblatt, van Weenen, schrijft in gelijken geest, als het Frem denblatt en zegt: „De2eDecember was een nieuwe, zij het dan onbloedige over winning op onze vijanden." N. R. Ct." Te Dinant en te Tamines is, naar aan „de Tel. "wordt gemeld, een onder zoek ingesteld in zake het aantal bur gers, die in deze twee steden gefusileerd werden op den 23en Augustus 1.1. den dag, waarop het 86e, 108e en 186 Sak sische regiment hun intocht hielden. Men heeft de lijken der doodgeschoten burgers opgegraven en ze een eervolle, waardige begrafenis op de gemeentelijke begraafplaats deelachtig doen worden. Te Dinant zijn 612 burgers gefusil leerd o.w. 53 vrouwen en verscheidene meisjes van 7 tot 8 jaar. 400 burgers werden gevangen genomen en naar Cassel vervoerd, vanwaar zij eenige dagen geleden zijn teruggekeerd. Te Tamines bedraagt het aantal burgers, die op het kerkplein werden gefusileerd, 517. De Duitschers beweerden, dat de burgers op hen geschoten hebben, een feit, dat door de inwoners ten stelligste wordt ontkend. Wat hierbij ook zij, de executie heeft plaats gehad zonder voorafgaand onder zoek of veroordeeling. zaten op banken aan het andere eind van 't schipin 't midden stonden blikken eet ketels gereed voor de bewoners van het vreemdsoortige verblijf, die zoo aanstonds van hun werk terug zouden komen. Naar 't aantal ketels te oordeelen, moest de Proserpina niet meer dan een goede twee honderd galeiboeven herbergen. Zullen wij lang hier blijven? vroeg de graaf De Marcilles. Ik weet het niet, antwoordde de op zichter, misschien wel altijd. Mogen wij schrijven? Neen Waarom niet? Bevel van den gouverneur. En brieven ontvangen? Evenmini En de reden? Bevel van den gouverneur. 't Is goed, antwoordde de graaf, terwijl hij de oogen sloot. De opzichter keerde zich om en zonder een woord te spreken, drukten de gevan genen elkander de hand. Hun straf kon nog zwaarden worden; tot nu toe had men hen ten minste niet gescheiden 1 XVHI. Door het toeval geholpen. De lente was weder aangebroken en Parijs was in feestdos. Langs de kaden en de boulevards, waren de boomen uitgeloo pen en lieten hun teedere groene blaadjes in het voorjaarskoeltje ruischen; de pleinen en openbare wandelingen prijkten meteen overvloed van bloemen en de Parijzenaars, die na den langen winter zich weer buiten waagden, verkwikten zich als musschen aan een flinke zomerbui. De lentezon overgoot alles met haar weldoende stralen en menschen en dieren ademden als herboren de warme buitenlucht in. Na de nederlaag der Serviërs heeft de Engelsche gezant te Sofia uit naam van de entente mogendheden officieel verklaard, dat Servië bereid is aan Bul garije het deel van Macedonië tot aan de Wardar af te staan. Het blad is van oordeel dat Bulgarije ook dit aanbod zal afslaan, evenals het dat den eersten keer heeft gedaan. Verder wordt gemeld, dat de stap van Servië te Athene groote ontstem ming heeft veroorzaakt, daar Grieken land vreest dat het, ingeval Bulgarije het aanbod van Servië mocht aanvaar den, door Bulgarije zou zijn ingesloten Plaatselijk üieuns. Voor Dames- «n Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer- straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Heulden, 9 Dec. Ook alhier zijn, van de Amerikaansche zending van kleeding voor de Belgische vluchtelingen, enkele kisten gearriveerd met keurige vrouwen-onderkleeding, die door de dames van het comité aan de verschil lende personen zijn uitgereikt, dankbaar werden aanvaard. Door den heer J. P. W. Hentzen al hier, zijn handteekeningen verzameld, zoo wel hier als in de directe omstreken, voor de vredesbeweging, waardoor een adres met ruim 750 namen van onderteekenaara is verzonden. Zal het iets helpen? We willen het gaarne helpen hopen. An «Iel. Door het hulptelegraafkan toor werden de vorige maand 325 telegram men behandeld, waarvan 161 verzonden en 164 ontvangen. Er werden nog 177 gesprek ken gevoerd. Sinds de mobilisatie werden er 2049 telegrammen en gesprekken behandeld. ReioU^n. Een kindje van Schapen donk, dat op den grond speelde, kreeg een kan met kokende koffie over 't lichaam, waardoor 't hevige brandwonden opliep en medische hulp noodzakelijk bleek. Verschillende dames onzer gemeente breien bivakmutsen voor de militairen. Ook hebben eenige een inzameling gehouden voor kerstgeschenken. llenedeii Langstraat. Dehan- del in vette kalveren gaat thans weder goed. Men besteedt van 65 tot 80 cent per k.g., naar soort en kwaliteit. Capelle. Donderdagavond gaf de zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" in de zaal van den heer L. van Dongen, een druk bezochte uitvoering. De voorzitter heette het aanwezige publiek hartelijk welkom, dooh merkte op, dat het publiek een niet te groote verwachting van deze uitvoering moest koesteren, wijl de vereeniging wegens tijdsomstandigheden eenige van zijn beste leden moest missen. Daarmede in overeenstemming waren ook de stukken gekozen. Niet alleen de koornummers, doch ook de kwartetten en solo's werden uitstekend gezongen. Ook het publiek scheen dit ge voelen te deelen, getuige het, na elk ge zongen nummer, oorverdoovend applaus. Na afloop dankte de voorzitter in de eerste plaats de aanwezigen voor de trouwe opkomst, daarna den directeur en de wer kende leden voor den genotvollen avond en ten slotte niet te vergetende accompagniste mej. Van Beek, die geheel belangeloos heeft medegewerkt, om deze uitvoering zoo boven verwachting te doen slagen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. van Beek, slaagde voor 't examen boek houden en handelsrekenen. Zaterdag vertrokken uit deze gemeente weer 12 Belgische vluchtelingen, terwijl er Maandag nog 5 naar hun woonplaatsen in België terugkeerden. Thans verblijven er nog 55. Zaterdagavond was het voor de kin deren van de Belgische vluchtelingen een Intusschen had baron Maxime Raynaud de inlichtingen niet vergeten, die hij door zijn spion uit de Rue des Prêtres ontvangen had, hij liet zich dagelijks op de hoogte stellen van het doen en laten der gravin en wachtte met ongeduld het oogen blik af, dat ontmoediging en wanhoop haar in zijn armen zouden voeren. En dat oogen blik liet niet lang meer op zich wachten. Tevergeefs had de arme Helena herhaalde malen aan de verschillende ministeries be proefd eenige verzachting in het lot van haar gemaal te verkrijgen, en overalj het hoofd gestooten, en terneergeslagen door zoo veel vernederingen en beleedigingen, staakte zij plotseling haar pogingen en ging niet meer uit. Met een verbitterd germ ed bracht zij haar dagen door met de beide eenige wezens, die haar trouw waren gebleven, de goede Suzanna en haar dochtertje Gabrielle, over wier jeugd al zulk een zware schaduw gevallen was; geen oogenblik twijfelde zij aan de schuld van haar echtgenoot en vaster dan ooit was zij overtuigd, dat al hun rampen, hun scheiding, hun schande, aan een onbekenden vijand te danken waren, vlamde de lang gekoesterde haat hoe langer hoe heviger op en gaf zich soms in bittere verwenschingen lucht. Hoe vurig smeekte zij den hemel hem eenmaal te ontmaskeren om hem, oog om oog, tand om tand, terug te kunnen geven, wat hij haar nu deed lijden Hoe menigen slapeloozen nacht pijnigde zij haar hersenen met het bedenken der dolzinnigste plannen, om dan over dag, uren lang werkeloos aan het venster ge zeten, in de stille straat te staren of de blikken smeekend naar boven te richten om daar troost en kracht voor haar gemarteld hart in de toenemende zwakheid af te bidden. Op een avond omstreeks acht ure, zeide Suzanna: ware feestavond. St. Nicolaas was gekomen en had voor elk kind wat meegebracht. Enkele lekkernijen, maar ook ondergoed werd rondgedeeld. Men had de tevredene gezichtjes der kinderen eens moeten zien. Uit dankbaarheid werd St. Nicolaas toege zongen. Ook de oudere gaven hunne bij zondere tevredenheid te kennen. Drunen. Maandag is de boeren hoeve „De Klippel" alhier afgebrand. Ook eenige aangrenzende hoeven werden een prooi der vlammen. Drininielen. In de maand No vember werden aan het Postkantoor alhier behandeld 89 telegrammen, waarvan 47 werden verzonden en 42 ontvangen. In de Rijkspostspaarbank werd ingelegd f 365,en terugbetaald f 40. Dussen. Vrijdag 1.1. deelde de Edel achtbare heer A. H. van Honsewijk, burge meester alhier, aan den Gemeenteraad mede, dat hij tegen 1 Januari a.s. zijn ontslag als burgemeester heeft aangevraagd. Doeveren. Door stemgerechtigden der Ned. Herv. Gemeente alhier, is tot ouder ling gekozen de heer J. W. Zoutebier, en tot diaken herkozen de heer P. A. Boll. 's Gravemoer. Op Dinsdag 15 dezer, zullen 5 militieplichtigen uit deze gemeente der lichting 1915, te 's-Hertogen bosch worden ingelijfd. Kaatsheuvel. De j.l. Zondag ge houden collecte ten behoeve der Chr. school aan den Loonschendijk, heeft f 8,08 opge bracht. Sprang. In de vorige week werd door het bestuur der Coöperatieve brood bakkerij „De Broederhulp" alhier, 10 pCt. dividend aan haar leden uitgekeerd. Bij de gehouden stemming voor twee Notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente al hier, zijn de aftredende heeren A. de Bruin en P. van der Hammen, met meerderheid van stemmen herkozen. Op de heeren H. E. v. d. Leeden en M. Zwart waren respec tievelijk 49 en 30 stemmen uitgebracht. Zondagmiddag nam ds. A. F. Pop, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Zijn Eerw. deed dit naar aanleiding van Johannes 8 36 „Indien dan de Zoon U zal vrijgemaakt hebben, zoo zult gij waarlijk vrij zijn. Aan het einde werden door ds. Japchen nog eenige waardeerende woorden gespro ken en zong de gemeente haar scheidenden leeraar psalm 1214 toe. Een groote schare vulde het kerkgebouw. IWJJk. Zaterdag 1.1. hadden wij alhier het genoegen, dank zij den ijver der vlijtige breisters van allerlei leeftijd en de bijdragen der ingezetenen, een groot St. Nikolaaspak- ket met 76 bivakmutsen in grijze uniform- kleur op te zenden naar de ons aangewezen stelling Chaam, dus naar de Zuidergrens onzer provincie. Zij zullen aldaar, waar nacht en dag zoo attent gewaakt moet worden, wel van pas komen voor onze trouwe grenswacht. Vele mutsen zijn voorzien van ruimen schouder kraag, dus dubbel praktisch in gebruik, daar zij ook kunnen gewasschen worden. Waspik. Van de ruim 300 vluch telingen, die in deze gemeente waren onder gebracht, zijn er nog slechts 108 aanwezig. In den nacht van Zondag op Maan dag werd alhier, in Benedenkerk, een brie venbus van de posterijen, door baldadigen, totaal vernield. Of er brieven vermist wor den, is nog niet kunnen worden geconsta teerd. Mej. A. de Vos, alhier, viel Zondag j.l. zoodanig, dat zij haar arm brak. Dr. Smits verleende de eerste hulp. Men meldt uit het Land van Heusden, d.d. 4 Dec. In den hooihandel begint iets meer leven te komen. Naar le kwal. hooi is nogal vraag. Men betaalt voor uiterwaardsch hooi van f 18 tot f 20; binnenvelds f 15 a f20; pershooi f 9 a f 10 per 500 k.g. Gij moet wat beweging nemen, en in de lucht gaan. Zij zuchtte zonder te antwoorden en ging naar 't wiegje, waarin haar lieveling sliep. Maar Suzanna werd eindelijk boos en hernam Gij zult nog ziek worden, en gij zijt toch niet heel sterk. Het woordje sterk maakte indruk; zij moest immers sterk zijn, zij wilde het uit al haar macht; zoo krachtig en mooi en bevallig blijven als vroeger op het kasteel van Combiers, toen baron Raynaud haar bewonderde en verklaarde nooit een schoo- nere vrouw gezien te hebben. Geef mij mijn mantel, zeide zij, gij hebt gelijk, ik moet eens uitgaan. Gelukkig, was 't antwoord, 't is hier om te stikken, dan kunt ge eens opfrisschen. Ofschoon zij niet .rijk waren had „Mar cilles" altijd het uiterlijk van een groote bezitting gehad. Uit de ramen had men een heerlijk vergezicht; in de vlakte stond de oogst aan schooven en van daar drong de heerlijke geur van het hooi naar binnen. Overal was leven en beweging; de tuin lieden zongen onder hun werk en herders en landbouwers waren van den morgen tot den avond ijverig bezig. Dat was leven I en daar binnen had het kasteel nog veel van zijn vroegere weelde bewaard, en 't was een wellust te ademen in die ruime, met hout beschoten zalen, waar de welriekende geuren van bosch en veld vrij toegang hadden. Nu was Helena in een enge ruimte op gesloten op de derde verdieping waar het lage plafond als een centenaarslast op haar borst scheen te drukken. En dat alles was het werk van dien man der duisternis, die zich op hen geworpen en getroffen had in wat hun het dierbaarst was, in hun fortuin en hun eer, in hun liefde en hun geluk, zonder eenige hoop op een betere toekomst Dur^erlJJk^ Stand. Almkerk, van 18 Nov. tot 2 Dec. Geboren: Geertruida, d. v. J. Vink en G. VinkJenneke Barbara, d. v. G. Dekker en M. T. SmitsWillem, z. v. A. van Haaften en L. W. van Vuuren. Overleden Arie Tamerus, 68 j.echtg. van J. van Dijk. Ingekomen van: Wolphaartsdijk, W. Versc'ture; Enschede, H. de Bruijn en gezin; DeWerken en Sleeuwijk, C. van Varik Werkendam, P. van der Wiel; Sleeuwijk, L. de Graaff. Vertrokken naar: Delft, J. W. de Joode en gezin. 's-Gravemoer over de maand Nov. Getrouwd Gerrit van Tilborg, 26 j. en Jenneke Blom, 25 j.Jacob de Jong, 36 j. en Hendrika Antonetta Versteeg, 22 j. Geboren: Anna, d. v. H. Versteeg en E. C. de Geus. Overleden: M. E. Blom, 81 j., wed. v. J. Nederveen D. van Iersel, 3 w. Ingekomen van: Waspik, J. Mout- haan en A. C. Pruijsen Strath more, (Canada) G. van Eersel en C. Nerrings Dongen, D. Boer; Rotterdam, J. E. H. Boogaard; Groningen, W. Wijbrands, M. J. J. Heijning, H. J. S. le Jolle, A. M. van Ingen en G. Voogd Usquert, J. KuiperDussen, G. van Tilburg. Vertrokken naar: Gorinchem, T. van Dongen; Ned. Indië, W. J. H. Smeenk; Teteringen, H. A. E. Smeenk, J. A. van Hasselt, C. C. Heijblom 's Gravendeel, H. A. Versteeg. Geertruidenberg, over de maand Nov. Getrouwd: W. F. Simonis, 37 j. en A. C. M. Meijers, 38 j.C. M. Wete- rings, 28 j. en M. A. E. Leijten, 22 j. Geboren: Maria Catharina Elisabeth, d. v. A. C. Krols en H. A. KrofsAn- toninie Jan Johannes, z. v. A. Rijken en J. A. Nuijten Gerrit Arie Pieter, z. v. G. de Heer en A. C. Molenaar Agnes Gertrudia Maria en Wilhelmina Maria Agnes, dochters v. P. F. van Oudendijck en A. M. v. d. Broek; Adriana Maria Anna, d. v. P. L. Tak en F. P. Kouwelaars Maaike Johanna, d. v. J. v. d. Werk en J. Pruijsen. Dussen, over de maand Nov. Getrouwd: Marinus Wintermans en Helena A. van den BoschAdriaan Colijn en Cornelia P. Bezemer. Geboren: Fransciscus L. C z. v. J. Mertens en C. MertensJohannes C. P., z. v. J. C. C. Walraven en C. Schouten; Peter, z. v, P. Donkersloot en J. de Rade Cornelia J., z. v. W. Domenie en W. Sgroot; Antonie C., z. v. A. C. van Dijk en G. Schouten Adriana J., d. v. A. Colijn en A. C. Hoevenaren; Antonia, d. v. A. Strik en M. de GraafAnna M., d. v. H. de Rooij en A. M. Lankhaar; levenl. kind van A. van Loock en F. de Jong (Belg Overleden Jeanne M. R. C. C. Loijer, 67 j.; Jan H. L. van Gooi, 11 j.; Theodora van Dinteren, 9.1 j., wed. v. A. LensveldJohannes A. F. M. van Alphen, 30 j. echtg. v. M. E. C. Ver hoeven, Arnoldus van Gennip, 69 j., echtg. v. J. van Boxel; Petronella M. Langerwerf, 76 j. wed. v. A. Nefkens; Cornelia van Dijk, 93 j. wed. van L. Bouman. Ingekomen vanRotterdam, M. P. Kuijpers; Duisburg, J. F. de Bot; Me- demblik, B. Parera; Amsterdam, B. Zetter. Vertrokken naar: Tilburg, J. van Dortmont; Cuijk c. a., W. Arts; Gorin chem, J. C. van Tilborg;'s-Gravemoer, G. van TilborgCapelle, C. Koenen en Vaarwel teedere woorden en vurige kus sen, waarmede Jan zijn zorgen wist te ver drijven, vaarwel warme liefkoozingen, die hen moedig de tegenspoeden onder de oogen deden zien, waaruit zij, sterk in elkanders steun, als overwinnaars te voorschijn zouden komen. Hoe kwam het toch, dat onophou delijk het beeld van baron Raynaud voor haar verbeelding oprees, en dat 'ij niet aan haar vervlogen geluk kon denken, en geen enkele traan kon storten, zonder dat ook de herinnering aan dien man zich aan haar opdrong, 't Was al te dwaas; hoe kon hij in eenig verband staan met het ongeluk dat hen getroffen had. Behalve een kort beleefd briefje, dat een betuiging van deel name inhield, had hij geen teeken van leven gegeven, en 't was waarschijnlijk dat hij zich in den maalstroom van wereldsche vermaken geworpen, en daar de noodige afleiding voor zijn misplaatste liefde gevon den had. Hij had haar dus vergeten Met een zweem der oude behaagzucht, keek zij onder het opzetten van haar hoed in den spiegel; wat was zij leelijk gewor den Welk een verandering Maar daar kwam Suzanna tegen op. Gij zijt mooier dan vroeger, zeide zij, en zij had gelijk, want sedert haar laatste ziekte had den de trekken der gravin aan lieftalligheid en teederheid gewonnen, haar oogen Bchenen donkerder en schitterender bij die matbleeke gelaatskleur en, schoon nu en dan door een floers bedekt, hadden zij een nieuwen koortsigen glans gekregen, die hun een on- wederstaanbare aantrekkelijkheid gaf, Zij sloeg een eenvoudige pelerine om, een zwart krippen hoedje bedekte haar blonde haren en na een kus op 't voorhoofd van haar dochtertje gedrukt te hebben, verliet zij haar woning. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2