Burden, eerste minister van Canada, zegt in een telegram, waarin hij zijn Kerstgroeten brengt aan de Canadeezen aan de overzijde van de zee: .Geheel Canada zendt aan de 30.000 Canadeezen in Engeland zijn hartelijkste wenschen ter gelegenheid van het Kerstfeest. De 50 000 manschappen, die in Ca nada nog geoefend worden branden van verlangen om zich bij de eerste gele genheid de beste bij u aan te sluiten. Achter hen staan alle weerbare mannen van Canada gereed in afwachting, dat zij kunnen treden in de gelederen van hen die strijden voor vrijheid en de mocratie tegen het georganiseerde mili tairisme en de integriteit en veiligheid handhaven en verzekeren van ons rijk waar vrijheid het hoofdbeginsel is van de instellingen. .Canada heeft afscheid van u genomen in de overtuiging, dat gij waardig waart de zending te vervullen, die het u heeft opgedragen. Opnieuw wenschen wij u succes toe, in de vaste hoop u weder om welkom te mogen heeten, wanneer gij zult terugkeeren na voor de recht vaardige zaak, |waarvoor gij strijdt, de zege te hebben bevochten." Aan den Berl. Lokal Anz. wordt via Genève, omtrent een botsing en ont ploffing der beide Russische treinen met ammunitie gemeld, dat het ongeluk is toe te schrijven aan een aanslag van nihilisten. Twee-en zeventig wagens met pyrosiline zijn in de lucht gevlogen. Verschillende personen zijn gevangen genomen. Een der verslaggevers van het Hbld. seint uit Sluis: Sedert drie weken lagen te Sluis 1600 zakken bloem, ieder van 54 K.G., aan gekocht door het gemeentebestuur van Ostende. Juist toen de voorraad aan kwam, werd de grens hier onherroepe lijk gesloten. Het is sedert niet mogen gelukken, de bloem te verzenden. Met het oog op den grooten nood te Ostende, heeft men Vrijdag geprobeerd de zen ding te doen plaats hebben over IJzen- dijke—WatervlietEeclo. De bloem is verpakt in 750 zakken. Of die echter te bestemder plaatse zijn aangekomen, kan niet worden gezegd. Maar zelfs als de voorraad aankomt, zal zij slechts zeer korten tijd duren, daar inmiddels ook in andere gemeenten aan de kust «•n groot gebrek aan bloem is ontstaan. Professor Thompson, hoogleeraar in de geschiedenis aan de universiteit te Chicago heeft in Nebraska een voor dracht gehouden over den oorlog, waarin hij een andere opvatting scheen te deelen dan die welke door Reuter vaak als de Algemeene gangbare in de Ver- eenigde Staten wordt voorgesteld. De Omaha Tribune, een Duitsch-Ameri- kaansch blad geeft zijn woorden als volgt weer: .Nog in geen duizend jaar kunnen de verbondenen Dnitschland verslaan. Een Duitscher staat, wat zijn beschaving betreft, gelijk met drie Russen. In het voorjaar zal Rusland geen officieren meer hebben en Frankrijk terneer liggen. De Duitsche Keizer is door Rusland tot dezen oorlog gedwongen, daar het de hegenomie van het Germanen- of het Slavendom op den Balkan en het beheer over de Noord Egeïsche Zee geldt. Engeland en Frankrijk zouden in hun eigen belang beter gedaan hebben, zich terug te houden en het was tenslotte de schuld van Engeland, dat Duitschland door België moest, doordat het Duitschland verbood Frankrijk van uit zee aan te vallen. op haar gelaat; al haar liefde voor den graaf barstte los in dien plotselingen overgang van droefheid in hoop. De baron bleef schijnbaar kalm, en diepe droefheid trilde in zijn stem, toen hij haar aanraadde verder te lezen; meteen beklemd hart gehoorzaamde zij. Wij zullen alleen de voornaamste passa ges van dat artikel aanhalen. „Cayenne, 16 Februari. Twee tot dwangarbeid veroordeelden, die in den loop van 1878 naar Cayenne ge zonden waren met de „Atropos", werden op de „Proserpina" ter reede van Cayenne ingedeeld en onder bijzonder toezicht ge plaatst. Beiden kenmerkten zich door ge dweeheid en goed gedrag. De een was de graaf de Marcille3 die door de rechtbank te Mayenne tot een levenslangen dwangar beid veroordeeld is, en de andere een be kende strooper uitSeine-et-Marne, demoor denaar van een der wachters van baron Maxime Raynaud. Tegen de verwachting in had de administratie slechts lof voor hun gedrag, maar de schijnbare onderwer ping verborg hun plannen, die alleen door een bijzondere omstandigheid niet geslaagd zijn." Hier gleed het papier uit de handen der gravin op den grond, doodsbleek herhaalde zij, met een vreemde uitdrukking in haar fonkelende oogen: Niet geslaagd. Dus zij waren niet ontsnapt! De baron raapte de courant op. Ga voort, zeide hij zacht, maar zij sloeg de handen voor de door tranen benevelde oogen. Ik kan niet, mompelde zij. Nu las hij verder Beiden waren gelijktijdig door koorts aangetast en in het hospitaal te lTlet sur Mére opgenomen en maakten toen van een donkeren nacht en van het gebrekkige „De zee is ni^uA^particulier eigendom van Engelan^^^P „De ware gP^u van dezen oorlog ligt op het gebied van den handel. Engeland was afgunstig op de uitbrei ding van den Duitschen handel, op zijn marine en kolonién. Ik ben zoo vrij vast te stellen, dat Engelands „marinisme" niet minder gevaarlijk is dan Duitschlands vermeende mili tairisme, en dat Duitschland om redenen van zelfbehoud tot dezen strijd is ge dwongen." Een Reutertelegram van 14 dezer meldt de wederinneming, na een hevig gevecht, van Belgrado, door de Serviërs. Verder op 14 en 15 dezer weinig of geen nieuws, zoomin in 't Westen als in 't Oosten van Europa. De Tijd ontving Maandag van een hijzonderen correspondent te Havre de volgende mededeeling: Gisteren heeft er een bloedige botsing plaats gehad bij St.-Eloy, in d# nabij heid van Yperen. Met een artillerie duel werd het gevecht ingeleid. Ruim 200 stukken geschut had de vijand op gesteld. Schrikkelijk was de uitwerking van het vuur. De regen van granaten maakte het aanvankelijk ondoenlijk, dat de bondgenooten iets uitvoerden. In de loopgraven blijven, was het parool. De bondgenooten deden dan ook niets dan wachten en het artillerievuur be antwoorden. Eindelijk dachten de Duit- schers de gelegenheid gekomen voor een aanval, waartoe hun infanterie ten slotte overging. De bondgenoten lieten hen eerst rustig naderbij komen. Dan een kort bevel en een knetteren van geweren en mitrailleuses, de aanval was tot staan gebracht. Een verwarring maakte zich van den vijand meester, die ten slotte terugdeinsde, onder zware verliezen. Het was ondoenlijk tegen dien stormwind van den dood in te gaan, maar de Duitsche legers hielden aan. Een tweeden keer werden zij terug geslagen, drie keer, vijf keer, tien keer, vijftien keer De aandrang was ont zettend en de mannen der legers van de bondgenooten waren uitgeput. Zoo kon het gebeuren, dat eindelijk, de eerste linie der Franschen gewonnen werd. De middag verliep reeds. Er was herhaaldelijk om hulp geseind; toen deze ten slotte aankwam, was het bevel spoedig: en avant! en voort ging het, onbedwingbaar, onweerstaanbaar. Er was geen houden meer aan. Hior mocht geen bres gelaten aan de Duitschers, de bres moest gedicht. De Franschen vielen aan met groot-e geestdrift, met onbedwingbaren moed en élan en zij slaagden. De vijand kon zijn veroverde stelling niet houden en toen de nacht een sluier spreidde over de tallooze dooden van dezen bloeddag, was de linie der bondgenooten weder hersteld. Maar de verliezen waren zwaar. De strijd was ernstig, de uitslag gewichtig ge weest. Het bestuur van het Rheinisch- Westfaalsche kolensyndicaat te Essen, heeft besloten de standaardprijzen voor cokes voor hoogovens en voor cokes kolen voor het eerste kwartaal 1915 onveranderd te laten. Daarentegen zullen de standaardprijzen voor kolen en bri ketten in doorsnee met M. 2 per ton worden verhoogd, terwijl die voer cokes met M. 11/s ton worden verlaagd. De Amerikaansche berichten over den zeeslag bij de Falklandeilanden spreken van zes Engelsche slagschepen, die daaraan deelnamen. De „Scharn- horst" vocht tot het allerlaatste en ging toezicht op de ziekenzaal gebruik om te beproeven hun vrijheid te herkrijgen. Met onbegrijpelijke stoutmoedigheid sprongen zij uit de tweede verdieping van het hospitaal naar beneden op de rotsen der kust met behulp van de takken van een boom, die dicht bij den muur groeit. Zij hadden hun dekens medegenomen ea vonden vlak onder de vensters van 't gebouw een oude sloep, die daar, dank zij de on vergeeflijke onnadenkendheid van een leve rancier der levensmiddelen, vastgemeerd lag. De twee moedige kerels namen er bezit van, sneden de kabels door en kozen er mede zee, niettegenstaande het slechte weer, dat de inscheping bijzonder gevaarlijk maakte. Zij hadden feitelijk geen enkele kans op behoud, en waren zij niet opgemerkt geworden, dan hadden zij over zichzelve een heel wat strenger vonnis dan hun rech ters uitgesproken; maar opgeschrikt door de alarm kreten der verpleegsters en wachters schoten spoedig eenige ambtenaren toe en richtten een moorddadig, zij 't ook door den donkeren nacht niet best gemikt vuur op de sloep en de vluchtelingen. Zoodra de dag aanbrak, werden een kanonneerboot en een kruiser op hen afgezonden, maar 't bleek niet meer noodig zijn, want men vond op de rotsen van lTlet sur Mére een deken en de hoeden der vluchtelingen terug, bij de wrakstukken der sloep, die uit el kander gesprongen moest zijn, door het vuur der geweren of verbrijzeld op een der klip pen, waaraan de kust hier zoo rijk is. Van de beide mannen was geen spoor te ontdekken; en zonder twijfel vonden zij Lun graf in de magen der haaien, die on- geloofelijk brutaal zijn en de schepen soms tot in de haven vervolgen. Door de betrok ken autoriteiten is hun acte van overlijden opgemaakt. Nog nimmer werd een poging om uit Cayenne te ontsnappen met goeden uitsla met man en muis naar den kelder. Graaf Von Spee is te zamen met twee zijner -zoons omgekomen. Een hoogst droevig ongeval he^ft, naar uit Sluis aan het Hbld. wordt ge meld eenige dagen geleden in Looten- hulle plaats gehad. Daar waren door de Duitschers paarden gerequireerd, ze eischten echter ook de tuigen en in een van de café's kwam het daarover tot een hevig twistgesprek tusschen de Duitsche soldaten en den zoon van den herbergier, die, naar de Duitschers beweerden, de tuigen zou hebben ver stopt. De twist liep zoo hoog, dat de Duitschers nun geweren namen en den herbergierszoon, Van de Kerkhoven genaamd, doodschoten. Een bakker, zekere Claeys, die zich in den twist mengde, werd ook overhoop geschoten. Op het schieten kwam de 54-jarige gemeente-secretaris Eduard Schelstraete toegeloopen en hem trof hetzelfde lot Twee sergeants trachtten de dronken soldaten tot rede te brengen, hetgeen een algemeene schietpartij van de Duitschers onderling tengevolge had met het gevolg, dat de twee soldaten eveneens doodgeschoten werden. Toen werd op de komst van eenige officieren het vuren gestaakt. Zeven slachtoffers waren er gevallen. De militaire overheid stelde een on derzoek in,* maar van het resultaat hoorde de angstige bevolking niets. Het eenige wat men er nog bemerkte was een kerkdienst voor de zielerust van de gevallen Duitschers. IMaataellfk Hieuws. Voor Dames- ea Kinderkleeding de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Z indags van 10 tot 1 uur geopend. llcusdeii, 16 Dec. Naar wij vernemen is de sterkte van het detachement bij de Brug alhier tot op één derde teruggebracht, zoodat heden, Maan dag, de Luitenant Schillemans met een 40 manschappen naar Ede is vertrokken. Het idéé van een Kerstboom komt hier door ook te vervallen. Een derde van de overblij venden is steeds door dienst geoc cupeerd. Er zouden dus te weinig personen re3ten omjvan zoo'n voorgestelden feestavond gebruik te maken. Bij Kon. besluit van 10 dezer is den heer A. H. van Honsewijk, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dussen. De melk-oorlog is geëindigd en ieder ontvangt thans weder de melk voor 8 cent de liter. Niettemin hadden de verbondenen besloten geen 10 cent te betalen, maar die van elders te betrekken voor 8 cent en blijven nu aan hunne toezegging getrouw zoodat de gewone melkslijters thans een groot getal afnemers moeten missen. Werkendam. Gisteren zijn te 's-Hertogenbosch van hier bij de Nat. Mi litie ingelijfd: D. den Dekker, A. van Driel, C, Kuip, W. J. Pruissen, A. H. v. d. Werken en P. v, d. Wiel. Zaterdagmiddag 1.1. ging een schuur van H. de Vries, alhier, aan den deWerken- schendijk in vlammen op. Daar het stil weer was, konden de nabij staande schuren behouden worden. Maandag 1.1. vergaderde de vereeni- ging „Oude lieden fonds". Over het afge- loopen jaar wa3 voor ongeveer f400,uit gekeerd aan steenkolen, (151 H.L.), aard appelen (38 H.L.), kleederen en geld. Wegens overlijden van den heer C. C. Zwets en het bedanken van den heer H. Cornet, waren 2 open plaatsen in het be stuur gekomen. Ter vervulling dier plaatsen werden gekozen de heeien C. P. Cornet en P. Holster. bekroond, maar de veroordeelden laten den moed niet zinken, en beproeven het telkens weer pnieuw. De baron zweeg, een onheilspellende vreugde lichtte in zijn donkere oogen, want zijn plan was volkomen gelukt, en alle hinderpalen waren glansrijk overwonnen; eindelijk was het werk van Fulgence Guil- lard voltooid! Helena was doodsbleek, met verwrongen gelaatstrekken en krampachtig gebalde vuisten in een stoel gezonken. Zij kon geen tranen vinden en staarde strak voor zich uit. Nu zijt gij weduwe, zeide de baron. Het wreede woord riep haar tot de wer kelijkheid terug, maar zij bleef zwijgen. Gij zijt vrij! Geen geluid kwam over haar lippen. Gij blijft zonder steun en zonder geld achter, en ik kan niet dulden, dat gij ge brek lijdt. Een nieuwe toekomst vol weelde en genot opent zich nu voor u. Vergeet dus het donker verleden, Helena! Ik bied u mijn hand en mijn naam aan, in ruil voor wat gij verloren hebt. Zij zag hem met een vreemde uitdruk king in haar mooie oogen aan. Doet gij werkelijk aan mij dit voorstel, barstte zij uit. Aan mij, de weduwe van een gedeporteerde, baron Maxime Raynaud? Een trotsch lachje krulde zijn lippen. Er zijn menschen, die zich alles kun nen veroorloven, die ver boven de publieke opinie staan en haar dwingen zich naar hen te schikken. Maak u dus over mij niet bezorgd, ik kan op mij zelf passen, maar denk aan u zelf. Ik bemin u! Goed, ik zal u antwoorden. Wanneer? Binnen een maand. Hij boog, greep de hand der gravin, die hij met vurige kussen bedekte en verwy- *l£eiie<ieii ftjauggtraat.Dehooi- handel gaat thans zeer vlug. Voor het goede hooi besteedt men reeds f 20,— a f 21, afwijkende soorten f 15,a f 16.en schraal pershooi f 9,a f 10 per 500 k.g. Drongelcii. Door de dames Bos en Van Campen, is voor de militairen, die met Kerstmis aan de grens- en kustbewaking zijn, de somma van f 23.68 gecollecteerd, 't welk aan den Burgemeester dier gemeente is afgedragen. Oenderen. De collecte door eenige jonge dames gehouden voor eene kerstgave onzer grenssoldaten, heeft totaal opgebracht dertig gulden. 's-Oravemoer. De kerkeraadder Geref. kerk heeft voor de beroeping van een predikant op dubbeltal geplaatst: ds. C. Dekker te Ooltgensplaat en M. Post, candidaat te Vlaardingen. Meeuwen. Naar wij vernemen heeft de alhier genouden collecte voor een Kerst- gave aan de militaire grens- en kustbewakers, opgebracht f 9.65. Op den 15 December j.l. zijn de na volgende dienstplichtigen van de lichting 1915 uit deze gemeente ingelijfd geworden bij het 17e Regt. Infanterie le Bataljon: J. J. Burghout, J. Donkersloot, J. de Rooij en M. Smits. Evenals vorige jaren, is wederom door het college van Zetters in deze gemeente de heer K. de Joode alhier, aangewezen voor de schatting der huurwaarden, volgens de wet op de personeele belasting voor het jaar 1915. Nieuweiidiik. Bij de Zondag in de Geref. kerk gehouden verkiezing, wegens periodieke aftreding van twee ouderlingen en twee diakenen, zijn de aftredende ouder lingen J. Kroon en M. Versteeg, benevens de twee diakenen J. Branderhorst en A. Vermeulen, allen herkozen. Hedcrhemert. Met genoegen ver nemen we, dat onze dorpsgenoot, de heer G. Smits, geslaagd is voor het examen van kommies der directe belastingen, invoer rechten en accijnsen. In het gezin van P. C. Smits alhier, heeft zich bij een zesjarig schoolgaand knaapje, een geval van diphteritis voor gedaan. Raaiiisdoiiksveer. De afdee- ling „Het Groene Kruis", Raamsdonk en omstreken, werd Donderdag 1.1. opgericht. Het voorloopig bestuur werd gekozen tot definitief bestuur, en bestaat nu uit de heeren: Dr. Quirijns, Voorzitter; C. Sneep, Secretaris; F. A. van Seters, Penningmees ter; A. J. Lankhuijzen; ,S. D. Lankhuijzen. Bij voldoenden financieëlen steun zal een der eerste werkzaamheden zijn aanstellen van een Zuster. Aangezien tot Maart een tijdelijke zuster in de gemeente komt, kan er dus tot dien tijd gewacht worden. Tot notabel in de Ned. Herv. kerk werden gekozen de heeren A. C. Timmer mans en A. Redert I.Ezn.; beiden aftredend en tot kerkvoogd de heer D. Lankhuizen (aftredend.) De prijzen ter graanbeurs Hotel A. de Reijer besteed, 1.1. Zaterdag, waren als volgt: Tarwe f 11.75; Rogge f 10,Haver f 12,75. De handel in ree was zeer levendig. Raamsdonk. De WelEerw. heer A. Frencken, pastoor in de parochie van St. Bavo alhier, hoopt a.s. Zondag, 20 Dec. zijn 40 jarig Priesterschap te herdenken. Sprang. Door de knapenvereeni- ging op Geref. Grondslag „Samuël" werd haar 2-jarig bestaan feestelijk herdacht. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de vorige week Donderdag zijn bij zekeren S. alhier konijnen gestolen. De daders bleven onbekend. A.s. Zaterdagavond hoopt de chr. werkliedenvereeniging „Bid en Werk" (afd. Patr.) haar 6-jarig bestaan te heidenken. Bij deze gelegenheid zal voor haar optreden de heer H. Both, met het onderwerp „De Muziek". Belangstellenden hebben vrijen toegang. derde zich zonder verder een woord te spreken. Zij hoorde hem langzaam de trap afgaan, en zag van achter de vitrage-gordijnen, hoe hij in zijn fraaie victoria stapte, en de vurige paarden wegsnelden. Nog altijd was haar de troost der tranen ontzegd en met brandende oogen en trillende lippen fluis terde zij Ach! hij heeft zelfs geen tijd om te wachten, totdat ik mijn echtgenoot, mis schien zijn slachtoffer, beweend heb! XX. Twee spoken. Elf maanden later, den 2den April 1879, stapten twee passagiers te Hflvre van de stoomboot, die van daar naar Folkestone vaart Beiden waren gekleed in een costuum van geruite, wollen stof, dat, warm en ge makkelijk zijnde, de geliefkoosde dracht der touristen is. 't Was dan ook niet noodig te vragen van waar zij kwamen, want hun kleeding droeg het kenmerk hnnner nati onaliteit, en bewees duidelijk dat het wereld burgers en kinderen van het vrije Amerika waren, 't Was alleen maar moeielijk te beslissen of zij in Zuid- of in Noord-Amerika thuis hoorden. Waarschijnlijk waren zij afkomstig uit de groote vlakten, die een gedeelte van Brazilië innemen en zich tot Patagonië en Vuurland uitstrekken. Over hun gewone kleeding droegen beiden kastanjebruine overjassen met pelerines, die hun een bijzonder opvallend aanzien gaven. Beider gelaat was door de zon der keerkringslanden en den frisschen zeewind zoo gebruind, dat zij op den eersten oogop slag aan Mulatten deden denkendit gelaat was omlijst door een zwaren, donkeren baard. Beiden waren forsch gebouwd, en toonbeel den van spierkracht en mannelijke schoon heid. Zekeren v. d. H. had het ongeluk, toen hij uit den tram stapte en door de duisternis misleid, te vallen. Daar de tram nog niet geheel stilstond, liep dit boven wonder goed af. Met den echrik en enkele onbeduidende kwetsuren aan zijn knie, kwam hij vrij. Weer een bewijs boe on voorzichtig het is uit te stappen, zoo de trein nog niet tot staan is gebracht. Bij de Ned. Herv. Gemeente zal, met het oog op de predikante vacature, geen ver kiezing voor de kerkeraadsleden plaats vinden. Den 2e Kerstdag, des avonds 5,30 uur, zal de chr. zangvereeniging „Excel sior" haar gewone winteruitvoering geven. Een goed verzorgd programma belooft ons een genotvollen avond. J.l. Maandag kwam het 8-jarig zoontje van zekeren T. alhier, bij het spelen te vallen, zoodat hij zijn duim brak, welke door een geneesheer gespalkt moest worden. Vrijhoeven-Cappei- In een vorig nummer van ons blad meldden we, dat ds. Brummelkamp weer zijn cathegi- saties hervat had, thans vernemen we, dat hij om gezondheidsredenen het predikambt geheel en al wil neerleggen, en daartoe zijn emiritaat heeft aangevraagd. Uj)k Bij Kon. besluit van Ged. Staten, d.d. 10 December 1914, G no. 290, werd de rekening over 't dieastjaar 1913 goedgekeurd in ontvangst op f 8750,89 en in uitgaven op f 18212,49, alzoo met een goed slot van f 538,40. Verslag van het verhandelde n de Raads vergadering der gemeente Vrij hoe ven-Cap- pel, op Donderdag 10 Dec., des avonds om 7 uur. Voorzitter is de Edelachtbare heer F. Val ter. Afwezig de leden H. Stam en P. v. d. Schans. De notulen der vorige vergadering worden, na een woord van toelichting aan den heer Oerlemans, onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. A m de orde 1. Ingezonden stukken. Schrijven van Ged. Staten, inhoudende goedkeuring suppletoir-kohier H. O., op een bedrag van f 21,36. 2. Vastelling van voorwaarden voor de verpachting van de haven. Men besluit dit op dezelfde voorwaarden als het vorige jaar te doen. 3. Benoeming van een lantaarnopsteker te Lobbegat. De vorige, J. van Beek, was vertrokken en nu meende de Voorzitter een geschikt persoon gevonden te hebben in A. Hoefnagel. Deze wordt met algemeene stem men benoemd. Voor vergoeding was er een post van f 12,50 voor uitgetrokken. 4. De vaststelling der gemeentebegrooting voor 1915. Na voorlezing der verschillende posten meent de heer Oerlemans, dat voor den weg naar de haven te weinig is uitge trokken; f 50,was te gering. Naar zijn oordeel was het eveneens dringend nood zakelijk, de haven uit te diepen. Nu was het een geschikte tijd. De leden stemmon dit toe. In den loop van het jaar kan dan nog verhoogd worden, zooveel noodig is. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag van f 7189 28. B. en W. stellen voor een verzoek aan H. M. de Koningin te richten om de buitengewone subsidie voor het on derwijs, groot f 7500,welke nog niet was ontvangen. De heer v. d. Hoeven vraagt nog naar de pensioensbijdrage der gemeente ambtenaren. De heer Heijmans vraagt of de nachtwakers nog dienst doen. De Voor zitter had aangevraagd ze tegen 15 Dec. te ontslaan, daar de mareehaussée's terugge keerd waren. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Dat in deze donkere dagen de humor nog niet alom ontbreekt zegt ons onder staande Bijgaand gedicht was gevoegd in enkele bivakmutsen, welke zich be vonden bij de zending voor het Detache- ment Drongelen. Zoodra de boot aanlag, begaven zij zich met hun valies in de hand naar een her berg in de buurt, waar matrozen en zee lieden gewoon waren hun maaltijd te nemen, en daar droegen zij den haastig toegeschoten kellner op, hun brood, ham en bier te brengen. Een licht accent duidde hun vreem de afkomst aan. 't Was ongeveer vijf uur in den namid dag e* op dien tijd zijn do herbergen aan de haven gewoonlijk stil en verlaten; slechte in de vestibule zaten eenige gasten, die zich niet om de nieuwaangekomenen bekom merden, want te H&vre, een drukke han delsstad, is men zoo gewoon aan het verkeer van vreemdelingen, dat niemand de moeite neemt op hen te letten. Er zou zelfs een Irokees Indiaan met zijn kroon van vederen op het hoofd, en sieraden in neus en ooren, door de straten kunnen wandelen, zonder dat de straatjongens notitie van hem namen. Toen de kellner het vertrek verlaten had, om het bestelde te halen, slaakte een der beide reizigers, die de voornaamste scheen te zijn, een zucht van verlichting en keek met opgeruimden blik naar de aanplakbil jetten aan den muur en de berookte zol dering, waaraan een door vliegen bezoedelde gaslamp hing. 't Is leelijk? zeide hij, maar hoe ruim kan men hier weer ademhalen, en voegde hij er met een uitdrukking van innige vol doening bij Eindelijk zijn wij op het punt ons doel te bereiken. De ander maakte een bijna onmerkbaar gebaar om hem tot voorzichtigheid aan te manen. Mijnheer de Redacteur. Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 2