Hel Land van en a, (ie Laogslraa! en de (iomrne!erwaard. AAN ONZE ABONNÉs. H. H. Correspondenten Nieuwjaars-Annonces Het Kerstfeest nadert. Oe vrouw van den Banneling, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. 1\o. 3422. Zaterdag 19 December 1914. ti m VOOR 'ET UNS Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7V» Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Met het oog op de a. s. feest dagen zullen de eerstvolgende nummers van ons blad verschijnen op 22, 24, 29 en 31 dezer. Gelieven met de toezending hun ner berichten enz., met boven staand rekening te houden. Voor vroegtijdige inzending van houdt zich beleefd aanbevolen, DE UITGEVER. Het wordt eentonig ais de Saidjah- geschiedenis uit de Max Havelaar, een tonig en treurig. Duizenden en hon derdduizenden liggen daar op het oor logsveld tegenover elkander, allen men- schen, die den „vijand" geen kwaad hart kunnen toegedragen, allen wen- schen dan dat ze de doodende loop graven konden verlaten, dat ze hun geweren mochten inleveren, hun ka nonnen in de arsenalen terugbrengen. Dood en verderf zaaien ze om zich heen, met dood en verderf worden ze bedreigri, elk uur van den dag. En al meer dan Her maanden heeft het ge duurd, en nog is het einde niet te zien, niet te voorspellen. Als wy rustig in de gezellige huis kamer zitten, terwijl de gure najaars wind door de schoorsteen giert en de koude regen tegen de ruiten klettert, dan gevoelen we ons gelukkig. Met droefheid denken we a in die millioenen, die daar al het leed ondervinden, dat een menschenvernuft maar uit kan vin den. Wat zullen ze vaak aan den huiselijken kring denken, aan ouders, 18) Heb maar geen zorg! zeide zijn met gezel, wie zou in ons, planters uit Jamai ca, Jan De Marcilles en Tomsaint La Brêche herkennen. We zijn immers dood, vriend, en men laat de dooden in hun graf rusten, 't zij dat in een hoekje grond van hun eigen land of op den bodem van verre zeeën te zoeken is. Ik heb nauwkeurige inlich tingen. En als die Engelschman zich eens bedrogen had? wierp La Brêche tegen. Dat is onmogelijk! Ik heb zelf het telegram gezien, Jan De Marcilles en Touis- saint Vardon dood. de acten van overlijden zijn gewaarborgd. We zijn dus uit het land der levenden verdwenen, waarde vriend, en hebben onze straf ondergaan. Maar stelt u gerust, wij zullen daarom toch de voor zichtigheid der Roodhuiden toepassen. Wij moeten den tijd hebben, om mijn vrouw en uw bruid te waarschuwen, en als wij vertrokken zijn, kunnen zij zich bij ons voegen. Het is niet mogelijk haar anders in te lichten. Wisten wij maar wat er van haar geworden is! De kellner trad binnen en bracht het verlangde. Hoe laat vertrekt de trein naar Parijs, vroeg de graaf. De sneltrein? Ja! Om zes uur veertig, mijnheer. En wanneer komt hij aan? Omstreeks middernacht. Drommels, dat is laat. En de gewone trein vrouw en kinderen als de krijgsmu ziek klinkt, als het volkslied wordt aangeheven, ja, dan staan ze in de „positie", dan zingen ze mee, maar. diep uit hun hart klinkt een jammer kreet, en tranen komen hen in de oogen. Arme, arme mannenWij be klagen uw lot diep, zeer diep. Een goede regeering is geroepen voor het welzijn van het volk te zor gen, niet alleen op stoffelijk, maar ook op geestelijk gebied. De Duitsche rijks kanselier zei dezer dagen „Wij denken eerst aan den keizer, dan aan leger en vlootwij brengen hulde aan onze dapperen, die pal staan voor het vader land" Wij echter, wij denken het eerst aan die ongelukkigen, die rampzaligen, die daar plotseling worden weggerukt in den bloei des levensaan die anderen, die langzaam wegkwijnen van kommer en ellendeaan nog anderen, die, deerlijk verminkt, levenslang een gesloopt lichaam en een geschokte ge zondheid zullen behouden; aan nog anderen, die kermend en jammerend op het met regen en bloed doorweekte slagveld liggen, tevergeefs roepende om hulp, om een enkele dronk water. De dood is voor hen een uitkomst, en meer dan eens komen de roofvogels al toe schieten voordat de ziel het lichaam heeft verlaten. Wij denken ook aan die talloozo weduwen, die tevergeefs wachten op hun mannen, en aan die kinderen, die schreien om hun vader, die maar niet komt. Prachtige, eeuwen oude bouwwerken zijn onherstelbaar beschadigd of geheel verwoest eertijds bloeiende streken zijn in woestenijen herschapengelukkige, welvarende menschen zijn tot den bedelstaf ge bracht. Kan daar de mensch een eer in stellen, de mensch, die geschapen heet te zijn naar Gods beeld, de mensch die zich Christen noemt Al les, wat in jaren van moeizamen arbeid werd opgebouwd, wat met liefde en zorg was grootgebracht, wordt in één slag opzettelijk vernietigd. Is dat een eer? Kan de mensch 't een eer noemen uit te blinken in zulk een barbaren werk Neen, het is een schande, een gruwel Gezegd wordt dat de keizer goed slaapt, omdat hij een goed geweten heeft, 't Kan zijd dat hy zelf beslist meent dat hij een goede zaak voorstaat en dat hij het recht aan zijn zijde heeft. En 't kan ook zijn dat zijn tegenstan ders de overtuiging hebben dat zij het Dat weet ik niet, mijnheer, iedereen heeft in H&vre haast, en reist met den sneltrein, dat gaat gauwer. Goed. Toen de beide mannen alleen gebleven waren, zagen zij elkander vragend aan; hun beurs was slecht voorzien, en er moest gerekend worden. Zij hadden nauwelijks genoeg om de reis heen en terug te betalen en daar 't verblijf in Frankrijk niet vol komen veilig voor hen was, was het noodig zich zoo spoedig mogelijk weer in te schepen. Op gevaar af van hun duur gekochte vrij heid weer te verliezen, waren zij overeen gekomen om de twee vrouwen te halen, die met brandend verlangen op hen zou den wachten, en die in 't geheim gewaar schuwd en o verreed moesten worden, om met hen te vluchten, ver van het vaderland, waar de grond onder hun voeten scheen te branden, naar die vrije landen, van waar zij kwamen en waar zij hun fortuin hoop ten te maken. Zij hadden kunnen schrijven, maar zou den daardoor het geheim van hun bestaan verraden, en de toekomst bedorven hebben en 't zou hun ook te veel tijd gekost heb ben, want met brandend verlangen smacht ten zij naar de vereeniging met de geliefde vrouwen, zonder wie de vrijheid geen waarde voor hen had, en wier gemis hen soms wan hopend maakte. Zij waren dus gekomen en hadden alles in de waagschaal gesteld, met een stout moedigheid, die zij gekregen hadden door het gevaar menigmaal onder de oogen te zien, en met een brandend verlangen, dat niet langer te bedwingen was geweest; want verliefden zijn in staat elk gevaar om het bezit der beminde vrouw te trotseeren Hun geschiedenis is in weinig woorden te vertellen, want men had hen juist gered, toen men hen in 't verderf meende te recht aan hun zijde hebben. Maar als die gekroonde en ongekroonde hoofden, die raadgevers en bevelhebbers, die soldaten en verkenners, als die allen des avonds op hun leger van dons of stroo, gedekt met de fijnste dekens jof slechts door den blauwen of met regen wolken bedekten hemel, nederliggen en de oogen sluiten ons dunkt, dan moeten er oogenblikken komen dat ze denken aan al het leed, dat zij met elkander over meer dan de halve aarde hebben gebracht. Zij mogen meenen dat hun zaak rechtvaardig is goed maar zouden ze nooit eens vragen Is onze zaak wel zooveel ellende waard Ais straks de vrede is gesleten en de vreemde machthebbers gaan in t dan niet meer vijandelijke land reizen, dan zullen ze al die verwoeste dorpen en j steden, die vernielde velden en huizen, die verminkte mannen en jongelingen, die troosteloozc weduwen en weezen zien, dan zullen ze armoede en rouw en droefheid vinden, waar eertijds wel vaart en vreugde en geluk vroonden, en dan zullen ze moeten zeggen dat is ons werk Het Kerstfeest nadert. Straks zullen de scharen opgaan naar kerken van 'allerlei soort en dan zal men zingen het „Vrede op aarde Vrede op aarde Och, dat het zoo wareDat nog dit jaar deze gruwelijke krijg een einde mocht nemen, dat onze mannen naar de hunnen mochten terugkeerenDan zou er gejubeld en gedankt worden. Dat zou een heerlijk Kerstfeest zijn. Al onze soldaten hunkeren naar het uur dat zij weer huiswaarts mogen keeren, en hoeveel meer nog zullen die anderen dat doen, die nu al sinds Au gustus in den strijd zijn en een leven vol ontbering en gevaren hebben geleid. Wat zouden we dan van ganscher harte mede instemmen: Vrede op aarde! Wij hopen het vurig, maar onze vrees is groot dat het niet zoo komt. De teeke nen ziju nog niet gunstig. Er is nog te veel haai, veel te weinig liefde en erbarming in de harten der menschen. Ook zij zullen het Kerstfeest vieren en met een gerust geweten. Eer en geweten, Christendom en beschaving, schoone wooden, maar ook holle klanken in dezen treurigen tijd Buitenland. storten. Zij waren als 't ware aangemoedigd tot hun gemakkelijke ontsnapping door de middelen die men daartoe onder hun bereik had gebracht, een list, die door den valschen Raki beraamd, en maar al te wel gelukt was. Hun sloep, een oude schuit met één mast en vierkant zeil, was meer dan eens op 't punt te stranden op een der vele klippen waartusschen zij door moest varen zij vermeden zorgvuldig het licht der vuur torens, die de gevaarlijkste plaatsen aan duiden en zoo ten prooi van wind en golven, bijna zonder kleedingstukken aan 't lijf, werden zij eindelijk door den vloed op een eenzaam strand, vijftig mijlen ten Zuiden van Cayenne, geworpen. Hun notedop had aan zeeën en klippen weerstand geboden. Maar aan die onherbergzame kusten, met ondoordringbare wouden omzoomd, waarin wilde dieren, slangen en de ergste van alle kwalen, de honger hen wachtten, was hun leven ver van veilig en nu kwam beiden hun zeemanschap goed te stade. De oude marine-soldaat had lang genoeg in den mast geklommen en ook graaf Jan was genoeg bekend met de behandeling van een schip om zich op zee te kunnen wagen. Acht lange dagen zeilden zij dus tusschen de klippen door, en leden ongeloofelijk gebrek, zonder ander voedsel dan ©en paar visschen en schaaldieren, totdat zij ten laatste door een hevige strooming medegesleept, naar het ruime sop dreven, en zij met het ondergaan der zon de laatste schijn van land voor hun oogen zagen verdwijnen. De vluchtelingen brachten een vreeselijken nacht door, uit geput van vermoeienis en gebrek dreven zij rond met den helderen sterrenhemel boven hun hoofd, zonder eenig begrip van jichting of koers, terwijl de wrakke boot lek stootte en meer en meer water inliet. Eindelijk, na twee nachten en een dag van onduldbaar lijden, zagen de zwervelingen bij het aanbreken van den dag een drie- Het groote Berlijnsche hoofdkwartier deelde Donderdag mede, dat de Russen in Polen en Galicië geheel verslagen en tot den terugtocht gedwongen waren. De gevolgen van deze overwinning zijn nog niet te overzienin ieder geval zullen de Russen het oostelijk oorlogs- tooneel geheel moeten ontruimen en waarschijnlijk wel de eerste weken zich alleen tot verdediging moeten bepalen. De Lokal-Anzeiger schrijft naar aan leiding van deze overwinning. Nog nooit sedert deze oude aarde een geschiedenis heeft, is zulk een reus achtig© slag, als thans in Polen, vol- streden. Nauwelijks ééns in den tijd van eeuwen zijn beslissingen van zoo groot gewicht gevallen. Deze historische slag is er een van den eersten rang. Hij kan in één adem worden genoemd met de slagen van Salamis, op de Kata- launische velden en bij Leipzig. Dat hij in ons voordeel uitviel, hebben wij te danken aan bet genie van Von Hindenburg en aan de doodsverachting zijner troepen, die onder de roemrijke vanen van Duitschland en Oostenrijk- Hongarije hebben gevochten. Woensdag verschenen op de Engelsche kust eenigo Duitsche kruisers en slag schepen, die aanstonds het vuur openden op een viertal Engelsche torpedobooten, waarvan een tot zinken werd gebracht, en een andere beschadigd werd, zoo dat zij zich aan den strijd moest ont trekken. Onmiddellijk richtten de Duitschers hun vuur op de kust, en werden Hartle pool, Scarborough en Whitbey gebom bardeerd. In die plaatsen ontstond daardoor een vreeselijke paniek, en een groot gedeelte der bevolking nam de vlucht. Een 20 tal dooden en vele gekwetsten was hiervan het gevolg. De Duitsche oorlogsschepen konden daarna zonder aanmerkelijke verliezen, in de Duitsche havens terugkeeren. Deze beschieting heeft in Engeland groote verontwaardiging gewekt. Wat Hartlepool betreft, daar valt niets op te zeggen, daar deze stad een fort bezit, doch de beschieting van onversterkte plaatsen wordt als een lage misdaad tegen de menschelijkheid en de internationale wetten beschouwd. Opnieuw doet zich de vraag voor of de onzijdige staten die de Haagsche Conventie hebben geteekend, het met hun gevoel van plicht en eer overeen kunnen brengen zich te spenen van master, die met volle zeilen op hen toe- stevende. Een gevoel van vreugde, maar ook van angst, maakte zich van hen meester. Zou dat schip leven of dood brengen? Als de Fransche driekleur wapperde, zouden zij opgenomen, maar aan de auto riteiten overgeleverd en opnieuw in het bagno opgesloten worden. Dan nog liever de dood! Dc graaf keek met onderzoekenden blik naar het schip en riep eindelijk juicheud uit't Is een groot Spaansch koopvaar dijschip. Hij had gelijk; 't was de „San Pedro", die, uit Cadix met bestemming naar La Plata vertrokken, door een orkaan uit haar koers gt slagen was. De kapitein, een welwillend en goedhartig man, had de vluchtelingen spoedig opgemerkt en haastte zich nu hen ter hulp te komen, zij werden liefderijk opgenomen, zonder veel vragen verpleegd en van nieuwe kleederen voorzien en hoorden tot hun verwondering, dat zij in den geweldigen stroo n van de Amazone rivier gekomen waren, en zoo in de nabij heid van het door stormen en windstilten beurtelings uit zijn vaarwater geraakte schip. Overigens konden de geredden en de bemanning elkander niet verstaandaar de kapitein genoeg Fransch begreep om zich verstaanbaar te kunnen maken, en de anderen daarmede volslagen onbekend wa ren. Gelukkig had de graaf zijn kostbaren schat van twee duizend francs, hem, zooals wij weten door den notaris te Mayenne ter hand gesteld, voor de onderzoekende blik ken der wachters weten te verbergen, en die kwam hem nu uitnemend te stade om de ontvangen diensten te betalen. Twee lange maanden had de San Pedro noodig om den afstand tusschen Guyana en La Plata af te leggen en dien tijd maak ten graaf Jan en zijn metgezel zich ten nutte om de Spaansche taal te leeren, die elk protest, terwijl het Duitsche bar barisme alle internationale wetten als scheurpapier beschouwt. De bladen doen uitkomen dat Duitsch land inderdaad de onzijdige landen heeft bewezen, dat als het wint en het noodig mocht achten een van die landen schrik aan te jagen, geen steden of dorpen aan de kust, waarvan de inwoners onbeschermd zijn, voor een bombarde ment gespaard zullen blij"ven. De bladen zijn van oordeel, dat de aanval een tweeledig doel had: le de neerslachtige stemming in Duitschland op te monteren en 2e een paniek in Engeland te veroorzaken. In een particulier telegram uit Lon den aan de „N. R. Ct." lezen wij Te Scarborough is nagenoeg in elke straat schade aangericht. Op vele plaat sen kost het moeite heen te komen door de groote puinhoopen die op straat liggen. Honderden ingezetenen zijn de stad uitgetrokken, maar honderden ko men met den trein van buiten, om de gehavende badplaats te bezien. Een vrouw is in haar winkjl achter de toonbank gedoodop straat werden een vrouw en een meisje gedood; in een huis een man en twee kinderen een jonge vrouw en haar zuigeling wer den do/delijk gewond door een granaat die in de slaapkamer barstte. Twee Anglikaansche en een Katho lieke kerk zijn ernstig beschadigd. Het hospitaal werd ook geraakt, maar ge lukkig werd niemand gewond. Ook de ziekeninrichting van de badplaats leed aanmerkelijke schade, maar de patiën ten, onder wie een aantal Belgische soldaten, kregen geen letsel. In een huis werden vier menschen op slag gedood door een granaat, die in hun midden barstte. In een ander huis trof drie menschen hetzelfde lot. Een vrederechter werd bij het aanklee- den door een granaatscherf gedood. Een oogenblik later werd zijn kleinkind dood gevonden. Een brievenbesteller werd gedood, terwijl hij brieven bestelde. Da menschen vluchtten in den kel der. Er zijn huizen met den grond ge lijk gemaakt. In andere werden gaten geslagen groot genoeg om er met een trein door te rijden. Te Hartlepool werd een vrouw ge dood, terwijl zij zich op den stoep van een hotel bevond. De ramingen van het totaal aantal dood«n loopen uit den aard der zaak uiteen; maar alle stem men hierin overeen, dat de doodenlijst lang is. Het ziekenhuis van Hartlepool ligt vol gekwetsten en in de Masonie Hall zijn zeventien menschen onder met uitsluiting van bijna iedere andere vrij algemeen in geheel Zuid-Amerika ge sproken wordt, en zoo goed had hij van die gelegenheid gebruik gemaakt, dat hij, bij aankomst te Buenos-Ay res, den kapitein in zijn eigen taal kon aanspreken, toen hy den prijs van den overtocht betalen moest. De kapitein stelde zich tevreden met de luttele som van vijf honderd francs en was tevens zoo beleefd hen aan te bevelen aan een een schatrijken edelman, van Madrid afkomstig, maar die nu ruim veertig jaar geleden, zijn vaderland, om een bloedig liefdesavontuur, dat geheel Europa in op schudding had gebracht, had moeten ver laten. Don José Cavero, marki s d'Anguilas, was nu een oud man, met een mager, scherp gesneden gelaat en een trotsche, fiere hou ding, die aan zijn voorvaderen, de hildal- go's, herinnerde. De ruwe wijze, waarop hij de beide Franschen ontving, beloofde niet V; el goedstoch nam hij beiden als op zichters in zijn dienst op een zijner plan tages in de buurt van BuenosAyres. Zulk een plantage is niets anders dan wat wij een hoeve zouden noemen, maar een hoeve, zoo enorm groot, en waartoe zulke talrijke kudden en uitgestrekte weidelanden be- hooren, dat het Hollandsche woord, een slecht denkbeeld van den eigenlijken aard der bezitting geeft. Door een bijzonder gelukkig toeval, plaat ste de rentmeester van den markies beide vrienden op een landgoed in de onmiddel lijke nabijheid der stad, dat de grijze eige naar bijna iedere week bezocht. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 1