Hel Land van lleusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Waarom? Öe vmuw van den lanm Ég, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3425. Dinsdag 20 December 1Q14. FEUILLETON. und v/an VOOIi Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7% ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Vroeger hield men de tering, die echte volksziekte in ons land, voor ongeneeslijk. Maar sinds de genees kunde in nieuwe banen werd geleid, heeft men op vele zaken een andere kyk gekregen. Voorkomen is beter dan genezen", heet het nu. Men begint daders te leven, veel dingen te laten, weer andere te doen, men leeft meer „op de gezondheid". Frissche lucht en zonneschijn worden in schier elke woning vrijelijk binnengelaten, waaruit zij vroeger zorgvuldig geweerd werden. En ook de tering, nu met den ge leerden naam „tuberculose" aangeduid, heeft men anders leeren beschouwen. Is men er gauw genoeg bij, dan is ze nog geneeslijk, dat zegt niet alleen de theorie, maar de practijk heeft het ook meermalen bewezen. Sanotoria's zijn er opgericht, waar de patiënten na ir voorgeschreven regels leven, en daarvan dikwijls meer baat onder vinden dan van geneesmiddelen. En sedert het „Groene Kruis" hier en daar vasten voet kreeg, sedert men het werken en streven dezer vereeni- ging leerde op prijs stellen, sedert dien tijd is er in menige woning veel ver anderd. Ramen open, gordijnen wegge schoven. Wie dacht er vroeger aan? Men zou er ziek van worden, meende men. En nu wil men er gezond door worden, of althans, zoo mogelijk, door blijven. En het helpt niet, als men het één- of tweemaal doet, maar wel bij een geregelde doorzetting. We zullen zoo een gezonder, krachtiger volk krijgen. Er worden wenken gegeven aan jonge moeders betreffende het voeden en verzorgen van hun kroost, baker cursussen worden opgericht en veel oude gebruiken afgeschaft, omdat ze nadeelig werken op de ontwikkeling van het jonge kind. Men had te strijden tegen oude gewoonten en dwaze voor- oordeelen, te kampen inet de vasthou dendheid van een groot deel der vrou wen. maar ook op dit terrein wint het nieuwe zoo zoetjes aan veld. Men ontvlucht de bedompte dans zalen eu zoekt ontspanning in de open lucht. Openluchtspelen komen meer en De zolder diende tot bergplaats van Lerens middelen, Btroo, hout en hooi en daarin brachten de beide zoons hun nachten ge woonlijk door. Naast de keuken tiiende een houten schuurtje met rieten dak als werk plaats gedurende den zomer, en daar werden ook hun klompenmakersgereedschappen bewaard. De armoedige woning, waarin weer en wind vrij toegang hadden, behoorde amt haar tien of twaalf roeden heidegrond aan een landbouwer te Dannemarie, die haar in gebruik aan de familie Rivo ard had afgestaan, zoowel om den eigenaar van La Varenne te plagen, als om de tien fazanten die zijn huurders hem jaarlijks trouw op brachten en die hun natuurlijk slechts een schot kruit en wat hagel kostten. Op 't zelfde uur, dat graaf De Marcilles de kerk van Saint Phiilippe du Roule bin nentrad, klopte zijn reisgenoot aan de woning van Rivolard; weldra deed een verward gedruisch zich vernemen, en riep men met heesche stem: Binnen I Toussaint lichtte de klink op en trad binnen. Een man van dertig jaren ongeveer, het gelaat bijna geheel door een rooden baard bedekt, met een platten neus, levendige oogen, en een stierennek, zat in een hoek bij een leemen haard, waarop een vuur van spaanders, den afval van zijn klompen makerij, brandde; een groote herdershond lag aan zijn voeten en begon op 't gezicht van den vreemdeling te grommen. meer in de mode en op vele plaatsen is het Engelsche voetbalspel al reeds ingeburgerd. De padvinders leggen te I voet groote afstanden af en ook vol- j wassenen nemeD wederom deel aan 'groote wandeltochten. Sport is nu het modeartikel. En waartoe doet men dit alles? Om een tegenwicht te krijgen tegen de zenuwachtigheid, waarmede velen in onze dagen bezocht zijn. We leven zoo snel, zoo druk, dat er voor rustig bijeenzijn in de huiska mer bijna geen tijd meer is. Onder 't eten van een boterham gauw even de courant doorgerend, en dan naar werk plaats of kantoor. En de eischen voor de verschillende betrekkingen worden al maar zwaarder, de examens nemen in aantal en moeilijkheid toe. 't Getal zenuwpatiënten neemt steeds toe, de! inrichtingen, waar deze overspannen menschen verpleegd worden, zijn schier niet meer te tellen. En ook 't aantal krankzinnigen is zoo groot, dat de be staande gestichten niet allen kunnen opnemen en men steeds meer gebouwen moet bijstichten. Tegen dat voortwoe kerende kwaad wil men nu strijden, is men reeds begonnen te strijden. Neen, men wenscht niet geheel den ouden tijd terug, toen het lichaam alles en de geest niets was, maar met de op peren ^alleenheerschappij van het verstand is 't nu toch gedaan. Een ge zond, krachtig lichaam heeft een on-j schatbare waarde voor den mensch. Dat ziet men nu in. En ook, dat veel van die aangeplakte of ingestampte kennis totaal geen waarde heeft, 't Is klatergoud, waarmede men pronken en anderen overbluffen kan, maar profijt h-:eft men er niet van, de innerlijke, werkelijke waarde van den mensch wordt er niet door verhoogd, en zijn levensgeluk evenmin, wel menigmaal het tegendeel. Maar soms schudden we het hoofd of ballen we de vuist, al naar de geaardheid van ons karakter en onze gemoedstoestand. Daar ginds op het slagveld in België en Polen, daar stelt men kunstige machines op, om in den kortst mogelijken tijd zooveel mo gelijk menschen te kunnen dooden. Gansche rijen worden weggemaaid, hij houderden tegelijk verdwijnen ze in de diepte van de zee. En de overwinnaar juicht en dankt, en vergeet hoeveel van zijn eigen volk mede verloren Koest, Hector! zeide de man. De kamer, die Tous-aint Vordon binnen trad, was knap in orde, maar wonderlijk gemeubeld. Twee groote ledikanten van ruwe planken in elkander geslagen, namen de eene zijde in, enkele aarden keukengereedschappen hingen langs de wanden, terwijl een ruwe tafel en een paar stoelen zonder leuning 't meubilair uitmaakten. Twee geweren met dubbelen loop, keurig onderhouden, boven den schoorsteen opgehangen, trokken ter stond de aandacht, en bewezen waarmede de familie voornamelijk haar ko3t verdiende, j Op 't zien van den binnentredende in zijn uitheemsche kieeding scheen de man bij j den haard meer verbaasd dan verlegen hij zag den ander met zijn doordringende oogen aan en vroeg op ruwen toon Wat wilt gij Waar is uw broeder, Simon? vroeg Toussaint. Bij 't hooren van die stem, zag de houthakker open zag den vreem deling onderzoekend aan. Ik vraag u waar Jacques is, herhaalde j Toussaint, herkent ge mij niet? Met één sprong was Simon overeind en snelde met den uitroep „Vardonverheugd op den doodgewaanden vriend toe. Ja, die ben ik. Arme vriend! Ik dacht dat ge dood waart 1 Gij ziet dat dit niet het geval is. Maar men heeft het toch verteld. Wanneer? Een maand of zeven, acht geleden. 't Was gelukkig een valsch gerucht. Als men u hier eens herkende. Ik zal niet lang blijven. Hoe gaat het u allen hier? Ga zitten, zeide Simon, terwijl hij hem een stoel aanwees en het vuur wat oprakeldedaarna vervolgde hij als ant- woord op de vraag: Ieder soldaat die in de loopgraven en ieder zeeman die op de Noordzee gewond is en in het hospitaal ligt, heeft als persoonlijke kerstgroet van koning George en de koningin een kaart ontvangen, waarop het portret van beide Majesteiten en een kerst- wensch door hen zelf in facsimilé is lafenis te brengen en hulp te verleenen, geschreven, waar dat nog mogelijk is. Wonden gingen, vergeet ook dat ook die ande ren menschen zijn, straks misschien nog vrienden van hen. En als dan de slag voorbij is en de vijand verdwenen, dan gaan hospitaalsoldaten en Roode Kruismannen er op uit om de leven den onder de dooden te zoeken, om de Kent en de Leipzig door de Glas gow in den grond geboord. De Corn wall en de Glasgow zoeken thans de Dresden. worden gezuiverd en geheeld, ledema- J ten gezet of geamputeerd. Men tracht nog te redden wat niet geheel verloren was. Prijzenswaardig is dat, en wij stellen het werk van deze menschen veel hooger dan dat van hen, die al die jammer en ellende over duizenden uitstorten. Het dierlijke in den mensch treedt in den oorlog wel ruw op den voor grond. En nog is het monster van den oor log niet ter aarde geworpen. Bij een huiszoeking ten kantore der I gasfabriek te Warschau, toebehoorend aan een Duitsche maatschappij te Des sau werd 900.000 roebel aan goud in beslag genomen, vermoedelijk voor Duitschland bestemd. BBuiteiilantl. De Belgische Ondersteunings-com- missie heeft van het Belgische minis terie een cheque, groot 6000 pond sterling ontvangen als kerstgeschenk uit Nieuw Zuid Wales, Queensland en Nieuw- Zeeland. Twee schepen met levensmiddelen, bestemd voor de Belgen, zijn uit New- York vertrokken. De waarde der la dingen wordt op 650.000 dollars ge schat. Van het stadje Nieuwpoort steekt thans nog alleen een toren boven de puinhopen uit; het plaatsje is verder geheel verwoest. Het Oberkommando te Berlijn wil geen bepaald verbod uitvaardigen te gen het houden van carnavalsfeesten, doch rekent er op, dat in deze droeve tijden geen enkele poging zal gedaan worden tot het vieren van feesten. Naar de Daily Chronicle uit Parijs verneemt, verklaarde de legercom- missie dat tusschen 17 Septembar^en 30 November 489,733 gekwetsten in de hospitalen werden behandeld, waarvan 79 pet. weer naar de gelederen zijn teruggekeerd, terwijl 2pet. stierven. Er zijn thans 3968 legerhospitaleu, een aantal dat ruimschoots in de behoefte voorziet. Niet best! de zaken gaan slecht! De wachters te la Varenne zijn verdubbeld; bij anderen in de buurt ook en de rechters vervolgen ons. Jacques is in de gevangenis te Melun voor twee maanden; 't was zoo'n kostbare reebok, dien hij schoot. Ge weet bij ondervinding welk een kwade buurman die baron Raynaud is. Hij kan niet hebben dat men op zijn goed een schot lost en wat drommel, men moet toch leven! Hij zou om een ellendigen patrijs iemand laten hangen! Nu zult ge wel zeggen: waarom stroopt ge dan, maar lieve hemel, dat zit in 't bloed, daar kan men niets tegen doen En Mélie? Net als altijd, ze is nu naar Melun om twee konijnen te verkoopen, den ge- heelen buit van dezen nacht. Gaat het haar goed Niet slecht! Denkt zij niet aan trouwen? 1 Wie zou haar willen hebben; ze is frisch en goed genoeg, maar ge begrijpt uit onze familie 1 En uw moeder? I Aldoor woedend! Als zij dien Ray naud eens te pakken kon krijgen, zou hij een angstig halt uurtje doorbrengen. Maar hij lacht om haar en geeft er niets omZij zal niet voor vanavond thuiskomen, want zij is in 't Bosch van Houx om strikken te zetten. Maar nu gij zelf! Gij zijt dus gered Als door een wonder, met een vriend Wij hadden het geluk de kust van Amerika ten zuiden van Brazilië te bereiken I Daar ben ik niet bekend zeide Rivolard, dat is te ver. Ge moest daar heenkomen; daar is geld te verdienen. Simon schudde het hoofd. Geen gevaar? vroeg hij. En wild neen maar, in over vloed De leden van het H. College heb ben den Paus hun Kerstgroet aange boden en hun wenschen voor den vrede. De Paus verklaarde vervuld te zijn ven de treurige gebeurtenissen der laatste maanden en deze wenschen met bijzondere gevoelens te ontvangen. Zijn pontificaat was echter niet onder blijde voorteekenen begonnen. Het totale aantal Duitsche krijgsge vangenen, tot 23 dezer in Rusland in geschreven, bedraagt: 1140 officieren en 131,937 manschappen; en aan Oos tenrijkers: 3186 officieren en 221,447 man. Vele Oostenrijksche gevangenen ver zoeken als Russen genaturaliseerd en tegen de Turken uitgezonden te worden. Het officieel® legerbericht, van het oostelijk oorlogstooneel, van 24 Decem ber luidt In het dal van de Boven-Nagyag bij Oekoemeroe is de strijd tot stilstand gekomen. In het dal van de Latorcza hebben onze troepen gisteren verschillende aan vallen afgeslagen waarbij de Russen zware verliezen leden. Zij joegen een vijandelijk bataljon uiteen. In het dal van de Boven-Ung winnen wij langzamerhand terrein in de rich ting van den Uszoker-pas. Aan het front in Galicië duren de gevechten voort. Aan de Beneden Nidu werden op 22 dezer meer dan 2000 en van 11 tot 20 Dec. in het geheel 43.000 Russen krijgs gevangen gemaakt. In de monarchie bsvinden zich reeds 200.000 krijgsgevangenen. Telegrammen uit Buenos Aires bren gen berichten omtrent den slag bij de Falkland-eilanden. De Duitsche vloot naderde de En gelsche toen deze bezig was kolen in te nemen. De Engelsche vloot maakte onmid dellijk stoom, maar da Duitsche, die bemerkte, hoe de Britsche vloot sa mengesteld was, vluchtte overhaast. De Britsche vloot haalde haar echter ia en noodzaakte haar tot een gevecht. Zij boorde het admiraalschip! in den grond. Daar werd de Nürnberg door Ziet ge. beste La Brèche, hernam de strooper, we zitten bier voor ons leven vast wij zijn in den oorlog met baron Raynaud en nu zou het eigenlijk desertie zijn als we de schaapskooi verlieten, 't Zal ons misschien onze huid kosten, maar hier zul len we sterven. Mijn reisgenoot komt zijn vrouw halen zeide Toussaint, hij is gehuwd, en ik kom Louise halen Simon Rivolard aarzelde om antwoord te geven; hij bukte om een paar spaanders op te rapen en die op het yuur te werpende andere wachtte tot hij daarmede gereed was en begon toen Ik wilde u een dienst vragen. Welken? Gij moet haar waarschuwen Gij begrijpt, dat ik niet naar't dorp kan gaan ik heb een langen omweg gemaakt om hier te komen. Ik zal haar medenemen. Wij zullen daarginds gelukkig zijn en for tuin maken. Zonder te antwoorden plukte Simon Rivolard blijkbaar verlegen aan zijn baard. Dat kunt gij mij niet we:geren, zeide Toussaint. Zonder twijfel. Aan een oud vriend? De houthakker nam een der handen van Toussaint in zijn vereelte vuist en drukte die innig. Gij weet het, begon hij, ik ben u alles, de vrijheid, misschien zelfs het leven, verschuldigd, want men zou mij niet ge spaard hebben, en ik schaam er mij over, dat ik u in mijn plaats heb laten veroor- deelen; maar men verwachtte eene andere uitspraak, en zou u zonder dien vervloekten baron vrijgelaten hebben. Ik zou voor u door 't vuur gaan, maar nu had ik toch liever gehad, dat gij mij niet over Louise gesproken harlt. Waart gij zoo op dat meisje i gesteld De socialistische partij in Frankrijk maakt een warm vaderlandslievend manifest openbaar, waarin zij haar houding in den oorlog uiteenzet. De treffendste zin in het stuk is {deze „wij strijden opdat de piovinciën, die 44 jaar geleden tegen hun wil geau- nexeerd zijn, vrijwillig tot het vader land van hun keuze terugkeeren." Over de door België te betalen oor logsschatting van 480 millioen francs deelt de „Köln. Ztg." nog het volgende mede Bij de voorloopige besprekingen met de vertegenwoordigers der Députation Permanente" toonden deze zich geneigd tot een zekere tegemoetkoming en zake- lijko medewerking. Vooral vond het voorstel van het Duitsche bestuur het bedrag door schat kistbiljetten op te brengen, die door een, alle groote Belgische banken om vattend consortium overgenomen en door de nieuw op te richten circulatie bank uitgegeven zullen worden, in stemming bij de provinciale vertegen woordigers. Zij juichen het toe, dat het land voor een onmidd«llijke belasting thans bespaard blijft en de dekking der schatkistbiljetten tot vredestijd uit gesteld wordt. Met deze onderhandelingen worden de requisities geregeld. Deze werden tot dusver betaald met bons, welker inwisseling na het sluiten van den vrede zou plaats hebben. Nu zullen de requisities met baar geld betaald wor den. Bijzondere aandacht vroeg de kwes tie van de betaling der te Antwerpen, Gent en in andere stapelplaatsen van het land gevonden goederenvoorraden, over welke de afdeeling ruwe stoffen van het ministerie van Oorlog beschikt. De Belgische eigenaars zullen volledige betaling voor de goederen krijgen, zoo dra zij in Duitschland aangekomen en Ja, zeker. Eu nog altijd? Meer dan ooit! Ik dacht het wel maar gij moet weten er zijn dingen gebeurd La Brèche beefde over al zija leden. Wat wilt gij daarmede zeggen riep hij uit. Louise was een flinke, eerlijke meid, en ik geloof dat zij uw genegenheid ten volle beantwoordde, want na uw vertrek werd zij hoe langer hoe somberder en kwijnde weg als sneeuw voor de zon. Zij was maar de schaduw van vroeger. Is zij dood? riep Toussaint uit, terwijl hij opstond. Neen, maar dat zou misschien beter zijn. Haar moeder werd ziek, en haar dagloon, dat toch al niet groot was, werd dagelijks minder. Zij moesten toch leven, en als men het ongeluk heeft niet in den smaak van baron Raynaud te vallen, heeft men 't hier te lande niet breed. Ten einde raad, besloot Louise naar Parijs te gaan om haar kost te verdienen en haar moeder te kunnen ondersteunen. Hoe, zou ik u niet kunnen zeggen. Maar 't was te laat en de arme vrouw is spoedig gestorven; al zijn wij niet rijk, wij hebben haar zoo veel mogelijk geholpen, en ongelukkiger wijze zaten mijn broeder en ik in dien tijd altijd een van beiden achter slot en grendel, en waren de verdiensten dus niet ruim. Den avond dat haar moeder begraven was, kwam Louise ons vaarwel zeggen en is den volgenden dag met den trein vertrokken. Sedert hebben wij haar niet teruggezien Vertrokken! De volgende maand wordt dat juist een jaar. Waar is zij? Dat weet niemand. Gij wilt het mij niet zeggen, Simon l Ik verzeker u i NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1914 | | pagina 1