55 Alle Restanten, waaronder zeer vele PRIMA KWALITEITEN, worden tegen aangeboden. Gesticht Bcthcsda Buijks, die eeist sinds de mobilisatie te Waspik is komen wonen, was vroeger in Dnitscbland werkzaam. Hij laat een vronw met 3 nog jeug dige kinderen geheel onverzorgd achter. Gisteren zijn twee gebroeders, 27 en 17 jaar jaar oud, uit Waspik, te 's-Bosch voorgeleid als verdacht van den dood slag. Reizigers, komende uit Antwerpen, verklaren dat de Duitschers de ver nieuwde forten rondom Antwerpen be proefd hebben. De kogels kwamen te recht tot bij de schepen welke bij Ril land Bath liggen. Zondagmiddag is een trein met vluchtelingen uit Roosendaal naar Ant werpen bij Capelle in het midden aan gereden door een militairen trein. Er zijn 8 dooden en 25 gewonden. Omtrent een moord te Kamerik, (U) wordt het volgende gemeld Zondagmiddag maakte de landbou werszoon J. Maaien een praatje met de dienstbode van den heer K. Dit werd gezien door den molenaarsknecht B., die met het meisje omgang had. In een vlaag van jalouzie greep B. onmiddellijk een geweer en schoot Maaien pardoes een kogel in het lijf. Maaien was niet onmiddellijk dood en in dezen toestand wierp B. den onge lukkige te water. Van dit drama was de dienstbode getuige. Zij werd door B. bedreigd te worden doodgeschoten, indien zij hulp zou roepen of ook maar een woord van het gebeurde ver tellen. Het meisje vluchtte naar huis en sloot daar alle deuren af. Een knecht vond Maandagmorgen alle deuren op slot. De politie werd hiervan in kennis gesteld en deze bracht een en ander in verband met de vermissing van den landbouwers zoon Maaien, wiens verdwijning in middels door de familie van M. was medegedeeld. Men had nl. Maandag morgen het bed onbeslapen geoonden. De dienstbode van K. werd hierop in verhoor genomen en deelde al hetgeen zij gezien had aan de politie mee. De dader werd kort daarop gearresteerd. Hij ontkent echter alles ten stelligste. Hij werd onmiddellijk in het politie bureau te Kamerik opgesloten. Het geweer heeft hij vermoedelijk in het water geworpen, althans op het oogenblik dregt men er nog naar. Het lijk van M. is door de politie uit de Grachtkade opgevischt en naar het ge meentehuis gebracht. M. was een rijke landbouwerszoon, die een groote veestapel had. De mole naarsknecht B. had reeds meermalen het de familie van het meisje lastig gemaakt. Ongeveer midden Februari zal te Amersfoort een tentoonstelling gehou den worden van voorwerpen door Bel gische geïnterneerde soldaten vervaar digd van hout, carton of glas, zoomede schilderstukjes, beeldhouwwerk en tee- keningen. De opbrengst zal voor de helft ten goede komen aan de inzenders zelve en voor de andere helft aan de Bel gische vluchtelingen. Buitenland. Sedert eenigen tijd is er in 't geheele Engeland een opmerkelijke aandrang tot vrijwillige dienstneming in het leger. Maandagavond zijn te Cardiff, in het Welsche arrondissement Glamorgan, waar reeds 37,000 jonge mannen dienst hadden genomen, bijeenkomsten in de openlucht gehouden, waar van het front teruggekeerde soldaten het woord hebben gevoerd. Vervolgens zijn geestdriftige optochten voor het vaderland gehouden, na afloop waarvan de deelnemers zich ondanks het late uur, bij menigte naar het wervingsbureau begaven. Daar 't bureau gesloten was, liet een officier een ruit uitbreken en ging zoo naar binnen. Hoewel het bijna middernacht was schreef hij nog tal van rekruten in. In Australië begint de pers een cam pagne voor een aanzienlijke vermeer dering van de gezonden hulptroepen. Zij stelt Canada, dat reeds 100,000 man heeft gezonden, tot voorbeeld. De groote rol, door de duikbooten in dezen oorlog gespeeld, zal tengevolge hebben, dat de regeering der Ver. Staten het Congres een ontwerp zal voorleggen, om een groot aantal dezer schepen te bouwen. Intusschen zal waarschijnlijk ook het aantal slagschepen op het vloot- program worden uitgebreid. Dan zullen, volgens de Daily Telegraph, wetsont werpen worden ingediend om het leger te vergrooten en meer geschut voor de kustverdediging aan te schaffen. Duitschland heeft het voorstel van Engeland tot uitwisseling van krijgs gevangenen, die lichamelijk niet in staat zijn voor verderen militairen dienst, aangenomen. De Duitsche Keizer heeft de volgende proclamatie tot leger en marine gericht „Na een langen, zwaren en hecten strijd van vijf maanden gaan wij een nieuw jaar in. Schitterende overwin ningen zijn behaald, groote successen bevochten. De Duitsche legers staan bijna overal in het land des vijands. De herhaalde pogingen van de vijan den om met hunne troepenmassa's het Duitsche gebied te overstrooraen, zijn mislukt. In alle zeeën hebben mijn schepen zich met roem bedekt; hunne beman ningen hebben getoond, dat zij niet alleen zegevierend kunnen strijden, maar ook, verpletterd door de over macht, heldhaftig weten te sterven. Achter leger en vloot staat het Duit sche volk in voorbeeldeloozo eendracht, bereid om het kostbaarste wat het bezit te geven voor den eigen, vaderlandschen haard, dien wij tegen een misdadigen overval verdedigen. Veel is in het oude jaar gebeurd, maar de vijanden zijn nog steeds niet verslagenvoortdurend zenden zij nieuwe scharen af op ons leger en dat onzer bondgenooten. Hun aantal boezemt ons echter geen vrees in. Al is de tijd ernstig en de taak die voor ons ligt moeilijk, wij mogen vol vertrouwen in de toekomst zien. Behalve op Gods wijze leiding ver trouw ik op de onvergetelijke dapper heid van leger en marine en ik weet, dat mijn geheele volk één met mij is. Daarom onversaagd het nieuwe jaar tegemoet naar nieuwe daden, nieuwe overwinningen voor het geliefde vader land. In een gesprek met iemand van de te Boekarest verschijnende Politique geeft graaf J. Milewski, een Pool, een beschrijving van de ellende die onder de bevolking van Russisch Polen heerscht. De dorpsbewoners sterven van honger; op de wegen en in de verlaten buizen vindt men onbegraven lijken van men- schen die van uitputting zijn omge komen. Van een zeer hooggeplaatst Engelsch officier, wien ik eeuige inlichtingen vroeg, ontving ik, schrijft dato 1 Jan. een correspondent uit Veurne, heden morgen de vaderlijke vermaning„Offi cieel zou ik genoodzaakt zijn u te laten aanhouden en u veel last te veroorzaken, neem daarom den niet officieelen raad van mij aan en maak dat u weg komt Ik maakte dat ik weg kwam om elders wat te vernemen. Ik kan mededeelen, dat de Duitschers vooral de laatste vijf dagen in de streek ten Noorden van Dixmuiden en Nieuwpoort buitengewoon hardnekkige pogingen in het werk stellen om den aanval met kracht te hervatten. Dag en'nacht, doch meest nog des nacht9, wordt gewerkt om tal van slooten en zijwegen zoodanig door het aanlaggen van houten bruggen bruikbaar te maken om in het gevechts plan to worden opge;uomen. Mij werd verzekerd dat bij dezen arbeid welke op het ondergeloopen land in den nacht geschiedt, meer slachtoffers vallen dan dikwerf bij het hernemen van een loop graaf geeischt worden. Nachten achtereen werken de naar het doel voortgedreven jonge mannen men weet dat aan den Yser het aantal baardelooze knapen zeer groot is in het ijskoude moordende water. Zij die het leven op hun huivering wekkende nachtelijke expedities niet laten door het moordend lood der ge allieerden, of in een verraderlijke, onder het wateroppervlak onzichtbare sloot, niet verdrinken, komen in letterlijken zin meer dood dan levend, van hun tocht terug. Vooral het moreele effect van het weinige resultaat dezer expe ditie is ontzettend. Men schijnt aan de Duitsche zijde er dan ook thans reeds de voorkeur aan te geven, een punt van minder strate gisch belang in handen van den vijand te laten, dan het ten koste van offers welke niet in verhouding tot de waarde van het punt staan terug te winnen, zooals bijv. het geval moet zijn geweest ten opzichte van het platgeschoten St. Joris. Toen de Duitschers, na door het Russische leger bijna omsingeld te zijn bij Lodz zich door de liniën hadden weten te breken, zond de Keizer, vol gens de „Tag." het volgende telegram aan de troepen „Het is in de wereldgeschiedenis nog niet voorgekomen, dat een zóo verzwakt leger, dat door een overmachtigen vij and volkomen ingesloten was, door diens liniën breekt, 6000 gevangenen maakt, 30 kanonnen en 50 machinegeweren buitmaakt, dit alles medevoert en geen gewonden in handen van den vijand achterlaat. Ik zie de voordrachten ter verleening van het IJzeren Kruis le en 2e klasse tegemoet." Baron de Broqueville, de Belgische premier en minister van Oorlog wensch- te, volgens de „Daily Mail", hetjvol- gende voor het nieuwejaar: Ik vertrouw, dat, dank zij de moed en de volharding der geallieerden 1915 de straf zal zien van Duitschland's mis daad om België aan te vallen. Onze beide naties zullen met meerdere groot heid uit deze beproeving te voorschijn komen, omdat zij zich hebben gehouden aan hun in 1831 gegeven woord en bereid zijn alles op te offeren voor de eer van hun vlag. le IIRI ÜiHO. (Protestuiitsch Q<«$thuis) voor allr gezinkien. Verzorging van kranken, hulp- en rustbehoevenden, ouden van dagen, herstellenden en kinderen. Bill ij ke voorwaarden. Adres Ds. LAATSMAN, Putterstraat Z 50. VOORTZETTING DER REUSACHTIGE WINTER OPRUIMING KOOPJES in ALLE afdeeliogen. SPOTPRIJZEN ZIET DE ETALAGES

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 6