Een Huis mot Erf TE HUUR bij Inschrijving, «D aipOH: De TEENER van 34 H A. Land, J. ELEKAN, Notaris KERKHOVEN, te WerMam, Havenstraat 5 (natjj het station) 's-Bosch Weggeloopen: EenlichtgrijzeSnoekharigen Reuhond, Vrijwillige Openbare Verkooping. en Grond, De Notaris J. J. van der Kaaden, veilen en te verkoopen: Dubbelwinkelhuis met Erf en Tuin, De Hofstede genaamd „Het Kasteel" 1. 19.91.92 H.A. Boomgaards weiland, en 2. 5.98.82 H.A. Weiland, onïepM Zondags na 1 uur kantoor gestagen. zondig, of tegen Kollewijn i ik weet het niet, PD verschuil mij achter géén van heiden ik maak doodgewoon taalfouten, en verwar mij wanhopig in e, i en ij en g en ch Trouwens, ik h^hnef het u nauwelijks te zeggen, ge zult het vanzelf wel merken als ge eens feu brief van mij krijgt, (want dit s-ukje is door de nauwkeurige correc tor v.iii het „Handelsblad" voldoende gezuiverd en nagezien). Het is jammer, dat niet alles wat ik schrijf wordt nagezien als schooljongen kreeg ik ten minste mijn opstellen terng met vele en dikke blauwe streepen er in. en een 2 of 3 er onder nu krijg ik op mijn brieven hoogstens een kort, onhebbelijk antwoordje terug, het verzoek omhelzende, de taalregels niet zoo/eer te veronachtzamen soms ook het-lemaal geen antwoord. Driemaal heb ik iemand op een taal fout mogen betrappen: de eerste maal op school (ik moest daarna wegens „klik ken" in den hoek staan), daarna eens in e«-r> brief van mijn dienstmeisje (ach teraf bleek het schaap gelijk gehad te hebben) de laatste maal is het mij gebeurd met Nieuwjaar j.l (ik wilde dat ik alU woorden zoo mocht af korten), bij mijn kapper Ditmaal heeft het mij ren gulden gekost, en hiervan wilde ik u vertellen. Het was dan in de eerste dagen van Januari. Ik stapte des morgeus bij mijn kapper binnen en zag daar, zooals bij alle kap pers op feestdagen het goval is menschen wachten Er wachtten veel menschen, slechts éeu werd er geschoren. Tergend langzaam Midden voor den spiegel hing een groot wit karton, met zwarte letters daarop stond de taalfout. Duidelijk stond het er, vet gedrukt: Ucii gelukkeg; Nieuwjaar Hcnschd «Ir» ISedicntlc. Klaarblijkelijk zoo overwoog ik waren er nog ergeren dan ik, en toch allemaal nette menschen, die over het weer wisten tc praten, of over den oorlog, of deftig zwegen. Geen van hen sprak over het allernieuwste, het nieu we jaar, waar de scheerder toch maar aldoor op aau stuurde. Teu slotte kwam mijn beurt; ook op mij moesten velen wachten, en dit verheugde mij te meer, daar ik nu eenig publiek vond, waar tegenover mijn taalkundige opmerking nog meer zou uitblinken. Aanvankelijk bleef ik zwijgende lauwe kwast ging langs mijn wangen „kwab, kwab, kwab"; daarna schraapte het mes, en ten slotte spoog de kap per mij, terwijl hij met een ander sprak, de scherpe vinaigre in de neus gaten Maar de wraak was nabij. Ik droogae mijn gezicht af, kuchte, deed alsof ik wilde opstaan, en dus mijn blik daarbij toevallig op het reusachtige bord, vlak tegenover mij viel. „Hé. zeide ik, ietwat schalks, „ben jullie hier zoo manlijk?, dat is een leelijke taalfout, vriend." Met trots hoorde ik het waardeerend gegrinnik onder de wachtenden. De scheerder keek niet op van het fonteintje, waarin hij zijn zeepkwast waech'e, en zeide luid, hartelijk luid „O, het bord, meneer? Ja, dat is alleen maar dat de klanten er wat van zullen zeggen, dan volgt de rest van ze if maar och, ze vliegen er niet meer zoo in tegenwoordig, de mop is al te duidelijk." Weer klonk er en nu luider - waardeerend gelach onder de wachten den. Ik stemde er achteraf gezegd wel wat onnatuurlijk en luidruchtig uaede inik liet door mijn rechter band in het fooienpotje vallen wat mijn linker niet weten mag, en ging vlug den winkel uit, nog voordat de „dank u, mijnheer"-prevelende scheer der zijn handen gedroogd had om mij af te borstelen en mij in mijn jas te helpen. Ik merk sedert eenige weken geen taalfouten van anderen meer op. diger dan wij vermogen te beschrijven verlangt naar den dood. Maar een in het water getuime'de zeeman, of een op het wrak zich vastklemmende matroos vecht tegen den dood. Kant gij, die bij de warme kachel dit leest, u voorstellen, hoe vreeselijk dat wel is? Neen, honderd maal neen.Het is erger dan de dood. Wij kunnen duizenden redden en daarnaast tienduizenden hoop geven, en het sterven dragelijk te maken. Nederland kan reddingsschepen uit rusten. Een schip, in IJmuiden of den Helder of Vlissingen gereed liggend, wellicht kruissend, kan tijdig genoeg ter plaatse zijn om duizenden men schen te redden. Daarvoor zijn zeelieden noodig. Wij denken aan onze Noordzeevisschers, die nu voor luttel geld zich bezig hou den iu Enkhuizen, Spakenburg, Zout kamp, Markeu en andere plaatsen. Die iedere droppel water iu de Noordzee kennen en herkennen in den stikdon- keren nacht. Zij zijn de mannen van de reddingsvloot. Zij kunnen de zee haar prooi ontrukken. Wij denken aan onze andere lezers >in Ouddorp, Vlissingen, den Helder, enz. Dat zijn mannen die weten wat reddingswerk beteekent Wie grijpt steviger dan zij een worstelenden zee man en geeft hem terug aan vrouw en kinderen Gij moet u opgeven voor dat werk. Uw hulp is noodig. Zeker, gij kunt uw bijverdienste van thans niet mis sen. Maar dat zal geen bezwaar zijn. Wordt de vloot (of één schip desnoods) uitgerust, dan is er geld. Geld voor verzekering, al achten wij uw gevaar niet groot. Er valt hier een groot en grootsch werk te verrichten. Geeft u op. Gij geeft wat ge kunt, uw bekwaamheid en hulp en daarnaast een voorbeeld aan De groote reeders, de kapitaalkrach tigen de regeering. Met een of meer schepen uit te rus ten doet ge een grootsch, een mensch- lieveud, een eervol werk. Duizenden geredden zullen naast de eenvoudigen, hen dankbaar herdenken, die door hun geld en goeden wil het reddingsschip schepen) zee deden kiezen. En naast den roem en eer van het land, dat ook u voedt, zult ge de belangen van dat land en uw zelf ruim hebben gediend. Het is onrechtvaardig; maar in En geland, Frankrijk en Duitschland ziet men op ons neer als minderwaardigen omdat wij geen partij kiezen. Hoogst onrechtvaardig Zeker, maar het is een feit. In Engeland zag de schrijver dezer regelen dit feit onder de oogen en de menschen zwichten voor het argument, dat door ons hulp was verleend aan Duitschers, Belgen, Engelschen, die zonder onze neutraliteit waren verloren geweest. Welnu, laten alle groote naties, met name Duitschland, Engeland en Frank rijk, door u overtuigd worden. Verwerf hun sympathie, door het iedden van honderden en honderden van hun broe ders en zonen. Na den oorlog moeten wij van hen eten. En men doet beter zaken met menschen, die sympathi eeeren, dan met menschen die min achten. De honderdduizend of meer guldens een druppel Lij wat de oorlog ons kost brengen reuzeurente. Misschien mag te dezer zake boven staand argument niet genoemd Waar om niet? Wat waar is, is waar ook thans. En dr. Feenstra heeft nog slechts het duizendste part van het geld wat er komen moet, wat één m m zou kun nen geven. Uw gebaar is er niets min der nobel om. Daar zullen duizenden menschen uit alle klassen der samenleving op de el lendigste wijze omkomen zonder onze hulp. Dat mogen wij niet op ons geweten hebben. Dat mag niet. Mannen van de zee, meldt u aan. Reeders geeft een schip, kapitaalkrach tigen geeft geld. Regiering één daad. Nederlanders verzuimt de gelegenheid niet. Belgische vluchtelingen naar Engeland over te brengen. De booten van de Maatschappij „Zeeland" konden deze taak bij het groot aantal Belgen, dat zich voor de overvaart aanmeldde, Diet meer ttf. Nu zal een gedeelte van de uitgewekenen over den Hoek naar En geland worden overgebracht Zaterdagavond heeft in de Gonrad- straat te Amsterdam een 28-jarige boot werker zijn 5i-jarigen vader ook boot werker, doodgestoken. De-oorzaak van het drama schijnt te moeten worden gezocht in het feit, dat een jonger zusje van den moordenaar, die gehuwd is en aan het Mariniersplein woonde, bij een bezoek aan haar broeder, nu eenige dagen geleden, een boterham was ge weigerd. Toen nu Zaterdag de zoon bij den vader een bezoek bracht, ontstond een woordenwisseling tusschen beide mannen, die onder invloed van sterken verkeerden. De vader moet zijn mes getrokken hebben en den zoon eenige steken hebben toegebracht. Daarop heeft de zoon naar den vader gestoken in de richting van den halsslagader, die daar bij getroffen werd. De steek schijnt noodlottig geweest te zijn, althans de vader zakte ineen en is er niet weer van boven op gekomen. De zoon, die zich zelf nog eenige malen verwondde, was eveneens deerlijk gehavend, zoodat hij naar het Binnengasthuis moest ver voerd worden. Aan de burgemeesters in Gelderland heeft de Commissaris der Koningin medegedeeld, dat de veldwachters, die den leeftijd van C5 jaar bereikt hebben, den dienst behooren te verlaten, en dat zij, die 55 jaar oud zijn en ten minste 10 dienstjaren hebben, zoodat zij voor pensioen in aanmerking komen, alleon gehandhaafd kunnen worden, indien zij nog volkomen geschikt zijn. De Commissaris is bereid, hen, die op grond van deze overwegingen zou den moeten worden ontslagen, tot 1 Juli 1915 te handhaven. Prof. dr. J. Kraus, oud-minister van Waterstaat, is sinds eenige dagen opge treden als voorzitter van den Raad van Beheer derNederlandsch Indische Spoor weg-Mij., ter vervanging van den afge treden titularis den heer J. L. Cluijse- naer. Bij Maastricht, in de buurt van Smeermaes, is in een nacht in de af- geloopen week een soldaat van de grens wacht doodgeschoten door een smok kelende vrouvr. De soldaat had haar toegeroepen, dat ze halt moest houden of dat hij anders zou schieten. Naar „Het Volk" verneemt, is het zoo goed als zeker, dat tot burgemeester van Amsterdam benoemd zal worden de burgemeester van Leeuwarden, mr. J. A. N. Patiju. Naar „de Tel." uit betrouwbare bron verneemt bevestiging gewerd het blad bovendien van twee zijden heeft onze regeering, in overleg met den opperbevelhebber, besloten, voor de landweerplichtigen, onder de wape nen sinds 1 Aug j.l., een meer uitge breid verlof iu te stellen, met dien verstande, dat door dezen maatregel een groot aantal landweermannen ge durende een belangrijk deel van de week h m zaken zullen kunnen waarnemen. de beesten is omgegaan, zal zeker ieder op de lippen komen. De ministers van oorlog en van ma rine hebben een wetsontwerp ingedi -nd om den termijn voor het langer in dienst houden vau ingelijfden bij de militie en bij de landweer te verlengen tot 31 Juli 1915. De thans ontworpen bepaling sluit geenszins in zich, dat de dienstplichti gen gedurende hun geheelen verderen diensttijd onder de wapenen zullen wor den gehouden. Zoodra toch de omstan digheden het veroorloven, zal tot ge- heele of gedeeltelijke demobilisatie wor den overgegaan en met het naar huis zenden van de dienstplichtigen zal geen oogenblik langer worden gewacht dan strikt noodig is. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 8 Jan. 2.42 M. 2.09 M. -r N.A.P. 9 2 20 1.99 10 2.31 2.14 11 2.42 1.07 Waterhoogte Maastricht (brug) 11 Jan. 1.72 M. boven 0. 12 1.28 WATERHOOGTE KEULEN (11 u. v.m.) 11 Jan. 6.23 M. boven 0. 12 6.06 Marktberichten. Dussen, 7 Jan. De prijs der boter was heden f 1,58 tot f 1,62. Aanvoer 44 Kilo. Zetting fl,60. Eieren fl,30 de 26 stuks. 'g-Bosch, 8 Jan. Op de heden gehouden veiling werden aangevoerd 20052 gegaran deerd versche inl. hoender-eieren, waarvoor werd besteed van f 1.09 tot f 1.13 per K.G. Hanen f 0,41 a f 1,52, Kippen f 0,68 a f 1,28 p. stuk; Konijnen f 0,74 a f 1,50; Wilde Eenden f 1,02 a f 1,06; Talingen f 0,40Smienten f 0,43. Middenprijs per 109 eieren f 6.50. Vlug gen handel met veel vraag. De eerstvolgende veiling wordt gehouden op Vrijdag 15 Januari en vervolgens iederen Vrijdag. Ad ver ten t iën met leeren halsband. Terug te bezorgen tegen liehMtniiig, bij G. VAN DEN HOEK,te 's-Greve!duin-Capelle,(H.oogev&&T\.) Dinsdagmorgen heeft de vesting- arti lerie te Grave het eerste kanon schot gelost ten teeken, dat de Beersche Ma s over de geheele lengte instroomt. De peilschaal te Grave teekent thans 10 58 M. boven N.A.P. De Visscberij-Courant" bespreekt in een hoofdartikel het voorstel betref fende het inrichten van een groot red dingsschip, onlangs door den heer dr. Feenstra iu de „Telegraaf" ontwikkeld. Aan dit artikel ontleenen wij het vol gende Het overgroote deel van de men schen Duitscbe, Eugelsche, Fran- sche, Oostenrijksche, Japausche mari nematrozen van de menschen, die door den zeeoorlog vergaan, verdrinken met een gaal gezond lichaam. Een .stukgeschoten soldaat het is ellen De slapte in de Rotterdamsche haven is de vorige week niet zoo groot geweest als de daaraan voorafgaande. Er is ook weer heel wat regeerings- graan aangekomen. Zoo brachten de „Yildum", de „Texel", de „Brunswijk de „Randwijk" de „Paralos", alle van Baltimore, de „Dulhe" uit New-York, de „Bornelis" uit Boston, de „Hazel- wood" van Falmouth alle de zoo ver langd© regesriugstarwe mede. Ook kwamen groote ladingen kolen binnen. De „Edina" en de „Warsau" van Londen en de „Calcutta" van Hallifax brachten levensmiddelen voor de Bel gen mede. De „Magdelena" uit New York had koffie aan boord, de „American", even eens uit New-York, benzine, de „Leda" van Lychel steenen, de „Garm" van Gefle hout, de „Robert Thompson" van Savannah katoen. De Harwich-lijn, is weer met drie afvaarten van Hoek van Holland be gonnen. De bedoeling van de herope ning van dezen dienst is hoofdzakelijk Niet minder dan 15 Eugelsche offi cieren te Groningen hebben Zaterdag- avond getiacht te ontvluchten. Twee j werden als bedelaars verkleed, aan het hoofdstation door marechaussees aan- gehouden, twee anderen, in uniform en i gereed om per auto te vertrekken, aau de Kraneweg en vier anderen in civiel, nabij het Noordersportterrein, aan de uithoeken der stad, Twee officieren hebben telegrafisch bericht over Harlingen te zijn vertrok ken. Vijf zijn nog niet terug. Allen hadden hun eerewoord teruggenomen en waren in de kazerne geïnterneerd, maar mochten dagelijks eenige uren vrij in j de stad rondwandelen. te Almkerk, is voornemens om op Zaterdagen 33 en3© Januari 1915, telkens's avonds 5 uur, bij M. VAN DEN HEUVEL te Nieuwendijkin het openbaar te te De Werken, aan den Koldijk, groot 91 Centiaren. Breeder bij biljetten en inlichtingen bij den Notaris. Ie Werkendam. zal op Woensdag; 13 Jan 1915, nam. 1 uur precies, iu het Café Wed. v. d. Wiel", a.d. Sasdijk te de Werken, provisio neel- en aldaar op Woensdag; 3© dierzelfde maand, nam. 1 uur precies, in het Café „Zwets", finaal publiek verkoopen: de Hoogstraat te Werkendam, kadas ter A 1443, groot 4 a. 10 c. Het huis is aangesloten aan water- en gas leiding, staat op een goed uitkomende stand en daarin is, sedert pl.m. 60 jaar, eene manufactuurzaak met aanverwante arti kelen uitgeoefend. Aanvaarding 15 Maart 1915. Op aanvraag bij den heer A. Frank te bezichtigen op Woensdagen 6, 13 en 20 Januari 1915, van nam. 24 uur. Breeder bij biljet omschreven. Inlic hingen te bekomen bij den Heer A. Frank te Werkendam en ten Kantore van den Notaris. Ook de H. IJ. S. zal met ingang van 1 Februari a.s. sommige wijzigingen brengen in den treinenloop. In over leg met de Staatsspoorwegen zal op Zon eu feestdagen vanaf dien datusi de dienst evenwel worden beperkt. Naar het „N. v. d. D." meldt, kwam Vrijdag te Amsterdam-Rietlanden (vee lading) per Staatsspoor een wagen vee aan van Etten-Leur, waarin 9 koebees ten geladen warenbij opening van den wagon, een zoogenaamde speciaal- wagen, met dikke wanden, die anders alleen gebruikt wordt voor bananen- vervoer, bleken de dieren alle gestikt te zijn. De opgezwollen koelijken ver toonden een ontzettenden aanblik. Er bleek dat de eenige ventilatie-gelegen- heid dicht zat en zelfs de deuren bijna hermetisch gesloten waren. De eigenaar der omgekomen dieren zal ongeveer f 1500 schade hebben, maar een woord van afkeuring over de schandelijk nalatige wijze, waarop met voor den tijd van zes jaren te Meeuwen, met Te aanvaarden: De Getimmerten 1 Mei 1915. Het Boomgaardsweiland 1 April 1915 en het onbeplante Weiland 1 April 1917. De voorwaarden van deze verhuring lig gen des Maandags en Donderdagsnamid dags van 1 tot 4 uur ter inzage ten Kan tore van Mevrouw de Weduwe S. VER HAGEN DE JONG te Heusdenalsmede een afschrift daarvan op de Hofstede te Meeuwen. Aanwijzing geschiedt door den Opzichter L. VAN DER STEEN HO VEN te Meeuwen. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht en geopend op 25 Januari a sdes voormiddags ten elf ure, ten Kantore van Mevrouw VERHAGEN DE JONG voornoemd, welke over de gunning al of niet binnen acht dagen na de inschrijving een besluit zal nemen. staande onder Waspik, Capclle en 's ftraveiuoer. Te bevragen bij P. VAN DONGEN Jz., Steenstraat, Raamsdonksveer. Geregelde Stoombootdiensten van Heusden en omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Maan dag, Woensdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur, uitgezonderd Zondags. Aankomst aan beide plaatsen don daarop volgenden dag, voorm. Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alfen, Oudshoorn, Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings- vren, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Tei Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouderkerk a. d. Amstel, Zaandam en Wor merveer. Van Zaandam Dinsdag en Donderdag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B Verschure, 's-Bosch. f Goederen voor Delft, üatti'diilge». Schiedam, Den Haag worden aangenomen Dinsdags te 's-Gravenhage Donderdags, ligplaats, Trekweg tegenover Boerhavestraat. Agenten te 's-Hage De Korte en Scheurs, Zieke 27 en 28. Ir.Iormatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minaplein te Heusden. f Deze diensten zijn vrij van veergeld. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalatenschappen, boedelschei ding, voogdij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Scliuld- vorderiiiKCii, regeling; zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, maken van Contracten, Bteque§- ten, enz. enz. lSegciyke en prompte afwerking;. IS ill U k e Conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvorde ringen in der minne, worden {{een kos ten iu rekening gebracht. - Coop. Stoomzuivellabrieb „OP HOOP VAN ZEGEN", denderen. ISOTEIt. ftvAAS. Gerechtigd tot hot voeren van het R(jk*J>otcruierk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. Het was opmerkelijk hoe allen, die achtereenvolgens in den scheerstoel, recht tegenover het karton, gingen zitten, dit negeerden, en ook de grove taalfout, die zelfs mij prikkelde. ROTIERL'A il12 Januari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 923 vette runderen, 1452 magere dito, 235 vette en graskalveren, 461 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 128 biggen. De prijzen utaren als volgt: runderen le kwaliteit 100 2- kw 80 cent, kalveren 1 e kw. 130 2# kw 120 cl schapen le kw. 2e kw. et. vette varkens a et. licht soort ct. per kilo. Nuchtere fokkalvrren f 18.a 35.-- idem voor de slacht f 10.a 18 00 Biggen f 1.20 a 1.40 per week 60RINCHEM, 11 Jan. Op de veemarkt waren aan gevoerd 79 runderen, 7 nuchtere halveren, 4! vette varkens 211 biggen, schapen en - lammeren. De prijzen waren als volgtzware kalf koeien f 240 f 290, kalfvaarzen f 100 a 239, guiste vaarzen f 120 a 140 melkkoeien f 210 a 240 twee-en-een-halfjarigt ossen f a anderhalf-gang e f a pinken f a grotskalveren f a nuchtere f 20 a 24, schapen f a lammeren f - a biggen 8 a 12.— per stuk. Vette varkens 33 a 34 cent per half kilo. WERKENDAM.. De zetting der boter is deze week op de markt 771/2 ets., in de winkels dus 82'/2 et', pet half kilo. Ei-ren f 1 65 de 26 stuks. SLEEUWIJK. De zetting der boter bedraagt 82 tl per half kilo en die der eieren f 1.75 de 26 stuks. OOSTERHOUT, 11 Jan. Boler f 1,62 a 1,64 per Kg. Eieren f 0.20 en 0,24 de 4 stuks. Amsterdam, 8 Januari. Op de veiling waren de prijzen als volgt: Kipeieren f 5,70 a f 8,30; Eendeieren f 8,per 100 stuks. Aanvoer 12874 stuks. Voor de Weduwe en Erven L. Vermeulen Voor den Heer Dr. S. L. van Oss: Het door den Heer A. Frank bewoonde ISiihhclwiiikelhiiis, no. 185, met Schuur, Erf en Tuin, aan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 3