De Times verneemt uit Sofia: Zelfs indien Italië neutraal zou blijven, heeft Roemenië besloten zich te verstaan met de Entente-mogendheden. Een bericht uit Bazel meldt, dat men te Bern reeds begonnen is met het ge reed maken van de Zwitsersche Roode Kruis en hospitaaltreinen voor het ver voeren van de soldaten, die ongeschikt voor den dienst, door de Fransche en Duitsche regeeringen uitgewisseld zullen worden. Naar uit Parijs dd. 13 dezer bericht wordt, wordt de beschieting van Reims met de uiterste kracht voortgezet. Zon dag vielen er 108 granaten in de stad en richtten veel schade aan. Vijf Engelsche officieren van ge zondheid zijn na vijf maanden in Duit sche gevangenschap doorgebracht te hebben, te Londen teruggekeerd. Zij hebben een buitengewoon verhaal ge daan van hun ondervindingen en zeg gen, dat zij over het algemeen als mis dadigers behandeld werden. Zij waren niet alleen door het volk gehoond en beleedigd, doch ook in de gevangenis zeer slecht behandeld. Te Keulen had het gepeupel getracht hen te lynchen. De geneesheeren, die een wijkplaatsin de gevangenis vonden, werden door de politie, die de sabels trok, gered. De Engelschen werden verdacht verkleed» officieren te zijn en daarom door Duit sche geneesheeren aan een medisch examen onderworpen, hetwelk zij met goed gevolg doorstonden. De Vereenigde Staten zullen een serie vredes-postzegels uitgeven ter herinne ring aan het sluiten van den vrede tusschen de Vereenigde Staten en Enge land voor honderd jaar. De uitgifte was bepaald op 24 December j.l., doch de postmeester-generaal is van oordeel, dat de uitgifte op dit oogenblik moei lijk kan geschieden, nu de krijg overal woedt. Van de serie is het 2 cents zegel reeds gereed. De teekening stelt voor den aardbol, gedragen door twee vrouwenfiguren. De eene vrouwenfiguur stelt de Kolumbia voor als het zinne beeld der vrije Vereenigde Staten, de andere Brittanie. De „Daily Mail" heeft van een bij zonderen correspondent een reeks arti kelen opgenomen omtrent de toestanden in Duitschland. Het blad vat in een hoofdartikeltje de mededeelingen van dezen correspondent, die in Duitschland zelfs rondzag, samen en zegt dan dat uit die artikelen hst volgende beeld zich voordoet: „Het beeld van een groot land, eens gezind als nooit te voren, vol vertrou wen op de overwinning omdat het vast besloten en goed georganiseerd is om te winnen, met ontzaglijke en naar het zelf meent onuitputtelijke hulpbronnen aan menschen en oorlogs-toerustingen, ongebroken door de zware verliepen en op enkele uitzonderingen na niet ge troffen door den „economischen druk" van de Britsche oppermacht ter zee; met niets in zicht dat gelijkt op een schaarste aan voedingsmiddelen of grondstoffen en eindelijk beheerscht door een verterende haat jegens Enge land." De „Daily Mail" wijst er opdatm9t deze geest is rekening te houden en dat dus nog groote offers van Engeland zullen moeten worden gevraagd. De veelgelezen „Daily Mail" heeft zeker een goed werk gedaan door het Engelsche publiek eens in te lichten omtrent de ware beteekenis van den vijand en omtrent de overschatting van den invloed der economische maatre gelen van Engeland. Met groote erkentelijkheid mag wor den gewaagd van de milde giften uit Amerika ten behoeve zoowel van het Nederlandsche Roode Kruis als van de Belgische vluchtelingen ontvangen. Zoo is van miss Mabel Boardman, te Washington, presidente van 't uitvoe rend comité van „The American Red Cross" ontvangen le. Voor het Nederlandsche Roode Kruis de som van f 12,500. 2e. Voor de Belgische vluchtelingen 91 kisten met nog ongedragen} winter- goed, dekens enz. (waarvan 54 geadres seerd aan mevr. J. Loudon en 27 aan dr. H. van Dyke, den Amerikaanschen gezant.) Voor de Belgische vluchtelingen werd voorts door dr. van Dyke f 57,430 uit Amerika ontvangen. Aan de internationale steuncommis- sie voor het verschaffen van levens middelen aan de bevolking van België schonk het Amerikaansche Roode Kruis nog f 25.000. Uit Leuven schrijft men aan de Tel. Van betrouwbare zijde verneem ik, dat de Duitschers sinds eenige weken in de drie steenkolenbekkens Bergen, Luik en Charleroi meer dan 40,000 ar beiders werk verschaffen, maar de steen kolen naar Duitschland vervoeren. De arbeiders verdienen 2 mark per dag. Daitsche gewapende wachten zijn aan de mijnen geplaatst. Uit de algemeen bekende wouden van Namen, Brabant en Henegouwen worden dagelijks de mooiste boomen weggezaagd. Reuzenladingen van de prachtigste soorten zijn naar Duitsch land vervoerd. Uit België wordt gemeld: De jonge lui van de lichtingen 1914, 1915 en 1916 moeten zich elke veertien dagen komen melden bij den plaatselijken commandant. Zware straffen zijn be dreigd tegen hen, die afwezig zullen zijn. In Peer en omgeving hadden ver schillende jonge mannen db wijk ge nomen naar Nederland. De ouders zijn nu zwaar beboet. Ze moeten iedere week 20 francs betalen en zullen als de jongens niet vóór 1 Febr. terug zijn, nog zwaarder beboet worden. Op het dezer dagen op het stadhuis te Hamont gehouden appèl bleken er van de 101 niet minder dan 93 afwezig. Velen zijn gevlucht om naar Engeland te gaan waar zij zich kunnen versche pen naar Frankrijk. De Turksche achterhoede heeft, vol gens een bericht uit St. Petersburg te 01 ty een verpletterende nederlaag ge leden. De Turken leden ook groote ver liezen te Karaoergan. Zij verloren een enorm aantal gevangenen. Millerand, de Fransche minister van ooi log, heeft van een onbekende 4 mil lioen frs. ontvangen voor't aanschaffen van het meest wenschelijke oorlogs materiaal. Te Heyst zijn Zaterdag, naar oogge tuigen verzekeren, een bijzonder groot getal machine-geweren aangekomen. De moesten daarvan worden geplaatst bij het Grand hotel dat op een vesting gaat gelijken. Overal, bij Westende, Knocke en ook te Brugge heerscht grootelevendigheid en drukte. Galende zal, naar vast en zeker beweerd wordt, spoedig moeten ontruimd worden. Voortdurend brengen de tramtreinen versche Duitsche solda ten aan en voeren vermoeiden en ge wonden af. Brugge schijnt de bisis te moeten worden of reeds te zijn voor de nieuwe zeer sterke positie, waarop de Duitschers zich zullen moeten terug trekken, als zij bij den Yser niet meer kunnen standhouden. De nood wordt overal steeds grooter en de levensmiddelen zijn, behalve voor de Duitschers, bijna onbereikbaar meer voor anderen. Alle hotels en pensions zijn leeggeplunderd en wie hier in deze ongelukkige streken niet meer behoeft te zijn, pakt zijn biezen. De enkele boerenbewoners gelijken meer op bees ten dan op menschen. De wanhoop staat de vrouwen op het gelaat. De menschen zijn hier zoo haveloos reeds gekleed, en zoo vuil door modder, regen en ellende, dat iedereen die dit aanschouwen moet, levenslang daarvan een droombeeld behouden zal. Het is Dantes Hel tot werkelijkheid geworden. Men loopt in de dorpen en overal niet meer op het midden der wegen, maar sluipt haastelijk langs den kant. Kin deren ziet men in 't geheel niet meer. Woensdagmorgen heeft te Rome en in andere dealen van Italië een zware aardbeving plaats gehad. De schok duur de geen halve minuut, toch is het ver lies aan menschenlovens en de schade aan gebouwen enorm. De stad Avezzano is totaal verwoest er zijn daar 8000 dooden en 1000 ge wonden. De plaatsen Sampelino,Paterno, Cerchio, Collarmele, Pescina en San Benedetto Mersi, liggen grootendeels in puin. Men neemt aan, dat niet 1 percent der bevolking overgebleven is. De verbinding met de provincie Po- tenza is verbrokenmen vreest, dat daar een zeer ernstige ramp plaats heeft gehad. Te Rome is weinig schade aan gericht. De op non-activiteit gestelde generaal van het Belgische leger, Gustave Fife, en luitenant Gillé, ziju door den krijgs raad te Luik veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Zij waren be schuldigd van verraad. Deze beschul diging berust op het feit, dat deze twee officieren Belgische volontairs het dienst- nemen in het leger der geallieerden hebben bevorderd door a.s. soldaten via Nederland naar het Fransche front te zenden. Tevens zouden zij de verster kingen, die de Duitschers thans maken, in de vallei van de Maas, in kaart heb ben gebracht. Toen generaal Fife gevraagd werd of het waar was, dat hij op genoemde wijze 35 dezer volontairs over de gren zen geholpen had, antwoordde hij„Dit is niet juist; het waren er geen 35, maar 350." De generaal vroeg om de doodstraf. „Ik wil niet naar eeD Duitsche vesting gezonden worden", zeide hij. De generaal is naar Gladz overge bracht, dezelfde vesting, waar burge meester Max gevangen zit. Een correspondent van de „Neue Züricher Zeitung" zegt in een artikel over generaal Joffre: „Sedert Joffre het opperbevel heeft aanvaard, ontsloeg of verving hij niet minder dan 7 generaals. Van alle politieke generaals en corps commandanten, d.w z. van dezulken, die hun positie te danken hadden aan de tusschenkomst van politieke macht hebbers, is er maar één enkele overge bleven n.l. generaal Sarrail, die groote strategische bekwaamheden heeft ge toond. Het geringste vergrijp bij de aan voering der troepen wordt streng ge straft. Men becijfert het getal der daar voor „gestrafte" hoofdofficieren op niet minder dan 150. Niet alleen heeft generaal Joffre de. bevelvoering van het Fransche leger verjongd, hij heeft ook voortdurend de lichamelijke en geestelijke onbekwamen stelselmatig achteruit gedrongen en den militairen geest van het geheel sterk bevorderd. Het wegwerken der politieke generaals is natuurlijk niet zonder tegenstand gegaan, doch Joffre bleef op zijn stuk staan en toen op een goeden dag een hooggeplaatste persoon lijkheid er bij hem op aandrong zekere besluiten in te trekken, verklaarde hij beslist, dat bij als men deze pogingen zou voortzetten, den degen aan den kapstok zou hangen. l*liiiilse!(jk Nieuws. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Z >ndags van 10 tot 1 uur geopend. tlillkcrk. Loop der bevolking over 1914. Op 31 December 1913 bestond de be volking uit 1749 mannen en 1642 vrouwen, totaal 3391. In 1914 vermeerderd door ge boorte met 58 m. en 47 vr., totaal 105; door vestiging met 38 m. en 53 vr., totaal 91; verminderd door overlijden met 25 m. en 19 vr., totaal 44; door vertrek met 61 m. en 68 vr., totaal 129. De bevolking dezer gemeente is derhalve vermeerderd met 10 m. en 13 vr., totaal 23, en bestond op 31 Dec. 1914 uit 1759 m. en 1655 vr., totaal 3414 zielen. Aantal huwelijken 21. Artist. Deze week keerde onverwacht in zijne woning terug zekere V., welke voor ruim 8 maanden naar Amerika was vertrokken. Het scheen hem in het Nieuwe werelddeel niet erg te bevallen; zijne moe der was met zij ne terugkomst zeer ingenomen. Andel, Dinsdag werd alhier ter aarde besteld de heer J. van Andel, in leven ge- pensionneerd Rijksbaken meester. De over ledene, welke den fioogen leeftijd van ruim 89 jaar had bereikt, was de oudste inwoner der gemeente. Loop der bevolking op 31 Dec. 1913, 561 mannen en 541 vrouwen, totaal 1102 zielenzij vermeerderde door geboorte met 24 m. en 12 vr.door vestiging met 10 m. en 16 vr.; zij verminderde door overlijden met 6 m. en 6 vr., door vertek met 20 m. en 23 vr. Alzoo een bevolking op 31 December 1914 van 569 mannen en 540 vrouwen totaal 1109 zielen. Levenloos aangegevenen in 1914 3. Aantal huwelijken 7. llesoflen. Den 8en Februari a.s. hoopt de heer C. G. Verwiel den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar tot burge meester van Besoijen werd benoemd. 's Gravemoer. De ingevolge art. 18, eerste lid, der leerplichtwet opgemaakte lijst voor deze gemeente bevat de namen van 187 kinderen. De heer M. Post, candidaat te Vlaar- dingen, heeft voor het beroep der Geref. kerk alhier bedankt. if erpt. Bij G. Buijs Jzn. alhier heeft een kip reeds kuikens gebroed. Of het een gevolg van het weinig winterweer is weten we niet, doch het is zeker zeldzaam vroeg. Kaatsheuvel. De bevolking onzer gemeente is in 1914 93 zielen vooruitgegaan, zoodat zij nu 8220 zielen telt. A'Ieuweiuiy k. Terwijl de 17-jarige C. van Breugelen Dinsdagavond bezig was met het kachelhouthakken, had hij het ongeluk een lid van een zijner vingers af te hakken. Dr. Overbosch verleende ge neeskundige hulp. In de gehouden vergadering der Chr. zangvereeniging „De Lofstem" alhier zijn gekozen de heeren Joh. v. d. Stelt Gz. voorz., L. Branderhorst secr., en L. van Drunen penningm. llaamsdoiik. Op bevel van den territorialen bevelhebber moesten ook in deze gemeente alle aanplakborden, reclames enz., van welken aard ook, voor zonsonder gang worden opgeruimd. Te R.'veer is naast de voetbrug een pontonbrug gelegd naar Geertruiden berg. Het paard van den landbouwer A. van Raamsdonk kwam te vallen. Van R. kwam er onder en liep eenige gapende hoofdwonden op, die direct moesten worden verbonden. Rrtrtinsdoiiksveer. De heer Lucien Delgoffede Meijer, Belgisch vluch teling, heeft in de Hoofdstraat alhier een mooie zaak in kruidenieiswaren geopend. Wij wenschen den heer D. goed succes toe. De heer P. van Dongen Pzn. heeft een pand aan de haven gekocht, voor de oprichting eener bloemfabriek. Den heer v. D. zij succes toegewenscht bij zijn onder neming. Sprang;. De bevolking dezer ge meente telde op 31 Dec. j.l. 1700 zielen. J.l. Maandagmiddag werd onder vele blijken van belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. .v. Beek naar de laatste rustplaats gedragen. Toen de kist in de groeve was neergelaten, trad ds. P. van Toorn uit Rotterdam, voorheen predikant bij de Ned. Herv. gemeente al hier, naar voren en sprak een waardeerend woord ter nagedachtenis van den overledene, waarmede Zijn Eerw. gedurende zijn ver blijf te Sprang, als ouderling en in ver schillende andere kerkelijke functies zoo genoeglijk en gezegend had mogen sa&m- werken. Vervolgens zei spr. dat uit dit graf een roepstem tot ons allen kwam, om voor de ure des doods ten allen tijde bereid te zijn. Voor een ieder is het noodzakelijk dat. aan deze zijde van het graf Christus ons deel wordt. Is Hij ons deel, zoo is ons het sterven gewin. Ook hij, wiens stoffelijk overschot thans aan den schoot der aarde wordt toever trouwd, mocht in zijn leven van dien Christus getuigen als zijn Borg en Midde laar. Naast de familie en vrienden hadden nog vele belangstellenden zich rond de groeve geschaard. Diep onder den indruk verliet men den doodenakker. Toen j.l. Maandagavond een auto in de Biersteeg alhier voor enkele- met mastensparren geladen karren, moest uit wijken, kwam zij in den sloot terecht. Met vereende krachten en de hulp van het paard van den voerman J. K., wist men de auto op het droge te brengen. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto was boven wonder bijna niets beschadigd. ArlJhoeven-Cappel. Het aantal zielen op 1 Jan. 1915 in deze gemeente bedroeg 279 mannen en 256 vrouwen, totaal 535 zielen. Veen, Door het telefoonkantoor alhier werden over de maand December 58 tele grammen behandeld, waarvan 32 werden verzonden en 26 zijn aangekomen. Waalwijk. De heer H. v. T. had 't ongeluk van de fiets te vallen an zich zoodanig te bezeren, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. iturgcrlijke üland. Werkendam, van 815 Jan. Geboren: Lijntje Klazina, d. v. A. F. van Oversteeg en M. M. de Gelder; Jan Arie, z. v. A. C. van Zante en A. Visser. Almkerk, van 113 Jan. Geboren Elizabeth, d. v. G. Versteeg en H. van Noorloos. Overleden Megchelina Donkersloot, 77 j., wed. van Marinus Teuliug. Vertrokken naar: Zierikzee, W. Ver- schuure; Gorinchem, P. van der Meijden met gezin. Vrijh.-Cappel, van 15 Dec15 Jan. Geboren: Pieter Johannes, z. v. P. de Rooij en W. Rozenbrand. Andel, over de maand December. Geboren: Maria Adriana, d. v. C. G. Verhoeven en G. BoutnanGijsbert, z. v. G. Pellikaan en M. van Tilborg; Alie, z. v. G. Schouten en A. van den Anker; Otto, z. v. G. Vos en A. W. van Rijswijk; Aart Marinus, z. v. J. de Waal en W. M. van de Wetering. Overleden: B. van Houwelingen, 2 weken. Ingekomen van: Besoijen: A. B. v. Turnhout; Arkel, M. Naaijen; B^rgen- op-Zoom, A. Terhorst; Gorinchem, G. Valk; Veen, M. O. Timmermans en dochter; Heeze, H. L. Neeser en gezin. DeWerken en Sleeuwijk, van 815 Jan. Geboren: Pieter, z. v. G. B. Schad- delee en N. G. Klop; Antonie, z. v. A. van Drunen en W. voor den Dag. Overleden: Anna Damen, 85 j. wed van T. II. Vink; Pieternella Cornelia Hakkers, 84 j., wed. van J. J. Verhagen Dirk Ippel, 57 j. echtg. van S. Bras; Jan van der Stelt, 88 j., wednr. van C. van der Stelt. Ingekomen van: Meeuwen, C. Evers Dussen, D. P. Middelkoop; Gorinchem, J. den Bok. BAS. KXOAlfBSA. flensden. Donderdagavond werd vanwege het Leger des Heils een belangrijke lezing gehouden m6t lichtbeelden in het lokaal Putterstraat alhier. Aan belangstelling heeft het niet ontbroken want de plaat sen waren niet alleen bezet maar zeer velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen. Vooral da verschillende toelichtingen werden met de meeste aandacht gevolgd. Vele van de maat schappelijke instellingen en inrichtingen die het Leger heeft in Nederland wer den op het doek gebracht en ook de geschiedenissen waren zeer interessant. Itiiiiieiilaiid. Generaal Staal, oud-minister van oor log, heeft in het „Vad." een artikel geschreven, waarin hij herinnert aan de regeeringsverklaring, dat wij onder le bestaande omstandigheden tot ge- heele of gedeeltelijke demobilisatie niet kunnen en niet mogen overgaan. De generaal gaat de positie der oor logvoerende partijen na, om de meer of mindere waarschijnlijkheid te be spreken van het geval, dat Nederland in den oorlog zou kunnen worden be trokken en na het bezien van den stand der partijen komt hij tot de vol gende conclusie: De omstaudigheden zijn voor de Duit schers nog volstrekt niet van dien aasd, dat een terugslag voor hen op het Wes telijk oorlogsterrein als waarschijnlijk is aan te nemen. Heeft met dat al zulk een terugslag op een gedeelte van hun slagfront plaats, dan zal dat vermoedelijk eerst zijn na een voor de verbondenen zeer uitput tend gevecht. Houden deze laatsten nadat gevecht dat over een breede strook overal volkomen zegevierend moet zijn, wil het tot een groot resultaat leideu geen machtige reserves over om het aanvankelijk verkregen succes met kracht uit te buiten en als 't ware bij de tegenstanders eeu débacle in het leven te roepen, dan zal de be loeide terugslag vermoedelijk slechts dit re sultaat hebben, dat door de Duitschers op eenigen afstand achterwaarts een nieuwe stelling wordt ingenomen. Worden zij bij herhaling teruggesla gen, en genoodzaakt achter den Rijn terug te gaan, dan is er noch voor hen, noch voor de vervolgende verbondenen eenig voordeel, doch daarentegen groot nadeel aan verbonden om de oorlogs handelingen op ons gebied over te brengen. Heeft de terugtocht der Duitschers plaats tengevolge van een terugslag in het Oosten, dan gelden voor beide par tijen de motieven om ons grondgebied te ontzien in dezelfde zoo niet in nog hoogere mate. Op grond van een en ander ben ik van meening, dat wij, ook als het eens blijken mocht, dat de Duitsch' rs zich op het Westelijk oorlogstooneel niet kunnen handhaven, de verdere volgende gebeurtenissen kalm en met vertrouwen kunnen afwachten. Wil dit nu zeggen dat er mogelijkheid en aanleiding voor ons zou bestaan om iets te veranderen met betrekking tot ouze militaire maatregelen P Ik haast mij deze vruag te beantwoor den met een uitdrukkelijk neeu 1 Ook al zijn mijn beschouwingen over het algemeen juist, de oorlogvoerende partijen houden er hun eigen beschou wingen op na, en zullen daarnaar han delen. Voorts zijn bij een oorlog steeds van die onverwacht® wendingen mogelijk, die met alle voorafgaande berekeningen en beschouwingen spotten. Al verder kannen zich steeds inter- neerings gevallen voordoen, die ons verplichten de wacht te blijven houden aan de grenzen. Eu ten slotte kunnen er voor ons, onafhankelijk van deu loop der oor- logsoperatiëu, moeilijkheden rijzen waar bij het noodig is, onmiddellijk gewa penderhand te kunnen ingrijpen. Neen, de regeering, die zoo groote verantwoordelijkheid draagt, mag en kan op dit oogenblik niet overgaan tot vermindering of beperking inzake de militaire maatregelen en het parool moet voor haar en voor ons volk voor eerst blijven: „Steeds gereed." Dat de deernis met den grooten nood, die in breede kringen der bevolking heerscht, nu en dan aanleiding geeft tot blijken van groote mildadigheid, is opnieuw gebleken. Twee l elangstellenden, die absoluut onbekend wenschen te blijven, hebben den minister vau landbouw een som vau f 20,000 ter hand gesteld, met ver zoek die over te dragen aan het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité. Met groote dankbaarheid is deze gift door het Comité aanvaard.. Het totaal bedrag der inschrijvingen op de staatsleening van 275millioen is f 409.918,000. De preferente inschrijvingen zullen geheel, de overige voor 50 pet. worden toegewezen. Met beslistheid kan worden gemeld, dat ter plaatse, waar men het weten moet, er absoluut niets van bekend is, dat onze regeering besloten heeft voor de landweerplichtigen, sinds 1 Augustus jl. onder de wapenen, eeu meer uitge breid verlof in te stellen, door welken maatregel een groot aantal landweer mannen gedurende een belangrijk deel van de week hun zaken zouden kunnen waarnemen. Het groote vluchtelingenkamp, dat te Ede wordt gebouwd en bestemd is voor 10.000 personen, begint al flink op te schieten. Het is zoo ongeveer naar de zelfde regelen aangelegd als de andere kampen en men heeft zich de onder vinding, daarmede opgedaan, ten nutte gemaakt, om hier alles zoo goed moge lijk te maken. Een achttal groote woonloodsen zijn reeds gereed, benevens enkele kleine gebouwen en eiken dag werken hon derden werklieden aan de verdere vol tooiïng. Het geheele kamp heeft een opper vlakte van 25 H.A. en is gelegen op 3 K.M. van het dorp Ede aan den straat weg naar Arnhem op een gedeelte van het militaire oefeningsterreiu. Het wordt voorzien van waterleiding (uit Ede), eiectriseh licht en centrale verwarming.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2