Hel Land van Heusdeii en iiteaa. tin Langsiraai en de iioioiueienvaard. Herdenken Qe vrouw van den Banneling, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3434. Zaterdag 30 Januari FEUILLETON. 1915. lAN8 vam.AÜ^' VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. (Nadruk Verboden.) Zoo egaal grijs kunnen ze zijn, de donkere dagen van November en De cember. Half Januari ongeveer komt er eenige verandering. Maar vóór dien tijd: het landschap rondom ons krijgt een uitdrukking van ernst door het matte licht van de grauwe luchten. 'Geen middag schijnt er te zullen volgen op de zonlooze ochtenden, en de don kere morgens lijken bijna zonder over gang weg te duisteren in den vroegen winteravond. En dan is het eigenlijk de avond, die licht en warmte en vroolijk schijnsel brengt in het vertrek. Dan komt plotseling die verandering van somberte tot koesterend licht. En dat door één enkele vlugge handbe weging, alsof de vingers een toover- sleuteltje omdraaien. Het doet denken aan de oud<* vertelsels van onze kinder jaren, aan den toovenaar en den be- hendigen ommezwaai van zijn staf. Velen onder ons herinneren zich zeker wel het sprookje van den slapenden zwerver in zijn donker, armoedig ver trekje. In zijn tooverdroom ziet hij de muren van zijn kamertje wijken, het dak gaat omhoog, de blauwe lucht komt te zien, de bloeiende appelboom, het gras, en de bloemen van een wijd landschap. Juist als in die sprookjes komt zoo nu en dan die andere too venaar, die ons, groot geworden kin deren, onweerstaanbaar weet te lokken in het wonderkamert;e der Herinne ring Ook voor ons worden dan de wanden verschovenweer loopen wij door den zonnigen tuin onzer kindsheid, Opnieuw hooren wij zoo heider en duidelijk den klank vaneen geliefde stem. Wij kijken op naar den vollen, rijken bloei van een krach- tigen boom, en, zooals het gaat in droomen, hebben wij het levendig ge voeld besef dat wij staan onder onzen eigen levensboom. Of er velen zijn, die bij het ontwaken met den zwerver uit het oude verhaal moeten zeggen „Dat wai het schoonste oogenblik mijns levens, en zie, het is een droom Onze herinneringen kunnen zich 28) Toch was het geen lichamelijke ellende, die hem zoo wreed deed lijden; allerlei aandoeningen kampten in zijn ziel, en hij huiverde van verontwaardiging bij de ge dachte, dat die schoone jonge vrouw vroe ger immers zijn eigene, dat heerlijke schepsel voor wie hij tot alles instaat was, toebehoorde aan en in de macht was van een ander; dat die ander, de bewerker van zijn ongeluk, van het verlies zijner eer, en van zijn verbanning was, en dat hij hem alles, wat hem dierbaar was, ontstolen had, en nu dwong in zijn vaderland te leven, als iemand, die van de lijst der le venden geschrapt was. Maar hij huiverde ook van dankbaarheid, van liefde en van spijt. Hoe vurig verlangde hij naar de vrouw, die hij eens de zijne genoemd had; hij wist niet welk gevoel de overhand had, dat van verachting over verbroken eeden van trouw, en gepleegd verraad, of dat van den hartstocht, die een poos ingeslapen, nu met verdubbelde kracht ontwaakte. Hij had zijn kind, zijn vleesch en bloed willen toeroepen: Kom tot mij, die vader, van wien men u spreekt, is hier, hij zoekt u, hij ziet ul Maar hij bedwong zich met de oude wils kracht en mompelde: Neen, nog niet! In de Yerte klonk een klok, 't was de bel, die voor het déjeuner luidde; de ba rones stond op en legde de hand lief koo iend op den mond van het meisje. niet losmaken van den weemoed, de scheiding. Zóó, even onvermijdelijk, volgt ons op den helderen dag aldoor de scha duw van onze eigen gestalte, zooals de dichter Sully Prudhomme het uit drukt. Met welk een teederheid van gevoel heeft Sully Prudhomme het weemoe dige van de vergankelijkheid der din gen bezongen. De stemming, door zijn \erzen in ons gewekt, is die van het lied, d it wij leerden zingen op den j Oudejaarsavond. In zijn harmonieuze verzen vinden wij telkens die stille j berusting in afscheidnemen en vergaan, welke zijn poëzie zoo aantrekkelijk' maakt voor de beroofden en eenzamen van hart Hoe spreekt de op rechtheid van zijn gevoel tot den ver armden mensch, die weet wat het verlies van een groot geluk beteekent En hoe klinken de zachte mineur-tonen van zijn zangen in den schemer van een stil vertrek, waar een geliefde doode nog altijd wordt beweend De overpeinzingen van zijn innerlijk leven, gelijk die voor ons bewaard zijn gebleven in zijn „Inwendig leven" (Vie Intèrieure) enz., doet denken aan de stille zomeravonden, die hij zelf beschrijft; van die avonden, als er nog veel licht is in de lucht, maar de voorwerpen en kleuren op den grond, rondom ons op het veld, al moeilijk worden te onderscheiden. Teere tinten van purper en lila zijn achtergebleven aan den verren, wijkenden einderéén enkele ster is al te zien in de lucht. En al zouden wij niet dadelijk in woorden kunnen brengen wat ons treft, toch gevoelen wij de schoone rust van den bladstillen avond. Die korte oogen- klikken, we zouden ze willen vast houden de verandering komt zoo gauw. Zijn lezers herkennen het eigen verlangen naar harmonie, de eigen wensch naar iets, dat blijft en niet vergaan kan in de schoone u. tingen van zijn droomerijen. De dichter denkt terug aan zijn jeugd en hij ziet in zijn fantasie zijn verleden als een krachtig jongeling, die uederligt in vasten slaap. Hij buigt zich over tot den jongen man en fluistert: ik ben niet gelukkig, laat ons spreken van die goede dagen Yan ouds." Dan ziet hij hoe de slaper zich langzaam op richt en zijn zware oogleden wrijft, totdat plotseling met een vlugge wen- Mondje dicht hoorl zeide zij, dat is een geheim tusschen ons beiden, Ga brielle! Het kind ging op de teenen staan, sloeg de armen liefkoozend om haar moeder heen, die die hartelijkheid beantwoordde door haar vurig aan het hart te drukken en met kussen te overladen. Toen gingen zij langzaam verder, langs den bedelaar die de hand uitstrekte en vioeg: Een aalmoes voor een armen blinde, als 't u blieft. Plotseling keerde de barones om. Is daar iemand? vroeg zij zij haalde haar beursje te voorschijn, drukte haar dochtertje een louis in de hand en zeide: Geef hem dat, Gabrielle. De kleine naderde het hek en de witte poedel stak haar tusschen de tralies door zijn bakje toe. Zoekend wierp zij het goudstuk daarin, terwijl de bedelaar haar een kushand toewierp, en daarin al zijn liefde en al zijn verlangen poogde uit te drukken. VI. Een Binnenhuisje. De barones liep met langzame schreden de laan door die aan beide zijden omzoomd met olmen, beuken en kastanjes, in den vollen tooi van het eerste, teedere lente groen, naar het huis voerde. Haar gestalte was nog even slank als vroeger, geen rim peltje plooide de huid harer zachte wangen, geen grijs draadje liep door haar mooie lokken, de vorm der schouders en de ronding van den hals, waren nu als vroeger, het type van vrouwelijke schoonheid. In één woord, zij schitterde in den vollen glans harer dertig jaar en haar schoonheid werd nog verhoogd door haar smaakvolle kleeding en de weelde en pracht, die haar omringden maar voor een nauwlettend opmerker was onder al die pracht, een ziel verborgen, ding het lenig lichaam recht staat eD de houding van vroegere jaren her neemt. Ontwaakt voert hij den dichter mede. Al het welbekende komt terug met de oude bekoring. En zooals hij dat deed in zijn jeugd, wil de dichter zijn arm leggen om den schouder van zijn kameraad. Maar plotseling ziet hij recht in de oogen vr n dat lachende gelaat, en hij gevoelt hevig en smar telijk dat hij kijkt in de stille strakke oogen van een doode Den toon van weemoed, dien wij telkens hooren, wil de dichter ook tel kens verzachten. Want het droeve van het onherroepelijke weet hij te om ringen met beelden van hoop, zooals een liefhebbend hart zich geen afscheid denken kan, waar een vergeten op volgt. Hij vindt troost in de schoone openbaringen der natuur, zooals zijn dichterlijk gemoed die gevoelt. Als een star in den nacht en een licht op een donker levenspad, zóó is het schijnsel der herinnering. Gelukkig hij, die zijn herinneringen liefheeft en ze weet te bewaren! De Roemeensche staatsman Peter Carp heeft aan een Roemeensch jour nalist verklaard Hoelang de Roemeensche neutrali teit zal blijven gehandhaafd, hangt van vele omstandigheden af. Iu Boekarest droomt het opgezweepte straatpubliek van Zevenburgen, terwijl de wil der ernstige mannen op het bezit van Bess- arabië is gericht, dat voor 100 jaar aan ons werd ontrukt en door l1/* mil- lioen Roemenen is bevolkt. Ik zie in het verkrijgen van Bessarabië een hoofd belang van Roemenië. Natuurlijk hebben alleen de beide Midden Europeesche mogendheden kans op succes. Het is mijn vast geloof, dat het be slissend succes onvoorwaardelijk aan Duitschland zal te beurt vallen." Ituitenlaud. Een bijzonder bericht uit Sluis luidt „Reeds een week geleden maakte men melding, dat er nieuwe Engelsche troepen in Frankrijk geland waren. Blijkbaar hechtte men toen nog niet veel geloof er aan. Thans komen ver schillende bladen het bericht bevesti gen, dat het overbrengen reeds geschied is en voorloopig niet óp groote schaal vervolgd zal worden. In het geheel zijn 720,000 man geland, welke het nieuwe leger vormen, dat eerst in het voorjaar dooreen tweede gevolgd wordt." Generaal Leman, de dappere verde diger van Luik, die als krijgsgevangene in Maagdeburg vertoeft, schreef aan een naar Nederland gevluchten vriend „Gij zijt zeker in Holland zeer goed ontvangen. Ik wordt hier door een uit stekenden geneesheer behandeld, die een mensch van gevoel is en wiens naam ik vol dankbaarheid noemhet is dr. Freijse, officier van gezondheid bij het garnizoen hier ter stede." Verder schrijft de generaal, dat hij niet alleen lijdt aan een voetwonde, doch ook suikerziekte heeft en last van een hart kwaal. Hij hoopt echter niet in de gevangenis te sterven. die onuitsprekelijk geleden had en steeds moeite deed om ook de smart van het heden te verbergen. Toen haar dochtertje zich bij haar voegde, vroeg zij Hebt gij dien blinde al meer gezien, Gabrielle? Neen mama. Dan zit hij hier zeker eerst sedert kort? Dat denk ik ook. Hoe ziet hij er uit? Dat weet ik niet, was het verbaasde antwoord. Oud of jong? Gabrielle keek haar moeder verwonderd aan, zij had haar geld in 't bakje van den poedel geworpen en er verder niet op gelet. In gedachten verdiept, vervolgde de ba rones haar weg; waartoe deed zij die vragen en waarom boezemde die bedelaar haar meer belang in dan een ander? Zij had hem evenmin als haar kind in het gelaat gezien, maar zij was getroffen door het geluid van zijn woorden, waarin zij den klank meende te hooren van de geliefde stem, die haar zeven jaar geleden zoo teeder en vastberaden de woorden: „hoop en wacht" bad toege fluisterd. Maar was die overeenkomst niet het werk harer gespannen verbeelding, die altijd met de herinnering aan den dier baren man vervuld, door wroeging en spijt geheel van streek was gebracht; want er ging geen dag voorbij, dat zij zich zelf niet de hevigste verwijten over haar huwelijk deed, en soms vervloekte zij het oogenblik dat zij daarin had toegestemd. Wat anders dan walging en bitter verdriet had het haar opgeleverd 't Was immers ook laffe on trouw en laag verraad jegens den eenigen man geweest, dien zij ooit had liefgehad, en wiens herinnering zij door haar handel wijze beleedigd en geschandvlekt had. Toch vond zij vaak allerlei redenen om haar besluit te verontschuldigen; hoe lang had Te Noorbeek nabij de Hollandsche grens, zijn door een Duitsche patrouille 23 jongens aangehouden, die probeerden de grens over te komen. De Duitschers zullen tusschen Aken en Vieé een spoorlijn aanleggen. Deze moet binnenkort gereed zijn. Bij de wolveiling te Sydney heeft de afslager geweigerd, de aanbiedingen van vertegenwoordigers van Duitsche koopers aan te nemen. Naar uit Duitsche bron wordt mede gedeeld, zijn de Duitschers in hun vooruitgeschoven stellingen Soissons zoo dicht genaderd, dat zij zullen pogen bruggen over de Aisne te slaan. Omtrent de revolutie in Portugal weet de Duitsche pers weinig mee te deelen. De bladen bevatten een vaag bericht uit Zurich en het gisteren door de Daily Chronicle gepubliceerde tele gram, benevens het bericht van de Lyon Republicain volgens 't welk het kabinet zijn ontslag heefi genomen en president Castro feitelijk een tijdelijke dictatuur is gaan uitoefenen. De Vossische Zeitung verbindt aan deze telegrammen een korten commen taar, die in hoofdzaak tegen Engeland is gericht. Het blad constateert dat uit de ingekomen berichten weinig valt af te leiden, want daar alle telegrammen uit Lissabon door de Engelsche cen suur gaan, zijn zij weinig betrouwbaar. Buitendien passeeren zij, alvorens de Berlijnsche redacties te bereiken, ook nog den Duitscben censor. Volgens de Vossische schijnt men de revolutie in Portugal in hoofdzaak te moeten be schouwen als een fiasco voor Engeland. zij niet weeestand geboden en geworsteld, voor zij voor den aandrang van den baron gezwicht was en hoe had het haar niet tegen de borst gestuit haar hand in de zijne te leggen 1 Zij brandde van verlangen om h>t vreeselijk geheim, dat hen te gronde gericht had, op te lossen en hoopte nu van haar invloed op den baron gebruik te ma ken, om hem de waarheid te ontlokken. Geen offer zou haar te zwaar, geeu strijd te moeielijk zijn om de herinnering aan haar echtgenoot, graaf Jan de Marcilles, van allen blaam te zuiveren, den man dien zij als den vader van haar dierbare Gabrielle bleef liefhebben en die zij als het slacht offer van een geheimzinnigen in 't duister werkende haat, beschouwde. Een lichtstraal was als 't ware in haar ziel gevallen op den dag, toen haar minnaar zijn vreugde bij het bericht van den dood van haar echtgenoot niet had kunnen ver bergen en haar hand gevraagd had; van toen af aan had zij gezworen, dat zij alle hinderpalen zou overwinnen om den ver volger van graaf Jan te ontdekken. Dat was dan ook de reden, dat zij in 't begin met een licht hart in het huwelijk had toege stemd, want van uit de vijandelijke sterkte zelf, hoopte zij het gruwelijke geheim te ontsluieren. Hoe haatte zij den man, die nu aan haar voeten lag en die de oorzaak van haar on geluk was en hoe verafschuwde en ver- j wenschte zij in den grond van haar hart, het leven en de toekomst, die hij haar aanbood. Maar later had haar de moed ontbroken om haar plannen ten uitvoer te brengen; na de voltrekking van het huwelijk toen zij niets kon ontdekken en geen stap nader tot haar doel kwam, gevoelde zij zich lang zamerhand, omringd als zij was door de grootste weelde en de hartelijkste zorg, lang zamerhand tehuis in haar nieuwen toestand De ernstige onlusten die reeds eenige maanden geleden plaats hadden, toen Engeland de kleine republiek tegen Duitschland ophitste, vonden baar oor zaak in het feit dat de sterke militaire partij niet geneigd was zulk een avon tuur te wagen. De Vossische meent dan ook, dat men hier niet met een revolutie, doch met een voortzetting van de reeds sinds maanden aanhou dende militaire onlusten heeft te doen. In verband met de militaire omwen teling, die zich in de kazerne te Lis sabon heeft voorgedaan bij de voor genomen en gedeeltelijk achterwege gebleven troepenverschepingen naar de Afrikaansche koloniën meldt men dat de geest der revolutie overwegend repu- blikeinsch gezind is. Het anders uit muntend gediciplineerde officierencorps werd door de avontuurlijke politiek der tegenwoordige machthebbers uit gelokt. Dit bereikte zijn hoogtepunt toen het ministerie. Coutinho het waagde een voormaligen monarchistischen offi cier tot minister van oorlog te benoe men. Deze benoeming die in het leger kwaad bloed zette, was een gevolg van den invloed van den Engelschen gezant. Portugal staat thans niet alleen voor een minister- maar zelfs voor een pre sidents- en zelfs voor een grondwet crisis. De Berlijnsche Tidene verneemt uit Petersburg, dat een nieuwe Duitsche poging om den Russischen tegenstand te breken en naar Warschau op te rukken, te wachten is. Transportmoei lijkheden die We9t-Polen in dit jaar getijde biedt, hebben ze nog slechts tegengehouden. Thans zijn groote ar beidskrachten aan het werk gezet om deze moeilijkheden te overwinnen. Het volbrengen van dit werk is echter zeer moeilijk en het vindt daarom slechts langzaam voortgang. Volgens een betrouwbaar bericht moeten thans op het slechts 90 K.M lange front tusschen de Pilitza en den mond der Bzoera niet minder dan 600.000 man zijn samengetrokken. Er komt ook voortdurend nieuw oorlogs materiaal aan. Naar de bladen te Peking melden, heeft de Japansche regeering de ge zanten der Entente-mogendheden te Tokio meegedeeld, dat China een ge heime overeenkomst met Duitschland heeft aangegaan nopens het africhten van het Chineesche leger door Duitsche officieren. De correspondent van de Daily Tele graph is gemachtigd dit tegen te spreken. en maakte de opwinding van de eerste dagen voor kalm beredeneerd nadenken plaats. In den stiijd tusschen den baron en zijn echtgenoote had de eerste gezege vierd, en was zij zwak en zonder steun, een speelbal in zijn handen geworden; hij had haar onder den invloed van zijn on- verzettelijken wil en van zijn machtigen geest gebracht, en zoo was zij er toe ge komen haar plannen van wraak te laten varen, en durfde niet langer iemand zonder bewijzen van een misdaad beschuldigen, wiens grootste fout misschien slechts daarin bestond, dat hij haar te veel liefhad. Zon der dat zij den baron beminde, had zij zich toch aan hem gehecht en voelde zij zich aangetrokken door de talloose oplet tendheden van den man, die vaak zoo ruw en onverbiddelijk voor anderen, voorjhaar alleen de nederige en teedere echtgenoot was, terwijl deze op zijn beurt, in ver rukking voor de eenige vrouw, die hem ooit had weten te boeien, al het mogelijke deed, wat zijn invloed en onmetelijke rijk dom vermochten, om haar hart te winnen en uit haar herinnering het beeld te wis- schen van den verslagen mededinger, dien hij met zulke oneerlijke wapenen bestreden en vernietigd had. Met ieder jaar was zijn liefde grooter geworden, eer aangewakkerd dan vermin derd door de onwillekeurige koelheid van Helena, en door de zekerheid, dat haar hart hem nooit zou toebehooren, zoo zacht maar standvastig bood zij ernstigen tegen- siand aan al zijn teedere pogingen. Want er stond iets duisters tusschen hen, een onoverkomelijke hinderpaal, die nooit vergeten en nooit ontweken kon worden. lIECWSBMi Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1