O!... Een dapper meisje. Toen de oorlog uitbrak wilde een meisje uit Bochem, mejuffrouw Aust, al8 vrijwillige ver pleegster mee naar het front. In stilte, zonder toestemming van haar ouders, reisde zij te midden van een groote schare vrijwillige verpleegsters naar het Oosten, werd daar aangenomen en toonde zich een van de dapperste en beste zusters. De strijd bij Warschau in het begin van November heeft ze meegemaakt. Bij Gombin, ten zuiden van Plotsk en noordelijk van Kutno volgde zij de soldaten in den slag, haalde gewonden uit de vuurlijn en verbond ze gedeeltelijk op hetoorlogs- tooneel. Zelf is zij tweemaal gewond geraakt. Voor haar dapperheid heeft zij het ijzeren kruis gekregen. Hindenburg zond de jonge dame de onderscheiding en betuigde haar in een persoonlijken brief zijn dank. Behalve het ijzeren kruis staat de jonge VVestfaalsche nog een ander zeldzaam eereteeken te wach ten. Aan de Silezische grens heeft zij met eigen levensgevaar twee kinderen uit de Oder gered. Als loon hiervoor zal zij de reddingsmedaille krijgen. In het socialistische orgaan te Halle vindt men het volgende verhaal, uit een soldatenbrief „Het was den vierden December, toen een korporaal met twee man op pa trouille moesten. Het weer was zeer slecht, storm en regen. Door den pik- donkeren nacht kropen zij voorwaarts, Een patrouille verdwaalde en keerde terug. Een kwam echter niet mee. Het was een landweerman M. genaamd 's Middags ziet iemaud door een verre kijker dat vlak voor de vijandelijke loopgraaf een bruine plek ligt. We dachten onmiddellijk dat het M. moest zijn en dat hij door de Franschen neer geschoten was. Den avond van den zelfden dag kropen vier man naar voren om hem te halen en te begraven. Het was vergeefs, ze konden hom niet be reiken, werden beschoten en moesten terug. M. had in den nacht van den vierden een schot door zijn arm ge kregen. Den volgenden nacht stond hij op en wilde naar ons terug keeren. In het donker verdwaalde hij, kwam bij een Fransche loopgraaf terecht en werd weer beschoten. Hij riep „Ik ben toch gewond!" maar de Franschen verston den hem niet en wierpen nog een handgranaat naar bem. Hij kreeg een schampschot van een splinter aan zijn hoofd en viel bewusteloos neer. Toen hij bijgekomen was begon hij weer te kruipen. Even voor onze prikkeldraad versperring stond hij op en liep naar zijn regiment. Plotseling kreeg hij weer vuur van de Fransche zijde en een kogel irof hein in het linkerbeen. Weer viel hij en den heelen dag moest hij voor onze loopgraven blijven liggen. Eerst 's avonds kon hij worden ge haald. Weer kropen eenige manschap pen vooruit, rolden hem in een tent baan, knoopten er een touw om en op deze wijze brachten zij hem naar de loopgraven. Hij werd in een schuil plaats gebracht en onmiddellijk ver bonden. Hij had een wond in het hoofd, in den linkerbovenarm en in de dij. Twee dagen en nachten had hij gewond tusschen de loopgraven gele gen in storm en regen, zonder eten en drinken. Ik zou het ternauwernood ge- looven, als ik alles niet zelf meege maakt en hem verbonden had." In de N. R. Ct. lezen wij Sir Thomas Esmonds, een bekende Ier van grooten invloed, zendt aan de Manchester Guardian een brief van zijn zooeven door haar eigenaardigen klank ge troffen had, en voerden haar gedachten ruim zes jaar terug. De baron had op een lagen divan naast haar plaats genomen en streelde lief- koozend haar rechterhand, die zij onwillig terugtrok. Daarop wierp hij zich vroolijk achterover, strekte de hand uit naar het hoofd zijner vrouw en begon te spelen met de krullende lokjes in haar hals; een hui vering beving haar, maar toch bleef zij zitten, terwijl de schaduw op haar gelaat nog somberder werd. Gij zijt ontstemd vanmorgen, liefste, zeide de baron terwijl hij met moeite een beweging van ongeduld onderdrukte. Ik? zeide zij blozende. Ja, gij, ge behoeft geen moeite te doen, om ze te verbergen. Maar ik verzeker u Ben ik er misschien de oorzaak van Ik begin het heusch te gelooven. Vergeef mij, gij weet dat ik dikwijls lijd aan dergelijke aanvallen van droefgees tigheid, en zij voegde er met vreesachtige onderworpenheid bij: |Let er maar niet op, en vergeef mij. (I vergeven 1 zeide hij, terwijl zijn lippen haar gevulden arm even aanraakten gij maakt mij altijd gelukkig, maar die hardnekkige zwaarmoedigheid verontrust en bedroeft mij. Is er iets dat gij verlangt en dat ik in mijn macht heb u te ver schaffen Zij schudde ontkennend het mooie kopje. Ik verlang niets, zeide zij. Mijn wen- schen worden voorkomen, zelfs voor ik ze uitgesproken heb, en ik zou ondankbaar zijn, als ik dat niet gaarne bekende. Toch glimlacht ge zoo zelden, Helena, en ik had er gaarne mijn halve fortuin voor over, om u eens oprecht vroolijk te sien. zoon, die adelborst is op den liniekrui- ser Invincible. De zoon beschrijft daarin den slag bij de Falklandeilanden en het redden van een deel de)' bemanning der Gneisenau. „Eenigen hunner," schrijft hij, „waren bepaald ontzind, toen men ze uit het water wilde halen. Zij trachtten hun redders te dooden of sprongen weer in zee en verdronken. Een officier wilde ons met een automatisch pistool dood schieten, maar het werd hem uit de hand gewrongen en we bleven schotvrij." Dan vertelt hij ook i j-De Kent, een kruiser die 21 mijl loopt, kreeg bevel de Nürnberg te ver volgen, een schip van 25 mijl en ook veel nieuwer dan de Kent, die maar een paar honderd ton kolen aan boord had om de Nürnberg te pakken. De oude Kent ging er van door en bracht het tot 22 mijl, meer dan ze ooit bij proefstoomen heeft gehaald. Toen kwam de boodschap, dat de kolen nagenoeg op waren. „Neem dan maar de booten zei de kapitein. Ze braken toen alle booten af, gooten er olie over en wier pen den boel in de vuren. Vervolgens gingen alle armstoelen uit de groote kajuit er in, toen de kisten uit de officiershutten. Daarop werden trappen en al verbrand; elk stuk hout ging naar het stookruim. De uitslag was, dat de Kent een vaart van 24 mijl liep en de Nürnberg te pakken kreeg. Na een vinnig gevecht, waarin verscheiden mannen werden gedood, werd de Nürn berg in den grond geboord." De Fransche „ooggetuige" bij de jongste krijgsverrichtingen noemt den grooten en kostbaren tegenslag, dien (le Duitschers ten Oosten van Yperen hebben gehad, een uiterst belangrijk gevecht, dat den Duitschers nog duur der is te staan gekomen dan de tegen slag bij La Bassée. Voorts wijst hij op het uitblijven van Duitsche aanvallen bij Soissons. Op de andere deelen van het front zijn slechts gevechten van ondergeschikte beteekenis geleverd, die overal gunstig voor de bondgenooten uitvielen. Het afschuwelijke weder heeft grootere gevechten belet. Niettemin komen de bondgenooten langzaam en zeker vooruit. Zij worden nu voort durend versterkt en hun aanvalskracht neemt met den dag toe. De bondgenoo ten zullen de meeste inspanning ont wikkelen wanneer zij over de nteeste middelen beschikken. Waar het op aan komt is een volledigen uitslag te be reiken zonder noodelooze offers. Het Belgische leger is met merk- waardigen spoed opnieuw ingericht. Zijn artillerie heeft kostbare diensten aan de Franschen bewezen. Het relaas van den ooggetuige ver telt dan van de Duitsche nederlaag bij La Bassée. Onze Engelsche bondgenoo ten hebben een allerhevigst offensief van de Duitschers aan weerszijden van La Bassée te doorstaan gehad. De vijand trachtte hen tegelijkertijd op verschei deue punten van het front af te leiden tusschen de wegen van Béthune naar La Bassée en van La Bassé naar Aix la Noulette. Een Duitsch bataljon dreef des ochtends om 8 uur de Eugelschen uit de loopgraven van het front van Guinchy. Enkele minuten later werd Givenchy aangevallen. De vijand kreeg terstond vasten voet in het dorp. De Engelsche bevelhebber gelastte drie tegen-aanvallen die door Fransch ge schutvuur werden ondersteund. Om drie uur des middags waren alle loopgraven hernomen. Vijf maal herhaalden de Duitschers hunne tegenaanvallen, doch werden telkens afgeslagen De Duit- Zij antwoordde niet; tusschen haar lange, bruine wimpers, die aan de donkere oogen een onbeschrijfelijke bekoorlijkheid gaven, drong een traan en bleef daar als vloeibaar diamant hangen; zij was de tegenwoordig heid van haar echtgenoot vergeten, beet zich op de lippen en rekte haar hals uit, om te luisteren. Waarom hoorde zij op nieuw de stem, die haar straks zoo getrof fen en tot in 't diepst van haar z^el ge roerd had? Er moet een of ander geheim zijn, dat gij mij niet wilt toevertrouwen, hernam de baron, zeker 't een of ander dat u hin dert; maar dat is verkeerd, ik ben immers uw beste vriend? Wees er niet boos om, 't zijn niets dan zenuwen, een onaangenaam gevoel. Marcella is nog een kind en ge moet u haar lompheden niet aantrekken. Ik beklaag mij niet over Marcella, zeide Helena zacht. Marcella oordeelt en denkt zooals andere meisjes van haar leef tijd, zij heeft haar moeder liefgehad en 't zou onverstandig zijn liefde van haar te eischen voor de vreemdelinge, die de plaats der overledene heeft ingenomen. Gij zijt altijd even zacht en toegevend. Ik ben rechtvaardig. Marcella zal wel spoedig trouwen, en dan zijt gij veilig voor haar speldeprikken en haar lompheden, die mij verdriet doen, zonder dat ik ze ooit voorkomen kan. Laten wij er niet meer over spreken, zeide de barones, dat is de oorzaak niet. Maxime Raynaud sloeg den arm om Heie na's middel. Welke ia die dan, vroeg hij deelne mend, het verleden? Zij knikte toestemmend. Altijd dat verleden? Ja altijd. Woedend balde de baron de vuist en sprong van den divan op. O, riep hij uit, sobers deden vervolgens een nachtelijken aanval en werden weer teruggeslagen en lieten honderden dooden op het slag veld. Hun nederlaag was volkimeu. Er ontstond eerst een lichte kromming in de Fransche linie, tengevolge van een tijdelijke achterwaartsche beweging der Engelschen, deck wij hernamen de verloren loopgraven twintig minuten later. De Neue Züricher Nachrichten, een Duitsch-Zwitsersch blad, gelooft dat Joffre met al zijn genialiteit den ijzeren muur in het westen die aan het wan kelen is gegaan, nLt zal kunnen over eind houden. „Al zijn ook", schrijft het blad, „de jongste Duitsche successen bij La Bas- scée, Soissons en Rheims en in de Ar- gonnen nog verre van beslissend, toch vormen zij een zekere en beslissende voorbereiding. „De reusachtige energie van Joffre heeft met den val van de huidige stel ling ai rekening gehouden en alle voor bereidingen getroffen voor een tweeden ijzeren muur na ineenstorting van den huidigen Maar hij zou niet meer dè,t Jzijn wat die van thans is en ook de verdedigers zouden dezelfde niet meer zijn van thans. „Het zou het begin zijn van den laatsten vertwijfelden tegenstand." De vesting Antwerpen, waaraan de Duitschers nu sinds drie maanden dag in dag uit gewerkt hebben, is, naar een medewerker van de N. R. Crt. schrijft, weer voorzien van al de moge lijke versterkingswerken, die de moder ne oorlogstechniek vereisckt. De honderden werklui, die tegen 40 centimen per uur aan de zuidelijke forten maanden flang 8 uur per dag werkten, hebben de sporen van de be schieting doen verdwijnen: de meters diep omwoelde aardwallen zijn weer haaks geëffend, de stukgeschoten stalen koepels zijn verwijderd, de opengereten bovenmuren door nieuw pantserwerk vervangen. In de forten van Waeihem en van St. Kathelijne, in de forten van Liezele en Breendock, die ten Zuid Westen der stelling de Rupel en de Schelde beheerschen, is reeds sinds eenigen tijd het zwaar geschut ge plaatst, dat gedurende de laatste maand is aangevoerd. Maar vooral de forten ten noorden van Antwerpen gelegen zijn duchtig versterkt, 't Is opmerkelijk, dat de ver dediging langs dien kant aan den Duit- schen staf onvoldoende scheen, 't Is een feit, dat dra na de bezetting van Antwerpen dadelijk begonnen werd met diepe loopgraven aan te leggen tus schen de forten van Capellen en Sta broeck in, voorzien van ruime onder- aardsche kamertjes van eenige meters in 't vierkant, met uitgegraven en be vestigde plaatsen om geschut op te stellen. Sinds de vorige week moeten de noorder Schelde-forten ook goed voorzien zijn van zwaar geschut, want geregeld worden van uit die forten schiet oefeningen gehouden. Het beheerschen van de Schelde wordt door den Duitschen staf van het grootste gewicht beschouwden nog schijnt, hij niet tevreden over den. ver kregen uitslag. Vandaar de vesting oefeningen, waarbij al de Scheldeforten soms dagenlang in volle actie zijn. Edward Holden, de directeur der London City and Midland Bank, heeft, zoo meldt de N.R.Ct in de jaarver gadering der Bank verklaard, dat Duitschland in staat is een nieuwe staatsleening van vijf milliard te plaat dat ik dat verleden kon vernietigen en uit uw en mijn herinnering wegwisschen. 't Staat altijd tusschen ons, 't sluipt tus schen uwe lippen en de mijne, 't houdt uw liefkoozingen terug, maakt uw kussen koud en vormelijk en herinnert mij dage lijks, dat al hebt gij mij ook uw persoon gegeven, ik nooit uw hart bezitten zal. Ik heb u hartstochtelijk lief en zou gaarne de helft mijner millioenen, om wie de wereld mij zoo benijdt, geven, als ik u een derge lijk gevoel kon inboezemen en mijn liefde beantwoord zag. Maar ik stoot mijn hoofd tegen een ondoordringbaren muur! De mensehen 'eggen: Kijk, daar gaat baron Raynaud en zij benijden mij en denken, dat ik gelukkig ben en dat mij in 't bezit van al mijn schatten en al mijn macht niets te wenschen overblijft. Hoe vergissen zij zich! Het eenige goed, waarnaar ik ver lang, is buiten mijn bereik en mijn eenige wensch wordt niet vervuld! Hij naderde den divan, waarop de barones met het hoofd in de handen verborgen, was blijven zitten, greep haar arm, dwong haar hem aan te zien en vervolgde toen met fonkelende oogen: Komaan spreek! Wat ontbreekt u? Niets. Wat wenscht gij? Niets. Wat verlangt ge dan? Zij bleef het antwoord schuldig. Ach! riep hij uit, terwijl hij haar van zich stiet, waartoe dient dat vragen? Alsof ik het toch niet wist? Gij had den graaf De Marcille8 lief. niettegenstaande schande en ongelukHem hebt ge naar lichaam en ziel toebehoord. Hoe benijdde ik hem toen, en nu vervolgt en drukt u zijn herinnering! Dat is de rots waartegen ik te pletter loop, en er is niets tegen te doen! In schande en dood triomfeert hij, en ik worstel zonder hoop op overwinning tegen het spooksel, seni Met dat geld kon het den oorlog weer zes maanden voortzetten. Daitsch- laDd stelt alles in het werk om den goudvoorraad van de Rijksbank te ver meerderen en aangezieD deze thans 106 millioen bedraagt, zou het niet ver standig zijn op financieele uitputting van Duitschland te rekenen, daar deze op ziju vroegst over een jaar zal in treden. De Madrileensche Imparcial heeft uit Bajadoz, aan de grens lusschen Spanje en Portugal, een telegram ontvangen, volgens hetwelk Manuel, de gewezen koning, Portugeesch gebied heeft be treden, met het doel, de verloren kroon weer te bemachtigen. De generale staf Ier monarchisten bevindt zich in dv provincie Zamora en wacht daar de houding der bevolking af. De toestand in Portugal schijnt zich wel voor een staatsgreep te leenen, daar de muiterij in het leger toeneemt en op vele plaatsen oproer onder het volk is uitgebroken. Een inwoner van Stuttgart, wiens vier zonen in het Duitsche leger dienden, heeft hen allen op het slagveld ver loren. De eerste viel reeds op 10 Sep tember, en de beide anderen zijn in den Kerstnacht voor het vaderland ge storven. Er was nl. bevel gegeven om een hofstede, die voor het front lag, door de Franschen te doen ontruimen. Het bevel werd uitgevoerd en onder hevig artillerie-vuur trok de troep terug. „Een van de laatsten, die terug gingen", vertelde een ooggetuige aan den vader, „was uw zoon Karei. Toen kwam hij voorbij een kameraad, die met zware wonden aan de beenen aan den weg lag. Karei nam hem mee, droeg hem naar een gedekte plaats en legde hem daar ne6r om hem te ondor- zoeken. Op dat oogenblik kwam de maan uit de wolkeD te voorschijn en verlichtte het gezicht van den gewonde, waarin Karei zijn eigen broeder her kende. Doodelijk verschrikt sprong hij op en kreeg op hetzelfde oogen blik een kogel door hot hoofd. Hij stierf in de armen zijner kameraden De geredde, die dank zij de edele zelf opoffering van zijn broeder, naar het hospitaal vervoerd kon worden, is daar later eveneens gestorven. De deelname met den zwaarbeproef- den vader, die verleden jaar ook zijn vrouw en een zoontje van acht jaar verloor, is in Stuttgart algemeen. Uit Roosendaal wordt aan d» Tijd gemeld, dat uit Duitschland 2500 bur ger-krijgsgevangenen naar België terug zijn gezonden. Te Leuven werden zij in 3 ploegen verdeeld, waarbij er een voor Antwerpen en een voor Brussel en omstreken was. Te Mechelen werden zij Vrijdagnacht in het feestgebouw ge herbergd. Zij maakten een zeer erbar- melijken indruk en klaagden over de geleden ontberingen. Ncamens Z.E. kar dinaal Mercier werden zij toegesproken door mgr. Dirk Ed. de L iet, deken van Mechelen, die hen welkom heette en woorden van bemoediging tot hen richtte. Dr. Krupp von Bohlen Halbach heeft wegens de uitnemende diensten door de beambten en arbeiders van zijn onder neming aan Duitschland bewezen van den keizer persoonlijk het ijzeren kruis eerste klasse gekregen. De militaire medewerker van de „Times" besluit ziju algemeene beschou wingen over den huidigen toestand en dat uw hart in bezit heeft. Ik, baron Ray naud, moet de vernederende rol van een ongelukkigen minnaar spelen, die Maar 't woord, dat hij op de lippen had, bleef hem in de keel steken, want Helena had hem met een beweging van schrik de hand op den mond gelegd. Zwijg, zeide zij verontwaardigd, of ik zweer u, dat ik op staanden voet dit huis verlaat, om er nooit in weder te keeren. Jan is vermoord; ik weet niet door wien. Laat hem ruste» in vrede en bezoeldel zijn nagedachtenis niet. Uitgeput van inspanning zonk zij op den divan terug, verborg het gelaat in de handen en onderdrukte met moeite een snik. Haar man bleef voor haar staan, met de nagels in 't vleesch gedrukt en verschrikt door de uitbarsting, die hij zelf had uitgelokt. Hij wist immers maar al te goed, water tusschen hen stond en dat het bloed van den onschuldige om wraak riep. Toen Straub, die vervloekte ellendeling, hem bij het ontvangen van het bloedgeld op hem eigen cynische wijze den moord van Orgères had medegedeeld, was hij er zelf ontsteld van, maar zijn medeplichtige had geen reden gehad om den baron te sparen en hem volledig op de hoogte der zaak gebracht. Kr was immers op zijn bevel en in zijn belang gehandeld en hij had immers de misdaad gelast en betaald. Hij trok er immers ook voordeel van, want de schurken hadden eerlijk gedeeld, zij het geld en hij 't beste, de schoone we duwe vau zijc slachtoffer, gravin Helena! Straub zou dwaas gehandeld hebben, als hij hem ontzien had, daarom had hij alleen den diefs'al van driemaal honderd duizend francs uit de kelders der arme freule ver borgen gehouden. Maar dat was van weinig beteekenis en bovendien geen zaak, om zich tegenover een ander op te beroemen. Toen de baron met al de bijzonderheden de sterkte der Duitsche legers met het uitspreken van de verwachting, dat de Duitschers een laatste poging zullen doen otn door te breken. Hij geeft llerlei geruchten omtrent troepenver plaatsingen welke hierop zouden wijzen. Hij meent dat tusschen Atreckt en de Oise niet zoo'n ongeschikt punt voor sulk een popiüg is, maar acht toch de hoofdzaak, dat men van de zijde der bondgenooten voorbereid is. Meest waar schijnlijk acht hij het dat deze aanval in Februari of Maart zal plaats hebben. De militaire deskundige van de „Times" vestigt de aandacht op de waarschijnlijkheid, dat de Duitschers binnenkort een krachtdadige poging zullen doen om in bet westen door de linies van de bondgenooten heen te oreken en Parijs te bereiken. Hij schat het aantal Duitschers dat biunenkort tegen de Franschen en Eugelschen samengetrokken zal worden, op ongeveer 2,250,000 man. (91 divisies). De deskundige van Je „Times" schat de sterkte van de Duitschers in het oosten op 21l/s legerkorps of 43 divisies. Uit Londen meldt men omtrent het torpedeerea van 2 Eugelsche handels schepen de volgende bijzonderheden De „Icaria" van La Plata met koffie, suiker en huiden, stoomde zonder eenig kwaad vermoeden, toen de ontploffing beneden de waterlinie plaats had Het schip begon te zinken en heesch nood signalen. Fransche torpedojagers haast ten zich om hulp te brengen. Twee sleepbooten brachten het schip naar de haven van Havre. Leden van de bemanning van de „Toko Maroe" in Engeland aangekomen zeggen dat het schip vrijwel stillag, in afwachting van de loods, toen een vree- selijke ontploffing onder water plaats had. Het water drong het schip binnen, dat slagzij kreeg. Allen kregen last in de booten te gaan. Er was geen paniek. Het heet dat alleen de scheepspapieren gered zijn. Het was kalm weer, vandaar dat de booten in de buurt konden blijven, toen het schip kantelde. Drie Fransche trawlers naderden en redden de bemanning. De minister van marine heeft naar aanleiding van het torpedeeren van handelsschepen een nota uitgegeven, waarin hij zegt dat de Duitsche marine nu besloten is het volkerenrecht stel selmatig en bewust te schenden. Zoo plaatst het zich buiten de perken der menschelijkheid en in de lieele wereld zal afschuw worden gewekt voor daden, eeu beschaafde natie onwaardig. Piautweltjk flieuwü. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogen bosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Z mdags van 10tot 1 uur geopend. Neusden, 3 Febr. Joseph Cloes, Bodegraven. Joh. Veurman, Noord Slees. Mej Stroobant, Deu Haag. Het water blijft geregeld vallen. De goe derenloodsen staan weer vrij. Bij hoogen waterstand gaat het vervoer van goederen met bezwaren gespaard. Een voerman, uit Drunen komende, met eene lading bussen melk, moest dit tot zijne schade Zaterdag 1.1. ondervinden. Hijhad het paard van zijn wagen gespannen en zou met het voertuig zoo dicht mogelijk over van den moord bekend was, was zijn eerste gevoel dat van waa machtigen afschuw van den moordenaar, en het vreeselijke complot, waarvan Jan de Marcilles het slachtoffer geweest was, vervulde hem met angst en ontzetting; zijn geweten was plotseling ont waakt en hij had zich niet kunnen weer houden Straub in plaats van den verwach ten lof, het scheldwoord„Ellendeling" toe te voegen. Maar deze had er om gelachen en gevraagd, wie wel ellendiger was, de arm die toegeslagen, of de hand die betaald had? Zijn verdediging lag bovendien voor't grij pen. Had de baron hem niet volkomen vrij in de keuze zijner middelen gelaten? Hij wilde immers den graaf De Marcilles uit den weg ruimen, en ofschoon vernietigd en onschadelijk gemaakt, toch leefde de graaf nog, nadat het eerste bedrijf was af gespeeld, want Straub was voor een moord teruggedeinsd, en wenschte zichzelf geluk, dat hij zoo menschelijk gehandeld had. Wie had toen gewild, dat hij nog verder zou gaan? Mijnheer de baron had zefcer geen heel best geheugen, dat hij de schuld op een ander wilde werpen. Straub was riterat beleefd in zijn op merkingen geweest en had die ten laatste besloten met de woorden Zeker, mijnheer de baron heeft de zaak buitengewoon royaal behandeld, maar, als hij er over nadenkt, zal hij toch moeten toestemmen, dat de arbeid het geld waard was. Wat was daarop te zeggen; de baron moest zwijgen en weldra was ook zijn ver ontwaardiging tegen Straub gekalmeerd, en begon hij er toe te komen, hem nog bescheiden te vinden, daar hij geen mis bruik van zijn macht gemaakt, en zieh te vreden gesteld had met den door hem zelf bepaalden prijs. (1Vordt vervolgd) Postkantoor tc Ucustlen. Lijst van de onbestelbare brieven en briefkaar ten, waarvan de afzenders onbekend zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2