Hel Land van en lileiia. de ea de mcierwaan De vrouw van den Banneling, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3436. Zaterdag 6 Februari 1913. FEUILLETON. Vereeniging „Liefdadigheidsfonds" 7e Regement Infanterie, 2e Bat- teljon, 2 Compagnie. Het Belgische leger. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7V, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Geheel toevallig kregen we dezer dagen een boek in handen, dat bij zijn verschijning in 1788 grooten op gang maakte, maar nu bijna zoo goed als geheel vergeten is. En toch zou het wel de moeite waard zijn dit boek aan de vergetelheid te ontrukken Ja, we zouden haast durven beweren dat in onze dagen van groot en verschrik kelijk wereldgebeuren de lezing van dit boek niet genoeg kan worden aan bevolen. Wat we bedoelen is een werk van Adolph van Knigge, getiteld: „Ueber den Umgang mit Menschen". Én we hebben, al bladerende en le zende hier en daar, eenige van Knigge's lessen vertaald die we hierbij onzen lezers aanbieden, gedachtig aan het woord van Vader van Alphen: uit oude en nieuw- boeken, Wijze lessen op te zoeken." Daar moet geen stelregel zoo alge meen zijn, geen stelregel moet zoo heilig worden gehouden, en geen doet ons zoo zeker duurzame achting en vriend schap verwerven, als deze: woord houden, onwrikbaar, ook tot m de minste kleinigheden, getrouw te wezen aan zijn beloften en oprecht in zijn spreken. Want no it kan men het recht of een geoorloofde reden hebben om het tegendeel te zeggen van wat meD denkt. Wat volstrekt niet inhoudt dat men alles moet uiten wat er in ons omgaat. Integendeel, er kunnen gegronde redenen bestaan om te ver zwijgen wat ons noodig dunkt. Dit houdt natuurlijk niet in het bezigen van leugens, ook niet van die om best wil. Leugens om bestwil bestaan zelfs niet eens. Want nooit nog is er een leugen uitgesproken, die niet vroeg of laat nadeelige gevolgen gehad heeft. Er zijn er ieder onzer kan 't na tuurlijk getuigen menschep van wie we vooruit weten dat zij misbruik zullen maken vau onze bekentenis of onze openhartigheid. En ook zijn er, die de waarheid, welke zij van ons verlangen, niet kunnen verdragen. Wel nu, in gevallen als deze zijn wij na tuurlijk niet verplicht tot openhartig heid, is verzwijgen der naakte waar heid soms zelfs een gebiedende eisch. Is er iets wat u hindert, hebt ge verdriet of ongeluk, of zijn uw eigen 30) Straub was een eerlijk koopman, die zich aan de eenmaal gemaakte voorwaarden hield. Daarna had de baron den graaf De Marcilles uit zij herinnering verbannen en, medegesleept door zijn hartstocht voor de schoone weduwe, was hij tot het besluit gekomen, dat hij geen o.igenblik zou aar zelen om de zaak zoo noodig opnieuw te beginnen. Want hij had gezworen, dat hij, hij alleen haar bezitten zou. En nu bezat hij haar! Wat kwam er nu de rest op aan Helena ontwaakte eindelijk uit haar ver- dooving door het gevoel der brandende kussen, waarmede de baron haar handen, lokken en armen bedekte. Vergeef mij, smeekte deze, geknield aan haar voeten, ik was een woesteling, een dier! Maar ik word woedend, als ik zie hoe gij in de macht dier noodlottige herinne ringen gevangen zijt. Waartoe dient het, u dingen voor den geest te roepen, waaraan zelfs God niets veranderen kan! Om vijf uur van dien zelfden namiddag kon men in de avenue des Acasias in het Bois de Boulogne barones Raynaud, achter over in de kussens van haar victoria ge leund, naast haar echtgenoot, de lange file van equipages zien volgen, schijnbaar kalm en rustig en zonder dat een wolkje haar geluk verduisterde. Onder de keur der Pa- rijsche dames die uitmuntten in bevallig heid en schoonheid, was barones Helena zeker de schoonste en toen de bankier in nig voldaan op haar neerzag, zeide hij bij zichzelf: dat zulk een schat, zelfs met den verstand, uw grondbeginselen en uw goede wil u niet voldoende, klaag dan uw leed, uw bezorgdheid, uw zwakheid aan niemand anders dan aan dengene, die u helpen kén. Want er worden slechts weinigen gevonden, die genegen zijn te helpen dragen. Zeer velen zelfs gaan een stap achter uit, zoodra zij z en dat het geluk u niet gunstig is. En als zij veronder stellen dat gij gehéél zonder hulp bronnen zijt, dat niemand zich aan uw lot gelegen laat liggen, reken dan maar op niemand meer. Zeiden niet reeds onze voorvaderen: „En leer op niemand staat te maken, Als 't geen in eigen krachten is"? Beroem u ook niet te luid op uw geluk en pronk niet te zeer met uw voorrechten, uw voorspoed of uwe talenten, want zeer zelden verdragen menschen zulk een overwicht zonder haat en nijd. En niet genoeg kan het herhaald worden, dat het meestal onze eigen schuld is als wij bij gemeenzamer ver keer de menschen anders vinden dan wij in 't eerst gedacht hadden dat zij waren. Sympathie, overeenkomst van smaak en neiging, fijne vleierij, drang des harten in oogenblikken dat wij een weldoener zien in iedei die eenige deelneming betoont in ons lot, door deze en dergelijke indrukken worden wij maar al te vaak misleid. En de bittere teleurstellingen blijten dan ge woonlijk niet uit. Daarom, heb geen te hoog gespannen verwachtingen of overdreven goede meening van uw vrienden. Want menschen hebben. menschelijke gebreken. Zeide niet reeds Demosthenes, lang vóér Christus, op de markt te Athene de treffende woor den: „Atheners, ik zoek menschen", toen hij op klaarlichten dag met een orandende lantaarn zich onder het volk begaf Zoek dus geen volmaakt mensch op de wereld, want ge vindt hem niet al zoekt ge ook honderd jaar En tot slot: nooit of te nimmer moet ge op onedele wijze de zwak heden en misslagen van uw mede- menschen tentoonstellen om u zei ven te hunnen koste te verheffen. Nooit moet ge hunne fouten en verkeerd heden aan het licht brengen om des te meer te schitteren in uw deugden. Wei zal men naar u luisteren, en vooral als gij geestig weet in te kleeden wat gt) verielt. Maar men zal u toch haten. prijs van de laagste misdaad niet te duur gekocht was en zeker van zijn veiligheid, genoot hij dankbaar van zijn triomf en ademde met wellust den fijnen geur in, die uit de haren en de kleederen der beminde vrouw, zonder wie hij niet meer leven kon, tot hem opsteeg. Plotseling voelde hij haar beven, alsof een venijnig insect haar ge stoken had en zag hoe een doodelijk wit haar gelaat bedekte. Wat scheelt er aan, Helena? vroeg hij. Zij antwoordde niet, maar volgde met ingespannen aandacht een andere victoria, die de avenue dwars overgestoken en in een zijweg verdwenen was. Twee mannen lagen op gemakkelijke wijze daarin uitge strekt. De jongste droeg een zwarten baard, de andere een roodachti,en, geknipt op de wijze der Amerikanen uit Boston of Chi cago. Op den bok naast den koetsier zat een donkere mulat zonder livrei, met een baard evenals de jongste der beide heeren, wiens voorhoofd zich bij 't zien van baron Ray naud in diepe rimpels trok; zijn lippen trokken samen en uit zijn oogen schoten vlammen, die echter aan de aandacht van den baron, die juist met zijn vrouw bezig was, ontsnapten. Verwonderd over het stilzwijgen zijner echtgenoote, herhaalde de baron zijn vraag: Wat scheelt er aan? Niets. Gij hebt zeker behoefte aan verande ring van lucht, beste, 't Weer is zoo mooi, wilt ge eenige dagen te Varenne gaan door brengen Ja, antwoordde zij levendig, maar nu nog niet, later. Zij wilde in Parijs blijven; slechte een der beide heeren in de victoria had haar doen ontstellen, burggraaf Cesar; hij was niet onherkenbaar veranderd en niet ge dwongen tot zulk een vermomming als de En van hoogen adel der ziel getuigt het zeker om te zwijgen waar alle lippen in beweging zijn om te lasteren en te verkleinen. De Staatscourant van gisteren bevat de Koninklijke Goedkeuring op de Sta tuten van bovengenoemde Vereeniging en naar aanleiding hiervan een korte uiteenzetting van haar strekking. De Vereeniging stelt zich n 1. ten doel om militairen die tengevolge der mobilisatie onder de wapenen zijn ge roepen, en wier zaken door hunne af wezigheid grootendeels zijn achteruit gegaan of verloopen, gedurende en na afloop der mobilisatie, met raad en daad bij te staan en hun zoo mogelijk financieel te steunen, opdat zij en hunne gezinnen tengevolge der mobilisatie, niet geheel ten gronde gaan. De ver eeniging heeft hiertoe geld, ja veel geld noodig, en om dit te verkrijgeu heeft zij een bon-stelsel ontworpen, dat bij eenige welwillendheid van de zijde van het publiek wel ingang zal vinden. Het stelsel is zoodanig samengesteld, dat de bons ten laste der vereeniging worden uitgegeven ten bedrage van f 0.25, f 0.50, f 1 en f 2.50, dus wat grootte betreft voor iederen beurs ge schikt; deze bons moeten voorts sneeuw- balsgewijs hun weg tot het publiek vinden, waarbij de militairen die zich met de plaatsing ervan belasten nog eenige tegemoetkoming in hun geringe gage vinden, daar een vastgestelde premie ter hunner beschikking wordt gesteld, naar gelang 't te plaatsen be drag. Afgescheiden van dit bonstelsel houdt de Vereeniging zich nog voor giften en schenkingen aanbev len, opdat zij en 't liefst zoo spoedig mogelijk, over ruime middelen kan beschikken. De op deze wijze verkregen gelden worden door de Vereeniging naar ge lang van omstandigheden en aanvragen belegd en de opbrengst ervan aan hen die 't dringendst hulp behoeven, uit gekeerd, onverschillig tot welk Rege ment of tot welk wapen zij ook mochten behooren. Zoodoende hoopt de Vereeniging vele leden van de kleine burgerij, die thans ter verdediging van onz9 onafhankelijk heid onder de wapenen zijn, tengevolge hunner afwezigheid in eigen zaken, voor algeheelen ondergang te'behoeden. veroordeelde van Mayenne. Toch wae bij Helena maar even twijfel opgerezen of hij werkelijk haar schoon' broeder zijn kon, maar twee zulke schok ken op een dag waren, te veel voor haar teeder gestel, en een geheim voorgevoel zeide haar, dat haar lot een nieuwe ver andering zou ondergaan. Het rijtuig van baron Raynaud keerde langs de Are de l'Etoile terug, toen een zijner vrienden, graaf De Saint Céran, een bekend sportliefhebber, en op de hoogte van al de Parijsche nieuwtjes, het even staande hield. Kent gij de vreemdelingen in de vic toria, die daareven voor u uit reed? vroeg de baron. In de avenue des Acasias? Ja. Een rijtuig van Bryon? Ja juist. Is het? Die Argentiniër, die 't huis van prins Vasselef in de avenue d'Autin gekocht heeft, met een zijner bloedverwanten. Markies d'Anguilas? Ja, men vertelt allerlei wonderlijke histories van hem Die moet ge ons later maar eens ver tellen, wilt ge! Helena prentte dien naam in haar ge heugen. Als dat Cesar eens was, dacht zij, maar neen, dat is onmogelijk. En met de hand aan het voorhoofd, mom pelde zij bij zich zeiven: Zou ik mijn verstand gaan verliezen VIII. Een Venus in het slijk. Fulgence Guillard leidde een leven als een vischje in 't water. Hij kende geen zorg, was voorspoedig in zijn ondernemingen en zijn levenshuikje dreef op een effen zee, De bons zijn voor bepaalden tijd geldig, welker geldigheidsduur, door het bestuur in verband met den duur der mobilisatie kan worden verlengd. De Vereeniging die behalve de Ko ninklijke Goedkeuring reeds de sym pathie en medewerking van vele mili taire en civiele autoriteiten heeft ver kregen is op initiatief van den milicien F. W. Blase opgericht, die tevens in het Bestuur als voorzitter zal fungeeren medebestuurders zijn de miliciens D. J. Soet, secretaris enK. J. Bonus, pen ningmeester. Genoemde Heeren zijn door hunne positie in de burgermaatschappij op administratief en finantieel gebied goed onderlegd, zoodat 't beheer der vereeni ging in deskundige handen is. Laat ons hopen dat de pogingen dezer Heeren, die zich geheel belange loos aan de Vereeniging geven en in hunuen vrijen tijd er al heel wat moeite en opofferingen voor over hadden, suc ces moge hebben, zoodat er vele bons zullen worden aangevraagd en giften gezonden, en de vele gezinnen in den lande wier toekomst thans tengevolge der mobilisatie, onzeker en donker is, afdoende kunnen worden geholpen. De Vereeniging is gedurende de mo bilisatie en zoolang het 7e Regement Inf. aan de grenzen vertoeft, gevestigd te Tilburg, alwaar tevens het bestuur zetelt en alle verdere inlichtingen ver krijgbaar zijn en waar ook gaarne giften in ontvangst zullen worden genomen. Wie dus een goede daad voor onzs jonge mannen, waarop thans ons aller vertrouwen is gevestigd, wil verrichten, hij drage naar z'n vermogen iets bij in den vorm van een bon of gift, waardoor menig jeugdig huisvrouw, straks huis waarts keerende, zoo mogelijk weer datgene aan z'n gezin kan verstrekken, ♦vat hij gaf, toen hij ter verdediging van ons land het moest verlaten. De orde schijnt thans weer geheel hersteld in het Belgische leger en de indeeling hernieuwd. De geest in het leger, dat uit 70,000 man bestaat ter wijl er nog 20,000 weerbare Belgen worden geoefend, moet zeer goed zijn. Uit Hfivre wordt daaromtrent het volgende aan de Tijd gemeld: Niet voor 't hoog noodig is zal de jongste klasse van het Belgische leger in het vuur gezonden worden. Dagelijks komen nog groote groepen zich bij de recruten voegen al9 vrijwilligers, doch opmerkelijk is en dat trekt ook de aandacht in Frankrijk dat er onder hen slechts zeer enkele zijn, die van zonder blinde klippen of gevaarlijke stran den. 't Welslagen en de voorspoed van zulk een man zouden zelf den geloovigsten mensch aan 't bestaan van een Goddelijke Gerechtigheid doen twijfelen, want 't was onbegrijpelijk, hoe alles wat hij ondernam, naar wensch slaagde. Ook zijn agentschap in de rue Castig- lione werd door zijn leerling Pidon uit muntend bestuurd; bovendien was het een voordeelig zaakje en kon desnoods gebruikt worden om den oorsprong van zijn fortuin te verklaren, en Pidon, zelf geholpen door de vroegere linnenmeid van Combiers, was een uitstekend procuratiehouder, met wien alles naar wensch ging. Alleen de tegen woordigheid van Cabiral wierp van tijd tot tijd een schaduw op 't levenspad van Straub, die dien man vreesde en haatte, en daarom vaak met een paar bankbiljetten de onder werping en het stilzwijgen van den ge- waanden en niet onknappe landmeter koopen moest. Toch zou Guillard's vinding rijke geest licht een middel gevonden hebben om zijn ondergeschikte uit den weg te ruimen, indien deze 't hem al te j lastig maakte, maar hij behoorde tot die gelukkige personen, die aoor kleine moeie- lijkheid slechts opgewekt worden, om dea stijd van het leven te ernstiger aan te pak ken. Hij handelde hoofdzakelijk in 'tdonker, zoowel wat zijn zaken, als wat zijn genoegen betrof, en zijn kapitaal nam met den dag toe't is waar dat het nooit aangesproken werd, want Guillard had de goede ge woonte van den lompenhandelaar, wien hij het leven verschuldigd was, niet ver loren, en zuinigheid on overleg zaten hem in 't bloed. Nooit gaf hij meer uit, dan strikt noodzakelijk was, en wist ook in zijn genoegens maat te houder.; want menschen als Guillard kunnen nooit eens heel royaal zijn. In den tijd waarvan wij nu spreken, had Nederland of Engeland komen. De overgroote meerderheid is uit België ontvlucht, waar hun het Duitsche re giem ten sloite te machtig werd. Zij zijn de ijverigste recruten. De jonge soldaten, die den lOden Januari naar het front zijn gezonden, hebben zich reeds dapper geweerd, en de kleine vorderingen, welke sinds enkele weken ten Oosten van Lom baertzijde gemaakt zijn, danken de ge allieerden in hoofdzaak aan het ver jongde Belgische leger. Dat de kust plaatsen tot aan Mariakerke door de Duitschers ontruimd zijn, is bekend. Reeds meermalen nebben de Verbon denen gepoogd, langs de kust op te trekken, maar de Duitschers kweten zich ton Oosten achter deze plaatsen zoo geweldig, dat de Fransch-Belgische po gingen tot nog toe niet gelukt zijn. Ten Oosten van Lombaertzijde maken de Belgen echter voortdurend vorde ringen en dat is van veel gewicht, wanneer ze de verkregen voordeelen weten te benutten en voort te zetten. Hiervan zijn de Belgen zeer goed door drongen en voortdurend wordt het den soldaten voorgehouden. Het is het eenige punt op den rechter Yseroever tusschen de kust en Dixmuiden, waar de Ver bondenen vasten voet hebben kunnen krijgen. Op het overig deel van bedoeld terrein is dit nog niet het geval en waar de inundatie van de Yser een goed middel gebleken is om de Duit schers tegen te houden, is ze thans op haar beurt voor de geallieerden een beletsel, om tot het offensief over te gaan en de Duitschers terug te drijven. Wanneer de Verbondenen er evenwel in slagen hun actie bij Lombaertzijde met succes voort te zetten in Oostelijke richting, zouden de Duitschers gedwon gen worden, den Westelijken Yser-oever geheel of gedeeltelijk te ontruimen en konden de Verbondenen overtrekken. Zoo blijkt, dat het kleine Belgische legertje daar nog belangrijke werken te verrichten heeft. Het Duitsche militaire bestuur heeft de ambteuaren van de Luxemburgsche regeering en de po3t, die tengevolge van de bezetting door Duitschland meer te doen hadden, een bizondere vergoe ding gegeven, wat volgens de Luxem burgsche kranten een goeden indruk heeft gemaakt. Een Russische onderzeeboot heeft op 29 Januari een Duitsche torpedoboot ter hoogte van Kaap Moen Denemarken) tot zinken gebracht. hij kennis gemaakt met een jong meisje, dat in een groot modemagazijn werkzaam was in de Rue de Paix en was haar eens naar de woning in de Rue de Moscou gevolgd waar hij van den concierge vernam, dat zij daar bij een harer kennissen woonde. Spoedig wist hij zich toegaDg tot de familie te verschaffen, maar kon het raadsel niet oplossen wie en wat zijn jeugdige schoone eigenlijk was. Wij voor ons zullen die vraag beantwoorden, als wij haar eens op een Zaterdagavond, toen zij uit de Rue de Moscou kwam, volgen. Aan den hoek gekomen wenkte zij een rijtuig, dat juist ledig voorbijkwam en riep den koetsier toe Station van Lyon, maar haast u wat! Als een pijl uit den boog schoot het paard vooruit en kwam juist bijtijds aan het station, om het jonge meisje gelegen heid te geven in den gereedstaanden trein te stappen. 't Was omstreeks middernacht, toen zij den trein te Montereau verliet en alleen gewapend met haar parapluie, die zij weldra noodig zou hebben, sloeg zij den weg naar het veld in. Zij was blijkbaar goed bekend, want zij had niemand om inlichtingen gevraagd, ea kwam op het late uur ook geen levend wezen tegenspoedig verliet zij den grooten weg, en sloeg een zijpad in; 't regende bij stroomen, en spoedig was het voetpad, dat zij volgde, geheel doorweekt, maar onver moeid "ging zij voort, bijna drie uur lang, door bosschen en heidevelden om haar weg te bekorten, zonder dien zelfs in 't nachte lijk duister ooit te missen. Er was geen ster aan den hemel te zien, laag hangende wolken zweefden langs den grond en tus schen de boomen, zonder dat een enkele lichtstraal door den dichten mist, die haar omgaf, kon dringen. Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1