De vrouw van den Banneling, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. I¥o. 3438. Zaterdag 13 Februari FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. VOOR Wat de roode lap is voor den stier in de arena, dat is voor dillettanten het woord dillcttantisme. Als 't woord gebruikt wordt om hun prestaties aan te duiden, worden zij woedend. Zij be- sctiouwen het meestal als een scheld woord. Wij herinneren ons uit onze eigen omgeving een afdoend bewije. Een begaafd voordrager, met een stem als de groote klok van Haarlem, be trad indertijd 't tooneel eii vervulde daar mèt en tusschen een aantal be- rot psiooneel-pelers een der zwaarste rollen van het pseudo-klassieke reper toire. Een der verslaggevers verstoutte zich de opmerking dat de moedige man. met al zijn verdiensten, tóch blijk had gegeven dat hij van het speciale vak tooneelspelen nog veel moest leereu dat men maar niet zoo inééns het hoogste bereiktdat voordragen heel iets anders is dan tooneelspelen in 't. kort dat de man verbazend knap dilettantenwerk had gegeven, beter mistchien dan eenige andere dilettant ooit zóu geven en kunnen geven maar - dilettantenwerk, niet meer en niet minder Dilettantenwerk, wat wil dit eigen lijk zeggen Niets anders dan dat de voordrager er zich niet genoeg reken schap van heeft gegeven dat elke kunst, behalve een hoogst verheven kant, ook een zeer gewone, alledaagsche zijde heeft, en wel de technische. Men kan begaafd zijn, geniaal zelfs, en evenwel- nochtans groote leemten laten zien in 't geen men tot stand brengt, als men ook niet het technische van het vak volkomen meester is. Derhalve dilet tantisme wil volstrekt niet zeggen dat men van beroep tooueelspeler moet zijn om goed comedie te spelen, of van be roep romanschrijver, om een heerlijk schoonen roman te geven aan de men- scnen. Het ideaal zou zijn dat hoog begaaf den hun brood konden verdienen met aliedaagsch werk en het beste van zich zelf geven in oogenblikken van waar achtige bezielingdat dus de heele kunst werd beoefend door dilettanten, in den edelstcn zin des woords. 't Heugt ons nog best dat iemand, 32) Begrepen Toen zij in een hoekje, met twee glazen bier tusschen hen in op hun gemak zaten, hernam Toussaint: ik zal u een geheim toevertrouwen. Spreek! Zijt gij niet veranderd? Zoudt ge het gelooven, als men u dat vertelde? En altijd bescheiden? Zoo goed als gij zelf; hij sloeg zich met de hand op de borst; men zou mij eer het hart kunnen uitrukken dan dat ik een vriend verraden zou. Stel mij op de proef. Dat beloof ik u en wel spoediger dan gij denkt. Zooveel te beter. De markies en ik hebben een bepaald doel. Is uw meester markies? Van Spaansche afkomst. Welk doel? Wraak. Op wien? Op een man, dien ik u zal aanwijzen als de tijd daartoe gekomen is. Ik ken hem En op een ander, dien de markies zoekt en dien hij hoopt te vinden. Goed! Als die wraak, of liever die vergelding vervuld is keeren we weer terug vanwaar we gekomen zijn en als ge wilt, kunt ge ons daarheen volgen. zeer knap schrijver van verzen, romans en tooneelstukken, en bovendien uit muntend tooneelspeler, zich over het oordeel van bovengenoemden verslag gever zeer boos maakte en zijn be weren noemie „idioot geleuter". We gelooven dat dit oordeel grootendeels, zoo niet geheel, te wijten was aan be gripsverwarring dat de knappe schrij ver enkel dacht aan de beteekenis van het woord dilettantisme, die sommige oppervlakkige menschen er aan hech tendilettant is ieder, die niet aan kunst doet om er van te leven. De zich-boos-makende schrijver had het onschatbare voorrecht we zeg gen hhd? want hij is niet meer - door zijn grvot fortuin ia de gelegenheid te zijn alleen akn te moeten werken, als hij door innerlijkeu drang werd ge dreven. Hij zou dus, zijn hoogst be langwekkende romans en toonoelstuk- keu schrijvende en scheppende, niet anders doen dan dilettantenwerk leve ren, em door het voorrecht van zijn bezit, gedoemd zijn nooit iets meer dan de vruchten van zijn gelief hebber voort te brengen. Ons dunkt dat dit te be weren eerst recht „idioot geleuter" zou zijn. Neen, neen, de opbrengst en de be teekenis daarvan voor den kunstenaar of ge.eerde hebben niemendal te maken met de waarde eener kunstprestatie. Als ernstige menschen, die gewoon ziju hun woorden te overwegen, \óór ze te laten drukken, spreken over „dilettantisme", dan bedoelen zij dood eenvoudig niets anders dan gebrek aan techniek. Een liefhebber-tooneelspeler, die jarenlang met y ver gestudeerd heeft, zal, zoo hij ooit tusschen beroepstoo neeispelers mocht optreden, geenszins den indruk maken van d lettant te zijn. En omgekeerd wordt een tooneelspeler zonder technische bekwaamheid niet van dilettantisme gered door een ver bintenis met de een of andere tooneel- vcreenigmg van naam. De ondervinding heeft het ons, jammer genoeg, meer dan genoeg geleerd. Soms gebeurt het dat iemand, staan de buiten den kring van beroepskun stenaars, een geheel nieuw denkbeeld krijgt ten opzichte van eenige kunst. Dat hij her vormersdrang in zich voelt en daarbij de kracht om hoogstaande beroepskunstenaars te verbeteren. En die denkbeelden kunnen voortreffelijk zijn. De aanleg van dezen buitenstaan- Wij zullen eens zien! Ik ben met de planni n van den markies nog niet bekend. Ik voor mij zelf weet wat ik wil, en zal u noodig hebben. Ik ben tot uw dienst! Waar kan ik u vinden? In de Schaapskooi, mocht ik daar niet zijn, dan in de kroeg te Lafouille. Goed Haast u een beetje. De zaak zal met heel lang meer duren. De vrienden klonken. Mijn wraak zal vreeselijk zijn, zeide La Brèche. Als de markies kalmer wil optreden, zal ik niet halverwege blijven staan. Simon genoot; slagen ontvangen of uit- deelen was zijn lust en zijn leven. 't Is mijn tijd, zeide hij opstaande. De vrienden drukten elkander de hand en scheidden, maar voordat Simon uit het gezicht verdween, wierp hij zijn vriend nog een knipoogje toe, dat zooveel beteekende als: Gij weet het, ik ben nacht en dag tot uw beschikking, als 't noodig mocht zijn. X. Ëeu btirgersaloii- De broeder van Mélie Rivolard had geen onwaarheid verteld, 't was dien dag feest bij haar tante, die oude vrienden en ken nissen had uitgenoodigd en haar kamers feestelijk verlicht had om de verloving van haar nichtje plechtig te vieren. De gasten, waaronder Lazare Pidon de rechterhand van Fulgence Guillard, waren voltallig. Martha Ribout noch Cabiral waren uitgenoodigd. Nog altijd stelde de laatste hopelooze pogingen in 't werk om do liefde der eerste te w nneu, zij bleef haar genegenheid voor Pidon tegen wien zij, vreemd genoeg, hoog der kan zeer groot wezen. Eu toch zal hij niets uitrichten, als hij niet begint met de techniek van het kunst vak zelf grondig te leeren. Isidore Duncan heeft ons in deze een schit terend voorbeeld gegeven. Vóór haar eigen geniale denkbeelden in practijk te brengen, is zij in de leer gegaan bij een beroemden balletmeester, om van hem de techniek der oude dans kunst zich grondig eigen te maken, al was deze danskunst in haar oog reeds dood. En hadde zij dat niet gedaan, met recht zouden haar prestaties door beroepsdanseressen voor dilettantenwerk zijn uitgemaakt. BStiiienSaiiri. Üe broodverdeeling wordt nu in alle groote steden van Duitscklaud geregeld. Er worden acht millioen broodkaarten voor Berlijn gemaakt. Ze worden op 22 Februari uitgegeven. Elke kaart geeft recht op 2 kilogram brood en is slechts geldig voor de week der uitgifte. In het midden der genummerde kaarten is een vierhoek geteekend, ter afstem peling. Er zijn afzonderlijke bewijzen aangehecht, die op 25, 50, 100 en 250 gram recht geven. De broodkaarten worden den eersten keer voor twee weken, later voor zes weken uitgegeven. Op het stempel is de week waarvoor ze gelden aangegeven buitendien dragen de kaarten voor elke week een andere kleur, ter voorkoming van mis bruik. De kaarten zijn strikt persoon lijk. In het ministerie van handel te St. Petersburg is onder voorzitterschap van de minister een bespreking gehouden omtrent den toestand der industrie, die wordt bedreigd door gebrek aan kolen. Het Dunajec-gebied zou het eenige kolendistrict zijn dat na do bezetting van Puien door de Duitschers bruikbare kolen levert. De productie zou echter verre beneden de behoefte blijven en ternauwernood voldoende zijn om de hoofdstad van kolen te voorzien. Naar de Rjetsj mei lt, zullen misschien ver scheidene takken van industrie moeten worden stopgezet. Omtrent de Uitwisseling van krijgs gevangenen lezen wij Van den 12den dezer af zullen de Fransche krijgsgevangenen die voor uitwisseling van zwaar gewonden in aanmerking komen, naar Konstanz worden overgebracht. Het tijdstip der opzag en in wien zij een wonder van ver stand en begaafdheid meende te zien, trouw, lederen dag opnieuw maakte hij zich woe dend over die verblinding en zocht naar middelen om haar afgod van zijn voetstuk te doen vallen, maar tot nu toe vergeefs; al zorgde hij zooveel mogelijk op de hoogte van Pidon's doen en laten te zijn. Maar wat kon hij zeggen? Hij vermoedde wel iets van de herhaalde feestjes in de rue de Moscou, waar Martha nooit uitgenoodigd werd, maar had geen zekerheid totdat hij nu een groote schrede voorwaarts gedaan en de plaats van samenkomst ontdekt had; 't z m hem thans niet veel moeite meer kosten te ontdekken, wie zijn medeminnaar daar ontmoette. Straub wilde lang niet met iedereen om gaan en verkoos niet zijn ondergeschikte Cabiral onder zijn gasten te tellen. Hij vroeg slechts zijns gelijken en hoogergeplaatsten uit wier omgang hij op andere wijze voor dcel .hoopte te trekken, 't Gezelschap dat hedenavond bij elkander was, bestond slechts uit acht personen. Ten eerste mijnheer Anselmo Burat, hoofd van een afdeeling aan de prefectuur; een kort dik mannetje met een burgemeesters buikje op een paar korte beentjes. Zijn rond, kaal hoofd en glad geschoren gelaat blonken als een geschilderde poppekop, maar zijn grijze, levendige oogjes en scherpe neus gaven iets intelligents en slims aau 't geheel. Hij moest van zijn salaris leven en was inwendig jaloersch op den geheimzinnigen rijkdom van Straub, die hem flikflooide en vleide, want dc eenvoudige ambtenaar boe zemde den agent een voortdurend geheimen angst in. Burat toch was op de hoogte van alles en als de muren van zijn bureau ooren hadden, zouden zij heel wat geheimen kun nen verklappen, hij was één van die men schen die men te vriend moet houden en dat was dan ook de reden dat Fulgence uitwisseling staat helaas nog niet vast, daar de Fransche regeering nog steeds geen toestemmend antwoord heeft ge geven. Voor de uitwisseling van zwaar ge wonde Engelsche krijsgevangenen zul len dezen tot den 14den dezer te Lin- gen aan de Nederlandsche grens of te Luik worden samengebracht. Als tijd stip voor de uitwisseling heeft door bemiddeling der Nederlandsche regee ring de Engelsche regeering den 15den en 16den Februari voorgesteld. De „Daily Express" verneemt uit Genève, dat te Friedrichshafen bericht is ontvangen, dat een van de nieuwste Zeppelins, gedurende vier dagen wordt vermist. Het luchts:hip moet bij de Deensche kust in de Noordzee zijn ge vallen gedurende den storm, waarbij de geheele bemanning verdronk en de Zeppelin werd vernield. Dinsdagnacht heerschte er te Ant werpen naar de Tel. verneemt, groote opschudding. Bij het appel werden nl 200 Duitschers 7ermist. Onmiddellijk werden bij tal van burgers huiszoekingen gedaan. De huizen werden van boven tot beneden doorzocht en zelfs werden kasten opengebroken, om te zien of zicb daarin geen manschappen ver scholen handen. In sommige woningen werden kleedingstukken der gedeser- teerden ontdekt De personen, in wier woning door de soldaten achtergelaten voorwerpen gevonden werden ziju ge arresteerd. Ten gevolge van de conferentie te Leeds gehouden, is het geschil met de mijnwerkers van Yorkshire geregeld. De mijneigenaren hebben voor den tijd dat de oorlog duurt alle eischen der arbeiders ingewilligd, zoodat het gevaar voor kolennood sterk verminderd is. Een vergadering van socialisten heeft het bestuur der Italiaansclie sociaal democratische partij gemachtigd met kracht de beweging tot deelneming aan den oorlog te bestrijden. De vergadering besloot do algemeene staking af te kon digen ingeval van mobilisatie. I)e bevolking van Brussel is, wat het brood betreft, op rautsoen gesteld. Het gemeentebestuur heeft nl. een besluit vastgesteld, volgens hetweik de maxi- mum-hoeveelheid, waarover een persoon kan beschikken, niet meer dan 250 giftin mag bedragen. Guillard hem ontzag en met beleefdheden overlaadde, hij van zijn kant liet zich dat alles kalm aanleunen zonder dat het iets aan zijn jalousie veranderde. De andere gast was een grijsaard van twee en zeventig jaar, hij was ook ambte naar op de prefectuur geweest, maarjsedert eenigen tijd cp pensioen gesteld en bekend om zijn bijzonder goed geheugen en scher pen blik. Niets ontging hem; hij was vol komen op de hoogte van alle recente of lang geleden gepleegde misdaden, en ver diende een aardig stuivertje hij zijn matig wachtgeld door het verstrekken aan de dagbladen van allerlei min of meer belang rijke bijzonderheden, omtrent de geschiede nis of afkomst van bekende misdadigers. Geen wonder dat zijn gewezen chefs hem waardeerden en nog vaak van zijn uitge breide kennis partij trokken; door hem werd ook Straub altijd op de hoogte ge bracht van alles wat hem belang kon in boezemen. De oude uitgedroogde ambtenaar, met zijn doordringende oogen en kleine gestalte droeg den weinig welluiden naam van: Sosthéne Chapiton. Wij zullen late r zien, dat, hoeveel moeite Fulgence Guillard zich ook gaf, om de beide heeren te vriend te houden, dezen zijn ge wone scherpzinnigheid wisten te misleiden en hem bedrogen, waar zij konden. Tusschen die oude heeren vertegenwoor digde Pidon alleen jeugdige, mannelijke kracht en schoonheid, al waren ook de oogen van Martha Ribout noodig om in den twintigjarigen man een Adonis te zien. De dames zagen er heel wat beter dan de heeren uitMélie Rivolard, de Romeinsche, zooals zij genoemd werd, in de eerste plaats; dan volgde haar beste vriendin uit het atelier Claudine Poulet, met rosachtig haar en opvallend blanke gelaatskleur, maar zóó dom als de ganzen, die zij vijf of zes jaar ge leden in de omstreken van Melun hoedde, Alle bestellingen worden in één bak kerij gecentraliseerddit op verzoek van de „American commission of Belgian relief". Inwoners die hun rantsoen wen- schen te ontvangen, moeten bij het op geven van de hoeveelheid, die zij noo dig hebben, hun trouwboekje, belasting biljet, enz. overleggen en onder eede hun opgaven staven. In de restaurants krijgt men slechts twee kleine sneden brood bij zijn maal tijd en als men meer vraagt, wordt dit geweigerd. Op de kaarten van de plats du jour staat vermeld, dat er geen gebak ver krijgbaar is, omdat de bereiding ervan door deoppersteautoriteiten verboden is. Dit verbod bestaat in theorie niet. In werkelijkheid mag men nog twee keer per week gebak vervaardigen, maar het mag niet duurder zijn dan brood, d.i. tegen 40 centimes per kilogram. Men begrijpt, dat de banketbakkers er in deze omstandigheden de voorkeur aan hebben gegeven hun winkels te sluiten. In den Amerikaanscben Senaat heeft de heer Lafayette een motie ingediend, vragend de bij een roeping vau een inter nationale conferentie van vertegenwoor digers der neutrale natiën, ter bespre king van de middelen tot beëindiging van den oorlog en de slichting van een wereldgerechtshof ter waarborging van den wereldvrede. In de motie werd het tevens plicht genoemd de uitvoer van oorlogsbehoeften aan de oorlog voerenden te verbieden. Besloten werd de motie in nadere overweging te nemen. Uit Duinkerken wordt bericht: Kapitein Hars, gezagvoerder van het Fransche stoomschip „Ville de Lille" komende van Bordeaux, verklaart dat hij op 4 Februari tegen 2 uur 's mid dags een schip heeft zien ontploffen op 6 mijl ten noordwesten van Duinkerken. In verband met de plaats, waar hij de ontploffing heeft gezien is hij van meening dat het niet anders dan een onderzeeër uit Zeebrugge kan zijn die op een mijn is gestooten. In het Canadeesche Parlement, deelde de premier mede, dat behalve de 30.000 man Canadeesche troepen, die reeds over den Atlantischen Oceaan waren gezonden, nog 10 000 man gereed staan om te vertrekken, terwijl nog boven dien 50,000 zich hebben aangemeld om naar het front te worden gezonden, in dien zulks noodig is. De verdere be reidwilligheid van Canada zal slechts beperkt worden naar de behoeften. al oefenden haar donkerblauwe oogen ook een onweerstaanbare aantrekkelijkheid uit op allen, die met haar in aanraking kwamen. Ook Pidon was onder die bekoring ge komen en had in de twee maanden, dat hij haar kende, een waren hartstocht voor de schoone Ciaudine opgevat, die hem de arme Martha Ribout geheel vergeten deed. De andere dames waren vroolijke Pa- rijsehe jonge werksters, wier welluidende lach en aangename kout de feestvreugde verhoogden. De tafel was helder verlicht door een luster met acht kaarsen en een groote pe troleumlamp, want de eigenaar der woning had, uit vrees voor een ontploffing, geen gasleiding aangelegd. Aan 't hoofd der tafel zat Mélie Rivolard, die zich met haar bruidegom onderhield, terwijl Pidon naast de schoone Claudine geplaatst, het voorbeeld van zijn chef volgde. Voor die beide mannen scheen het wooid „wroeging" niet te bestaan, want de ge schieden'* te Orgères en de geworgde freule waren lang vergeten en onbezorgd verteer den zij het uit den kelder der oude dame gestolen goud. Alles was vergeten't was immers ook al zoo lang geleden, die moord zoowel als het verdrinken van graat Jan op de reede van Cayenne, waar zijn droevig overschot een p.ooi der haaien was gewor den; wie herinnerde zich nu nog iets van die geheele historie, of wist dat er bloed kleefde aan het doi r baron R ynaud be taalde en nu in vroolijkheid en weelde verteerde geld? Plotseling verhief Anselmo Burat zijn stem en stoorde daardoor de feestvreugde van het gezelschap, want zijn aanhef was niet gelukkig. DILETTANTISME. (Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1