Omtrent de voedingstoestand in Duitschland lezen wij in de „N. R. Ct." in een telegram uit Berlijn d.d. 11 dezer: De Tribuna bevat het verslag van een onderhoud met von Schorlemer, den minister van landbouw. De minister zeide o. m.Onze vee stapel is bestendig uitgebreid, zoodat wij het vleesch tegen gewone prijzen voor de bevolking beschikbaar kunnen stellen De ontbrekende invoer van vee voeder wordt dit jaar door den zeer goeden hooioogst en voedering met beetwortels vervangen. In 1913 heeft Duitschland een uitmuntenden, in 1914 een zeer goeden graanoogst gehad. Sedert het uitbreken van den oorlog hebben 100,000 buitenlanders het land verlaten en 3 millioen soldaten worden met buitenlandsche producten gevoed. De bepaling over het toevoegen van aardappelmeel aan het meel voor brood bereiding is uitsluitend een maatregel van voorzorg, om het volk onder alle omstandigheden van brood te kunnen voorzien Het zal Duitschland niet aan brood ontbreken. De paarden die anders voor den ak kerbouw werden gebruikt, zijn nu door runderen en stoomploegen vervangen. De buitenlandsche werklieden van on zijdige staten zijn bijnaallenin Duitsch land gebleven, omdat het hun daar goed gaat. Bovendien zijn veel Russische land arbeiders gebleven, die liever in Duitsch land dan in Russische loopgraven zijn. Wanneer de oorlog zeer lang mocht duren, kunnen ook de krijgsgevangenen voor landarbeid worden gebruikt. Zeer zeker zullen economische oor zaken Duitschland niet dwingen spoe dig vrede te sluiten. Noch Rusland, noch Frankrijk zullen in staat zijn den oorlog zoolang döor te zetten als Duitsch land. De Engelsche regeering heeft een aanvullingsbegrooting ingediend voor de uitbreiding van het personeel der vloot met 32,000 officieren en man schappen. Daardoor zal de bemanning der vloot van 218,000 op 250,000 man worden gebracht. Over het al of niet billijke van ver schillende oorlogsgebruiken is men het nog lang niet eenswel hangt de meening hieromtrent af van het meer of mindere belang dat men daarbij heeft. Over de blokkade van Engeland schrijft het Extrabladet van Kopenha gen thans Als men billijk is en zijn verstand er bij houdt, kan men de handelwijze der Duitschers niet veroordeelen en niet instemmen met het Fransche, En gelsche en Amerikaansche gehuil over de Duitsche barbaarschheid. Dat Arae rika, welks handel met Engeland door den maatregel afgebonden wordt, zich over het Duitsche oorlogsplan opwindt, spreekt van zelf, maar Amerika heeft geen recht het te veroordeelen of het te verhinderen. Men moet de D ïit- schers gelijk geven, om, wanneer het de macht heeft Engeland uit te hon geren, het dat niet alleen moet doen, maar het een schande zou zijn als het dat niet deed. Daarmede zou wel de Deensche handel met Engeland ver lamd zijn, en daarom kunnen de De nen slechts wenschen, dat het plan onuitvoerbaar is. Maar het is mogelijk dat de oorlog er te spoediger door uit is. Als Engeland nu het gebruik van onzijdige vlaggen ook een geoorloofde krijgslist noemt, ziet men daaruit dat de oorlog geen grenzen kent voor wat geoorloofd is, en dat er geen kwaad is dat in tijd van oorlog niet een schoone verklaring en verdediging vindt. Alles wat voor een bepaald doel dient, is niet slechts geoorloofd, maar wordt plotseling zeer redelijk, schoon en edel. De heele moraal van den oorlog wordt indei^aad uitgedrukt in de woorden nood breekt wet. Dat dit ten volle geldt, wordt slechts achter huichelach tige woorden bedekt. In de Giornale d'Italia schrijft Do- meuico Gnoli, dat hij bij het lezen van de juridische veroordeeling van de blokkade van Engeland moest den ken aan het verhaal van den Zwitser- schen gardesoldaat, die een man, die in den tuin van het Vaticaan in een put was gevallen, toeriep: Zachtjes verdrinken, de paus slaaptHet gaat voor Duitschland om leven en dood. Eugeland wil 65 millioen menschen uithongeren. Daar weert Duitschland zich tegen met alle middelen. Dat mag onwettig zijn, maar geen land zou on der gelijke omstandigheden anders handelen. Duitschland bedankt er voor zachtjes te verdrinken. Een officieuze mededeeling uit Kon- stantinopel meldt, dat twee Russische torpedobooten, die den achtsten Februari voor Trebizonde verschenen, gevuurd hebben op het Amerikaansche stoom schip Washington, dat daar voor anker lag Het stoomschip werd aan voor en achtersteven beschadigd. Daarop verschenen twee Russische kruisers en openden een heftig vuur uit hun zware kanonnen op de Was hington, die in weinige oogenblikken zonk. De Amerikaansche vlag waait nog van de mast, die boven het water uit steekt en legt getuigenis af van deze daad van barbaarschheid. Na deze hel dendaad richtte de vijand zijn vuur op de 3tad, in het bijzonder op het hospitaal, waar zij den dood van twee gewonden en twee zieken hebben veroorzaakt. Dit optreden van de Russen, dat mede beleedigend voor de vlag van een neu trale groote mogendheid is, behoort de aandacht te trekken van de beschaafde wereld. De „Temps", wel zoo ongeveer het meest gezaghebbende Fransche blad, heeft een hoofdartikel over de neutra liteit van Nederland. Men weet hoeveel onwaarheden over onze houding in den oorlog de Fransche pers heeft meege deeld, in het bijzonder over het door laten van Duitsche troepen die naar België trokken. Hoe taai die legende ondanks alle tegenspraak nog is, blijkt niet alleen uit een bericht dat wij on langs lazen, dat in het zuiden van Frankrijk deze leugen, hoe dikwijls ook, zelfs officieel, tegengesproken, nog altijd geloofd wordt, het blijkt zelfs uit dit overigens welwillende artikel van de „Temps" die nog schrijft, dat „als, in het begin van den oorlog, (aan onze neutraliteit) te recht of ten onrechte twijfel heeft kunnen rijzen", Holland sedert zoo duidelijke bewijzen heeft ge geven, dat het neutraal wil blijven, dat men de loyaliteit van zijn houding niet meer kan verdenken." Tot een erken ning dat men die houding ten onrechte heeft verdacht, heeft dus ook de „Temps" zich nog niet, kunnen opwerken Maar overigens kunnen wij met dit artikel vrijwel tevreden zijn. Het blad vertaalt een deel van de rede, die mi nister Cort van der Linden onlangs in de Tweede Kamer hield, eindigende met de woorden: Wij moeten gereed zijn onzo rechten met daden te verde digen, en concludeert dan „Dat is duidelijke taal. Zij bewijst, dat het. heldhaftige voorbeeld van Bel gië voor Holland niet verloren is, dat de regeering in Den Haag een opvatting heeft van neutraliteit, die geenerlei schuldige toegeefelijkheid, geen moreel abdiceeren voor brutale bedreigingen toelaat". Maar verder wijzen wij op deze woorden: „Men mag van neutrale staten niet anders eischen, dau dat zij hun nationale belangen op loyale wijze in overeenstemming zullen brengen met hun internationale verplichtingen". In het licht van die woorden willen wij ook den slotzin zien van deze periode in het artikel van den „Temps," den zin waarin het blad zegt, dat de woorden van minister Cort van der Linden een bijzondere beteekenis krijgen op het oogenblik dat Duitschland dreigt door zijn onderzeeërs neutrale koopvaarders in den grond te boren in zeeën, die het tot „oorlogsgebied" heeft verklaard. Maar in elk geval, aan onze neutrale houding op dit oogenblik twijfelt het Fransche blad niet. Mogen zijn woorden in heel Frankrijk gehoord en geloofd worden Koning Ludwig van Beieren heeft in een interview verklaard dat Ameri ka geen oorlog behoeft te duchten. Het heeft geen sterk leger noodig, want het bezit een sterke vloot. Wij voelden reeds langen tijd dat deze oorlog eenmaal moest komen, zei de koning, doch wij hebben steeds den vrede gewild 41 jaar lang heb ik zelf onafgebroken voor den vrede gewerkt, doch steeds waren wij door naijverige buren omringd. Wij wisten wel dat er een oorlog moest komen. Den vorigen winter begonnen in de Fransche Kamer de groote debatten over den driejarigen diensttijd. Dat viel niet mis te ver staan, want de extra lichtingen moesten het jaarlijksche contingent van het Fransche leger met ruim 50 pet. ver- hoogen. Dat werd bedenkelijk. Daarop vernamen wij dat Rusland 900,000 man onder de wapens hield, wier diensttijd was afgeloopen, doch die niet naar huis gezonden werden. Waarom ge schiedde zulks niet Ja, wij bespeurden wel dat de oorlog zou komen, doch wij vreesden hem niet. Duitschland zal tot zijn laatsten droppel bloeds vechten. De oorlog zal niet eerder ten einde zijn, voordat wij vredesvoorwaarden hebben bedongen, die wij in overeen stemming achten met de behoeften van ons volk ©n de gebrachte offers. Deze oorlog is ons opgedrongen, maar wij zullen niet eerder ophouden voor wij een ontwijfelbare zege hebben bevoch ten. Hart en ziel van het geheeleland nemen aan dezen oorlog deel. Tusschen alle Duitsche koningen en bondsvorsten heerscht volkomen overeenstemming. Wij belichamen één gedachte, één hoop, één ideaal, één wensch. Een consortium van 15 Amerikaan sche banken met Pierpont Morgan aan het hoofd, heeft een Russische leening van 50 millioen roebel overgenomen tegen een rentevergoeding van meer dan 6 procent. Dit is de eerste leening van Rusland in Amerika. De New York Times dringt er in een hoofdartikel bij het Duitsche volk op aan, den hopeloozen strijd r.iet langer voort te zetten. Elke dag brengt het dichter bij de uitputting en het gebrek staat voor de deur. Niets kan worden gewonnen, slechts grootere verliezen kunnen worden geleden. De vredes voorwaarden zullen slechts harder wor den door het voortzetten van den oorlog Als Duitschland wacht totdat de keizer genoeg zegt te hebben van den oorlog, zal die voortduren tot Duitschland ver overd is en zal de weg naar den vrede met bloed gedrenkt en bezaaid met lijken zijn. Indien het Duitsche volk echter op den vrede aandringt, zullen de keizer en de militaire leideis toe geven. Het Nowoje Wremja bevat een brief uit Boedapest mededeelende dat Oos tenrijk van het begin van den oorlog af totnutoe tusschen de 3,000,000 en 8,600,000 man heeft gemobiliseerd. In deze getallen zijn rekruten tot 42 jaar toe begrepen, die thans voor den mili tairen dienst geschikt zijn verklaard, en ook de afgerichte rekruten van de lichting 1915, waarvan enkelen al in het vuur zijn geweest. Volgens offici euss mededeelingen, zouden de verliezen tot 10 December 900,000 dooden en gewonden, ongerekend vermisten en gevangenen, bedragen hebben. De nota's van de Amerikaansche regeering aan Engeland en Duitsch land zijn thans verzonden, Naar men verneemt, bevat geen van beide nota's een protest. In de nota aan Duitsch land wordt aangedrongen op nadere inlichtingen. De Amerikaansche re geering heeft echter duidelijk aan Duitschland te verstaan gegeven, dat een aanval op een schip, dat onder de Amerikaansche vlag vaart, zonder dat eerst met zekerheid is vastgesteld dat bedoeld schip niet het recht heeft die vlag te voeren, als een ernstige zaak zal worden beschouwd en tot zware verwikkelingen zal leiden. 1'laiitMcljjk Hicuwi. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma Taverne De Meere, Hinthamer straat 69, 's-Hertogenbosch, het beste adres voor deze omstreken. Deze zaak is ook des Zondags van 10 tot 1 uur geopend. Efleusden, 13 Febr. In den nacht van Woensdag op Donder dag overleed alhier ds. W. Laatsman, die gedurende circa 25 jaar alhier werkzaam was. Aanvankelijk predikant der Christ. Ger. Kerk, richtte Z.E. later een vrije gemeente op, en was stichter en directeur van „Bethesda", een ziekenhuis alhier. Klein gewin, brengt rijkdom ia, zegt het spreekwoord. Op de schoolspaarbank van de openbare lagere school is over een tijdvak van 7 jaar met de aangekweekte rente een som van duizend gulden ingelegd. A.s. Woensdagavond half zeven, hoopt ds. K. Dijk alhier eene rede te houden over„Het hart der Vaderen". Het leidt geen twijfel, of velen zullen van de gelegen heid gebruik maken, om deze begaafde spreker te gaan hooren. ISeiicdcii-LaiijfStraat. Het vijf- of zesjarig elzen- en eikenscüaarhout wordt dit jaar zeer hoog betaald. Naar schatting brengt het tot f 4,per 100 takkebossen aan struik op. Met het opmaken van dit hout is er met dit zachte weder voor de arbeiders thans nog al aardig werk. In den hooihandel bestaat goed ver tier, doch de marktprijs blijft stationair. Men besteedt voor prima soort f20 a f21, mindere soorten f 15 a f 17, schraal pers- hooi f 10 a f 11 en rogge*troo f 11 a f12, alles per 500 k.g. vrij in de pers. llesoijen. Zaterdag herdacht de WelEd. heer Burgemeester C. G. Verwiel, den dag dat hij voor 25 jaar tot Burge meester werd benoemd. Reeds vroeg wap perden de vlaggen van de huizen. Den ge- heelen dag was 't een drukte van belang, 's Maandags werden de kinderen der open bare en bij '.ondere school getracteerd, ter wijl de zangvereeniging „Halleluja" a.s. Woensdag ter eere van den Burgemeester eenige stukjes zal ten beste geven. CapcIIe. P. O. alhier, kwam met zijn linker-middenvinger in een staaldraad terecht, waarna deze zoodanig opzwol, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De dokter constateerde bloedvergiftiging. F. D. viel van het dak van een huis en bezeerde zich zoo, dat hij per wagen moest worden vervoerd. Met genoegen deelen wij mede, dat onze dorpsgenoot, de heer J de Jong, mi- litair-corporaal te Vlissingen, is benoemd tot militair tandarts aldaar. 's-kravemoer. Dinsdagavond gaf het fanfare-corps „Euterpe" eene uitvoering. Tengevolge der tijdsomstandigheden was deze de eerste in dezen winter, doch zij kan daarom niet minder goed geslaagd heeten. Kaatsheuvel. Teneinde den rei zigers, die hier zaken hebben te doen, meer gelegenheid te verschaffen om hier te kun nen overnachten, wordt er in 't huis van de „N. V. La Vauquiline", een nieuw café opgericht. Dinsdag j.l. stierf plotseling een beste koe van den landbouwer v. K. alhier. De veearts heeft het vleesch voor de consump tie afgekeurd. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school te Loonopzand, mej.C. van Cool uit Tilburg. Te Loonopzand wordt een Coöpera tieve bakkerij opgericht. Deze oprichting gaat uit van de R. K. vakvereeniging voor lederbewerkers. Nieuwendfjk. De heer J. Mons- houwer alhier, heeft voor de benoeming als onderwijzer aan de chr. school te Slie- drecht, bedankt. De Geref. Jongelingsvereeniging „De Zaaier" is van plan a.s. Vrijdag 19 dezer haar jaarfeest te vieren. Aederheiuert. In de gehouden ge meenteraadsvergadering, is het tractement van het hoofd der school aan de Noord zijde verhoogd met f 100 en aan de Zuid zijde met. t 50, zoodat beide hoofden der scholen nu op een gelijk tractement ge steld zijn. Als leden van het stembureau werden gekozen de heeren O. v. d. Werken en J. Slegh. llaaiiisdonk. Volgens een door den Burgemeester dezer gemeente afgekon digde bekendmaking, moeten de landbou wers e.a. in 't vervolg iederen Zaterdag ter Secretarie opgave doen van de hoeveelheid rogge, die zij door uitdorsching ter beschik king krijgen in den loop der volgende week, en mag geen rogge naar de molens in deze gemeente vervoerd worden, zonder schrifte lijke vergunning, welke ter Gemeente-Se cretarie is te verkrijgen. Die vergunning wordt slechts gegeven voor rogge, gemengd met tarwe voor hoogstens één halve H.L. in eens. Sprang. Naar men ons meedeelde, zijn j.l. Dinsdag in deze gemeente verschil lende partijen hooi voor het Rijk onteigend. Ween. De laatste dagen worden in deze omgeving de knolrapen druk opge kocht en zijn hierdoor de prijzen aanmer kelijk hoog geworden. Er wordt besteed tot f 1,20 per H.L. Naar men verneemt, zou dit voor Duitsche rekening geschieden. Door den commissionair D alhier, is een proef genomen met het droogen van roode en witte kool. Is de uitslag naar wensch, dan zou zulks op groote schaal kunnen geschieden, en zou de verzending naar Duitschland worden geëxpedieerd. De openbare school alhier wordt thans bezocht door 153 kinderen. Ï5*Bij den koopman D. alhier, stierf Maandag eene beste koe, tengevolge het kalfwerpen. Wijl het beest eene waarde had van circa f 300.kan dit voor den eige naar als een aanmerkelijke schadepost wor den beschouwd. *¥ri|Iioevcn Cap pel .Dinsdag 1.1. werd alhier door een paar officieren bij verschillende landbouwers hooi onteigend, ten behoeve van het leger. Er werd een prijs van f 19 besteed. Door een plotselinge ongesteldheid van haren directeur, scheen het, dat de zangvereeniging „Hallelujah" alhier, haar uitvoering op Maandag e.k. niet zou kun nen geven. Naar wij vernemen, is de direc teur in zooverre hersteld, dat de uitvoering toch door kan gaan. iSurgeriyke Stand. Almkerk, van 27 Jan. tot 10 Febr. Getrouwd: P. vanStrien, 27j.(wednr van C. Verdick) en E. G. Scheurwater, 25 j. (weduwe van J. J. v. Rijswijk.) Ondertrouwd: Richardus Teuling, 24 j. en Dingena Boevé, 21 j. Geboren: Louwrenske, d. v. J. Kolff en O. J. LagrouwLeendert, z. v. L. Bras eu H. van AndelWilhelmina, d. v. P. van Helden en S. v. d. Plas Bastiana, d. v. J. de Graaf en A. Buchner Cornelis, z. v. C. Paaimans en C. Slag meulen; Pieter Jan, z. v. W. H. van Helden en E. Verschoor; een levenl. kind van A. L. Dibbits, echtgenoote van J. C. Scherff. Ingekomen van: Bleskensgraaf, J. v. Burgel. Vertrokken naar: Dussen, E. G. Scheurwater en J. A. van Rijswijk; Leiden, J. Lankhaar; DeWerken en Sleeuwijk, H. Kamp. Sprang, van 1 Jan. tot 10 Febr. Geboren: Adriana Hendrika, d. v. J. O. Vos en A. Spuijbroek; Johanna Cornelia, d. v. C. van Beek en C. E. de Rooij; Jan, z. v. D. C. van Caem en G. Spierings; Jacobus Dingeman, z. v A. de Bie en J. A. Vervoort; levenl. aangeg. kind van A. Versteeg en A. P. Braspenning. Overleden: C. van Beek, 78 j. wed. van C. Craaijs; J. Nieuwenhuizen, 62 j. echtgenoote van P. van DongenAdr. van Vuuren, 76 j.; H. Craaijs, 65 j. echtgen. van D. E. CraaijsA. Brouwers, 90 j. wed. van H. van VuurenA. Brouwers, 76 j J. van Baardwijk, 81 j. echtg. van E. A. van Dongen. Meeuwen, over de maand Jan. Vertrokken naar: DeWerken en Sleeuwijk, E. Evers; Dussen, C. Ver- ploegh en gezin. il^ehtzakcu. Ka ut ongerecht Heusden. Uitspraken van 11 Februari I9i5. StrooperijJ. B. te Genderen, f 5 of 3 dagen. Rijwiel zonder licht: Th. J. B. te Haarsteeg f 3 of 2 dagenJ. W. v. d. P. te Aalburg en P. K. te Meerkerk (Z.-H.), elk f 4 of 2 dagen. Voertuig zonder licht: G. H te Heus- den, f 1 of 1 dag; B. W. B. te Alm kerk, f 3 of 2 dagen. Trekdier onbekeerd laten staan: B. W. B. te Almkerk, C. H. G. S. te Sleeuwijk, G. K. te Nieuwendijk, f 3 of 2 dagen. Overtreding arbeidswet: J. v. V. te Dassen, vrijspraak; P. J v. H. te Rijs wijk (N.-Br.), f 3 of 2 dagen. 0\ertreding leerplichtwet: A. v. d. W. te Woudrichem, f 3 of 2 dagen. Openb. dronkenschap: J. v. B. te Hank, drie weken hechtenis; H. W. G. zwervende, en H. W. G., id., drie dagen hechtenis; G. v. d. K. te Babiloniën- broek, G. B. te Hill, M. v. D., en M. v. D. te Hank, ieder f 15 of 3 dagen; G. de W. te Hank, f 5 of 3 dagen W. V. te Heusden, W. V. te id. G. de B. te Sleeuwijk, ieder 3 dagen hechtenis; D. H., zwervende f 5 of 3 dagen A. v. d. S. te deWerken, f 2 of een week T. S.N. v. O. te Heusden, verzet van vonuis voor openb. dronkenschap d. d. 9 April 1914, verzet vervallen verklaard. Rumoer verwekken: A. K. en H. v. B. te Heusden, elk f 5 of 3 dagen. Visschen zonder vergunning: A. V. te Veen, 5 of 3 dagen. Overtr. visscherijwetJ. D. te Veen, f 6 of 3 dagen; H. D. te Andel, f 10 of 5 dagen. Pol. verordening van Giessen en Rijswijk: C. C. v. H. te Rijswijk, f 2 of 1 dag. Overtr. Prov. wegeureglement: J. v. K. te Aalburg, f 1 of 1 dag. Overtreding tapperij-verordening der Groep Woudrichem: K. S. te Giessen, f 3 of 2 dagen; C. P. C., te Werken dam, f 6 of 3 dagen. Overtreding pol. verordening van Werkendam, W. Z. te Werkendam, f5 of 3 dagen. StraatshenderijM. C. J. R., Wer kendam, f 2 of 1 dagW. H. L te id., vier weken T. S., met 1 jaar proef tijd C. B te Almkerk, terug aan de ouders zonder straf. Overtreding pol. verord. Groep Wou drichem: S. K. te Woudrichem, f 2 of 1 dag. Overtr jachtwet: J. v. A. te DeWer ken en Sleeuwijk, f 6 of 4 dagen. Overtr. motor- en rij wiel wet en regl.: A. E. S. te deWerken en Sleeuwijk, f 5 of 2 dagen. Vuile wielen: M. P., te deWerken, H. B. en N. v. d. P. te Almkerk, ieder terug aan ouders zonder straf. Land- en Tuinbouw. Orerzicht ran den Zaad handel. Wat in verband met den verboden uitvoer uit sommige landen omtrent den zaadhandel in de maand Decem ber reeds werd voorspeld, heeft zich nu bevestigd. Door dit verbod zal het voor vele handelaars van nu af aan reeds moeilijk vallen, om sommige zadeu, zooals: Andijvie, zwart Duitsch, zwart Zeeuwsch en Mei-Koningin Kropsla, Wortelen van Nantes, gele Postelein, alsmede sommige Bloemzad n, hetzij geheel of gedeeltelijk te kunnen le veren. Ook de Mangelwortel- en Sui kerbietenzaden zijn reeds overal in prijs verhoogd, en zullen beslist nog hooger worden. Graszaad en ook sommige soor ten Klaverzaad, die hoofdzakelijk in Engeland en Frankrijk moeten worden gekocht, zullen, indien het uitvoerver bod blijft gehandhaafd, wat heel waar schijnlijk is, schaarsch worden, en zal vooral de voorraad graszaad in ons land spoedig zijn uitverkocht. Binnenland. Het Belgische dorp, dat in de heide tusschen Üden en Zeeland (N.-Brab.) wordt gebouwd, begint zijn voltooiing te naderen. Het terrein is bijzoader goed gekozen, het ligt hoog en droog, het geheel is omringd door dennebos- schen. Karrevrachten goederen zijn reeds naar de magazijnen gevoerd, zoo dat deze gevuld zijn met kleeren, schoe nen, beddegoed, zelfs kinderwagens, wiegen en speelgoed. Een 40-tal barakken, eetzalen, keu kens, ziekenhuis enz: zijn klaar, het zijn alle gebouwen van 50 M. lengte en 14 M. breedte. Nu is men begonnen met de kerk an pastorie, ook moeten nog scholen gebouwd worden. Als commandant van het dorp is be noemd de hoofdofficier Wilhelm, bur gemeester, dokter, onderwijzers, con troleurs enz. zijn reeds aangesteld. Een pastoor met vier kapelaans zullen de geestelijke zorg op zich nemen. Het heele dorp zal electrisch verlicht worden. A.s. Maandag zullen de eerste vluchtelingen, een 300-tal het kamp betrekken, dat voor 10,0ü0 personen wordt ingericht. Op Maandag 27 Juli 1914, toen zich in Europa al een zekere oorlogsonrust openbaarde, bleek het op de Amster- damsche Effectenbeurs ook reeds zeer duidelijk, dat buitengewone dingen te wachten stonden. Dien dag was de toestand, vergeleken bij vroegere, reeds zeer kritiek. Een crisis stond te wachten. De koersen in AI ill kerk. Onze geachte gemeente veldwachter C. van Dijk, heeft Woensdag van de Algemeene Nederlandsche Politie bond een zeer mooi gouden medaille ont vangen, wegons 30-jarigen trouwen dienst.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 2