Het Land van lieusden en Altena. de Langstraat en de Üunarnelerwaard. De vrouw van den Banneling, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3442. Zaterdag 27 Februari FEUILLETON. VOOK Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1913. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Dezer dagen waren we in de ge legenheid te Amsterdam een redevoe ring van prof. Steinmetz, hoogleera r aan de Amsterdamsche Universiteit bij te wonen, en 't is naar aanleiding düürvan van die rede dat we een paar opmerkingen in het midden wenschen te brengen. We kregen van professor Steinmetz alras den indruk dat hy een man is van temperament, wien het niet veel moeite kost de aandacht van zijn audi torium te trekken en wien het een lust en genoegen is zich van kern achtige uitdrukkingen te bedienen. Zoo teekenden wij o.m. op: snoezige men- schen, beminnaars van kletsfrazen, vrede door smoesjes (Vrede door Recht), enz. enz. 't Spreekt, dunkt ons vanzelf, dat de voorstanders van „Vrede door Recht" zich door dergelijke kracht termen de professor houde ons deze uitdrukking ten goede niet van de wijs laten brengen of zich er boos over zullen maken. Laten we 't nu maar dadelijk zeggen dat de redevoering van den Hoogge leerde voor ons een groote teleurstel ling was. Dit toch was de kern van zijn be toog: dat waarlijk krachtige staten den oorlog noodig hebben; dat de oorlog volstrekt niet enkel een kwaad isen dat hij een gevolg is een onuit roeibaar gevolg van de menschelijke natuur. Wij, die toch ook een klein beetje aan de geschiedenis der menschheid hebben gedaan en de jongelingsjaren ook achter den rug hebben, evenals de Hooggeleerde spreker van dien avond, we konden onze ooren haast niet gelooven en knepen ons even in den arm om te weten of we waakten of droomden. Hoe nu, professor! Durft U dus de meening onderschrijven dat de men schelijke natuur door verdere bescha ving en ontwikkeling niet aan banden kan worden gelegd, niet kan worden veredeld, niet kan worden onderworpen aan als 't moet aan hoogstaande zedelijke beginselen U zult toch even 86) Ik zal niet schrijven, zeide Helena ernstig. Wat zegt gij Ik zal gaar. Hoe? gij zoudt Parijs, baron Raynaud, uw positie willen verlaten? It wil alles opgeven. En gij zoudt uw leven willen ver binden aan een ongelukkige, die u in ruil voor uw schitterend bestaan slechts een onzekere toekomst kan aanbieden? Het is mijn plicht. En baron Raynaud? Ik dacht, dat graaf Jan dood was, toen ik mijn tweeden echtgenoot huwde. Nu hij leeft, behoor ik hem en niemand anders toe! Gy zijt niet vrij! Maar dat zal ik worden, ik zal met mijn kind het huis van den baron verlaten, zonder iets mede te nemen, en dan den markies d'Anguilas opzoeken. Jan is in zijn dienst en hij zal niet weigeren om mij het geld voor den overtocht voor mij en voor mijn kind voor te schieten. Ik zal niet aarzelen -Ge moet ernstig bedenken Dat heb ik gedaan 1 Gij hebt dus baron Raynaud niet lief? Ik ben niemand rekenschap van mijn gevoelens verschuldigdal wat ik kan zeg gen is, dat ik graaf Jan De Marcilles nog altijd liefheb. Maar hoe dan? Gij wilt zeker vragen, hoe ik er in toe kon stemmen, barones Raynaud te worden? goed als wij gehoord hebben van de bloedwraak (om maar niet te ver in de geschiedenis terug te gaan), van menscheneters op Bali, van de koppen snellende Dajaks op Borneo, enz. enz. En hoe staat het nü, in ónze dagen, met al die schoone dingen? Zijn ze niet geheel, of zoo goed als geheet, verdwenen door een krachtig inlandsch bestuur? En, nietwaar, professor, U zult toch ook wel eens gehoord hebben van veeten, dagteekenend van jaren her, tusschen dorpen van het platteland onzer noordelijke provincies? Schrijver dezes zou U daarvan merkwaardige en eigenaardige s,aaltjes kunnen mee- deelen. En nü men hoort er niet meer van. Is dat dus geen bewijs van vooruitgang En worden niet de oor logen al meer en meer beperkt Zijn we den tijd van het onbeperkte „vuist recht" al niet lang voorbij Kom, kom, professor het zij met alle beschei denheid gezegd ge weet beter. De kolossale vlucht, die handel en verkeer in de laatste jaren genomen hebben, en de snelle en prachtige vervoermid delen, die de afstanden doen verdwij nen, zijn alle machtige factoren, die er aan zullen medewerken den oorlog uit te baunen en den oorlog tegen den oorlog nog veel heviger te voeren. Hoe cosmopolitischer men wordt, hoe meer men de wereldburgers met al hun eigenaardigheden zal leeren kennen, en des te meer zal men inzien dat de oorlog een geesel is, die zoo gauw mogelijk in een hoekje moet worden opgeborgen van de musea's. Het ge vleugeld woord„Gaat heen, en pre dikt het Evangelie aan alle creaturen", dit woord, overal en onophoudelijk herhaald, dit evangelie, het evan gelie van menschenmin en broeder liefde, steeds en zonder ophouden door de besten onzer verkondigd en toe gepast, zal de tijd doen aanbreken dat „de geesel der volkeren" zal worden opgeborgen. Zooals schand- en worg paal, enz., zijn ze niet alle, gelukkig, nog maar alleen in onze musea te zien En toen het ging om die foltertuigen naar den rommelzolder te doen ver huizen de pynbank hield het zelfs uit tot 1798 toen waren er ook menschen, Hooggeleerden zelfsdie de onmisbaarheid van die schoone uit vindingen bepleittenNeen, professor Steinmetz, laat ons vertrouwen hebben in de menschheid. Laten we ons niet Dat is zoo. Dat kan ik alleen aan mijn echtge noot verklaren; hij zal mij vrijspreken. Hij deed een schrede achteruit, de blinde had zich plotseling opgericht en de oogen geopend; met moeite weerhield hij zich om naar de bleeke vrouw toe te snellen en haar in de armen te sluiten. Spreek dan vrij uit, zeide hij. Ik ben Jan de Marcilles. ilelena, herkent gij mij niet? Een sluier kwam voor haar oogendoods bleek, op 't punt van in zwijm te vallen, viel zij voor hem op de knieën. Genade! smeekte zij met opgeheven handen. Spreek eerst, waarom hebt gij u aan dien ellendigen schurk verbonden? Luister, Jan, steunde zij, ik zal u alles zeggen. Ik haat den man, misschien nog meer dan gij Toen ik alleen achterbleef, had ik maar één gedachte, één wensch, den bewerker van ons ongeluk te leeren kennenIk leefde in afzondering te Parijs, zag niemand, en voelde mij ongesteld en zwak met het vurig verlangen naar u, mijn eenig geliefde. Toen kwam de baron, en hij alleen bracht mij nu en dan tijding van u; totdat hij mij eindelijk het bericht van uw dood over bracht. Als gij gezien hadt hoeveel moeite het hem kostte om zijn vreugde te verber gen, zoudt gij, evenals ik, begrepen hebben, dat hij nu |zijn doel bereikt, en eindelijk verkregen had wat hij verlangde; nooit stond het mij zoo helder voor den geest, dat hij, hij alleen de bewerker van al ons ongeluk was. Terstondj daarop vroeg hij mijne hand Wat moest ik nu zeggen, gij zult misschien denken, dat ik mij veront schuldigen en u wat voorliegen wil, maar neen, gij kent mij, en weet, dat nog nim mer een leugen over mijn lippen gekomen is, dat rijkdom mij onverschillig laat, en in sla tp laten wiegen door de malle redeneering dat cü en dóór den oorlog de menschelyke energie en werkkracht wordt opgewekt om te herstellen wat vernield en verwoest is! Wantheuscn, professordie energie opwekken, dat kan ook zonder oorlog. We doen 't immers eiken dag, in vollen vrede? Ituitenlanil. De aandacht van beide huizen der Vereenigde Staten is gevraagd voor on derwerpen van militairen aard. liet Congres en de Senaat hebben beraadslaagd over een amendement van de Vlootwet, waarbij wordt voorzien in den aanbouw van 95 duikbooten. Gard ner kritiseerde fel den onvoldoenden toestand van de Amerikaansche kust verdediging. Taft, de gewezen president, heeft op een vergadering te Morristown, in New- Yersey, gesproken over de ernstige crisis in de betrekkingen der Vereenigde Sta ten tot de oorlogvoerende mogendhe den. Hij verklaarde dat, als de presi dent tot handelen overging, allen hem tot het einde toe ter zijde moesten staan. „In dit besluit moeten wij ons allen vereenigen, afgezien van onze Europeeeche afkomst. Wij moeten allen in zelfopofferende loyaliteit voor de gemeenschappelijk® vlag en gemeen schappelijk vaderland onze verschillen vergeten." De bemanning van de Zweedsche loodsboot Iris heeft meegedeeld dat zij Zondagavond twee mijlen buiten Man dal in Noorwegen een duikboot heeft gezien, die noodseinen gaf. De kapitein van de loodsboot weigerde hulp te verleenen, omdat de duikboot zich op een plaats bevond waar veel mijnen waren gezien. Plotseling verdween de duikboot onder water, zij was blijkbaar gezonken. Volgens een telegram uit Rome aan de Köln. Ztg. heeft Duitschland aan Italië verklaard, dat de Duitsche vloot in den oorlog tegen de Eugelsche koopvaardij haar uiterste best zal doen om de onzijdige Italiaansche vlag te ontzien. Volgens de Lokal-Anzeiger bedragen de Russische verliezen sedert eind Ja nuari in de gevechten in de Karpa- then 100.000 man aan dooden en ge vangenen. dat, na al wat ik leed, het leven mij walgde! Hoop ea wraak alleen, gaf mij mijn ant woord in; ik wilde mij in de geheimen van den baron dringen, en hoopte dat ik, door zijn huis als echtgenoote binnen te treden, eindelijk de draden in handen zou krijgen van de tegen ons go mede samenzwering. Ik was tot alles bereid om uwe herinnering en den naam van Gabrielle, ons dochtertje, in eer en aanzien te herstellen 1 Maar ik was niet sterk genoeg voor de vrijwillig opge nomen taak; de moed ontzonk mij, en ik stootte het hoofd tegen onoverkomelijke moeilijkheden. De baron is niet te door gronden, hij zegt niet meer dan hij kwijt wil zijn, en na eenigen tijd gaf ik mijn vruchtelooze pogingen op. Nergens vond ik steun, gij waart niet meer in 't land der levenden en ik begreep dat, al kreeg ik ook zelf de overtuiging aan zijn misdaad, het mij nooit zou geluk ken die aan een ander op te dringen. O, als ik geweten had, dat gij nog leefdet, gij, de eenige man, die ooit mijn hart sneller deed kloppen, ik zweer u, dat ik eerder uw beul ten doode toe gefolterd zou heb ben, dan te verdragen, dat gij in verban ning en schande leefdet, zonder dat ik po gingen aanwendde om uw eer te wreken! Wat kan ik nu doen om dat te bewijzen? Spreeken ik zweer bij het hoofd onzer dierbare Gabrielle, dat ik gehoorzamen zal... Ik was laf, maar gij zult mij moed geven ik was overwonnen maar samen kunnen wij den strijd opnieuw beginnen en gesteund door u, zweer ik u, dat ik zal slagen, en zal weten En heftig bewogen voegde zij er bij Ja, ik beloof het u ik zal alles te weten komen! Beveel slechts; niets zal mij te zwaar vallen! En zult gij mij dan volgen? Waarheen gij wilt. Schrikken armoede en ontberingen u De Parijsche correspondent van de „Tel." meldt Op verzoek van de Fransche regee ring heeft generaal Joffre een onder zoek ingesteld om vast te stellen of het een Fransche vlieger geweest is, die den llden Februari een bom te Vlissingen heeft laten vallen. Het is gebleken dat dien dag geen enkele Fransche en Engelsche vlieger zich bevonden heeft in de streek ten Noor den van Vlaanderen. Het is dus vol strekt zeker dat het geen Fransche vlieger geweest is die dien dag over Vlissingen gevlogen heeft. Te Parijs is men van meeniug, dat men in dit geval te doen heeft met een Duitsche intrige om verwikkelin gen tusschen Nederland en Frankrijk in het leven te roepen. Waarschijnlijk heeft een Duitsche vlieger, gebruik makend van een Fransche vliegma chine, die zich in Duitsche handen bevindt, zich boven Vlissingen ge waagd, om in Nederland het vermoe den te verwekken, dat een Fransche vliegmachine de Nederlandsche neu traliteit schond. Sinds den aanval van vliegers op Ostende worden drie Engelsche vlie gers vermist. Het stoomschip Deptfort uit Londen is bij Scarbouro op een mijn geloopen of getorpodeerd en gezonken. De op varenden zijn op 1 na gered. Dinsdagmiddag is het Engelsche troepentransportschip 192 bij Beachy Head door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De Engelsche admiraliteit bericht, dat de mailboot, welke tusschen Fol kestone en Boulogne vaart, Dinsdag avond door een duikboot is aangeval len, kort nadat het schip de haven van Boulogne had verlaten. De torpe do ging op een afstand van 30 yards voor het scnip heen. Er waren 92 pas sagiers aan boord, uitsluitend burger lijke personen, o.a. onderdanen van neutrale staten. De brief is bekend gemaakt, dien Grey geschoven heoft aan Hoover, den voorzitter van de Amerikaansche com missie tot ondersteuning van Belgie, naar aanleiding van het verzoek der commissie, dat de Engelsche regeeriug haar een maandelijksche tegemoetko ming in haar uitgaven, die tusschen 4 8 en 6 millioen gulden bedragen en geheel en al voor liefdadige doeleinden dienen, zou toestaan. niet af? Ik vrees niets! Gij zult baron Raynaud verlaten, wat ook de uitslag van onze uiterste pogingen moge zijn? Ik verafschuw hem, even innig als ik u lief heb. Zult gij nooit naar Parijs, en uw schit terende omgeving terugverlangen? Nooit, nimmer! De blinde strekte de armen uit, en met een vreugdekreet wierp Helena zich aan zijn borst, en in een innige omhelzing fluis terde hij haar toe: Gij hebt mij dus nog altijd lief, He lena? U, u alleen, en voor altijd, dierbare Jan Een zucht van voldoening ontsnapte aan de borst van den graaf en met luide stem riep hij Cesar! De officier verscheen op den drempel van een aangrenzend vertrek. Twijfelt gij nog langer? vroeg de graaf. De aangesprokene bracht eerbiedig de hand van Helena aan zijn lippen en fluis terde: Vergeving. De barones zeide: Mijn hart heeft mij niet bedrogen. Van 't eerste oogenblik af aan, werd ik getroffen door den klank uwer stem, Jan, en had ik geen oogenblik rust meer. Spreek, wat wilt ge dat ik doen zal? Hij dwong haar zachtkens plaats te ne men, en zoo gezeten tusschen de beide broeders, vernam zij alle3. Het tooneel, dat daare 'en afgespeeld was, had slechts ge diend om haar op de proef te stellen, en hij wilde haar hart doorgronden door zich als behoeftig voor te doen. Eens had hij aan haar verraad, aan een harer onwaar dige zwakheid geloofd, en die twijfel met jaren van zielesmart betaald; markies d'An- Uit dien brief blijkt, dat de Engel sche regeering een subsidie heeft be loofd, onder voorwaarde, dat de Duit sche regeering alle opvorderingen van levensmiddelen en de heffing van alle belastingen zou staken, behalve «lie, welke zijn toegestaan bij de conventie van den Haag. Anders zou, wanneer de Engelsche regeering door bemidde ling van de commissie geld of voed sel verschaft aan de Belgische bevol king, het eenig resultaat zijn, dat de voedingsmiddelen en andere voorraden die reeds in Belgie aanwezig zijn, in gelijke mate vermindoren, zoodat En geland in werkelijkheid de voeding en betaling van het Duitsche leger zou vergemakkelijken. Hoover is naar Berlijn gegaan en heeft de regeering aldaar in kennis gesteld van het aanbod van de Engel sche regeering. De Duitsche regeering verklaarde alle opvorderingen van voe dingsmiddelen ten oosten van Gent te willen stakeu, maar weigerde op te op te houden met de heffiug van gel delijke bedragen in het bijzonder van de 20 millioen gulden per maand, De inzameling, die de Times voor het Engelsche Roode Kruis houdt, had Zaterdag een millioen pond sterling bereikt. Het aantal krijgsgevangenen, door Duitschland en Oostenrijk gemaakt, be draagt na het gevecht in het Masoerisch gebied meer dan een millioen, het aan tal krijgsgevangen Russen in Duitsch land is volgens de Frankfurter Ztg. tot 462,000 gestegen. Ook in Oostenrijk- Hongarije moet op zijn minst 2-30.000 Russen gevangen houden. Tot nu toe hebben volgens genoemd blad de Rus sen aan gevangenen verloren 692 000 man, de Franschen 237.000 man, de Belgen 37.000 man, de Engelschen 19.000 en de Serviërs 50.000 man. Van deze 1.043.000 krijgsgevangenen zijn ongeveer drievierden in Duitschland ondergebracht en ongeveer een vierde in Oostenrijk-Hongarije. De St. Petersburgsche correspondent van de Daily News seint dat er Zon dag op het Oost-Pruisische front een wending ten gunste van de Russen is ingetreden. Dien dag is de Duitsche kolonne, die het verst naar het oosten was opgedrongen, teruggeslagen door Russische troepen, die Donderdag te voren in het bosch van Augustowo aan een poging tot omsingeling waren ont komen, versterkt door versche divisies uit Grodno. De Duitschers werden aangevallen in guilas was Jan de Marcilles! En nu vertelde hij haar zijn geschiedenis; de grootmoedig heid van José Cavero, den oorsprong van zijn fortuin, zijn ontmoeting met zijn broe der Cesar in de pampas van Los Florès en zijn terugkeer naar Parijs, waar zijn vurige wensch om haar terug te zien, nu vervuld was Hij behoefde haar niet uiteen te zetten wat nu verder het doel van zijn streven was. Hij wilde haar meenemen, en zichzelf in zijn eer herstellen; zijn vijanden van hun misdaad overtuigen, hun de bewijzen daarvan ontwringen en dan treffen in wat hun het liefst was, in hun eer en hun leven Zijn broeder had zich met hem verbonden, om dit werk der gerechtigheid te helpen volbrengen, dat nu spoedig voltooid zou zijn. Nog maar weinige dagen, en het doel zou bereikt zijn, want hij was hen, die zijn ongeluk bewerkt hadden, op 't spoor. Allen zouden getroffen worden, maar 't eerst hij, de machtigste en grootste, de bewerker van alles. En dat is? vroeg Helena. Begrijpt gij dat niet? Baron Maxime Raynaud Dezelfde! En vastbesloten en streng voegde hij er bij Maar voor ik straf, moeten de schul digen bekennen; voor de anderen sta ik in, gij moet den baron tot bekentenis bren gen. Dat zal gebeuren! zeide zij. Als de baron mij slechts mijn geliefde ontstolen heeft, zal ik hem als een fatsoen lijk man straffen, maar als hij mij naar de galeien heeft doen verdwijnen, zal ik mij als zijn beul wreken. Gij zult alles weten. Wanneer? Haart Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1915 | | pagina 1